Nieuwe glooiing en 1900 ton stortsteen OW NIEUWSBLAD HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Ogentest, ademtest, reactietest verkeersquiz en veel muziek Henk Nieuwenhuis en sponsor erelid Thoolse volleybalclub Parkeerterrein Postweg St. Annaland verwaarloosd Alcohol en verkeer eist nog te veel slachtoffers Reünie van leden TVC, Amigos, Veronica en AVC DE THOOLSE COURANT Donderdag 3 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 „Je moet minder alcohol drinken, want met alcohol ge beuren er te veel ongelukken." De 13-jarige Michael van Ede uit Tholen heeft de boodschap zaterdagavond op de oesterputten in Tholen goed begrepen. De leerling van het Mollerlyceum in Steenbergen heeft het prima naar zijn zin op 'the ultimate music traffic party', zo als het evenement is genoemd voor de jeugd van 12 tot 25 jaar, georganiseerd door het jeugd-en jongerenwerk Tholen, Impuls Zeeland, Veilig Verkeer Nederland, het Zeeuws bureau voor alcohol en drugs en het de regiona le orgaan verkeersveiligheid Zeeland. Vrijdags en zaterdags GEOPEND Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Boven verwachting Geen machtiging, dan belasting in 2 termijnen voldoen Dijktuin Klaas van Steelandpolder Extra subsidie peuterspeelzalen Geen jubelstemming Hij deed in 1968 al mee bij de Thoolse volleybal club TVC en hij is nog ac tief bij de 10-jarige fusie vereniging AVC: Henk Nieuwenhuis uit Tholen is ongetwijfeld mister vol leybal. Het AVC-bestuur eerde hem zaterdagavond in Meulvliet met zijn be noeming tot erelid van de Thoolse volleybalvereni ging. Ook sponsor W. de Kort van Intraco uit Ber gen op Zoom viel die eer te beurt. Huwelijken flakkee verhuizingen b.v. V Gewoon lekker Michael vermaakt zich best met de spelletjes die er voor zijn leeftijds categorie zijn, zoals het vangen van stokken waarmee je kan aantonen hoe snel je reactievermogen is. Of het bedienen van het stuur in de rij- simulator waarbij je moet proberen op de weg te blijven. „Gezellig," noemt Michael de avond. Hij heeft zijn ogen nog maar eens laten tes ten in de caravan de VVN-afdeling Tholen, ook al wist hij van de schooldokter dat er niks aan man keerde. Mankeerde nu ook niks aan. Gezelligheid is voor meer jongeren het sleutelwoord van de avond. De meesten zijn in groepjes gekomen. Voor de muziek maar ook voor de spelletjes en de informatie in de grote bus van VVN waar je een ademtest kan laten ondergaan of in discussie kan met een van de mede werkster over alcohol en verkeer. De eerste uren wordt voorzien door de Tros 'interactieve drive in show' in muziek. Maar de disc jockey heeft, zoals de naam al zegt, niet al leen maar de taak plaatjes te draai en en de muziek aan te kondigen. Hij speelt ook ceremoniemeester bij de opening van de avond wan- Da gerenommeerde UJSTEN MAKER voor hot eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. neer burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen en gedeputeer de J. Hennekeij het woord voeren. En betrekt de jeugd bij een quiz met vragen over alcoholgebruik en verkeer. Die quiz is een groot suc ces want de meeste jongeren doen mee. En na het optreden van de meidengroep Kick in strakke witte, broeken of korte rok met helblauwe topjes (,Hé, jij bent het helemaal') kan voor menigeen de avond niet meer stuk. Voor Michael in ieder geval niet want hij heeft een foto met de handtekeningen van alle da mes van de groep bemachtigd. Jessica Potappel (14) uit Oud-Vos- semeer vindt de avond ook gezel lig, al had het voor haar wat druk ker mogen zijn. Ze komt voorna melijk voor de muziek maar ook 'voor de