Gemeente wacht nog altijd op meer duidelijkheid Bijdrage van de gemeente onontbeerlijk voor speeltuin Landelijke bekroning voor visserijserie Arie de Viet Eenzijdig auto-ongeluk kost leven AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Eén op vijf rijdt te hard Bestuur Vrij en Blij vreest ledenverlies Pot onvoorzien is bijna leeg Bloed geven St.Philipsland Donderdag 5 juni 1997 53e jaargang no. 28 De complimenten die de redactie vorig jaar zomer ont ving voor de vierdelige serie over de visserij, werden donderdag in het internationale perscentrum Nieuws poort in Den Haag royaal onderstreept. Tweede Kamer voorzitter drs. P. Bukman overhandigde de aangenaam verraste schrijver en fotograaf, Arie de Viet uit St. Maar tensdijk, een bedrag van 500 gulden en bloemen. Daar mee kregen de visserijpagina's landelijke erkenning in het kader van de uitreiking van de Prijs voor de Nieuws- bladjournalistiek. Lokale dimensie Sloth wil 13 mille via de opcenten SCHOT FINANCIAL SERVICES Adviseurs in beleggingen Portfolio analyse Portfolio beheer Toekomst bedrijventerrein Poortvliet Het gemeentebestuur wil van de provincie meer vastig heid over de mogelijkheden voor het bedrijventerrein in Poortvliet. Uitbreiding met zo'n zes hectare is wenselijk. En hoewel de provincie bereid is mee te werken, wil ze tegelijkertijd bezien of deze ontwikkeling past in het nieuwe streekplan. Argusogen Vijf hectare Deze week Schoolreisjes, uitstapjes van verenigingen, de deel name aan de roefeldag en de kleuterdag van WIK. Het bestuur van de Sint- Annalandse speeltuin Vrij en Blij moet er dit jaar noodgedwongen voor be danken. De speeltuin is al sinds eind maart gesloten omdat ze niet voldoet aan de aangescherpte veilig heidsregels. Uitzicht op openstelling is er nog niet en het bestuur is bang dat dit leden gaat kosten. „Het is helemaal niet leuk om dit te doen, maar we kun nen niet anders", zegt voorzitter L. Hage. Vrijwilligers Afgrond V i i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De artikelen, elk een pagina groot, verschenen juli en augustus 1996 in de Eendrachtbode. Als eerste werd de weervisserij in de Oosterschelde belicht, als tweede kwam aalvisser Peter Kooistra uit Tholen op het zoete Zoommeer in beeld, vervol gens werd het werk van de zilveren visboer Kees van Vossen uit St. Maartensdijk beschreven en sport visser Leo Potappel uit Stavenisse sloot de rij. De jury was vol lof. "Een niet di rect aan de actualiteit gebonden on derwerp, maareen zo goed ge schreven bijdrage, dat de jury een eervolle vermelding op haar plaats acht. Op een diepgravende wijze worden authentieke verhalen over de visse rijtradities gepresenteerd, die zeer herkenbaar zijn voor de lezers van de eilandgemeenschap Tholen. Bo vendien wordt op een goede wijze de toeristische waarde van histori sche tradities toegelicht. Vooral het goede speurwerk vooraf, oftewel het huiswerk dat een goede journalist altijd maakt voordat hij aan een onderwerp begint, viel de jury op. Verder is de serie goed en herken baar vormgegeven en met schilder achtige foto's geïllustreerd. Een staaltje van 'waarin een kleine krant groot kan zijn.' Het eigene van de streek, de culturele en historische achtergrond van personen, gebrui ken en tradities, komt als lokale di mensie goed tot uiting", aldus de jury- Arie de Viet, die ruim tien jaar meewerkt aan de Eendrachtbode, behoorde - samen met Kees de Ko ning en Wim Heijboer - in 1991 ook tot het redactieteam dat de hoofdprijs won met de artikelen over mevr. De Klerk, de toenmalige presidentsvrouw uit Zuid-Afrika die Tholen bezocht. De Eendrachtbode-redactie