'Gemeente had alleen oog voor opbrengst leges' Levendigheid in haven Stavenisse In nieuw plan voor buitengebied moet ruimte komen voor varkens Twintig nieuwe bouwaanvragen Enquête onder boeren over varkensstallen Zeeuwse stichting luidt noodklok voor monumentale molens Uitbreiding van de Casembrootschool St. Annaland College vraagt zich af of ze problematiek wel de baas kan Gabberoma op de oesterputten Donderdag 19 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De gemeente Tholen gaat een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied maken. Voor het opstellen van het nieuwe plan zal een werkgroep in het leven geroepen worden die in september voor het eerst bijeenkomt. Bin nen een jaar moet het plan rond zijn. Daarin zal ruimte moeten komen voor nieuwvestiging. GLTO belegt extra ledenvergadering De GLTO-afdeling Tholen en Sint-Philipsland belegt begin juli een ledenvergadering om te discussiëren over de komst van intensieve veehouderijbedrijven naar Tho len en de omschakeling van Thoolse akkerbouwers naar varkenshouderijen. Daarna zal onder de leden een en quête worden gehouden. G.s. willen restauratie niet subsidiëren De stichting Zeeuwse Molen heeft de noodklok geluid naar aanleiding van het voornemen van gedeputeerde staten om de restauratie van monumenten niet langer te subsidiëren. De stichting voorspelt verval en sloop van karakteristieke molens omdat de eigenaren de kosten van restauratie niet meer kunnen dragen. In een evalu atierapport stelt de provincie echter dat de huidige sub sidieregeling per jaar tonnen extra zou gaan kosten. Politieke partij Varkensdebat Cultuur vernietigd Dierenwelzijn Plan is lek Dood paard Teleurgesteld Spiraal van verval Arie Koopman (links) kijkt toe hoe de tarwe in het ruim van het schip verdwijnt. De bejaarde Stavenissenaren M. Oosdijk (met fiets) en L. Moerland vinden het ook prachtig dat weer eens een schip geladen wordt in de haven van hun dorp. Vroeger was dit een heel normaal beeld, maar tegenwoordig een bezienswaardigheid. De tachtigers L. Moerland en M. Oosdijk weten nog heel goed hoe be drijvig het vroeger was in de haven van Stavenisse. Wagens vol graan werden dan in schepen gestort om te worden afgevoerd. Dat er nog een vrachtschip werd geladen, is inmiddels zeker tien jaar geleden. Maar vorige week herleefden oude tijden. Onder grote belangstelling van de Stavenissenaren, jong en oud, werd 560 ton tarwe van graanhandel ge- br. Koopman uit Sint-Maartensdijk in twee schepen gestouwd. Het be drijf heeft nog een pakhuis achter de havendijk en met twee tractoren werd de inhoud daarvan naar de haven gebracht. Eerst wegen op de oude weegbrug, eveneens eigendom van Koopman. „We houden die al tijd nog aan en onlangs is ze nog geijkt. Maar de afgelopen tien jaar niet gebruikt," vertelt C. Koopman. De weegbrug kan maar tien ton hebben en de wagens moeten dan ook worden afgekoppeld om gewo gen te worden. Via een transportband verdwijnt de tarwe in de ruimen van de beide Maria's - respectievelijk 354 en 301 ton groot - onder het toeziend oog van de schippers M. Kik en W. van der Werf. Zij vervoe ren op dit moment hoofdzakelijk tarwe. De vracht van Koopman moet naar Wormerveer worden gebracht. „Per as is er op dit moment heel weinig vraag. De transportkosten zijn ook aanmerkelijk hoger dan per schip, terwijl de marges klein zijn", verklaart Arie Koopman de keuze voor het vervoer over water. Uit landen als Frankrijk en Duitsland wordt momenteel volop tarwe ingevoerd en dat op een moment dat de voedermarkt in Nederland is ingestort ten gevolge van de varkenspest. Vroeger vervoerde Koopman volop over het