Vrederust schenkt 62 mille voor kerk Leiding en communicatie zijn belangrijk bij brandbestrijding Regels gesteld voor grafstenen Gemeente bestuurt niet, maar dicteert Het Witte Huis, een majoor en de bedijking van 'De Polder' PERSIA Scheepsbrand verrast deelnemers wedstrijd in Tholen Exclusief en voordelig Donderdag 29 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ledental vereniging loopt alsmaar terug De leden van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zuid-West Nederland heeft besloten om 62.000 gulden beschikbaar te stellen voor een grote onderhoudsbeurt van het interieur van het kerkgebouw de Ark op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. Tholenaar laat beelden en objecten van speksteen zien Flinke reserve Aflopende zaak Nieuwbouw In het motorcompartiment van de vissersboot Tannetje Johanna Cornelia was brand uitgebroken. Een zoon van de schipper was door het vuur ingesloten. Toen de brand zich naar voorin het schip verplaatste, raakte ook een tweede schipperszoon ingesloten. Met die situatie wer den twaalf West-Brabantse brandweerkorpsen zaterdag geconfronteerd in de Thoolse handelshaven. Kameleon Fabel Geen ruimte meer voor grafkelders De gemeente blijft eisen stellen aan de afmetingen van gedenktekens op graven. In de gemeenteraad was geen meerderheid te vinden voor het model van de vereniging van Nederlandse gemeenten, dat slechts voorschrijft dat lengte en breedte van het gedenkteken die van het graf niet mogen overschrijden. PvdA-wethouder I.C. Moer land kreeg slechts steun van zijn eigen fractie, VVD, D66 en AOV. Schaalmodel Op 1 november 1847 werd het laatste gat in de zeedijk rond de splinternieuwe Anna Jacobapolder gedicht. Bruinisse was weer een stukje groter geworden. De gro te man achter het ontstaan van de Anna Jacobapolder, die nu tot het Sint-Philipslands grondgebied behoort, was W.F. del Campo genaamd Camp. Mevr. C. Jasperse- Hiemstra uit Terneuzen interesseert zich met name in deze man, zijn familie en zijn leven. Als geboren Sint- Philipslandse en voormalig inwoonster van De Sluis weet ze veel te vertellen over de geschiedenis van één van de kleinste dorpen van Tholen. Bruinisse Mevr. Jasperse doorvorst geschiedenis 150-jarig Anna Jacobapolder d Perzen, Beibers, Kelims, Nepals,Gabbeh's. Het besluit viel woensdagmiddag 21 mei tijdens de algemene leden vergadering in Emergis (voorheen P.Z.Z.) te Kloetinge, waar het psy chiatrisch ziekenhuis staat voor overig Zeeland. Tholen en St. Phi- lipsland blijven aangewezen op Vrederust. Ziekenhuis en vereni ging werden tien jaar geleden ver zelfstandigd, maar de leden blijven Vrederust en Emergis ondersteu nen. Vorig jaar ging er 12.528 gulden naar toe en eerder werd een op knapbeurt van de buitenkant van de Ark gesubsidieerd. Dit keer gaat het om de herinrich ting van het interieur. De 62 mille komt ongeveer overeen met het bedrag dat jaarlijks ontvan gen wordt aan contributie. In 1996 kwam 66.997 gulden bin nen van 5081 leden, zodat de ge middelde bijdrage ƒ13,19 bedroeg, P. Makenew uit Tholen expo seert in de kunst- en antiekkel der 1'Amuse aan de Grote Markt 1 te Bergen op Zoom beelden en objecten uit spek steen. De tentoonstelling duurt tot en met eind september en is van dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur geo pend. 1'Amuse is pas geopend. Na bijna drie jaar vanuit huis en op beurzen te hebben geope reerd hebben Adelaide van der Tak en Elske van der Hoeden een geschikte ruimte gevonden in de meer dan 600 oude gewel- venkelder van het Bergse stad huis. Ze presenteren daar oude spul letjes, zoals spiegels, serviezen, manden, Oud-Hollandse