was dan ook trots, dat er opnieuw een artikelenreeks landelijke waarde- A 'kreeg. Nadat Arie de Viet op de trappen van Nieuwspoort aan de Lange Poten in de residentie was gefotografeerd en door een verslag gever van Radio 1 was geïnter viewd, werd hij door velen gefelici teerd. De volgende morgen deelden alle Eendrachtbode-medewerkers in de feestvreugde. Bij die gelegenheid bood de prijs winnaar de advertentie-acquisiteur van deze krant, Lieven de Lange, gerookte paling aan omdat hij de eerste aanzet had gegeven voor de visserijserie. Uitgever Heijboer sprak dan ook over een prima staal tje van samenwerking van de Een drachtbode-medewerkers. De visserijserie in de Eendrachtbo de was één van de drie eervolle vermeldingen die de jury toekende. ZIE VERDER PAGINA 3 De pot voor onvoorziene uitgaven van de gemeente is bijna leeg. Jaar lijks wordt 280.000 gulden in de begroting opgenomen. De gemeen teraad stemde onlangs in met een wijziging, waardoor het saldo 270.043 gulden werd. Meevallers waren een hoger dividend aandelen Bank Nederlandse Gemeenten (5054 gulden), lagere bijdrage Bet- ho (120.000 gulden) en herziene bijdrage GGD (3303 gulden). En tegenvallers de bijdrage waterschap wegenzorg (16.209 gulden) en bij drage samenwerkingsverband wel zijnszorg Oosterschelderegio (7346 gulden). In de commissie financiën zei wethouder I.C. Moerland dat de pot vrijwel leeg is. In de gemeente raad lichtte hij dat op verzoek van zijn partijgenoot A. den Haan toe. Uit 'onvoorzien' wordt 62.500 gul den betaald voor huisvestingskos ten van het Scheldecollege en een ton is nodig als buffer voor het op vangen van een tegenvallende rijks uitkering uit het gemeentefonds. Aanpassen van een speelterrein aan de Zoutziedersdreef in Tholen vergt 15.000 gulden. „Daarnaast heeft het college nog een achttal zaken in voorbereiding. Als die verrekend zijn, komen we op een restant van zo'n 26.000 gulden", aldus Moer land. Bij een radarcontrole door de poli tie zijn zondag 112 bestuurders op de bon geslingerd. Op de Poort- vlietsedijk, waar van tien over tien tot twaalf uur werd gecontroleerd, reed zelfs één op de vijf automobi listen te hard. Van de 350 gecontro leerde voertuigen reden er 70 (twin tig procent) harder dan de maxi maal toegestane 80 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg maar liefst 181 km per uur. 's Middags van één uur tot kwart over twee postte de politie op de Nieuwe Postweg waar maximaal 100 km per uur gereden mag wor den. Van de 495 gecontroleerde voertuigen reed 'slechts' drie pro cent (14 bestuurders) te hard. De hoogste snelheid die hier geklokt werd, was 126 km per uur. Tot slot werd er van tien voor half drie tot vier uur ook op de Oester- dam gecontroleerd. Van de 725 voertuigen die voorbij kwamen, re den er 28 (vier procent) harder dan de limiet van 100 km per uur. De hoogst gemeten snelheid was 137 km per uur. De lokale omroep Sloth heeft bij de gemeente Tholen een verzoek inge diend om opcenten in te voeren. Voorzitter E. Kooijman zegt dat geld nodig te hebben - naast de ge meentesubsidie van 10.000 gulden - om de kwaliteit van de radiopro gramma's te verbeteren. Via een be sluit van de gemeenteraad kunnen de inwoners worden verplicht om 2 gulden (degenen die luister- en kijkgeld betalen) of 60 cent (de burgers die alleen luistergeld beta len) per jaar bij 'te dragen voor Sloth. Gezien de kleine 7000 huis houdens op Tholen die een omroep bijdrage betalen, verwacht Kooij man dat er 13.000 gulden binnen komt. "Zo'n raadsbesluit geldt vijf jaar, zodat je dan die periode zeker bent van je inkomsten. De spon soring