Geen beletsels voor rondweg bij Poortvliet Uitbreiding van kinderdagverblijf Gemeente haalt zandbakken weg van de speelterreintjes Thoolse VVD'er doet gooi naar Tweede Kamer Dames St.Annaland op de degradatie af Smash succesvol in twee toernooien W. Baauw le en 2e in Rhoon Jeugdcompetitie loopt ten einde Meer voorzieningen voor Thoolse jeugd vanaf zes jaar Ad Pipping 2e in Zeeuws tennistoernooi Donderdag 22 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Gemeente slikt voorbehoud Stoof straat in De aanleg van de rondweg bij Poortvliet kan doorgaan zoals gepland. In juni vindt de aanbesteding plaats. Dat het karwei toch enigszins vertraagd is - aanvankelijk zou deze maand worden begonnen - komt doordat de provin cie een langere voorbereidingstijd nodig had. Het heeft niets te maken met het meningsverschil tussen de ge meente Tholen en de provincie over de kosten van de herinrichting van de Stoofstraat. Dat is, aldus een Mid delburgse ambtenaar, tot tevredenheid opgelost. Puk en Muk Tholen wordt helft groter De welzijnscommissie stemt ermee in, dat uit de speel terreintjes voor kinderen tot zes jaar de zandbakken ver wijderd worden. De jaarlijkse besparing van 6000 gul den die dat oplevert, kan gebruikt worden om de speel toestellen intensiever te inspecteren zoals dat sinds kort wettelijk vereist is. Ontmoeting Brandweerkazerne A.M. de Kaper uit Sint- Maartensdijk doet volgend jaar een gooi naar een ze tel in de Tweede Kamer. De Thoolse VVD heeft hem officieel als kandidaat voorgedragen. De Kaper is één van de vier Zeeuwen die op de groslijst staan. Of hij ook op de uiteinde lijke kandidatenlijst wordt geplaatst, zal in het najaar moeten blijken. Regiopolitiek De Kaper: samenwerking in regio Gezondheidszorg van belang Asielzoekers Ruucstoppelen 2 nog kans op de titel 10 prijzen in titelstrijd midden-Zeeland Jeugd en bestuur Als de nieuwe weg er ligt, neemt de gemeente de Stoofstraat van de pro vincie over. Die straat krijgt een an dere functie en daarom zijn aanpas singen nodig. Over het betalen daarvan ging het meningsverschil. De gemeente wilde dat Middelburg dit zou bekostigen, maar de provin cie liet van meet af aan weten dat het zo niet was afgesproken. De aanleg van de rondweg is vervroegd omdat Tholen bereid is het voor touw te nemen bij een gebiedsge richte aanpak in het kader van de verkeersveiligheid. Nog in maart liet de gemeente weten, het afzien van een afkoopsom voor de overna me van de Stoofstraat een voldoen de financiële bijdrage van Thoolse kant te vinden. De aanpassingen zouden voor rekening van de pro vincie moeten komen. Middelburg reageerde teleurgesteld, en consta teerde dat er onvoldoende zeker heid was over de bereidheid van Tholen om aan alle voorwaarden voor een vervroegde aanleg van de rondweg te voldoen. Dit had tot uit stel van het project kunnen leiden. „Maar de gemeente heeft haar voorbehoud ingeslikt", aldus de woordvoerder. In een brief aan het gemeentebe stuur laten gedeputeerde staten we ten daarvan 'met voldoening' ken nis te hebben genomen. De ge meenteraad moet nog besluiten om de Stoofstraat over te nemen. Een eerste ontwerp over de toekomstige grenzen van beheer, onderhoud en eigendom is inmiddels door Mid delburg gemaakt. Dit mede op ver zoek van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het kinderdagverblijf Puk en Muk in Tholen is begonnen met een for se uitbreiding. Gistermorgen werd officieel de eerste paal de grond in geslagen. In feite zaten er al een aantal palen in de bodem, maar de kinderen die ademloos toekeken, maalden daar niet om. De uitbreiding kost met 450.000 gulden iets meer dan de aankoop en verbouwing van het huidige pand. Redenen voor de nieuwbouw zijn de steeds toene mende vraag en een loerende fiscus. De stichting kinderopvang Tholen en omstreken (SKOT) werd opge richt in 1990 en beijverde zich aan vankelijk voor buitenschoolse op vang en een gastouderbureau. In 1993 werd een deel van de voorma lige huishoudschool De Oester schelp in Tholen aangekocht en verbouwd tot kinderdagverblijf. Van