Plan de Schutse 20 verpleegbedden 'Samen oplossingen yoor overl zoeken voor Samenwerking in ouderenzorg ook na realisatie Maartenshof essentieel Weer belemmert klandizie voor fietsveer St. Annaland/Bruinisse Steunpunt ouderen in Vossemeer of Poortvliet in studie last' Woonzorgcentrum in smalstad met stormram officieel geopend Vart maandag tot en met zaterdag om 9.30 en 14.30 uur Geen bezwaren van omwonenden Donderdag 3 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Dertig verzorgingsbedden verdwijnen Het provinciaal bestuur heeft een garantiesubsidie van 5000 gulden verstrekt in de voorbereidingskosten voor de bouw van 20 verpleeghuisbedden in zorgcentrum de Schutse te St. Annaland. De aanvraag is ingediend door Ten Anker, die al een verpleegafdeling heeft en het toe komstige nieuwe onderdeel van de Schutse ook zal be geleiden. Horeca Sint-Annaland blij met enquête Uit een enquête van de horeca onder de bewoners van de Voorstraat en het Havenplein in Sint-Annaland blijkt, dat maar vier van de 54 ondervraagden onoverkomelijke problemen hebben met de overlast die uitgaande jonge ren in het weekeinde veroorzaken. „De meesten zeiden dat de jeugd toch ergens heen moet en zagen hen dan het liefst in het eigen dorp", vertelt C. Simons van café In den Handel. 'Fiets een rondje met 'n pontje' moet het toerisme in de maanden juli en au gustus een extra oppepper geven. Een nieuwe attrac tie, waarin de initiatiefne mers van het provinciale VVV Zeeland wel brood zien. De grote veerdien sten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder blijken in de vakantie im mers al jaren een topper. In de middeleeuwen had Sint-Maartensdijk het oude mannenhuis de Kapoenhof, in de tweede helft van deze eeuw kwam het bejaardentehuis Sint Maartenshof tot stand en nu staat er het woonzorgcentrum Maartenshof. Die ontwikkeling is vrijdagmiddag in onvervalst Zeeuws bezongen door Anja Kopmels. De Noord-Beve- landse luisterde de officiële opening van Maartenshof op met een speciaal geschreven lied ('t stae nog in 't klad). Torentjesoverleg Enthousiast y Goede zorg een recht Westerveld bepleit subsidie lokale projecten Bij de gemeente Tholen wordt er, in samenwerking met andere instellingen, gestudeerd op het 'creatief omgaan met zorg voor thuiswonenden'. Steunpunten in Poort vliet of Oud-Vossemeer is waar ambtelijk over gespro ken wordt, zei burgemeester Van der Munnik bij de offi ciële opening van Maartenshof. Vijftig passagiers Betaalbaar wonen Mevrouw Van Vossen-van Zetten uit Sint-Annaland sprak namens de dagverzorging het volgende gedicht uit: Van Sint Maartenshof verhuizen naar Haestinge, dat deed ons zeer. Net goed gewend in Haestinge en daar vertrokken we weer. Nu in het nieuwe Maartenshof, een hele verandering. Eén ding bleef hetzelfde: de dagverzorging! We hebben een gezellige groep en zijn aan elkaar gehecht. De verhuizingen zitten erop; in Maartenshof blijven we echt. Het is een prachtig centrum, we voelen ons helemaal thuis. We kunnen het ook prima vinden met de bewoners van het huis. Het is niet moeilijk er gewend te raken. We zullen er met z'n allen een levendig centrum van maken. Namens de bewoners van Maartenshof zei M.K. de Wilde het volgende: De Maartenshof, een mooi gebouw. Gebouwd voor de oudere mens, opdat het een oase zij- Voor velen, is mijn wens. Dat Maartenshof, een plaats van rust, veel jaren zal bestaan. En voor veel ouderen een plaats om ernaartoe te gaan. En wat het woongenot betreft, wij wonen naar ons zin. Een prachtig uitzicht hebben wij, dat wil er ook wel in. Dat