meu belen, vazen en andere antiek en curiosa. terwijl het minimum 5 gulden be draagt. Naast de 62 mille is er al een bij drage van 50.000 gulden toegezegd aan Emergis voor een speel-buiten- voorziening bij Ithaka. Per 1 janu ari bedroeg het kapitaal 823.172 gulden, zodat penningmeester C. Meertens uit Poortvliet nog een flinke reserve achter de hand heeft. De lage rentestand beperkte de op brengst van het vermogen tot 35.452 gulden. Aan bureaukosten, correspondentenvergoeding, verga- derkosten en bijdragen aan de zie kenhuizen ging totaal 50.416 gul den weg in 1996, zodat een voorde lig saldo werd geboekt van 52.033 gulden. In 1996 werd in het zie kenhuis Vrederust het bestuur ver vangen door een raad van toezicht, waarin namens de vereniging secre taris C.S. Gideonse uit Bergen op Zoom de enige vertegenwoordiger is. Mevr. drs. L.A. Padt-Visser uit Poortvliet, die vorig jaar afscheid nam als bestuurslid, zit op per soonlijke titel als arts in de raad van toezicht. Naast de vereniging mo gen ook de ondernemingsraad en de patiëntenraad een lid voor de raad van toezicht voordragen. Financieel is de vereniging nog kerngezond, maar het ledental loopt jaarlijks terug met zo'n 400. Door sterfgevallen e.d. neemt het ver grijsde ledenbestand steeds af. En er wordt niet meer aan ledenwer ving gedaan, zegt hoofdcorrespon dent A. Brinkman uit St. Maartens dijk. Hij is al zeventien jaar in functie en toen hij begon, waren er nog wel 14.000 leden. "Als je ziet, dat er nu maar 5081 meer over zijn, dan moet je constateren, dat het een aflopende zaak is met de vereni ging. Over drie jaar is het op deze manier afgelopen." In het bestuur van de vereniging zitten naast Meertens van Tholen nog I.C. Hage uit Oud-Vossemeer en mevr. M.J. Hoogedeure-Kievit uit Tholen. De statuten werden gewijzigd omdat de aanpassing aan de bepalingen van het nieuwe Burgerlijk Wetboek nog nooit was uitgevoerd. Het ging in 1996 goed met de voortgang van de bouw bij Vrede rust. Er werd begonnen met de ver nieuwing en uitbreiding van de laatste patiëntengebouwen en de polikliniek werd voltooid. Hoogte punten in het ambitieuze program ma werden bereikt door de opleve ring van de nieuwe centrale keuken annex restaurant en patiëntenfoyer, alsmede de nieuw voor deeltijd-the rapie. Stukje bij beetje komt er op die wijze een bijna helemaal nieuw ziekenhuis Vrederust tot stand. Leden van de Etten-Leurse brandweer gaan de brand te lijf aan boord van het Thoolse vissersschip Tannetje Johanna Cornelia. De haven was de hele dag het decor voor een districtswedstrijd van het algemeen brandweer wedstrijdco mité West-Brabant. Het te blussen object en de entourage waren door de blusgroep Tholen, in samen spraak met de staf, verzorgd. De keuze voor een brand op het water was voor veel deelnemers verras send. „Eén bevelvoerder vertelde me dat hij onderweg hiernaartoe Tholen met het water had geassocieerd en de mogelijkheid van een bootbrand met zijn mannen had besproken. Zijn vermoeden kwam uit", vertelt Thools staflid J. de Feijter. „Een andere was door onze keuze aan het denken gezet. Want in zijn gemeen te is een jachthaventje, maar er was nog nooit mee geoefend", geeft hij het leerzame aspect van de wed strijd aan. De deelnemende ploegen vertrok ken vanaf de kazerne aan de Ten Ankerweg naar de haven. Daar aan gekomen troffen ze een schipper aan die de avond tevoren flink had gefeest en daardoor nog steeds van toeten noch blazen wist. Ook de ha venmeester kon de brandweer wei nig wijzer maken, want hij was nog maar veertien dagen in functie. „Door een sukje eigen verkenning moeten