diverse kanten was er toen wat scepsis over de haalbaarheid van een dergelijk verblijf op Tholen. In middels blijkt het initiatief heel goed te draaien. Er is een peuter- groep voor kinderen van 1,5 tot vier jaar van maximaal 15 kinderen, en een babygroep (tot 1,5 jaar) van maximaal 12 kinderen. In totaal zijn er 32 kindplaatsen (een kind plaats is vijf hele dagen) inclusief het gastouderbureau dat drie volle dige kindplaatsen telt. Vijf kinderen maken gebruik van de buiten schoolse opvang. Behalve het start jaar ging het Puk en Muk zo voor de wind dat er zelfs winst gedraaid werd. De groepen groeiden als kool en inmiddels is er een nijpend ruimtegebrek ontstaan. Alle ochten den zitten vol en ook op maandag en dinsdagmiddag is er geen plaats voor nog meer kinderen. Aangezien de woensdag- en vrijdagmiddag weinig gebruikt worden door ou ders om hun kinderen naar de op vang te brengen, blijft alleen don derdagmiddag over. Aanvankelijk dacht men dat er maximaal 1,5 groep opgezet kon worden, maar inmiddels is dat uitgegroeid tot twee. Om een extra slaapkamer in te richten (de tweede groep had geen slaapruimte), moest de admi nistratie wijken. Het kopieerappa raat kwam daardoor in de hal te staan en ook het personeel had geen eigen ruimte meer om bijvoorbeeld pauze te houden. „We waren ge woon dringend aan uitbreiding toe. Want we werken straks met vijftien vaste mensen en negen stagiaires. Je moet dan gewoon een aparte per soneelsruimte hebben", legt direc teur mevr. J. Verhage uit Bergen op Zoom uit. „De nieuwe vleugel be tekent dat we er de helft meer ruim te bij krijgen. Daar komt dan de ba bygroep in te zitten, de administra tie en de personeelsruimte. In het huidige lokaal van de babygroep komt een extra peutergroep." De reden waarom het zo goed gaat met Puk en Muk is onder meer dat meer dan 70 procent van de plaat sen ingehuurd wordt door bedrijven of particulieren die daarvoor het volledige bedrag betalen. Zo spaar de het kinderdagverblijf in de afge lopen drie jaar 200.000 gulden bij elkaar. Verder heeft de gemeente nog een potje met 73.500 gulden voor kinderopvang staan. Dat geld moet gebruikt gaan worden voor fi nanciering van de uitbreiding. De overige 175.000 gulden is geleend bij een bank. „Dat was geen enkel probleem omdat we tot nu toe geen huisvestingskosten hadden. De aan koop en verbouwing van het huidi ge pand is destijds volledig uit sti muleringsgelden betaald", zegt me vr. Verhage. Omdat er zoveel ge spaard was, kwam er echter een probleem om de hoek kijken. De fiscus vindt dat SKOT 'winst' ge maakt heeft en is van plan om in het vervolg vennootschapsbelasting te gaan heffen over de reserves. Om te voorkomen dat de belastingdienst een flink deel van het bijeenge- spaarde geld op zal strijken én om dat een uitbreiding toch al noodza kelijk was geworden, wil de stich ting de gelden nu meteen besteden aan de nieuwbouw. Volgens mevr. Verhage is alles in kannen en kruiken en gisteren ging dan ook de eerste paal de grond in. De 2-jarigen Annemieke Tump en Remco de Graaf werden in een re genjas en laarzen gehesen en kre gen een veiligheidshelm op. Zij mochten in de cabine van de heima chine zitten toen die de paal in de grond sloeg. De rest van de kinde ren keek ademloos toe vanachter het raam in de babyruimte. De uit breiding van Puk en Muk vindt plaats achter De Oesterschelp. De grond hiervoor werd gekocht van Haentjes Dekker die het bedrij ven gebouw beheert. Overigens moet de gemeenteraad maandag nog beslis sen over de toewijzing van de 73.500 gulden voor de uitbreiding. "Maar dat komt er wel. Het is im mers geld dat gereserveerd is voor de kinderopvang", zegt mevr. Ver hage. De commissie welzijn advi seerde eerder om het geld beschik baar te stellen. Alleen de SGP en RPF/GPV zijn tegen. Aannemer Van Bergen Henegou wen uit Tholen gaat de uitbreiding realiseren. Er werken ook leerling bouwvakkers aan mee in het kader van het project jongeren werken voor jongeren. Deze praktijkplaat sen leveren de aannemer en SKOT een subsidiebedrag op. De stichting zal