Bezoekers willen in De Meestoof mooie dingen zien Ja wordt nooit nee To vertrollen staan hun mannetje Rode Kruis wordt ingrijpend veranderd Matig begin van aardappelseizoen Fietstocht van sportraad door Thoolse land Surfer bij de Oesterdam op nippertje gered 15de fietsdag bloemenrijk Vrijdagavond t.v.-programma over brandweer (vrouwen) 'Rijksbijdrage nationaal park is onvoldoende' NIEUWE ZOUTE VIS per kg 17 j 50 Donderdag 5 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Thools museum trekt vooral Zeeuwen Met een beoordeling van gemiddeld 8,3 scoort streek museum De Meestoof hoog bij het publiek. Het Sint- Annalandse museum moet het niet van bezoekers uit de eigen provincie hebben: slechts één op de twintig Zeeu wen nam er ooit een kijkje, terwijl tweederde weieens een museum bezoekt. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gehouden in veertien Zeeuwse musea. Veel huisvrouwen Aansprekend Vrijdags en zaterdags GEOPEND De Tovertrollen uit St. Annaland hebben zaterdag met ruime voorsprong de wedstrijd voor brandweervrouwen gewonnen. Alleen mocht de Thoolse ploeg als organisa tor alleen buiten mededinging meedoen, zodat de echte eerste prijs ging naar de Spuitplakkertjes uit Vogelwaar de. Metselaar, slager, tuinder Het Nederlandse Rode Kruis staat voor een grote reorganisatie. De 480 af delingen worden omge vormd tot 70 a 80 distric ten. Het kring- en het re giobestuur verdwijnen. De reorganisatie raakt het Ro de Kruis tot in haar grond vesten en mag als histo risch worden aangemerkt. 500 gulden voor kindertehuis Mappa Mondo Roefeldag Aanvoer 124 ton; maximum prijs fl,35 Sortering Eerste naar Amsterdam Stevige prijs ZEEVISHANDEL DE EENDRACHT HOLLANDSE NIEUWE Samen met de streeklandbouwmu- sea in Dreischor en Sint Anna ter Muiden wordt de Meestoof door bezoekers het hoogst gewaardeerd, melden de onderzoekers. Ze vroe gen vorig jaar zomer 1272 muse umbezoekers boven de 18 jaar, waarvan 87 in Sint-Annaland, naar hun mening. In het najaar is vervol gens onder 1066 Zeeuwen boven de 18 jaar telefonisch onderzocht waarom zij Zeeuwse musea niet of nauwelijks bezoeken en hoe ze er toe gebracht kunnen worden dat va ker te doen. Het fors dalende bezoekersaantal in veel musea - gemiddeld een kwart in de periode 1992-1995 - was de aanleiding voor het onderzoek. De Meestoof zag in die periode het be zoek met ruim 32% toenemen, maar noteerde vorig jaar een daling van 20% tot 4000 bezoekers. Bijna de helft van de Zeeuwse bevolking gaat nooit in Zeeland naar een mu seum. Het Sint-Annalandse streek museum wordt in het onderzoek ge rangschikt onder de lokale musea, bezocht door minder dan 10% van de Zeeuwse bevolking en bekend bij minder dan 30% ervan. Toch is minder dan de helft van degenen die De Meestoof bezoeken, toerist. Van de 14 onderzochte musea trekt dat in Sint-Annaland als enige meer mensen uit Zeeland dan van buiten de provincie. De Meestoof blijkt bij de bezoekers in trek omdat ze geïnteresseerd zijn in de collectie, mooie dingen willen zien, of een uitstapje willen maken. Zestig procent van de ondervraag den zegt er graag te komen en er zijn dan ook relatief veel bezoekers al vaker geweest. De gemiddelde leeftijd van de bezoekers ligt boven de 50 jaar en opvallend veel zijn huisvrouw. Ook heeft een relatief groot aantal bezoekers een lage op leiding. Een bezoek aan het Sint- Annalandse streekmuseum duurt gemiddeld ruim vijf kwartier. Van de collecties wordt het ouder wetse -schoollokaal door de bezoe kers het hoogst gewaardeerd, op de voet gevolgd door de stijlkamers en de doktersvitrine. Het minst ge waardeerd worden de meekrapcol lectie en de landbouwwerktuigen. Toch krijgen deze nog een 7,5 ge middeld. Als onderwerp voor een wisseltentoonstelling heeft