Provincie Zeeland Zeeland natuurmaand c Gymnasten op de Speelmansplaten Studie amateurdans Jeugdzorg lOfficiële Mededelingen Donderdag 5 juni 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 dk.A Vorige week, op de laatste dag van mei, is de Zeeland natuurmaand begonnen. De hele maand juni staat bol van de activiteiten die op de een of andere manier met de natuur van doen hebben. Milieu Grondwater onttrekkingen Verkeer en Vervoer Onttrekking aan openbaar verkeer van weggedeelten gemeente Tholen Verkeersmaatregelen parallelweg/fietspad Oesterdam V ii Abdij Nieuws Maandag 16 juni organiseert de Stichting volksgezondheid, maat schappelijke ontwikkeling en cul tuur (VMC Zeeland) een studie ochtend over amateurdans. Het doel van de bijeenkomst is meer inzicht te krijgen in de vraag naar coördinatie en ondersteuning in de Zeeuwse wereld van de amateurdansers. Nu zijn dans scholen, verenigingen en clubs die zich met deze vorm van cul tuur bezighouden op zichzelf aan gewezen, want er is geen instan tie die zich op provinciaal niveau inzet voor de behartiging van de amateurdansbelangen. Op het ogenblik is nog niet bekend waar de bijeenkomst wordt gehouden. Gedacht wordt aan een locatie in Middelburg. De voorlopige aanvangs- en sluitings tijd zijn bepaald op tien uur en half twee. Behalve de stichting VMC Zeeland is initiatiefneemster studente kunstmanagement Yolanda van der Heijden aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. ledereen die iets van doen heeft met moderne dans, klassiek bal let, jazzdans, dansexpressie, volksdans of welke andere dans vorm ook, is van harte welkom op de studiemorgen. Aanmeldingen worden inge wacht bij de Stichting VMC Zeeland, sector cultuur, post bus 407, 4330 AK Middel burg. Telefonische aanmel ding kan ook bij de stichting: 0118-634880, vragen naar Yolanda van der Heijden of Anika Pijpers. Aanmelders krijgen zo vlug moge lijk nadere informatie over de exacte plaats van de studiebijeen komst. Op provinciaal niveau wordt gewerkt aan een regiovisie voor de jeugdzorg in Zeeland. Een groot aantal instanties en personen wordt gevraagd daarvoor bouwstenen te leve ren. Opdat daarbij geen spraakverwarring ontstaat, is een aantal begrippen en uit gangspunten nader geformu leerd. Zodoende kan iedereen weten dat een jeugdige een persoon is jon ger dan achttien jaar. Onder jeugdzorg vallen de hulp verlening, de bescherming en de geestelijke gezondheidszorg voor jongeren tot achttien jaar. Wie niet weet wat onder jeugdbe scherming wordt verstaan, kan zijn hart ophalen aan deze formu lering: "het geheel van activiteiten op zowel civiel- als strafrechtelijk gebied vanuit de overheid, gericht op situaties waarin het fundarrfen- tele recht van het kind op een gezonde en evenwichtige ontwik keling en uitgroei naar zelfstandig heid bedreigd wordt en ouders/verzorgers c.q. de voor zieningen en de zorgsector niet voldoende "middelen" beschik baar hebben om deze bedreigin gen ongedaan te maken of te voorkomen". Kortweg komt dat erop neer dat naar Nederlands recht kan worden ingegrepen als kinderen en tieners in de knel drei gen te komen. Belangrijk is dat de eerste verant woordelijkheid voor jeugdigen ligt bij de ouder(s) en bij hen die afge leid verantwoordelijkheid hebben gekregen. Daarbij kan zowel wor den gedacht aan voogden, als aan onderwijzend personeel, trai ners van sportverenigingen en lei ders van allerlei andere clubs, waarvan jongeren lid kunnen zijn. De begrippenlijst is verkrijgbaar bij het informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Alle evenementen zijn ver gaard in een informatiekrant die gratis verkrijgbaar is bij de organisatie van Zeeland Natuurmaand, postbus 292, 4330 AG Middelburg, tel. 0118-659979. De krant biedt de gegevens zowel in het Nederlands als in het Duits. Behalve allerlei achtergrondinfor matie, zoals over de diversiteit