ze alles zien te achterha len", vertelt wedstrijdleider G.J.M. van Hoek. Er waren een paar 'aardigheidjes' ingebouwd. Zoals de havenmeester die zijn auto heel ongelukkig par keerde, een gasfles op het voordek, een last die boven een luik hing in de vorm van een bak met water, en een luik dat was gecamoufleerd door een rol touwen. In het ruim waren ook nog wat olie en gevaar lijke stoffen aanwezig. Verder werd de Kameleon nog ingezet. Leden van de scouting kwamen ermee aanvaren om hun hulp aan te bie den. „Daarvan moest wel gebruik ge maakt worden, maar tegelijkertijd de nodige afstand gehouden wor den", aldus Van Hoek. „Sommigen lieten ons gewoon aan boord komen, anderen wezen ons resoluut terug", vertelt Boudie Hoogedeure. Vanaf de kant sloegen heel wat mensen de verrichtingen gade; de eenden in de haven lieten zich nauwelijks storen en vlogen regelmatig luid kwakend voorbij. Alle teams slaagden erin binnen de tijd de beide slachtoffers uit het schip te halen (ze werden met de Rode-Kruisbus afgevoerd) en het vuur te bedwingen. „Een ploeg krijgt veertig minuten speeltijd. Na 35 minuten wordt aangegeven dat nog vijf minuten resteren", zegt Van Hoek. Overal rond de brandweerlieden liepen juryleden. „Er wordt op zo'n 170 punten beoordeeld. Zaken zo als veiligheid, omgaan met de slachtoffers, gebruik van de midde len, methodiek en communicatie." Volgens Van Hoek zat het venijn van de opdracht in de eenvoud er van, en werden de bevelvoerders getest op hun accuratesse. „De be strijding van de brand week in feite nauwelijks af van die in een wo ning. Maar het publiek kon nu veel meer zien dan wanneer je in een gebouw oefent", zegt De Feijter. Na afloop toonde de jury zich bij zonder tevreden over de kwaliteit •van het getoonde. Dat kwam tot uit drukking in de hoge scores. Suiker Unie Dinteloord won met 1414 punten en gaat samen met Steen bergen 2 (1310 p) en Woensdrecht (1276 p) door naar de gewestelijke wedstrijd. De verdere uitslag: 4. Etten-Leur 1270 p, 5. Halsteren 2 1242 p, 6. Fijnaart 1232 p, 7. Oudenbosch 2 1232 p, 8. Roosendaal 1232 p, 9. Standdaarbuiten/Noordhoek 1232 p (bij gelijke punten bepaalt het tech nisch totaal de rangschikking), 10. Sprundel 1204 p, 11. Isover 1158 p en 12. Terheijden 2 1100 p. „Het verhaal doet de ronde dat degene die het eerst in actie moet komen in het nadeel is, omdat de jury dan nog niet ingewerkt zou zijn en niets weggeeft. En wanneer je laatst bent, is de jury het beu en zou je het ook slecht treffen. Maar die fabel is in Tholen gelogenstraft, want de laatste ploeg is winnaar geworden en degene die de spits afbeet nummer twee", meldt De Feijter. Zelfs degenen die in het klassement achteraan eindigden, hadden het ge voel een fijne wedstrijd gespeeld te hebben. „Dat is positief voor de brandweer en een opsteker voor de blusgroep Tholen en de gemeente", aldus het Thoolse staflid. Hij geeft aan dat de leiding en de communicatie bij brandbestrijding erg belangrijk zijn. „De uitslag illustreert dat, want de klassering is praktisch hetzelfde als die van de bevelvoerders." De wedstrijd werd vrijdagavond voorgespeeld door de blusgroep Sint-Maartensdijk, in aanwezigheid van de jury. Dat gebeurt als een soort controle, of alles inderdaad loopt zoals uitge dacht is. Onaangename verrassingen op de wedstrijddag worden daarmee voorkomen. Leden van de groep Tholen hadden overdag alles voor de wedstrijd in orde gebracht. „De organisatie is tevreden over het verloop en datzelfde geldt voor de heer Kooistra, die zijn boot be schikbaar stelde", zegt De Feijter. CDA en RPF/GPV vroegen bij monde van J. de Jager en P. van Belzen