dat geld besteden aan een toe stel voor op het speelterrein. Op 1 september moet de nieuwe vleugel opgeleverd worden. Ondanks de regen speelden woensdag- middag alle Thoolse jeugdteams hun j wedstrijden. Eegedima trof thuis TOV. TWee banen stonden blank, maar op de overige twee kon worden gespeeld. TOV begon goed. Met name Gert-Jan Duine, die nog maar beginnend tennis ser is, speelde een goede partij. Freek Geuze en Wouter Koenders van Eegedima waren veel te sterk voor Niels Havermans en Linda Kokke, maar Zeb Braai ging ruim ten onder tegen Maikel Hommel van TOV. Desondanks won Eegedima met 8-4. St.Annaland verloor thuis met 3-9 van Jacoba van Beieren. Bram Boogaart van de thuisploeg speelde tegen Phillip Jan- "sen. De St.Annalander stond steeds voor, maar Phillip pakte de winst uitein delijk toch met 3-4. Andrea Goedege- buure hield het op 3-3 tegen Meghan Weeland van Jacoba van Beieren. Joyce van Leeuwen van St.Annaland versloeg Kirsten Schot met 3-2 en Petra van Vos sen verloor met 2-4 van Jessica Kou- wenhoven (Jacoba van Beieren). In het dubbelspel waren Phillip Jansen en Kir sten Schot te sterk voor Bram Boogaart en Carola Heijboer die met 2-7 verlo ren. Petra van Vossen en Andrea Goede- gebuure moesten ook de punten aan Jes sica Kouwenhoven en Meghan Weeland laten: 2-6. TOV 2 speelde thuis tegen het sterke Eegedima 2, maar wist er toch een 6-6 gelijkspel uit te slepen. De Ruucstoppe- len 1 speelde tegen het derde team van de eigen vereniging en won met 12-0. De Ruucstoppelen 2 pakte tien punten op St.Annaland 2 die het met twee punt jes moest stellen. De tussenstand in poule A is nu: 1 Eegedima 43 p; 2 Jaco ba van Beieren 11 p (een wedstrijd min der gespeeld); 3 TOV 27 p; 4 De Ruuc stoppelen 32 p (een wedstrijd minder gespeeld); 5 St.Annaland 12 p. In de B- poule is de tussenstand: 1 Eegedima 2 28 p; 2 De Ruucstoppelen 2 24 p; 3 TOV 2 26 p; 4 De Ruucstoppelen 3 18 p; 5 St.Annaland 2 7 p. Woensdag 21 mei worden de laatste wedstrijden ge speeld en op 4 juni volgen de finales. 1 Deze kinderen vermaken zich prima in het speeltuintje aan het Anna van Burenplein in Scherpenisse. De haveloze toestellen en de zandbak verdwijnen echter op termijn, want het is één van de zes terreintjes die volgens de notitie speelruimtebeleid van de gemeente weg kunnen. In de toekomst zal er een speelterrein bijkomen in de nieuwbouwwijk ten oosten van de Langeweg, aan de andere kant van het dorp. Het weghalen van de zandbakken gebeurt omdat ze onhygiënisch zijn. Ze kunnen niet afgedekt wor den, zodat honden en katten er on gestoord hun gang in kunnen gaan. In totaal zullen 17 zandbakken ver dwijnen in alle Thoolse woonker nen, zo staat vermeld in de notitie speelruimtebeleid. Het stuk ver meldt ook zes speelterreintjes die kunnen verdwijnen omdat ze geen functie zouden hebben: aan de Pr. Willem-Alexanderstraat in Oud- Vossemeer, het Anna van Buren plein in Scherpenisse, de Doelweg, Oesterstraat, Hoogaarsstraat en Touwslagersdreef in Tholen. Het betreft speelgelegenheid voor de al lerkleinsten (tot 6 jaar). Volgens de notitie zijn er voor deze categorie niet zoveel speelterreinen (toch is de helft van de 50 terreinen voor hen bestemd), maar het gemeente bestuur kiest niet voor uitbreiding. Deze kinderen kunnen volop spelen in de eigen tuin. Maar op plekken waar het nut heeft - wijken met veel jonge kinderen - wil de gemeente kleine speelterreintjes handhaven. Vorig jaar nog overwoog het ge meentebestuur de terreintjes voor de allerkleinsten te laten verdwij nen. Die bezuinigingsmaatregel stuitte echter op verzet. Voor de leeftijdsgroep 6 tot 12 jaar zijn volgens de notitie wél extra speelterreinen nodig. Tevens zal op een aantal een hoekje ingericht worden voor vier- en vijfjarigen. Die kinderen hebben namelijk al meer behoefte aan ontmoeting met anderen, dan de allerkleinste jeugd. De ruimte kan gevonden worden door beplanting weg te halen, want in tegenstelling tot voorheen wordt tegenwoordig gekozen voor open speelterreinen. Door terreinen voor 6- tot 12-jarigen aan te leggen, wordt