Geloven gaat niet op rolletjes Hervormd Tholen nam afscheid van een vriendelijke predikant Ondanks hoosbui toch een goede fancy-fair in De Schutse Provincie houdt vier miljoen over Cabaretaanbod in Maagd verdubbeld DE VOSSENKUIL OUD-VOSSEMEER Ds. J. van Dijk vertrekt na zeven jaar naar Ridderkerk B.E.D. en BIG DEAL Steenbergen vervangt liefst 67 toestellen Donderdag 19 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 'Weest Gode bevolen' was zondagmiddag het thema van de afscheidspreek, die ds. J. van Dijk voor de Hervorm de Gemeente van Tholen hield aan de hand van Hande lingen 20:32. Strijd Wolven Beneden de maat Commissie vindt schadeclaim drainage terecht 5 juli a.s., na de 7-dorpentocht, Entree 10,- In de volle monumentale Grote Kerk van Tholen heeft ds. J. van Dijk zondagmiddag na ruim zeven jaar af scheid genomen van de Hervormde Gemeente. "Door uw vriendelijkheid, hartelijkheid en eerlijkheid nam u een grote plaats bij ons in", zei ouderling J.P.C. van Zielst. "Niet om u in de lucht te steken, want de Heere gaf u dat allemaal, maar we hopen toch dat het zeven vette jaren met u zijn geweest. De eeuwigheid zal de vruchten openbaren en wat zal de verrassing misschien groot zijn", zei de ouderling. Eensgezindheid Jeugdwerk Liturgie Meevaller voor begroting 1998 De provincie Zeeland heeft het boekjaar 1996 afgeslo ten met een positief saldo van bijna 4,7 miljoen gulden. De inkomsten bedroegen 437.068.533 gulden en de uit gaven 432.379.380 gulden. Aan de algemene reserve kan 4.689.153 gulden toegevoegd worden, nadat een correctie is toegepast in verband met overschotten op budgetten bij diverse welzijnsinstellingen. Reserves Ook meer toneel in Bergse schouwburg Het programma van stadsschouwburg De Maagd in Ber gen op Zoom vertoont ook komend theaterseizoen - met 97 voorstellingen - weer volop diversiteit. De nadruk ligt op lichte muziek en cabaret, met bekende namen als Willeke Alberti, Benny Neyman, Boudewijn de Groot, Laura Fygi, Mrs. Einstein, de Nits, Paul van Vliet, Seth Gaaikema en Tineke Schouten. Mrs. Einstein Die Fledermaus John Kraaijkamp "In deze tekst neemt Paulus af scheid van zijn gemeenten omdat hij met Pinksteren in Jeruzalem wilde zijn, ook al wachtte hem daar arrestatie. Hij maakt haast en kan slechts eendagsbezoeken houden. In Efeze, waar Paulus drie jaar werkte - het langste van allemaal - kan hij zelfs niet komen. Hij vraagt de kerkenraad van Efeze naar het strand van Milete te komen. Paulus geeft de gemeente in bewaring bij God. want Efeze was niet van Pau lus, maar van de Heere. Hij leidt en regeert." Zo gaf ook ds. van Dijk de Her vormde Gemeente Tholen in bewa ring. "Wij hebben hier de kracht van het geloof in Jezus Christus er varen, nadat God ons inzicht gaf in Zijn dienende liefde. Er zijn in de afgelopen zeven jaar persoonlijke verliezen geleden, maar sommige dieptepunten maakte God tot hoog tepunten in het geloofsleven. Dat allemaal door genade. En genade is bekering en geloof, dat is 180 gra den omdraaien. Hoe kunnen we ons toch afkeren van God, want dat doet Hem veel verdriet. Hoor toch het kosteloze evangelie en geloof in Jezus Christus. Paulus liep het vuur uit zijn sloffen, maar het hoeft niet en het kan ook niet door onze wer ken. God opent Zijn hart en geeft Zijn enige Zoon tot redding. En waarom schenkt Hij genade aan schuldige mensen? Omdat Hij een en al liefde is. Nu gaat geloven niet op rolletjes. Dat is een strijd, maar het geloof overwint. Het Woord is de reisgids die de gemeente de weg wijst en de lijst met preekbeurten is al vol tot en met januari 