in het Zeeuwse landschap, wordt van dag tot dag gemeld wat waar te doen is. Bij elke activiteit is bovendien vermeld of die gratis is of dat entreegeld moet worden betaald en hoeveel die dan per persoon bedraagt. In het midden van de krant is de kaart van Zeeland afgedrukt met de duingebieden, schorren en slik ken, kreken, welen, natuurgebie den, boom- en bloemdijken, wal len en vogelobservatiehutten. Ook wordt duidelijk gemaakt waar natuurwandelingen al of niet onder geleide kunnen worden gemaakt, waar uitzichtpunten zijn en waar natuurinformatie kan worden ver kregen. Aparte aandacht is er voor het project Zeeland natuurlijk tuinen. Voor Abdijnieuws is per regio een greep uit het aanbod gedaan. Schouwen-Duiveland Het verhaal van Grevelympos speelt zich zaterdagavond 7 juni af op het Kijkuitse strandje, vlakbij de boerderij Kijkuit tussen Brou wershaven en Zonnemaire. De oude zeedijk is de tribune van waar de amfi-theatervoorstelling met als thema de Griekse mythen en sagen kan worden bekeken, 's Morgens kan men dan al een wandeltocht van 5 kilometer heb ben afgelegd, te beginnen in Schelphoek, waarbij aangeraden wordt laarzen aan te trekken. Zondag 8 juni is er onder leiding van een natuurgids een excursie rond Slot Haamstede en in de Zeepeduinen. Van 14 tot en met 22 juni is er een kunstschouw, die op meer dan 20 plaatsen, zoals kerken en andere historische gebouwen, tui nen en ateliers, te bezoeken is. Zo'n honderd kunstenaars uit bin nen- en buitenland hebben hier voor werk ingezonden. Tijdens de natuurmaand is Dreischor bloe- mendorp met als hoogtepunten tuinenbezichtiging op 14 en 15 juni, keuring van plantjes op 20 juni en muzikale activiteiten op 20, 21 en 28 juni. De kerk, zo cen traal in het ringdorp, is met bloe men versierd en kan van maandag tot en met zaterdag tussen elf en vijf uur worden bezichtigd. Andere evenementen zijn onder meer een nachtegalenexcursie in Westerschouwen en een Vikingen- tocht in Burgh-Haamstede. Vanuit Bruinisse staan natuurtochten naar de Veermansplaat op het programma. Tholen In Sint Annaland wordt een aantal malen een natte-laarzentocht georganiseerd. Ook zijn er enkele excursies naar het Volkerak, waar bij overigens ook wordt aangera den de laarzen mee te nemen. Zaterdag 14 juni is er bovendien de vijftiende Thoolse fietsdag, die tussen tien en vier uur zijn beslag krijgt. Bevelanden Kinderen vanaf 6 jaar kunnen op de Hollandsche Hoeve in Goes op reis met de natuurlijk-ontdekken- koffer. De ontdekkingsreis is onder meer zaterdag 7 juni en begint om 11.00 uur. De ouders kunnen een half uur later onder leiding van een gids eveneens op pad. Zij moeten evenwel de koffer ontberen. Diezelfde dag is in het informatie centrum van De Schaapskooi in Nisse een presentatie van Zeeuwse producten en in Waarde wordt een natte-laarzentocht op het schor georganiseerd. Vanaf Kamperland wordt op ver schillende dagen een zeiltocht op het Veerse Meer ondernomen. De Stoomtrein Goes-Borsele is ook actief tijdens Zeeland natuur maand en wie liever door letterlij ke paardenkracht wordt ver plaatst, melde zich te Nisse voor een huifkarrit door de Zak van Zuid-Beveland. Zaterdag 14 juni is er een excur sie door de Yerseke Moer. Startpunt is het werkschuurtje aan de Reeweg in Vlake. De zaterdag daarna kan langs de Ooster- en de Westerschelde worden ge- fiétst. De tocht duurt zo'n ander half uur. Vanaf Wissenkerke worden enkele excursies naar de inlagen van Noord-Beveland ondernomen. Walcheren In Domburg wordt een tweedaag se workshop tuinarchitectuur gehouden onder leiding van tuinar chitect Arend Jan van der Horst en in Oostkapelle kan men met de rugzak op pad. Woensdag 11 juni is in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle een roofvo gelshow en vanuit Veere zijn op verschillende dagen excursies naar de Haringvreter. Dinsdag 17 juni is er een zomer avondwandeling