weliswaar om een zo ruim mogelijke interpretatie van de re gels, maar gaven hun steun aan de beheersverordening. Dit ondanks een dringend beroep op hen door J. van den Donker (D66) en wethou der Moerland. En terwijl wethouder J. van der Jagt duidelijk maakte voor een ruime interpretatie niets te voelen: „Dat zou kunnen leiden tot een oeverloze discussie." Volgens Van Belzen zou er voldoende ruim te zitten in de bepaling die het stel len van nadere regels en het geven van ontheffing mogelijk maakt. Van der Jagt wees hem erop, dat de na dere regels aan de verordening zijn toegevoegd. Hij vroeg de raad om die te handhaven en dat gebeurde ook. Op de Thoolse algemene be graafplaatsen geldt voortaan voor staande grafmonumenten een hoog te tussen 80 en 120 cm, een breedte tussen 60 en 80 cm (dubbele graven 120 tot 160 cm) en een dikte tussen 7 en 15 cm. Liggende grafmonu menten mogen een meter breed zijn, 150 tot 200 cm lang en 10 tot 15 cm dik. Op kindergraven mogen staande gedenktekens maximaal een meter hoog en een meter breed zijn; liggende een meter breed en 100 tot 150 cm lang. Grafkelders kunnen voortaan niet meer gesticht worden. Slechts PvdA, VVD en D66 waren daar vóór. Het CDA had in de commissie openbare werken een compromis voorgesteld - één begraafplaats in de hele gemeente aanwijzen waar grafkelders mogen komen. Maar omdat daar geen steun voor was, ging J. de Jager ak koord met het voorstel van burge meester en wethouders. SGP en RPF/GPV verklaarden zich tegen de regels in de verordening die be trekking hebben op crematie en as- bezorging. De SGP ook tegen het begraven op zondag, uitgezonderd bij rampen. Mevrouw W.A.M. Roelvink (AOV) informeerde nog of er in Tholen ook op eigen grond begraven kan worden, maar vol gens de wethouder laat de wet op de lijkbezorging dat niet toe. Voorstellen om het klokluiden bij begrafenissen in heel de gemeente uniform uit te voeren, kwamen in het voorstel niet meer voor. In de commissie was unaniem voor hand having van de plaatselijke gebrui ken gepleit, nadat M.J. Klippel (SGP) dit had aangekaart. „Ik ben blij dat u onze suggestie hebt over genomen", zei hij tegen de wethou der. Maar het zou weieens een Pyr rusoverwinning kunnen zijn, want Van der Jagt kondigde aan dat er mogelijk een afzonderlijk voorstel over het klokluiden komt. Maar liefst 20.000 mensen worden geplaagd door de stank van 100.000 varkens. Wie is hiervoor verantwoordelijk? Wanneer alles doorgaat, zitten straks 20.000 mensen op het eiland Tholen in de stank door be stuurlijke onkundigheden. Heel veel is er al over gezegd en geschreven, maar ik wil er dit aan toevoegen: In de politiek heel veel fouten ma ken, is mogelijk, maar in het be drijfsleven was dit bestuur al lang vervangen. De laatste onkundigheid viel mij op in de Eendrachtbode van 22 mei. In de Bram Groenewegeweg bouwt men een varkensstal, welke maar liefst 19 meter te lang is. Wethou der Van der Jagt reageerde laco niek: ik heb geen verklaring. Men moet als burger eens iets bouwen dat 19 meter afwijkt van de vergun ning. Ik herinner mij de zaak van vishandel Deurloo in Tholen: afbre ken. De lege plaats van het benzinesta tion van Eskes aan de Ten Anker- weg - pure broodroof - stoort mij nog elke dag en zo kan een hele pa gina volgeschreven worden. Een prachtig schildersbedrijf in St. Maartensdijk moet nu weer wijken voor uitbreiding van het gemeente huis. Wat wij als burgers nooit te zien krijgen, is wat deze procedures Stemmen van lezers allemaal kosten. Ieder zou enorm schrikken van het bedrag en dit ge beurt allemaal ten laste van de bur gers. Besturen, daar gaat het