1998. Dus het Woord blijft. Laat dat tot eeuwige zegen zijn. Of bent u in de afgelo pen zeven jaar onverschilliger ge worden? Luistert u niet meer naar het evangelie, de stem van Jezus Christus die verzoening geeft. Of hoort u stemmen die u van het ge loof af willen brengen. God wint het en in het Woord van Gods gena de wordt er geen eigen bijdrage ge vraagd. We houden echter graag onze geestelijke stand op en het is een hele geloofstraining om het al leen maar van Jezus Christus te ver wachten. Wij verleren het een beet je om de oren van de ander te was sen, maar ook om de voeten te was sen. In Handelingen lezen we dat Petrus, de voorzitter, bleef zitten, evenals Johannes, de apostel der liefde en Judas, de penningmeester. Jezus deed Zelf het vuile werk, de voetwassing. De Heere heeft geen lust in onze ondergang en uit gena de wordt u zalig, door het geloof." Ds. van Dijk bracht verder naar vo ren, dat God machtig is om te bou wen op een hecht fundament, opdat het licht schijnt in de duisternis. "De vervulling van Gods belofte komt eraan. We lezen hoe Efeze on der druk komt te staan. Wolven spa ren de kudde niet. En die komen soms uit de gemeente zelf! Ze bren gen niet de zuivere boodschap, waardoor de eenheid op het spel komt te staan. Eerzucht en eigen wil spelen ons parten, zeker ook in de vacaturetijd. De kudde wordt wel gebeten, maar niet gedood en gaat door. Blijf waakzaam en blijf bij het gezonde Woord van Jezus Christus. We lezen dat Paulus geen water bij de wijn deed. Hij maakte ook geen onderscheid tussen Joden en heidenen en bleef trouw aan de boodschap van bekering en geloof. Paulus verkondigde het Woord als een heraut of onder vier ogen, heel pastoraal. Hij verkondigde de ver geving der zonden. Wie echter niet gelooft, op hen blijft de toorn van God. Kies daarom voor het leven!" Het was ds. van Dijk 'een diepe vreugde' dat hij ruhn zeven jaar in Tholen als herder mocht werken. "Met een gerust hart laat ik deze gemeente over aan Gods liefde. Als ik echter de vurige liefde van Pau lus, zijn bewogenheid en onberispe lijk leven zie, dan blijf ik beneden de maat. Wie neemt er dan ook Paulus ten voorbeeld, zegt u mis schien. Had dan Jona genomen, die niet luisterde. Wat Paulus is ge weest, dat is hij echter door Gods genade en die genade is mij ge noeg. We dienen dezelfde Meester. Ik geef u in bewaring bij Hem en Hij blijft bij u, door Zijn Woord en Geest", zo besloot ds. van Dijk zondagmiddag zijn afscheidspreek. Ds. J. van Dijk. Een commissie van drie wijze man nen zou nader onderzoek moeten doen naar de nadelige gevolgen van het onder water staan van drainage in de Kramerspolder en de Prins Hendrikpolder te Sint-Philipsland. Dat adviseert de commissie behan deling bezwaarschriften aan het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Het be treft drainage in percelen van het echtpaar Van Nieuwenhuijzen-Vo gelaar. Zij claimen een noodzakelij ke eerdere vernieuwing als gevolg van het in 1992 vastgestelde peilbe- sluit. Kosten 37.990 gulden. Ver goeding van gewasschade en we gens waardevermindering van per celen - totaal geclaimd 138.800 gulden - wijst de commissie af om dat het verband met het peilbesluit niet is aangetoond. Wél spreekt ze het waterschap aan op zijn verant woordelijkheid voor een goed func tionerende afwatering. Al bijna vijf jaar vechten de Van Nieuwenhuijzens tevergeefs het peilbesluit aan, tot voor de Raad van State. Nu is er dan een eerste succesje. Uitspraken van de Raad van State en stukken van het water schap ten aanzien van het basisplan watervoorziening halen in de