elk die hier een taak vervult, het zij bij nacht of dag, met heel veel liefde, trouw en zorg ons steeds omringen mag. De 20 verpleeghuisbedden staan in het provinciale plan ouderenzorg 1997-2000. Uit spreidingsoverwe gingen heeft de Schutse de voor keur, al is zo'n kleine afdeling duurder dan de standaard normen voor verpleeghuisbedden aangeven. "Er is dus een bepaald risico, dat de beoogde voorziening niet zal kunnen worden gerealiseerd", al dus gedeputeerde staten. Als het ministerie van volksgezondheid de aanvraag afwijst of Ten Anker/de Schutse concluderen samen met de provincie dat doorzetten van het initiatief onwenselijk of niet vruchtbaar zal zijn. dan deelt de provincie voor maximaal 5000 gul den in de voorbereidingskosten, die op 20 mille worden geraamd. Daar van nemen Ten Anker/de Schutse de helft voor hun rekening, de an dere helft wil architectenbureau Rothuizen betalen. Tot uiterlijk 1 juli 1999 stelt de provincie de sub sidie beschikbaar. Het ziekenfonds VGZ heeft een po sitief advies uitgebracht over de verpleegafdeling bij de Schutse. "Wij vinden dit van groot belang, gelet op de ondercapaciteit in de verpleeghuissector op Tholen. Te gelijkertijd kan een betere spreiding op het eiland worden bereikt", al dus de VGZ. „We zien het wel zitten", conclu deert directeur J. Wesdorp van de Schutse. "De aanvraag gaat zeer binnenkort naar het ministerie en de ziekenhuisraad neemt dan een be slissing, na advies van de provin cie." Om 20 verpleeghuisbedden te kun nen verwezenlijken, moeten er 30 verzorgingsbedden in de Schutse verdwijnen. De gehele tweede ver dieping wordt ingericht voor 16 psycho-geriatrische patiënten, op de eerste verdieping komen 4 ka mers voor somatische patiënten. De verpleegafdeling moet binnen de muren van de Schutse worden gere aliseerd. Er ontstaat een verlies van 10 bedden omdat de kamers in de verpleeghuisafdeling veel groter zijn dan in het bestaande verzor gingstehuis. De procedure voor de aanleunwo ningen is nog niet afgerond. Wes dorp verwacht binnenkort wel een positief bericht uit Middelburg ten aanzien van de aanpassing van het bestemmingsplan. Dan kan de ge meente de bouwvergunning vers trekken, als de bezwaren van J. de Boer, molenaar Verhage en Beter Wonen tenminste niet tot aan de Kroon doorgezet worden, anders worden de aanleunwoningen op de lange baan geschoven. Hij presenteerde de resultaten van het onderzoek onlangs op een over leg van de Sint-Annalandse horeca met burgemeester Van der Munnik en politiechef Krombeen. Simons meldt drie bewoners niet bereikt te hebben, vanwie er volgens hem één ook tegen is. „De enquête pakt po sitief voor ons uit." De grootste angst blijkt te bestaan voor het dealen van drugs, een activiteit die naar het inzicht van de politie toe neemt. Volgens gemeentewoord voerder F.A.P.M. Bakx is het mede een taak van de horeca-onderne- mers om het gebruik en verhande len van drugs tegen te gaan. „Zeker in je eigen zaak probeer je er wat aan te doen. Wij fouilleren regelma tig bezoekers", zegt mevrouw J. Rijnberg van café Havenzicht hier over. „Maar wat op straat gebeurt, is een zaak van de openbare orde, dat is voor de politie." Omwonen den hebben geklaagd dat er in au to's gedeald wordt. „Maar waarom noteren diezelfde mensen dan het kenteken niet? Nu zijn er geen be wijzen", meent mevrouw Rijnberg. Ze is bijzonder te spreken over het overleg. „Vorige keren werd de ho reca op de vingers getikt, maar nu is er duidelijk gesteld dat er samen (horeca, politie, gemeente) naar op lossingen gezocht moet