Van Dribbel de hond tot de spionageromans van MacLean Bibliotheek Tholen blijft nog groeien Ruim 20 duiven dood bij Parijs 'Jongeren willen niet in bestuur' U EN BURLEY MAKEN PAS MN PAAR! Stichting gemeenschappelijke bibliotheek Tholen 25 jaar EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vrijdagmiddag. Buiten is het zo'n 26 graden. Met dit weer is het idee om binnen te gaan zitten misschien niet aanlokkelijk, maar als de deur van de bibliotheek in Sint-Maartensdijk opengaat, blijkt het er aangenaam koel te zijn. Desondanks is het niet druk. Bibliothecaris mevr. P. Das en administratief medewerkster R. van Daalen zitten achter de balie. Voor hele familie Doe-mens Drieluik Vissen Modernisering Leesbevordering Meer lezers en meer boeken uitgeleend Piet Laban: laakbare fout bij transport Korte lijnen Smalstad gunstig Mevr. Reins-Hage reserve commissie voor bedrijfsleven Penningmeester C. Meertens stopt na zestien jaar bij Rode Kruis: Motor rijdt 191 km bij Scherpenisse Thema-avond van CDA over de zorgsector U HOUDT VAN KLASSE, STIJL EN COMFORT. SAMEN MET BURLEY BENT U HET PAAR. Donderdag 22 mei 1997 De stichting gemeenschappelijke bibliotheek Tholen bestaat een kwart eeuw. De diverse Thoolse bi bliotheken zijn al veel ouder en het principe op zich gaat eeuwen terug. Assurbanipal III - koning van Assy- rië in 650 voor Christus - had een 'bieb' vol kleitabletten waar toen niemand aan kon tippen. Kleitablet ten zijn er niet meer te vinden op de planken van de bibliotheek in Sint- Maartensdijk. Maar een boek over Assyrië wel. Ondanks het feit dat het een kleine bibliotheek is, is de collectie boeken behoorlijk breed. Er lopen inmiddels enkele mensen zoekend tussen de kasten door. Lydia Nieuwenhuis is zestien jaar en komt uit Scherpenisse. De uit- leenpost daar is maar beperkt open en ook het assortiment is niet zo erg groot. Daarom komt ze in Sint- Maartensdijk boeken halen. „Vroe ger las ik veel gewone leesboeken, romans van Hennie Tijssing-Boer of Jos van Manen-Pieters. Maar nu ik in Rotterdam sociaal pedago gisch werk studeer, heb ik daar weinig tijd meer voor. Ik lees nu meer psychologische boeken van bijvoorbeeld Hanna Green over mensen met meerdere persoonlijk heden", vertelt Lydia die meteen voor de hele familie wat boeken meeneemt. „Ook boeken over op voedkunde lees ik nu veel. Ik wil later iets gaan doen met gehandi capten als groepsleidster of als on derwijzeres." Ondanks dat sociale pedagogiek een gespecialiseerd thema is, kan de studente uit Scherpenisse wel voldoende boeken vinden in Sint- Maartensdijk. „Ze hebben hier best veel, dus ik kan hier goed terecht. Het is nog niet vaak gebeurd dat ik innnnn iets zocht wat er niet was. En je kunt het dan altijd nog bestellen", zegt Lydia. „En ze helpen je ook goed. Dus ik ben wel tevreden. Het is wel jammer dat je nu moet gaan betalen voor het verlengen van je boeken, want als je echt geen tijd hebt gehad of zo, dan kost je dat geld. Aan de andere kant begrijp ik het ook wel, want als iedereen blijft verlengen, komt een boek nooit meer terug." De studente wist niet dat de bibliotheek dit jaar 25 jaar bestaat en ook niet dat er om de stichting in stand te houden per jaar zo'n 900.000 gulden subsidie van de gemeente nodig is (ter vergelij king: Steenbergen geeft jaarlijks ruim 550.000 guldën uit aan de bi bliotheek). „Dat is best wel veel, maar ik weet niet of dat geld echt