Strijd om landbouwpercelen Roolandpolder voor rechter U hebt de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen. KEIHARD MUNTV00RDEEL VERJAAL 495,- 1* T Zomerse kortingen bij Style PLEUNE Kriel stijgt Buijs en Lindhoud bestrijden kwaliteit nieuwe grond 'In de Weihoek hoort eigenlijk geen akkerbouw' c VERTAAL SISSY BRUIDSMODE VORKHEFTRUCK SERVICE Kortingen van 20% tot 50% o|> dames-, heren- en kinderkeding Young Waterschap gaat zakelijker om met personeel ALLE BRUIDSJURKEN 18 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 26 juni 1997 'We gaan dit tot de laatste snik bevechten', zegt een grondeigenaar. 'Na al het voorgaande, goede overleg is dit een messteek in de rug', laat een advocaat weten. Voor de Middelburgse rechtbank werden gisteren tot op het scherpst van de snede de knelpunten behandeld van de toedeling in het ruilverkavelingsblok St. Annaland. Met name in de Roolandpolder blijken er moeilijkheden te zijn en ook al heeft de landinrichtingscommissie di verse alternatieven gezocht, niet iedereen is tevreden. Schadevergoeding Van Nieuwenhuijzen voor peilbesluit komt veel te laat Vrijdags en zaterdags GEOPEND Slangen voor hogedrukreinigers In juni geeft Potter bij aankoop van een nieuwe keuken, de hoogste korting op inbouwapparatuur. Uw voordeel is nog groter wanneer u kiest uit één van de maandkeukens, welke we speciaal voor u hebben gere serveerd bij de fabriek. -w- Wie voorrang heeft is hier minder belangrijk dan wie straks de auto herstelt. WEGENS OVERWELDIGEND SUCCESDE ALLERLAATSTE WEEK VERBOUWINGSOPRUIMING! wegens verbouwing van onze winkel moeten alle japonnen weg. Van alle japonnen slechts 1 model. Bel voor informatie: Voorstad 3 - Goes 0113 - 223648 Tholen en St. Philipsland AANBIEDING: gebruikte elektro heftruck 1,5 ton ffl-M-M EnS3 Handelsonderneming Vroegindeweij oo J.J. Buijs uit de Turkseweg en M.A. Lindhoud van deEssendijkweg blij ven met onoverkomelijke bezwaren zitten. Ze hebben elk een advocaat gehuurd - respectievelijk de heren Den Hollander en Van Leeuwen - die hun standpunten moeten beplei ten bij de rechtbank. Hun belangen raken echter elkaar zodanig, dat de partijen het met elkaar aan de stok krijgen. Ten opzichte van hun in breng was iedereen er op vooruitge gaan. De percelen worden meer gecon centreerd en komen veel dichter bij de bedrijfsgebouwen te liggen dan in de huidige situatie, maar de kwa liteit van de nieuwe grond was in de ogen van zowel Buijs als Lind houd slechter. Bij Buijs betrof het een perceel van 6 ha, dat vroeger weiland was van veehouder Van der Slikke. Een zout, bochtig perceel met stenen, waarop volgens advocaat Den Hol lander 'niets groeit.' Buijs had fo to's meegebracht van de stand van de gewassen en concludeerde, dat je van die 6 ha maar 5 ha in de por temonnee krijgt. Commissielid J. Akkermans beboert het stuk nu tij delijk met bieten en om zijn goede wil te tonen, was Buijs bereid om een klein deel van de slechte grond onder de dijk te accepteren. Maar niet alles, want 6 ha op zijn totale bedrijf van 30 ha was teveel ge vraagd, zei mr. Den Hollander. De landinrichtingscommissie had een nader onderzoek naar de kwali teit van de grond laten uitvoeren en hoewel woordvoerder mr. Leenen dat 'alleszins aanvaardbaar' noem de, las 1 van de 3 rechters 'een ze kere twijfel' in het rapport over de kwaliteit van de grond. Dhr. J. Dek ker van het Kadaster merkte op, dat de drainage op een andere hoogte gelegd moet worden. Via de kave- laanvaardingswerken wordt dat ge regeld en ook bij de tweede schat ting kan er nog het een en ander rechtgetrokken worden. "Geld maakt niet alles goed, want je moet die grond steeds bewerken en dan word je als boer telkens aan die kwaliteit herinnerd," zei mr. Den Hollander. Hij vond dat de commis sie de weg van de minste weerstand had gekozen. "Bij Buijs is steeds een salamitactiek toegepast. Aan de Flierweg moest hij 4 ha van goede kwaliteit inleveren en