door bedrijven die we nu naast de gemeentesubsidie hebben, is te beperkt. Om een kwalitatieve publieke omroep te krijgen, hebben we meer financiële armslag nodig." Sloth heeft de gemeenten Heems kerk en Nieuw Lekkerland als voorbeeld gesteld voor de toeken ning van opcenten. Investment Products Glacisstraat IA 4615 AE BERGEN OP ZOOM Tel: 0164-249207 Fax: 0164-248924 Advertentie I.M. Het bedrijventerrein in Poortvliet is bedoeld voor plaatselijke bedrijvig heid. Twee bedrijven, Budelpack en Bouman-Potter, zijn echter van bo venlokale betekenis. Om met de ontwikkelingsmogelijkheden van eerstgenoemde rekening te houden, is het streekplan van de provincie aangepast. Beide bedrijven hebben opnieuw behoefte om uit te brei den, maar er is geen grond meer voorhanden. Een probleem dus, temeer omdat ook ruimte nodig is voor het ver plaatsen van bedrijven uit het dorp. In een gesprek tussen ambtenaren van de gemeente en de provincie is gezegd dat het vier bedrijven be treft. Volgens wethouder J. Versluys zijn daarin autobedrijf Niemants- verdriet en groentehandel Snoei be grepen. Het autobedrijf heeft in middels toestemming om te verkas sen naar de hoek Paasdijkweg/La- geweg en Snoei heeft opslag- en koelruimte gevonden op het bedrij venterrein in Sint-Maartensdijk. Dan resteert nog transportbedrijf De Groen, dat aan de Paasdijkstraat in de knel komt. Het belang van Budelpack en Bou- man-Potter voor de werkgelegen heid is door de gemeente in ge sprekken met de provincie steeds benadrukt. De aanpassing van het streekplan, waardoor beiden in Poortvliet kunnen blijven, was het resultaat. „Maar de rijksheren kij ken met argusogen naar de ontwik kelingen in Poortvliet", aldus een ambtenaar van de provincie. Als dragende kern komt in feite alleen Tholen in aanmerking voor vesti ging van regionale bedrijven. Het gemeentebestuur zou graag meer vastigheid krijgen over het beleid voor de toekomst. Om te voorkomen dat een ander provinciaal bestuur anders over Poortvliet zal denken. „De bereid heid om harde afspraken te maken is er in ieder geval", stelt Versluys vast. In een door het gemeentebestuur opgestelde beleidsvisie bedrijven terreinen wordt voor Poortvliet een uitbreiding met vijf tot zes hectare bruto nodig geacht om de plaatselij ke problemen op te lossen. Daar naast wordt gedacht over een her structurering van het bestaande ter rein, waar bedrijven nu soms ver spreide eigendommen hebben. Een opzet moet, in samenspraak met de bedrijven, nog nader uitgewerkt worden, aldus de wethouder. Hij wijst op een nieuwe ontwikkeling, het op termijn verdwijnen van de waterzuiveringsinstallatie, die in de plannen meegenomen kan worden. De provincie wil niet deelnemen in een werkgroep die zich hiermee gaat bezig houden, maar heeft wél gewezen op de noodzaak om aan dacht te schenken aan de verkeers- structuur van het bedrijventerrein en de omgeving ervan. De beleidsvisie, die nog door de ge meenteraad goedgekeurd moet wor den, bestrijkt de hele gemeente. Ter voorbereiding van een definitief standpunt erover, is de provincie om een reactie op het stuk ge vraagd. Middelburg wijst erop, dat met uit zondering van Tholen, de bedrij venterreinen een beperkte functie zouden moeten hebben. Namelijk voor de opvang van plaatselijke be staande bedrijven en nieuwe initia tieven. Met uitzondering van Scher- periisse en Stavenisse zijn alle ter reinen groter dan de vijf hectare die in het streekplan als richtlijn is op genomen. Bij de meesten is nog ruimte voor uitbreiding, maar het aanhouden van een grondvoorraad daarvoor noemt de provincie niet wenselijk. Evenmin vindt