nodig is. Ik vind hulpverlening zelf ook wel heel belangrijk." Het wordt steeds drukker in de bi bliotheek en ook een aantal moe ders met hun kinderen komt bin nen. In de kinderhoek gaat de bijna 2-jarige Mariska de Hond meteen in een stoeltje zitten. Zij is dol op boeken. Vooral die van het hondje Dribbel (met uitvouwbare plaatjes) zijn echt favoriet. Ze is deze mid dag samen met haar moeder en haar oma naar de bibliotheek gekomen. „Ze leest ontzettend graag", vertelt moeder M. de Hond-Moerland. „Elke twee weken komen we hier zeker wel. Want als ze haar boekjes uit heeft, wil ze zelf naar de biblio theek om nieuwe." Mevr. De Hond leest zelf ook veel. „Eerst las ik streekromans, daar heb je ook best goede boeken bij hoor. Maar ja, zo langzamerhand had ik al heel veel boeken uit de bieb gelezen en toen ben ik overgestapt op de historische romans zoals die van Jude Dever- aux", zegt de Sint-Maartensdijkse. „Ja, ik lees heel graag. Ik kan goed in een kamer vol mensen een boek zitten lezen en dan hoor ik hele maal niets. Mijn man lèest niet veel, dat heeft hij van thuis uit waarschijnlijk. Maar ik neem wel eens wat tijdschriften voor hem mee. Ik vind het heel nuttig om te lezen. Als je alleen al ziet hoe wijs zo'n klein kind ervan wordt. Maris ka kan nu al tot tien tellen door een boekje van Dribbel." De stichting gemeenschappe lijke openbare bibliotheek Tholen bestaat 25 jaar. In het kader daarvan worden diverse evenementen georganiseerd. Deze krant besteedt aandacht aan het jubileum door middel van een drieluik. Vandaag het eerste deel waarin lezers en een bibliothecaris aan het woord komen De bijna 2-jarige Mariska de Hond gaat graag naar de bibliotheek om boeken te halen. De avonturen van het hondje Dribbel zijn bij haar torenhoog favoriet. Oma N. de Hond-Zwagemaker ziet het lezen niet zo zitten. „Ik ben geen lid van de bibliotheek. Ten eerste ben ik een slechte lezer. Aan mijn krantje en de leesmap heb ik al meer dan genoeg. Ten tweede ben ik een doe-mens, ik ben liever met mijn handen bezig. En ik kom uit een gezin van tien kinderen. Het was reuze gezellig, maar je had toen geen bibliotheek en boekjes", legt mevr. De Hond uit. „Dat wil niet zeggen dat ik de bibliotheek geen goede instelling vind. Het is heel goed dat zoiets er is. Toen mijn kinderen naar school gingen, kwa men ze er ook. Nu lezen ze echter niet veel meer. Maar van mij mo gen ze best die bijna 900.000 gul den uittrekken voor de bibliothe ken. Nee, er zijn wel andere zaken waar je vraagtekens bij kunt zet ten." De kasten van de bibliotheek in Sint-Maartensdijk zijn rijkelijk ge vuld met boeken van de meest uit eenlopende schrijvers en over aller lei onderwerpen. Namen als John Carré. Ruth Rendell, Kees van Kooten, Rien Poortvliet en Willem Elsschot prijken op de plank naast vele onbekende schrijvers. Het oog van de bezoeker dwaalt langs titels als 'Plat Zeeuws', 'Help de Dokter Verzuipt', 'Oorlog en Vrede' en 'Werken met WP'. Zoekend langs de boekenkasten loopt ook J. Noom uit Sint-Maartensdijk. Zwijmelro- mans of science fiction trekken hem niet, maar hij zoekt naar oor- logs- en spionageromans. In zijn handen heeft hij twee werken van de bekende schrijver Allister Mac Lean. De vijftiger leest vrij veel. Hij haalt gemiddeld ruimschoots de twee uren per dag. Een boek van een beetje formaat kan hij er in een paar dagen doorhalen. „Vroeger las ik nog veel meer. Toen had