De lach van de herkenning op feest van Anna Jacobapolder Dorpsgemeenschap niet ontevreden over braderie in Scherpenisse Duo C. Stoutjesdijk en L. Hage en zanger/postbode J. v.d Velde Achtstandhouders komen niet opdagen; SPS is terug- Donderdag 19 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Anna Jacobapolder mag dan een zeer klein dorp zijn (in totaal zo'n 400 inwoners) maar als er reden toe is, weten de 'Polderkneuën' wel wat feesten is. Dat werd duidelijk gedurende de feestweek ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van 'de Polder'. Parachutisten, foto's, mu ziek, circus en cabaret wisselden elkaar af. Lauw van Thijs Pontje over Druk op expositie Vrijdags en zaterdags GEOPEND Teletijdmachine Snel voorbij Import Hele klus Gemeente niet in beroep tegen afwijzen plan voor buitengebied langs de kraampjes doet, een spelletje speelt om de clubkas van de vereniging te spekken of wat af te nemen van de plaatselijke middenstand. op elkaar als er de herkenning is van een bekende situatie of per soon. Vele zaken nemen Stoutjes dijk en Hage op de hak. De fusie tussen de gemeenten Sint-Philips- land en Tholen. „Daer julder noe 'n kunstwèrrek van fêêrtugduuzend hulden an verdiend", roept Hage. Het publiek hapt meteen en protes teert. Ook de geschiedenis van de inpoldering komt voorbij en niet te vergeten enkele markante figuren. Zoals een lorrenboer. „Die douwd'n bie 't weehen van de bul len wel mooi z'n knieje vanonder teehen de weegschaele", zegt mevr. Stoutjesdijk. Daarop barst het pu bliek in lachen uit. Dit wordt duide lijk herkend. Het Thoolse duo stipt ook nog aan het gebruik om men sen aan te duiden bij de voornamen van hun voorouders. „Jan van Pie van Kee van Freek", noemt Hage als voorbeeld. De 'vete' die er altijd heerste (en nog wel volgens mevr. Stoutjesdijk) tussen 'Flupduumers' en 'Polderk neuën' en ook het verschil tussen de 'echte' bewoners van het dorpje en de 'import' komen aan de orde. „Wat motte die ménsen uut Rotter dam ier noe komme doe?", vraagt Hage zich af. „Rust, frisse lucht vö niks, 'n mööi uusje vör 'n pries wa- er a z' in de ranstad nog gêên oen- derkot vö kunne kriehe, in de ruum- te om bevoorbeeld je'n ond uut te laete", antwoordt mevr. Stoutjes dijk. Hage haakt in: „Ja, in z'ebbe van die joekels!" Luid applaus is zijn deel. Ook de 'import' zelf kan er echter wel om lachen. De sfeer is gemoedelijk en even later krijgen deze mensen zelf de kans om wraak te nemen, ,,'t Is mè hoed at'r nog import is, wan ta briengt temissen 'n bitje leven in de brouwerieje en 't is hoed vö de schoole", zegt mevr. Stoutjesdijk. Ook nu klinkt er applaus, al is het wel minder hard. Na het duo Stoutjesdijk en Hage komt een echte Sint-Philipslander op het toneel. Postbode Jan van de Velde (ofwel Jan van de Post) is te genwoordig weliswaar woonachtig in Nieuw-Vossemeer, maar zijn wortels liggen op Sint-Philipsland. Van de Velde (wiens vader en opa ook al postbeambten waren) zingt liedjes over vroeger tijden. Over de dingen die voorbij zijn gegaan, maar ook een protestlied dat hij destijds schreef naar aanleiding van de aanleg van de Philipsdam. Het zijn hoofdzakelijk weemoedige nummers die Van de Velde brengt, terwijl hij zichzelf op gitaar bege leidt. Maar één nummer slaat dui delijk nog meer aan bij het publiek dan de andere. „Het gaat over een markante figuur die iedereen waar schijnlijk nog wel heeft gekend", zegt Van de Velde. „Lauw van Thijs." Direct gaat een gemompel van herkenning op in de tent. In een humoristisch lied geeft de zingende postbode een beschrijving van Lauw van Thijs als een merkwaar dige man die graag een haasje mocht verschalken in een strik. „De strikken van Lauw waren wel niet groot, maar