Kinderboerderij en heemtuin langs fietsroute over Tholen B. en w. willen geen dependance van gemeentehuis EHBO-Stavenisse 3de van Nederland AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Provincie, ministerie LNV en ruilverkaveling positief Protest tijdens wandeltocht tegen komst varkensstallen Werkgroepen tegen varkens in elke kern St. Philipslandse school bekroond voor stad van de toekomst Maartenshof viert opening met koersbal en jeu de boules Kreekweg bij Oud-Vossemeer dicht voor asfaltwerk Beker is zichtbare beloning 52j-\j (\-ü Donderdag 29 mei 1997 53e jaargang no. 27 y&S-i-Xj Als alles meezit kan er eind dit jaar een begin gemaakt worden met de aanleg van een kinderboerderij en een heemtuin bij Sint-Maartensdijk. Het project werd dins dagmorgen positief opvan gen door vertegenwoordigers van de provincie, het ministerie van landbouw en de dienst landelijk gebied die een kijkje namen aan de Kas telijnsweg in de buurt van camping De Muie. D66: Ideale situatie niet haalbaar Burgemeester en wethouders kiezen bewust voor één centrale huisvesting voor de secretarie. In een onder zoek naar de haalbaarheid van een dependance - bepleit door D66 en VVD - wil het college dan ook geen geld stoppen. De burgemeester wees er beide fracties maan dag op, dat de gemeenteraad ook een verantwoordelijk heid heeft als werkgever. Offers Blauwstraat Deze week De wedstrijdploeg van de EHBO-afdeling Stavenisse is zaterdag in Hengelo derde geworden tijdens het Neder landse kampioenschap EHBO. Jany Boogaard-de Lint, Alie Polderman-de Ruiter en Ina Dorst-Aarnoudse ver tegenwoordigden Zeeland met succes bij de vaardig- heidsproeven in Overijssel Verstikking baby Twee nieuwelingen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In elke woonkern op Tholen moet een werkgroep komen die gaat pro testeren tegen de komst van var kensstallen op Tholen. Dat is het streven van het comité Varkens Nee dat opgericht is in Oud-Vossemeer. Sinds enkele weken hebben twaalf inwoners van het dorp de koppen bij elkaar gestoken en gezocht naar vertegenwoordigers in andere woonkernen. Tot nu toe zijn uit alle plaatsen op Tholen mensen bereid gevonden om mee te doen, behalve uit Sint-Annaland en Scherpenisse. Op woensdag 11 juni heeft het co mité een bijeenkomst belegd in de Vossekuil in Oud-Vossemeer om de plannen verder uit te werken. Vol gens L. van der Lugt van het co mité is het de bedoeling dat er dan uit elke woonkern een vertegen woordiger wordt aangesteld. „Die zou dan ter plekke samen met een werkgroep actief moeten worden. We moeten het eilandelijk aanpak ken. Het is niet de bedoeling dat we op 11 juni met een grote massa mensen bijeenkomen. We hebben uit de meeste kernen al mensen ge zocht die actief willen worden om de bevolking te mobiliseren. Dat kan op een ludieke manier maar ook door massaal bezwaarschriften te schrijven. We moeten een harde vuist maken waar de politiek niet omheen kan. De stallen die er nu staan stinken. Wat ons meer veront rust is het aantal van veertig aan vragen op Tholen." De avond in het dorpshuis die om acht uur begint zal M. Geluk als voorzitter optreden en Van der Lugt als notulist. „Er zal uitgelegd wor den wat er tot nu toe is gebeurd, de plannen zullen besproken worden, er wordt een voorzitter van het ac tiecomité benoemd en een voorzit ter van de werkgroepen in de woonkernen." Zie ook pagina 5. De 18 leerlingen uit groep 8 van de Koningin Julianaschool uit St. Phi lipsland hebben de eerste prijs ge wonnen met een maquettewedstrijd