ruim een kwart een voorkeur voor de landbouw; de visserij volgt op rui me achterstand als tweede. Relatief zwakke onderdelen zijn volgens het publiek de overzichtelijkheid, de bewegwijzering, de geschiktheid voor kinderen en de openingstijden. Gaven de ondervraagde bezoekers gemiddeld een 8,3 aan De Meestoof, Zeeuwen die er de afge lopen twaalf maanden zijn geweest waardeerden het Thoolse museum met een 7,5. De onderzoekers concluderen dat er drie strategieën zijn die museumbe stuurders kunnen toepassen om meer bezoekers te trekken. In de eerste plaats zorgen meer bekend te raken. Een groot deel van de Zeeu wen is immers, ondanks dat ze ze niet kent, in musea geïnteresseerd. Verder het aanbod op moderne aan sprekende manieren aan het publiek tonen. Om op minder museumge- richte groepen te mikken, moet na melijk aansluiting gezocht worden bij wat mensen mooi vinden en waarvan ze iets kunnen leren. Ten slotte lijken kinderen een sleutelrol te vervullen in het museumbezoek. Uit het onderzoek blijkt dat er aan de geschiktheid van musea voor kinderen nog wel wat te verbeteren valt. Stemmen van lezers Op 26 mei woonde ik voor het eerst een gemeenteraadsvergadering in Sint-Maartensdijk bij. Met verba zing hoorde ik hoe burgemeester en wethouders de tegenwerpingen van een deel van de raad inzake de ver bouwing van het gemeentehuis van tafel veegde. Want het alternatief Rabobank - en al eerder bloemen- zaak, die tegen het gemeentehuis zit - werd vergeleken met het Pol derhuis. Maar qua afstand scheelt dat nogal wat. De burgemeester vergeleek de gemeente met een be drijf. Maar elk bedrijf moet wel zijn klanten (in dit geval de burgers) te vreden stellen en niet met veel te hoge gemeentebelastingen opzade len. Het is toch te gek dat iedere aow'er zijn vakantiegeld moet ge bruiken voor deze belastingen. Bo vendien is ieder bedrijf verplicht [kostenbesparend te werken, anders - gaat het failliet. Ik sluit ook volle dig aan bij de ingezonden brief van de heer Van Gorsel (EB 29 mei). De gemeente dicteert; ja is ja en wordt nooit nee. En het ergste: als het nee is, valt er ook niet meer te praten. De burgemeester wordt nog steeds begeleid door ja-knikkers, dit heb ik al meer geschreven. Ik weet zeker dat als het gemeentebe stuur de moed had onder de bevol king een enquête te houden over de verbouwing van het gemeentehuis (kosten voorlopig 5,5 miljoen), er weieens een verrassende uitslag uit de bus zou kunnen komen. Niet het 1 standpunt 'ik beslis', maar: de bur ger bepaalt. M.Th. van Putten (lid steunfractie AOV) Patrijzenweg Oud-Vossemeer. Het rijk moet meer geld stoppen in het nationaal park Oosterschelde dan het eigenlijk van plan is. Dat vindt het gemeentebestuur van Tho- len. De voorlopige commissie nationale parken heeft een totale investering voorgesteld van 1,46 miljoen gul den en een jaarlijkse exploitatielast van 572.000 gulden. Dat is aanmer kelijk minder dan wat de stuur groep Oosterschelde wil: 2.126.666 gulden investering en 622.000 gul den exploitatielast. Volgens burge meester en wethouders is de bijdra ge die de commissie voorstelt 'ab soluut onvoldoende om op een ver antwoorde wijze de Oosterschelde als nationaal park in te richten en te beheren'. Het tot nu toe voor andere nationale parken gevoerde beleid als uit gangspunt nemen is, aldus b. en w., niet juist. Alleen al gelet op de veel grotere oppervlakte van de Ooster schelde zou er meer bijgedragen moeten worden. Ook de veelheid en ingewikkeld heid van belangen in het gebied spelen een rol. Gedeputeerde staten van Zeeland denken eveneens dat het voorstel van de voorlopige com missie 'ontoereikend lijkt om de doelen voor een nationaal park Oosterschelde te kunnen realise ren'. Voor educatie en voorlichting