Meer dan 700 kinderen roefelen Voorrangsfouten bestraft met boete Parkeren auto's voor handel beboet Boete 825 gulden onverzekerd rijden Zuid-Afrikanen leergierig bij bezoek aan zeefdrukkerij Trinity SGP: kerk en kwaliteit 'Zoveelste slachtoffer van willekeur politie' Bij St. Maartensdijk en Poortvliet Donderdag 26 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Deelname in Oud-Vos semeer en Sint-Maart ens dijk ruim verdubbeld Persprijs voor Hans Roodenburg Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Uit alle macht proberen enkele jongens de schroeven los te krijgen om een band van het balanceerapparaat af te kunnen halen. Eén van hen kijkt naar zijn zwarte han den. „Die kun je straks wassen", zegt Cor Niemantsver driet van Auto Work Shop in Sint-Maartensdijk. Het is roefeldag. Kinderen bezoeken bedrijven, instellingen en verenigingen om een kijkje achter de schermen te ne men. In Tholen is de roefeldag aan zijn eerste lustrum toe. Verspreid over twee dagen doen 745 kinderen en 104 instellingen eraan mee. Scherpenisse Toerental In eerste instantie vond ze 350 gulden nogal fors, maar uiteindelijk kon mevr. M.J. van der S.-G. uit St. Maar tensdijk er vrede mee hebben. Op 24 oktober 1996 had ze een voorrangsfout gemaakt op de Provincialeweg. Aan Keethil in St. Maartensdijk Een boete van 420 gulden was het gevolg van het in be slag nemen van zeven parkeerplaatsen aan de Keethil in St. Maartensdijk om even zovele auto's voor de verkoop meer in de kijker te laten komen. De officier van justitie had 630 gulden geëist en dat vond J.C.S. 'schrikbarend hoog.' Jonge Vossemeerder was verhuisd Onverzekerd rijden neemt het kantongerecht in Tholen altijd hoog op. Dat merkte vrijdagmiddag ook de 22-ja- rige J.C.H. uit Oud-Vossemeer, die een boete van 825 gulden en 4 maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich hoorde eisen. „Waar staat Trinity voor?," vraagt de Zuid-Afrikaan Thusi H. Kubheka aan het begin van de rondleiding door het gelijknamige bedrijf op het industrieterein in Sint-Maartensdijk. „Zijn jullie de eigenaars van deze ruimte of huren jullie het alleen?" Bergenaar beboet voor gevaarlijk inhalen "Het is droevig om zo behandeld te worden." Woedend was J.P.C.M. uit Bergen op Zoom, nadat hij van de Thoolse kantonrechter vrijdagmiddag 300 gulden boete had gekregen voor het in gevaar brengen van het verkeer op de Postweg bij Tholen. In de Eendrachtbode van 19 juni las ik: 'Kwaliteit meer gewicht geven dan woonplaats en kerk', wat opge merkt was door dhr. Franssen. Nu wij de verkiezingsperiode weer na deren, is de vraag: Wie worden on ze mannen voor de nieuwe zittings periode voor de SGP? Wanneer ik Stemmen van lezers het verslag van dhr. Franssen in de E.B. lees, is het voor mij moed be nemend dat hij de kwaliteit van de kandidaat stelt boven de kerk. De SGP is een interkerkelijke partij. Met de kandidaatstelling zal reke ning gehouden moeten worden met een evenwichtige verdeling van de raadszetels voor de SGP ten op zichte van de kerken, dat is duide lijk. Wij mogen echter de kwaliteit niet boven de kerk stellen en de kerken niet boven Gods Woord. De SGP is vanouds altijd een partij geweest die in de eerste plaats het getuigenis van Gods Woord heeft Kantonrechter mr. H. Bruin hield het alleen bij de geldboete, nadat hij het verweer van H. had aange hoord. Want hoe moet de Vosse- meerder, werknemer bij een voeg- bedrijf in Bergen op Zoom, naar zijn werk in Rotterdam als hij niet mag