van de stichting samenwerkingsver band praktijkopleiding bouw (SSPB) Brabant West en Tholen. Voor hun originele stad van de toe komst ontvangen ze een kist met gereedschap. De St. Philipslandse kinderen gin gen maandagmiddag met 17 leer lingen van het Kompas uit Anna Ja- cobapolder en 16 kinderen van de Oosterscheldeschool uit Scherpe nisse per bus naar Bergen op Zoom om mee te doen aan de praktijkpar- coursweek van de SSPB. Na een in structieronde mochten ze muurtjes metselen, een vogelhuisje timme ren, tegels zetten, dakpannen leg gen en voegen. Tot hun verrassing hoorden de leerlingen van de Ko ningin Julianaschool dat ze van de 14 scholen de eerste prijs gewon nen hadden bij de maquettewed strijd. "Het is de eerste keer dat we hieraan meedoen", vertelt directeur Chr. van 't Hof, die samen met con ciërge en handenarbeidbegeleider Vincent Jansen de kinderen assi steerde. "We zijn eerst met papier bezig geweest, maar dat werd niets. Ook met een huis van de toekomst zijn we gestopt, maar al werkend, krijg je nieuwe ideëen en dat is de stad van de toekomst geworden. Met flessen, potten, plastic en aller lei ander materiaal hebben we van zes frontplaten een werkstuk ge maakt. Er zat o.a. een monorail in, het vervoer van de toekomst. Wat originaliteit van het ontwerp be treft, de gebruikte materialen en de uitvoering van de maquette kregen we van de jury de eerste prijs", al dus de trotse directeur. De tweede en derde prijs en drie eervolle ver meldingen gingen naar Brabantse basisscholen. Maartenshof organiseert zaterdag 28 juni een open dag ter gelegen heid van de officiële opening - een dag eerder - van het woonzorgcen trum aan de Bloemenlaan in St. Maartensdijk. Er zullen van 's mor gens half elf tot 's middags drie uur demonstraties koersbal en jeu de boules worden gegeven. Verder zijn er presentaties van het welfarewerk, osteopathie, koelversmaaltijden en alarmering. De stichting voor regio nale zorgverlening (SVRZ) presen teert de dagverzorging en Ooster- schelde Thuiszorg het zorgaanbod van die stichting. Muziekvereni ging Euterpe luistert om half drie het open huis van Maartenshof op. Hier aan de Kastelijnsweg bij Sint-Maartensdijk komt een kinderboerderij met een heemtuin, van links naar rechts E. Frigge van het plat form leefbaar Tholen, J.B. Postma van de dienst landelijk gebied, C.J. van der Does, contactpersoon plattelandsvernieuwing van de pro vincie, J. Karssemeijer van het ministerie van landbouw, natuurbehoud en visserij, J. Bakker, eigenaar van de grond en camping de Muie, C. van Koeveringe van de werkgroep kinderboerderij/heemtuin, M. den Engelsman van de landinrichtingscommissie en grondgebruiker en voorzitter J.L. van Gorsel van het platform leefbaar platteland Tholen. Wel zijn er nog enige financiële za ken te regelen voordat het eerste schaap over de dam naar de kinder boerderij kan. Maar de werkgroep kinderboerderij, de werkgroep heemtuin en het platform leefbaar platteland Tholen zijn enthousiast en hebben er vertrouwen in dat het project zal slagen. De kinderboerderij wordt groots opgezet en gaat deel uitmaken van de fietsroute 'van pontje tot pontje', van Gorishoek via de smalstad en Stavenisse naar Sint-Annaland en omgekeerd. De attractie is niet al leen voor toeristen bedoeld maar zeker ook voor de Thoolse bevol king, zo benadrukken de initiatief nemers. Een stichting zal het be heer gaan voeren. Ondertussen zijn de werkgroepen druk bezig om schetsen te maken voor de inrich ting van de percelen waar nu tarwe