je niet zoveel te doen. Dan kon ik zo'n pil soms wel in twee dagen verslinden. Maar ja, toen was ik twintig en nu doe ik het wat kalmer aan", zegt Noom. Behalve oorlogs- en spiona geromans, leent Noom ook wel een boeken over hobby's en meer be paald over vissen. Want Noom is actief lid van hengelsportvereniging de Oosterscheldevissers. Zijn zoon Johnny deed al enkele malen mee aan het wereldkampioenschap. „Er zijn hier diverse boeken over vis sen. Het is namelijk echt niet zo maar ver ingooien, wachten en in halen. Je hebt zoveel verschillende materialen. Haken, lijnen en hen gels in diverse formaten", zegt Noom die best tevreden is over de collectie van de bibliotheek in zijn woonplaats. „Ik kan er altijd wel wat vinden. Groot genoeg, wat mij betreft." Er is ook een hoek met naslagwer ken die men niet kan lenen, maar wel in mag zien. Verderop zit een oude man zijn krantje te lezen, want ook dat kan hier: van Een- drachtbode tot Algemeen Dagblad. En op de jeugdafdeling zijn ook voor de jongeren allerlei boeken te vinden. Van strips tot het meer seri euze werk van W.G. van der Hulst. Tot slot ontbreken ook de tijdschrif ten niet. De kleurige voorpagina's lokken de lezer naar bladen als Vorsten Vandaag, Burda, Elsevier, Foto-doka en Boerderij. Even ver der staat een tafel met daarop het bewijs dat ook hier de vooruitgang niet stil heeft gestaan. Via een com puter kunnen de lezers hun zoek tocht naar een boek vereenvoudi gen. Deze computer geeft aan of het gezochte boek in de collectie zit en of het uitgeleend is of niet. Ver der staat er wat andere informatie in over de betreffende werken. Ook kan men nazoeken of het boek soms in andere bibliotheken in Zee land te vinden is zodat het besteld kan worden. Ook aan de balie heeft de moderni sering toegeslagen. De gekleurde kaartjes waarop vroeger de biblio thecaris het boeknummer en de uit leendatum noteerde en de bak waarin de kaartjes werden bewaard, zijn verdwenen en hebben plaatsge maakt voor een computer, scanner en streepjescodes. Bibliothecaris Petra Das en administratief mede werkster Riet van Daalen hebben het niet erg druk vandaag. „Terwijl er normaal gesproken op vrijdag middag veel mensen komen. Maar ja, het is warm weer en misschien komt men liever vanavond. De woensdagmiddag, vrijdagmiddag en -avond zijn de delen van de week dat het hier het drukst is", vertelt mevr. Das, die filiaalhoofd is van zowel de bibliotheek in Sint- Maartensdijk als die in Sint-Anna- land. Als bibliothecaris bepaalt zij mede wat voor boeken er aange kocht worden. „Elke week krijg ik zo'n driehonderd kaartjes met daar op nieuwe titels en herdrukken er op. Daar staat een korte recensie op en er wordt aangegeven hoe de druk eruit ziet: kleine marge, grote marge en lettertype", zegt de bi bliothecaris. „Je moet dan een se lectie gaan maken. Wat wil je als bibliotheek hebben? Dan ga je uit van de smaak van het publiek. Wat je zelf leuk vindt, doet niet ter zake. Dat betekent dat er veel romans en streekromans gekocht worden. Je probeert een goede kwaliteit in huis te halen. Een boek moet immers minimaal tien jaar meegaan. Vooral bij kinderboeken is dat lastig. Je moet letten op de stevigheid ervan. Onderzoeken wijzen uit dat lezen in Nederland zienderogen afneemt. De televisie en computer hebben een enorm marktaandeel veroverd in de vrijetijdsbesteding van de Ne derlanders. Daarom heeft de biblio theek