rest'Van de meidengroep Kick is ze niet gecharmeerd: „Dat hadden jongens moeten zijn." Ook zij weet waar het hier van avond om gaat: „Alcohol, drugs en verkeer." Uit gaat ze ook, in Sint- Annaland. Ze wordt gebracht en gehaald en zelf drinkt ze geen alco hol, zegt ze. Haar vriendin Mariska Poot vindt het ook leuk. Vooral de muziek trekt haar en ze is van plan in de bus van VVN te gaan kijken. Waar het hier vanavond om gaat? „Alcohol en drugs." Meer niet? „Weet ik niet." En het verkeer dan? „Ja, dat bedoel ik." Later op de avond heeft de bijna 16-jarige Richard van Kuijk uit Tholen 'geblazen' in de bus van VVN. Resultaat: 0,4 promille alco hol na vier bekertjes bier. „Dat is weinig." Hij is als disc jockey ac tief in de jeugdsoos van Tholen maar is ook een frequent bezoeker van de horeca in Sint-Annaland. „Dat is lekker dichtbij en erg gezel lig. Ik ken er veel mensen." Hij rijdt altijd met zijn oudere broer Trots is ook Lucy van Luinen om dat zij op het hoogste niveau heeft gespeeld, wat ooit een Thoolse vol leybalster heeft bereikt: de eerste divisie bij haar club in Voorschoten. Haar broer Bert was ook goed, maar hij moest toch met minder ge noegen nemen: de tweede divisie in Vlissingen. Hij vond het zaterdag leuk om de leden van zijn vroegere jeugdteam weer te zien. En Lucy ontmoette haar trainster Ria Mees, de huidige voorzitter van AVC. "Ze heeft me het volleyballen dus aardig ge leerd." Volleybal speelde een grote rol in huize Van Luinen en Lucy had zelfs een beer in Amigos-kle- ding. Van AVC ging ze destijds naar Ou denbosch en ze heeft er nog spijt van, dat ze later een aanbod afsloeg om in Roosendaal in de eerste divi sie te gaan spelen. Die heeft ze uit eindelijk toch nog bereikt in Voor schoten, maar haar team is nu gede gradeerd. Terwijl de hapjes en drankjes goede aftrek vinden in Meulvliet, kijkt voorzitter Ria Mees met genoegen rond. Haar 110 leden tellende ver eniging leeft! Er zijn 3 heren- en 2 damesteams in de competitie. Heren 3 en dames 2 zijn allebei gepromoveerd en het eerste damesteam is boven ver wachting derde geworden. Ria Mees heeft vertrouwen in de nieu we competitie. Met een jongens A, een meisjes C, een gemengd C en een gemengde recreantengroep is AVC goed geworteld in de Thoolse sportwereld. Organisator Anton Timmermans constateert tevreden, dat de reünie goed is aangeslagen. Tijdens de le denvergadering in 1996, toen Jan van 't Hof afscheid nam als voor zitter, klonken er geluiden om ter gelegenheid van het tienjarig be staan van AVC een reünie te organi seren voor de Thoolse volleybalwe reld en zaterdagavond werd dat werkelijkheid. AVC staat voor Amigos Veronica Combinatie. Nico Klippel (in 1987 penningmeester) en Ria Mees (toen secretaresse) maken vanaf het begin deel uit van het bestuur. Het druist niet in tegen het gelijk heidsbeginsel om het aantal bet alingstermijnen voor de gemeente lijke belastingen te laten afhangen van het wel of niet verstrekken van een machtiging tot automatische in casso. B. en w. zeggen dat in ant woord op een verzoek van mevr. C. Vercouteren uit Tholen. De ge meente heeft voor het eerst de mo gelijkheid geopend om in maximaal 10 termijnen te betalen, als er een automatische incasso wordt vers trekt. Meer dan de helft van de Thoolse gezinnen maakt van die mogelijk heid gebruik. De rest moet in twee termijnen be talen per acceptgiro. Mevr. Vercou teren wil geen machtiging tot incas so geven, maar toch in maximaal 10 termijnen betalen. Dat wijst het college echter af. De Thoolse heeft zich 16 december vorig jaar al tot de gemeenteraad gericht met haar