en gras groeit. De kinderboerderij met de ingang aan de Kastelijnsweg zal anderhal ve hectare gaan beslaan, de heem tuin daarachter een hectare. „Ik heb er een leuke indruk van gekregen. Het project met de fietspontjes, kin- derboerdrij en heemtuin is een be hoorlijke aanwinst voor het platte land, maar het is met tweeëneenhal- ve hectare wel ambitieus," zei C.J. van der Does van de provincie na het bezoek. De provincie heeft al een bedrag van 42.000 gulden sub sidie uitgetrokken voor de kinder boerderij en de heemtuin. Maar er is meer nodig, zo lieten E. Frigge en C. van Koeveringe aan de hand van enkele begrotingen weten. Het overige benodigde geld zal van andere instanties moeten komen, zoals gemeente en de ondernemers vereniging, zei Van der Does. Voor de aanleg van de kinderboerderij zonder gebouwen is volgens de werkgroep 215.488 gulden nodig. Daarvan moet grond worden afge graven voor een vijver, een nieuwe dam aangelegd, en straatwerk ver richt van de ingang naar het hoofd gebouw, een parkeerterrein en loop paden. De aanleg van electra, water en riolering voor toiletten en drink bakken is een grote post in de be groting. Verder is er geld nodg voor de omheining en de afrastering van het terrein, de weide moet inge zaaid worden en er is beplanting nodig om het geheel aantrekkelijk te maken. Door eigen werkzaam heid kunnen de kosten gedrukt wor den tot 62.543 gulden. Behalve dat de werkgroep bij de overheid aan klopt voor subsidie zal ook getracht worden andere geldschieters te vin den, zoals de Lions Club Tholen en het Thoolse bedrijfsleven. J.B. Postma van de dienst landelijk gebied en secretaris van de vier landinrichtingscommissies op Tho len denkt dat het project voldoende raakvlakken heeft met de ruilverka veling om 70 procent van de kosten voor erfbeplanting te betalen. Of de verdere aankleding van de heem tuin en de kinderboerderij daar ook voor in aanmerking komt, valt vol gens hem nog te bezien. „Wellicht is er een mogelijkheid hierin te par ticiperen." In de Muyepolder zal ook een bos worden aangeplant van ongeveer 10 hectare. Dat zal de nieuwbouw wijk begrensd worden en een deel van de akkers aan de zuidkant van de Kastelijnsweg beslaan. Daarin komen wandelpaden die, in overleg met de gemeente, zodanig aange legd worden dat ze in de buurt van de kirtderboerdeij en de heemtuin uitkomen, aldus Postma. „Het plan van toedeling van de gronden wordt deze winter afgerond, maar het is nog niet zeker of er dit najaar met de aanplant begonnen wordt of eind 1998." ZIE VERDER PAGINA 3 De Citroentjes van WHS vormden op de vijf kilometer een protestgroep tegen de komst van de varkensstallen De Citroentjes, de Dolfijntjes en de Sprinters. Dat zijn de drie groepen die opvallen tijdens de avondwandelvierdaagse in Sint-Annaland. De Citroentjes, een groep dames die onder meer de kantine beheert van voetbalvereniging WHS liep verkleed als varkens mee. Niet als eerbe toon aan het dier maar als protest tegen de komst van varkensstallen op Tholen. „Het is wel ludiek maar we zijn bloedserieus," legt Betty van Vossen uit. „We zijn er echt tegen. Het is geen grapje. Het leeft bij heel veel mensen. Er zijn bouwaanvragen ingediend voor de Annavos- 'dijk. Eerst wilden we het bij de zeskamp op koninginnedag doen, maar nu komt het beter uit de verf." De groep met jonge biggen, een rijke boer en boerin en een spaarvar ken, droeg bo-den met verschillende teksten: Varkens invasie Nee', Mensen sluit U bij ons aan voordat heel Tholen uit varkens zal be