voorkomen dat deze jeugd zijn vertier zoekt op de terreinen die voor de kleinere jeugd bedoeld zijn. Voor de jeugd vanaf twaalf jaar is er nu in elke woonkern een trapveld (in Tholen-stad drie). Maar er zou bij deze jongeren behoefte zijn aan plekken voor ontmoeting en rust. Daarom wil het gemeente bestuur volgend jaar als proef één zogenaamde jongeren-ontmoetings plaats (jop) aanleggen. Dat moet een verhard terrein zijn met voor zieningen als een basketbalpaal, een muurtje en een bank. Waar de jop moet komen, wordt in de notitie niet gemeld. Wel de kosten van aanleg: 75.000 gulden. Andere maatregelen op korte termijn zijn het opknappen van het speelterrein aan de Tienhoven in Sint-Annaland, aanpassen van het terrein aan de Zoutziedersdreef in Tholen en het opnieuw inrichten van het terrein aan de W. Boothstraat in Sint- Maartensdijk (in 1999). Het verwij deren van de zandbakken en her plaatsen van toestellen vergt dit jaar 55.000 gulden. Verder wordt serieus gekeken naar een verzoek van bewoners van de Thoolse binnenstad om een speel terrein te maken bij de brandweer kazerne tegenover het Slachtveld. Ook wordt in Sint-Philipsland ge zocht naar mogelijkheden om een terrein aan te leggen voor de cate gorie jeugd tot zes jaar. De nauwe lijks gebruikte fietscrossbaan aan de Pilootweg in Stavenisse wordt mogelijk verwijderd, terwijl het ter rein aan het Bos mogelijk opnieuw wordt ingericht. In de toekomst zul len er nieuwe speelterreinen komen in de wijken Molenhoek en Stads- zicht in Tholen, Muijepolder in Sint-Maartensdijk, Vroonstede in Sint-Annaland, Dorpsweg in Oud- Vossemeer en Oost in Scherpenisse. Op dit moment telt de gemeente 25 terreinen voor de jeugd tot zes jaar (de helft daarvan in Tholen-stad), vier voor de jeugd van nul' tot twaalf jaar, tien voor de groep zes tot twaalf jaar en elf trapvelden voor jongeren vanaf twaalf jaar.. Vier jaar geleden telde de VVD-lijst voor de kamerverkiezingen 44 na men, waarvan slechts vijf uit de drie zuidelijke provincies. Mr. A.J. te Veldhuis uit Middelburg is het enige Zeeuwse lid van de 31-koppi ge liberale fractie. Hij is nu weer kandidaat, maar de gedachte is, dat toch minstens drie Zeeuwen op de uiteindelijke kandidatenlijst zouden moeten voorkomen waarvan er twee in de Kamer komen. De ka mercentrale Zeeland steunt dan ook de kandidatuur van haar vice-voor- zitter De Kaper. De Tholenaar, die lid is van de partijraad, hoopt in ie der geval op de lijst te komen; lan delijk zijn zo'ri 300 kandidaten aan gemeld. De Kaper lichtte op de jaarvergade ring van de afdeling, donderdag in Sint-Annaland, toe waarom hij kan didaat wil zijn. Het ondersteunen en versterken van de regiopolitiek noemde hij als belangrijke reden. „Ik ben geen voorstander van een regiobestuur. Maar wel van sterkere samenwerkingsverbanden tussen gemeenten, provincie, de Tweede Kamer en buitenlandse buurge meenten en provincies." Die sa menwerking kan volgens De Kaper nog versterkt worden. Hij wees daarbij op de zaken die burgemees ter Van den Berg van Bergen op Zoom onlangs bij de Thoolse VVD te berde bracht over drugsbeleid, rampenbestrijding en infrastructuur. „Hoewel haar uitgangspunten en visie gericht waren op regionaal overleg, zijn er toch beslissingen genomen die niet stroken met een goed regionaal beleid." Afstem ming van zaken is belangrijk, onder meer ook bij schoolvakanties en - programma's, verkeersveiligheid, samenwerking van politie en andere hulpverleners en in de zorg. „Ik denk dat leden van de Tweede Ka mer hierin een nadrukkelijker rol kunnen spelen als intermediair." Controle op het beleid van de rege ring is, aldus De Kaper, de primaire taak van de volksvertegenwoordi ging. Hij zei groot belang te hech ten aan de discussie over de toe komst van de gezondheidszorg, het hoger onderwijs en de criminaliteit. Volgens de Thoolse VVD'er moet er versneld geld vrijgemaakt wor den voor verbetering van de ge zondheidszorg en voor nieuw be leid ten aanzien van de 'particuliere gezondheidsmarkt'Bij het onder wijs zou de discussie moeten gaan