Middelburg het in het provinciale beleid passen, dat de Thoolse premieregeling voor be drijfsvestiging voordeliger uitpakt bij keuze voor het economisch zwakkere deel van de gemeente, dus büiten de dragende kern Tho len. „De provincie vindt dat we een keuze moeten maken; óf Tholen is een regionaal bedrijventerrein óf "Sint-Maartensdijk", zegt Versluys. „Duidelijk is dat Tholen aantrekke lijker is. Maar we hebben wat meer ruimte bepleit voor Sint-Maartens dijk, gezien de historische ontwik keling. Overigens zijn daar nog uit breidingsmogelijkheden, dus dat is geen probleem." De ambtelijke re actie uit Middelburg - die ook het ontbreken van de relatie Tholen/Bergen op Zoom signaleert - wordt volgende week besproken in het college van burgemeester en wethouders. Directeur Bordui van Ten Anker wil in elke plaats een woon-zorgcentrum Zilveren speld voor bank- bestuurder Potappel en gouden legpenning voor Rode-Kruisman Meertens bij afscheid Thoolse dag van de muziek winderig maar met veel zon Geboren noch 'import' polderkneu wil weg uit 150-jarige Anna Jacobapolder Tovertrollen staan hun mannetje op brandweervrouwendag Matig begin van het Thoolse aardappelseizoen Onderzoek wijst uit: Bezoekers willen in Meestoot mooie dingen zien Bewondering voor succes jonge tennisclub Sint-Philipsland bij opening clubgebouw Vertrek spits Piet de Graaff verrast bestuur Tholense Boys ONJUISTE MENINGEN ZIJN TOELAATBAAR INDIEN HET REDE LIJK VERSTAND WORDT VRIJGELATEN ZE TE BESTRIJDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Morgenavond, vrijdag, wordt er in dorpshuis De Wimpel te Sint-Phi lipsland door het Rode Kruis een bloeddonoravond gehouden. Alle gezonde mensen tussen de achttien en zeventig jaar kunnen hier een halve liter bloed afstaan. Van het bloed worden diverse bloedproduc ten gemaakt die levensreddend kunnen zijn. De donoren worden van tevoren gekeurd op bloedar moede, temperatuur en bloeddruk. Men kan in De Wimpel terecht tus sen half zeven en negen uur. Van tevoren aanmelden is niet nodig, maar het mag wel. Daarvoor kan men contact opnemen met A. van Dijke tel. 0167-572741 of 572775. Regelmatig wordt het bestuur van Vrij en Blij geconfronteerd met vra gen vanuit de ruim 500 leden (waarvan 20% van buiten Sint-An- naland komt). „Eigenlijk zijn we verplicht om zo spoedig mogelijk open te gaan, want de leden hebben hun contributie betaald." Maar op grond van het besluit veiligheid van attractie- en speeltoestellen worden ongevallen als gevolg van ondeug delijke toestellen aangemerkt als misdrijven. De WA-verzekering1 dekt bovendien de aansprakelijk heid in dergelijke gevallen niet. Omdat diverse toestellen afgekeurd zijn, kan het bestuur het risico niet I nemen. „Een claim wegens blij vend letsel kan tot twee miljoen gulden oplopen", weet voorzitter Hage. Dat nu allerlei groepen te leurgesteld moeten worden, bete kent ook minder inkomsten. Het weghalen en aanpassen van de afgekeurde toestellen vergt 14.000 gulden en dat geld heeft Vrij en Blij niet. Daarom is bij de gemeente aangeklopt. „Via onze vrijwilligers betekenen we financieel heel wat, want vorig jaar hebben we aan on derhoudswerk zeker 8000 gulden verdiend voor de gemeente", zegt Hage. Door ziekte van de betreffen de ambtenaar is een beslissing van burgemeester en wethouders ver traagd. „Het duurt allemaal te lang. In september zijn we al begonnen informatie in te winnen en nu is het seizoen in feite verloren", aldus de voorzitter. „Vrij en Blij is in feite een verleng- stukje van het gemeentelijk beleid", zegt wethouder J. Versluys. Hij heeft er begrip voor dat de vereni ging