Dienstverlening werklozen in zorg Ten Anker-directeur F. Bordui wil in elke plek woonzorgcentrum Verpleegkundigen reizen naar Polen Thoolse dag van de muziek winderig maar met veel zon Gemeente praat over bijdrage huizen Schutse F Bordui wil druk verlichten CDA Tholen discussieert over thema zorgvoorzieningen CDA-vrouwen op werkbezoek naar Tholen Epilepsiefonds Woord en Daad Opkomst publiek op openluchtconcerten erg wisselend Donderdag 5 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Groepsdirecteur F. Bordui van de SVRZ zou willen dat politiek Den Haag gaat bezien of er voor werklozen geen vrijwillige sociale dienstverlening ingesteld kan worden. Op een thema-bijeenkomst van het CDA over de zorg, constateerde de directeur van onder meer Ten Anker in Tholen, dat de zorgsector de komende jaren meer hulpvragen en juist minder middelen zal krijgen. Actief beleid Het was zaterdag een zon nige dag. Het leek 's mor gens even mis te gaan, maar gaandeweg werd het toch fraai weer. Spelbreker was echter de harde oos tenwind die het toch nog wat frisjes maakte. Maar dat mocht de Thoolse dag van de muziek niet deren. Op alle plaatsen in de ge meente Tholen trad een muziekkorps of een rei zend carillon op in de openlucht. Vijf man Ieder dorp in de gemeente Tholen zijn eigen woon zorgcentrum. Dat was één van de stellingen die groepsdirecteur F. Bordui van de stichting voor re gionale zorgverlening woensdag verdedigde op een thema-bijeenkomst van de afdeling Tholen van het CDA. Bordui toonde zich bezorgd over de toekomst van met name de ouderenzorg. Ook Tho len zal volgens hem niet ontkomen aan een groei ende druk op de zorgin stellingen. Op eigen dorp Zorg geremd Boterham met jam Zand Plaatsen inleveren Voorsprong Uitwisseling Lievensberg met Itawa Verbetering zorg Directeur F. Bordui van de SVRZ (rechts) in gesprek met voorzitter E.Ph. Nieuwkerk van het CDA Tholen. Links luistert CDA-secretaris J.A. de Boe mee. „Het is nu al een probleem om aan voldoende deskundig personeel te komen", zei Bordui. „Voor geld kun je eventueel nog onderhande len, maar goed personeel is moeilij ker te vinden. Dus dan moet je bij voorbeeld oudere arbeidskrachten langer door laten werken of we kunnen toch weer immigranten hiernaartoe halen. In het verleden is dat al meer gebeurd en dat zal niet eenvoudig zijn. Al was het maar wegens de taal die in de zorg erg belangrijk is." Als oorzaak voor een schaarste aan personeel, noemde Bordui dat er weinig van dergelijke werknemers zijn op Tholen en daarnaast trekken Brabantse werk gevers veel personeel weg uit de gemeente. De SVRZ-directeur klopte ook nog bij de gemeente aan. „We moeten optimaal steun bieden aan thuiszorg en mantelzorg. Daar komt steeds meer druk op te staan omdat de ver zorgingshuizen steeds meer ver pleeghuizen worden. Alleen de mensen die zwaardere zorg nodig hebben, komen daar binnen. De rest moet zo lang mogelijk thuis blijven wonen. En vaak wil men dat ook", zei Bordui. „De overheid en ook de gemeente moet daar een heel actie ve rol in spelen. Er zijn mensen die geen betaald werk verrichten, maar die zich wel in kunnen zetten voor de samenleving. Die zouden mis schien een soort sociale vrijwillige dienstverlening kunnen verrichten. Wellicht ook via Melkertbanen of werkervaringsplaatsen en dergelij ke", meende Bordui. Op een vraag van mevr. M. v.d. Het gemeentebestuur gaat op nieuw om de tafel zitten met de landelijke hervormde bouwstichting voor bejaar den. Deze organisatie bouwt bij zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland 30 bejaarden woningen met een centrale ruimte. De gemeente Tholen was om een eenmalige bijdrage in de kosten ge vraagd, maar burgemeester en wet- Het CDA-vrouwenberaad Zeeland (CDAV) bracht woensdag een werkbezoek aan Tholen. Van allerlei afdelingen van het CD AV waren er vertegenwoordigers aanwezig. Het vrouwenberaad werd destijds opgericht om 'de deelname van vrouwen aan maatschappelijke en politieke processen in de huidige samenleving te bevorderen'. Ook in de gemeente Tholen is een afdeling van het CDAV actief onder voorzit terschap van mevr. C. de Ruijter- Riemslag Baas uit Scherpenisse. Om aan het wel en wee in de ge meente Tholen meer bekendheid te geven in de provincie, kwamen zo'n twintig dames van het vrouwenbe raad uit Goes, Kapelle, Middelburg, Schouwen en Terneuzen naar Tho len. 