'Die zooi stinkt, dat moet stoppen' Dijke en Klippel op zijspoor gezet (vanden^rekel) Voorlichting over varkens moet beter Anna Jacobapolder geniet nog na Tv i Een op 14 rijdt te hard Phil Roeten wint prijs in tijgeractie THOOLSE COURANT AEX INDEX: 1000? Actiecomité tegen varkens wil duidelijkheid van politiek Donderdag 19 juni 1997 53e jaargang no. 30 SCHOT FINANCIAL SERVICES 0164-249207 Uw beleggings adviseur voor de toekomst! Het gemeentebestuur en de Thoolse politiek zijn verant woordelijk voor de komst van grote varkensstallen naar Tholen en dus voor de overlast die dat geeft. Dat geluid was uit diverse kelen te horen op een bijeenkomst in Oud-Vossemeer waar een actiecomité is opgericht tégen de dreigende varkensinvasie. De politiek moet zich, met de verkiezingen in zicht, duidelijk uitspreken. Want zich stil houden, is ongeloofwaardig tegenover de kiezer, zo viel te beluisteren. „De politiek mag best iets voor ons doen", vond mevrouw Y. Heestermans-Heijmans. 'Fractievoorzitter ongeloofwaardig Dijke draait Vier nieuwelingen Deze week Weer niemand op hoorzitting over varkensstal KORTINGEN TOT BYGIMBRËRE KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Van der Linde schrikt van reacties De voorlichting van de gemeente Tholen over de aan vragen van bouw-en milieuvergunningen voor varkens stallen moet duidelijker en vaker dan nu het geval is. Daar pleitte M.A.J. van der Linde (PvdA) in de commis sie ruimtelijke ordening voor bij de bespreking van het bestemmingsplan buitengebied. Eben Haëzer betaalt mee aan uitbreiding Anna Jacobapolder geniet nog na van de prachtige fees- tweek ter gelegenheid vari het 150-jarig bestaan. "Het is grandioos geweest", zegt Willie Boudeling van het feestcomité. "Elke dag was er wat te doen en het is alle maal buitengewoon goed verlopen. We hebben geen wanklank gehoord. Het was gewoon leuk!" 2. londt Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij snelheidscontrole vrijdag en zondag zijn 126 automobilisten be keurd omdat ze harder reden dan was toegestaan. Dat betekent 'dat bijna één op de veertien in de fout ging. De meeste overtreders werden op de Poortvlietsedijk betrapt; vrij dag reden daar 38 van de 735 pas serende voertuigen harder dan 80 km/u en zondag 31 van de 238. Dat betekent dat zondag 13% in over treding was. De hoogst gemeten snelheid was toen 110 km/u en vrij dag 114 km/u. Op de Oud-Vosse- meersedijk gingen 28 van de 273 bestuurders in de fout. dus zo'n 10%. De topsnelheden waren 103 km/u op vrijdag en 108 km/u op zondag. Tenslotte controleerde de politie op de Oesterdam, waar 100 km/u gereden mag worden. Ruim 5% van de bestuurders reed hier te hard. Op vrijdag 9 van de 125 en zondag 20 van de 375. De hoogst gemeten snelheid was vrijdag 127 km/u en zondag maar liefst 148 km/u. Zijn prijswinnende inzending voor de actie 'Laat de tijger niet schie ten' van het Wereldnatuurfonds (WNF) zal de tienjarige Phil Roe ten uit Tholen niet licht vergeten. De houten tijger van ongeveer een halve meter groot is vorige week verkocht door het veilinghuis Christie's in Amsterdam. Tijdens een bijzondere veiling kwamen daar ook tijgers van bekende kun stenaars onder de hamer. De op brengst is bedoeld voor WNF-pro- jecten met betrekking tot de be scherming van tijgers in India. De soort dreigt uit te sterven. Ook is Phil, samen met andere prijswin naars, deze week op televisie te zien in het programma Cartoon-ex press van RTL 4 ('s morgens tussen 7 en 8 uur). De Tholenaar is lid van de jeugdafdeling - de rangers - van het WNF en las in het tijdschrift daarvan over de actie. „Vervolgens is hij lekker aan het knutselen ge gaan", vertelt Phils