,Ik heb er nooit over gedacht om uit De Polder weg te gaan' Eindelijk weer eens maand met regen Lente droog, zonnig en aan warme kant F eestprogramma 150 jaar AJP Zeeland natuurmaand activiteiten Tholen Tholense Boys tweede in eigen pupillentoernooi Del Campo en Caland Koersballen Jan Zuidweg verruilde de boerensmederij voor de scheepswerf Thools concert in Steenbergen Donderdag 5 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Met trammetje mee Veel schade Aantal uren zonneschijn vrijwel normaal Mei is een maand waarin thermisch gezien grote ver schillen kunnen optreden. Neem de bekende ijsheiligen (11 t/m 14 mei); die kunnen knap koud zijn met op uit gebreide schaal nachtvorst. Het tegenovergestelde is, dat het ook zomers warm kan zijn. Neerslag viel er in ruime mate: 74,2 millimeter, tegen normaal 44. Dieptepunt Onbestendig Anderhalve eeuw geleden, op 10 juni 1847, ging de eer ste spa de grond in voor de bedijking van de schorren Rumoirt en Nicke. Op 1 november van dat jaar was het werk voltooid. Wandelen, fietsen, zeilen en tuinieren Juni is de Zeeland natuurmaand. In de hele provincie worden er diverse activiteiten georganiseerd rond het thema zoals fietstochten, open tuinen, wandelingen, vaartochten en tentoonstellingen. Ook op Tholen is er het één en ander te doen. Hoogaars Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Thoolse bus naar EO-jongerendag Nieuw record estafette voor herenzwemmers van De Dolfijn Bij Jan Zuidweg aan de Noordweg in Anna Jacobapolder herin nert veel aan zijn beroep: het beslag van zijn garagadeur, een hoef ijzer rond het huisnummer, een buitenlamp naast de deur en de kap met een windwijzer op de schoorsteen. Wie naar boven kijkt, weet dat hier een smid woont. Want het mannetje met een pet, een hamer in de aanslag en een tang voor een aambeeld - met de pijl dit keer richting noordoosten - laat daar geen twijfel over bestaan. Zulke karweitjes moest je altijd in de zomer doen als het warm was. Maar ik had er wel helpers bij hoor." Van de kleine dorpssmederij met drie man (zijn vader, Cees en hij) werd Jan één van de vijf sme den in een bedrijf met 2000 man personeel. Toen de smederij bij Van der Giessen werd opgeheven, werd Zuidweg pijpfitter en kreeg hij steeds meer met roestvrij staal te maken dat nodig was voor tank schepen die met chemicaliën varen. Van de 23 jaar dat hij daar werkte, was hij de laatste tien jaar de enige smid. „Mijn hobby voor het sierwerk is daar verder gegroeid. Tussen de middag ging ik al gauw wat voor mezelf maken. Het roestvrijstalen beslag voor de garagedeuren heb ik daar ook gemaakt. Ook de schoor steenkap met de windwijzer." De liefde voor het sierwerk heeft Zuidweg van zijn vader Jan. „Hij maakte tafeltjes en kroonlampen. Als er tijd was moest ik wel eens helpen. Het was zijn hobby maar ik deed het ook graag." Een staaltje van zijn vaders kunnen is een ma quette uit 1928/1930 van de Neder landse Hervormde kerk in 's-Gra- venpolder, gemaakt van gegalvani seerd plaatijzer. Jarenlang stond het op zolder langzaam te vergaan. Maar Zuidweg werd gevraagd of hij het kerkje wilde plaatsen op de tentoonstelling in het dorpshuis over 150 jaar Anna Jacobapolder volgende week. „Ik heb het toen helemaal opgeknapt. In de houten plaat van de tafel zat mieter, er wa ren raampjes