rijden? De politie had de on verzekerde auto 9 juli vorig jaar in Oud-Vossemeer aangetroffen, maar dat was al de tweede keer, zo had officier van justitie mr. J.J.A. Groen uit de stukken ontdekt. Op 24 janu ari 1996 was de auto bij een politie controle ook al onverzekerd ge weest en dat had H. een boete op geleverd. "Ik kwam er pas later achter", vertelde de Vossemeerder. "Ik had problemen thuis en toen ik apart ging wonen, hebben mijn ou ders de post niet doorgestuurd." De rechter vond, dat H. een adreswijzi ging had moeten sturen naar de mensen waarmee hij een zakelijke relatie onderhield, zoals de verze keringsmaatschappij. "Ik had toen wel meer aan mijn hoofd", was de reactie van H. "We horen hier wel meer flauwe verhalen en uw lezing van in deze categorie", zei de offi cier van justitie. "In maart 1995 was uw verzekering al verlopen. Je VERVOLG VAN PAGINA I De Vossemeerder en zijn vriendin hebben tweeënhalf jaar in een dis cotheek in het Belgische Beervelde gewerkt. Ze weten dat veel jonge ren in het weekeinde discotheken over de grens bezoeken. In de regio zijn dergelijke grootschalige uit gaanscentra er niet. Een gelijkwaar dige voorziening op Tholen zou be tekenen, dat ze dichterbij huis te recht kunnen. Ponse denkt aan een gebied van Goes tot Roosendaal. Hij wil allerhande activiteiten gaan organiseren, zoals live optredens en thema-avonden. De discotheek - waar vooral top-40 en house ge draaid zal worden - zou alleen in het weekeinde open zijn. Op dit moment is de Vossemeerder druk bezig met het vragen van uit te dragen, ook op politiek ter rein. 'Tot de Wet en de Getuigenis sen, als het niet is naar Gods Woord, het zal geen dageraad heb ben. 'Opmerkelijk is het, dat in het kran tenverslag geen enkel woord ge sproken is over het aloude beginsel dat onze SGP-voorvaderen ds. Ker sten en ds. Zandt voorstonden. Of wordt dat bij voorbaat al losge laten en moet de kwaliteit van de persoon zegevieren boven het be ginsel? Laat Gods Woord ons tot richtsnoer zijn. Mochten binnen onze gelede ren nog mannen gevonden worden, die pal mogen staan voor de waar heid en van harte achter het princi pe staan, wat God van ons eist. Dan alleen kan er zegen rusten op al on ze besluiten, zowel politiek als per soonlijk. H.J. Boers W. van Beierenstraat 14 Oud-Vossemeer. kunt zoiets een week vergeten, maar 15 maanden, dat is een kwes tie van niet willen betalen. Zoals u ook benzine in uw auto doet, zo hebt u ook een verzekering nodig. Omdat het de tweede keer al is, eis ik 825 gulden boete en 4 maanden onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid", al dus de officier. "Slordigheid kost geld", vond ook de kantonrechter, maar vier maan den de rijbevoegdheid ontnemen, achtte hij te ver gaan. "U krijgt vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, zodat er een zwaard boven uw hoofd blijft han gen. Dat u twee keer betrapt bent op onverzekerd rijden, moet u na melijk stevig worden ingepeperd", zei mr. Bruin. H. wilde de boete in termijnen beta len, maar daar wilde de kantonrech ter niets van weten, ook al voerde de Vossemeerder aan, dat hij van zijn 2000 gulden schoon al 1500 gulden lasten had. "Dan gaat het maar eens flink van au, want u moet er wat van voelen. En u kunt nu al sparen voordat u de girokaart in huis krijgt", aldus de kantonrechter. offertes en het onderhandelen met brouwerijen. „Onze oude baas uit België adviseert ons. Hij heeft 17 jaar ervaring en is een geweldige ruggensteun." Zelf werkt Ponse