over de toegankelijkheid van hoge- scholen en universiteiten, de kwali teit van de opleidingen en het vol doen aan de toekomstige behoefte van de economie. In plaats daarvan gaat het vaak over randvoorwaar den als de OV-jaarkaart en studie financiering. En wat de criminali teit betreft vindt De Kaper het hoog tijd voor een brede maatschappelij ke discussie over hoe we om willen gaan met het drugsprobleem. „Ged oogbeleid is geen beleid. Beleid wordt gevoerd aan de hand van dui delijke uitgangspunten en doelstel lingen en die ontbreken naar mijn idee nu volkomen." Tenslotte noemde De Kaper Euro pa. „Een verdeeld Europa dat niet in staat is tot een eenduidig en dui delijk buitenlands beleid. Dat wor stelt en wringt om een monetaire eenheid te vormen met als symbool de euro." De Tholenaar wees erop dat Nederland er in dat verband veel beter voor staat dan de 'hoofd rolspelers' Duitsland en Frankrijk. L.J. van der Zande en J. van de Houten vroegen De Kaper nog naar zijn mening over het asielbeleid. De Tholenaar zei daarover in zijn alge meenheid tevreden te zijn. Er is een redelijk stabiel beleid en het aantal asielzoekers loopt terug. „Op de tails is het natuurlijk altijd te verbe teren, met name de wachttijden." Korter dan acht tot negen maanden zullen die volgens hem niet wor den. Oud-fractievoorzitter in de Thoolse gemeenteraad M. van Damme riep het bestuur op om in Zeeland stevig te lobbyen voor de Thoolse kandi daat. Voorzitter J.L. van Gorsel zeg de dat toe. De dames van St.Annaland doen het niet zo goed. Deze ploeg lijkt vrijwel zeker van degradatie uit de hoofdklasse waarin het een jaar mocht vertoeven. De dames van De Ruucstoppelen ruiken echter de winst na een gelijkspel tegen naaste concurrent Wester- schouwen. De dames van De Ruucstoppelen 2 heb ben nog een kans op het kampioen schap. Dinsdag ontvingen zij Wester- schouwen 3. Beide ploegen bezetten tot op dat moment de eerste plaats. Dus het werd spannend. Riet Sondermeijer en Liesbeth van Dijke waren het eerst aan de beurt. In drie sets wonnen de Sint- Philipslandse dames met 6-4, 4-6 en 6- 0. Rian Baauw en Rietje Verwijs moes ten de winst aan Westerschouwen laten: 3-6 en 5-7. Ook de derde partij was voor de Schou- wenaren. Rian Baauw en Liesbeth van Dijke verloren in twee sets van 4-6. Rietje Verwijs en Anja Koldijk pakten echter de punten in de laatste partij. Ze wonnen met 7-5 en 6-1 zodat beide ploegen twee punten in de wacht sleep ten. Westerschouwen speelt volgende week nog een inhaalwedstrijd. Van de uitslag van deze partij hangt het af of de Sint-Philipslandse dames zich kampioen I mogen noemen. Het damesdubbelteam van St.Annaland is in een heel wat min der goede stemming. Het ziet ernaaruit dat de ploeg na een jaar in de hoofd klasse alweer zal degraderen. In de der by tegen Eegedima maakte St.Annaland een slechte start. Hanna Moerland en Marrie Quist wer den in de eerste set weggespeeld met 6- 3. In de tweede set ging het beter. Eege dima kreeg weliswaar een matchpunt, maar wist dat niet te benutten en St.An naland won met 5-7. De derde set ging tot aan 5-5 gelijk op, maar Eegedima pakte toch de winst met 7-5. Willy de Rijke en Ria van Wijngaarden verloren in twee sets van 6-3 en 6-4. Hanna Moerland en Ria van Wijngaarden kon den het in de derde partij ook niet bol werken en verloren eveneens in twee sets. Trijny Goedegebuure en Willy de Rijke begonnen goed aan de laatste wedstrijd. Ze wonnen de eerste set met 6-7. De tweede set werd vanwege regen en onweer afgebroken. De partij zal later worden afgewerkt. Maar of het nu een 3-1 of 4-0 nederlaag wordt, St.Annaland zal naar alle waar schijnlijkheid degraderen. Dat hangt weliswaar af van andere uitslagen in de poule, maar er is weinig kans dat de Sint-Annalandse dames zich in de hoofdklasse zullen kunnen handhaven. De dames van De Ruucstoppelen had den bij winst op naaste concurrent Zou- telande nog een kans óp promotie naar de eerste klasse. Maar die hoop werd de bodem ingeslagen. In de eerste set kon den Leni Verwijs en Lijdie Kot weinig tegenstand