moeder. Meer dan vierduizend inzendingen kreeg het WNF en daarvan wonnen er tien een prijs. Phil - die in groep zes zit van De Kraal - mocht met zijn ouders naar het park Berg en Bos in Apeldoorn. „Je verwacht zoiets to taal niet. Maar we zijn er heel leuk ontvangen", zegt mevrouw Roeten. Als tijger verkleed werden Phil en de andere winnaars geïnterviewd door de televisie. En ze kregen al lemaal een grote tijgerknuffel met een babytijger. Hoeveel Phils tijger kunstwerk op de veiling heeft opge bracht, is nog niet bekend. „We krijgen er nog bericht van." Advies en beheer van uw efectenportefeuille met behoud van uw bankrelatie Bel voor meer informatie of voor een vrijblijvende afspraak onze advieslijn (24 uur per dag, 6 dagen per week): Advertentie I,M. Een aantal van de Oud-Vossemeerse initiatiefnemers voor een actiegroep tegen de varkensstallen. V.l.n.r. A. Potappel, J. Hommel, mevr. J. Potappel, M. Geluk, L. v.d. LugtenA. Aarnoudse. Uit alle woonkernen, uitgezonderd Stavenisse, hebben zich mensen aangemeld voor het actiecomité. Zij gaan hun achterban mobiliseren en zoeken waar nodig anderen om het definitieve actiecomité te vor men. De bedoeling is drie mensen uit el ke plaats. Die mensen moeten dan in hun eigen woonplaats weer een subgroepje vormen en de ideeën van het actiefcomité uitdragen. „Dat is de enige manier om Tholen te mobiliseren", aldus M.J.C. Ge luk uit Oud-Vossemeer, die tot ge legenheidsvoorzitter voor de bij eenkomst werd gebombardeerd. Aan het eind daarvan werden de volgende personen genoteerd voor de actiegroep: C.P. de Rijke en D.L. Koppenhol (Poortvliet); Mariska Dijke (Scherpenisse); A. Pot, L. van Doorn en J. Oudesluijs (St.Maartensdijk); mevr. J. Boulog ne (St.Annaland); E. v.d. Velde (Tholen); mevr. C. Hendrikse en mevr. C. van Splunter (St.Philips land); mevr. Y. Heestermans, mevr. E. Geluk en L. v.d. Lugt (Oud-Vos semeer; voorlopig secretaris). In een eerste bijeenkomst - op 25 juni - zullen een aantal huishoudelijke zaken geregeld worden en doelstel lingen op een rij gezet worden. D. Izarin uit Oud-Vossemeer advi seerde de actiegroep om niet op nieuw het wiel uit te vinden, maar contact te zoeken met groepen el ders in het land. B.F.P. Tanzer uit Sint-Maartensdijk onderstreepte het belang van het bellen met de milieutelefoon wan neer het stinkt. Mevrouw Heestermans had, samen met anderen, brieven over de var- kensproblematiek naar alle raads fracties gestuurd. „Er zijn er nogal veel die daarop niet eens gere ageerd hebben", vertelde ze de kleine veertig aanwezigen in de Vossenkuil met een toon van onbe- p in haar stem. D.L. Koppenhol uit Poortvliet merkte op dat het pro bleem het gemeentebestuur is, dat Tholen exploiteert „Daar is de sleutel die de deur heeft openge zet." Het gemeentebestuur is, aldus A.P. Kornaat uit Anna Jacobapolder, enigszins overvallen door de aan vragen van de varkenshouders en de regelgeving voor het buitenge bied was niet aangepast. Hij wees naar de grote veevoederproducen ten als de ware schuldigen. ZIE VERDER PAGINA 7 SGP-fractievoorzitter M. Dijke en raadslid M.J. Klippel zijn door de leden van de plaatselijke kiesvereniging op een zijspoor gezet. Bij de kandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 1998 is Dijke naar de tweede plaats verwezen, terwijl Klippel zelfs op de vierde plaats is gezet. Hun opstelling in de zaak Eskes en hun alge meen functioneren in de gemeenteraad heeft tot onvrede geleid bij de leden in Scherpenisse. De eerste kandidaat van de kiesver eniging Scherpenisse is nu drs. H. Franssen (31), docent aan het Plan- ciuscollege in Rotterdam en pen ningmeester van de plaatselijke SGP-afdeling. Tweede