verzoek, maar die brief staat nu pas op de agenda voor maandagmid dag, wanneer de raad om twee uur bijeenkomt in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Aannemingsbedrijf N. Kraaijeveld uit Sliedrecht gaat in opdracht van het waterschap Zeeuwse Eilanden een aantal glooiingen vernieuwen. Verder moet er nog 1900 ton stortsteen in de kreukelbermen aange bracht worden. Kraaijveld vervangt in de Klaas van Steelandpolder bij Poortvliet 1500 m2 versleten glooiing in het kader van de aanleg van dijktuin II. Dit is een proefstuk om de ecologische ontwikkelingen op verschillende soorten glooiingen te observeren. Hierbij werkt het waterschap samen met rijkswaterstaat en het RIKZ. De proefvakken bestaan uit 300 m2 ba- salton met ecokop, 300 m2 pitpoly- goon met ecokop, 300 m2 hydro- blok met ecokop, 300 m2 stortsteen met gietasfalt en 300 m2 stortsteen met colloïdaal beton. Aan de Wil lempolder te St. Philipsland wordt 925 m2 versleten glooiing vervan gen door basalton, 25 cm hoog. Aan de Suzannapolder bij St. Annaland wordt 1000 m2 verzakte basaltglooi ing herzet. Bij reguliere controles zijn kleine schades en gebreken aan de glooiing en het grondlichaam al hersteld. Op al gemaaide hooidijken hebben kantonniers handmatig bij- gemaaid langs dijktrappen, afraste ringen en dijkpalen. Langs de Scha- kerloopolder, die de afgelopen win ter flink schade heeft geleden van de vorst, is 21 m3 beton ingewassen op de Vilvoordse glooiing. Naar schat ting is nog 35 m3 nodig. Langs de Noordpolder tussen St. Maartens dijk en Stavenisse is over een lengte van 2200 m2 de kreukelberm opge draaid met behulp van de rupskraan. Het bestek voor de geplande kreu- kelbermbestortingen is in de afron dingsfase. De uitvoering is in de na zomer gepland. Op Tholen en St. Philipsland zal in totaal circa 1900 ton stortsteen op de kreukelbermen worden aangebracht: 225 ton aan de Schakerloopolder, 600 ton aan de Suzannapolder, 700 ton aan de Wil lempolder, 295 ton aan de noordelij ke strekdam bij de voormalige veer haven van Anna Jacobapolder en 80 ton aan de uitstroomopening van ge maal de Noord. De peuterspeelzalen kunnen rekenen op een extra gemeentelijke subsidie van ƒ1563,15 in verband met de invoering van de 36-urige werkweek per 1 juli 1997. Deze werktijdverkorting van 2 uren per week betekent een salarisverhoging van 5,5%. De gemeenteraad behandelt maandagmiddag een wijziging van de tarieven- verordening gemeentelijke accommodaties. Daar staat nu in. dat peuterspeelzalen die 4 of 5 dagdelen per week een accommodatie gebruiken. 1617 gulden per jaar be talen. Voor 2 dagdelen per week moet ƒ808,50 per jaar betaald worden. In de prak tijk wordt echter ƒ808,50 per groep berekend en elke peuterspeelzaal heeft minimaal 1 groep van 2 dagdelen. Voor elke volgende groep wordt ƒ808,50 berekend en als er een groep maar 1 dagdeel draait, wordt ƒ404,25 in rekening gebracht. Ook als er een gemeentelijk verenigingsgebouw of een school wordt gehuurd door de peuterspeel zaal, worden die tarieven gehanteerd. Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Een- drachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland, per halfjaar incasso 26,40 per jaar incasso 48,25 (een jaarabonnement is dus 4,50 goedkoper) postabonnement incasso 64,15 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. m O® Naam: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 0166-657007 b.g.g. 653474. rtfllHTBODi groep jongeren bivakkeerde hij in een tent op het terrein om de zaak te helpen opbouwen. „Heel leuk, alleen was er 's morgens geen brood. Toen ben ik maar even naar