menig haas bleef erin dood", zingt Van de Velde dan ook. Zijn verschijning (lange leren jas en pet) en het feit dat hij op een 'Kapi tein mobiletje' reed, was bij velen nog bekend. Het lied verhaalt ver der over die keer dat veldwachter Kooman rond de kerst op de loer ging liggen om Lauw van Thijs te betrappen op stroperij. Maar die bleef thuis. Toen hij later hoorde dat de veldwachter ziek in bed lag, zag hij zijn kans schoon. Hij ging er ook nog naartoe om te informe ren naar zijn welstand. „Of het alle maal waar is, weet ik niet, maar dat laat ik in het midden", zegt Van de Velde. De drie artiesten van deze avond worden bedankt met een bloemetje. Om half elf keren veel mensen huiswaarts, maar anderen blijven nog even napraten. Het popconcert van 'Peter, Peter en de rest' trekt vrijdagavond zo'n 400 bezoekers naar de feesttent. De sfeer is goed en de jeugd komt vo lop aan zijn trekken. Zaterdag staat in het teken van de zeskamp. De kinderen van 4 tot 12 jaar beginnen 's middags aan de zes onderdelen, die door medewerkers van de Zeeuwse Sportraad zijn op gezet. Drie spelletjes worden op het gras veld bij de feesttent afgewerkt, drie andere op straat. Arno Koen werd winnaar, maar voor iedereen waren er kleurpotloden, een pen en een erelint van 150 jaar Anna Jacoba polder. Daarna komen de deelnemers vanaf 13 jaar aan de beurt. De spelonder- delen worden aangepast en van de dertien ploegen zegeviert Pontje Over o.l.v. Leo Polderman. Met rustige muziek van Jeanet de Vos op keyboard, praten de deelne mers in de tent na, totdat Han v.d. Velde namens het comité om elf uur de festiviteiten met een dank woord afsluit. Dan gaat iedereen naar de Noord- weg om het vuurwerk te bekijken, dat voor de finale zorgt met de tekst: 150 jaar A.J.P. "We hebben er anderhalf jaar voor vergaderd, maar het was meer dan de moeite waard, 't Was een hardstikke ge slaagde week", concludeerde co mitélid Greta Quist. Dat het feest is in 'de Polder' kan zelfs een bijziende niet ontgaan. De huizen die niet versierd zijn met vlaggetjes, lichtjes of borden, zijn op de vingers van één hand te tellen en met een metershoge poort aan het begin van de Langeweg is het al meteen duidelijk. Na de opening op dinsdagavond - waarbij het kunst werk van Roel Teeuwen (een vier meter lange, koperen hoorn) wordt onthuld - gaan de activiteiten van start. De woensdag is geheel aan de kinderen gewijd. Die kunnen eerst genieten van een optreden van goo chelaar en grappenmaker Ton La- ros. Nadat de kinderen zeker weten dat 'lachen oké' is, geeft muziek vereniging Concordia 's avonds om kwart over zeven een kort optreden. De jeugd van christelijke basis school Het Kompas uit Anna Jaco bapolder voert vervolgens een cir cusvoorstelling op. De sfeer is er helemaal, want de evenementen vinden plaats in de grote feesttent die is opgezet op het trapveldje achter de Steintjeskreek. En een circus hoort nu eenmaal in een tent. Bovendien blijven publiek en 'ar tiesten' droog als het nog even een flinke bui regent. Concordia sluit de avond af met een concert. Veel bekijks krijgt ook dorpsom roeper G. de Moed uit Stavenisse die elke dag in historische kledij door de straten van Anna Jacoba polder loopt om het programma af te roepen. Hij past prima bij de gro te poort die na de storm van vorige week zaterdag weer keurig intact aan de ingang van het dorp staat. J. Kempeneers is een half jaar van tevoren al begonnen met het sa menstellen van een collectie oude foto's voor een tentoonstelling in Ons Dorpshuis. De belangstelling voor deze expositie is enorm. Al leen al op de woensdagmiddag, donderdagmiddag en donderdag avond komen er zo'n 350 bezoe kers. „Boven verwachting", zegt Kempeneers die duidelijk eer