nu bij Fokker en zijn vriendin bij Nes- taan. „Zij heeft de papieren en een opleiding als internationaal hostess. Daarmee kun je goed voor jezelf beginnen." De vooroordelen die over een discotheek de ronde doen, wuift de Vossemeerder weg. „De eerste gedachte van mensen is ne gatief: geluidsoverlast, drugs en ge weld. Maar in die tweeënhalf jaar dat ik zelf in een discotheek heb ge werkt, viel er misschien één of twee keer per maand iets voor." Drugs zal hij in zijn discotheek niet toe staan en gezien de ligging buiten de bebouwde kom verwacht Ponse weinig overlast. een vraag van Niemantsverdriet. Die laat hen de spanning van de band meten, het apparaat aflezen en lood aan de velg slaan. Als dat ge beurd is, moeten de koplampen van een auto gesteld worden. Prachtig vinden de jongens het om het rich ten via een apparaat te volgen. Er is nog even tijd om het afstellen van Ze wilde linksaf de Haakweg ins laan en stond voorgesorteerd bij de as van de weg. Ze wachtte totdat een uit de richting Stavenisse ko mend busje was gepasseerd, maar toen ze rechts werd gepasseerd door een auto schrok ze zodanig, dat ze linksaf sloeg. De achter het busje uit Stavenisse komende auto had mevr. Van der S. 'absoluut niet gezien.' Ze schreef haar voorrangsfout toe aan een schrikreactie als gevolg van de in- En: „Wat heeft die machine gekost? Wie zijn jullie belangrijkste afne mers? Hoe hebben jullie de zaak gefinancierd? Hoeveel mensen wer ken hier? Wat is de winstmarge?" Kubheka en zijn metgezel Saul C. Vilakazi vragen José Keur en Elvira Linden, de vennoten van het be drijf, de hemd van het lijf. Zij leggen rustig uit. In het Engels en als de taal te kort schiet met han den en voeten terwijl ze bezig zijn verf te mengen en de zeefdruk klaar te maken voor een demonstratie. De gasten schrijven alle antwoorden op. En tonen zich verbaasd over het feit dat maar twee mensen de zaak runnen, af en toe bijgestaan door José's echtgenoot Henk Keur. De Zuid-Afrikanen willen weten, weten, weten. De kennis hebben ze nodig voor hun land, waar de werk loosheid onder zwarten groot is. De zeefdrukkerij Trinity is een voor beeld van een particuliere onderne ming die op kleine schaal en met eenvoudige middelen winst maakt en voor werkgelegenheid zorgt. Om de motor en het meten van het toe rental te laten zien, maar dan moet de groep naar het volgende roefel- adres. Even handen wassen en dan krijgt ieder van de familie Niemantsver driet een blikje fris, zakje chips, een balpen en een sticker. Het gebouw van het Rode Kruis is haalmanoeuvre. "Ik ben schuldig", bekende ze ruiterlijk. Haar auto was total loss en aan de uitbetaling van de dagwaarde kom je altijd tekort, stelde kantonrechter mr. H. Bruin vast. Officier van justitie mr. J.J.A. Groen eiste 350 gulden boete. "Misschien is dat een koude dou che omdat u de feiten niet betwist en zelf al schade hebt geleden, maar het gaat om een hele ernstige verkeersfout. U mag blij zijn, dat het alleen bij dergelijke ondernemingen schreeuwt Zuid-Afrika. De gasten vertegenwoordigen SANCO Mpu- malanga, de bewonersorganisatie van Oost-Transvaal. Beiden zijn raadslid en lopen stage in Neder land op uitnodiging van het stads gewest Vlissingen/Middelburg. Volkshuisvesting krijgt de meeste aandacht gedurende de ruim twee weken durende stage. Maar ook het scheppen van werkgelegenheid is een belangrijk onderdeel. Over de drukkerij zegt Vilakazi: „Het is niet moeilijk. Iedereen die een beetje handig is, kan dit. Het