kapot en het hekwerk je was vergaan." Behalve het kerkje komt er op de expositie ook een kast met hoefijzers te staan, een examenstuk van zijn vader voordat hij zich gediplomeerd hoefsmid mocht noemen. Want het beslaan van paarden was lange tijd één van Binnen is de standaard voor de schemerlamp en de kaarsenkande laar van zijn hand. Maar ook het haardstel met tang, pook, schep en stoffer is door Zuidweg in het 'vier' gelegd en beslagen. „Voor bij de open haard, maar die heb ik niet," lacht de 63-jarige Zuidweg, die trots is op zijn ambacht waarvan de wortels in De Polder liggen. De smederij ligt wat verderop in de Noordweg waar Jans broer Cees (bijna zeventig) nog steeds 'niet of ficieel' is gestopt. Jan werkte ook in de smederij. Tot 1970 toen hij over stapte naar de scheepswerf Van der Giesen-De Noord in Alblasserdam omdat het werk in Anna Jacobapol der afnam. „Ze hebben wel eens gevraagd of ik daar wilde komen wonen, maar ik heb er nooit over gedacht. Ik zit hier goed in De Pol der. Het was een uur heen en een uur terug in een tijd dat er wel ze ven auto's van hier naar de scheeps werf reden." De overstap van de smederij, die zich voornamelijk op de landbouw richtte, naar de scheepswerf was groot. In plaats van een eg moest Zuidweg bijvoorbeeld een kluis- baard smeden, de ovale ring in de opening van een scheepswand waar de ankerketting doorheen gaat. „De dikste was van 200 millimeter mas sief ijzer. Daar was een stuk ijzer van zes meter voor nodig dat in een vuur ging van anderhalve meter. De paarden en het hoefijzer op de tuindeur van Jan Zuidweg herinneren aan het smidsbestaan. de pijlers van de smederij. „De gro- moesten worden. Soms stonden er gek, zo druk. Dan gingen er meest- Zuidweg herinnert zich nog dat het te boeren hier hadden soms acht tot wel tien te wachten tot ze aan de al wel een paar man weg om de bij regenachtig weer een heel spek- tien werkpaarden die beslagen beurt waren. Dat was wel eens te volgende dag terug te komen." takel kon zijn in de Noordweg, waar de houten travalje in de sme derij stond. „De paardenknechten maakten er dan een jachtrit van om hier te komen." Behalve paarden beslaan, kregen de drie smeden ook veel landbouw werktuigen te verwerken zoals wiedmachines (voor suikerbieten) die door paarden werden getrokken. Dat speelde zich af in de maanden mei en juni. In de herfst was het de beurt aan de ploegscharen die ge klopt en gescherpt moesten worden. Maar Zuidweg maakte ook (na 1953) landbouwwagens op lucht banden. „Het ijzerwerk deed vader, en wagenmaker Felius uit Sint-Phi- lipsland deed het houtwerk. Toen er eenmaal één gemaakt was, kregen we afnemers genoeg. De meeste grote boeren kochten er twee of drie." Het gezin Zuidweg kwam uit Oost- dijk op Zuid-Beveland en vestigde zich tussen kerst en oud en nieuw 1939 in Anna Jacobapolder. „Vader zocht een smederij. Die was hier in de Noordweg te koop, van Roze- mond. Het was de enige." Jan ging in De Polder naar de School met de Bijbel en daarna twee jaar naar de ambachtschool in Zierikzee. „Dan ging ik elke dag, ook zaterdag, met het trammetje mee naar de boot. Als we overgestoken waren, stapten we weer op de tram van Zijpe naar Zierikzee." Het was volgens Zuid weg vanzelfsprekend dat hij de technische kant op zou gaan. „Va der had voor de toekomst