staan'. En: 'De neus van b. en w. zat verstopt, zo hebben zij ons gefopt. Wij zitten met de stank. Daarvoor onze hartelijke dank'. Aan de cos- tuums was drie dagen gewerkt. Was deze club in het roze, de leden van j zwemvereniging De Dolfijn (met veertien deelnemers) waren in witte badstoffen jassen gekleed. De Sprinters bestaan uit jeugdspelers van WHS die het evenement organiseert. Nieuw is dat voor de origineelste groepen prijzen beschikbaar zijn gesteld. De eerste prijs is 500 gulden, de tweede 250 en de derde 150 gulden. De avondwandelvierdaagse telt dit jaar 325 deelnemers. Dat is twintig deelnemers minder dan vorig jaar toen het aantal weer steeg na een dalende trend. Maandagavond vertrokken bij mooi weer 310 wandelaars voor de vijf en tien kilome ter in de richting van Sint-Maartensdijk, dinsdag kwamen er vijftien bij toen de route in de richting van Stavenisse voerde. Het was bedui dend frisser maar wel droog. Gisteren werd de Nieuwlandseweg aan gedaan en vanavond wandelen de deelnemers in oostelijke richting. Om half acht worden ze opgewacht op het Havenplein door muziek vereniging Accelerando. Samen lopen ze naar de kantine van WHS waar de prijzen, de medailles en de bekers voor de oudste en jongste deelnemer worden uitgereikt. t Het idee van een dependance was bij J. van den Donker (D66) opge komen toen bekend werd dat de Rabobank mogelijk het pand aan de Markt in Sint-Maartensdijk - op een steenworp afstand van het gemeen tehuis - zal afstoten. Kostenbespa ring en tijdwinst door het vermijden van procedures zag de democraat als voordelen. Hij was teleurge steld, zo zei hij in de gemeenteraad, dat b. en w. in hun antwoord op zijn vragen niet op die aspecten ingin gen. Burgemeester Van der Munnik zei dat de keuze voor één centrale huisvesting te maken heeft met or ganisatorische zaken, efficiënter werken en duidelijkheid richting de inwoners. Van den Donker stelde dat het ge meentebestuur een bijna ideale situ atie nastreeft met betrekking tot de huisvesting, maar hij acht dat in een tijd dat er alsmaar bezuinigd moet worden niet haalbaar. „Op alle mo gelijke fronten vragen we offers van de inwoners. Natuurlijk is de uitbreiding nodig, maar een bespa ring voor de burger zou mogen." De D66'er noemde het kwalijk dat b. en w. zijn idee niet serieus willen onderzoeken, maar star vast houden aan hun standpunt. Hij kreeg steun van mevrouw E. Frigge-Hogestee- ger (VVD), die vroeg om een on derzoek door een extern bureau. Maar de burgemeester zei dat het college geen dependance wil en daarom geen tijd of geld steekt in een onderzoek. „Bovendien zou je daardoor je optie op één centrale huisvesting prijsgeven. Je wapens uit handen laten slaan." Waar schijnlijk doelde Van der Munnik daarmee op een mogelijke onteige ningsprocedure, nodig om het aan het gemeentehuis grenzende schil dersbedrijf Hage in de Ds. de Bres straat te verwerven. Want daar en nergens anders wil men de uitbrei ding realiseren. „Als de meerder heid van de raad het anders wil, dan horen we dat wel." Maar iedereen zweeg, uitgezonderd W.C. van Kempen (CDA) die zei dat een de pendance een gepasseerd station is sinds de discussie over overname van het Polderhuis van het water schap. Dat gedeeltelijk huisvesten van de ambtenaren in het bankgebouw ver warrend zou zijn voor de bevol king, sprak Van den Donker tegen. „U zou daar alle publieksdiensten onder kunnen brengen. Dat zou ide aal zijn en in het hoofdgebouw een enorme rust geven." De burge meester wees op de verantwoorde- Het