over de Oosterschelde wil de voorlopige commissie een krans van informa tiepunten opzetten verspreid over de regio. B. en w. van Tholen zijn in principe bereid financieel bij te dragen aan zo'n informatiepunt op Tholen, maar willen pas definitief besluiten als er meer duidelijkheid is over de functie ervan. G.s. op hun beurt, vinden dat het personeel voor deze informatiepunten niet au tomatisch ondergebracht moet wor den bij het consulentschap natuur- en milieu-educatie. De Zeeuwse sportraad organiseert op zaterdag 28 juni haar jaarlijkse fietsrit. Deze keer is gekozen voor een route over Tholen. De 60-kilo- meter lange route is uitgezet door sportambtenaar P. van der Vlies en De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het 'ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. voorlichter F.A.P.M. Bakx van de gemeente. Om tien uur verzamelen de deelnemers zich op de Speel mansplaten aan de Oesterdam. Om half elf spreekt wethouder I.C. Moerland een welkomstwoord en Bakx licht de fietsroute toe. Om kwart voor elf vertrekken de deel nemers richting Sint-Maartensdijk waarna gegeten wordt in het ge meentehuis. Om kwart over drie vertrekt men richting Sint-Annaland waar thee wordt gedronken en daarna keert men terug naar de Speelmansplaten waar een 'sportief' buffet wordt ge serveerd. De afsluiting is tussen vier uur en half vijf gepland. Voor de fietsrit worden sportambtenaren van ge meenten en provincie, burgemees ters, wethouders en politici uit heel Zeeland uitgenodigd. Verslaggever Rob van Hoek op de bouwplaats in gesprek met metselaar Hans Burgers over zijn werk bij de vrijwillige brandweer. De NOS t.v. zendt de opnamen vrijdagavond uit in het programma Van Gewest tot Gewest. Mede door het goede weer werden de wedstrijden op het terrein van de St. Annalandse veiling een groot succes, zegt M. Hage van de orga nisatiecommissie. Hij maakt zelf deel,uit van de vrijwillige brand weer, die enorm veel Werk verzet had om de 9 ploegen een leuk dagje te bezorgen. De Tovertrollen had den woensdag het parcours al uitge probeerd en op bekend terrein als dat van de veiling, speelden ze ook een thuiswedstrijd. Bevelvoerster Sandra van Poortvliet kwam echter door een sterfgeval in de familie Van Iwaarden onverwacht voor ver vanging te staan, waardoor zij twee reserves moest inzetten. Els Bruijn- zeel, Nelleke Hage, Patricia Bruijn- zeel en Stina Hage uit St. Anna land, alsmede Suzie en Bida de Fe- ijter en Sjaan Vermaas uit St. Maar tensdijk, bleken echter ook in een wat andere samenstelling prima op elkaar ingespeeld te zijn. De Tover trollen staken er met 1260 punten royaal bovenuit en Sandra van Poortvliet was met 240 punten ook de beste bevel voerster. "Het was echter allemaal buiten mededin ging, al blijft het natuurlijk leuk voor onze dames om zo hoog te scoren", zegt organisator Hage. De vertrouwde omgeving voor de Thoolse ploeg kwam ook duidelijk tot uiting in de 45 punten die met de werktijd werden verdiend. De negen leden tellende jury, onder wie A. v.d. Reest uit St. Annaland bij de pomp, keken allereerst naar de kwaliteit, maar ook de snelheid speelde een rol bij de uitvoering van de opdrachten. Het parcours bestond uit een hin- dernisbaan, een doolhof, een keu kenbrand waarbij een slachtoffer (één van de Lotus-leden G.A. of Tj. Heijboer) gered moest worden en een 'gewone' brand waarbij het al leen op blussen aankwam. En er moest ook een grote rode bal om hoog gespoten worden. Aan dat karwei waagden zich ook de burge meesters van Tholen en Zierikzee, Van der Munnik en zijn collega As- selbergs, die daarin beiden slaag den. De ploegen hadden hun eigen supporters meegebracht en er waren ook verschillende andere belang stellenden. De blusgroep St. Anna land en