zijn per soneel nodig, hè?" Broer Cees is na de lagere school meteen in de smid se begonnen. Na twee jaar was Jan bankwerker. Door de moeilijke ver binding kon hij niet naar de avond school in Zierikzee, maar zijn vader wist het klaar te spelen dat zijn zoon een dag per week alsnog naar school kon. In 1949 schaarde Jan zich bij zijn broer en vader in de 'smisse'. In de tijd dat het gezin Zuidweg in AJP vestigde, was er veel meer be drijvigheid in het dorp dan nu. Er waren twee schilders (Wesdorp en Van der Ploeg), twee timmerlieden (Van der Velde en Van Driel), drie bakkers (gebr. Everaers, Koster, en Hanse op De Sluis), twee kruide nierswinkeltjes (Van der Have en Van der Velde), een slager (De Kok), een wagenmaker (Van de Berg), een fietsenmaker (Quikt) en Slager de molenaar die electrisch maalde. Dat het werk niet altijd over rozen ging, bewijst de ontploffing die in 1952 in de smederij plaatsvond. „Dat kwam door gasontwikkelaar dat je nodig hebt om autogeen te lassen. Er moest carbid in. Mijn broer die alleen in de smederij was, was aan het branden. Er is kenne lijk ergens een lekje geweest. De deuren vlogen eruit en in het nieu we gedeelte van de smederij was het dak gelicht. Alle ruiten waren er uit en Cees had brandwonden. Dat was een grote tegenslag", vertelt Zuidweg. Ook de watersnoodramp van 1953 gooide flink wat roet in het eten voor het bedrijf. Het water kwam tot ruim een meter hoog in de sme derij. Behalve Cees moest iedereen (vader, moeder, Jan en zijn jongste broer en twee zussen) evacueren. Het gezin kwam in Etten-Leur te recht. „Toen we terug kwamen, was er heel wat op te ruimen. Veel ma teriaal was gaan roesten. Er was veel schade, maar we zijn er toch weer bovenop gekomen." Twee jaar later behaalden de broers het diploma vakbekwaamheid smede- rijbedrijf na een week examen in theorie en praktijk in Amsterdam. Na de dood van vader Zuidweg op 57-jarige leeftijd in 1959 namen Jan en Cees de smederij over. In de jaren zestig begon het werk voor de landbouw terug te lopen. „Boeren met aankomende jongens kwamen niet meer bij ons, maar lieten hun jongens zelf lassen. Eind 1969 ben ik gestopt en is Cees alleen doorge gaan." Maar de paarden en de hoef ijzers uit het verleden hebben een plaatsje gekregen. Boven de poort in de tuin slaan ze hun hoeven uit. De eerste dagen van de afgelopen maand waren warm tot zomers warm. Er was veel zon en weinig wind. De temperatuur passeerde eerst de 20 graden, maar op zater dag 3 mei werd het 26,5 graden. Dit mooie weer was maar van korte duur. Het hogedrukgebied dat ons dit mooie weer bracht, verdween. De depressies hadden vrij baan en dat hebben we gemerkt ook. Zon dag 4 mei was dit al zichtbaar, 's Morgens nog zon, maar in de mid dag regen met een flink toenemen de wind uit het zuidwesten. Ook maandag 5 mei was er veel bewol king met buien. Diepe depressies boven Scandina vië brachten de wind bij ons in het noorden, waardoor de temperatuur een vrije val maakte. Op 6 mei werd een dieptepunt bereikt, het werd overdag niet warmer dan ze ven graden: een temperatuur voor maart. Hemelvaartsdag was ook somber, met regen, een lage tempe ratuur (normaal is het ongeveer 15 graden) en een harde wind die in middels zuidelijk was geworden. Wat een verschil met de eerste da gen van mei. Het enige