Zilveren speld bij het afscheid van bestuurslid Potappel uit Stavenisse Vaardige handen bouwen maquette Manifestatie project alcohol en verkeer Fusieverwachtingen gemiddeld uitgekomen Bosstraat is geschikt voor een kermis Bestuur Rabobank Tholen afgeslankt tot drie leden Niet begroot is niet bezuinigd Rabobank besteedt 110.000 gulden aan actie lokaal kopen Windmolens aan de Noord Donderdag 5 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Aan zitten op een bank is hij nog niet toe, maar de Ra bobank Tholen heeft bestuurslid L.C.J. Potappel (67) uit Stavenisse na 24 jaar vaarwel moeten zeggen. Het pas seren van de statutaire leeftijdsgrens maakte hem niet meer herkiesbaar. Bij de fusie van de Rabobanken Tho len en St. Maartensdijk was dat al voorzien en de vaca ture is niet opgevuld om het bestuur in de gewenste sa menstelling (drie leden) te krijgen. De bank had twee verrassingen voor Potappel in petto. Ten eerste kreeg hij de zilveren organisatiespeld, wat eigenlijk pas bij 25 jaar gebeurt en vervolgens ontving hij een cheque voor de aanschaf van een videocamera. Hoofdkantoor Winst 1/3 minder Inbraak busje Delta Biljarten Bestuursverkiezing NPV Renovatie Rozeboom De openingsmanifestatie van het Zeeuwse alcohol verkeer project vindt op zaterdag 28 juni plaats op de voormalige oesterputten in Tholen. Omdat het project zich vooral richt op jongeren, is een op hen afgestemd programma in de maak. Wateroverlast Westkerkseweg Harmsen: koopkracht moet hier blijven De Rabobank Tholen wil 110.000 gulden besteden voor het ontwikkelen van een spaarsysteem om het lokaal ko pen (loko) te stimuleren. Verder wordt een klankbord groep opgericht om samen met gemeente, provincie en bedrijfsleven een visie voor de toekomst van Tholen vast te leggen. "Ons gebied mag best een oppepper heb ben", zei voorzitter J.L. van Gorsel van de Rabobank Tholen tijdens de algemene vergadering in Haestinge te St. Maartensdijk. Bedenkingen Stimuleren Sterke kostenstijging speelt bank parten "Onze fusieverwachtingen zijn gemiddeld uitgekomen", zei directeur G.J. Harmsen van de Rabobank Tholen bij de presentatie van de cijfers over 1996 aan de leden. Op 1 juli 1994 gingen Tholen en St. Maartensdijk samen en toen was de brutowinst lager dan geraamd, maar het volgende jaar steeg die bijna 2,5 ton boven de verwach tingen uit. In 1996 was de realiteit met 3,6 miljoen ech ter weer lager dan de 3,7 miljoen brutowinst die ver wacht was. Voor dit lopende jaar zal de verwachting van 3,8 miljoen volgens de huidige ramingen met 50 mille overschreden worden. Wat balanstotaal betreft, was de realiteit steeds zo'n 10% meer dan geraamd was. van alcoholproblemen 'zwaar on derschat' lijkt te worden. Volgens de organisatie gebeurt er niets aan beleid en beperkt de overheid zich tot algemene publiekscampagnes. De rest wordt overgelaten aan zelf regulerende initiatieven van de al coholbranche. Terwijl zo'n 40% van alle agressiedelicten wordt ge pleegd onder invloed van alcohol. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat bij het ZACD 49 Thoolse cliënten ingeschreven staan met een versla vingsprobleem: 21 op elke 10.000. Van hen hebben 14 op de 10.000 een alcoholprobleem. In de Ooster- schelderegio - die in Zeeland de minste verslavingsproblemen kent - was de gemiddelde leeftijd van de ingeschreven alcoholcliënten 42 jaar. Het aantal alcoholcliënten in deze regio steeg met 6% ten op zichte van 1995. drugscliënten met 30%, maar dat is nog ver onder het landelijk gemiddelde. Het gemeentebestuur vindt het or ganiseren van enige festiviteiten voor de inwoners, met name de jon geren, op zijn plaats. Om die reden is het verzoek van