daarvoor krijgt hij ruim 6 ha van slechte kwaliteit die J.L. van Gorsel niet wilde, terug." Namens de landinrichtingscommis sie legde mr. Leenen uit, dat het be zwaar van dhr. Van Gorsel terecht was omdat die een overbedeling van meer dan 5% kreeg opgedron gen en dat hoeft men wettelijk niet te accepteren. Verder werden er nog bezwaren van De Winter en Goense ingewilligd die met de uiteindelijke toedeling aan Buijs en Lindhoud te maken hadden. Zo kreeg Lindhoud een perceel in de Priestermeetpolder, dat momen teel bij Buijs in gebruik is. Volgens Lindhoud is dat perceel gevoelig voor pokken op aardappelen en bo vendien zijn er teveel kanten. Buijs had echter grondmonsters en bracht naar voren, dat de kwaliteit van het perceel prima is. Zo werd over en weer de kwaliteit van de nieuwe grond in twijfel getrokken. De landinrichtingscommissie hield staande, dat er ten opzichte van de inbreng, voor beiden een aanzienlij ke verbetering is gekomen. Buijs krijgt alle grond bij elkaar rond zijn boerderij en hoeft veel minder te rijden met zijn machines. Een per ceel van 1,7 ha ligt nu op 7 km af stand. Bij Lindhoud is er eveneens sprake van een aanzienlijke verkor ting van de afstand. Moet hij nu 5,5 km en 3,7 km rijden, bij de door de commissie gewenste toedeling blijft hij veel dichter bij de boerderij aan de Essendijkweg. Bovendien krijgt Lindhoud een overbedeling van 8,5% en die wilde hij graag hebben, zo liet zijn advocaat weten. Mr. Van Leeuwen vond echter, dat de commissie zich teveel had laten meeslepen door de bezwaren van Buijs, die er in zijn ogen beter van afkomt dan Lindhoud. "Buijs gaat van7 km naar maximaal 1300 meter en dat noemt de commissie niet." Mr. Leenen hamerde nogmaals, dat inbreng en toedeling vergeleken moeten worden en dan gaat echt ie dereen er op vooruit, maar hij er kende: minder dan in de eerste op zet. De rechtbank hakt de knoop pas 27 augustus door. Verder werd een bezwaar behan deld van grondeigenaar Brugman aan de Bartelmeetweg betreffende grond die bij de gebr. Brooijmans in gebruik is. 's Middags stonden bezwaren van mevr. Wessels-van Ast, J. Guiljam, P. Smits, P. Fase en P. Snoep op de rol.. De gebiedscommissie Tholen/St. Philipsland van het waterschap Zeeuwse Eilanden was er slecht over te spreken, dat A.A. van Nieu- wenhuijzen uit Anna Jacobapolder nu pas een schadevergoeding krijgt als gevolg van een nieuw peilbe sluit op 8 oktober 1992. "Dit verdient de schoonheidsprijs van het oude waterschap Tholen niet. Waarom moest dit toch zoveel jaren duren?", vroeg mevr. C. van Dalen-Doeleman zich maandag avond af. Van Nieuwenhuijzen krijgt nu 37.990 gulden voor het vernieuwen van drainage, maar zijn claims voor gewassenschade en waardevermin dering van de grond als gevolg van de gewijzigde waterstand zijn afge wezen door de commissie behande ling bezwaarschriften. Het was hoofdingelande Chr. Koopman op gevallen, dat de deskundige van Gropatax en dhr. Dekker elkaar in de rapporten tegenspreken. "Je hebt toch schade of geen schade", zei Koopman, maar zo simpel was het volgens Gaakeer niet. "Er is veel onderzoek naar gedaan en de zaak is tot bij de hoogste beroepsin stantie beh/andeld. Er lag ook een enorme schadeclaim, maar die vindt de commissie onterecht. Je kunt moeilijk met waardeverminde ring van land komen als je nog steeds akkerbouw hebt en het per ceel niet is omgezet in weiland", zei Gaakeer. Voor hoofdingelande mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans was het duidelijk, dat peilbesluiten zorgvuldig genomen moeten wor den. "Dit is een precedent, een open deur voor meer claims. Daar om moeten we oppassen, want aan toonbare schade moet vergoed wor den." Hoofdingelande A.L. Aarnoudse signaleerde nog tegenstrijdigheden. Hij wees erop dat landbouwer Abrahamse bij het peilbesluit Ka- dijk geen schadevergoeding krijgt, maar Van Nieuwenhuijzen in Anna Jacobapolder nu wel. Gezworene Gaakeer noemde het 'een