van zijn werk heeft. De tientallen foto's zijn echter niet zomaar kiekjes. De Sint-Philipslandse amateur-histori cus kreeg bergen met foto's onder ogen. „Je probeert er een schifting in aan te brengen. Je wilt diverse onderwerpen belichten zoals de aanleg van de Rijksweg, de tramlijn en de veerdienst. Maar er zijn na Zaterdag was dat in Scherpenisse te merken tijdens de eerste Thoolse braderie van het seizoen, georgani seerd door de Dorpsgemeenschap Scherpenisse. Opvallend waren de lege stukken op sommige gedeelten van de braderie en de kraampjes die niet bezet waren. Voor de jeugd was het springkussen op de Lage Markt echter een doorslaand succes en ook het optreden van muziekver eniging Euterpe en het fitnesscen trum Island Power uit Sint-Maar tensdijk met een demonstratie steps en streetdance trok veel publiek. Muziek was er in overvloed want in de Kerkstraat speelde naast cafeta ria De Heksenketel de The Jolly Beggars Ierse muziek op een ban denwagen die twee 'grondplaatsen' besloeg. Acht deelnemers die een kraam hadden besteld, kwamen niet opda gen. Van de 38 kramen waren er dertig bezet, een stuk minder dan vorig jaar toen er 53 kramen ston den. Trouwe deelnemers zoals de De gerenommeerde LIJSTENMAKER «oor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel ./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie LM. I tuurlijk ook foto's van het dorp en van de bewoners", zegt Kempe neers. Bij elk paneel met foto's staan groepjes mensen. Druk gebarend, vertellend of radend wie er op de foto staan. Maar niet alleen de ou dere mensen hebben wat aan deze expositie. Ook interessante foto's van de aanleg van de Rijksweg (be tonnen platen) en bijvoorbeeld het veer tussen Anna Jacobapolder en Zijpe zijn aanwezig. Naast prenten zijn er ook wat voorwerpen ten toongesteld. In een vitrinekastje hangen diverse soorten hoefijzers. Dik, dun of met uitsteeksels aan één been. Maar stuk voor'stuk zijn het perfect afgewerkte exemplaren, mooi zwart van kleur. Het waren destijds dan ook examenstukken van smid J. Zuidweg sr. Onder de tentoongestelde voorwerpen ook een portret van de bedijker W.F. del Campo genaamd Camp én de kope ren signaalhoorn van de tramcon ducteurs van de RTM. Naar dit voorbeeld maakte Teeuwen het kunstwerk dat voor Ons Dorpshuis staat. Kempeneers was zeer verrast, dat tijdens de expositie nog een bijzon der schilderij aan de tentoonstelling werd toegevoegd: het in 1859 ge bouwde Witte Huis van Del Camp aan de Sluisweg, tussen de Rijks weg en de Langeweg in. "Een uniek, zeldzaam schilderij", con cludeerde Kempeneers, die het in bruikleen kreeg van A. Wisse. Van ver buiten Anna Jacobapolder komen oud-inwoners en andere be langstellenden naar de tentoonstel ling. Er komt zelfs een echtpaar uit Zuid-Afrika langs, alhoewel ze er natuurlijk niet speciaal voor geko men zijn. In een afgescheiden deel van Ons Dorpshuis wordt een kort filmpje vertoond over de tram in Anna Jacobapolder. Het betreft een fragment van een film over Sint- Philipsland uit 1939. Als in de tele tijdmachine van professor Barabas flitsen de bezoekers bijna zestig jaar terug in de tijd. In beeld komt de tram met op de achterste wagon nog het nummer 338 leesbaar. Het kleine stoomlocomotiefje van de RTM trekt met verbazingwekkende kracht één post-, drie personen- en drie goederenwagons. Passagiers worden op het station uitgezwaaid gymnastiekvereniging SHF. het Cloveniersgilde, de Anib en de kleinveevereniging Animo uit Hal steren ontbraken dit jaar. Voetbal vereniging SPS was na negen jaar weer present. De club stond in de Langeweg met het spel Dikke Ber- ta; bezoekers konden doelschieten. De snelheid van de bal werd op een monitor zichtbaar. Danny Bijl uit