bieden aan hun opponenten. Ook de tweede set ging naar Zoutelan- de: 1-6 en 3-6. Betsie Huijsmans en Maddy Filius hadden een slechte start, maar wisten met veel vechtlust de twee- 1 de set naar zich toe te trekken. De derde set werd bij een 0-3 achterstand onder broken vanwege een stortbui. Maar na een lange pauze lieten de dames uit Zoutelande er geen gras over groeien: 2- 6, 6-3 en 1-6. Leni Verwijs en Elly van Dijke hadden in hun partij eveneens weinig in te brengen. Ze verloren in twee sets met 1-6 en 3-6. Tenslotte wis ten Lijdie Kot en Maddy Filius de eer nog te redden en ze wonnen in een spannende driesetter: 2-6, 7-6 en 6-3. Zoutelande promoveert met deze 3-1 overwinning naar de eerste klasse. Met nog één wedstrijd te gaan is De Ruuc stoppelen zeker van een tweede plaats, net als vorig jaar. De Ruucstoppelen 3 sloot dinsdag de zomercompetitie af in Nieuwdorp. Mar- ja v.d. Est en Wil v.d. Kuijl stonden in de eerste set gelijk tot 3-3, maar verlo ren hun partij met 3-6 en 1-6. Joke Bo- mas en Els v.d. Giesen gingen voor de punten. Ze waren koelbloedig en trefze ker en wonnen in een driesetter: 4-6, 7- 5, 7-5. In de volgende wedstrijd gingen Bomas en v.d. Kuijl de eerste tee sets gelijk op met hun opponenten. Het werd 4-6 en 7-5, waarna de derde set een makkie was: 6-1. Daarna hadden v.d. Est en v.d. Giesen pech, alles wat ze probeerden ging net mis, en ze verloren met 2-6 en 0-6. Tafeltennisvereniging Smash '76 heeft zaterdag in de wedstrijden om het kampioenschap van midden-Zeeland tien prijzen in de wacht ge sleept. De Sint-Annalanders waren te Kapelle in diverse categorieën succesvol. In de hoogste seniorenklasse moest Christian van 't Hof ver stek laten gaan en prolongeerde zijn titel (1995 en 1996) niet. In zijn plaats ging Marco Saarloos met de eer strijken. Smash won voor het derde achtereen volgende jaar de verenigingsbeker en de wisseltrofee mag daarom definitief in de Sint-Annalandse prijzenkast bijgezet worden. In de hoogste seniorenklasse was Christian van 't Hof niet aanwezig om zijn titel te verdedigen. Ad Verhage en Marco Saarloos speelden zichzelf in de top van het deelnemersveld en uitein delijk pakte de rossige Saarloos de titel. Hij werd algemeen kampioen senioren. Eerder dit jaar won hij ook al het invita- tietoernooi van Smash. In de klasse F-li- centie behaalden Rafael Fructuoso en Martin v.d. Klooster geen ereplaats en ook Johan Geluk haalde het niet in de G-licentie. Chris Hage verraste vriend en vijand in de klasse G-licentie. Hage werd tweede. In een zevenkamp ver sloeg hij met zijn noppenbatje onder an dere zijn teamgenoten Jos Bakker en Piet van Dijke. Bij het dubbelspel waren de Sint-Annalanders minder fortuinlijk. Alleen Ad Verhage en Martin v.d. Klooster vielen in de D/E-licentie met een tweede plaats in de prijzen. Bij de jeugd werd Peter Bazen voor het eerst algemeen kampioen van midden- Zeeland. Bazen die een matige competi tie achter de rug heeft, sloot zo het sei zoen toch nog goed af. Bij de aspiranten was de finale een Smash-onderonsje. Thools kampioen Anné van Dijke ver sloeg zijn teamgenoot Matthijs Bruijn- zeel die tweede werd. Bij de pupillen viel Merijn v.d. Klooster op. Hij werd tweede en liet daarmee Hubert Bruijn- zeel (derde), Leonard Ketting (vijfde), Rudi Hage én David Ketting achter zich. In de jongste groep (welpen) had Smash geen kampioen, maar Harm Westdorp werd tweede en Remco Vroegop plaatste zich als derde. Tim Westerlaken pakte de vijfde plek en William Elenbaas speelde wel mee, maar zonder resultaat. In het dubbelspel bij de jeugd werden Peter Bazen en Matthijs Bruijnzeel kampioen. Rudi Ha ge en Merijn v.d. Klooster werden twee de bij de pupillen. Met tien prijzen was Smash zeer verguld. Het bestuur van de vereniging nam vrij dag ook nog deel aan het besturentoer- nooi dat door Hotak in Hoogerheid werd georganiseerd. Van Smash deden Chris Hage, David van Driel, Christian van 't Hof en Marco Saarloos mee. Van 't Hof prolongeerde zijn titel als best spelend bestuurslid. De blonde secreta ris van Smash versloeg op zijn weg naar de winst onder andere Marlies Somers- van Happen (ere-divisie dames) en Peter van Genegen (derde divisie). In poule B werd Marco Saarloos nipt kampioen. Hage en Van Driel werden elk vierde in hun groep. Smash won hierdoor met ruim verschil de verenigingsbeker. K Duivensport De Zwaluw Sint-Maartensdijk, Ablis 17 mei, 363 duiven van 22 deelne mers. Los 6.50 u. bij z.