lichtpuntje was, dat later in de eerste volle week de temperatuur wat omhoog krabbelde. Maar dat was ook alles. Het bleef onbestendig met buien, van tijd tot tijd veel wind en perio den met regen. Soms veel regen, zoals in het weekend van 10 en 11 mei toen enkele pittige buien vielen met onweer. Het weer herstelde zich in de twee de volle week langzaam, onder in vloed van een groot hogedrukge bied boven het continent. De buiig heid was in eerste instantie nog niet helemaal verdwenen en de wind bleef ook nog merkbaar aanwezig. Thermisch gezien kwamen we in een ruimer jasje te zitten. Het werd De meteorologische lente ligt achter ons en de balans kan opgemaakt wor den. De weersverschijnselen nader bekeken, leidt tot de conclusie dat we warmte, kou en perioden met veel wind hebben gehad. Een mix die ge woon bij dit seizoen hoort. Koude nachten waren er nog in de laatste week van mei, met op de gevoelige zandgronden vorst aan de grond. Men zou kunnen spreken van verlate ijsheiligen. In mei hebben we een aantal warme tot zomerse dagen gehad. Ook de wind heeft zich het hele seizoen laten gelden. Ondanks een tamelijk natte mei kregen we toch weer te weinig regen. De droogte, die in de zomer van 1995 begon, ging dan ook gewoon door. De zon scheen de afgelopen drie maanden in ruime mate. Al met al hebben we een normale lente achter de rug. lente normaal 1997 Temperatuur Gemiddelde temperatuur 10,2 9,4 Gemiddelde maximum temperatuur 14,8 13,2 Gemiddelde minimum temperatuur 6,1 5,6 Hoogste maximum temperatuur 29,4 Laagste maximum temperatuur 8,7 Hoogste minimum temperatuur 15,8 Laagste minimum temperatuur -1,8 Zomerse dagen (25 graden of meer) 4 Warme dagen (20 graden of meer) 11 Aantal uren met 18 graden of meer 128 Aantal uren zonneschijn 570 495 Warmtegetal 6,3 Warmte-etmaaldagen 3 Aantal vorstdagen 3 Aantal vorsturen 5 Lichte vorst (tot -5 graden) 3 Neerslag Aantal dagen met neerslag 37 Aantal dagen met hagel 2 5 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 3 Hoogste etmaalsom 17,4 Totaalsom 110,9 136 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1020 Hoogste luchtdruk 1037 Laagste luchtdruk 985 Laagste luchtvochtigheid 27 Aantal dagen met onweer 3 4 Aantal dagen met weerlicht 1 Aantal dagen met mist 10 11 Gemiddelde windsnelheid 3,4 Hoogste windsnelheid 25,9 zoals dat heet 'zachter' en de tem peratuur ging richting 20 graden en hoger. Woensdag 14 mei was een wat mindere dag. Een niet verwach te storing ontwikkelde zich boven ons land en bracht 9 mm regen. Hierna een herstel van het weer, met zon en een naar zomerse waar den oplopende temperatuur. De at mosfeer bleef toch instabiel door soms wat meer bewolking. Vrijdag 16 mei steeg de temperatuur naar 26 graden en zaterdag werd het 29,4. Doordat de lucht erg vochtig was, ontstond er hier en daar on weer met zware plensbuien. Maar die hebben onze streek niet bereikt. Op eerste pinksterdag veranderde het weer. Het werd onbestendig door een gordel van lagedruk in on ze omgeving. Het was geheel be wolkt en het regende 's morgens licht. De wind was zuid tot zuid west geworden. De temperatuur ging flink naar beneden en met 20 graden was het wel gebeurd. Twee de pinksterdag begon beter, met veel zon. De temperatuur kwam weer op 25 graden. Laat in de mid dag begon de bewolking