een kermisex ploitant gehonoreerd om een ker mis te mogen organiseren in Tho- len-stad. Weliswaar erkennen b. en w. dat dit 'enige overlast' meebrengt voor omwonenden, maar een afwe ging van belangen heeft ertoe ge leid dat de vergunning is afgege ven. B. en w. vinden het parkeerter rein aan de Bosstraat (en uitwijk naar de Markt) uitermate geschikt omdat het verhard is, centraal gele gen en volop ruimte biedt. Het par keerterrein aan de Zoekweg - door een klager als alternatief aangedra gen - ligt in de ogen van het college te excentrisch voor een kermis. Het college heeft besloten om dit soort festiviteiten binnen de be bouwde kom aan te kondigen in de gemeentelijke informatierubriek. Het schriftelijk informeren van om wonenden, wat eerder werd toege zegd, blijft dus achterwege. Vertrekkend bankbestuurder Potappel middenin gesprek met oud-directeur Van den Hoek. In het midden adjunct-directeur Aalbers van Rabobank Nederland en geheel links bestuurslid Noom, met wie Potappel ruim 21 jaar samenwerkte. Die komt goed van pas om Stave nisse in beeld te brengen, want eind dit jaar verruilt de landbouwer aan de Kerkstraat zijn vertrouwde be drijf en dorp om te verhuizen naar het Belgische Essen. Intussen wordt er dan gezocht naar een bedrijfsop- volger, want een eerste gegadigde trok zich terug. Potappel zei door de goede samen werking van de opeenvolgende be stuurders een aangename tijd bij de Rabobank meegemaakt te hebben. Hij begon in 1973 als secretaris in het bestuur van de toen nog zelf standige bank Stavenisse. "Er was een directeur en anderhalf meisje", vertelde Potappel woensdagavond in Haestinge tot de aanwezigen op de 92ste algemene vergadering. De periode Stavenisse was maar van korte duur, want in 1975 kwam de fusie met St. Maartensdijk en Scherpenisse. Potappel werd lid van de raad van toezicht tot 1985, toen hij weer be stuurslid werd en de functie van se cretaris kreeg. Op 1 juli 1994 was de volgende fusie een feit: Tholen en St. Maartensdijk. Potappel werd vice-voorzitter. "Een lange staat van dienst dus", concludeerde voorzitter' J.L. van Gorsel. Hij schetste het vertrekkende be stuurslid als een hele rustige, on verstoorbare man, nuchter, zakelijk en serieus, met wie het een genoe gen was om samen te werken. "Een prima bestuurder waarop onze organisatie trots is", zei adjunct-di recteur Aalbers van Rabobank Ne derland. "U hebt uitstekend aan het profiel voldaan, dankzij ook het feit, dat u van uw echtgenote de ruimte voor dit werk hebt gekregen. Bijna 25 jaar hebt u richting gege ven aan deze bank, waarbij het op komen voor de economische belan gen van deze gemeenschap centraal stond. We zijn als Rabobank een ander soort bank met een hoger doel, namelijk een positieve injectie geven aan de plaatselijke gemeen schap. Dat hebt u als bestuurder mede gedaan door te luisteren, te praten en te zwijgen." Met genoe gen reikte Aalbers vervolgens de zilveren organisatiespeld met oor konde aan Potappel uit. Het periodiek aftredende bestuurs lid C. van den Berge uit Tholen werd bij enkele kandidaatstelling herkozen, evenals M.J. Boonman uit Oud-Vossemeer en S. de Jong uit Scherpenisse in de raad van toe zicht. Voorzitter Van Gorsel kondigde aan, dat wanneer er een bestuurder weggaat waarbij een vacature ver vuld moet worden, er in het vervolg twee kandidaten aan de leden ge presenteerd zullen worden. Het bestuur van de Rabobank Tho len gaat nu met 3 mannen verder, de raad van toezicht met 6. P.K.M. Stouten uit Stavenisse en A. de Wit uit Oud-Vossemeer werden door de leden benoemd om de notulen voorlopig vast te stellen. Voorzitter Van Gorsel stipte in zijn openingswoord de (ver)bouwplan- neh voor het hoofdkantoor in St. Maartensdijk aan, maar nieuwe fei ten vermeldde hij daarover niet. Het is nog in onderzoek. Door ge brek aan ruimte zijn de werkom standigheden voor het personeel echter niet altijd optimaal en dat wil het bestuur verbeteren. "Als we fors investeren in een verbouwing op de Markt en we komen later tot de ontdekking dat we nog te krap en ondoelmatig bezig zijn, dan heb ben we onjuist gehandeld. Het is niet ondenkbaar dat de mensen van St. Maartensdijk gewoon hun ban caire zaken op de Markt kunnen blijven doen en dat er op een ande re plaats een nieuw hoofdkantoor zal worden gebouwd", aldus Van Gorsel. Hij kondigde alvast de viering van het 100-jarig bestaan in 1998 aan en maakte melding van de coöpera tiediscussie, waaruit naar voren kwam, dat de Rabobank een 'uitste kende en brede financiële dienst verlener wil blijven met meer en meer betrokken leden en een sterke lokale profilering.' Adjunct-directeur Aalbers van Ra bobank Nederland schetste de wij zigingen in nationaal en internatio naal verband. Door invoering van de euro komen de winsten van de banken sterk onder druk te staan. Enorme investeringen in automati seringsapparatuur en het verliezen van een deel van de valutatransac ties zullen de winst voor een derde doen wegvallen, voorspelde Aal bers. Naast de onzekere toekomst is er ook de uitdaging van de euro met een opener economisch achterland. Nederland weet daar vaak goed van te profiteren, stelde Aalbers vast. Hij voorzag echter toch een ver schuiving van het economische krachtenveld naar het Verre Oosten. De adjunct-directeur pleitte ervoor om bij een krapper wordende ar beidsmarkt oudere personeelsleden bij te punten, zodat ze vitaal blijven en flexibel mee kunnen blijven doen. Hij hield het bestuur voor, dat plaatselijk de normen en waarden vastgesteld moeten worden om de grenzen te bepalen op het gebied van bankzaken. "Wij distantiëren ons in directe of indirecte zin van criminele activiteiten. Zo hebben we driekwart jaar geleden de aan gesloten banken al geschreven om geen zaken te doen met koffies hops", aldus Aalbers. Directeur Chr. van 't Hof met zijn leerlingen van de Kon. Julianaschool te St. Philipsland bij de stad van de toekomst die in de prijzen viel. „Het mooie is, dat de kinderen bij het maken van de maquette di verse technieken moesten toepas sen. Zoals knippen, plakken, schilderen en vormen maken." Directeur C. van 't Hof van de Kon. Julianaschool in Sint-Phi lipsland is enthousiast over het project van de stichting samen werkingsverband praktijkoplei ding bouw (SSPB) West-Bra- bant/Tholen waaraan zijn school meedeed. Temeer omdat de 18 leerlingen van groep 8 hun werk stuk bekroond zagen met de eer ste prijs: een kist met gereed schap. „Die komt van pas voor de handvaardigheidslessen." De SSPB nodigt jaarlijks een aantal bassisscholen uit om aan het pro ject - bedoeld om de jeugd en thousiast te maken voor techni sche beroepen - mee te doen. De stichting verzorgt in de regio de voorlichting op het gebied van (bouw)techniek en leidt zelf 120 leerlingen (in loondienst) op tot timmerman of metselaar. „Er is ook een aannemer over zijn werk komen vertellen en zelf heb ik de theorie behandeld van het bou wen van huizen", zegt Van 't Hof. Heel leuk was het 'uitje' naar de leerlingbouwplaats van de SSPB, waar de kinderen het metselen, voegen, dakpannen leggen en te gels zetten in praktijk mochten brengen. „Erg leerzaam", stelt Van 't Hof vast. Ook voor het maken van de maquette was groep 8 enthousiast, men vond het heel gevarieerd werk. Het thema bouwen in de toekomst re sulteerde in een wat futuristisch ogende stad met