water. „In de oogsttijd re den de wagens met graan dan rechtstreeks van het land naar de haven in Stavenisse." De graanhandelaar had toen ook minder opslag in Sint- Maartensdijk, waar nu grote loodsen staan met een weegbrug van ze stig ton. VERVOLG VAN PAGINA I Maar volgens C.P. de Rijke uit Tholen - die al vier jaar juridische procedures voert tegen de varkens houders - was de gemeente wel de gelijk gewaarschuwd door soortge lijke aanvragen in Goes. En hij wees op Sint-Philipsland, waar op de valreep van de toen nog zelf standige gemeente een vergunning werd verleend aan 'de CDA-wet- houder'. „Men wilde medewerking geven, maar zit nu met zichzelf in de knoop", aldus De Rijke, die vond dat de politiek zich moet dur ven uitspreken. Hij meent dat de gemeente alleen oog had voor de tienduizenden guldens aan leges die de bouwaanvragen zouden opleve ren. Provinciaal D66-bestuurder D.P. Suijkerbuijk uit Tholen was het met de kritiek eens, maar vol gens WD-raadslid R. Ravensteijn is de Thoolse politiek inmiddels wel overtuigd dat zo'n toevloed van varkensstallen niet kan. Ravensteijn vond dat de bevolking gemobiliseerd moet worden om po litiek Den Haag te bewerken, waar op Kornaat zei dat de gemeente au tonoom is en als zodanig zelf be slissingen kan nemen binnen de wettelijke kaders. Dat de gemeente de bouw van een stal tolereert ter wijl de vergunning nog niet is ver leend, is volgens Koppenhol veel burgers in het verkeerde keelgat ge schoten. „Wat is de rechtvaardi ging? Want bouw je een tuinhuisje of schutting zonder vergunning, dan tolereert de gemeente dat niet. Dat is de grief van de bevolking." Het bracht A. Pot uit Sint-Maar tensdijk tot de opmerking dat er misschien wel een nieuwe politieke partij opgericht moet worden. Maar dat ging anderen te ver. Mevrouw Heestermans sprak van een wazig sfeertje in het gemeente huis, waar ze onlangs een hoorzit ting bezocht. Het had haar verbaasd dat de gemeente de problemen bij de klagers legde en dat de wethou der zelfs boos werd. Mevrouw J. Potappel-Buitenhuis vulde aan dat de ambtenaar voor het antwoord op acht van de tien vragen steeds naar de - ook aanwezige - varkenshou der verwees. „Maar dan hadden we het hem net zo goed zelf kunnen vragen. We kwamen juist om ant woorden van de gemeente te ho ren." Tanzer zei ervaren te hebben dat er weinig kennis aanwezig is bij de gemeente. „Je moet hen duide lijk maken dat er zwaardere milieu regels zijn die ze kunnen toepas sen." De Rijke constateerde een ge brek aan juridische kennis. „Ze hebben steeds gedacht dat ze het bij de gemeente zelf wel konden, maar dat is niet zo." De akkerbouwer vertelde dat de groen-labelstal - die milieuvriendelijker zou zijn - het product is van een politieke lobby. „Op zo'n stal of onderdelen daar- D66 is bereid een debat te or ganiseren over de varkenspro- blematiek op Tholen. Dat is meegedeeld op de protestbij eenkomst in de Vossenkuil. Landbouwspecialist P. ter Veer van de Tweede-Kamer fractie van de democraten zou daaraan mee moeten doen, sa men met een Kamerlid van de VVD. De bijeenkomst zou in september moeten plaatsvin den, in Vossemeer of in Sint- Philipsland. van wordt 30% subsidie gegeven, dus de burgers betalen mee!" De Tholenaar begreep ook niet dat het gemeentebestuur het instrument van de bloemdijken niet aangrijpt om de varkensstallen te weren. „Ik pacht de Roolandsedijk van Staats bosbeheer en mag die niet sproeien of bemesten. Het is een natuurmo nument, maar de gemeente erkent dat niet." Arrogant, noemde De Rijke die houding. Suijkerbuijk zei dat de politiek bij de herziening van het bestem mingsplan lang gedubd heeft onder