de leesbevordering als één van haar doelen gesteld. „Dat is heel belangrijk. We kopen dan ook de wat betere boeken. Als we puur zouden kijken naar de smaak van de lezers, zouden we kasten vol met de Bouquet-reeks aan kunnen schaffen. De echte, zware literatuur wordt hier niet veel gelezen, dus komen er veel romans en vooral streekromans binnen. Maar streek romans kunnen ook kwalitatief heel goed zijn", zegt mevr. Das. „Om de mensen wat in contact te bren gen met andere schrijvers, zetten we de boeken niet op genre weg. Andere bibliotheken doen dat nog wel eens. De mensen zijn gauw ge neigd het in hetzelfde kringetje van schrijvers te zoeken. Maar er zijn er ook die een gok wagen en een voor hen onbekend boek meenemen. Daarnaast leggen we de nieuw bin nengekomen boeken een week lang op een tafel bij de balie zodat men sen er kennis mee kunnen maken. We hopen dat meer mensen ook meer zullen gaan lezen, want dat is volgens ons belangrijk." "Met slecht weer kun je leven, maar als je de duiven dood in de mand aantreft, dat is zeer triest." P.R. Laban uit Tholen is dinsdagavond verslagen teruggekomen van een vergadering in Lewedorp, waar het NPO-bestuur uitleg gaf over een duiventransport, waarbij vrijdag in een file bij Parijs 65 duiven door verstikking om het leven kwamen. Daarbij waren 22 duiven van Thoolse melkers. Ondanks het feit dat het lezen in Nederland afneemt, boekten de openbare bibliotheken van Tho len vorig jaar een groei van bijna driehonderd lezers en er werden bijna 31.000 boeken meer uitge leend. Directeur A. Niederer is daar dik tevreden mee. In de afgelopen vijf jaar groeiden de openbare bibliotheken van 5139 naar 6054 abonnementhouders. Een deel (zo'n 300 mensen) van die groei werd veroorzaakt door de sa menvoeging van Tholen en Sint- Philipsland waarbij de bibliotheek van Sint-Philipsland toetrad tot de Thoolse stichting. Maar zelfs dan blijft er nog een echte groei van ruim 600 leden over. „De ontlezing neemt hand over hand toe. Het le zen neemt een steeds bescheidener plaats in. Dat zijn landelijke ten- denzen. De groei van de openbare bibliotheek Tholen moet je dan ook in dit licht zien", zegt directeur Niederer. „Deze cijfers betekenen vooral iets om trots op te zijn. Ze vormen een extra reden en stimu lans om door te gaan op de ingesla gen weg van het verder ontwikke len van de leescultuur, de zorg voor de informatiebehoefte en de kwali teit van het informatie-aanbod. De groei betekent dat onze inzet voor leesbevordering, eerder dan ver wacht, vruchten af begint te wer pen." Veruit de grootste groep gebruikers VERVOLG VAN PAGINA 1 De veranderingen in de organisatie volgt Meertens op afstand. „Het is voor mij ook een mooie gelegen heid om er niet aan mee te doen. Vanwege die reorganisatie moet je weer cursussen gaan volgen. Daar heb ik geen zin meer in. Dat is een goed moment om te stoppen." Voordat Meertens actief werd in het Rode Kruis had hij al jarenlang er- varing opgedaan in het Groene Kruis. In 1962 kwam Meertens bij het Groene Kruis in Poortvliet te recht, gevraagd door burgemeester Van Doorn: hij was penningmeester maar deed ook veel aan coördinatie van de acht wijkverpleegkundigen op beide eilanden. Dit duurde tot 1973, daarna werd hij secretaris/ penningmeester van het Groene Kruis Tholen/Sint-Phi- lipsland, na de fusie van de plaatse lijke afdelingen. Maar Meertens zat door zijn inmiddels opgebouwde