eerlijke zaak' en onderstreepte nogmaals de taaiheid van het onderwerp. "De deskundigen zijn het er niet over eens." Het peilbesluit voor het afwateringsgebied Kadijk is door het water schap aangepast naar aanleiding van bezwaren. Belangrijkste wijzi ging is de splitsing in twee afzonderlijke peilgebieden van het gebied begrensd door de Mallandsedijk, Krokkeweg en Nieuweweg. Gezworene G.L.D. Gaakeer zei maandagavond in de gebiedscom missie van het waterschap Zeeuwse Eilanden in de Wellevaete te St. Annaland, dat het eigenlijk kiezen is tussen twee kwaden. "In de toe komst is het niet ideaal, noch voor de akkerbouw, noch voor het maai veld. Melkveehouders uit de veen- /weidegebieden die met het water tot aan de lippen geleefd hebben, die vinden een ideale plaats in de Weihoek. Maar de akkerbouw zou in de laagste gebieden eigenlijk weg moeten, maar dat kun je bijna niet uitspreken. Vechten tegen de natuur valt echter niet altijd mee. Je kunt wel dwingen, maar of je dat tot in lengte van jaren kunt volhou den, dat is de vraag", aldus Gaak eer. "Dan moetje veeteeltgebieden in de Weihoek concentreren, dat is de oplossing", zei hoofdingelande mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen- Nelemans. Volgens Gaakeer ge beurt dat ook via de ruilverkave ling. De Weihoek was vroeger vrij wel uitsluitend weidegebied, maar met het belangrijker worden van de vroege aardappelteelt, zijn er diver se percelen weiland vervangen door akkerbouw. En met een paar keer behoorlijke wateroverlast - de buien worden korter, maar heviger, zo had Gaakeer in de statistieken gezien - trokken de gedupeerden aan de bel bij het waterschap, dat maatregelen nam. In het afwateringsgebied Ka dijk zou een winterpeil blijven van NAP -200 cm en een zomerpeil ko men van NAP -180 cm. Dat is aan gepast na opmerkingen van zowel de provincie als belanghebben- den(N.H.C. Vermue, A. Abrahamse, J.B. Groen, M.W. Kloet, maatschap J. van Riet-Breure, J. v.d. Vate en D.C. Bevelander) onder meer over een te grote drooglegging. Door de grote verschillen in maaiveldhoogte is een algehele peilverhoging in het gebied niet effectief. Door een dui- kerstuw te plaatsen in de wegsloot langs de Krokkeweg en een water scheiding in de dijksloot langs de Mallandseweg, worden twee peil- gebiedjes gecreëerd. Het ene (20 ha), grenzend aan de Mallandse dijk, krijgt een zomerpeil van NAP -160 en een winterpeil van NAP - 180. Het lager gelegen andere deel (43 ha) een zomerpeil van NAP - 210 en een winterpeil van NAP - 240. Het gebied tussen de Bitter- hoekseweg/Krokkeweg, de Bram Groenewegeweg en de Mallandse dijk/ Noorddijk houdt het huidige zomerpeil van NAP -250 (in plaats van de geplande verhoging met 5 cm) en krijgt een winterpeil van NAP -270 (verhoging 10 in plaats van 5 cm) om te voorkomen dat drainage onder water raakt. De hoogteligging van enkele duikers wordt aangepast. In de Broekpolder ten noorden van de Broekseweg wordt de oostelijke begrenzing naar het westen verlegd. Het laagst gele gen gebied blijft zodoende buiten het peilgebied (101 ha) en de voor gestelde zomer- en winterpeilen kunnen worden verhoogd tot re spectievelijk NAP -200 en NAP - 210. De vier aanpassingen vergen totaal 45.000 gulden, waarvan de nieuwe stuw in de dijksloot Broek- sedijk met 25 mille het meest kost bare onderdeel is. C. van Dijke, dis trictshoofd waterbeheer, gaf de le den van de gebiedscommissie een toelichting bij de plannen voor het laagste gedeelte van het eiland Tho len. De situatie kan verbeterd wor den door gemaal Loohoek in te schakelen, waar het water met 35 m3 per minuut wordt weggepompt. Het water wordt meer naar de ran den van de Weihoek gestuwd, zo krijgt de Broek- en Roolandpolder een hoger peil. "We hebben con cessies naar boven en naar beneden gedaan", zei Van Dijke. Gaakeer merkte nog op, dat er voor het leg gen van nieuwe drainage veel te weinig informatie wordt ingewon nen bij het waterschap, laat