staat Dijke en derde is J.W. Duvekot, directeur van de Groen van Prinstererschool en voorzitter van de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP. Op de vierde plaats volgt dan pas het zit tende raadslid Klippel. Vanavond stelt de gemeentelijke kiesvereni ging de groslijst vast aan de hand van de kandidaten die de acht plaat selijke kiesverenigingen van de SGP hebben ingediend. Die gros lijst gaat dan weer terug naar de plaatselijke afdelingen. De ge woonte is, dat de gemeentelijke kiesvereniging de voorkeur van de afdelingen aanhoudt, zodat voor Scherpenisse Franssen de kandidaat wordt. Dijke zei vorige week nog, dat hij - na heel lang getwijfeld te hebben - in principe bereid was tot een nieuwe raadsperiode van vier jaar na een gesprek met de voorzit ter van de gemeentelijke kiesver eniging en het bestuur van de plaat selijke kiesvereniging. "Er is in ons bestuur nooit een gesprek over de kandidatuur van Dijke ge weest", zegt Franssen, die daar als penningmeester zelf deel van uit maakt. Dijke zei vorige week ook, de volgorde van de kandidatenlijst in Scherpenisse 'niet precies te we ten.' Fransen: "Dijke maakt zich volle dig ongeloofwaardig. Hij draait verschrikkelijk om de zaken heen en schept een hoop onduidelijkheid. Het wordt op zo'n manier geweldig mistig en dat geeft een hoop onvre de bij onze leden." Evenals in de afdeling Tholen heeft de gedwongen stopzetting van tankstation Eskes in Tholen ook in de SGP-afdeling Scherpenisse zijn sporen nagelaten. Klippel was daar als lid van de commissie openbare werken nauw bij betrokken in ver band met de reconstructie van de Ten Ankerweg, één van de redenen naast het milieu en het stadsschoon om de benzinepomp te laten ver dwijnen. Begin april is het in Scherpenisse op 'een spannende le denvergadering' die tot elf uur duurde 'heet toegegaan.' De fractie werd verweten geen goed alterna tief aan Eskes geboden te hebben, beloftes te hebben gebroken en on voldoende openheid aan de leden verschaft te hebben. Volgens een insider 'zijn de leden het moe.' Franssen bevestigt, dat de zaak Eskes nog naklinkt. "Er is veel over gesproken, maar de fractie wilde geen gebaar maken naar Esk es. Dijke hield de boot altijd af en Klippel was praktisch altijd verhin derd op de vergaderingen van onze kiesvereniging." Volgens ingewijden 'vlucht Klippel voor de problematiek' terwijl de le den hem vier jaar geleden nog zo veel vertrouwen schonken, dat ze hem als eerste kandidaat uit Scher penisse op de lijst plaatsten. Na M. Griep in Tholen en'P.W.J. Hoek in -St. Philipsland lijkt met Franssen een derde kandidaat van de nieuwe SGP-generatie hoog op de kandidatenlijst te komen. Van avond stelt de gemeentelijke kies vereniging de groslijst vast en de vraag is, hoe de acht afdelingen daarop zullen reageren. Nu Dijke en Klippel door de eigen leden in Scherpenisse op een zijspoor zijn gezet, lijkt de weg vrij voor een nieuwe kandidaat uit St. Maartens dijk, Stavenisse of Poortvliet. J.C. Koopman uit de smalstad lijkt daar bij de meeste kans te maken en wanneer de SGP dan de zes zetels behoudt, is het niet ondenkbeeldig dat er vier nieuwelingen bij zijn. Wanneer zowel Dijke als Klippel zouden afhaken, blijft de wethou derskeuze beperkt tot A. Kersber gen en K.A. Heijboer wanneer het om zittende raadsleden gaat. Frans sen wil veel meer de nadruk leggen op kwaliteit. Zie pagina 3: Kwaliteit meer ge wicht geven dan woonplaats en kerk Enquête GLTO onder boeren over varkensstallen Dorpsgemeenschap niet ontevreden over braderie in Scherpenisse De lach van de herkenning op feest van Anna Jacobapolder Hervormd Tholen neemt afscheid van vriendelijke predikant Serie