de jeugdbrandweer St. Phi- lipsland verzorgden de tijdwaarne ming. Het laatste team mocht in de pauze buiten mededinging ook nog op de baan, waarbij het voor de jon gens nog niet meeviel gezien de 939 punten die ze vergaarden. De Kraaitjes uit Duiveland en de Vuur torentjes uit Westerschouwen kwa men niet opdagen, zodat er 9 van de De Tovertrollen beten de spits af bij de behendigheidswedstrijden voor brandweervrouwen op het terrein van de St. Annalandse vei ling. 11 ingeschreven ploegen overble ven. Die vermaakten zich wel bij de diverse behendigheidswedstrijden. Eén van de veilinghallen was als kantine ingericht, waar na afloop de maaltijd en de prijsuitreiking plaatsvond. Burgemeester Van der Munnik mocht de eerste prijs over handigen aan de ploeg uit Vogel waarde, terwijl Zierikzee de wissel beker ontving voor de beste bevel voerster. De uitslagen luiden: 1. Spuitplak kertjes Vogelwaarde 1145 p - 194 p bevelvoerster 2. De Pompierkes Sas van Gent 1143-178 p 3. De Zestien Billekes uit het Belgische Sint Ni klaas 1139-208 p 4. De Hete Vlam metjes Midden-Schouwen 1107- 196 p 5. Spuitelfjes Kloosterzande 1105-220 p 6. Zierikzeese Blusla- dy's 1096-232 p 7. Fire Lady's Brouwershaven 1069-202 p 8. De Verdeelstukken Wolphaartsdijk 1052-200 p 9. Blusgigantjes Baar land 1046-204 p. Voor het televisieprogramma Van Gewest tot Gewest werden zaterdag opnamen gemaakt van de behendig heidswedstrijden voor vrouwen. De Zeeuwse redacteur Rob van Hoek was ook vrijdag al op pad in St. An naland om met name de mannen van de vrijwillige brandweer in beeld te brengen. In hun werksitu atie sprak hij met metselaar J. Bur gers - die op karwei was bij bakke rij Slager - met slager Chr. Hage die aan het uitbenen was bij slagerij C. Slager en in de kas van tuinder M. Hage. Vrijdagavond worden de beelden uitgezonden in het NOS- programma Van Gewest tot Gewest. Een 15-jarige Belgische surfer is zondagmiddag op het nippertje gered nadat hij in moeilijkheden kwam toen hij bij de Oesterdam aan het surfen was. Nadat om streeks kwart voor één de melding binnenkwam dat de jongen ver mist werd, werd met de reddings boot Graaf van Bylandt een zoek actie op touw gezet. Ook sportdui- kers op de boot De Rijnland assi steerden hierbij. Het vaartuig P21 van de politie te water uit Wemel- dinge nam het zuidoostelijke deel van de Oosterschelde voor zijn re kening. Halverwege de middag werd tevens een politiehelikopter ingezet, terwijl de regiopolitie aan de wal een zoektocht langs de dijk begon. De reddingsboot bracht wel vijf andere surfers - die in de problemen waren geraakt door de harde aflandige wind - naar de kant, maar vond de Belgische jon gen niet. De P21 vond op de drooggevallen platen van het Ver dronken land van Zuid-Beveland twee surfzeilen en een surfplank, maar niet de vermiste jongen. In tussen was het kwart voor zes ge worden en de politie vreesde dat de Belg niet meer in leven was. De reddingsboot was inmiddels naar zijn ligplaats teruggekeerd en de helikopter was gaan tanken op vliegveld Midden-Zeeland. De be manning van de P21 ondernam in de Pietermanskreek nogmaals een zoekactie en trof daar tot haar ver rassing de surfer zwemmend aan. De 15-jarige Belg was licht onder koeld en werd met spoed naar de Bergsediepsluis gebracht, waar hij werd overgeladen in een ambulan ce die hem naar zjekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom ver voerde. De politie spreekt van een 'redding op het nippertje' en noemt het gezien de harde aflandi ge wind 'onverantwoord' om zon der beschermende kleding of een reddingsvest en zonder ruime er varing te gaan surfen bij de Oes terdam. Dat stelde kringbestuurder T.C. Hekman donderdag op de algemene ledenvergadering van de afdeling Tholen in het