vanuit het zuidwesten toe te nemen, met later wat lichte regen. Na maandag werd de temperatuur elke dag wat lager, om eind van de week uit te komen op een graad of veertien. We hielden het in de derde week van mei ook niet droog; het was buiig met onweer. Vanaf vrij dag 23 mei werd het droger en ook weer wat zonniger. De atmosfeer werd standvastiger. Door een hoge drukgebied kwam de wind weer in de noordoosthoek terecht. De tem peratuur kon iets terrein terugwin nen, maar veel was dat niet. 's Nachts koelde het flink af. Een sto ring op 27 mei zorgde voor veel be wolking, maar het regende niet. De temperatuur had hier, ook tengevol ge van de koude noordenwind, wel onder te lijden. Het werd maar een graad of dertien. Ook woensdag 28 mei was het zwaar bewolkt. De laatste dagen van mei werd het be ter, met meer zon en langzame stij ging van de temperatuur naar zo'n 20 graden. Maar er stond een stevi ge noordoosten wind. Conclusie: eindelijk weer eens een maand waarin de nodige neerslag gemeten kon worden. Want dat be hoort ook tot de interessante bezig heden van een weeramateur. De na tuur kon deze regen goed gebrui ken. Normaal voor mei is 45 mm én nu werd 74 mm afgetapt in Sint- Philipsland en 78 in Sint-Maartens dijk. Het aantal uren zon was met 225 vrijwel normaal. Meer gege vens vindt u in onderstaand over zicht. Overzicht mei Sint- Sint- Philipsland Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 13,6 12,8 Gemiddelde maximum temperatuur 18,6 17,7 Gemiddelde minimum temperatuur 8,9 8,8 Hoogste maximum temperatuur 29,4(17) 27,6 (17) Laagste maximum temperatuur 10,2 8) 9,1 7) Hoogste minimum temperatuur 15,8(17) 15,8(17) Laagste minimum temperatuur 1,47) 3,3 7) Laagste grasmin temperatuur 2,07) Zomerse dagen (25 graden of meer) 4 4 Warme dagen (20 graden of meer) 11 8 Vrij warme dagen (18 graden of meer) 13 Aantal uren met 18 graden of meer 125 95 Aantal uren met 20 graden of meer 55 Aantal uren met 25 graden of meer 12 Aantal uren zonneschijn 225 271 Aantal zonloze dagen 1 Warmtegetal 6,3 Warmte-etmaaldagen 3 Neerslag Aantal dagen met neerslag 14 16 Aantal dagen met hagel 1 Aantal dagen met neerslag v.a. 0,1 mm 14 Aantal dagen met neerslag v.a. 1 mm 10 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 3 Hoogste etmaalsom 17,4 6) 19,4 (20) Totaalsom 74,2 78,7 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1015 1015 Hoogste luchtdruk 10311) 1032 1) Laagste luchtdruk 985 5) 9856) Laagste luchtvochtigheid 36% (31) 30% (31) Dagen met onweer 2 2 Aantal dagen met weerlicht 1 Aantal dagen met mist 2 2 Gemiddelde windsnelheid 3,2 3,3 Hoogste windsnelheid 15,6 17,9(10) De cijfers tussen haakjes zijn de data. Initiatiefnemer W.F. del Campo noemde de 719 hectare grote polder naar zijn tweede vrouw Anna Jaco- ba van Sonsbeeck. Zij bezat een zestiende deel van de schorren, die deel uitmaakten van de ambachts heerlijkheid Bruinisse hoewel ze daarvan werden gescheiden door het Zijpe. Del Campo verwierf van de familie van zijn vrouw het hele schorgebied in eigendom. Ook wa terstaatsinspecteur Abraham Caland was bij de inpoldering betrokken. Diens tweede vrouw Anna Elisa beth Schorer was één van de am bachtsvrouwen van Sint-Philips- land. Zij bezaten een strook schor aan de noordkant van het eiland, tot aan de Bruintjeskreek. Caland en