huis gegaan en later weer terugge komen." De 16-jarige Asia Mainka uit Tho len komt om gabberoma te zien. Ze vindt het leuk dat er zo'n soort eve nement op Tholen plaatsvindt want 'voor de jeugd wordt niet veel ge daan.' Zelf bezoekt ze af en toe een café in Tholen. „Een paar disco's erbij, zou mooi zijn." En die me- gadisco op het industrieterrein Wel gelegen bij Tholen, waarvoor plan nen bestaan? „Dat zou een groot wonder zijn." Gerda van Leeuwen van Impuls Zeeland, (Zeeuwse steunfunctie voor het welzijnswerk), loopt tevre den rond en maakt foto's met een polaroid camera van de deelnemers aan de verkeersquiz. De opkomst valt haar mee. Juist omdat er slecht weer was voorspeld. „Het publiek is van heel jong tot de wat oudere. Precies zo als de bedoeling was. Over het al gemeen zijn de bezoekers positief. De spelletjes zijn allemaal bezet. Leuk dat de jeugdsozen op Tholen zo goed samenwerken." De disc jockey van de familie-om- roep stelt weer een vraag: „Rijden onder invloed is minder gevaarlijk als je elke dag drinkt. Waar of niet waar?" Het alcoholverkeersproject van Vei lig Verkeer Nederland bestaat 10 jaar. Bij het jubileum werd stilge staan door Hennekeij. Hij vertelde dat bij de bewustwordingscampag ne de afgelopen tien jaar 300 plaat sen zijn bezocht wqar jongeren sa men komen. In totaal zo'n 10.000 jongeren zijn er bereikt, volgens de gedeputeerde. Dat was en is nodig omdat gebleken is dat alcohol en drugs grote boosdoeners zijn in het verkeer. Wel is het zo dat het alco holgebruik in het verkeer sterk is afgenomen door beter politietoe zicht en betere voorlichting. „Het probleem is nog lang niet uit de wereld. Acht verkeersdoden en ze stig gewonden in Zeeland gemid deld per jaar zorgen voor veel men selijk leed en een economische schade van 60 tot 70 miljoen." Volgens Hennekeij is het pijnlijk dat een groot deel van de slacht offersjongeren zijn tussen de 18 en 24 jaar. Jonge automobilisten die meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed hebben, maken zeven keer meer kans op een ongeval dan bij een lager alcoholgehalte. Een glas bier per anderhalf uur en na het laatste glas nog eens anderhalf uur wachten voordat aan het ver keer wordt deelgenomen is beter. „Maar als je verstandig bent, drink je natuurlijk helemaal geen alcohol als je daarna nog moet rijden." Er zijn volgens Hennekeij redenen ge noeg om zich op jongeren te rich ten. Want ook op Tholen is deze ca tegorie te vaak betrokken bij een verkeersongeval. De gedeputeerde juichte het dan ook toe dat Tholen een begin heeft gemaakt met een gebiedsgerichte aanpak. Burgemeester Van der Munnik hoopte op een mooie avond maar stelde dat er van een jubelstemming geen sprake kan zijn. „Er is nog steeds voorlichting nodig want er vallen nog te veel doden in het ver keer en er gebeuren nog te veel on gelukken. Elke dode die valt is er een te veel. Ik hoop dat het besef groeit: als je rijdt geen alcohol." Tijdens een door 170 belangstellen den bijgewoonde reünie van het Thoolse volleybal reikte AVC-voor- zitter Ria Mees een oorkonde en een fles wijn uit aan Nieuwenhuis en De Kort. En voor de dames had ze bloemen meegebracht. "Toen de oprichter van Apollo 72 ter gele genheid van koninginnedag een lin tje kreeg, dacht ik: wie weet", grapte Nieuwenhuis. Hij zei een 'bijzonder aangename tijd' beleefd te hebben bij Amigos en AVC. "Niet omdat het moest, maar om dat het gewoon leuk is om bij het volleybal betrokken te zijn." Nadat TVC ter ziele ging, deed Nieuwen huis in 1971 mee bij de Thools- Bergse club Tobec. "We moesten toen steeds in Bergen op Zoom on