ongevallen rond Tholen Twaalf mille gemeente voor aanpassen speeltuin Vrij en Blij Een tube tandpasta kun je aan iedereen verkopen, een boek niet Jochem Kuzee naar EK triatlon in Finland Slechts negen deelnemers eerste dikke bandenwed strijd in Vossemeer HET LEVEN IS ALS HET SPEL. MEN MAAKT GEEN GROTE WINSTEN ZONDER VERLIES TE RISKEREN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Kwijtschelding. Reimerswaal gaat de kwijtscheldingsnorm voor ge meentelijke belastingen verhogen tot 100% van de bijstandsnorm. Verwacht wordt dat dit jaar 300 aanslagen geheel of gedeeltelijk zullen worden kwijtgescholden, wat 142.500 gulden vergt. Vorig jaar was 55.000 gulden nodig voor 148 kwijtscheldingen (norm 95%). Door de aanpassing wil men de in woners met een minimum inkomen verder tegemoet komen. Het ge meentebestuur wil de maatregel vanaf volgend jaar betalen uit een verhoging van de onroerende-zaak- belasting, maar daarover is de Rei- merswaalse politiek het allerminst eens. Niemand heeft mondeling bezwa ren ingebracht tegen de milieuver gunning voor de varkensstal van M.A. Lindhoud aan de Essendijk- weg ten noorden van Poortvliet. Hoewel vier dagen eerder op de bij eenkomst van de actiegroep Var kens Nee nog was gezegd dat het eigenlijk niet kon dat een hoorzit ting niet bezocht werd, verscheen maandagmiddag opnieuw niemand in het gemeentehuis (een week eer der was dat ook het geval voor een varkensstal op Sint-Philipsland). Lindhoud wil zijn varkensstal uit breiden met 4609 dieren, maar krijgt slechts vergunning voor 4000. Dit in verband met in de na bijheid aanwezige woningen. De dreiging van beperkingen in de toe komst als gevolg van massale nieuwvestiging van elders, brachten de Tholenaar tot zijn plannen. Te gen de milieuvergunning zijn overi gens wèl schriftelijk bezwaren in gediend. Inmiddels heeft de provin cie een vierde aanvraag gekregen voor het oppompen van grondwater voor een koelsysteem voor var- kensmest. Het betreft J.H.J.M. Roefs, die wil bouwen aan de Zuid- dijk in Sint-Philipsland. UITVERKOOP SO% Advertentie I.M. Van der Linde zei dat hij geschrok ken was van 'de reacties van de burgers' nadat hij. teruggekeerd van drie weken vakantie, de krant had opengeslagen. „Natuurlijk is het een goede zaak dat de burgers re ageren, maar er worden ook uit spraken gedaan die kant noch wal raken. Het zijn zaken die de men sen zo raken, dat daar duidelijkheid over moet komen." De PvdA'er pleitte ervoor de voorlichting te verbeteren. Burgemeester H.A. van der Munnik zei ook 'getroffen' te zijn. Maar dan niet zozeer door de reacties maar door de koppen die boven bepaalde artikelen (onder meer boven brieven van lezers) wa ren geplaatst. En die zouden niet objectief zijn, eerder subjectief. Zelfs in een aantal gevallen onjuist. „Daar maak ik me meer zorgen over. Maar discussiëren met de pers doe ik niet, al heb ik er wel een me ning over." Ook de burgemeester vindt het terecht dat mensen zich druk maken over bepaalde zaken die zij niet zinnen. Maar yolgens Van der Munnik doen ze zichzelf te kort -gezien sommige uitspraken- wanneer ze niet bij de gemeente te rade gaan. Met andere woorden: zich niet goed laten informeren. Dat is hem bijna bij elke hoorzit ting over de milieu-aanvragen ge bleken. „Als het om milieu-aanvra gen gaat, wordt er de planologie bijgehaald. Er zijn zeven bouwver gunningen verleend. Tegen de aan vragen van de milieuvergunning van de anderen zijn bezwaren inge diend maar daar is geen bouwver gunning aan verleend. Gaat men toch bouwen, dan krijgen ze een aanschrijving." Volgens Van der Munnik is de voorlichting gediend met een duidelijk beleid. En daar zijn de raadsleden