bij de gemeente heeft aange klopt. „We nemen hun verzoek se rieus, want in het verleden hebben ze niet kunnen reserveren." Maar gezien de kosten kan de speeltuin volgens de wethouder alleen gefa seerd aangepakt worden. „Wat niet verantwoord is, moet natuurlijk me teen weg, maar sommige toestellen kunnen op termijn vervangen wor den. Aan een antwoord aan Vrij en Blij wordt gewerkt." De gemeente wordt zelf ook geconfronteerd met aanpassingen in de openbare speel- Arie de Viet geniet van de eervolle vermelding die hij in het internationale perscentrum Nieuwspoort te 's Gravenhage ontving uit handen van Tweede Kamervoorzitter Bukman. terreinen en wil daar volgend jaar 50.000 gulden voor uittrekken. Het bestuur heeft een plan opge steld om de lege plekken die in de speeltuin zullen ontstaan, weer in te vullen. Maar dat vergt een ton. Voor de nog maar twee jaar oude schommelbank wordt via een zoge naamde typekeuring geprobeerd om die te handhaven. Dat de speeltuin gemist wordt, blijkt volgens secre taris mevr. M. Bungener ook uit het feit dat kinderen op alle manieren proberen erin te komen. „Beheerder mevr. Van Poortvliet moet dagelijks kinderen wegsturen. En we zien nu ook dat die kinderen allerlei andere dingen gaan doen." Om aan meer geld te komen zou Vrij en Blij de contributie kunnen verhogen, maar daarover beslist de ledenvergade ring. Bovendien zou dat nauwelijks zoden aan de dijk zetten. Een gezin betaalt nu 15 gulden per jaar. En dat bedrag is bewust zo laag. „Ons uitgangspunt is altijd geweest dat ieder kind in de speeltuin moet kunnen spelen. Het moet aantrekke lijk blijven voor de sociaal zwakke ren. Want een kind terug moeten sturen, dat is iets verschrikkelijks", aldus Hage. Als de gemeente niet over de brug komt, zal het bestuur andere maatregelen moeten nemen. De speeltuin gesloten houden, ziet men niet zitten. „Dan zullen we een besluit moeten nemen en dat zal na 37 jaar niet meevallen", zegt Hage. „Je staat in feite aan de rand van de afgrond en kunt daar niets tegen doen", aldus bestuurslid D. Mol. De verslagenheid was groot, toen vrijdagavond bekend werd dat de 29-jarige Sjaak Hommel uit St. Annaland bij een eenzijdig auto ongeluk om het leven gekomen was. De automonteur, werkzaam bij garage Broos in Ossendrecht, was omstreeks kwart over zes op weg naar huis. Een vertrouwde route voor Hommel. Komende vanuit Poortvliet reed hij over de Bram Groenewegeweg. Uit het politie onderzoek bleek, dat vermoede lijk met een te hoge snelheid de flauwe bocht naar rechts werd in gestuurd, net voor de Bitterhoek- seweg. De controle op het voer tuig werd verloren, waarna de auto zogenaamd is gaan 'driften' en - na ongeveer 80 meter - rechts naast de rijbaan in de berm te recht kwam. Op die plaats begon net de rij met bomen. Het voer tuig botste met de rechter voor kant tegen de eerste boom. Ver volgens kwam de auto 10 meter verder met de linkerzijde tegen de volgende boom, draaide daar rond en kwam tot stilstand. De bestuurder is vermoedelijk di rect overleden. Nader onderzoek aan het voer tuig gaf aan, dat er - 'voorzover door de politie was na te gaan - geen technische gebreken waren. Het wegdek verkeerde in een goe de staat en het zicht werd vrij dagavond door niets belemmerd. De vrijwillige brandweer van St. Maartensdijk hielp bij de berging van het slachtoffer. Door een misverstand was ook de brandweer van Stavenisse nog ge alarmeerd. Bergingsbedrijf Faasen uit Steen bergen laadde de totaal vernielde auto op. De totaal vernielde auto op de wagen van bergingsbedrijf Faasen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1