's Middags werd de groep ontvan gen en rondgeleid in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk door voorlichter F.A.P.M. Bakx. De geschiedenis en de huidige situ atie van de gemeente werden toege licht. Na een gezamenlijke maaltijd na men de dames deel aan de thema avond van het CDA Tholen over de zorgsector. Het comité Woord en Daad Tholen heeft de collecte voor de gelijkna mige, landelijke stichting gehou den. De volgende bedragen werden opgehaald: Tholen ƒ2570,60; Poortvliet ƒ623,-; Scherpenisse ƒ461,-; Sint-Maartensdijk ƒ988,65; Stavenise ƒ925,60; Sint-Annaland ƒ1206,65; Oud-Vossemeer ƒ439,10. De opbrengst is bestemd voor het project 'werkgelegenheid in Ban gladesh' van Woord en Daad. Ge vers en collectanten hartelijk be dankt. De collecte voor het nationaal epi lepsiefonds heeft in Sint-Annaland ƒ1160,60 opgebracht. In Sint-Maar tensdijk bracht de collecte ƒ1044,60 op en dat is zo'n honderd gulden meer dan vorig jaar. In Tho len deed men ƒ3402,70 in de col lectebussen. In St. Philipsland haal de men 1.366,40 op. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Munnik over hoe Bordui die dienst verlening in zou willen vullen, had hij geen pasklaar antwoord. „Ik heb daar geen afgewogen plan voor. Maar ik weet dat er globaal twee groepen mensen zijn: één groep werkt zich rot en is elke avond weg voor zijn baas of op vrijwillige ba sis en de andere groep doet niets. Soms doen mensen gedwongen niets, omdat ze wel wat zouden wil len doen, maar het niet mogen. We moeten proberen die mensen te mo biliseren voor taken in de samenle ving die aansluiten bij hun talenten. Dan kan er voor veel mensen meer zin aan hun leven gegeven worden. Maar dat vraagt een actief beleid. Op Tholen kunnen we ons gelukkig prijzen. Er is hier al veel mantel zorg, maar er komt zoveel op ons af, dat we nog meer mensen nodig zullen hebben. Er is voor iedereen wel wat te doen. En het zou de druk op de zorgsector flink kunnen verlichten." Verder merkte Bordui nog op, dat ook ou deren met aow en bijstandsmoeders met kinderen actief door de ge meente benaderd moeten worden voor financiële ondersteuning via ondermeer kwijtschelding van be lastingen. „Dit zijn de twee groe pen die in Nederland relatief arm zijn. Ook hier moei actief ingegre pen worden door de gemeente, want het is bekend dat mensen niet graag hun hand ophouden en vaak kennen ze ook de mogelijkheden niet. De drempel naar het gemeen tehuis is te hoog. Daarom moeten deze mensen actief benaderd wor den. Vooral ouderen zijn niet ge wend om financiële hulp te vragen, ze bijten nog liever op een houtje", aldus Bordui. houders voelden daar niets voor. In de welzijnscommissie bleek echter, dat de meeste fracties uit de ge meenteraad wél mee willen betalen aan deze vorm van ouderenhuisves ting. SGP, VVD, RPF/GPV en D66 deden een beroep op b. en w. om hun mening te herzien. De PvdA sprak zich niet voor of tegen uit, maar het CDA steunde als enige het college. Dat heeft nu besloten het eerdere standpunt in heroverweging te nemen. Het was de eerste keer dat het een 'Thoolse' dag van de muziek werd genoemd. Voorheen organiseerde een landelijke stichting jaarlijks een dag van de muziek en daar speel den plaatselijke verenigingen dan op in. Maar die stichting is ter ziele en daarom besloot de Thoolse bond van muziekgezelschappen zelf de organisatie ter hand te nemen. Bei aardier Gerard de Waardt (die ook regelmatig de carillons in Tholen en Sint-Maartensdijk bespeelt), was bereid gevonden om een reizende beiaard te bespelen. Dit klokken spel - een promotiestukje van klok kengieterij Petit Fritsen uit Aarle Rixtel - zou op alle Thoolse plaat sen te horen zijn. Het vervoer van