-a Kunstwerk Signaal '97 is 'monument' voor 150-jarige Anna Jacobapolder Tholenaar overlijdt bij frontale botsing Vergunning vernietigd voor windmolens aan de Pilootweg Gimbrère Veel bomen niet bestand tegen korte zware storm AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 4 gewonden bij ongeluk op Postweg Fietsen door Thoolse land Gemeente zal zich inzetten voor behoud school en dorpshuis Donderdag 12 juni 1997 53e jaargang no. 29 Met de onthulling van een kunstwerk en het oplaten van balonnen is dinsdagavond in Anna Jacobapolder de fees- tweek geopend ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het dorp. In het met vlaggetjes versierde dorp was het druk voor het dorpshuis toen de officiële onthul ling van het kunstwerk Signaal' 97 van R.M. Teeuwen plaatsvond: vele inwoners kwamen kijken hoe directeur drs. G.J.M. Koelemij van de ZWN Groep NV, door op een koperen toeter te blazen, het sein gaf aan Mieke van Beveren om met haar mini-stoomtractor het doek van het kunstwerk weg te slepen. Dode en zes gewonden bij ongeval te Halsteren De 49-jarige J. van der Linde uit Tholen is dinsdagmid dag om het leven gekomen bij een zwaar auto-ongeval op de Nieuwe Beijmoerseweg te Halsteren. Twee passa giers, waarvan één uit Tholen, raakten zwaar gewond. In de andere auto zaten drie jonge vrouwen uit Roosendaal en een anderhalfjarig jongetje. Ook zij liepen ernstig let sel op. Hulpverlening Raad van State erkent bezwaar geluidhinder in Stavenisse Bungeerun en steps op braderie in Scherpenisse Auto vernield Alleen dakpannen Polderwegen versperd Deze week KORTINGEN TOT Consumptietent en feestpoort waaien tegen de vlakte Een korte maar zware storm, gepaard gaand met onweer en hevige regenval, heeft zaterdagmiddag danig huis ge houden op Tholen en Sint-Philipsland. Overal gingen bomen tegen de vlakte. In Tholen vielen bomen op een huis en op een geparkeerde auto en sloeg in de haven een bootje om. In Scherpenisse bezweek de consumptie tent van de Thoolse dag, in Anna Jacobapolder ging een vijf meter hoge staander van de juist opgerichte feest- poort tegen de vlakte. Zover bekend raakte niemand ge wond. "^endrachtbode, de Thoolse Courant Pè&tbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Anthonie Willem Hartman uit Bergen op Zoom, een nazaat van Willem Frederik del Campo, genaamd Camp, woonde de onthulling van het kunstwerk bij. Het was voor de eerste keer dat hij het dorp bezocht. Zijn betovergrootvader was getrouwd met een dochter van Willem Fre derik. Die dochter heette ook Anna Jacoba. Links D. Dupon. Het ongeval gebeurde op de Nieu we Beijmoerseweg tussen het ter rein van General Electric Plastics en de pas aangelegde rotonde op de kruising met de Tholenseweg. Eén van de auto's (de politie kon niet zeggen welke) kwam met zijn wie len in de berm terecht. Door een stuurcorrectie belandde het voertuig op de andere weghelft, waar het op een tegemoetkomende auto botste. Direct na het ongeval snelden om standers te hulp en konden uit de ene auto de 1,5-jarige J. van E. uit Roosendaal bevrijden. Het jongetje liep een beenbreuk op. Daarnaast zaten er drie vrouwen in de wagen: de 21-jarige Y. van E. (de moeder van het kind), de 20-jarige M.L. en de eveneens 20-jarige N.R., allen uit Roosendaal. Zij liepen ernstig letsel op. Van der Linde overleefde de frontale botsing niet. De 49-jari- ge werknemer van bouwbedrijf Van den Bergh uit Bergen op Zoom was op weg naar huis. Hij vervoerde ook nog