verenigingsgebouw in Sint-Maartensdijk. De algemene ledenvergadering in Den Haag stemde eind april vol gens Hekman met grote meerder heid in met een grootschalige en in grijpende reorganisatie. De provin cie Zeeland was daarbij 'zeer zwak vertegenwoordigd'. En dat betreur de Hekman. Behalve het omvormen van de afdelingen tot districten en het opheffen van besturen moet er ook een 'samenbundeling komen van de financiën om een keurmerk te verkrijgen om te mogen collecte ren.' Volgens Hekman zou 'de top van het Rode Kruis eens het oor te luisteren moeten leggen bij wat er aan de basis leeft.' Dan zou er an ders over de uitvoering van de ver anderingen worden gedacht. „Aan ons niet bepaald de gemakkelijke en aantrekkelijke taak deze reorga nisatie voor te bereiden, te active ren en te stimuleren. Er wacht ons nog een zware klus." De afdelingen zullen later dit jaar worden bijge- Donoren die voor de veertigste maal bloed afstonden, van links naar rechts: RL. Lisseveld, J.M. op den Brouw, J.C. Ridderhof- Boon en A. Keur. praat. Ook zullen er provinciale bij eenkomsten worden belegd om tot besluitvorming te komen. Voorzitter H. Moerenhout van de afdeling Tholen ging in op het pro ject zorg voor elkaar waarvoor een sociale kaart is opgesteld zodat zichtbaar wordt wat het Rode Kruis op dit terrein wel en niet doet. Aan de hand hiervan is een activiteiten plan opgesteld. Daarin wordt ge streefd om het aantal bestuurslagen te verminderen. De afdeling schonk 500 gulden (de helft van de meer opbrengst van de collecte) aan het gezinsvervangende tehuis Mappa Mondo in Wezep dat bedoeld is voor ernstig zieke kinderen van 0 tot 13 jaar met een korte levensver wachting. Er kunnen vier kinderen permanent verblijven en vier tijde lijk en kunnen er meer aandacht krijgen dan in een ziekenhuis. De kinderen blijven daar tot op het mo ment van overlijden. Het bestuur vroeg de vergadering te kiezen tus sen dit doel of een internationaal project (de zogenaamde stille ram pen, in Vietnam voor slachtoffers van malaria, vluchtelingen in Sudan en Oost-Zaïre of de hereniging van kinderen met hun ouders in Rwan da). Met 18 stemmen werd voor Map'pa Mondo gekozen. In verband met de stijgende vraag voor deelname aan vakantieprojec ten, is besloten dit aantal te verho gen van vijf naar acht deelnemers per jaar. Het jeugd Rode Kruis leid de 156 leerlingen op voor het EH- BO-diploma. Op 21 juni doet het Rode Kruis mee aan de jaarlijkse roefeldag voor kinderen. Het ge bouw wordt dan ingericht als infor matief centrum. De colonne telt 97 leden. Twinting ervan zijn bereid zich in te zetten bij rampen in het geneeskundig peloton (dat zijn er vijf minder dan vorig jaar). Het werven van bloeddonoren heeft 50 nieuwe donoren opgeleverd. Kring bestuurder A. Kosten reikte onder scheidingen uit aan vier Tholenaren die veertig keer bloed hadden gege ven: RL. Lisseveld uit Poortvliet, J.M. op den Brouw uit Sint-Maar tensdijk, A. Keur en J.C. Ridder hof-Boon uit Sint-Annaland. Een jubilaris in deze categorie ontbrak. Van de vijftien donoren die voor twintigste keer bloed afstonden werden er tien onderscheiden. De anderen krijgen de 'druppel' thuis bezorgd. De open Thoolse fietsdag, die za terdag 14 juni voor de vijftiende keer wordt gehouden, staat hele maal in het teken van bloemen. Tij dens de tocht kan een kijkje geno men worden in de bloemenkas van gebr. Van Iwaarden (Bosweg 4) in Sint-Annaland en de droogbloe- mentelersbedrijven van De Wilde (Meliasweg 7) in Sint-Maartensdijk en van Smits (Buurtweg 17) in Sta- venisse. Ook de veiling in Sint-An naland (met onder meer een aparte afdeling om bloemen te drogen) is open voor het publiek. En in het atelier van Jos Boogaard (A. van Bourgondiëstr. 