worden." Politie en burgemeester waren erg te spreken over het initiatief van mevrouw B. Laanen van discotheek l'Esperance om entree te gaan vra gen. „Daardoor verbetert de kwali teit van het' publiek, wordt een drempel opgeworpen en vermindert het geloop heen en weer over straat", aldus Krombeen. De over last op straat was het hoofdthema op de bijeenkomst. „Uit de enquête bleek dat de vernielingen het afge lopen jaar zijn meegevallen", aldus mevr. Rijnberg. „Soms was er een kleinigheidje; het ergste was een in getrapte deur. Maar juist het week einde na ons overleg werd een hek vernield. En wie doen dat?" De horeca is gevraagd de rommel op straat in de gaten te houden en extra maatregelen te nemen om te voorkomen dat er glaswerk op straat terecht komt. Op hun beurt vroegen de ondernemers of er 'van- dalismearme' afvalbakken geplaatst kunnen worden en of er verlichting kan komen in het steegje tussen de Voor- en de Ooststraat. Ook werd erop gewezen dat in het drukste uit gaanscentrum van Tholen op zater dagavond slechts twee politiemen sen ingezet worden. Het bushokje aan de Spuistraat blijkt door veel mensen gemeden te worden uit angst voor de daar samenscholende jeugd. „Ook dat is een zaak voor de politie", aldus mevr. Rijnberg. Vol gens haar is uit de enquête geble ken, dat de mensen niet bang zijn om op zaterdagavond in Sint-Anna land over straat te gaan. Eeuwenlang, tot in de vijftiger ja ren, maakten heel wat Zeeuwen da gelijks een overtocht met de pont. Er was een netwerk van veerdien sten, maar sinds de komst van dam men en bruggen heeft onze provin cie heel wat veren gelaten. Op Tho len en St. Philipsland verdween de pont van Oud- naar Nieuw-Vosse- meer over de Eendracht en later het beroemde veer Zijpe-Anna Jacoba- polder. Zowel voor de toeristen als voor de Zeeuwen zelf zou het leuk Leden van het Cloveniersgilde uit Scherpenisse brengen in de regen de stormram van Haestinge naar de Bloemenlaan om de officiële ope ning van Maartenshof te laten verrichten. Het Kapoenhof kwam terug bij de openingshandeling, want aan de Bloemenlaan was een poort met die naam - nog overgebleven van ko ninginnedag 1996 - neergezet. Met een stormram moest deze worden open gestoten. De ram was door le den van het cloveniersgilde uit Scherpenisse van Haestinge naar Maartenshof gedragen. In de regen, voorafgegaan door dorpsomroeper Gatze de Moed uit Stavenisse en gevolgd door alle genodigden. Een woud van paraplu's trok door de smalstad. Bij het woonzorgcentrum werden anderen naar voren geroepen om de stormram ter hand te nemen: gede puteerde G.L.C.M. de Kok, burge meester H.A. van der Munnik, vice- voorzitter W.F.J. Kooijman-de Jager van de raad van toezicht van de stichting voor regionale zorgverle ning (SVRZ), voorzitter T.G.A. Westerveld van de raad van toezicht van Beter Wonen, voorzitter J.W. de Jonge van Oosterschelde Thuiszorg en voorzitter A. den Haan van de bewonerscommissie van Maartens hof. Zij stieten de poort open, waar na het hele gezelschap een kijkje kon nemen in het al sinds mei be woonde woonzorgcentrum. De be woners waren met een bus heen en weer gereden tussen Maartenshof en Haestinge, waar verschillende sprekers het woord voerden. Al die sprekers noemden de samen werking, die op Tholen aan de dag is gelegd om het woonzorgcentrum te realiseren. Provincie, gemeente, Beter Wonen en SVRZ legden uit eindelijk het geld op tafel. „Ik her inner me nog een soort torentjes overleg, 's avonds in het provincie huis", zei burgemeester Van der Munnik. „Financieel bleek er een behoorlijk gat