contacten op de gemeente en in de gezondheidszorg ook al gauw in de financiële commissie van Vrederust in Halsteren, de vereniging voor christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zuid-West Ne derland. Ook daar waren de opeen volgende burgemeesters Van Boe- ijen en Baerends in die tijd voorzit ter. In 1987 is het ziekenhuis onder gebracht in een stichting. In Goes verrees het psychiatrisch ziekenhuis Zeeland, opgezet door de vereni ging die Vrederust exploiteerde. Zoals een tijdlang het bestuur van het Rode Kruis ook het bestuur van de ambulancedienst vormde, zo is 4 van de bibliotheek vormt de jeugd (tot achttien jaar). De jongeren be slaan ruim de helft van het totale le nersbestand. Daarna volgen de vol wassenen (21 tot 65 jaar). Overi gens is niet in alle leeftijdsgroepen groei te constateren. Opvallend is dat de groep van 18 tot 21 jaar afneemt, terwijl alle ove rige categorieën sinds 1992 juist gegroeid zijn. „Een belangrijke oorzaak hiervan is de zogenaamde 'ontlezing' in Nederland", zegt di recteur Niederer. „Er wordt steeds minder gelezen. En dat terwijl le zen niet alleen vermaak of informa tie oplevert, maar het is ook leer zaam op maatschappelijk gebied. Omgaan met anderen, leren luiste ren of je leren uiten, het wordt alle maal vooraf gegaan door het lezen. En je ziet dit verschijnsel bij derti gers, maar in nog veel sterkere ma te bij de jeugd van achttien tot 21 jaar. Eigenlijk begint het al bij zes tien jaar. Daarom zijn we bijvoor beeld bezig met programma's voor peuters en basisschoolleerlingen. Het imago dat lezen saai is, moet het ook met Vrederust en psycho therapeutisch centrum De Vier sprong gegaan. Stelden de leden van de vereniging van Vrederust de begroting op, bij De Viersprong deed het bestuur dat. „Het werd al tijd op een dag afgehandeld. Eerst kwam de begroting van De Vier sprong aan de beurt, daarna die van Vrederust. Dat gebeurde in hetzelfde gebouw. Ik kon gewoon blijven zjtten." In 1986 verliet Meertens de financiële commissie maar bleef wel lid van de vereniging die nog zo'n 5000 le den telt. „Maar daar zakken we nu voor het eerst onder. Het zal een keer ophouden. Van de contributie worden de pastors gesteund. Er is een stiltecentrum gekomen en de kerk is ermee hersteld. Ook de be graafplaats is met het geld van de leden opgeknapt. De AWBZ trekt daar zijn 'handen vanaf. Die zegt waarom zouden wij een kerk blij ven financieren waar steeds minder mensen gebruik van maken." Ook al stoot Meertens functies af, er komen er ook weer bij. Voor het tweede achtereenvolgende jaar is hij bestuurslid van de stichting be schermingsbewind meerderjarigen in Halsteren. De stichting houdt zich bezig met mensen die onder toezicht zijn ge steld en niet in staan zijn (of de cu rator van deze mensen) om hun ver mogen of andere inkomsten zelf standig te beheren. Alweer ge vraagd. Dit keer door de oud voor t- doorbroken worden." Ook in de to talen is niet overal een toename te zien. De uitleenpost in Scherpenis se krijgt minder leners over de vloer en Stavenisse zit al jaren min of meer op hetzelfde niveau. Ten opzichte van 1992 groeide het aan tal leden in Oud-Vossemeer procen tueel het meest. In vijf jaar tijd steeg het aantal le ners in dit dorp met 35 procent tot 321. Scherpenisse zakte met dertien procent. Niederer vermoedt dat een imagoprobleem de oorzaak is. „Veel mensen denken van een uit leenpost