ogen van de commissie de stelling onder uit, dat onvoldoende verband zou zijn aangetoond tussen het peilbe sluit en schade aan de drainage. De commissie is het ook niet met het waterschap eens, dat de bewijslast uitsluitend bij Van Nieuwenhuijzen ligt. Het waterschap Tholen had vier jaar geleden moeten meewer ken aan diens verzoek om mogelij ke schadelijke gevolgen in kaart te brengen. Het waterschap wordt ver der opgeroepen een oplossing te zoeken voor de niet optimaal func tionerende afwatering in de Prins Hendrikpolder, een feit dat het schap ook zelf al had geconsta teerd. Trombonisten. Trombonisten van de Thoolse en St. Philipslandse muziekverenigingen kunnen zater dag vanaf 14.00 uur meedoen aan een masterclass van de wereldbe roemde trombonist John Marcellus, die door het onlangs heropende muziekcentrum Van Gorp is uitge nodigd in het Verkadehuis aan de Kade in Roosendaal. Zomers in Zoutelande. In het Ma rie Tak van Poortvliet-museum te Domburg staat deze zomer de schilder Ferdinand Hart Nibbrig centraal. Te zien zijn Zeeuwse landschappen en figuren, die deze luminist maakte in de periode 1910-1915. In die tijd bezat hij een zomerverblijf in de duinen bij Zou telande. De expositie is van 29 juni tot 2 november te zien. Tropenprik. De GGD West-Bra bant opent een informatielijn voor mensen die de tropen gaan bezoe ken en organiseert tevens een vac cinatiespreekuur. Dagelijks tussen 11 en 12 uur, en maandag t/m don derdag van 2 tot 4 uur, kan er ge beld worden: 0164-287463. VOORVERKOOP kaarten op maandag 23 en woensdag 25 juni vanaf 19.00 uur in de Vossenkuil Advertentie I.M. De familie Van Dijk blijft tot 15 juli nog in Tholen wonen, maar op 29 juni is de intrede in de Hervormde Gemeente Ridderkerk wijk Drie- vliet/Oosterdam. Dat was het veer tiende beroep dat ds. van Dijk ont ving, nadat hij op biddag 28 febru ari 1990 in zijn eerste predikants plaats Tholen werd bevestigd door zijn vader aan de hand van 2 Timot- heus 2: 15. De vertrekkende predikant zei, dat er veel gebeurd is in de zeven jaar dat hij Tholen diende. "Zelfs kerk muren bleken geen belemmering. Ik vernam en zag ook vruchten van het werk. Er zijn mensen die belij denis hebben gedaan en die aan het Heilig Avondmaal hebben deelge nomen. Ik denk echter ook aan hen die mooie beloftes deden bij doop, belijdenis en huwelijk, maar die we niet meer in de kerk zien. Gemeen te, u bent getuige geweest van die beloftes. Spreek de mensen er op aan, waarom ze God in de steek ge laten hebben." Ds. van Dijk dankte de Heere, dat Hij de Hervormde Gemeente van Tholen ruim zeven jaar aan zijn zorgen had toevertrouwd. "Ge meente, ga verder in eensgezind heid en doe dat in gedrevenheid in de Heere, anders wordt het niets." De afscheidsavonden in Ten Anker en het Calvijncollege noemde de predikant 'hartverwarmend.' In zijn dankwoord betrok hij de kerken raad, kerkvoogdij, familie, collega's en het gemeentebestuur, dat verte genwoordigd werd door wethouder en mevrouw Van der Jagt. De Hervormde Gemeente Tholen wordt waargenomen door ds. J. van Eckeveld uit St. Philipsland, die zijn collega namens de ring, classis en raad van visitatoren (ds. Van Dijk legde zijn oor te luisteren in diverse gemeenten in Zeeland) dankte voor de aangename en ple zierige samenwerking. "Dat zijn woorden uit beleefdheid gesproken, maar het is allemaal uit de hand van God", aldus de consulent, die ter afscheid de woorden van David uit Psalm 32:8 meegaf naar Ridder kerk. "De Heere heeft u in Tholen onderwezen en ik hoop, dat Hij dat ook in uw nieuwe gemeente doet. Vele beroepen