invloed van de landbouw. Uiteinde lijk is er een - niet adequate - halve maatregel genomen door een ne ventak tot 5000 vierkante meter toe te staan voor bestaande bedrijven. „Er wordt gesuggereerd dat er veer tig bouwaanvragen voor varkens stallen bij de gemeente liggen, an deren noemen dertig", zei M.J.C. Geluk donderdag op de oprich tingsvergadering van het actieco mité Varkens Nee. Hoe is de situatie op dit moment? Van de zeven aanvragen uit 1993/1994 - die gehonoreerd móe ten worden - zijn inmiddels de stal len aan de Zwarteweg, de Noor- mansweg en de Bram Groenewege- weg in Poortvliet en aan de Groe ne- of Hokseweg in Oud-Vosse- meer in bedrijf. Die aan de Priestermeetweg en een tweede aan de Bram Groenewege- weg zijn in aanbouw, in de Bitter- hoekseweg moet nog begonnen worden. Inclusief later aangevraagde uit breidingen zullen deze zeven stal len 42.652 varkens herbergen. „Daarmee zet je de deur open", al dus De Rijke, die zelf tot 2000 vier kante meter had willen gaan. De Tholenaar zei dat de landbouw de politiek 'een beetje voor de gek ge houden heeft'. „Men wilde moge lijkheden houden voor de Thoolse landbouw. Maar dat is onzin, want de laatste honderd jaar is er niet één Thoolse akkerbouwer omgescha keld op varkens." Volgens De Rijke heeft de landbouw dan ook 'een beetje' schuld aan de huidige situ atie en mag ze daar voor bloeden. Naast het politieke aspect werden door de aanwezigen ook andere be zwaren aangedragen. „De Thoolse cultuur wordt vernietigd. Want nie mand heeft om de stallen gevraagd en het is hier vanouds een akker bouwgebied", zei Koppenhol. Eco nomisch betekent de komst van de varkens nauwelijks iets voor Tho len. „Personeel hebben ze niet no dig, de bouwers komen van elders, het voer wordt buiten de gemeente betrokken en zelfs de veearts." Als een bestaand Thools bedrijf, als uit breiding van de activiteiten, met varkens zou beginnen, dan had de Poortvlietenaar daar geen proble men mee. Maar de komst van grootschalige bedrijven van elders, met alle problemen van dien, zag hij niet zitten. Tóch is er redelijk mee te leven als de overheid maar stringente regels stelt en de stal goed wordt onder houden, aldus Kornaat die op 20 meter van een varkensstal woont. In dit kader leek het hem een pro bleem dat de gemeente Tholen geen bevoegde opsporingsambtenaar heeft, want dan zullen overtredin gen onopgemerkt blijven. Geluk wilde enig begrip opbrengen voor de uit Brabant komende var kenshouders. „Ze moeten in hun woonplaats wijken voor bijvoor beeld woningbouw. Dan kun je het hen niet kwalijk nemen dat ze el ders naar mogelijkheden zoeken." Ook Tholenaren die hun grond of bedrijf aan een varkenshouder ver kopen, wil Geluk geen verwijt ma ken. Uit een bezoek dat hij aan twee stallen bracht, bleek hem dat de eigenaren best bereid zijn een aantal maatregelen te nemen om de overlast te beperken. „Ik waardeer dat u zegt begrip te hebben voor de ondernemers, maar dat zal moeilijk zijn omdat vrijwel iedereen tegen is", reageerde Koppenhol. „Het vraagt om een duidelijke uitleg." De vorming van één actiegroep voor de hele gemeente is onder meer ingegeven door het gebrek aan kennis over deze materie bij veel mensen. „Een aantal bedrijven is er al en die krijg je niet weg, dus daar moeten we ons niet op rich ten", vond Geluk. De stank zou aangepakt moeten worden. De Rij ke zei, dat nu al Thoolse camping houders vooraf door mensen gebeld worden met de vraag of er varkens stallen in hun omgeving staan. De recreatie wordt dus bedreigd. De actiegroep moet niet alleen een sig naalfunctie hebben, vond Pot, maar ook oplossingen leveren en uitstel creëren. Daarnaast