te zijn. Met zijn vieren hebben we toen diep adem gehaald en we zijn het gaan dichten. Ik vind nog altijd dat de provincie zich toen heel constructief heeft opgesteld." Door de samenwerking tussen de vier instanties zijn de Thoolse orga nisaties gereed om ervoor te zorgen dat de Thoolse ouderen hun zelf standigheid kunnen behouden zo lang het kan, en zorg kunnen krij gen zodra het moet, meende West erveld. En gedeputeerde De Kok zei, dat het steeds helderder wordt dat instanties in een gebied als Tho len voortdurend op elkaar zijn aan gewezen. „Wilt u in de toekomst de beste ouderenzorg voor Tholen re aliseren, dan is het zaak óm met één mond te spreken naar instanties als ziekenfondsraad, provincie, zorgverzekeraar, college zieken huisvoorzieningen en minister." De burgemeester en andere spre kers riepen de 14de oktober 1992 in herinnering, de dag waarop gedepu teerde staten besloten dat Sint- Maartenshof gesloten moest wor den. „Men voelde het in deze gemeente algemeen als zeer onrechtvaardig en ook onjuist om een voorziening voor ouderen, die slechts een paar plaatsen te kort kwam, geheel van de kaart te vegen", aldus Van der Munnik. „Bestuur, directie, medewerkers en bewoners voelden zich behoorlijk in de steek gelaten. Nadrukkelijk wil ik nog eens onder de aandacht brengen dat het proces bij veel mensen pijn heeft gedaan en soms ook diepe sporen heeft nagelaten", zei mevr. Kooijman, die SVRZ- voorzitter Stoter verving. Van de 70 mensen die 4,5 jaar geleden in Sint-Maartenshof woonden, ver huisden er uiteindelijk 28. Nog 17 van hen zijn in leven. Van de 55 medewerkers vonden 42 een nieu we functie, de rest bleef bij de SVRZ in dienst. Meer nog dan naar het verleden, werd er naar de toekomst gekeken. Een toekomst waarin samenwer king meer dan ooit noodzakelijk zal zijn om het voor ouderenzorg be schikbare geld zo goed mogelijk te benutten, de noodzakelijke zorgver nieuwing te realiseren en de privacy in de verpleeghuizen op peil te brengen, aldus De Kok. „Verpleeg- en verzorgingshuizen groeien naar elkaar toe en zullen samen naast de zorg binnen instellingen ook veel meer zorg gaan verlenen daarbui ten. Op zichzelf staande instellin gen met één zorgsoort zullen naar mijn mening in de toekomst geen bestaansrecht meer hebben. Dat be tekent dat de samenwerking tussen de Oosterschelde Thuiszorg, de Schutse, de stichting Beter Wonen en Ten Anker nog verder zal moe ten worden geïntensiveerd", zei de gedeputeerde. Hij ging ook nog in op de cultuur omslag die binnen de SVRZ als or ganisatie is gemaakt. Mevrouw Kooijman zei dat een woonzorgcentrum op Tholen niet nieuw is. De Rozeboom in Sint- Philipsland en de serviceflat bij Ten Anker noemde ze als voorbeelden. „Daar werd al zorg gegeven vol gens een woonzorgmodel lang vóór het begrip woonzorgcentrum was uitgedacht." Steeds vernieuwend bezig zijn is essentieel. Dat gebeurt door het realiseren van een verplee- geenheid bij de Schutse in Sint-An naland, in het belang voor de sprei ding van zorg. „Met de Ooster schelde Thuiszorg, de Schutse en Ten Anker wordt zowel verpleeg huiszorg als verzorgingshuiszorg buiten de muren van de eigen in- Oud-veerman G. Larooy uit Scherpenisse was met (oud-)havenmeester Joh. den Engelsman present bij de opening van het fietsveer St. An- naland/Bruinisse. zijn om in de zomer met een pont mee te varen, bedacht de provincia le VVV en met veel enthousiasme van de schippers en financiële steun van gemeenten is men erin ge slaagd om veertien veren in de al manak van de Zeeuwse pontjes te krijgen. Sinds 1988 