verkeer tussen Oud- en Nieuw- Vossemeer zal dinsdag 10 juni ge stremd zijn in verband met asfalte- ringswerkzaamheden op de Kreek- weg. Er zullen omleidingsroutes aangegeven worden via St. Philips land en via Tholen. Het karwei wordt uitgevoerd door aannemer Rasenberg. Die begint maandag 9 juni met de Eerste Dijk vanaf de Hogeweg en vervolgens de Gemaalweg bij St. Maartensdijk. Vervolgens komt de doodlopende Joanna Mariaweg bij St. Annaland aan de beurt en daarna de Kreekweg (inclusief fietspad), het meest ingrijpende deel van de asfaltwerken in verband met de ge volgen voor het verkeer. De Oudelandsedijk bij Tholen wordt eveneens van een nieuwe as- faltlaag voorzien, evenals de Water- vlietsedijk, Vrouwendijk, Ketting- dijk en de Vermuydenweg tussen de Geerweg en de Van der Slikkeweg. Op de drie dijken zal er op enkele plaatsen een bochtverbreding uitge voerd worden om vrachtwagens be ter van dienst te zijn. Op de Kettingdijk komt er bij de Gortzakweg tevens een verbetering in de vorm van een' T-aansluiting. Districtshoofd H.A. Dalebout van het waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat de asfaltwerken op Tholen een goede week zullen ver gen. lijkheid van de raad als werkgever. „Die verantwoordelijkheid voel ik, maar ik kan in mijn voorstel niets ontdekken ten nadele van de orga nisatie", aldus Van den Donker. Mevrouw Frigge gaf nog eens aan dat haar fractie het doorlichten van het ambtelijk apparaat - dus effi ciënter inzetten van het personeel - eigenlijk de beste oplossing vindt. Naar de uitbreiding van het ge meentehuis met 550 vierkante me ter is een onderzoek (kosten 55.000 gulden) ingesteld door architecten bureau Würdemann. Behalve de Ds. de Bresstraat is toen ook geke ken naar een aanbouw aan de ach terkant, de Blauwstraat. Vanuit de raad werd gevraagd om ook de kos- ten van kleinere uitbreidingen in beeld te brengen. Würdemann gaf twee modellen aan, met diverse va rianten. De verkleining varieerde van 107 tot 488 vierkante meter bruto vloeroppervlak; de besparing van 136.025 tot 880.000 gulden. Het college koos in april vorig jaar definitief voor uitbreiding aan de Ds. de Bresstraat met netto 595 ZIE VERDER PAGINA 3 Weerstand tegen varkensstal len neemt toe, maar b. en w. willen bouw van te grote stal in Weihoek niet stilleggen Anna Jacobianen Quist- Moerland 60 jaar getrouwd in de Vossemeren; diamanten paar Pipping verknocht aan Scherpenisse Twee broers uit Scherpenisse zetten garage aan Markt in St. Maartensdijk voort Het Witte Huis, de majoor en de bedijking van De Polder met het programma voor viering 150 jaar Anna Jacobapolder In Tholen en St. Maartensdijk begint bureau voor opvoedingsvragen met spreekuren Leiding en communicatie be langrijk bij oefening brandweer in Tholen Gehavend SPS promoveert naar tweede klas, maar moet verzwakt aan nieuwe competitie beginnen Jeugd Jacoba van Beieren en routiniers Eegedima tenniskampioen „VADER, WAT BETEKENT CONSEQUENT?" VANDAAG ZO EN MORGEN ZO. „EN WAT BETEKENT INCONSEQUENT?" VANDAAG ZO EN MORGEN ZO. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zuid-Holland won overtuigend met 175 punten. Het puntenverschil tus sen de nummers twee, drie en vier was echter minimaal: Utrecht 168, Zeeland 167 en Noord-Holland 166. Ina Dorst: „Tot het laatst toe is het spannend gebleven. We hadden geen enkel idee of we bij de laatste of bij de eerste vijf zouden eindi gen. Toen de voorzitter de eind stand bekend maakte en bij de tien begon werden we steeds blijer. Toen de vierde plaats bekend was gemaakt, wisten we dat we een be ker zouden krijgen. Het is mooi dat je met een zichtbare beloning naar huis kan gaan." Secretaris T. de Rijke is ook blij met het resultaat. "Wanneer je van de elf provincies met een mooie derde prijs naar huis komt, is dat een prima resultaat." De ploeg kreeg ongeveer twee uur de tijd om acht onderdelen af te werken. „Over het algemeen was het vrij pittig en er zaten heel wat addertjes onder het gras." De ploeg kwam goed beslagen ten ijs. „Van- tevoren hadden we drie extra avon den geoefend." De eerste hulp die het drietal moest verlenen betrof verstikking bij een baby, het beade men van een volwassene en het sta biel leggen van een slachtoffer. Ook moest eerst hulp geboden wor den bij een huis-tuin- en keukenon geval nadat twee mensen een ketel kokend water over zich heen had den gekregen: één had er een eer ste- en tweedegraads verbranding opgelopen aan beide bovenbenen en de ander een eerstegraads ver branding aan een been plus een ge broken sleutelbeen. Ook de theoretische kennis werd getoetst. Dit onderdeel (met meer- keuze antwoorden en een puzzel) mochten ze samen behandelen. Bij de diagnosetest en urgentiebepaling ging de ploeg in de fout. Niet het slachtoffer met een dijbeenfractuur (die mogelijk een shock zou kun nen oplopen) maar het slachtoffer met het hartinfarct moest het eerst vervoerd worden. En daarna het slachtoffer met verlammingsver schijnselen na een beroerte. „Hier hoefden we niet te verbinden. We moesten de slachtoffers bevragen, de letsels invullen op een papier en aangeven wie je eerste hulp zou ge ven, ervan uitgaande dat er maar één ambulance was." Gemakkelijk waren de proeven niet. Hoe treed je op bij een ruzie tussen twee 'vrienden' in een café waarbij de één een tand uit de mond is geslagen en de ander een snijwond aan de onderarm heeft op gelopen? Dorst: „We zijn zo vrien delijk mogelijk gebleven. Met een praatje lukte het al gauw ze rustig te krijgen. We wezen erop dat ze bloed aan het gezicht hadden. Dat hielp." Van een snijwond naar een bijt- wond door een hond. De overstap is gauw gemaakt op een wedstrijddag. De eigenaar van de hond was gebe ten nadat het beest tijdens een fiets tocht was geschrokken en voor het wiel was gesprongen. Resultaat: ge broken pols, schaafwond aan knie en elleboog en een beet in een kuit been. Gelukkig bleef de hond ui terst rustig toen de man door de ploeg werd behandeld. „Het was echt een lieve hond die er bij zat, maar je moet wel vragen of hij niet bijt als je bezig bent." Aan variatie in ongevallen en op drachten geen gebrek. Terwijl Alie een theoretische kwestie moest op lossen, ontfermden de anderen zich over een slachtoffer met ernstige onderkoelingsverschijnselen. En tenslotte moesten ze aantonen goe de verbanden aan te kunnen leggen aan een hand, pols en knie. Het trio, dat in maart kampioen van Zeeland werd, kreeg steun van EH- BO-leden van de afdeling, echtge noten en kinderen. Met vijftien vol wassenen en tien kinderen reisde de ploeg per trein naar Hengelo. Vol gend jaar organiseert de provincie Groningen het nationale kampioen schap. De ploeg van Stavenisse moet voor die tijd twee nieuwe le den zoeken: Alie Polderman en Ja ny Boogaard vallen af omdat ze al twee keer hebben meegedaan. Op de vijfde plaats eindigde de combi natie Noord-Brabant/Limburg 154 p, 6. Drenthe 145 p, 7. Friesland 144 p, 8. Gelderland 143 p, 9. Overijssel 138 p, 10. Groningen 129 p. V-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1