in het waterwin gebied Oranjezon. Onder de titel Landgoederen in de Manteling valt een diapresentatie met aanslui tend een wandeling. In Oostkapelle wordt ook al re creërend geleerd: er is een work shop tekenen en schilderen. De objecten waarom het gaat zijn bloemen en dieren. Speciaal voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar is er een beestenboelmiddag in Oostkapel le op woensdag 18 juni. Zeeuwsch-Vlaanderen Zaterdag 7 juni wordt in Oost burg/Aardenburg een krekenfiets tocht van 25 kilometer gehouden. Zondag 8 juni is het schaap- scheerdersfeest in Clinge. Woensdag 11 juni kan men de lucht in: er is een zweefvliegexcur- sie in de buurt van de Axelse Watertoren. Vrijdag 13 juni is er een wallenwandeling in Sluis en in Retranchement kan donderdag 19 juni op kruidenzoektocht worden gegaan. Vanaf Paal wordt zondag 15 juni een zeiltocht met een hoogaars gehouden, inlcusief een natuurex- cursie naar het Land van Saeftinghe. Een Stroopielekkerfietstocht - in het Duits een Schmecklecker Fahrradtour - van om en nabij 30 kilometer kan vanuit Zaamslag verreden worden op zaterdag 21 juni en de zaterdag daarna kan vanuit Kloosterzande langs land schapsprojecten worden gefietst. 2. Gedeputeerde Staten hebben een vergunning Grondwaterwet met voorschriften ter bescherming van bij het grondwaterbeheer betrok- ken belangen verleend voor het onttrekken van grondwater aan 1. J. den Hamer, Lageweg 1, Axel H.K.A. van Damme, Axelse- straat 3, Koewacht World-Bulbs b.v.b.a., Koe wachtsteenweg 5, 9180 Moerbeke-Waas, België G.F.P.M. Michielsen, Statenboomweg 4, Clinge J.A.L. de Koster, Staats weg 3, Lewedorp H.L. Vermue, Lange Noord- weg 5, 's-Heerenhoek J. Kloosterman, Vlaamse- weg 8, Lewedorp J. de Feijter, Dekkers- weg 6, Lewedorp M.J. Dees, Lenshoek- dijk 17, 's-Gravenpolder 3. 4. :6- 7. 8. 9. De beschikkingen liggen van 5 juni tot 17 juli 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en met betrekking tot de vergunningaan- vra(a)g(en), genoemd onder: 1 t/m 3 in het gemeentehuis Axel, werkdagen van 9-12 en 13-16 uur en desgevraagd {tel. 0115-568300) gedurende de openstelling op zaterdag in de Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Szydlowskiplein 2 te Axel. 4 in het stadskantoor Hulst, bureau Milieu, Grote Markt 21, Hulst, werkdagen van 9-12 en 13-16.30 uur en zaterdagmorgen van 9-12 uur in het politiebureau, Van der Maelstedeweg 52 te Hulst; 5 t/m 9 in het gemeentehuis Borsele, Stenevate 10, Heinkens- zand, werkdagen van 8.30-12.30 uur en donderdag van 17-20 uur. Zij die bedenkingen hebben inge bracht en belanghebbenden, die aantonen dat zij daartoe redelij kerwijs niet in staat waren, kunnen tot 17 juli 1997 beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gra- venhage. De beschikking wordt op 17 juli 1997 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen Provinciale Staten van Zeeland voorstellen enkele weg gedeelten aan het openbaar ver keer te onttrekken in verband met de aanleg van de rondweg Poort vliet. Het betreft een gedeelte van de Geerweg, de Korte Zandweg, de Lange Zandweg de Kruytenburg- seweg en de Koningsweg. Het ontwerp-voorstel met bijlagen ligt van 9 juni tot en met 8 juli 1997 voor belanghebbenden ter inzage bij Directie infrastruc tuur en vervoer, kamer D 104, Abdij 6, Middelburg, werkdagen van 9-12 uur en 14-16 uur en in het gemeentehuis Tholen, op werkdagen. Belanghebbenden kunnen tot en met 8 juli 1997 schriftelijk of mondeling hun zienswijze ken baar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie infrastructuur en vervoer, postbus 524, 4330 AM Middelburg, tel. 0118-631506. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben verkeersmaatregelen vastgesteld voor de parallelweg van de provinciale weg op de Oesterdam (N659): 1het gedeelte tussen km 11,000 en km 11,140 wordt aangewezen als verplicht fiets pad; de slagboominstallatie is in verband hiermee verplaatst; 2. met onderborden wordt aan gegeven dat op de gedeelten die zijn aangewezen als fiets pad, langzaam gemotoriseerd verkeer (landbouwverkeer e.d.) wordt toegestaan; 3. voor het gedeelte dat vrij toe gankelijk is (tussen km 3,580 en km 5,700), wordt een par keerverbod ingesteld voor de oostzijde. De besluiten liggen van 6 juni tot en met 18 juli 1997 tijdens kan tooruren ter inzage bij de Directie infrastructuur en ver voer te Middelburg, Abdij 6, kamer D107 en in het regiokan toor Zierikzee, Havenpark 8. Belanghebbenden kunnen tot en met 18 juli 1997 tegen dit ver- keersbesluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middel burg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen tevens bij de president van de Arrondis sementsrechtbank om een voorlo pige voorziening vragen. Pak even uw zakboekje THOLEN t/m juni Aquarellen van Isa Leemreijze, Ten Anker. 7 t/m 13 juni Eendrachttoernooi tennis, velden Eegedima. 7 juni Koor- en samenzanguur zangvereniging Immanuël, N.H.- kerk 19 u. 14 juni Rommelmarkt De Kraal, schoolplein 10-14 u. 18 juni Seizoensafsluiting platte landsvrouwen op Speelmansplaten, vertrek Markt 18.30 u. 20 juni Bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 23 t/m 26 juni Avondwandelvier daagse, start Zoekweg 18.30 u. 24 juni Fietstocht Anbo door Bra bant, vertrek 10.30 u. zaal Schut tershof. 25 juni Fancy-fair Fabeltuin 14-17 u. 28 juni Receptie 10-jarig bestaan In- traco/AVC '87, Meulvliet 16-18 u. OUD-VOSSEMEER 6 juni Clubdag v.v. Vosmeer. 7 juni Zomerconcert OVM, Vossen- kuil 20 u. 11 juni Open ochtend peuterspeeli zaal De Pluus 9-10 u. 13 en 14 juni Kermis, Raadhuis straat. 14 juni Jeugdwielerronde, start Dorpsweg 13 u. SINT-ANNALAND t/m oktober Tentoonstelling streek museum Meestoof over fotografie en bruiloften, di t/m za 14.15-16.45 u, 5 juni Politiek café VVD met spre ker A.M. de Kaper, Havenzicht 20.30 u. 7, 14, 21, en 28 juni Natte-laarzen tocht over schorren, aanmelden bij VVV, start Sluispolderdijk 16 u. 10 juni Diploma-avond Smash be ginners/jeugd, Wellevaete 18.45 u. 17 juni Diploma-avond Smash ge vorderden/jeugd, Wellevaete 18.45 u. 26 juni Fietstoch plattelandsvrou wen naar eendenkooi Anna Jacoba- polder. 27 juni Rommelmarkt en fancy-fair De Casembrootschool, schoolplein 18-20 u. SINT-MAARTENSDIJK 8 juni Zuid-Bevelandroute 150 km tourclub De Bidon, Markt 9 u. 14 juni Open Thoolse fietsdag, start VVV-kantoor Haven. 30 juni t/m 3 juli Smalstads wan deltochten, start Haven 18.30 u. SCHERPENISSE 7 juni Thoolse dag, Pluimpotterrein 9 u. 14 juni Braderie 11-21 u. 15 juni Toertocht Mergellandroute motortoerclub Tholen, vertrek vei ling Veerdijksweg 9.30 u. 28 juni Toertocht per racefiets over 150 km, start café Smerdiek 9 u. POORTVLIET 7 juni Schuurfeest PJZ, Bitterhoek- seweg 21 u. 14 juni Rommelmarkt en fancy-fair De Eevliet, schoolplein 14-16 u. SINT-PHILIPSLAND 6 juni Bloeddonoravond Rode Kruis, Wimpel 18.30-21 u. 10 juni Onthulling kunstwerk en begin viering 150 jaar Anna Jaco- bapolder. 16 t/m 19 juni Avondwandel vier daagse, start Druiventros 19 u. 21 juni Excursie Slikken van de Heen west, vertrek 10 u, 28 juni Braderie 9-21 u. BERGEN OP ZOOM t/m 8 juni Expositie Eugène Peters, Markiezenhof. t/m 6 juni Wandelvierdaagse, sport park Rozenoord. t/m 29 jun. Expositie 'Kermis op het platte vlak', Markiezenhof, t/m 6 juli Installaties van Aagje Pel en Bert Bevers, Markiezenhof, t/m sept. Expositie beelden en ob jecten uit speksteen door P. Make- new uit Tholen, kunst- en antiek- kelder l'Amuse di t/m za 12-17 u. 7 en 14 juni Boekenmarkt, Markie zenhof 10-17 u. 6 juni Nachtmarkt met muziek en diverse stands, Grote Markt en Tha- liatuin vanaf 18 u. 7 juni Nachtwandeltocht Bergen op Zoom-Vlissingen, café De Raaij- berg 24 u. 7 juni Rolschaatswedstrijd voor be ginners, sporthal Tuinwijk 11 u. 14 en 15 juni Drakentocht met rondleidingen en lunch en diner, hotel De Draak 10 u. 20 juni Live cd-opname Flat Out, Stoelemat. 