vaart de Har poen al tussen Gorishoek en Yerse- ke en vanaf dinsdag 1 juli de Diana S. tussen St. Annaland en Bruinis- se. Schipper C. Smits trof om half tien echter geen enkele passagier aan op de kade in St. Annaland en om elf uur was er bij het vertrek in Bru ook niemand op de loswal in de haven. "Dat is het risico van zo'n veerdienst", zegt mevr. J. Smits-Capelle. "Je vaart volgens de dienstregeling, met of zonder mensen, maar het weer zit niet mee. Er zou een groep dames van de Bond van Plattelandsvrouwen uit Poortvliet op de fiets komen, mee varen naar Bruinisse en terugfietsen via de Philipsdam. En al was het weer dan beter dan maandag, zo mer was het in geen geval. Voor vrijdag 4 juli hebben we echter weer boekingen, dus we houden moed!" Bij de proefvaart, zaterdag, met een aantal genodigden van de gemeente en de VVV, trof schipper Smits het goed met het weer. "Wie had dat ooit kunnen denken, dat we na de stopzetting van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder nog eens met een ver- dienst zouden beginnen", zei hij in de gezellige kajuit tot zijn gasten. "Ik was best enthousiast, toen de VVV vroeg om mee te doen aan het rondje met een pontje. De beide ge meentebesturen zorgden voor een ruggesteun en daarom zijn we van daag hier", aldus Smits. Burgemeester Van der Munnik kreeg een fiets aangereikt en hij reed op de loopplank een rood lint door als symbool van de officiële ingebruikname van deze toeristi sche attractie. Hanna Hermans, die de passagiers op de Diana S. altijd van een drankje en een hapje voor- VERVOLG VAN PAGINA (Uit die informatie blijkt dat het college al stekken aan het steken is voor de herziening van het bestem mingsplan buitengebied. Het lijkt erop dat het eerste plan, waarin Tholen wordt ingedeeld in zones, opnieuw bekeken zal worden). Volgens Hoek hoeft de gemeente niet bang te zijn dat zijn windmo lens het beleid voor de intensieve veehouderij doorkruist. Hij had daar zelf navraag naar gedaan bij de provincie. „Er is geen enkel ver band tussen het voeren van een arti kel 19 procedure (nodig om zijn plan uit te kunnen voeren) en het toelaten van varkens." Hoek kwam terug op de vorige ver gadering toen met name D66 vroeg naar de reactie van omwonenden op het plan. Hoek is zijn buren langs- gegaan en vertelde dat er een bewo ner erg enthousiast reageerde, dat acht het prima vonden (vijf daarvan hadden interesse in windenergie), drie vonden molens langs de zee dijk geen verfraaiing en een bewo ner had het horizonvervuling ge noemd. „Geen enkele bewoner heeft op voorhand verklaard be zwaar te hebben." Ook de LTO-raad Zeeland kwam Hoek steunen. Beleidsmedewerk ster ir. C. Michielsen zei dat Hoek op deze manier een moeizame weg moet volgen om medewerking te krijgen voor de planologiche beoor deling. „Deze vorm van samenwer king biedt voor agrarische onderne mers meer mogelijkheden voor het exploiteren van windmolens op het bedrijf. Het zou jammer zijn dat de voortgang wordt vertraagd. Het ver dient een kans om zo spoedig mo gelijk beoordeeld te worden." Namens de vereniging Zeeuwind voerde J. Springer het woord. Hij lichtte toe dat de windmolens pas sen in het landschap van Tholen. Dat zou blijken uit een onderzoek dat het RBOI, (het bureau dat de gemeente Tholen ook inschakeld voor de herziening van het bestem mingsplan), heeft gedaan in Drei- schor waar de situatie vergelijkbaar is. Volgens Springer hoeft de ge meente niet te vrezen voor een kop peling tussen de-windmolens en de varkens omdat de provincie nieuw- vestiging niet meer