moet men zich richten op gemeentelijke, provin ciale, landelijke en Europese wet en regelgeving. „Het dierenwelzijn bijvoorbeeld, daarin loopt Neder land niet voorop." Na alle meer of minder uitvoerige betogen stal E. van de Velde uit Tholen de show met een verhaal recht uit het hart. „Vroeger had ik als surfer graag een noordenwind, maar sinds er een varkensstal in de Groeneweg staat niet meer. Want het stinkt, terwijl ik altijd dacht dat een groen-labelstal niet zou stinken. Ik voel me machteloos en daarom ben ik gekomen, om één grote vuist te maken." Er is iemand nodig die de kar trekt, omdat veel Tholenaren niet weten hoe ze het aan moeten pakken, stel de Van de Velde. „Ik weet één ding: die zooi stinkt en dat moet stop pen!" In de foyer van de Vossenkuil wa ren door de initiatiefnemers span doeken opgehangen met de tekst 'Varkens nee' en 'Geen koten op Tholen'. Een masker van een var kenskop sierde de bestuurstafel. Voor Tholen zijn door de gemeente inmiddels 15 nieuwfe aanvragen ge publiceerd, voor Sint-Philipsland vijf. Namelijk voor de Annavos- dijk, Annavosdijkseweg, Breeden- vlietsedijk en Kortwegje te Sint- Annaland; Matheusweg, Keizers- weg, Eerste Dijk en Provincialeweg (de laatste twee zijn uitbreidingen van bestaande) in Sint-Maartens dijk; Langeweg en Roolandseweg te Oud-Vossemeer; Essendijkweg (uitbreiding met 4000 varkens), Bitterhoekseweg, Pelleweg en Lan geweg (twee, waarvan één met 4896 varkens) in Poortvliet; Zuid- dijk (twee) en Oudeweg (twee; waarvan één met 6872 dieren) in Sint-Philipsland; Sluisweg in Anna Jacobapolder. Zeven aanvragen zijn nog niet ge publiceerd, zodat het totaal voor Tholen en Sint-Philipsland op 34 komt. Tot die tijd blijft het college echter 'in verwarring' en vraagt het zich af of de lokale overheid wel in staat is de zaak -met zo'n 30 aanvragen voor varkensstallen- beheersbaar te houden. De herziening is nodig omdat gedeputeerde staten van Zeeland het plan van de gemeente om geen nieuwvestiging van inten sieve veehouderijen toe te staan, hebben afgekeurd. Tegen dit besluit wordt niet in beroep gegaan. De commissie ruimtelijke ordening volgde daarin het college die daar geen heil in ziet omdat niet bekend is wat daar de gevolgen van kunnen zijn. In de zogenaamde integrale herzie ning van het bestemmingsplan zal volgens burgemeester H.A. van der Munnik ruimte moeten komen voor nieuwvestiging van intensieve vee houderijen. Bij het opstellen van het plan zal de gemeente ook reke ning moeten houden met het beleid van de provincie. In het ontwerp- streekplan van Zeeland wordt nu alleen een nevenvestiging van 1000 vierkante meter toegestaan. De raad kan er volgens Van der Munnik niet omheen om 'vrijstel ling voor nieuwvestiging' te verle nen. Om die nieuwvestiging te lim iteren zal het volgens hem nodig zijn om 'landschappelijke waarden' vast te stellen die deze beperking rechtvaardigen. De burgemeester gaf PvdA'er M.A.J. van der Linde gelijk (hij was het van meet af aan niet eens met het dichttimmeren van heel de gemeente) die de afwij zing had voorspeld omdat er geen planologische argumenten aange dragen waren om nieuwvestiging geheel uit te sluiten. Van der Munnik tegen raadsleden: „U kunt niet zeggen: geen nieuw vestiging. Het is illusoir om alles tegen te houden. Dat is tegen het landelijk beleid in. We hebben ar gumenten nodig om het plan te on derbouwen."De burgemeester re ageerde daarmee op vragen van de raadsleden. Die wilden weten wat de gevolgen zijn van het aanteke nen van beroep tegen het besluit van gedeputeerde staten. Allen wa ren ze het er over eens dat de huidi ge ontwikkelingen -de massale aan vragen voor nevenvestiging en om schakeling voor 5000 vierkante meter- tot staan gebracht moeten worden. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af of Tholen nieuwvesti ging toe moet staan als ze niet in beroep gaat omdat de provincie het plan heeft afgekeurd. „Moeten we dan automatisch nieuwvestiging toestaan?" K.A. Heijboer (SGP) E. Frigge (VVD) en W.C. van Kem pen (CDA) waren ook benieuwd naar het antwoord hierop. J. van de Donker (D66) vond dat de omscha keling naar varkenshouderij uit de hand was gelopen. En Frigge was bang dat de gemeente 'de mist in zou gaan met de 40 nieuwe aanvra gen voor omschakeling'. Ook M. Roelvink (AOV) maakte zich ern stige zorgen over de ontwikkelin gen en sloot zich aan bij de spre kers. Van der Linde zei dat de afwijzing te verwachten was. Hij haalde uit naar de VVD die had geroepen om Tholen op slot te doen maar de Thoolse ondernemers geen beper kingen op te leggen. „Dat is falie kant mislukt. Gelukkig is mevrouw Frigge eerlijk om dat toe te geven." Volgens Van der Linde gaat het om de ruimte die de gemeente Tholen toestaat voor nieuwvestiging. „De ruimte die we nu gelaten hebben is dat er 30 aanvragen zijn gekomen. Als we die moeten toestaan, dan is de ramp compleet. Het plan is lek. We zullen een andere richting op moeten. Ga niet in beroep want dan krijg je de kous op de neus. We moeten terug naar het aanwijzen van een lokatie en zullen moeten woekeren met de landschappelijke waarden." Volgens de burgemeester kon de provincie niet anders dan het Thoolse plan afwijzen omdat het rijksbeleid agrarische ontwikkeling in Zeeland volop toestaat. „G.s. konden niet anders, ook al waren ze geschrokken en hadden ze een an der beleid voor ogen." Volgens Van der Munnik zijn er twee mogelijk heden: als de Raad van State het beroep van de gemeente ongegrond verklaard, dan zal er rekening ge houden moeten worden met het be staande beleid van de provincie. Stelt de Raad van State Tholen in het gelijk dan is het plan van g.s. vernietigd. „Dan moeten we zien wat er gebeurt. Dan moet de pro vincie het besluit van de Raad van State voor Tholen in hun eigen plan in acht nemen. Als we in beroep gaan trekken we aan een dood paard. In beide gevallen bereik je niks. Het is geen goede hantering van het probleem." Tot uiterlijk 28 juli 1999 ligt de zaak stil. Dan geldt een zogenaam de aanhoudingsplicht. Het plan voor een algehele herziening van het bestemmingsplan moet binnen een jaar gereed zijn. Volgens de burgemeester heeft dat voorrang boven een gedeeltelijke herziening. De commissie was het daarmee eens. De burgemeester maakte zich ern stig zorgen over de varkensproble- matiek. „Kunnen we deze ontwik kelingen als lokale overheid wel beheersbaar houden? Ook heb ik zorgen over de maatregelen van de provincie. Zijn die wel haalbaar af gezet tegen het rijksbeleid? Zal dat niet weer leiden tot vele schade claims. Wij zijn ook best in verwar ring over het te ontwikkelen beleid. Ik weet niet of we er uit kunnen ko men." Dat deelde voorzitter E. Hage van de afdeling woensdag mee voor de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening waar het be stemmingsplan buitengebied werd besproken. Hage werd door ver schillende raadsleden gevraagd wat de standsorganisatie denkt over de grote belangstelling van Thoolse boeren voor omschakeling naar de varkenshouderij. De boeren voorzit ter maakte gebruik van het spreek recht om de commissie op te roe pen in beroep te gaan bij de provin cie die de herziening van het be stemmingsplan afkeurde. Het colle ge wil juist niet in beroep gaan, maar Hage vond dat de gemeente 'de mg recht moest