twee collega's: M. van H. uit Tholen en de 40-jarige J. W. uit Halsteren, die beiden zwaar ge wond raakten. De slachtoffers raakten bekneld in de auto's en konden niet door om standers en medisch personeel wor den bevrijd. De brandweer moest eraan te pas komen. Nadat anesthe sist dokter Zomers van ziekenhuis Lievensberg de slachtoffers gestabi liseerd had, knipte de brandweer van Halsteren de auto's open. De slachtoffers liepen hersenletsel, stomp-buiktrauma's, breuken, aan gezichtsletsels en torax-trauma's (borst) op. De overlevenden van het ongeval zijn opgenomen in de zie kenhuizen Lievensberg te Bergen op Zoom en St. Franciscus te Roosendaal. Daar werden vijf Bra bantse ambulances én de Thoolse voor ingezet. Inzittenden van een busje van de Oud-Vossemeerse fir ma Hommel dat op dat moment passeerde, stapten uit om het ver keer te regelen. De politie noemt de samenwerking tussen politie, ambulance, zieken huizen en de brandweer goed en is vooral te spreken over de rol van omstanders die hielpen bij de actie. Het verkeer naar Tholen en Bergen op Zoom liep gedurende lange tijd vertraging op. De hulpactie duurde in totaal anderhalf uur. Daarna moesten de wrakken nog worden weggesleept en het wegdek schoon gemaakt. Vier jongemannen raakten donder dagavond gewond bij een eenzijdig ongeval op de Postweg bij Poort vliet. De auto, bestuurd door een 19-jarige inwoner van Poortvliet, reed omstreeks kwart over acht over de Postweg vanuit de richting van Tholen. In de bocht ter hoogte van boerderij Bloemhof (bij de Ho- geweg) kwam de auto met het rech ter voorwiel in de berm terecht. Vervolgens verloor de Poortvliete- naar de macht over het stuur, sloeg dwars de weg over (net achter een tegemoetkomende auto langs), kruiste het fietspad, vloog de sloot over en kwam tot stilstand op een akker. Voordat de auto stil stond, werden twee passagiers die achterin zaten, door de ruit geslingerd. Zij raakten ernstig gewond. Degene die er het slechtst aan toe was, had een zware hersenschudding en een gro te vleeswond aan zijn rug. Behalve de bestuurder zaten er nog een 18- jarige jongeman uit Sint-Maartens dijk en een 16-jarige en een 15-jari- ge jongen uit Poortvliet in de auto. Alle inzittenden raakten gewond. Twee ambulances brachten hen naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Van elf tot negen uur zaterdag wordt in Scherpenisse de eerste in een reeks van Thoolse braderieën gehouden. Natuurlijk zijn er de ge bruikelijke kramen met uitgestalde waren van middenstanders, de spel letjes en loterijen van verenigingen en de terrassen van de horeca om even gezellig te verpozen. Maar daarnaast heeft de organiserende Dorpsgemeenschap voor diverse at tracties gezorgd. Fitnesscentrum Is land Power uit Sint-Maartensdijk demonstreert steps en streetdance. Zélf bewegen is voor de braderiebe zoekers ook mogelijk. De jeugd kan dat doen op een springkussen, de wat ouderen en volwassenen hebben de kans om kennis te ma ken met bungeerun. Daarbij moet geprobeerd worden zover mogelijk te lopen tegen de kracht van een elastiek aan de rug in. Een rit in een door paarden getrokken huifkar (van de heer Scheermeijer uit Tho len) door het dorp behoort eveneens tot de mogelijkheden. Het belooft gezellig te worden in Scherpenisse. In acht woonkernen kan zaterdag tussen tien en twee uur gestart wor den voor de Thoolse fietsdag, geor ganiseerd door de VVV. Er zijn drie routes uitgezet (twee van 45 km en een van 90 km) die de deelnemers vooral langs de bloemenpracht in de streek voeren. Onderweg kan een kijkje genomen worden bij ge- br. Van 1 waarden (Bosweg 4, St.Annaland), De Wilde (Melias- weg 7, St. Maartensdijk), Smits (Buurtweg 17, Stavenisse), de vei ling te Sint-Annaland en het atelier van Jos Boogaard (Ai van Bourgon- diëstr. 