Del Campo voerden de bedijking samen uit, waarbij eerstgenoemde aan zijn gedeelte de naam Kramers polder (naar de latere burgemeester B.A. Kramer) gaf. Deze was 150 hectare groot. Aan de westkant van de Anna Jacobapolder bedijkte Del Campo in 1859 de Willempolder. De binnendijk hiervan is een eeuw later afgegraven. Tenslotte is in 1936 in de Mosselkreek het Zuider schor (tegen de zuidwestkant van de Anna Jacobapolder) ingepolderd door het waterschap Rumoirt. Deze werd naar de toenmalige dijkgraaf Abraham Wissepolder genoemd. Op 1 januari 1858 werden de Anna Jacoba- en de Willempolder bij de gemeente Sint-Philipsland gevoegd, dat er zodoende een 300 inwoners bijkreeg. Zowel Sint-Philipsland als Bruinisse voelden aanvankelijk niets voor deze grenscorrectie; Sint- Philipsland vroeg zelfs een schade loosstelling toen voor het eerst over de samenvoeging werd gesproken. Maar dat is er nooit van gekomen. Elke zaterdag kan men een 'natte- laarzentocht' meemaken over de slikken en schorren bij Sint-Anna- land. De groepen vertrekken tel kens om vier uur aan de Sluispol- derdijk. Opgave van tevoren is no dig en dat kan bij het VW-kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Op 14 juni wordt voor de vijftiende keer de Thoolse fietsdag georgani seerd. De deelnemers kunnen tus sen tien en vier uur starten bij het VW-kantoor in Sint-Maartensdijk. Op 21 juni organiseert de stichting Behoud Hoogaars een zeiltocht op een authentieke hoogaars. Om tien uur stapt men op aan de Bergse- diepsluis in de Oesterdam en tij dens een vaartocht over de Ooster- schelde wordt er verteld hoe de weervisserij in zijn werk ging. Om één uur wordt er gelunchd en daar na staat een bezoek aan scheeps werf Van Duivendijk in Tholen op het programma. Daar werd de hoogaars YE 36 Andries Jacob des tijds ook gebouwd. Vervolgens maakt men een rondwandeling door Tholen onder leiding van een gids en om vijf uur is de tocht ten einde. Er wordt met twee groepen deelne mers gewerkt. Opgave bij de stich ting educatief toerisme Zeeland Oranjezon tel. 0118-581507. Tot slot zijn er op 20 en 21 juni ook nog drie Thoolse tuinen te bezichti gen. Op 20 juni van twee tot negen uur en 21 juni van tien tot vijf uur is de tuin van De Watermolen voor het publiek open. Deze tuin van de familie Van Gurp, Stenepad 1 in Sint-Maartensdijk, is een land schapstuin met borders, aangelegd rond een voormalige watermolen. Op dezelfde tijdstippen is ook de Weidehof van de fam. Koppenhol aan de Bram Groenewegeweg 4 in Poortvliet geopend. Dit is een ro zentuin met verder plantenborders, bomen, heesters en een boomgaard- je. Op 21 juni, van tien uur tot half vijf kan men een kijkje nemen in de tuin van het huis Quo Vadis van de fam. Balk aan het Zuidplantsoen 5 in Poortvliet. In deze tuin vindt men behalve een vijver ook veel vaste planten zoals lelies en rozen. Alledrie de tuinen zijn gratis toe gankelijk, maar bij de uitgang wordt een vrijwillige bijdrage ge vraagd voor een goed doel. Dinsdag gaat in Anna Jacobapolder de feestweek van start ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van de polder en het dorp erin. Een speciale werkgroep stelde een programma op met diverse activiteitèn waar iedereen welkom is (behalve op de receptie, want die is alleen voor inwoners en genodigden). Behalve de opening vinden verder al le activiteiten plaats in en om een grote tent op het speelveld achter Steintjeskreek. Het programma dat loopt tot en met zaterdag 14 juni luidt als volgt. 