Poortvliet (SPS-speler) won. Hij schoot de bal met een snelheid van 101 kilometer per uur in het net. De voetbalvereniging was niet ontevre den over de belangstelling. Wel hadden ze liever op een andere plaats gestaan. De jeugdsoos Sint-Maartensdijk- /Scherpenisse was voor het eerst present op de Hoge Markt. Er wer den tweedehands artikelen verkocht en bezoekers konden ballen gooien en hun krachten meten door met gestrekte armen een accu op te til len. Voor de mannen woog de accu 15,5 kilo. J.G. de Zeeuw uit Rotter dam hield het 57 seconden vol. Bij de vrouwen hield mevr. Gillissen van camping De Pluimpot de accu (6,5 kilo) een minuut en 44 secon den voor zich uit. Beiden ontvingen een T-shirt en een tas van een sportshop in Roosendaal. De jeugd soos zoekt vrijwilligers voor de ac tiviteiten voor kinderen van 6 tot 12 jaar op woensdagmiddag, maar die meldden zich zaterdag niet aan. Volgens P.N. Voshol-Bolier, die af geschreven boeken verkocht in de uitleenpost, was er minder publiek dan in voorafgaande jaren. „Er is wel belangstelling, maar het wordt minder." Toch verkocht ze nog re delijk wat boeken. Dit jaar bleken T door familie als gingen ze op we reldreis. Vrouwen in traditionele rokken en mannen met hun zwarte broek, zwart jasje, wit overhemd, klompen en pet. Mensen die op het land tarwe aan het rapen zijn, ko men overeind uit hun gebukte hou ding om de tram na te kijken. He laas duurt het maar drie minuten voordat het publiek weer terug is in 1997. Behalve dit stukje historie is er ook een meer recente videofilm over de eendenkooi op aanvraag te bekijken. Kempeneers kijkt zaterdagmiddag na vijf uur voldaan terug op alle in spanningen, want bijna 800 bezoe kers blijken de tentoonstelling be zocht te hebben. De expositie groeide uit tot een reünie, waarbij Kempeneers verschillende familie herenigingen weer in beeld bracht. Wie weet, voor een volgende expo sitie. Donderdagavond is het werkelijk druk in 'de Polder'. Het idee van de Zeeuwse avond, voorafgegaan door een demonstratie parachutesprin gen, slaat blijkbaar aan. De auto's staan tot ver buiten het dorp in de berm van de Langeweg geparkeerd. Stipt om half acht klinkt het geronk van een klein vliegtuigje. Iedereen kijkt omhoog, speurend naar de mannen die zojuist het luchtruim zijn ingesprongen. Dan ontdekt men twee stippen. „Daar! Zie je ze?", zëgt een man tegen zijn zoon tje. Die moet nog even turen, maar ontdekt ook dan de twee parachu tisten van een team van vliegveld Seppe. In een razende vaart, on danks de valschermen, naderen de mannen de grond. Ze landen met precisie en nog steeds met grote vaart, op een stuk grasland achter de Steintjeskreek. Het publiek heeft zich aan de rand in groten getale verzameld. Het tweede koppel is inmiddels uit het vliegtuig gespron gen. Aan de felgekleurde parachu tes laten ze zich in een spiraal naar beneden zakken. Het gaat zo snel dat sommige be zoekers te laat zijn om de parachu tisten te zien landen. Het spektakel is binnen tien minuten voorbij. „Tjonge", zegt een vrouw. „Ik dacht eerst nog wel: 'Ik ga pas om kwart voor acht, want ik hoef er geen heel uur bij te zijn.' Maar het is nu al voorbij." Langzamerhand slentert het publiek naar de grote feesttent waar om half negen de Zeeuwse avond begint. Het zal niet veel schelen of de vol tallige bevolking van het dorp is aanwezig. De straten zijn verlaten en veruit de meeste huizen ook. Het bekende duo Gok Stoutjesdijk en Leen Hage (afkomstig uit respectie velijk Stavenisse en Sint-Annaland) brengt in klederdracht een verma kelijke conference in het Zeeuws. De teksten zijn toegespitst op Anna Jacobapolder. Ondanks het dialect kan ook de 'import' het best aardig volgen. Regelmatig gaan de