zou mooi passen in het werkgelegenheidspro ject dat we aan het opzetten zijn in ons gebied. Vooral in de townships. We zijn bezig met een naaiatelier. Het bedrukken van T-shirts zou er erg goed bij passen." Volgens Vilakazi en Kubheka zijn de woningnood en de werkloosheid de grootste problemen in hun land. Die te bestrijden, heeft voorrang. „Daarmee voorkom je ook crimina liteit. Dat is het gevolg van werk- deze morgen ook volop in bedrijf. Zoveel mogelijk facetten van de or ganisatie worden belicht. Aan de hand van een pop wordt het wassen van patiënten gedemonstreerd, voor de deur staat een bus met allerhan de apparatuur. Over bloed geven en vakanties met het schip de J. Henry Dunant of in blikschade is gebleven; het is nog goed afgelopen." De kantonrechter wilde niet lager gaan dan de eis. "We moeten er tenslotte met drie mensen voor uit Middelburg komen."Ook RJ. de G. uit Poortvliet had niets gezien, toen hij vanuit de Hogeweg de Kadijk was opgereden en daarbij geen voorrang had verleend aan een 43- jarige automobiliste uit Nieuw-Vos- semeer. De bestuurster en haar 11-jarig dochtertje liepen verwondingen op aan rug, borst en nek. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor zes. De auto kwam ondersteboven in de sloot terecht, waarin water stond. De G. rende ernaar toe en haalde loosheid en slechte behuizing." José Keur en Elvira Linden laten Vilakazi een tasje bedrukken met het logo en de tekst van Trinity, een souvenir uit Sint-Maartensdijk. Be doeld als stimulans voor het project in Zuid-Afrika. José: „Wij passen goed in hun sta ge. Wij zijn een klein bedrijf met een klein budget, geen massapro ductie maar waar je wel je boter ham mee kunt verdienen. Als zij hiervan kunnen leren, dan is dat mooi." De dames zijn veelzijdig. Behalve dat ze de directie vormen, doen ze ook de in- en verkoop en maken ze de boel schoon. Henk Keur verricht hand- en spandiensten. Knutselt aan de machines en onderhoudt ze. Trinity richt zich op bedrijven en vakantieparken wordt verteld. De kinderen mogen ook zelf aan de slag. Ze kunnen een puzzel maken, maar het leukste is toch om een vrijwil ligster die in een rolstoel zit, hele maal in verband te wikkelen. Wie dat het snelste doet, wint een knijper. met omstanders de twee inzittenden door de kapotte ramen uit de auto. Hij vertelde een paar keer telefo nisch contact de slachtoffers te heb ben gehad en ook een persoonlijk bezoek aan de mensen in hun shoarmazaak te hebben gebracht. "Voor het kind heb ik toen iets meegenomen en dat namen ze goed op", zei De G. De officier hoorde dat met instem ming aan, maar 'toch is het uw schuld', bracht hij naar voren. "U hebt wel gekeken, maar niets ge zien." De kantonrechter nam de eis van 255 gulden over. "Voortaan beter uitkijken, want u komt daar vier keer per dag", zei mr. Bruin. verenigingen en verzorgt textiel- druk, stickers en belettering voor gevels, reclameborden en auto's. Het bedrukken van T-shirts met af beelden of letterteksten kan tot 250 exemplaren gaan. De afnemers zitten tussen Aarden burg en Utrecht. De concurrentie is groot, maar er zit volgens Keur nog steeds groei in het bedrijf, dat in 1991 Quality overnam en als Trini ty met een aantal aanpassingen in het gebouw, verder is gegaan. Bij het verlaten van het gebouw heeft Vilakazi twee tasjes; eentje van Trinity en zijn eigen uit Bloemfon tein. Ook bedrukt: towards demo cratie transformation of local government, naar een democrati sche hervorming van het lokale