hoogbouw in di verse ronde en rechthoekige vor men, laagbouw en een park. Een monorail, windmolens en zonne cellen ontbraken evenmin. Tij dens de lessen handvaardigheid is er - met tussenpozen - drieënhal ve maand lang aan gewerkt. De kinderen werden daarbij begeleid door conciërge Vincent Jansen. „Ook de werkstukken die de tweede en derde prijs kregen, za gen er prima uit", vertelt deze. De jury beoordeelde op originali teit, materiaalkeuze en uitvoe ring. Er is met heel eenvoudige mate rialen gewerkt: flessen, potten en kuipjes, plastic, cadeaulint, riet jes, sigarettenfilter en stokjes van ijsjes. Voor de jury sprong het uiteindelijke resultaat er als beste uit en daarmee is de Kon. Julia naschool in zijn sas. Het échte voordelige prijsver schil tussen de twee offertes voor de voorlichtingsrubriek van de gemeente is voor de begroting zo'n 7200 gulden. Tot die conclusie komt het D66-raadslid J. van den Don ker. Weliswaar bedroeg het verschil tus sen de prijsopgaven van Eendracht- bode en uitgever Vorsselmans 13.300 gulden, maar daarin was 6100 gulden begrepen voor een steunkleur. En met die steunkleur was in de be groting helemaal geen rekening ge houden, simpelweg omdat daartoe geen plannen bestonden. In die begroting werd nog uitge gaan van een afname van 200.000 advertentiemilimeters, maar inmid dels is besloten tot een inkrimping met 10%. Van den Donker komt tot de con clusie dat het in de begroting opge nomen bedrag voor Tholenderwijs en Tholenderwijs-kort (67.000 gul den) een overschot bevat van 7400 gulden.Via een wijziging heeft de gemeenteraad deze begrotingspost onlangs met 22.500 gulden ver laagd. Daarbij is, zo stelt de D66'er vast, ook het overschot verdwenen. Er is nu 44.500 begroot, terwijl de kosten op 44.700 gulden zijn bere kend. Er is aanzienlijk krapper begroot en van de aanpassing zou, aldus Van den Donker, in de rekening uitein delijk ongeveer de helft als over schot zichtbaar zijn geworden. Het raadslid betreurt het, dat burge meester en wethouders dat niet dui delijk hebben willen maken in de informatie die hem is verstrekt. „Ik krijg het idee dat u om de hete brij heen draait. Want wat je niet begroot, kun je niet bezuinigen." Op de opmerkin gen van het raadslid werd in de raadsvergadering niet gereageerd. In de nacht van zaterdag op zondag werd er ingebroken in een busje van Delta Nutsbedrijven. Het voer tuig stond geparkeerd in de Dee- straat. De daders gingen ervandoor met drie koffers gereedschap. Ze hadden het vooral gemunt op ge reedschappen en materialen die te maken hebben met elektriciteits aansluitingen. Uitslagen van biljartvereniging Tol- rust: A. Schot-G. de Jonge 12-6,67; M. Uijl-A. Burgers 12-7,87; A. Schot-M. Uijl 12-8,33; C. Bal-A. Schot 12-8,21; A. Demming-J. Nie- mantsverdriet 12-9,55; A. Schot-A. Burgers 8,57-12. De kortste partij van 23 beurten werd gespeeld door A. Schot, de hoogste serie van ze ven caramboles kwam op naam van M. Uijl en J. Niemantsverdriet haalde het beste gemiddelde van 2,03. Mevr. J. Deurloo-Janssen is dins dagavond tijdens een korte leden vergadering van de afdeling Tholen van de Nederlandse patiëntenver eniging (NPV), in Oud-Vossemeer, tot bestuurslid gekozen. Zij vult daarmee één van de twee vacatures in die ontstonden door het vertrek De stichting Beter Wonen is begon nen met het maken van de plannen voor de renovatie van woonzorg centrum De Rozeboom. Op een voorlichtingsmiddag kwam archi tect H. Weertman uit Goes de voor lopige plannen toelichten. Voorlo pig, want er is een bewonerscom missie ingesteld die zich samen met de woningbouwcorporatie gaat bui gen over de vraag wat er veranderd moet worden. „We zijn nu