om. Naar mijn bescheiden mening wordt Tholen bestuurd door enkele mensen die, in een pure monoloog, anderen hun wil opleggen. Dit klopt van geen kanten. Een bestuur is er voor de mensen en niet tegen de mensen. Men dient door middel van een dialoog beide partijen te vreden te stellen en altijd op te ko men voor de burgers. Dit bestuur bestuurt niet, nee het dicteert en ac cepteert van niemand een andere mening. Maar dat is toch nooit de bedoeling van besturen! J. van Gorsel Vlasmarkt 1 Tholen kwam uit een gezin met veertien kinderen (dertien broers en één zus). De familie is vanaf dat mo ment echter vrij onfortuinlijk. De takken van zijn broers sterven al snel uit vanwege het feit dat er rela tief veel kinderen jong overleden of omdat ze kinderloos bleven en om dat er veel meisjes geboren werden in de latere generaties. Alleen de lijn van W.F. del Campo zelf loopt vrij yer door. Willem Frederik del Campo ge naamd Camp overleed op 10 augus tus 1879 in zijn landhuis Willems burg. "Het is nog niet precies be kend waar hij begraven is", vertelt mevr. Jasperse. "Aangenomen wordt dat hij in Delft (waar hij ook gewoond heeft) is begraven, omdat hier het familiegraf te vinden is. Ik ben bij dat graf geweest. En daar ligt wel Del Campo's vrouw begra ven, maar zijn naam staat niet op de steen van die grafkelder. Den Haag was zijn officiële woonplaats. Daar ben ik ook geweest en ik heb er in archieven van begraafplaatsen ge zocht, maar zijn naam ben ik niet tegengekomen." Del Campo is in elk geval niet op Sint-Philipsland begraven. Dat was echter oorspronkelijk wél de bedoe ling. "Op de plaats waar later zijn schoonzoon Martini Buijs de een denkooi aanlegde, kwam Del Cam po graag om te jagen. Het was zijn favoriete plekje", vertelt mevr. Jas perse. "In 1849 liet hij een soort ei landje bij de ingedamde kreek ver hogen. Dat werd 't koepeltje' ge noemd. Twee jaar later liet de be dijker van de Anna Jacobapolder op 't koepeltje een gemetselde grafkel der aanleggen. Daar wilde hij be graven worden. Maar in 1869 kwam de begraafwet en toen mocht men niet meer overal begraven worden. Dat kon alleen nog op offi ciële begraafplaatsen." Tien jaar la ter overleed Del Campo en ware het niet door deze wet, dan lag hij waarschijnlijk nu nog in de eenden kooi. De grafkelder is vermoedelijk afgebroken, maar mevr. Jasperse weet niet of er wellicht van 't koe peltje nog wat te zien is. "Mis schien dat ik er nog eens rond kan kijken om dat uit te vinden", zegt ze. Er doet nog een markant verhaal de ronde over de dood van Del Cam po. "De kist met zijn lichaam t> moest vervoerd worden naar Delft. Met paard en wagen moest men daarvoor het schor bij laag water oversteken om zo verder te kunnen rijden naar Roosendaal waar de kist per trein verder zou worden ver voerd. Maar men vertrok met ver traging en moest uiteindelijk in vliegende vaart rijden om het opko mende water voor te zijn", vertel mevr. Jasperse. Maar ondanks die verhalen is het nog steeds niet ze ker waar hij precies begraven ligt. De oud-Sint-Philipslandse wil dit echter nog wel achterhalen en blijft in de archieven zoeken. De aandacht van mevr. Jasperse richt zich echter nu helemaal op landhuis Willemsburg. "Ik heb een poppenhuis op schaal gemaakt en het zou bijvoorbeeld leuk-zijn om ooit nog eens een schaalmodel van het 'Witte Huis' te kunnen maken. Mét inrichting en al natuurlijk. En dat is nou net de moeilijkheid", vertelt mevr. Jasperse. "Ik weet wel hoe het er van buiten uitziet, maar wat was de indeling van het huis? Ik hoop nu dat ik in een ar chief voor architectuur in Rotter dam wat meer kan vinden. Je