toestaat en om schakeling alleen tot 1000 vierkan te meter. Dat beleid wordt volgens hem op genomen in het streekplan dat in september wordt vastgesteld. Ook verwees hij naar een uitspraak van minister Aartssen van landbouw die vindt dat Zeeland schoon moet blij ven. En naar een onderhoud met gede puteerde Van Zwieten die zou heb ben verklaard dat het verband tus sen windmolens en intensieve vee houderij 'geheel onjuist' is. Springer pleitte voor een uitstel van twee maanden opdat het college zich goed kan oriënteren op het nieuwe beleid en de gevolgen daar van op de plaasting van de drie windmolens. In die tijd kan ook het onderzoek naar het effect op het landschap zijn afgerond. stelling ingezet." De samenwerking met Beter Wonen is daarbij van groot belang, omdat die zorgt dat overal voor ouderen en gehandicap ten geschikte woningen beschik baar zijn. „Kwaliteit van zorg is het vertrekpunt van ons handelen, waarbij wij trachten keuzemoge lijkheden te bieden aan de ouderen die op onze zorg zijn aangewezen. Wij willen daarbij voortdurend re kening houden met de wensen van onze cliënten. En in samenwerking met onze partners de zorg leveren die nodig is, in een geschikte woon omgeving", aldus mevr. Kooijman. De zorginstellingen op Tholen heb ben elkaar altijd goed weten te vin den, zei voorzitter De Jonge van Oosterschelde Thuiszorg. Hij noemde de maaltijdvoorziening en het zorgloket als voorbeelden. „En ze bewijzen het dagelijks door goed samen te werken op het gebied van verzorging en verpleging. En vooral vandaag bij de opening van dit unieke project." Hij stipte aan, dat het achterblijven van de financiële middelen bij de vraag één van de voornaamste problemen binnen de thuiszorg is. „De middelen zullen zoveel mogelijk besteed moeten worden aan directe zorgverlening." De Jonge bekritiseerde het loslaten van de marktwerking op de thuis zorg om te proberen de kosten te drukken. "Gebleken is dat solidari teit en marktwerking elkaar niet verdragen." Volgens hem moet goe de zorg voor iedereen een recht zijn, en niet afhankelijk zijn van het feit of iemand in staat is zich goed te verzekeren. Westerveld uitte kritiek op het plan ouderenzorg 1997-2000 van de pro vincie. Het zelfstandig wonen van ouderen krijgt daarin volop aan dacht, maar de daarvoor noodzake lijke voorzieningen en financiën te weinig, aldus de voorzitter van Be ter Wonen. Hij werd, evenals alle andere sprekers, aangekondigd door F. Bordui van de SVRZ. Twee cadeaus kreeg voorzitter A. den Haan van de bewonerscommis sie voor het nieuwe woonzorgcen trum in de smalstad. Van de provin cie een schilderij van een koe ge maakt door kunstenaar Paul Bar tels. En van architect Würdemann,' hoofdaannemer Uytdewilligen en de onderaannemers vier zitbanken voor in de tuin ziet, verkocht het eerste kaartje aan de burgemeester. Die zwaaide, sa men met dhr. T. van Elsacker van de provinciale VVV, schipper Smits lof toe voor zijn medewerking. Aan boord waren o.a. oud-veerman G. Larooy uit Scherpenisse en oud-ha venmeester Joh. den Engelsman uit St. Annaland, die nu weer - samen met Smits - actief is bij de water sportvereniging omdat dhr. L.K. Breure gestopt is. De overtocht St. Annaland/Bruinis se over de Krabbenkreek, Mastgat en Zijpe duurt een uur. Er kunnen 50 passagiers met hun fiets mee De burgemeester vertelde wat er zoal aan de orde komt als het ge meentebestuur in het najaar het tot nu toe gevoerde ouderenbeleid on der de loep neemt. Daarbij noemde hij de steunpunten in dorpen waar geen woonzorgcentrum of bejaar dentehuis is. Werd