nog in het voorstadium", zegt hoofd woonbeheer J. Droogendijk van Beter Wonen. „We zijn mogelijkhe den aan het bekijken. Het probleem zit deels in onderhoud en deels in aanpassingen. Het gebouw is 25 jaar oud. Tegenwoordig bouwen wij alleen maar aanpasbaar meer, maar dat was toen nog niet het ge val. Er zijn met name problemen met de toegankelijkheid van de wo ningen. Van de 25 appartementen worden er zestien (de lange vleu gel) verbouwd tot aanpasbare wo ningen. Dat betekent dat er onder meer wat gedaan wordt aan drem pels en deuren. De overige wonin gen krijgen wel groot onderhoud, maar behalve wat kleine dingen zo als de drempels die verdwijnen, wordt er daar niets aangepast." De Rozeboom wordt toegankelijk ge maakt voor mensen in een rolstoel. De entree wordt veranderd (schuif deuren) en er komt een brancardlift. Ook de ruimte van de zorgcoördi- nator wordt verplaatst. Aanvanke lijk was gepland dat er dit najaar met de werkzaamheden zou worden begonnen, maar dat wordt volgens Droogendijk waarschijnlijk voor jaar 1998. Een programma met veel muziek, in de vorm van een festival met de Tros drive-in show en optredens van de Thoolse band No Need en andere muziekgroepen. Het begint om 7 uur en duurt tot middernacht. Daarnaast is die avond de alcohol bus van Veilig Verkeer Nederland - die al enkele jaren de Thoolse uit gaanscentra aandeed - van de partij. Medewerkers zullen gesprekken met de aanwezige jongeren aankno pen en via een enquête, blaastest en videofilm vooral hun gedrag daarin betrekken. Bovendien wordt een quiz gehouden met vragen over al coholgebruik in het algemeen, en over alcohol en verkeer. De mani festatie wordt geopend door gede puteerde IJ. Hennekeij. Ook is de burgemeester erbij aanwezig. Eer der werd de relatie alcohol en sport op Tholen onder de aandacht ge bracht via een actie bij voetbalclub Tholense Boys. Het inzetten van de alcoholbus is bedoeld om - via het geven van informatie en afnemen van een blaasproef - het rijden on der invloed onder jongeren van 16 t/m 26 jaar terug te dringen. De jeugd wordt aan het denken gezet over het gebruik van alcohol en drugs in het verkeer en het eigen gedrag. Alternatieven als het drin ken van frisdrank en alcoholvrij bier worden onder de aandacht ge bracht, en voor het vervoer het openbaar vervoer, de taxi of disco- vervoer. In een gesprek tussen ver tegenwoordigers van de gemeente, Veilig Verkeer, Impuls Zeeland, de stichting jeugd- en jongerenwerk JAIB en het Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs (ZACD) is vastgesteld dat steeds meer Thoolse jongeren problemen onder vinden door het gebruik van alco hol. Soms gecombineerd met drugs. Het ZACD stelt in het jaarverslag 1996 vast dat de overlast als gevolg Poortvliet van de bestuursleden M.C. Aar- noudse en M.A. Jansen. Beide he ren werden door voorzitter D.F. Duine bedankt voor hun vele werk. Ze kregen een boekenbon als af scheidscadeau. Mevr. Janssen is al enige tijd nauw betrokken bij het project vrijwillige thuiszorg van de NPV. Haar werk wordt nu voortge zet door de dames L. den Braber- Aarnoudse en H. Heijboer-Lemson uit Scherpenisse. Sint- Philipsland Bewoners van de Westkerkseweg hebben geklaagd over wateroverlast in hun achtertuinen en op het ach terpad achter de woningen. De ge meente gaat nu peilbuizen plaatsen om de zaak te onderzoeken, want eerder is al drainage in de Beatrix- laan aangelegd nadat bleek dat die in de Westkerkseweg niet goed functioneerde. Uit de peilingen zal moeten blijken hoe het probleem opgelost kan worden. De gemeente raad zal om een krediet worden ge vraagd. Het geld komt uit de pot voor het zogenaamde coöperatieve voordeel, waaruit