be stuur. De verscheidenheid op een roefel- dag is groot. In de smalstad bij voorbeeld doen onder meer twee banken, de bibliotheek, een super markt, foeragehandel, café, de brandweer, het fitnesscentrum, tan darts, ambulancedienst en een kok- kelbedrijf mee. In Scherpenisse een drukkerij en een fietsenmaker. En in Oud-Vosse- meer huisarts De Looze. Maar ook verenigingen zoals de voetbalclub. Tennisvereniging TOV ontving 17 kinderen, die mochten proberen een balletje te slaan. Dat viel niet altijd mee. Een uitno diging om nog een uurtje vrijblij vend te komen spelen, werd grif aanvaard. En er werd al geïnformeerd naar het lidmaatschap. Hoewel in Tholen-stad de meeste kinderen aan de roefeldag meede den, viel de grootste groei ten op zichte van vorig jaar in Oud-Vosse meer en Sint-Maartensdijk te note ren met ruim een verdubbeling. In Sint-Annaland daarentegen deden tien kinderen minder mee dan vorig jaar. De animo heeft vanzelfspre kend te maken met het aanbod van bedrijven. Dat noemde het jeugd- en jongeren werk vorig jaar in Oud-Vossemeer slecht (hoewel daar toen deson danks méér kinderen konden roef elen dan in Sint-Philipsland). Nu deden in Vossemeer drie keer zo veel instellingen mee. In Sint-An naland en Sint-Philipsland stagneert dat aanbod. De cijfers per plaats, met tussen haakjes de gegevens van 1996: Tholen 300 kinderen en 38 bedrij ven (155 en 30), Sint-Maartensdijk 190 kinderen en 24 bedrijven (91 en 13), Oud-Vossemeer 125 kinde ren en 19 bedrijven (59 en 6), Sint- Annaland 80 kinderen en 13 bedrij ven (90 en 10), Sint-Philipsland 50 kinderen en 10 bedrijven (34 en 12). Vergeleken met vorig jaar groeide het aantal deelnemende kinderen aan de roefeldag met 74%, het aan tal bedrijven, instellingen en ver enigingen steeg met 46%. Volgens de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente Tho len mag men binnen een straal van 25 meter drie auto's parkeren, maar S. had 7 juli vorig jaar aan de Keet- hil/Haven zeven voertuigen op de parkeerplaatsen gezet. "Wist u niet dat zoiets niet mag?", informeerde kantonrechter mr. H. Bruin. "Neen", antwoordde S. "Ik doe dat al vijftien jaar en nog nooit is er eerder tegen mij gezegd, dat het in strijd is met de APV. Dat artikel heb ik nog nooit gezien. Wel heb ik wel eens problemen ge had met het parkeren van twee au to's op het trottoir voor mijn be drijf, maar dat is eigen grond en daar heb ik vergunning voor. In dit geval heb ik me niet kunnen ver werken. Ik zet de auto's er ook alleen 's zondags, want door de week staat de parkeerplaats vol met auto's van gemeente-ambtenaren", zo bracht S. naar voren. "Dat u dat op zondag doet, vinden ze juist zo erg op Tholen", meende de kantonrechter, maar het kon vol gens hem ook aan een nieuwe poli tieman liggen. Hij had 5 februari vorig jaar, rij dend vanuit Poortvliet richting Tho len, een auto ingehaald, waarna een tegemoet komende politiewagen 'krachtig moest remmen om erger te voorkomen.' Die lezing bestreed M. aan alle kanten. Hij was in de cember vorig jaar al bij het kanton gerecht geweest voor deze zaak en toen was besloten om nader proces verbaal te laten opmaken. De be stelbus, die volgens M. voor de po litiewagen reed en in een bocht moest remmen waardoor de daar achter rijdende politiewagen vaart moest minderen, had de politie ech ter niet gezien. "Anders had ik die bestuurder ook wel als getuige op geroepen", zei de kantonrechter. "Een politieman die zijn verlies niet kan dragen, zwamt maar