56) in Sint-Anna land is een expositie te zien van bloemenschilderijen en landschap pen. Bij het VVV-kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk demon streert een groepje dames onder lei ding van Corrie Burgers hoe stro- kippen en droogbloemdecoraties gemaakt worden. Voor de Thoolse fietsdag, georganiseerd door de VVV, zijn door Mas Andriesse uit Scherpenisse drie routes uitgezet: twee van ongeveer 45 km en één van zo'n 90 km lang. Tussen tien en twee uur kan er gestart worden in elke woonkern. Onderweg zorgt de Thoolse middenstand voor diverse traktaties; rijwielhandelaren zijn paraat om pechvogels te helpen. Wie zich vóór vijf uur afmeldt, ont vangt een herinnering. De startplaatsen: café Smerdiek in Sint-Maartensdijk; café De Hoop in Sint-Annaland; café Zeeland Wel varen in Scherpenisse; camping Stavenisse in Stavenisse; zeilmake rij Aarnoudse in Oud-Vossemeer; garage De Jonge in Poortvliet; café The Pub in Tholen; café De Drui ventros in Sint-Philipsland. Geen beste start, zeggen de telers. Een matig begin, concludeert de vei lingvoorzitter. Beter een wat langere periode stabiele prijzen, dan di recte flinke uitschieters, aldus de handelaren. Wisselende meningen over de eerste aardappelveiling, dinsdagmorgen in St. Annaland. Een kilo Doré's bracht maximaal ƒ1,35 op. meer via het telefoonbandje vers trekt. "We hopen dat de handel hierdoor gemakkelijker met het product kan handelen", zei Hage. Hij wilde nog wel kwijt, dat het aardappel areaal op Tholen zeker niet is afgenomen. De hoeveelheid onder plastic is uitgebreid. Volgens de veilingdirecteur is er aanmerke lijk minder pootgoed uitgevoerd, zodat de import van vroege rassen lager zal zijn en ook van kortere duur. De nachtvorstschade in ver schillende percelen op Tholen le vert volgens de directeur een groeiachterstand van 14 dagen op, terwijl dat zeker ook kilo's gaat kosten. "En wanneer we niet op tijd regen houden, zal dit ook een stempel op de opbrengst zetten", zei Hage. Hij herinnerde nog aan het seizoen 1996, een jaar met goede opbreng sten, maar relatief slechte prijzen. "In het landbouwblad van enkele weken geleden werd vermeld: het was niets, het is niets en het wordt ook niets meer ook." Hage vond dat veel te pessimistisch. "Voor de pri meurs zijn er voldoende redenen om positief te blijven denken. Zoek wel het juiste moment om te gaan rooien. We hopen dat de vraag naar Alvantho aardappelen voldoende zal zijn om een stevige prijs te no teren, zodat het resultaat bevredi gend mag zijn", aldus Hage. M. den Engelsman en J.H. den En gelsman vonden het toch geen beste start. "Vorige week en ook maan dag nog wilde de handel voor ƒ1,40 per kilo graag aardappelen van ons hebben." Volgens H. Westdorp is de handel verrast door de grote aan voer. Veilingvoorzitter A.C. Wessels is dat met hem eens. "Bij 80 ton had je een heel ander beeld gehad. De 124 ton is flink, al hebben we dan minder last van import dan vo rig jaar, maar de oude aardappelen blijven langer op de markt en de kwaliteit is kennelijk heel goed." Het is Wessels opgevallen, dat er sommige telers beter nog hadden kunnen wachten met rooien. "Een goed product heeft zijn geld opgebracht", vindt handelaar J.W. van Houdt. "Er waren partijen bij van een te fijne sortering. Het aan bod was ook veel te groot. Dat kon den we niet aan. Vorige week heb ik al 800 kisten voor ƒ1,40 ver kocht die anders via Barendrecht geveild zouden zijn. Als je dan ziet dat ik op deze eerste veilingdag 1000 kisten koop, dan hebben we ons best gedaan. Ik verwacht wel, dat we deze prijzen wel een poosje houden." Die mening is ook M. Bijl toegedaan. "Met stabiele prijzen houd je het langer vol .dan met uit schieters, want er zijn nog genoeg oude aardappelen van goede kwali teit." Veilingvoorzitter