houden'En het eerder genomen standpunt om geen enkele nieuwvestiging toe te staan in het buitengebied te handhaven. M.A.J. van der Linde (PvdA) wees erop, dat in de gedeeltelijke herzie ning is opgenomen, dat het voor bestaande boeren mogelijk is om te schakelen naar intensieve veehou derij. „Maar dat is een complete ramp geworden. Wat vindt de standsorganisatie daarvan?" Hage wilde niet op de kwestie in gaan. Wel liet hij weten dat de pro- Op dit moment geeft de provincie jaarlijks vier ton subsidie voor res tauraties aan monumenten waaron der ook molens. Tot aan 2005 moet per jaar nog 350.000 gulden apart gehouden worden voor het afwer ken van verplichtingen op basis van de oude verordening. Er zou per jaar dus maar 50.000 gulden over blijven voor nieuwe aanvragen. En dat terwijl er over vorig jaar en voor dit jaar al voor respectievelijk 244.000 en 317.000 gulden aanvra gen zijn binnen gekomen. Handha ving van het huidige beleid zou de provincie dus minimaal zo'n twee ton per jaar extra gaan kosten en dat geld is er niet volgens g.s. Het voorstel is dan ook om de subsidie regeling af te schaffen. De 50.000 gulden die er nog overblijft, gaat dan naar de pot voor de onder- houdssubsidie voor monumenten. Die blijft wel bestaan. In de statencommissie welzijn waarin onlangs het evaluatierapport over de monumentenverordening ter sprake kwam, zat bestuurslid F.D.M. Weemaes van de Zeeuwse Molen op de publieke tribune om gebruik te maken van het spreek recht. "Wij zijn teleurgesteld over het feit dat geen van de belangenor ganisaties betrokken is bij de evalu atie", begon Weemaes die naar ei gen zeggen ook de mening van De Hollandsche Molen en het Gilde van Vrijwillig Molenaars vertolkte. "We zijn het op bepaalde punten niet eens met wat hier voorgespie geld wordt." G.s. stellen voor om de draaipremie (1 gulden per 400 omwentelingen van de wiekenas) te handhaven. Maar tot nu toe was er een mini mumbedrag van 200 gulden. Elke molen die draaide, kreeg minstens dat bedrag. Maar het bleek dat er molens waren die maar één asom- wenteling maakten en zo toch 200 gulden opstreken. G.s. willen nu een minimum aantal omwentelin gen van 1000 instellen. Weemaes van de Zeeuwse Molen had daar geen moeite mee. Het bestuurslid van de stichting juicht het ook toe dat de provincie extra geld wil uit trekken voor het onderhoud van molens (in navolging van het rijk). Tot zover was er niets mis met de evaluatie. Maar g.s. willen dus ook de restauratiepot opheffen. Dat was tegen het zere been van de Zeeuwse Molen. "Tot voor kort was er dui delijk een tendens zichtbaar van verkoop van molens aan gemeenten waarna restauratie mogelijk werd. De conditie van de molens werd in de loop der jaren steeds beter", zei Weemaes. "Maar door het jaar na jaar korten op het rijksbudget, een ander systeem van toekenning van restauratiegelden en sinds 1994 ook nog eens een verlaging van de pro vinciale subsidie (van 25 naar 10 procent van het totale bedrag - red.) is deze tendens in negatieve zin omgeslagen. De uitgevoerde restau raties zijn er meestal die nog onder de oude regeling vielen. De per spectieven voor de toekomst zijn dus nog somberder." Volgens Weemaes is het aantal Zeeuwse molens dat hard aan een herstelbeurt toe is, al weer gestegen van 25 naar dertig. "Het afschaffen blematiek 'intern' besproken wordt en dat de GLTO met een standpunt zal komen nadat in juli de ledenver gadering is belegd en er een enquê te onder de leden is gehouden. E. Frigge (VVD) vroeg zich af of de omschakeling ook niet ten koste gaat van andere bestaande bedrij ven. En J. van den Donker (D66) wilde weten of Hage