het enkele jaren geleden om armde idee van een woonzorgcom plex in ieder dorp inmiddels alweer losgelaten omdat daar geen geld voor is, Iets wil men in die plaatsen kennelijk toch van de grond zien te krijgen. Het steunpunt zou een be perkte ruimte zijn, van waaruit be paalde zorg geleverd kan worden, zoals bijvoorbeeld de maaltijdvoor ziening. Nu de zorg zich in toenemende ma te richt op langer zelfstandig wo nende ouderen, verwacht Van der Munnik dat de druk op de gemeen te toeneemt om mee te betalen aan ondersteunende voorzieningen (bij voorbeeld maaltijdvoorziening, alarmering, thuiszorg en wijkver- met de in 1930 gebouwde sleep boot, die vanaf 1983 als Diana S. als sportvis- en rondvaartschip dienst ging doen. De boot is 32 me ter lang en voorzien van een diesel motor van 280 pk. Volwassenen be talen voor een enkele reis 8 gulden en voor een retour ƒ12,50, kinderen respectievelijk 6 en 10 gulden. Per fiets moet 2 gulden betaald worden. De Harpoen op de route Gorishoek- Yerseke dateert van 1904. Het schip, dat als werkschip dienst deed, is 16,25 m lang. Er kunnen 24 passagiers met hun fiets mee. Vertrek van maandag tot en met za terdag om 9.00, 13.00 en 17.00 uur vanuit Gorishoek en een halfuur la ter terug uit Yerseke. De prijs van een overtocht is 6 gulden, inclusief fiets. Gedeputeerde van toerisme G.J. van Zwieten heeft donderdag het project 'Fiets een rondje met 'n pontje' officieel gepresenteerd in Wolphaartsdijk, waar hij met het motorschip Hoop de overtocht naar Kortgene maakte. Daarna fietste hij naar Colijnsplaat om van daaruit naar Burghsluis te varen met het motorschip Breeviertien pleging). Kritisch was de burge meester richting het rijk: dat zou meer aandacht en geld moeten be steden aan het welzijn van de oude ren. Er zal over nagedacht moeten worden, in hoeverre vrijwilligers werk gestimuleerd kan worden. „Weliswaar wordt er iets gedaan voor het vrijwilligerswerk, maar daar zit slechts beperkte rek in." Namens de vrijwilligers van Maar tenshof vertelde mevr. L. Verduit dat er ten opzichte van het bejaar dencentrum veel veranderd is. Toen werd vanuit de leiding aangegeven, waar hun hulp nodig was. „Nu moeten de bewoners dat zelf aange ven en staan we dus dichter bij de mensen." 3 De gemeenteraad zal moeten be slissen of ze alleen ondersteunend bezig wil zijn, of ook voorwaarden scheppend. Dit laatste is aan de or de nu er gevraagd is om een bijdra ge in de kosten voor het bouwen van 30 aanleunwoningen in Sint- Annaland. Tot nu toe wees het col lege van burgemeester en wethou ders dergelijke aanvragen af. Maar in dit specifieke geval wil een deel van de gemeenteraad wél over de brug komen. Voorzitter T.G.A. Westerveld van de woningbouwcorporatie liep daarop al vooruit. Hij zei door de opstelling van diverse raadsleden optimistischer te zijn geworden, want De Rozeboom en de service flat van Ten Anker moeten dringend worden aangepast aan de eisen van deze tijd. En zelfs bij het nog betrekkelijk nieuwe Elenahof in Stavenisse „is er nog veel te doen om de organisa tie van wonen en zorg op een aan vaardbare wijze te waarborgen." Westerveld noemde lokale object subsidiëring een uitstekend initia tief om te voorzien in de betaal baarheid van het wonen voor Thoolse ouderen. Hij benadrukte die betaalbare huurprijzen diverse keren. Maar zei erbij, dat de rijks overheid ten aanzien van het wo- ningbeheer teveel verwacht van het particulier initiatief en de aanwe zigheid van stil vermogen bij de wooncorporaties. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11