hebt u ontvangen en de Heere wees u de weg naar Rid derkerk. Hij zal ons ook raad ge ven, want Mijn oog zal op u zijn en op ons allen, zegt de Heere", zo be sloot ds. Van Eckeveld. Ouderling Van Zielst herinnerde er aan, hoe ds. Van Dijk intrede deed aan de hand van de gelijkenis van het zaad. "Met uw preken, pasto raat en werk op zondagavond met de jeugd, wat de liefde van uw hart had, hebt u in Tholen gezaaid, in afhankelijkheid van de Koning der kerk. En al vroeg u zich dan vrij dagavond nog af, hoeveel van mijn bezoeken waren er geen theepraat jes, we mogen hopen dat het zeven vette jaren in Tholen zijn geweest. In Ridderkerk wensen we u ook een goede en gezegende tijd toe", aldus ouderling Van Zielst, die de ge meente de vertrekkende predikant staande Psalm 25:6 liet toezingen: 'God zal zelf zijn leidsman wezen, leren hoe hij wand'len moet.' Ds. van Dijk dankte de sprekers en de gemeente voor het toezingen van de bekende Psalm. "Wat is er mooier in ons leven dan de Heere te dienen en Hem lief te hebben. Breng het maar veel in de prak tijk", zo besloot de predikant. De samenzang bij de afscheids- dienst van ds. J. van Dijk was uit Psalm 89:1 en 17, 138:4, 69:14, 75:1, 25:6 en Gezang 5:6, 7 en 9. De Schriftlezing was uit Han delingen 20:17 tot en met 38. De tekst was uit vers 32: 'En nu broeders, ik beveel u Gode en den woorde zijner genade, die machtig is op te bouwen en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden.' De collecten waren voor de warme maaltijdvoorziening, de kerkvoogdij en het pastoraat. Mevr. Van Dijke-Verkerke, inmiddels de 100 gepasseerd, genoot ook nog van de fancy fair in de Schutse. Zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland hield woens dag zijn jaarlijkse fancy-fair en rommelmarkt. Gezellig heid troef in het bejaarden huis. Diverse stands met handwerken, schoenen en ver schillende spelletjes waren aanwezig. Bij de kinderen viel in elk geval de snoepkraam in de smaak. En inspelend op een warme zomer, was er zelfs een stand met ventilatoren en airconditioners. Om tien uur begon het publiek al binnen te stromen en de hele ochtend werd er goed verkocht. De zelfgemaakte advocaat en cake gingen als warme brood jes over de toonbank. Ook de oliebollen vonden gretig af trek. Voor de jeugd was er de sjoelbak en ze konden vissen naar eendjes. Op de rommel markt die buiten was opgezet, kon men van allerlei dingen krijgen van glazen tot een au thentiek steelpannetje om melk in te koken. Maar 's middags ging het even mis. Op het middaguur gingen de sluizen van de hemel open en de regen viel met bakken uit de lucht. In allerlijl werden de rommelmarktspullen afgedekt met zeil, vastgelegd met plan ken en stenen. Ook de ketel om oliebollen in te bakken, werd uitgezet en afgedekt. Twee uren lag de fancy-fair min of meer stil. Daarna droogde het weer wat op en begonnen de mensen weer te komen. Al met al werd er heel wat verkocht. De tota le opbrengst was 6407 gulden. Daarvan blijft naar schatting zo'n 4500 gulden over na af trek van kosten. Het geld wordt besteed aan activiteiten voor personeel en bewoners. Het succes van de fancy-fair was niet alleen te danken aan een trouw publiek, maar ook aan de inzet van zo'n veertig medewerkers en vrijwilligers. De meevaller wordt voor het groot ste deel veroorzaakt door hogere in komsten en nabetalingen van de motorrijtuigenbelasting, tot een be drag van 3.348.000 gulden. Hiervan is ruim één miljoen structureel. Ook zit in het rekeningsaldo het restant van de post onvoorzien (173.381 gulden). Op het ambtelijk apparaat werd een