weet tenslotte precies wanneer het ge bouwd is." Tijdens haar naspeuringen heeft de oud-inwoonster van De Sluis ook contact gehad met een verre nazaat van Del Campo. Jan Willem del Campo (de oudste zoon van de be dijker) had een zoon genaamd Ro bert. Deze kreeg onder meer een dochter, Sophie Marie Henriëtta die later trouwde met ene Du Pui. Een doch ter van deze Sophie heeft mevr. Jas perse nog aan enkele inlichtingen geholpen. Overigens stierf de tak van W.F. del Campo met Robert uit (en daarmee de hele stam van Wilhelmus Petrus del Campo). Van het landhuis, maar ook van de boerderij Willemsburg is niets meer over. Het woonhuis van de boerde rij bleef nog tot 1969 bestaan waar na ook dit werd afgebroken. "Ik blijf in elk geval doorzoeken tot ik meer over het landhuis weet. Het is voor mij echt een leuke hobby, maar er gaat wel veel tijd en ener gie in zitten", besluit mevr. Jasper se. Mevr. Jasperse werd geboren in Sint-Philipsland; haar moeder is een rasechte Sint-Philipslandse. Als kind interesseerde ze zich niet bij zonder veel voor de geschiedenis van haar geboorteplaats, maar later kwam daar verandering in. "In 1973 - ik was toen een jaar of ze ventien - kreeg ik een boekje met oude ansichtkaarten in handen. Daar stond ook een plaat in van het herenhuis dat Del Campo liet bou wen", vertelt mevr. Jasperse. "Ik heb er toen verder niet zoveel mee gedaan, maar in 1990 las ik een krantenartikel over de sluissteen van Del Campo. En zo werd mijn interesse gewekt." Die bewuste steen had bedijker Del Campo des tijds geplaatst op een suatiesluis in de dijk bij het buurtschap De Sluis. Deze sluis werd na de dijkverzwa ring en de bouw van een nieuw ge maal echter overbodig. Het was on der meer mevr. Jasperse die zich er voor beijverde om de steen niet te laten verdwijnen van Sint-Philips land, maar hem te plaatsen als een soort gedenkteken. De steen zou aanvankelijk naar het kantoor van het waterschap Tholen in Sin- Maartensdijk gebracht worden! "We zijn toen gaan praten met bur gemeester Vogel en ik had eigenlijk wel graag gehad dat ze de steen op het grasveldje op De Sluis hadden gezet. Maar het werd Anna Jacoba polder. En dat is ook niet verkeerd, want de voormalige lagere school waar de steen naast staat, is ge bouwd door Del Campo", vertelt mevr. Jasperse. Met hernieuwde interesse begon de oud-inwoonster naspeuringen te doen naar het leven van Del Campo en met name naar het herenhuis dat hij liet bouwen. Willem Frederik del Campo genaamd Camp was een telg uit een militair geslacht. Hij werd geboren in 1801, is vernoemd naar koning Willem I en is ook diens petekind. In het leger kwam hij bij de genie te werken en hij hield zich bezig met de fortificatie van steden. Hij trouwde met Eva Maria Adriana de Jonge, een telg uit een Schouws regentengeslacht, maar zij overleed het jaar erop al in het kraambed. Del Campo her trouwde in 1833 met Anna Jacoba van Sonsbeek die via het erfdeel van haar moeder Magdalena Ferdi- nanda Maria Verheye van Citters voor een zestiende deel eigenaar was van de schorren van Rumoirt en Nicke bij Sint-Philipsland. Del Campo, die voor de genie toezicht hield op fortificaties langs de Wes- terschelde en de Belgische grens, kwam door zijn werk in contact met Abraham Caland die inspecteur van waterstaat was. Caland wilde al langer de schorren ten noorden van Sint-Philipsland bedijken, maar vond voor deze plannen geen ge hoor bij de familie Verheye van Citters. Del Campo had hier wel oren naar. Hij kocht de overige stukken van de schorren van Ru moirt en Nicke en Caland kocht de schorren tussen de Oude Polder en de