vorig jaar 558.000 gulden in de portemonnee van de leden vloeide. Tenminste voor de spaar ders met een rendementrekening, die samen 402.000 gulden kregen en voor de klanten met een variabe le geldlening, die 156.000 gulden minder rente betaalden. De ene groep krijgt een kwart procent rente meer, de andere categorie betaalt juist 0,25% minder. Het bestuur stelde woensdagavond voor om voortaan 0,20% direct aan de leden te geven en 0,05% indirect via loko en een klankbordgroep de totale leefbaarheid van het werkge bied ten goede te laten komen. C. Koopman en A.C. van der Werf maakten daar bezwaar tegen. Zij hadden liever 0,25% dan 0,20%. "Anders haal je voordeel bij de le den weg. En de winst is groot ge noeg om de voorgestelde punten uit een ander potje te betalen", vonden de twee. Voorzitter Van Gorsel verdedigde het bestuursvoorstel echter met ver ve. "Lokaal hebben we als Rabo bank een toegevoegde waarde. Dat is onlangs in Tholen gebleken bij een muziekavond met Edwin Rut ten en Concordia en dat wordt in St. Maartensdijk met Euterpe her haald. Als coöperatieve bank heb ben we een bredere taak. Het ont wikkelen van een visie voor de toe komst. Als we daar winst uithalen, komt dat ons hele gemeenschap ten goede." M.C.J. Kosten bleef echter bedenkingen houden. "Iemand die nooit zaken met de Rabobank doet, profiteert er dan ook van. Je moet proberen om je eigen leden en klan ten te bereiken", aldus Kosten. De voorzitter beschouwde het als een stuk verantwoordelijkheid van de bank om de hele samenleving te verbeteren. "En als de plannen van de klankbordgroep uitgevoerd wor den, bijvoorbeeld in de vorm van cursussen, dan betalen niet-klanten een hoger tarief dan de leden", bracht directeur G.J. Harmsen naar voren. Kosten had ook moeite met vertegenwoordigers van de provin cie in de klankbordgroep, maar de voorzitter vond ze beslist nodig. "De provincie zegt namelijk dat al leen Tholen-stad mag groeien en de rest van het eiland niet en dat wil len we bijsturen." A.M. Gaakeer wees op het pro bleem van het gesplitste werkge bied omdat ook de Rabobank St. Annaland/Poortvliet er nog is. "We hebben regelmatig contact met de voorzitter van die bank", meldde Van Gorsel. Ook de directeur zei, dat er met de collega's overleg zal worden gevoerd over zowel loko als de klankbordgroep. C. Poot voorzag met de invoering van loko een verdere versnippering omdat de winkeliers in St. Maar tensdijk al een smalstadzegel heb ben, terwijl hij als individuele on dernemer Rocks-zegels heeft. Di recteur Harmsen benadrukte de voordelen van het loko-spaarsys- teem. "Wil je het hier leefbaar hou den, dan moet de koopkracht op het eiland blijven. De winkelvoorzie ningen moeten we dus stimuleren. Met gezamenlijke publiciteit zullen we het loko-systeem propageren en de klant moet dan kiezen tussen lo ko of bijvoorbeeld Rocks", zei Harmsen. M.J. de Korte had nog een ander idee voor de besteding van het coöperatieve voordeel. Hij stelde voor om een klein deel naar het personeel door te sluizen. "De medewerkers vormen immers het kapitaal van de bank." De voorzitter merkte op, dat het personeel langer bij de Rabobank Tholen kan blijven wanneer er een stuk expansie gebo den wordt en dat gebeurt via loko en de klankbordgroep. En de coö peratie-bonus heeft het personeel al binnen, maakte directeur Harmsen duidelijk. "Bij de fusie is die er al uitgerold. Het is een bescheiden be drag en iedereen krijgt hetzelfde, want we hebben het samen ver diend." De voorzitter zegde de leden toe, dat er over een jaar een evaluatie zal plaatsvinden van zowel loko als de klankbordgroep. Na het huishoudelijk gedeelte en de rondvraag, waarvan