Wessels noemt de maat en sortering belang rijk. "Mede daardoor was de stem ming en prijsvorming vandaag ma tig, maar bij zo'n eerste veiling moet alles nog wennen." Woensdag 4 juni: Doré 70-1,06, drielingen 50-57, kriel 1,30-1,34, Première 65-73, drielingen 40, kriel 1,00, Gloria 67, Frieslander 67-70, drielingen 47, kriel 1,00, aanvoer 135 ton. Dinsdag 3 juni: Doré 92-1,35, drielingen 85-92, kriel 1,21-1,42, Première 81-92, drielingen 75, kriel 1,40, Gloria 85, Frieslander 80-83, aanvoer 124 ton. Tegenover de ƒ1,20 bij de eerste aardappelveiling vorig jaar (op 11 juni 1996 was de aanvoer eveneens 124 ton) is het zo gek nog niet en toen waren de telers alom tevreden. In 1995 was de eerste veiling op 7 juni en toen werden de Doré's ver kocht voor ƒ0,85 tot ƒ1,57. Een jaar eerder (eveneens 7 juni 1994) werd maar liefst ƒ1,65 tot ƒ1,89 geboden voor de primeurs. Elk jaar staat echter apart, zo wordt gezegd. De eerste veiling was acht dagen eerder dan vorig jaar en dat met flinke nachtvorsten achter de rug, die behoorlijk wat schade en groei vertraging opleverden. Voeg daarbij het feit dat er vorige week al diver se partijen door bemiddeling van de veiling aan de handel verkocht zijn, dan is het seizoen 1997 extra vroeg begonnen. De hogere provisies voor gastveilers in Barendrecht zijn daarop van invloed geweest. Het vroege veilen had overigens zijn weerslag op de soms te fijne sorte ring. De eerste partij Doré's die dinsdag ochtend over de klok gingen, waren 288 kisten van J.S.C.F. van Leijssen uit Poortvliet. Commissionair Ruy- tenberg uit Willemstad kocht daar van 144 kisten voor ƒ1,32 voor Loogman in Amsterdam en aardap pelhandelaar J.W. van Houdt uit Scherpenisse kocht de andere 144 kisten voor een cent meer ten be hoeve van Loogman in Amsterdam. De topprijs werd behaald door de maatschap Aarnoudse uit Oud-Vos- semeer, die voor 84 kisten Doré's ƒ1,35 ontving. Koper was commis sionair Geene uit Poortvliet. De overige 24 kisten van Aarnoudse gingen naar aardappelhandel Bijl in Poortvliet voor ƒ1,32. De 168 kis ten van J.H. den Engelsman uit St. Annaland, die eveneens door Bijl werden overgenomen, zaten daar met ƒ1,33 net tussenin. Bij het ras Première gingen de eer ste 76 kisten van PC. v.d. Male uit Poortvliet voor 90 cent naar Kruy- thoff. Voor de 75 kisten van gebr. Heijboer uit Scherpenisse had Gee ne meer over: 92 cent. De gebr. Den Engelsman uit Poortvliet voer den de eerste Gloria's aan: commis sionair Van de Guchte bood daar voor 85 cent ten behoeve van Van Egmond in Amsterdam. Van het ras Frieslander ontvingen de gebr. A. en M. Gunter uit St. Annaland 83 cent van handelaar Van Houdt. Een andere partij van 108 kisten Fries lander van de fa. M. Gunter en Zn. die veilingmeester D.L. Hage voor 85 cent inhield, gingen voor 80 cent alsnog weg naar Bijl en Van de Guchte. De 192 kisten Doré drielin gen gingen naar 7 kopers voor 84 tot 92 cent. De 142 kisten Doré kriel werden door 5 handelaren op genomen voor steeds hogerop lo pende prijzen: van ƒ1,18 tot ƒ1,42. Voor 12 kisten Première kriel werd ƒ1,34 geboden. Er waren totaal 20 telers die dinsdagochtend aardappe len hadden aangevoerd. Veilingdirecteur Hage gaf dit keer geen areaalcijfers meer van de nieuwe oogst. Tijdens de ledenver gadering werd erop aangedrongen die gegevens intern te houden en dat verzoek willigde het bestuur in. In navolging van andere veilingen worden er ook geen prijsberichten 4 Gebr. v.d. Velde Edisonweg, Tholen tel. (0166) 603923/60411 n i 5 halen 4 BETALEN MARKTSTAANPLAATSEN Stavenisse: woensdagmorgen, zaterdag 9.00 -12.30 uur Sint-Annaland: zaterdagmorgen Sint-Maartensdijk: zaterdagmiddag TEVENS VERKOOP EDISONWEG IN THOLEN Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9