-wind. Eerste duif 11.38.55 uur is 1292,796 m/min, laatste duif 12.25.34 uur is 1114,558 m/min. H.T. van Hemert 1, 11, 15, 72; J. Wiel aard 2, 4, 7, 9, 19, 29, 30, 35, 41, 49, 54, 65, 66, 73, 79, 81, 86; C. Rijnberg 3, 13, 21, 23, 33, 36, 57; D. de Wilde jr. 5, 40; A. van Luijk 6, 46, 51, 70; A. Ge braad 8, 18, 24, 27, 31, 34, 37, 38, 42, 48, 50, 59, 62, 68, 75, 82, 87; comb. De Rijke 10, 14, 22, 26, 32, 39, 69, 83; J. v.d. Repe 12, 17, 58, 78, 80; H. Rensink 16, 44, 61; J. Lindhout 20, 43, 45, 64, 88; L. v.d. Berge 25, 74, 89; Vermaas en Zn. 28, 52, 55, 71, 76; L. Lindhout 47, 77; W. Eissens 53; Bentschap Knook 56; J. Heijboer 60 p; C. van Gorsel 63, 84, 91; J. Scherpenisse 67, 85; D. de Wilde sr. 90. De Trouwe Duif Tholen, Ablis 17 mei, 182 duiven van 15 deelnemers. Los 6.50 u. bij z.-wind. Afstand ongeveer 377 km. Eerste duif 11.44.29 uur is 1279,934 m/min, laatste duif 12.06.38 uur is 1190,396 m/min. F. Bal 1, 3, 5, 9, 16, 18, 20, 40, 44, 46; L. v.d. Kleijn 2, 4, 25, 37, 43; J. Vaders 6, 10, 12, 15, 31; C. Moeliker en Zn. 7, 8, 19; M.J. Laban en Zn. 11; T. Winkels 13, 22, 32, 45; C.J. v.d. Berge en Zn. 14; A.C. Laban 17, 23, 27, 33, 35, 42; C. Laban 21, 26, 29, 36, 38; J. Kegge 24, 28, 34; Van Haaften Noom 30, 39; J. Baaij 41 De Reisduif Scherpenisse, Ablis 17 mei, 272 duiven. Los 6.50 u. Afstand ongeveer 375 km. Eerste duif 1283 m/min. J. Moerland 1, 2, 5, 8, 13, 26, 29, 31, 54, 86; J. op den Brouw 3, 6, 15, 22, 23, 79; J.J. Bolier 4, 14, 41, 47; A. Moer land 7, 18, 53, 65; G. van Leeuwen 9; M. Potappel 10, 12, 30, 59, 64, 73; M. Ponse 11, 21, 27, 62, 66, 70, 71, 78, 85, 89; comb. Hage De Jager 16, 20, 69; H. Krijger 17, 19, 39, 55, 57, 63, 72, 75; A. Hage 24, 36, 74, 82; P. Potappel 25, 32, 34, 43, 58, 61, 81, 87, 91; L. de Kwak Koolaard 28, 46, 67, 84; L. Hage 33, 35, 37, 40, 48; M. de Viet 38, 50, 60, 77; J. Potter 42, 83; D.J. Menheere 44, 45, 51; H. Bouman 49; C.D. Uijl 52, 68, 80; C. Lisseveld 56, 90; D. Uijl 76; H. v.d. Weerden 88. De Vredesduif Sint-Philipsland, Ablis 17 mei, 375 duiven van 25 deelne mers. Los 6.50 u. bij z.z.o.-wind. Af stand 383,179 km. Eerste duif 11.45.46 uur is 1295 m/min, laatste duif 12.41.19 uur is 1091 m/min. R. v.d. Reest 1, 3, 12, 19, 38, 57; J. Rei- jngoudt 2, 20, 55; G. Walpot 4, 52, 73, 75, 84, 87; L. Reijngoudt 5, 15, 29, 34, 44, 85, 88; comb. Reijngoudt en Zn. 6, 10, 14, 18, 22, 25, 27, 28, 31, 36, 40, 50, 56, 62, 70, 71, 74, 77, 90; K. van Dommelen 7, 8, 9, 16, 30, 42, 47, 60, 65, 72, 82, 93; M. Meijer en Zn. 11, 81; A. Goudzwaard 13, 17, 23, 35, 37, 43, 54, 69, 86; J.D. Quist 21, 24, 32, 51, 59; gebr. Reijngoudt 26; L. v.d. Reest 33, 45, 48, 58; J. Quist 39, 41; K. de Frel 46, 53; J. Zuidweg 49; R. Noordhoek 61, 64; J.M. Suurland 63, 76; C. Diele- man 66, 68, 91; J. Walpot Gzn. 67, 79, 83; C. Verwijs 78, 80; comb. Fontijne 89, 92,94. De Zwaluw Oud-Vossemeer, Ablis 17 mei, 169 duiven van 18 deelnemers. Los 6.50 u. bij z.o.-wind. Afstand on geveer 379 km. Eerste duif 11.46.54 uur is 1279,567 m/min, laatste duif 12.13.57 uur is 1172,078 m/min. A. Havermans 1, 3, 11, 15, 18, 32; H. Buitenhuis 2, 6, 25; J. Capelle 4, 12, 22, 28, 37; D.A. Vaders 5, 9, 16, 17, 19, 26, 31, 33, 42; D. Istha 7, 29, 39; M. de Graaff 8; C. Hommel 10, 14, 23, 38; A. van Daalen 13, 35; A. Capelle 20, 24, 27; T. v.d. Mark 21; P. Hommel 30, 34; L. Hoek 36; I. Berkeij 40; D.H. Vaders 41. Samenspel De Reisduif Sint-Philips land en De Zwaluw Sint-Maartens dijk, Ablis 17 mei, 488 duiven. Los 6.50 u. Eerste duif 1292 m/min. H. van Hemert 1; J. Wielaard 2, 5; C. Rijnberg 3; J. Walpot en Zn. 4, 6; D. de Wilde jr. 7; P. van Raaij 8; A. van Luijk 9; mevr. I. Quist 10. Concert