56, St.Annaland). Bij het VVV-kantoor op de Haven in Sint- Maartensdijk demonstreren dames hoe strokippen en droogbloemdeco raties gemaakt worden. Deelnemers die vóór vijf uur 's middags de tocht voltooien, krijgen een herin nering. De startplaatsen: café Smerdiek in St.Maartensdijk, café De Hoop in St.Annaland, café Zeelands Welva ren in Scherpenisse, camping Sta venisse in Stavenisse, zeilmakerij Aarnoudse in Oud-Vossemeer, ga rage De Jonge in Poortvliet, café The Pub in Tholen en café De Drui ventros in St.Philipsland. Het kunstwerk werd met applaus begroet. Het beeld, een hoorn van brons op een betonnen fundering, is volgens de beeldhouwer een een voudige vorm die al 2000 jaar voor onze jaartelling bekend was. „Toen waren er al mensen die een hoorn beetpakten en betekenis gaven. Zo'n gewoon ding, zo'n toeter, werd een symbool en een gebruiksvoor- Aamateur-weerman Jan Stouten uit Sint-Philipsland meldt een wind snelheid van 92 kilometer per uur, die zeker gedurende tien minuten aanhield. Dat betekent een wind kracht van tien beaufort. In Sint- Maartensdijk werd bijna kracht elf (zeer zware storm) bereikt, met een snelheid van 102 kilometer per uur, werp om te drinken, te offeren en te plengen." Toen Teeuwen bezig was met de fundering aan de Langeweg kreeg hij van de spelende kinderen te ho ren dat er een 'monument' zou ko men te staan. „Dat had ik nog nooit gehoord. Als beeldhouwer maak je beelden. Geen monumenten die aan iets herinneren uit het verleden. hoorde Stouten van zijn collega Leen van Driel. Het noodweer hield iets meer dan een half uur aan en in die tijd viel er in Sint-Philipsland elf millimeter regen. De bui kwam vanuit het zuidwesten plotseling opzetten, waarbij de lucht bijna zwart en zelfs groen kleurde. Maar als je er langer over nadenkt is monument een prachtig woord. Het geeft aan wat wij doen: we ma ken beelden, dingen, objecten in de hoop dat de mensen er even bij stil staan. En stilstaan bij een monu ment moet je leren. Ik ben blij dat ik hier een monument heb mogen neerleggen. Niet alleen omdat u dan stilstaat bij het 150-jarig be staan van het dorp maar ook dat u stilstaat bij de gewone dingen." In het plaveisel voor de hoorn heeft Teeuwen ook een tekst aange bracht: 'Krachtige kreet verstervend in de tijd/ Oproepen tot waakzaam heid/ De stilte doorborend/ Deel van het landschap, dat leven heet.' Anna Jacobapolder was voor direc teur Koelemij geen onbekend ter rein. Sins 1979 is hij werkzaam in het openbaar vervoer dat geken merkt wordt door overnames en fu sies. Van de RTM tot de ZWN en alles wat daartussen lag, zoals het werd de auto bekrast en zelfs een keer aangereden toen die op het parkeerterreintje bij de Rehoboth- kerk stond. Nu is het echter gedaan met de auto. „Door de val van de boom is de wagen helemaal door- geknakt", vertelt Van der Maas. Medewerkers van gemeentewerken zaagden de boom zaterdagmiddag in stukken en maandag laadde ber gingsbedrijf Faasen uit Steenbergen de auto op. Van der Maas wil de ge meente aansprakelijk stellen. „Voor het oplossen van problemen in de Kotterstraat is de hoge beplanting bij het parkeerterrein gerooid, maar