ze thuiswedstrijden spelen en dat was in feite een ramp voor het Thoolse volleybal." Toen o.a. Geert Dijkman en Frans van Treijen in het begin van de zeventiger jaren in Oud-Vossemeer met de volleybal vereniging Amigos begonnen, werd Nieuwenhuis daar trainer. "In de zeventiger jaren heb ik heel wat ta lenten kunnen afleveren, maar in de tachtiger jaren liep het weer terug. In St. Maartensdijk was in 1974 Veronica opgericht. Er was rivali teit tussen Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk, maar toen de beide verenigingen terugliepen, werden de tegenstrijdige belangen opzij ge zet en de sores vergeten. Aan de bar IntraCo-directeur De Kort bracht zijn felicitaties over bij het tweede lustrum van AVC en hij kondigde aan, door te gaan met de spon soring van de Thoolse volleyvereni ging, die inmiddels de naam Intra- co/AVC draagt. Voorzitter Ria Mees bood hij nog een plaquette aan ter herinnering aan deze reünie, die vervolgens gezellig doorging met de verkoop van oude volleybal len, een verloting, muziek en veel gesprekken, in de grote zaal, de foyer of aan de bar. De gezelligheid leidde zelfs tot vol leybalhuwelijken als die van André en Jeannet Pollie-Vos en Ko en Ca rina Droogendijk-Stoel. De eersten waren al vroeg lid van Amigos in Oud-Vossemeer, de laatsten van Veronica in St. Maartensdijk, waar dhr. Vroegop en Corrie Moeliker ook tot de leden van het eerste uur behoorden. Ze waren er zaterdag avond allemaal en bleven lang na praten. Eén van de oud-gedienden, dhr. Niemantsverdriet uit Oud-Vosse- meer, ging vroeger weg. Hij zag weinig bekenden meer uit die eer ste periode, toen er nog in de Vos- semeerse gymzaal werd gespeeld. Zijn dochters Thea en Jacqueline bleven wel. "Thea heeft nog deel uitgemaakt van de kampioensploeg van Amigos", vertelde Niemants verdriet trots. mee. Die zich volgens Richard strikt aan de afspraken over alco holgebruik houdt. Dus niet drinkt. „Daar zorgt zijn vriendin wel voor." Hij betreurt het dat er wel eens ge vochten wordt in Sint-Annaland. „Het wordt verstoord door een paar jongens die moeten vechten. Dat is nog erger dan alcohol." Richard vindt bier overigens 'ge woon lekker.' Als hij zestien is, gaat hij op een scooter rijden, maar l^at hij het bier staan. „Zeker weten, an ders probeer ik met een vriend mee te rijden." De mavo-leerling van 't Rijks in Bergen op Zoom is betrok ken bij de organisatie. Met een Henk Nieuwenhuisf rechts) met oorkonde en fles en links sponsor W. de Kort van Intraco/AVC. Tussen hen in de dames met een ruiker. werd AVC geboren en dankzij het begin van die nieuwe vereniging AVC, nu tien jaar geleden, heeft het Thoolse volleybal het gered. Verge lijk het maar eens met de situatie in Bergen op Zoom, waar vier vereni gingen zijn. Ons derde herenteam is gepromoveerd naar de tweede klas en we hebben een leuke jeugd. Ik verwacht daar veel van", aldus ere lid Henk Nieuwenhuis. Het parkeerterrein aan de Postweg te St. Annaland, gelegen bij de sportterreinen van tennisvereniging St. Annaland en voetbalvereniging WHS ziet er troosteloos uit. Het verwaarloosde terrein ligt vol met vuilnisstenen en andere rommel. Auto's kunnen er nauwelijks meer par keren en alleen kinderen kunnen zich er nog vermaken. Advertentie I.M. Middel hamls Tel. 0187-482188 Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijeriand Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Aan de verkeersquiz voor het podium van de Tros interactieve drive in show werd enthousiast meegedaan: rechts het vak met de goede ant woordgevers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13