staan vergunning wordt aangevraagd. De gerenommeerde LIJSTENMAKER vis-jiiwkjvoorliet justwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat een wat zakelijker relatie aan met de medewerkers, zei P. Visch, hoofd van de stafafdeling maandag avond bij een toelichting op het masterplan 2007. Als meest ex treem voorbeeld van flexibeler ar beidsverhoudingen noemde hij het invoeren van een contractsysteem, waarbij mensen voor een bepaald project gehuurd worden. Na afloop van een project is er dan geen recht op w.w. Aan de andere kant wees hij echter op de aandacht voor so ciale veiligheid van de arbeidsrela tie. Wie zijn werk goed doet, mag blijven, maar wie de kantjes eraf loopt, kan 'moven', zoals Visch het uitdrukte. Intussen is er al een reor ganisatie aan de gang. Het laatste Thoolse districtshoofd verlaat de standplaats St. Maartensdijk. Nadat eerder M.J. Klippel al verdween naar Goes, verwisselt nu districts hoofd beheer en onderhoud water beheer C. van Dijke uiterlijk 1 sep tember het kantoor St. Maartensdijk voor Zierikzee. Overigens blijven Tholen en Schouwen samen één district vormen. Tholenaar M.L. Koopman van het bureau juridische zaken wordt rond september coör dinator van het districtskantoor, waardoor hij zijn huidige stand plaats Goes verruilt voor Zierikzee. Dhr. L. Begthel uit Tholen is per 1 juli weer volledig beschikbaar als civiel technicus bij de afdeling planvorming waterkeringen in Goes. Mr. W.G.F. Smit, die onlangs zijn opleiding hoger archiefambte naar afrondde aan de rijks archief- school in Den Haag, wordt per 1 ju li benoemd tot archivaris van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De afgelopen dagen trokken de aardappelprijzen op de Sint-Anna- landse veiling wat aan als gevolg van de mindere aanvoer. Toen die gisteren weer behoorlijk steeg, daalde de prijs opnieuw. Alleen de kriel blijft duur. Woensdag 25 juni: Doré 30-57, drielingen 15-17, kriel 110-124; Première 45-53, bonken 75, drielin gen 18, kriel 121-124; Gloria 39- 53, bonken 60, drielingen 20, kriel 123; Frieslander 46-58, drielingen 20-21, kriel 125-131; aanvoer 537 ton. Dinsdag 24 juni: Doré 25-61, drie lingen 15, kriel 99-115; Première 33-60, drielingen 15, kriel 105; Gloria 55-57, bonken 55, drielingen 15, kriel 111; Frieslander 50. Aan voer 267 ton. nr LAAGSTE PRIJS y/ V/'H) dó'jjwf 'f De schuldvraag bij schade is natuurlijk belangrijk. Maar nog veel belangrijker is de vraag wie de schade herstelt. Wij, als FOCWA Garantiebedrijf, zijn daar dag en nacht op voorbereid. Doen niets anders dan schadeherstel. Zijn gespecialiseerd. En hoe. We herstellen vakkundig, veilig, en snel. Geven twee jaar garantie. Bieden vervangend vervoer aan. Zijn gebonden aan de uitspraken van de FOCWA/ANWB geschillencommissie. En leveren ongekende FOCW/% Autoschade U kunt c(ag en nacht bij ons terecht. garanttbedojf AUTOSCHADE ADRIE VAN BURGH Ampèrestraat 1 4691 RG THOLEN Tel. 603079 SONY RADIORECORDER De nieuwste radiorecorder met CD-speler uit het Sony assortiment. Deze radiorecorder is voorzien van een extra grote uitgang voor het weergeven van de lage tonen. Ideaal voor vakantie of in en orn het huis. SPECIALE AANBIEDING GRATIS ONDERSPANNINGSBEVEILIGING T.W.V. F 50.- ELECTROLUX KOELBOX type RC 1600 EG Een koelbox geschikt voor gas/12 Volt en 220 Volt. Ideaal voor de camping. DE ELECTRO SPECIAALZAAK £JJVJ I let In» li't.liniM h Iiiiii-.iii Mul.'ii(|i|k i Ii'Ii'Iihiiiiili.i' (,1,' ti1, •Sl M.i.ifli'iis(h|k ELECTROWOM», KN VOORDELIGE ZAAK Verkoop en verhuur van nieuwe en gebruikte vorkheftrucks en palletwagens Middelharnis Tel. 0187-482319 Fax 0187-482118 http://www.tref.nl/middelharnis/vroeghef Young Style Pleune Mode DAMES-, HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL, INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7. 4697 St. Annaland, tel 0166-652798 Postbus 32, 4697 ZG St. Annaland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 18