de kraan heeft toen wortels van de bomen beschadigd. Gelukkig was de auto ook all risk verzekerd, zo dat in elk geval de dagwaarde uit gekeerd wordt", aldus Van der Maas. Op het tennispark van Eegedima werd de afrastering op meerdere plekken ontzet door het natuurge weld en op sportpark De Bent werd een boom geveld. Op de hoek Burg. van Vrijberghe- straat/ Burg. van Lichtenbergstraat in Tholen viel een grote boom op de woning van de familie C. Goe- degebuure. Iedereen kwam met de schrik vrij. Mevr. Goedegebuure was net in de achtertuin om bloem potten in veiligheid te brengen, toen de boom langzaam richting de woning viel. Ze kroop in de uiter ste, verste hoek om de boom zoveel mogelijk te ontlopen en dat lukte. De zijmuur van de tuin brak de val, waardoor het allemaal nog goed af liep. Een paar dakpannen moesten nog recht gelegd worden en één was er kapot. Drie medewerkers van gemeentewerken maakten in de achtertuin eerst een doorgang vrij afstoten van goederenvervoer en het opheffen van veerdiensten. Negen jaar geleden toen het veer tussen Anna Jacobapolder en Zijpe uit de vaart werd genomen, was hij er ook bij. Volgens Koelemij is de ZWN een 'normale gezonde commerciële onderneming die - overigens wel met subsidie - dagelijks zo'n 300.000 klanten laat instappen tus sen Zeeuws-Vlaanderen en Leiden'. Koelemij was zeer erkentelijk, als vertegenwoordiger van het open baar vervoer uit het heden, voor de uitnodiging de onthulling te ver richten voor iets uit het verleden van het openbaar vervoer. Burgemeester H.A. van der Munnik maakte de inwoners van De Polder alvast complimenten voor de orga nisatie van de feestweek die op het punt stond te beginnen. „U heeft de handen ineengeslagen om het 150- ZIE VERDER PAGINA 3 en kwamen zaterdagavond nog te rug om de boom helemaal weg te halen. Een paar jaar geleden be sloot de gemeente bij een januaris- torm daar al een boom te rooien en de enige boom die nog naast de wo ning van de fam. Goedegebuure staat, verdwijnt vermoedelijk ook nog. Omwonenden vertelden de ge meente al diverse keren op het ge vaar van de bomen gewezen te heb ben. „Het lijkt wel alsof je een moord pleegt als je een boom weg wil hebben", vertelde mevr. Goede gebuure. Ook bewoners van dé Burg. van der Hoevenstraat hadden via brieven en een hoorzitting ge- „De precieze consequenties ken ik nog niet. Ik zal eerst met de ge luidsspecialisten van de gemeente en de provincie moeten overleg gen." J. Springer van de vereni ging Zeeuwind kan nog nauwe lijks reageren op het vernietigen, door de Raad van State, van de milieuvergunning voor drie wind molens aan de Pilootweg in Sta venisse. Ze zouden teveel lawaai maken. „Bang dat de windmolens weg moeten ben ik niet. Daarvoor is het economisch belang van Zeeuwind te groot." klaagd en maandag besloot ge meentewerken om de verzoeken van de families De Hond en Van 't Hof in te willigen en twee bomen te rooien. Als er bij de gemeente schade claims binnen komen, verwacht voorlichter Bakx dat de verzekeraar die naar de eigen verzekering van de betrokkenen zal verwijzen om dat natuurgeweld meestal niet ge dekt is. In de commissie openbare werken zei wethouder J. van der Jagt maandag op een vraag van P. van Belzen (RPF/GPV) dat de wil geboom in de Burg. van Lichten bergstraat nog gezond was, maar inderdaad niet diep wortelt. Ook Ook L. Hage, die de zaak aanhan gig heeft gemaakt, ziet de turbines niet een-twee-drie verdwijnen. Maar hij is verheugd over