dat er 'wel niets te vinden zal zijn'. Maar dat bestrijd ik ten zeerste. Het boekenpeil van Scher penisse is nagenoeg even hoog als dat van Oud-Vossemeer dat wel groeit", zegt de directeur. „Als mensen dat beeld van de biblio theek in Scherpenisse hebben, moe ten we gaan kijken hoe we daar iets aan kunnen doen. Een andere factor is waarschijnlijk dat Scherpenisse maar op twee ki lometer van Sint-Maartensdijk ligt. Een aantal mensen zal dan kiezen zitter van Vrederust. „De lijnen zijn vaak kort. Als je ergens bekend bent, dan rol je gauw weer ergens anders in. Je komt overal dezelfde mensen tegen. Het valt me op dat jongeren dit niet meer willen doen; ze zeggen ik zal wel gek zijn om er zoveel tijd in te steken. Dat is een gevaar voor de toekomst." Sommigen beschouwen de maat schappelijke functies van Meertens als 'erebaantjes' maar de bestuurder weet ook dat besturen niet altijd over rozen gaat. Door het plotse linge vertrek van Brinkman als voorzitter van het Rode Kruis en als verpleegkundige op de ambulance, brak er een moeilijke tijd aan voor de afdeling. „Als colonnecommandant en voor zitter was hij onmisbaar geworden; hij was bestuurder en uitvoerder. Op de ambulance deed hij bijna elk weekend dienst. Hij was goud waard. Met hem vertrok ook een vrijwilligster op de ambulance. In eens waren er twee mensen weg. Het personeel heeft zich er enorm ondergezet. Dan blijkt de organisa tie kwetsbaar. We moesten door de zwakke bezetting extra mensen aan trekken en opleiden. Dokter Panis is een nacht per week mee gaan draai en, een jaar lang. Iedereen was be reid zich volledig in te zetten. Om de plaatsen op te vullen moesten we extra poolkrachten inzetten. En dat kost meer want die woonden niet in Sint-Maartensdijk. Om iemand uit Bergen op Zoom pa raat te houden betaal je gewoon een uurloon. En dat is veel voor een wa gen als hij niet rijdt," De wisseling f om in Sint-Maartensdijk boeken te gaan lenen. Maar ik blijf erbij dat het de moeite waard is om ook in Scherpenisse een bibliotheek te houden." Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk en Tholen kunnen zich wel in een stijging verheugen van respectievelijk 12, 11 en 9 pro cent. Poortvliet boekte in vijf jaar een stijging van zeven procent. Het aantal bibliotheekleden in Sint-Phi lipsland steeg het laatste jaar met vijftig tot 376. De meeste bibliotheken en uitleen- posten leenden vorig jaar meer boe ken uit dan vijf jaar geleden. Tho len, Sint-Annaland en Sint-Maar tensdijk kwamen echter iets lager uit, terwijl de uitleenposten Oud- Vossemeer, Poortvliet en Scherpe nisse het juist beter deden. Met na me Scherpenisse valt op. Ondanks een daling van het aantal leden, steeg het aantal uitgeleende boeken in vijf jaar met de helft tot 12.524. Stavenisse zakte licht. Van Sint- Philipsland zijn alleen de gegevens bekend sinds deze bibliotheek bij de Thoolse stichting kwam. Maar vorig jaar werd een spectaculaire stijging bereikt. Met 32.397 boeken werden er bijna 20.000 meer uitge leend dan in '95. In totaal werden er in de Thoolse bibliotheken vorig jaar 351.594 uit geleend. Met een gemiddelde uit leenfrequentie van 5 keer per jaar per boek, zit Tholen hoog vergele ken bij de rest van Zeeland. in het bestuur is toen snel gegaan. Na Brinkman kwam C. Egas. En tij dens diens vertrek (vanwege een nieuwe baan elders) verscheen het rapport over de toekomst van de ambulancehulpverlening