Steenbergen. Zaterdag avond wordt in de Hervormde kerk te Steenbergen de eerste van een se rie concerten gegeven. Het kamer koor Varietas uit Breda onder lei ding van Hubert Koniuszek brengt zowel geestelijke als wereldse wer ken van onder anderen Josquin des Prez, Roland de Lassus qn Adriaan Willaert ten gehore. Het saxofoon kwartet Saxo-four speelt muziek uit de zestiende en zeventiende eeuw. Het concert begint om acht uur. Paardensport Als enige amazone van de Eendrachtrui- ters nam Willemien Baauw uit Sint-Phi lipsland deel aan een concours in Rhoon. Op haar pony Pablo kwam ze uit in de B-dressuur. Voor haar eerste proef kreeg ze van de jury 160 punten en daarmee haalde ze de eerste plaats. De tweede proef leverde de combinatie 158 punten en een tweede prijs op. Te vens heeft Willemien Baauw nu genoeg winstpunten verzameld om te mogen promoveren naar de L-klasse. Mariska Vermaas uit Sint-Maartensdijk en Carola van der Slikke uit Poortvliet kwamen tweede pinksterdag uit op een concours in Bergen op Zoom. Mariska bereed haar paard Lizzy in de B-dres- suur. Ze behaalde 156 punten (en haar vierde winstpunt) met haar proef. In de L-dressuur reed Carola van der Slikke op Goofy en deze combinatie scoorde 161 punten en behaalde daarmee het achtste winstpunt in deze klasse. Carmen van den Hoek uit Sint-Maar tensdijk reed in het concours op Kijk in de Pot op Mister Jackson in de L-dres- suur. Carmen reed zondag een mooie proef, maar de jury bedacht haar slechts met 150 punten. De volgende dag kwam de Thoolse combinatie beter uit de verf en kreeg 162 punten. Dat was goed voor de vijfde prijs, een blauwe roset en een winstpunt (het derde in deze klasse). Ad Pipping uit Sint-Maartensdijk is op het Zeeuws jeugdkampioenschap tennis in Zierikzee tweede geworden in de leeftijdscategorie 10 t/m 12 jaar. Ad - die bij Jacoba van Beieren speelt - boek te zaterdag in de eerste ronde een sim pele overwinning. Nadat hij de eerste set met 6-3 had gewonnen, gaf zijn op ponent op. De tweede wedstrijd was moeilijker. In drie sets won Ad met 2-6, 7-5 en 6-0. De winnaar van de Thoolse voorronde pakte maandag in de halve fi nale zijn tegenstander in met 7-5 en 6-0. De finale ging tussen Ad Pipping en Mathijs Hulster die begin dit jaar als eerste van Nederland was geplaatst. Ad verloor dan ook kansloos in twee sets van 1-6. Rick Zwagemaker, een clubge noot van Pipping, betrad ook het strijd perk in Zierikzee. Maar hij verloor zijn eerste partij met 0-6 en 2-6 en lag er dus meteen uit. Ook Sven Buijs van De Ruucstoppelen uit Sint-Philipsland had zich geplaatst voor het Zeeuws kam pioenschap. Zijn eerste wedstrijd begon wat stroef met een driesetter die hij won met 6-3, 4-6 en 6-2. Ook zijn tweede partij pakte Sven met 7-5 en 6-0. In de halve finale verloor hij echter in twee sets van 1-6 van de latere kampioen Ma thijs Hulster. De Sint-Philipslander streed verder om de derde plaats. Die partij verloor Sven in drie sets met 3-6, 6-3 en 2-6 en daarmee werd hij vierde. Krukeltoer. Vanuit Yerseke wordt zaterdag een toerrit voor motorrij ders georganiseerd. Er kan van 9.30 tot 11 uur worden ingeschreven in dorpshuis De Zaete voor een rit van 190 kilometer. De organisatie. Pro motor Zeeland, laat de opbrengst ten goede komen aan het Ronald McDonaldhuis van het Sophia kin derziekenhuis in Rotterdam. Open dag waterschap. Zaterdag 24 mei wordt de dag van het water schap gehouden. Waterschap Zeeuwse Eilanden concentreert de activiteiten tussen 10 en 4 uur bij het Fort Rammekens te Ritthem op Walcheren. De Rammekenskreek, een gemaal en een waterzuiverings installatie zijn in het programma opgenomen. In het fort is een expo sitie ingericht. Mondje Frans. Europa Kinderhulp zoekt gastouders die een mondje Frans spreken. Wegens een gebrek daaraan dreigen negen Franse kin deren (6-12 jaar) uit kansarme ge zinnen een vakantie mis te lopen in de periode 23 juli tot 13 augustus. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij Ada Kik, tel. 0111-417694. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7