19 u. Opening feestweek en onthulling kunstwerk op het plein voor Ons Dorpshuis. 20 u. Receptie voor inwoners van Anna Jacobapolder. 14 u. Kinderprogramma 'Lachen is o.k.' door Ton Laros. 19.15 u. Muziekvereniging Concordia speelt enkele liedjes. 19.30 u. Circusvoorstelling door kinderen van basisschool Het Kom pas. 21 u. Concert Concordia. 19.30 u. Parachutisten geven demonstratie. 20.30 u. 'Zêêuws praetje' door C. Stoutjesdijk-Engelvaart en L. Hage. En na de pauze liedjes over Anna Jacobapolder door J. v.d. Velde. 21 u. Popconcert 'Peter, Peter en de rest'. 13-15 u. Zeskamp voor kinderen van 4 tot 12 jaar. 16-18 u. Zeskamp voor jeugd vanaf 13 jaar. 18 u. Muzikale avond met keyboardspeelster Jeanet de Vos. 23 u. Afsluiting met vuurwerk. Uitslagen van de wedstrijd in Oud-Vosse- meer: 1 mevr. C. van Mierlo 31 p; 2 mevr. L. Verschoor 22 p; 3 mevr. C. Free 20 p; 4 mevr D. van Dijke-de Wilde en W. Lind- hout 19 p; 6 mevr. C. Lindhout en mevr. L. van Poortvliet 10 p; 8 mevr. M. v.d. Zande- Schoep 8 p; 9 mevr. M. v.d. Zande 7 p. Tholen: 1 mevr. F. Schellinger en A. Ver kamman 30 p; 2 mevr. D. Pigmans en L. Soomers 16 p; 3 mevr. R. Burrows en mevr. S. Hoven 16 p; 4 mevr. Y. Verkamman en J.H. Bal 15 p; 5 mevr. R. Nagtegaal en me vr. C. Waasdorp 14 p; 6 D. Schellinger en mevr. A. Bal 11 p. Sint-Maartensdijk: 1 C. van Gorsel en W. Bijl 34 p; 2 mevr. W. Lutt 26 p: 3 mevr. C. Free en mevr. C. van Mierlo 23 p; 4 mevr. T. Goode en mevr. G. Verwijs 22 p; 5 M. Bijl en mevr. C. van Splunter 21 p; 6 A. van Splunter en mevr. S. Wolse 14 p; 7 mevr. N. van Driel en mevr. C. van Haaften 12 p; 8 mevr. L. Verschoor en mevr. A. Leemreijze 8p. 26 mei: 1 mevr. C. van Mierlo en F. Leemreijze 32 p; 2 mevr. S. Wolse en A. van Splunter 25 p; 3 mevr. C. van Splunter en C. van Gorsel 23 p; 4 W. Bijl 22 p; 5 me vr. W. Lutt en C. van Haaften 16 p; 6 mevr. T. Goode en mevr. L. Verschoor 14 p; 7 me vr. G. Verwijs en mevr. C. Free 13 p. Drie Thoolse muzikanten geven za terdag een concert in de Hervormde kerk te Steenbergen. Het is het tweede in een serie zomerconcerten in deze kerk. Het echtpaar Dries en Yvonne van Leeuwen uit Sint- Maartensdijk treedt op samen met Jan de Viet uit Tholen. Het Sint- Maartensdijkse echtpaar maakt deel uit van het vocaal kwartet Echtge noten, maar zal deze keer zijn muzi kale kwaliteiten tonen. Yvonne van Leeuwen (mezzo-sopraan) bespeelt het orgel en haar echtgenoot (bari ton) gitaar. In een afwisselend pro gramma spelen ze werken van J.P. Sweelinck tot J. Haydn. Ze worden geassisteerd door Jan de Viet op or gel en klavecimbel. Elk van de ins trumenten is ook solo te horen. Papier in verdrukking. In de leeszaal van het gemeentear chief te Bergen op Zoom (Blokstal len) is de expositie 'Papier in ver drukking' te zien. Deze tentoonstel ling geeft een overzicht van de meest voorkomende schades aan ar chiefstukken, toont hoe geprobeerd wordt deze te voorkomen en te res taureren. Afvaloverslag. Gedeputeerde A.M. Dek slaat don derdag 12 juni de eerste paal voor een afvaloverslagstation van het openbaar lichaam afvalstoffenver- wijdering midden- en noord-Zee land (Olaz). Het overslagstation wordt gebouwd op het terrein van het reststoffencentrum Zeeland in Nieuwdorp. Zaterdag 14 juni wordt in stadion Galgewaard te Utrecht voor de 23e keer de EO-jongerendag gehouden. Ook vanaf Tholen zal er een bus naar Utrecht rijden. Het thema van de dag is 'Making the difference'. Als artiesten treden onder meer op: Cindy Morgan en de formatie Big Tent Revival uit Amerika en het Ronduit Gospelchoir. Henk Binnen dijk, ds. Jan Hoek en Fred Kwint houden korte toespraken over het thema. Bert van Leeuwen presen teert de dag waarop ook plaats is voor ontmoeting en een wandeling over de informatiemarkt buiten het stadion. Het programma duurt van tien uur tot half zes. Wie vanuit de gemeente Tholen mee wil rijden met de bus, kan zich opgeven bij mevr. R. van Heemskerk tel. 604795. Geldrop was zaterdag op het toer nooi voor E- en F-jeugd dat werd georganiseerd door Tholense Boys, de heersende club bij de E-pupillen. De teams van deze vereniging won nen in alledrie de poules. Bij de F- pupillen wonnen FC Bergen, NSW en Nieuwmoer. Tholense Boys zelf eindigde bij de F1 als tweede en bij de E3 als derde, ver der waren er vierde en vijfde plaat sen voor de geel-zwarten. Er deden 33 teams aan de wedstrijden mee. De uitslagen waren: El: 1 Geldrop; 2 Nieuwmoer (Bel gië); 3 DVO '60 (Roosendaal); 4 Tholense Boys; 5 Steenbergen; 6 Cluzona. E2: 1 Geldrop; 2 RCS Souburg; 3 Quick Steps (Den Haag); 4 Tholen se Boys; 5 Alliance; 6 DVO. E3: 1 Geldrop; 2 Quick Steps; 3 Tholense Boys; 4 Alliance; 5 DVO; 6 Houten. Fl: 1 FC Bergen; 2 Tholense Boys; 3 WC '68; 4 Steenbergen; 5 Nieuwmoer. F2: 1 NSW; 2 Bergen; 3 Alliance; 4 Tholense Boys; 5 DVO. F3: 1 Nieuwmoer; 2 Walcheren; 3 Alliance; 4 NVS; 5 Tholense Boys. Zaterdag wordt op sportpark De Bent bij Tholense Boys het Jan de Laater toernooi voor veteranen ge houden. Tien leden van zwemvereniging De Dolfijn '92 hebben meegedaan aan de Zeeuwse zomerzwemkampioenschap- pen in Kruiningen. Zwembad de Inkel is een buitenbad met een baanlengte van vijftig meter. Dat was wat lastig voor de zwemmers van De Dolfijn die gewend zijn aan 25-meterbanen. Het kampioen schap was verdeeld over drie dagen en was bedoeld voor de zestien beste Zeeuwse zwemmers in elke leeftijdsca tegorie. De heren-estafetteploeg van De Dolfijn boekte een nieuw Zeeuws re cord op de 50-meterbaan. De uitslagen van de Thoolse deelnemers waren: Jongens negentien jaar. 100 m school slag: 7 Remco de Viet 1.22.5 min. 100 m rugslag: 11 Remco de Viet 1.23 min. 100 m vrije slag: 13 Remco de Viet 1.07.5 min. 100 m vlinderslag: 15 Remco de Viet 1.27.3 min. Zeventien jaar. 100 m vlinderslag: 8 Martijn v.d. Graaf 1.17.1 min. 100 m rugslag: 5 Pascal de Viet 1.13.8 min. Vijftien jaar. 100 m vlinderslag: 5 Wer ner de Viet 1.18.1 min.; 7 René van Ou denaarde 1.21.3 min. 100 m schoolslag: 7 Werner de Viet 1.26.9 min.; 9 René van Oudenaarde 1.28.8 min. 100 m vrije slag: 7 Werner de Viet 1.06.1 min. 100 m rugslag: 4 Werner de Viet 1.15.2 min. Heren. 5 x 50 m vrije slag: René van Oudenaarde, Remco de Viet, Pascal de Viet, Martijn v.d. Graaf en Werner de Viet 2.36.6 min. Dames. 5 x 50 m vrije slag: Coriene Bolier, Ingrid Bouten, Saskia Bouten, Astrid Bouten en Mireille v.d. Maas 2.59.3 min. en p.r.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 15