het zware carillon bleek nog niet eenvoudig. Trans portbedrijf De Groen en Zn. uit Poortvliet stelde zijn nieuwste vrachtwagen (nog maar vier weken oud) ter beschikking. Maar het ge vaarte was slechts met het nodige pas en meetwerk door de nauwe straatjes van bijvoorbeeld Oud-Vos- semeer te krijgen. Desondanks deed de chauffeur zijn werk en het klok kenspel arriveerde op de afgespro ken plaatsen. De reizende beiaard deed 's morgens alleen de dorpen aan die zelf geen muziekvereniging hebben. Om tien uur begon De Waardt in Anna Jacobapolder. Blijkbaar hadden de inwoners het te druk met de voorbereidingen voor het 150-jarig bestaan, want er kwa men slechts vijf mensen opdagen waarvan er aan het eind van het concert nog maar één over was. Op verzoek van deze dame speelde De Waardt nog de Zuiderzeeballade. Vervolgen reed de beiaard naar Poortvliet waar op de Markt al re delijk wat volk te vinden was. In Scherpenisse was het echter op de Hoge Markt alweer aanzienlijk minder druk, maar dat werd weer goed gemaakt door een goed be zocht concert op het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse. 's Middags stonden concerten van Het CDA organiseert een aantal thema-avonden om - zoals voorzit ter E.Ph. Nieuwkerk opmerkte - 'bij mensen politieke belangstelling te wekken'. Volgens de voorzitter is die belangstelling tanende. „Vol gend jaar gaan we naar de stembus en daarom moeten we ons zodanig profileren dat we herkenbaar zijn", meende de voorzitter, die de sug gesties, vragen en problemen die de thema-avonden opleveren, wil in brengen in de gemeenteraad. Aan belangstelling voor de avond (die werd gehouden in gemeenschaps centrum Meulvliet in Tholen) had het CDA deze keer beslist niet te klagen. Dat kwam mede doordat een grote delegatie van het CDA vrouwenberaad Zeeland aanwezig was. De afdeling Tholen was name lijk aan de beurt om een bijeen komst te organiseren en vele dames namen van de gelegenheid gebruik om de thema-bijeenkomst bij te wonen. Eén van de problemen die Bordui voor de nabije toekomst voorziet, is het gebrek aan plaatsen in de zorg instellingen. „Om dat op te vangen, zijn er woonzorgcentra. Deze zul len een belangrijke rol gaan spelen als steunpunt voor de zorginstellin gen. We hebben nu in Tholen de serviceflat van Ten Anker, in Sint- Maartensdijk het nieuwe Maartens- hof, in Stavenisse de Elenahof en in Sint-Philipsland de Rozeboom. Maar volgens mij moet er ook in de overige plaatsenruimte gemaakt worden voor een woonzorgcen trum", zei de directeur. „Dat hoeft niet zo luxe als Maartenshof of Ele nahof, maar met vrij beperkte mid delen kan toch een extra zorgvoor ziening worden gerealiseerd. Zo kunnen mensen zo lang mogelijk op hun eigen dorp blijven wonen." Drs. T.G.A. Westerveld (voorzitter van de raad van toezicht van de stichting Beter Wonen) zag dat niet zo zitten. „Is dat een realistische gedachte? Ik ben het eens met het idee dat ouderen zo lang mogelijk op hun eigen dorp moeten kunnen blijven. Maar is een woonzorgcen trum daarvoor nodig? Ik zou eerder denken aan de bouw van levens- loopbestendige woningen", zei het carillon samen met de muziek verenigingen op het programma. Als eerste was Euterpe in Sint- Maartensdijk aan de beurt. In de schaduw, maar tenminste nog wat beschut voor de wind, zaten de mu zikanten bij het gemeentehuis op de Markt. Met zo'n zestig man publiek was voorzitter M.P. Steketee (coör dinator van de muziekdag die ook met het carillon meereisde) best te vreden. In Sint-Maartensdijk zon gen de kleuters van basisschool De Rieburch nog een liedje over een carillon. „Het is bekend dat het pu bliek niet in groten getale naar con certen in de open lucht toe komt. Maar in het algemeen zijn er toch wel redelijk wat mensen komen lui steren naar de concerten, al heb je wel wat uitschieters", zegt Steketee. Tot die uitschieters behoorde Oud- Vossemeer in elk geval niet. Van het middagprogramma was het hier Westerveld. Bordui hield echter vol dat een woonzorgcentrum een stuk je extra zorg zou kunnen