in Zeeland van de commissie Don. De discus sie over de standplaats van de zie kenauto ontbrandde: Tholen of Sint- Maartensdijk. „Voor de gemeenschap van Tholen is deze voorziening het beste. De dienst helemaal met full-time ver pleegkundigen bezetten, daar moe ten we niet op rekenen. Dat zal de verzekeraar nooit doen. Door de ambulance te verplaatsen naar Tho len, krijg je meer financiële ruimte, met meer ritten, maar dan is hij ook meer weg. We zitten in Sint- Maartensdijk gunstig. Maar als je de dienst nu op zou moeten zetten, zou je het nooit meer zo krijgen." Over de toekomst van het Rode Kruis maakt Meertens zich geen grote zorgen. „De colonne kent nogal wat jonge lui. Dat geeft zeker weer wat elan aan de organisatie." Wel ziet de penningmeester de contributie afne men door een toenemende concur rentie op het gebied van de interna tionale hulpverlening. „Kijk maar naar Artsen zonder Grenzen. Die hebben veel aan de weg getimmerd en zijn omhoog geschoten. Het Ro de Kruis voert ook wel campagne maar toch niet zo actief. Maar die nieuwe fondswerving zal wel weer komen." 1 Laban verloor 8 van zijn 10 duiven die hij had meegegeven voor de vlucht vanuit Ablis. C.J. van den Berge 5 van de 10, L. v.d. Kleijn Jzn. 4 van de 6, de combinatie Van Haaften/Noom 4 van de 16 en van J. Wielaard uit St. Maartensdijk kwam 1 duif om het leven. Totaal zijn er 19 gedupeerden uit Zeeland; een melker uit Vrouwenpolder is met 22 dode duiven het zwaarst ge troffen. De 65 duiven zaten in het bovenste gedeelte van de vrachtwa gen, het dichtst tegen het dak aan. 't Was vrijdag voor Pinksteren warm en de temperaturen liepen in de file zodanig op, dat in de wagen zuur stofgebrek ontstond met als gevolg, de dood van 65 duiven. Het opont houd van drie uur bleek fataal. "Een tragisch ongeluk, net zoals andere ongelukken", zegt M.J. La ban uit Tholen. Hij is niet alleen voorzitter van de plaatselijke Trou we Duif, maar ook van de overkoe pelende duivensportorganisatie in Zeeland. "De wagen doet al 16 jaar dienst en heeft nooit geen proble men opgeleverd. Het was gewoon een fataal moment met een hitte- slag. Er is geen verwijtbaar gedrag of nalatigheid van de chauffeur aan de orde", aldus de voorzitter. Zijn naamgenoot Piet Laban, één van de gedupeerde Tholenaren, denkt er echter anders over. Hij noemt het 'laakbaar' dat de ventila toren in de wagen niet aan stonden en volgens hem is dat verplicht. "Dat is niet relevant", stelt voor zitter Rinus Laban daar tegenover. "Het wordt ook ontraden omdat je anders koolmonoxyde kunt krij gen." Piet Laban vindt dat het tijdstip van vertrek 'zeer slecht gekozen is.' "Elke chauffeur weet, dat je 's middags rond Parijs in de file zit." Voorzitter Laban: "De wagen is De afdeling Tholen van het CDA houdt woensdagavond (in samen werking met het CDA vrouwenbe- raad) een thema-avond in gemeen schapscentrum Meulvliet te Tholen. Nadat al eerder het thema 'veilig heid' werd behandeld, is deze keer gekozen voor 'zorgvoorzieningen'. Volgens het CDA leiden de beroe pen op de zorg- en gezondheids voorzieningen in toenemende mate tot problemen (niet alleen finan cieel) en wachtlijsten. Als spreker is uitgenodigd F. Bordui, clusterdi recteur van het SVRZ en als zoda nig directeur van zorgcentrum Ten Anker in Tholen en woonzorgcen trum De Rozeboom in Sint-Philips land. Na de inleiding door Bordui volgt een discussie. Het CDA wil met