zijn suc ces en heeft burgemeester en wet houders inmiddels gesommeerd om ervoor te zorgen dat Zeeuwind haar activiteiten bij Stavenisse uiterlijk 1 juli staakt. De turbines aan de Pilootweg zijn twee jaar geleden gebouwd op een stuk grond dat grenst aan bouwland van Hage. Hij maakte tegen de bouwvergunning bezwaar, maar dat werd afgewezen en ook de recht- meldde hij, dat nog oudere bomen in de Kon. Julianastraat waarschijn lijk volgend jaar gerooid worden. Ook in het buitengebied sneuvelden bomen. Ze staan immers volop in het blad en vangen daardoor veel wind. Van de weinige bomen die op de Kettingdijk bij Tholen nog over eind staan - bij het Huis Vermuyden - brak er één halverwege af. Dat zelfde gebeurde met een boom op de'Moerdijk tussen Oud-Vossemeer en Poortvliet. E. Dalebout van het waterschap Zeeuwse Eilanden meldt dat de schade op Tholen nog- Geen bezwaren op hoorzitting varkensstal Sint-Philipsland Hervormd Stavenisse neemt afscheid van 37ste predikant SGP staat voor keuze van nieuwe wethouder Publiek steekt handje toe om Thoolse dag te kunnen vervolgen Veste wil meedoen aan Zeeuwse fusie speciaal onderwijs Blusgroep Tholen in landelijke finale brandweerwedstrijd Denk en Zet bereikt halve finale Zeeuwse schaakbeker ALS DE LIEFDE EEN REKENSOM WORDT, IS DE UITKOMST MEESTAL EEN BREUK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's bank in Middelburg wilde die ver gunning niet opschorten. De Stave- nissenaar was bang voor onder meer gewasschade. Vervolgens vocht hij de milieuvergunning aan met tal van argumenten. Deze zijn door de Raad van State allemaal ongegrond verklaard, met uitzonde ring van de geluidsaspecten. En omdat die essentieel zijn, is de ver gunning vernietigd. Staatsraad mr. J.J.H. Suyver heeft geoordeeld dat de turbines bij een windsnelheid van zes meter per se- ZIE VERDER PAGINA 5 al meevalt. Twee ploegen rukten za terdagmiddag en -avond uit om uit gewaaide takken en boomtoppen op te ruimen waar die hinder veroor zaakten. Het accent lag op de om geving van Stavenisse, maar ook bij Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Sint-Philipsland moest men in actie komen. De Lange Kruisweg tussen Sint-Maartensdijk en Sint-Anna land werd versperd door twee bo men, die door een kantonnier in stukken werden gezaagd. Maandag is met de versnipperaar alles verder opgeruimd. Langs de Sluispolderdijk en de Priestermeet- ZIE VERDER PAGINA 9 KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM Advertentie LM. Medewerkers van gemeentewerken en het waterschap zetten maandag het normale werk opzij om de rom mel op te ruimen die door de bui was veroorzaakt, nadat zaterdag de urgente gevallen al waren opgelost. Overal lagen de straten bezaaid met boomtoppen en takken. In de be bouwde kommen zijn zo'n 15 tot 20 bomen omgewaaid, meldt ge- meentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. Onder meer in de Burg. Versluijs- straat in Oud-Vossemeer. En in de M.A. de Ruijterstraat in Sint-Maar tensdijk bezweek bij F. Bentschap Knook een twintig jaar oude moer beiboom, die weliswaar de laatste jaren minder vrucht droeg maar prachtige kronkelige takken had. In de Hoogaarsstraat in Tholen viel een boom op de auto van Marinus van der Maas. De wagen wordt door pech achtervolgd, want een paar keer sneuvelde de spiegel, De omgewaaide boom in de Burg. van Lichtenbergstraat in Tholen trok zaterdagmiddag veel belangstelling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1