verantwoordelijk voor, zo benadrukte hij. „Dat is een zeer geschikte plaats om de voor lichting te dienen. Wij willen de mensen te woord staan. Op hoorzit tingen leggen we de te volgen pro cedures uit. Het is jammer dat het niet overkomt. Wij zijn altijd bereid uitleg te geven. Van der Linde bleef erbij dat de gemeente aan een in tensievere vorm van voorlichting moet doen. „Met hoorzittingen be reik je geen 23.000 inwoners." De basisschool Eben Haëzer in Tholen wordt uitgebreid met een negende lokaal en het schoolbe stuur bouwt voor eigen rekening nog een aantal vierkante meters ne venruimte. Dat plan presenteerde wethouder J. Versluys dinsdag in de welzijnscommissie. De school groeit uit zijn jasje en gebruikt nu leegstaande lokalen van Ter Tolne. Dat blijft zo, want inmiddels heeft de groeiende Eben Haëzer zelfs recht op een tiende en elfde lokaal. Door nu alles in één verbouwing ■aan te pakken, wordt voor de toe komst geld bespaard, legde wethou der J. Versluys in de commissie uit. Het ministerie vergoedt voor één leslokaal 350.000 gulden, maar de gemeente legt 425.000 gulden op tafel. Die extra investering nu voor komt, dat er over twee jaar weer gebouwd moet worden. Het school bestuur betaalt 110.000 gulden. De welzijnscommissie keurde het plan goed. Wél vroegen SGP en D66 of het bestuurlijk overleg huisvesting onderwijs ervan op de hoogte was. „De uitbreiding staat op hun wen senlijst. Ik verwacht geen proble men want dit is de goedkoopste op lossing", aldus de wethouder. Vol overgave deden de dertien ploegen aan de zeskamp in Anna Jacobapolder mee. Een prachtig vuurwerk besloot za terdagavond de festiviteiten. Er stond niet te veel wind en de vuur werkmakers die bij de braderie in Tholen altijd actief zijn, hadden aan de Noordweg een goede plaats ge vonden. "Het was best druk", zegt comité-lid Gerda ten Hove. "Er waren ook veel kijkers uit St. Phi lipsland naar de Polder gekomen. We konden deze prijzige afsluiting betalen, dankzij een bijdrage van de braderiecommissie St. Philipsland, die de helft van de kosten voor zijn rekening nam. De andere helft moeten we zelf betalen en de ge meentesubsidie zullen we dan ook volledig nodig hebben. Maar het programma is naar ieders zin ge weest en alles is goed verlopen. Dat zei Han v.d. Velde namens het co mité ook in zijn dankwoord in de feesttent, zaterdagavond rond elf uur. Anna Jacobapolder heeft aan het 150-jarig bestaan ook een mooi kunstwerk overgehouden. De be woners zijn er blij mee. Het is heel leuk aangekleed met lindes en deze week kwamen er ook nog nieuwe, passende lantaarns bij. Anna Jaco bapolder is er trots op." De zes kamp trok zaterdagmiddag dertien ploegen en 'Pontje over' zegevierde met ruime voorsprong. Janita en Winfred Kaashoek, Natalatie Ver- strate, Leo en Marie José Polder man, Fenny en Bona van Splunter verzamelden 249 punten. De grond legger van Anna Jacobapolder, Del Campo, het team van Stannie v.d. Velde, was met 230 punten goed voor een tweede plaats. En Frede- riksburg van Jan Boudeling eiste met 222 punten de derde plaats op. De verdere klassering luidde: 4. Zijpse Girls o.l.v. Sylvia Nell 221 p 5. Stroomtram o.l.v. Jaco van Halum 219 p 6. Costa Jacoba o.l.v. Peter de Weerd 214 p 7. Holle Bol le Stelle o.l.v. Jaap de Jager 208 p 8. Lombok o.l.v. Piet van Iwaarden 204 p 9. Importteam o.l.v. dhr. Ver does 204 p 10. Tram Ladies o.l.v. Kees v.d. Male 203 p 11. A.T.T. o.l.v. Antoine Hage 201 p 12. Pol der Dieharts o.l.v. Jacqueline den Braber 186 p 13. Ex Anna Jaeobia- nen o.l.v. Adrie ten Hove 134 p. Zie verder op pagina 11 en 12 ctvj\NSE BIBUpr, X

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1