dergelijke thema-avonden in ventariseren wat er leeft onder de bevolking om zo een plan van aan pak op te stellen en via de raads fractie voorstellen aan de gemeen teraad te doen. Verder worden de niet te laat vertrokken en een file is niet te voorspellen. Bovendien zijn de vertrektijdstippen als het ver keersaanbod variabel." Piet Laban: "De voorzitter deed er in Lewedorp nogal laconiek over. Het bestuur stond ook zeer afwij zend tegenover schadevergoeding. De transporteur is slechts voor 40 gulden per 1000 kilo verzekerd, 't Wordt dus een touwtrekkerij, maar het heeft allemaal nog een staar tje!" De Thoolse melker heeft door het transport bij Parijs prima duiven verloren: een provinciaal winnaar in 1995 en de Zeeuws kampioen jonge duif 1995. Achttien jaar geleden heeft Rinus Laban een dergelijk ramptransport meegemaakt, maar dat was met een zeilen wagen. Nu is er volgens hem geen verwijtbaar gedrag aanwezig. "Dat is de moeilijkheid. We zullen er wel lering uittrekken door bij voorbeeld de bovenste boxen leeg te laten - als dat kan en meetappara tuur te installeren. Maar dat moet eerst nog bekeken worden", aldus voorzitter Laban. thema-avonden gebruikt bij de in vulling van het verkiezingspro gramma. De thema-avond in Meul vliet begint woensdag om half acht. Wegens bestuurswisselingen bij de ZMO-afdeling Tholen/St. Philips- land is mevr. M.A. Reins-Hage uit Oud-Vossemeer door de landbouw organisatie voorgedragen als plaats vervangend lid van de commissie bedrijfsleven van de gemeente Tho len. Eén vrouw vervangt daarmee twee mannen, want tot nu toe wa ren M.D. Geuze en A. Abrahamse, beiden uit Poortvliet, de plaatsver vangers. De ZMO heeft twee verte genwoordigers in de commissie be drijfsleven: L. de Oude uit St. Phi- lipsland en G. Hoek uit St. Maar tensdijk. Die ene motorrijder zal aan tweede pink sterdag geen zonnig gevoel overhouden. Net toen hij maan dag het gas opentrok op de Poortvlietse- dijk bij Scherpenisse, stond daar jle politie te controleren op snelheid. De motorrijder werd geklokt op maar liefst 191 km per uur, terwijl 80 km de limiet is. De bestuurder loopt de kans dat hij zijn motor kwijt raakt. In elk geval zal een zeer forse boete zijn deel zijn. De politie stond van tien over elf tot tien voor één op de Poortvlietsedijk te controleren. In die tijd kwamen er 475 voertuigen voorbij waarvan er 59 (12 procent) te hard reden. Eerder die morgen, van kwart voor negen tot half elf, stond de radar wagen van de politie op de Oester- dam. Daar mag 100 km per uur ge reden worden. Van de 298 voertuigen die passeer den, reden er 32 (11 procent) te hard. De hoogst ge meten snelheid was 160 km per uur. Van vijf voor één tot tien over half twee post te de politie tenslot te op de Oud-Vosse- meersedijk te Oud-Vossemeer. Van de 115 gecontroleerde voertuigen reden er 16(14 procent) harder dan de maximaal toegestane 80 km per uur. De hoogst gemeten snelheid was hier 113 km per uur. De politie heeft voor de komende tijd ook weer een aantal controles aangekondigd. De Poortvlietsedijk is op 24 mei en 1, 15 en 30 juni aan de beurt. Op 1, 6 en 13 juni wordt er op de Oesterdam gecontroleerd. De Phi- lipsdam wordt op 6 juni meegeno men en op 8 en 22 juni staat de ra darwagen op diverse 'doorgaande wegen' op Tholen. Naast deze aangekondigde contro les, voert de politie ook onverwach te uit. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3