21 juni TV-opnamen Gein op het Plein van Ter land, ter zee en in de lucht van TROS, Grote Markt 10- 18 u. 29 juni Maria ommegang, centrum 15 u. film+++fïlm+++film+++fllm ROXY 1: The Fifth Element - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. Tom Jerry - za, zo en wo 14 u. ROXY 2: All Stars - vr 21.30 u., za 14 en 21.30 u., zo 14 en 16.30 u., di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 1: Karakter - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Space Jam - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Liar Liar - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Saint - do 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u. The English Patient - zo 20.30 u., wo 20 u. Pinocchio - za, zo en wo 14 u. Cinema Paradiso: The People vs. Larry Flynt - ma en di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz Bevoegdheden staten. Gedeputeer de staten willen dat provinciale sta ten enkele bevoegdheden aan hen delegeren. De provinciewet staat dit toe. Het gaat om de overdracht van het beheer en onderhoud van wegen en om de ontrekking van wegen aan het openbaar verkeer. Ook de be voegdheid om rechtsgedingen en procedures van bezwaar en admini stratief beroep te voeren zou gede legeerd moeten worden. Deze groep jongeren van turnvereniging TVT uit Tholen had het prima naar haar zin op de winderige Speelmansplaten. Recreatieterrein de Speelmans platen bij de Oesterdam was even heel erg in trek bij gymnasten. De afdeling zuidwest van de KNGB organiseerde een jeugdkamp aan het Zoommeer. In totaal kwamen er 220 gymnasten en begeleiders, plus organisatoren en stafmede werkers riaar Tholen voor het uitstapje. In een intensief pro gramma werd de jeugd van vrij dag- tot zaterdagmiddag bezig gehouden. Alle Thoolse gymver enigingen waren vertegenwoor digd. WIK uit Sint-Annaland bracht de meeste deelnemers in (zestien). Excelsior uit Poortvliet kwam met elf mensen naar de Speel mansplaten, TVT uit Tholen en De Flippers uit Sint-Philipsland met negen. Kwiek uit Stavenisse, SHF uit Scherpenisse en Spido uit Oud-Vossemeer met acht en Olympia uit Tholen met zes le den. Voor deze gelegenheid waren er tenten gehuurd, maar er deed zich een probleem voor. De leve rancier hield zich niet aan zijn af spraak en daardoor kwam men een tent te kort. Daarvoor kon men echter nog bij scouting Hee- netrecht in Tholen terecht. Vrij dagavond werden de sporters me teen aan het werk gezet met een speurtocht van zo'n negen kilo meter naar Tholen. Wie dacht dat ze daarna vermoeid in slaap vielen, heeft het mis. Een enke ling pakte nog twee uurtjes slaap, maar de meesten besloten maar gewoon op te blijven. De disco draaide tot drie uur 's nachts en ook daarna ging het licht nog niet uit. De volgende dag wachtte een druk program ma met allerlei spelen, 's Mor gens kwamen er zo'n dertien da mes het ontbijt verzorgen voor de gymnasten en 's middags zorgden zeventien dames voor de lunch. Tüssen de tenten was een grote klimwand opgesteld waarlangs men (met een veiligheidslijn om) naar boven kon klimmen. Deze attractie was zo in trek, dat er tot op het laatste moment, terwijl al le tenten al afgebroken waren, nog druk gebruik van werd ge maakt. Ook was er een 'tokkel- baan' (een kabel waarlangs men met een catrol omlaag kan glij den) en men kon op een beschutte plek en met de nodige veiligheids maatregelen 'paintball' spelen. Met 'geweren' - geladen met verf- balletjes - probeerden dejongelui (en ook de leiding) elkaar te ra ken. Enkelen waagden zich, on danks de frisse wind, zelfs nog aan een duik in het water. En voor ze er erg in hadden, was het voorbij. Zaterdagmiddag om vier uur zat het merendeel al weer in de auto op weg naar huis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11