bieden. De gemeente zou dan bij moeten dragen in de stichtingskosten en via een exploitatiesubsidie. Bordui (zelf overigens geen CDA'er, maakte hij duidelijk) ging in op de situatie in de gezondheids zorg en met name de zorg voor ou deren. Dat hij met het huidige rege ringsbeleid niet tevreden is, stak de directeur bepaald niet onder stoelen of banken. In de gemeente Tholen vallen ondermeer het splinternieu we Maartenshof, De Rozeboom en Ten Anker onder de hoede van Bordui. „Het is een gegeven dat mensen een hoge prioriteit geven aan de kwaliteit van leven, waarbij een goede gezondheid bovenaan staat", zei hij. "Meer nog dan een belastingverlaging", merkte Nieuw kerk op. Maar volgens de directeur van de SVRZ komt dat niet tot uit drukking in het beleid van de rege ring. „Het blijkt dat de gezond heidszorg sterk geremd wordt in haar ontwikkelingsmogelijkheden, het minst druk. Steketee spreekt van 'een handvol mensen'. Ook OVM - dat midden op de Ring stond - had te lijden van de wind. De beiaard kwam zo'n tien minuten te laat aan omdat de vrachtwagen moeilijk kon manoeuvreren in de nauwe Raadhuisstraat. Net op tijd arriveerde het klokkenspel om vier uur in Tholen waar Concordia op de Markt stond opgesteld. De com binatie tussen carillon en muziek vereniging bleek goed te werken. Beiaardier De Waardt zat in een soort glazen huisje voor de klokken op de vrachtwagen (een pausmobiel zoals een omstander het noemde). Bijkomend voordeel was dat het publiek de gemeente-beiaardier ein delijk eens te zien kreeg. Want als hij de carillons van Tholen en Sint- Maartensdijk bespeelt, zit hij on zichtbaar hoog in de toren. In het zonnetje staand of zittend op stoe- dit in tegenstelling tot wat de staatssecretaris en minister in de media roepen", vertelde Bordui. „De zorg wordt nog vaak gezien als een collectieve last en niet als teken van welvaart en beschaving. Want hoe een volk omgaat met zijn zie ken en ouderen, zegt iets over de mate van beschaving. Daarbij geldt bovendien nog steeds dat de ge neeskunde met medische hoog standjes zoals transplantaties, hart operaties en vruchtbaarheidsbehan delingen veel geld nodig heeft en dat vaak ook krijgt, terwijl de zorg sector met veel minder tevreden moet zijn. En we krijgen toch steeds meer met die verzorging te maken. Maar tot het jaar 2005 zul len er 40.000 plaatsen in de zorgin stellingen verdwijnen, terwijl er ei genlijk juist meer zouden moeten komen." Bordui somde nog een aantal ont wikkelingen op die volgens hem ook niet aan Tholen voorbij zullen gaan zoals: toenemende vergrij zing, ouderen die langer thuis blij ven wonen, het steeds meer gericht len geleend van café The Pub, be keken en beluisterden zo'n vijftig mensen het concert. „Veel hebben er een binding met de harmonie. Het is jammer dat er maar zo wei nig anderen komen. Je vraagt je af hoe je de muziek weer onder de aandacht van de mensen kunt bren gen. Dit is toch een hartstikke leuk initiatief?", zegt voorzitter mevr. J. Provoost van Concordia. Het aan wezige publiek waardeerde de uit voering in elk geval wel. De wagen met daarop het carillon moest om kwart voor vijf in allerijl naar Sint-Philipsland waar Concor dia een kwartier eerder al was be gonnen met het concert. Deze plaats was uitschieter in het aantal luisteraars. Er kwamen zo rond de honderd mensen naar de Kerkring zijn op het 'ik' en minder op het col lectief en het scheiden van wonen en zorg. „Ook zal zware zorg steeds meer verdeeld gaan worden over lichtere zorg. Dat wil zeggen, dat men gaat kijken of de zorg die iemand heeft, niet verdeeld kan worden over een aantal instanties. Het is in feite hetzelfde als iemand die een boterham met jam smeert. Dan komt er iemand anders en die zegt: 'Als we nu met dezelfde hoe veelheid ieder een boterham sme ren, hebben we toch allemaal de smaak van jam.' Maar dat kan vol gens mij niet de bedoeling zijn", al dus Bordui. Bordui voorziet voor de komende jaren (zeker tot 2035) een toene mende druk op de zorginstellingen, de thuiszorg en de