niet bang was dat - wanneer er beroep wordt aangete kend tegen het besluit van gedepu teerde staten - de aanvragen tot omschakeling zullen worden geho noreerd. Volgens Hage gaat het in de eerste plaats om nieuwe bedrij ven buiten de gemeente te houden. „Het afwijzen van grootschalige nieuwvestigingen heeft niets te ma ken met omschakeling van bestaan de bedrijven." Overigens wees Hage het college erop, dat de aankondiging voor de vergadering van de commissie in Tholenderwijs pas die ochtend bij de bewoners in het buitengebied was bezorgd. „Dat is te laat. Als dat eerder be kend is, dan heeft de burger meer tijd om zich hierop voor te bereiden en de vergadering bij de wonen." van de restauratiesubsidie resulteert erin dat gemeenten niet meer bereid zijn molens aan te kopen of zelfs overwegen om molens af te stoten, zoals onlangs de gemeente Tholen die de molen De Nijverheid in Sint- Maartensdijk van de hand wilde doen." Volgens de Zeeuwse Molen zullen de restauratiekosten voor de eigenaar (van de 77 Zeeuwse mo numentale molens zijn er 42 in ei gendom bij gemeenten, vijf bij stichtingen en dertig bij particulie ren) onoverkomelijk hoog worden. "Daardoor zal uiteindelijk de spi raal van verval zich nog sterker doorzetten en onttakeling of zelfs sloop zal op termijn onafwendbaar zijn", zei Weemaes, die als voor beeld noemde, dat het wiekenkruis van molen De Hoop te Sint-Maar tensdijk onlangs verdween. "De enige conclusie van deze evaluatie kan dan ook zijn, dat er méér mid delen beschikbaar dienen te ko men." Het bestuurslid van de Zeeuwse Molen adviseerde de commissieleden niet in te stemmen met het evaluatierapport en g.s. te rug te sturen naar de onderhande lingstafel, deze keer wél met de be trokken belangenorganisaties. Ook wil de stichting dat de aankooppre mie voor molens gehandhaafd blijft, terwijl g.s voorstellen om die juist te schrappen. Jongeren vanaf 12 jaar uit de ge meenten Tholen, Schouwen-Duive- land, Reimerswaal en Kapelle zijn zaterdagavond 28 juni welkom bij 'The ultimate music traffic party' op de voormalige oesterputten in Tholen. De opzet van het muziek spektakel is om de jongelui op een voor hen aantrekkelijke manier dui delijk te maken dat alcohol en ver keer niet samengaan. Van 6 tot 10 uur zorgen de Tros interactieve dri ve-in show en Gabberoma voor muziek, tussen 10 en één uur treden de Zeeuwse bands Scalemodels en Bakkes Af op. De hele avond kun nen de aanwezigen hun kennis over alcoholgebruik en hun reactiever mogen testen. Er is een skelterbaan aanwezig, verder rijsimulatoren, een alcoholproef kan gedaan wor den en een quiz met vragen rondom alcoholgebruik. Het jongerenad- vies- en informatiebureau (JAIB), het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs en de bus van het alcoholverkeersproject van Veilig Verkeer zijn met informatie aanwe zig. Gedeputeerde I.J. Hennekeij en burgemeester H.A. van der Munnik openen de manifestatie om zeven uur. De uitvoering van het geheel is in handen van het jeugd- en jonge renwerk en de Thoolse jeugdsozen. De toegang is gratis. Tegen een ge ringe vergoeding kunnen jongelui vanuit hun woonplaats met een bus je naar de oesterputten reizen. Er wordt een uurdienst gereden langs de bushaltes in alle Thoolse woon kernen. Bloemschikken. In het Groencolle- ge te Goes wordt dinsdagavond het eerste lustrum gevierd van de oplei ding beginnend beroepsbeoefenaar bloemschikken/-binden. Werkstuk ken van de eindexamenklas zullen dan ook te bewonderen zijn. Bouwbedrijf Uytdewilligen is begonnen met de uitbreiding van de Casembrootschool in St. Annaland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7