Bruintjeskreek. Met de schorren als onderpand (want het geld was op) begonnen de beide heren gelijk tijdig met de bedijking. In 1847 be gon men met het werk en zonder graafmachines, baggerschepen en vrachtwagens werd nog datzelfde jaar in november het laatste gat ge dicht. Daarmee was Bruinisse weer een stukje groter geworden. Brui nisse, want de bedijkte schorren van. Rumoirt en Nicke hoorden aan vankelijk bij deze Duivelandse ge meente. -/ Caland noemde zijn stuk land Kra merspolder (naar de toenmalige burgemeester van Sint-Philipsland) en Del Campo noemde zijn deel Anna Jacobapolder (naar zijn twee de vrouw). Tot zover is de geschie denis vrij bekend. Del Campo werd bij zijn pensionering uit het leger ti tulair tot majoor benoemd en 'de majoor' werd in de volksmond dan ook zijn bijnaam. In de nieuwe pol der ontstonden twee dorpjes. Eén nederzetting in het westen (De Sluis) en één in het midden van de polder (Anna Jacobapolder). "Het eerste dat Del Campo weg heeft la ten zetten waren een directiewo ning en een aantal andere huizen. Die werden echter al snej afgebro ken. Daarna werd de boerderij Ru moirt aan de Langeweg gebouwd", vertelt mevr. Jasperse. "Die boer derij werd in 1848 gebouwd en staat er nu nog. Het jaar daarna werd Nicke gebouwd en in 1850 De Stelberg. In 1852 bouwde Del Campo boerderij Willemsburg en in 1853 het gelijknamige landhuis. Veel mensen halen het 'Witte Huis' en de boerderij door elkaar. Maar dat waren twee verschillende ge bouwen. Ook de hoeve had een ei gen woonhuis. Ergens tussen 1871 en 1879 werd boerderij Frederiks- burg gebouwd." Mevr. Jasperse legt uit dat Del Campo de boerderijen stichtte voor zijn kinderen. "Later werden deze boerderijen gesplitst en zo ontston den bijvoorbeeld de Helena- en Magdalenahoeve", zegt de oud- Sint-Philipslandse. Zij interesseert zich nu in het bijzonder voor het 'Witte Huis'. "Het stond vanaf de Sluisweg gezien een heel eind het land in, omringd door een bospark. Het was een groot herenhuis dat met de voorkant naar de Sluisweg stond. Er liep een oprijlaan naartoe met bomen erlangs", vertelt mevr. Jasperse. "Het is ontzettend jam- mer dat het huis er niet meer staat. Het is in 1919 gesloopt. Ik wil er graag alles over te weten komen, maar dat valt niet mee. Mensen die het nog van binnen gezien hebben, zijn er bijna niet meer. Ik heb wel met Pie de Masier gesproken, maar die wist alleen nog dat er een mar meren vloer in de gang lag. Ze was er geweest omdat op sommige da gen de kinderen van De Sluis op het huis mochten komen om een cadeautje in ontvangst te nemen." Mevr. Jasperse speurt in oude ar chieven naar gegevens over de fa milie Del Campo en het huis. "Dat gebeurt niet zo heel vaak, want ik moet wachten tot mijn man vrij heeft. Dan kan hij op de kinderen passen en heb ik de auto ter be schikking. Maar dan ben ik soms ook wel een hele dag weg. Om ze ven uur 's morgens de deur uit en om negen uur 's avonds terug", zegt de Terneuzense. In haar huidi ge woonplaats (waar Del Campo woonde toen hij de Anna Jacoba polder bedijkte) heeft ze niet zoveel interesse. "Ik woon er. maar de ge schiedenis van Terneuzen zelf inte resseert me niet. Hier kom ik van daan en dat trekt me veel meer." Haar naspeuringen hebben mevr. Jasperse een complete stamboom van W.F. del Campo opgeleverd. De bedijker van Anna Jacobapolder Mevrouw C. Jasperse Hiemstra voor het woonhuis van boerderij Hof Rumoirt uit 1848. Zoals de ge denksteen boven de deur aangeeft, is het huis in 1884 herbouwd. De originele schuur en de paarden stal staan er nog. Fortuinsbaat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7