wat", bracht M. daar tegenin. In decem ber had hij al gezegd, dat de politie zijn gram wilde halen omdat ze hem niet konden pakken voor het overschrijden van de doorgetrokken streep of de maximum snelheid. "Het proces-verbaal, dat drie maanden na het voorval is opge maakt aan de hand van aantekenin gen, staat vol met leugens. Ik kan me niet voorstellen, dat wetsdiena- ren zulke processen-verbaal opma ken, want het klopt niet met de werkelijkheid. Er is geen gevaar ge weest. De situatie op de Postweg is goed overzichtelijk. Ik heb daar een De St. Annalandse journalist Hans Roodenburg heeft samen met zes andere redacteuren van het Rotter dams Dagblad een prestigieuze Eu ropese economische persprijs ge wonnen. Tijdens de prijsuitreiking in de Deense hoofdstad Kopenhagen prees de jury de uitmuntende serie 'Rotterdam, Poort van Europa.' De tien artikelen, gepubliceerd op 25 pagina's in full colour over de Rot terdamse haven en zijn klanten, wa ren zeffr informatief, maar ook kri tisch. De problemen in de Europese infrastructuur kwamen aan de orde, de concurrentie, nieuwe technolo gieën en de gevolgen voor het mi lieu. Voor de Prix Stendhal waren er in zendingen van o.a. The Times, The Economist, The Guardian, e.d. In het Rotterdams Dagblad maakte Hans Roodenburg de reportages over Frankrijk, Spanje en Portugal, naast verhalen over de Rotterdam se haven zelf. De bedoeling is dat het Rotterdams Dagblad dit najaar of begin volgend jaar dagelijks bezorgd wordt op Tholen, tegelijk met NRC Handels blad, dat van dezelfde uitgever is. Dit met het oog op de Thoolse pen delaars die interesse hebben in za ken uit het Rotterdamse haven- en industriegebied. Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. "Ik val er niemand mee lastig", zo verweerde de autohandelaar zich. "De wagens laat ik alleen zien en dan komen ze er maandag voor langs om erover te praten." Officier van justitie mr. J.J.A. Groen liet weten, dat het probleem bij hem 'al jaren' bekend was. "Ook ten aanzien van de situatie in St. Maartensdijk. Dit mag niet op Tholen. De APV is daarover duidelijk," Hij eiste 90 gulden per auto, dus to taal 630 gulden voor 7 voertuigen. "Kan ik nog afdingen", informeer de S. "Wanneer ik voor de derde keer in overtreding was, zou ik zo'n eis kunnen begrijpen, maar voor de eerste maal vind ik dat schrikba rend hoog." De kantonrechter hield er rekening mee, dat de inwoner van St. Maar tensdijk nog nooit eerder was ge waarschuwd voor overtreding van de APV. Hij matigde de boete tot 60 gulden per auto, dus totaal 420 gulden. "Ik ga niet in beroep, ik probeer wel een auto te verkopen", merkte S. op na het horen van dit vonnis. De officier van justitie legde zich er ook bij neer. tijd gestaan en geconstateerd, dat je op 400 meter geen Opel Kadett kunt zien, zoals de politie heeft be weerd, maar alleen de BBA-bus. De politiewagen heeft te dicht op de bestelbus gereden", concludeerde M. "U hebt kennelijk iets te winnen om de feiten anders voor te stellen dan ze zijn", bracht de officier van justitie naar voren. "De politie heeft alles te verliezen wanneer ze de zaak anders zouden voorstellen dan de werkelijkheid. Inhalen kon in uw situatie echt niet. Er moest geremd worden en daarom hand haaf ik het bedrag dat u al als trans actie is aangeboden: 300 gulden." De Bergenaar bleef verbolgen. "In het eerste proces-verbaal stond niets over een doorgetrokken streep of te hard rijden. De agent heeft het p.v. ook niet voorgelezen, zoals hij