meevaller van 197.000 gulden ge noteerd. Overigens zijn bijna alle afwijkingen van de begroting inci denteel. Het rekeningoverschot zal betrokken worden bij de begroting voor 1998. Wat de financiële positie van de provincie betreft: het eigen vermo gen bedroeg op 31 december 1996 ruim 142,2 miljoen gulden. Middel burg beschikte over 3,6 miljoen aan liquide middelen en had bijna 73 miljoen gulden in deposito staan bij onder meer de Frieslandbank, Bank of Tokyo, Indover Bank, ABN, Postbank en Bank Nederlandse Ge meenten. Bij de provincie werkten eind vorig jaar 185 mensen en nog eens 361 bij de veerdiensten over de Wester- schelde. Aan voormalig personeel (57 mensen) werd 4,2 miljoen gul den uitgekeerd en aan 21 oud-gede puteerden ruim 8,5 ton. De reserves van de provincie be droegen dik 211,4 miljoen gulden. Van dat bedrag is bijna 80,7 miljoen nog vrij te besteden. Onder de ver plichtingen die al zijn aangegaan, zijn 18.441 gulden voor het zorg- team Sint-Philipsland, 20.100 gul den voor het Pesca-project Tholen en 12.500 gulden voor het platform plattelandsvernieuwing Tholen. In de lijst van investeringen in wegen worden vier Thoolse projecten ge noemd. De bochtverbetering bij Scherpenisse is afgehandeld, daar voor werden de laatste 5087 gulden vorig jaar uitgegeven. Het totale kre diet bedroeg 3.965.000 gulden. Voor de rondweg bij Poortvliet staat een krediet van 7 ton, waarvan al 181.000 gulden is besteed. Het aan brengen van een deklaag op de Oes- terdam vergt 1.228.000 gulden. Vo rig jaar is daarvan ruim 777.000 gul den uitgegeven. Tenslotte is ook voor het fietspad naar Stavenisse al een krediet van 360.000 gulden in de investeringslijst opgenomen Ondat reparatie duurder is dan ver vanging, gaat de gemeente Steen bergen de komende jaren 67 toe stellen vernieuwen op de diverse speelterreintjes. De operatie is het gevolg van de op grond van het 'be sluit veiligheid van attractie- en speeltoestellen' aangescherpte vei ligheidseisen. Nog dit jaar worden de toestellen aangepakt, die wél te repareren zijn. Waar nodig wordt de onder grond aangepast en niet meer te re pareren toestellen worden verwij derd. Twee speelterreintjes in Steenbergen, één in De Heen en één in Dinteloord zullen als eerste worden aangepakt waar het de ver vanging van toestellen betreft. In overleg met belanghebbenden zul len plannen opgesteld worden. Het gemeentebestuur denkt voor de uit voering dit jaar anderhalve ton no dig te hebben. Kadaster en hoogaars. De stich ting behoud hoogaars probeert mo menteel de restauratie te realiseren van de TH49 'Drie Gebroeders'. Het houten vissersschip is begin de ze eeuw in het Zeeuws-Vlaamse Paal gebouwd en recent aangekocht door de stichting. Het kadaster - dat onder meer de registratie van sche pen als taak heeft - sponsort het project met 5000 gulden. In het kantoor van de organisatie in Mid delburg wordt tevens een kleine ex positie ingericht over hoogaarzen en hengsten. Opera en operette, klassieke mu ziek, toneel, folklore, ballet en dans en kinder- en familievoorstellingen komen eveneens voor op de Bergse theaterkalender. Ten opzichte van vorig jaar is het aantal cabaretvoor stellingen haast verdubbeld. Tien uitvoeringen zijn vorig jaar kenne lijk zo in de smaak gevallen, dat ze ook dit seizoen weer geprogram meerd staan. Een tegenvaller is, dat de twee in maart geplande optre dens van Toon Hermans niet door gaan. De cabaretier heeft alle voor stellingen geannuleerd omdat hij zich wil voorbereiden op zijn af- scheidsshow in 1998. En de musi cal 'Eindeloos!' met Liesbeth List is door de