handen In de Kerkstraat stond de kraam van de welfare-afdeling van het Ro de Kruis er een beetje eenzaam bij, zonder directe buren. De dames verkochten sokken. Rond vier uur al zestien paar. „We hebben ze ex tra aangeprezen voor vaderdag," lacht J. Lindhout-Slager. Het publiek kwam vooral in de middag naar de braderie. Volgens penningmeester H.C. Verkerke van de Dorpsgemeenschap waren de standhouders over het algemeen niet ontevreden over de verkoop. „Erg jammer dat er zoveel tenten leegstonden. Zonder bericht zijn de standhouders weggebleven. Volgende keer moeten we ze eerst laten betalen." Liet de exploitant van het springkussen vorig jaar ver stek gaan, dit jaar konden de kinde ren hun hartje ophalen op de Lage Markt. „Het was constant bezet en voor ons erg inspannend om dat allemaal in de gaten te houden. Als de ope ning te lang open bleef, liep er lucht uit en zakte de panda." De Dorpsgemeenschap organiseerde de braderie dit jaar zelf, zonder de middenstandsvereniging. „Vanuit de middenstandsvereniging waren geen mensen meer disponibel. Het is een hele klus om het voor te be reiden. We zijn met zeven mensen. Ik denk dat we toch weer eens wat anders moeten verzinnen. Maar dat kost meestal veel geld." Of de braderie volgend jaar weer om elf uur begint of naar twee uur 's middags verschuift, kan Verkerke nog niet zeggen. "Het was 's mid dags lekker druk. Het is wel een heel stuk minder dan vroeger, maar we kappen niet in eens zomaar iets af." Het gemeentebestuur gaat niet in beroep tegen het besluit van gede puteerde staten om gedeeltelijke goedkeuring te onthouden aan de 9e en 4e herziening van de bestem mingsplannen buitengebied Tholen en Sint-Philipsland. G.s. hebben in feite slechts enkele facetten goed gekeurd: de flexibele bouwblokre geling en de bepaling over de op slag van mest. In het plan zijn de mogelijkheden voor nieuwvestiging van agrarische bedrijven onnodig beperkt, mede gelet op het rijks- en provinciale beleid, aldus g.s. Inmiddels bereidt de provincie nieuw beleid voor met als oogmerk het reguleren van de intensieve veehouderij. Met dat be leid dient de gemeente bij de her ziening van het bestemmingsplan rekening te houden. Inmiddels heeft het stedenbouw kundig bureau RBOI een offerte opgesteld voor de algehele herzie ning van het bestemmingsplan bui tengebied. Die vergt zo'n 456.000 gulden. Uit eerder beschikbaar gestelde posten is nog 172.000 gulden be schikbaar, maar daarnaast wordt de gemeenteraad om drie ton gevraagd uit de reserve bouwgrondexploita tie. De commissi ruimtelijke orde ning heeft gisteravond advies uitge bracht. Computers voor scholen. De Bergse scholen 't Rijks, Roncalli en Moller hebben - evenals drie basis scholen in de stad - computers ge kregen van Akzo Nobel Resins. Het gaat om 18 gebruikte computers, die het bedrijf - dat 50 jaar bestaat - niet meer nodig heeft omdat een nieuw bedrijfsbesturingssysteem in gebruik is genomen. Huib van Westen op glad ijs tijdens de zeskamp. Jan Kempeneers maakt opnamen voor een volgende expositie. Met zo 'n handicap valt het niet mee om een bal te schieten. Op de Hoge Markt demonstreerden deze meisjes een 'gezonde manier van bewegenin het Engels streetdance geheten. De show van het fitnesscentrum uit Sint-Maartensdijk trok veel publiek. toeristische boeken in trek. Scarpejaantjes waar enveloppen ge- plantenstekjes te koop. gewoonlijk de schiettent goed be- Ook redelijk was de belangstelling trokken konden worden. Ook waren Bij hengelsportvereniging de Zee- zet. De verkoop van saté was wat bij de tafel van de peuterspeelzaal er kleren, knuffels, pruimenjam en baars in de Langeweg bleef zoals minder. f y

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11