zogenaamde 'mantelzorg' (familie of kennissen). „In de mantelzorg gaat de emmer straks echt overlopen. Er wordt te veel op de schouders van echtgeno ten, familie en vrienden gelegd. Als we de mantelzorg niet zouden heb ben, zou dat nu al een strop zijn. Die vertegenwoordigt namelijk op dit moment een economische waar de van tien miljard gulden", meldde de directeur. „Maar ook de wacht- om de combinatie fanfare en caril lon te horen. Het slotconcert was gepland in Sint-Annaland. Maar 's middags was nog niet zeker of dat wel door zou gaan wegens twee sterfgevallen in het dorp. „In over leg met de betrokken families en de muziekvereniging, heeft men het concert toch door laten gaan", zegt M.P. Steketee. Er waren zo'n vijftig luisteraars - de meesten aanhang van de leden - onderwie nogal wat kinderen. Die vermaakten zich op het speelterreintje in Vroonland, maar de muzikanten hadden door de harde wind last van zand uit de zandbak. Bestuurslid J. Westdorp van muziekvereniging Accelerando (tevens secretaris van de Thoolse bond van muziekgezelschappen) sloot de dag van de muziek af door Gerard de Waardt en chauffeur Jan Boerma met een boeket bloemen te bedanken. lijsten voor opname in een zorgin stelling zullen gaan groeien en de financiële druk op de zorginstellin gen zal toenemen. Er komen meer hulpaanvragen en de zorg wordt steeds zwaarder. En daarbij is het nu al moeilijk om aan deskundig personeel te komen." Ook Tholen zal volgens Bordui moeten inleveren. „Er komen vol gens het Zeeuws plan ouderenzorg dat tot het jaar 2000 loopt, in de ge meente Tholen 28 verpleeghuis plaatsen bij, maar er gaan in totaal elf verzorgingshuisplaatsen af. Het bejaardenhuis wordt steeds meer een verpleeghuis", zei de SVRZ-di recteur. „De extra verpleeghuisplaatsen ko men in een verpleegeenheid in De Schutse en in Ten Anker. De Schut se houdt hierdoor uiteindelijk maar 65 plaatsen meer over (in plaats van 76)." Volgens Bordui zal het aantal mensen van 75 jaar en ouder in Zeeland tot het jaar 2010 met tien procent stijgen (van 1500 tot 1658). „Dus zal de extra benodigde zorg moeten worden gerealiseerd in woonzorgcentra en in de thuiszorg. Maar ik ben bang dat ook de toe gang tot de zorg, via de indicatie commissie, steeds moeilijker zou worden. Vroeger kon je je als gezonde 65- jarige inschrijven voor een plaats in het bejaardenhuis en dan kreeg je die ook. Tegenwoordig heeft dat geen enkel nut, want je moet al heel wat man keren voordat je in aanmerking komt voor een plaats op de wacht lijst. Kortom, ook in Tholen zal de druk op de totale zorg verder toene men. Ook ziekenhuizen zullen ech ter gedwongen worden hun patiën ten eerder te ontslaan omdat ze minder bedden ter beschikking krij gen." Bordui zette vraagtekens bij het ontstaan van commerciële zorg. „Die ontwikkeling is wat afgeremd omdat er een chaos ontstond. De vraag is ook of de iets zwaardere zorg sowieso privé te financieren is voor de gemiddelde burger. Een verpleeghuisplaats met alles erop en eraan kost 250 gulden per dag, een verzorgingsplaats 110 gulden per dag (exclusief zaken als medi cijnen, arts, verbandmiddelen, rönt genfoto's en laboratoriumonderzoe ken) en in de thuiszorg is dat 100 gulden per uur. Dat is maar heel be perkt vol te houden." De directeur merkte nog op dat Tholen voor de meeste zorg aange wezen blijft op de voorzieningen in West-Brabant. „Verstandelijk-ge- handicaptenzorg, algemeen en psy chiatrisch ziekenhuis en ambulan cehulpverlening sluiten wat betreft bereikbaarheid en historie nu een maal beter aan bij de Thoolse hulp vraag dan ooit vanuit Zeeland ver wacht mag worden. De planning en sturing via gezondheidsregio West- Brabant sluit wellicht ook beter aan dan vanuit Zeeland verwacht kan worden. Bordui somde de grootste proble men op die hij in de komende jaren verwacht. „De toelating tot de zorg is de eerste. Tholen koos ervoor om zich af te scheiden van de gemeen schappelijke regeling met de Beve- landen. Dat zorgde voor een voor sprong in het denken over de indi