schrijft." De kantonrechter zei op het ambt- sedig proces-verbaal te moeten af gaan. "Uw enkele afwijkende ver klaring is onvoldoende", zei mr. Bruin, die de eis van 300 gulden overnam. "Dan ben ik het zoveel ste slachtoffer van de willekeur van de politie in Tholen, waar het leu gen en bedrog is", aldus de boze M„ die vrijdagmiddag zwaar gepi keerd de zaal van het kantongerecht in het Thoolse stadhuis aan de Hoogstraat verliet. Jeugd- en jongerenwerkster Ma rianne Velthuis nam in 1993 het ini tiatief om in te haken op de uit Bel gië overgewaaide roefeldag. In Tholen-stad deden dat eerste jaar 16 bedrijven mee en er meldden zich 150 kinderen (uit de groepen 3 t/m 8 van de basisschool) van heel het eiland aan. Veel te veel, zodat zestig van hen tevreden gesteld werden met een voorstelling door een clown. Velthuis' opvolger Ron van den Bogaard ging met de roe feldag door. Het evenement werd uitgebouwd naar meerdere plaatsen. Vorjg jaar werd er voor gekozen om op twee dagen te roefelen: woensdagmiddag en zaterdagmorgen. „Daar was Jan tje Beton, dat de roefeldag landelijk coördineert, helemaal niet blij mee. Men wilde het per se op één dag houden. Maar er zijn nu eenmaal bedrijven die op de ene dag wél mee kunnen doen en op de andere niet", legt Jan de Zeeuw uit. Hij coördineert vanuit de jeugdsoos de roefeldag in de smalstad. Woensdag kwam een in Bruinisse woonachtig bestuurslid van het nationaal jeugd- fonds Jantje Beton er persoonlijk een kijkje nemen. Officieel vindt de roefeldag nu in vijf woonkernen plaats: Tholen, Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Sint-Philips land. In de smalstad staan echter niet alleen kinderen, maar zelfs be drijven uit Scherpenisse op de lijst. Eigenlijk doen dus zes plaatsen mee. Vooral het vinden van bedrij ven en instellingen is een probleem, meldt De Zeeuw. „Ze denken vaak dat ze simpelweg een aantal luid ruchtige kinderen op hun dak ge stuurd krijgen. Maar zo is het niet. Ze kunnen bijvoorbeeld zélf aange ven hoeveel kinderen ze willen ont vangen. En ook adviseren we hen desge vraagd over hoe ze de kinderen be zig kunnen houden." De Zeeuw noemt enkele dingen op: „Veehou der Vissers uit Scherpenisse haalde de kinderen met een tractor op. Bij de woningstichting mochten ze sleutelrekjes maken en bij Van Houte vogelkooitjes." Dat de roefeldag bij de meeste be drijven ook in de smaak valt. blijkt het volgende jaar. Bijna allemaal doen ze dan weer mee, sommige informeren zelfs al vóór de aanmeldingsformulieren de deur uit zijn. Cor Niemantsverdriet deed woens dag niet mee aan de roefeldag, maar zaterdagmorgen staat hij met vrouw en zoon gereed in zijn gara ge in het Ondernemerscentrum. Mevrouw Niemantsverdriet heeft alle keren als begeleidster van een groep de roefeldag al meegemaakt. Als een groepje van zes jongens ar riveert, krijgen ze eerst te horen wat voor apparatuur er allemaal in het autobedrijf staat en wat er in de verschillende kasten is opgeborgen. Daarna gaan ze aan de slag. Het wiel van een auto moet uitgebalan ceerd worden. Aandachtig luisteren en kijken de jongens hoe dat gaat, voeren een opdracht uit of geven antwoord op Cor Niemantsverdriet kijkt hoe 'roefelaarshet uitbalanceren van een autoband in de praktijk brengen. VEELZIJDIGHEID KWALITEIT EN ZEKERHEID InwaiaTtsmfi! uit cm Terwijl José Keur (rechts) uitlegt en Elvira Linden verf mengt, maken Saul C. Vilakazi en Thusi H. Kubheka aantekeningen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5