niemand ge bruik maakte, verzorgde de Thoolse onderwatersportvereniging de Snot- dolf een videopresentatie over de duiksport in de Oosterschelde. In die 3,6 miljoen gulden bruto winst zit het coöperatieve voordeel nog van 558.000 gulden dat de be tere spaarders en variabele geldle ners ten goede kwam. In werkelijk heid bleef er 3 miljoen over. Door de toevoeging aan de stroppenpot bijna te halveren van 1.380.000 in 1995 tot 750.000 gulden vorig jaar, kwam de winst voor belastingen op 2,3 (1,9) miljoen uit. De netto winst steeg met 17% van 1.270.000 gul den in 1995 tot 1.486.000 gulden in 1996. "Dat hebben we hard nodig om het eigen vermogen op peil te houden", zei de directeur. Voorzitter J.L. van Gorsel sprak over 'een zeer acceptabel resultaat.' "We hebben ruimschoots aan onze opdracht voldaan die de Rabobank- organisatie aan onze coöperatie stelt." Het balanstotaal groeide van 347 tot 377 miljoen gulden, de leningen stegen van 283 tot 302 miljoen gul den. De kwaliteit van de krediet portefeuille verbeterde, meldde Harmsen. De solvabiliteit nam mar ginaal toe van 6,05 tot 6,07%. De toevertrouwde middelen (spaargel den) groeiden van 269 tot 285 mil joen gulden, waarvan 175 miljoen op rendementrekeningen staat. Het aantal spaarrekeningen nam echter door sanering met ruim 400 af. Veel geld is in de populaire click-fond sen gestopt, zei de directeur op vra gen van A. van den Hoek. De Ra bobank Tholen heeft vorig jaar te maken gehad met een sterke groei van de lasten: van 8,4 tot 9,5 mil joen gulden. Hoewel het perso neelsbestand met 54 gelijk bleef, stegen de personeelskosten met 3 ton. De invoering van de 36-urige werkweek, de verbouwing van het kantoor Oud-Vossemeer, voorzie ningen voor invoering van de euro en chipknip, aansluiting op het computernetwerk van alle zes kan toren, aanpassing van de computers voor het jaar 2000 en het vervroe gen van afschrijvingen van vijf naar drie jaar, hadden een nadelige in vloed. Procentueel stegen de kosten van 2,46 tot 2,62% van het balans totaal. De rentewinst bleef met 2,96 gelijk, terwijl de provisiewinst licht toenam van 0,63 tot 0,65. "Dat lijkt wat achter te blijven. We zitten hiermee tussen tafellaken en ser vet", zei de directeur. Hij noemde de groei van de bank 'gematigd' en voorzag voor 1997 een stijging van de opbrengsten met 7%, een kostenstijging van 4 tot 5% en een toename van het resultaat van 10 tot 15%. Harmsen merkte nog op, dat de stroppenpot van 0,21% van het balanstotaal beneden het landelijk gemiddelde zit, want bij Rabobank Nederland is een per centage tussen de 0,25 en 0,35% gebruikelijk. Na Stavenisse wil Zeeuwind nu ook windmolens gaan bouwen in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. De vereniging denkt aan drie mo lens van 55 tot 60 meter hoog met drie wieken, die op een stuk grond langs de Gemaalweg moeten ko men. De afstand tussen de turbines zou 250 meter moeten zijn en de eerste is gepland op 70 meter afstand van het gemaal De Noord. Zeeuwind heeft het gemeentebe stuur gevraagd om een principe-uit spraak omtrent planologische me dewerking voor het plan. Binnen het college van burgemeester en wethouders heersen twee opvatting en. Er kan meegewerkt worden via een procedure tot vrijstelling van het bestemmingsplan buitengebied. Of het verzoek kan afgewezen wor den omdat het in strijd is met het bestemmingsplan. Het toekomstig beleid ten aanzien van windmolens zou dan vervol gens bekeken moeten worden bij de algehele herziening van het bestem mingsplan buitengebied die op sta pel staat. De commissie ruimtelijke ordening zal om advies gevraagd worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5