catiestelling. Die voorsprong zal Tholen moeten houden en dat vergt tijd en geld", aldus Bordui die daarbij richting CDA-wethouder J. Versluys keek. Hij pleitte ook voor intensieve sa menwerking (of zelfs fusie) tussen ziekenhuizen, verpleeghuizen en thuiszorg. „Ook het schuiven met beschikbare middelen is mogelijk als men de re gie uit handen durft te geven. In Tholen zijn heel goed zorggelden samen te voegen zodat er niet er gens geld blijft liggen, terwijl er el ders een tekort is. Dat betekent dat de gelden klantge bonden ingezet worden, in plaats van gebonden aan een project of in stelling." Bordui noemde het een uitdaging om ook in de toekomst voldoende zorg te kunnen blijven bieden. „Maar ik ben wel cynisch over het beleid van de huidige rege ring", besloot hij. Een delegatie van het ziekenhuis Lievensberg uit Bergen op Zoom is onlangs op bezoek geweest in het Poolse Itawa. Het betrof een tegenbe zoek voor Poolse leerling-verpleegkundigen die in september en okto ber hun stage in het Bergse ziekenhuis doorbrachten. Itawa heeft een stedenband met Tholen. vloeren schoon te houden om zo het aantal infecties te beperken. De Poolse leerling-verpleegkundi gen die vorig jaar naar Bergen op Zoom kwamen, verzorgden nu de rondleiding. Zij konden als tolk dienen in de gesprekken met perso neel en specialisten. De parade- paardjes van het ziekenhuis in Ita wa zijn de goed toegeruste dialyse afdeling, het laboratorium en de röntgenafdeling. Men woonde ook operaties bij. Hoewel het Poolse ziekenhuis sterk gericht is op het verkrijgen van moderne instrumen ten en apparatuur, neemt de oplei ding van het personeel een erg be langrijke plaats in. Ook de commu nicatie en beroepshouding wegen zwaar. Dat bleek bij de plechtige afsluiting van de beroepsvoorberei dende periode van 22 leerling-ver pleegkundigen. In aanwezigheid van provinciale en gemeentelijke ambtenaren legden ze hun belofte af om zich aan de beroepscode te houden. Daarna was er een uitbun dig feest. Vervolgens maakte het gezelschap van Lievensberg samen met de leerlingen en hun begelei ders een dagtocht naar de drieling steden Gdyma, Sopot en Gdansk. De avond voor het vertrek werd er een feestavond gehouden aan het meer bij Itawa. Burgemeester Adam Zylinski had zich even vrij gemaakt om de Nederlanders te be danken voor de stages van vorig jaar en hij liet de groeten overbren gen aan Tholen en aan het zieken huis Lievensberg. Dertien medewerkers van Lievens berg - onder wie de in Tholen woonachtige p.r.-medewerker J.P. van Kuijk - werden ontvangen in het ziekenhuis en de school voor verpleegkundigen in Itawa. Van Kuijk is door de stichting Tholen- Itawa gevraagd om bestuurslid te worden. Hij zal met name de aspec ten rondom de gezondheidszorg op zich nemen. Het jeugdorkest van de stad speelde diverse nummers als welkom. Daarbij was ook het lied 'Having the time of your life' van de Zweedse groep Abba. De Neder landers hadden in elk geval wel de tijd van hun leven. Ze werden ont vangen door het Poolse comité van de stichting Itawa-Tholen dat het werkbezoek had voorbereid. Cen traal stonden de opleiding van ver pleegkundigen en de gang van za ken in het ziekenhuis. Daarnaast kwamen activiteiten op sociaal, cul tureel en educatief terrein aan bod. De directie en medewerkers van het ziekenhuis in Itawa spannen zich in om de kwaliteit van de zorg te ver beteren. Momenteel staan ook in Polen reorganisaties van de ge zondheidszorg en het onderwijs voor de deur. Met beperkte econo mische middelen wordt het zieken huis in fases, heel geleidelijk geren oveerd. Dat is hard nodig, want het voormalige klooster is bouwtech nisch sterk verouderd. Het is met name niet gemakkelijk om de ruwe In hun zelfgemaakte uniformen staan Poolse leerling-verpleegkundigen klaar om een demonstratie te geven in het praktiiklokaal van hun school. Beiaardier Gerard de Waardt liet vanuit zijn 'pausmobiel' de klokken klingelen, samen met Concordia dat buiten in de wind zat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7