producenten geschrapt omdat ze te weinig is verkocht. Maar er blijven nog volop grote na men over. Om bij het genre cabaret te blijven: Paul van Vliet die na zijn rol in de musical 'My fair lady' weer met een onemanshow komt; Jules Deelder - de nachtburgemees ter van Rotterdam - met hetzelfde programma dat later ook in Meul- vliet te beluisteren valt; Hans Li- berg met een reprise van 'De vier jaargetijden'. Maar ook Herman Finkers, de Berini's en Jeroen van Merwijk. In het genre lichte muziek komen Boudewijn de Groot, Golden Ear ring, Jeans, Benny Neyman en Het Groot niet te Vermijden op herha ling. Zij het met nieuwe producties, uitgezonderd De Groot die een re prise brengt van 'Een nieuwe herfst'. Bijzonder is ook een concert van de bekende pianisten Louis van Dijk en Jan Vayne. Robert Long of Frank Boeijen behoeven geen nade re aankondiging. Volop bekende muziekbands ook, met de vijfmans formatie Montezuma's Revenge, de volksmuziek van Pater Moeskroen, blues van Cuby and the Blizzards, onze deelnemer aan het songfesti val Mrs. Einstein en de popformatie Nits. Heel iets anders is het orkest van de koninklijke luchtmacht met 'Movietunes'. Wat minder musicals dit keer. De evergreen 'De Jantjes' staat twee keer op het programma, met in de cast namen als Danny (je Munck, Carry Tefsen en Leontine Ruiters (die ooit begon met het omdraaien van bordjes bij Hans van der Togt). En de allereerste Nederlandse ver sie van de rock roll musical 'Grease'. Voor liefhebbers van het klassieke genre is het openingsconcert op 19 september wellicht bijzonder, want dan komt het Residentie Orkest naar de Scheldestad. Er worden werken uitgevoerd van Barber, Grieg en Dvorak door de 80-koppi- ge bezetting. Klassiek is ook het optreden van het Kiev Kamerkoor - voor het eerst in Nederland, dat op 21 december een kerstconcert geeft. Een soortgelijk concert, maar dan in het lichtere genre, brengt fluitiste Berdien Stenberg (vorig jaar nog in Sint-Annaland te beluisteren) op 13 december. De enige operette dit jaar is het bekende werk van Johan Strauss jr., 'Die Fledermaus'. Een zestal opera's wordt door Oost-Eu- ropese gezelschappen gebracht. Ook hier geen onbekende werken: Die Zauberflöte, Boris Godoenov, Madame Butterfly en Faust. Het Scapino Ballet tekent voor het moderne ballet, maar klassiek ont breekt evenmin in De Maagd. In het dansgenre komt de folklore uit Brazilië, Senegal en de Oekraïne. Dit laatste is een reprise van vorig jaar, door de groep Kalina. Toneelvoorstellingen zijn er meer dan vorig seizoen. Grote Neder landse gezelschappen doen Bergen op Zoom aan. Het Haarlems Theater voert de klucht 'Tartuffe' van Molière op en de tragikomedie 'Demonen'. De tragikomedie 'Schakels' - met John Kraaijkamp sr. - is een reprise. Bij het Noord- Nederlands Toneel staat Pleuni Touw op de planken in de komedie 'Het belang van Ernst]. In het als emotioneel toneel aangekondigde 'Gek van liefde' acteren twee ster ren uit de tv-soap Goede tijden slechte tijden, Rob Engelkes en Frédérique Huydts. Natuurlijk zijn er kinder- en fami lievoorstellingen in het Bergse theater. Zoals 'Dag Monster' door jeugdtheater het Appeltje, geba seerd op Belle en het beest. En de klassieker van Roald Dahl 'Sjakie en de chocoladefabriek'. Abonne menten voor De Maagd kunnen tot 10 augustus besteld worden. De losse kaartverkoop begint zaterdag 6 september om 12 uur. t De Grote Kerk in Tholen zit zonder eigen predikant, nu zondagmiddag ds. J. van Dijk afscheid nam in verband met zijn vertrek naar Rid derkerk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5