'Als je ergens bekend bent, rol je gauw ergens anders in' Lastenverhoging beperkt houden AOV-huwelijk in kapel ingezegend AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Gemeente: geen interesse in Rabobank Maartensdijk Van Steenis neemt garage De Viet over Inval politie St.Philipsland levert niets op imabo Natuursteen vloeren Gemeente huurt bij Puk en Muk VVD-raadsleden willen graag vier jaar door 306 >j 6 - Donderdag 22 mei 1997 53e jaargang no. 26 Daar kun je op bouwen Penningmeester C. Meertens stopt na zestien jaar bij Rode Kruis Volgende week donderdag neemt hij afscheid als pen ningmeester van de afdeling Tholen van het Nederland se Rode Kruis. Eerder stopte hij al als bestuurder bij het Groene Kruis en bij de Rabobank Sint-Annaland/Poort- vliet. Langszaam bouwt de bijna 65-jarige C. Meertens uit Poortvliet af, maar nog steeds wordt er een beroep op hem gedaan. Banden nauw Duidelijke boodschap politiek: Dilemma Kwijtschelding Deze week i SCHOT FINANCIAL SERVICES Adviseurs in beleggingen Portfolio analyse Portfolio beheer Het gebeurt zelden dat be kende Nederlanders in de kleine kerk van de Neder landse Protestantenbond (NPB) in Tholen hun hu welijk laten inzegenen. Tweede pinksterdag was dat wel het geval toen de oprichter Martin Baten burg van het Algemeen Ouderenverbond uit Eind hoven en Mieke Schot-de Hoog uit Tholen, pas te ruggetreden als raadslid van het AOV in de ge meenteraad van Tholen er elkaar het jawoord gaven. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. B. en w. willen de Rabobank op de Markt in St. Maartensdijk niet ko pen om de ruimtenood in het vlak bij gelegen gemeentehuis op te los sen. Dat blijkt uit het antwoord van het college op schriftelijke vragen van D66-raadslid J. van den Don ker. Hij vond het bankgebouw een goed alternatief voor uitbreiding van het gemeentehuis. Er viel een belangrijke tijdwinst en een grote besparing mee te halen. Bovendien zouden langdurige planologische en onteigeningsprocedures worden voorkomen, aldos Van den Donker. Op die aspecten gaan b. en w. in hun antwoord niet in. "Voor uit breiding van het gemeentehuis is de Rabobank geen alternatief omdat we bewust zijn uitgegaan van cen trale huisvesting van onze ambtelij ke organisatie. Uit organisatorisch oogpunt en uit efficiëncy-overwe- gingen, alsook qua duidelijkheid richting klanten, dient een bijge bouw vermeden te worden. Op grond van die argumenten is ons college niet van plan de mogelijk heden van verplaatsing van een deel van het personeel naar het bankge bouw te onderzoeken." Rabobank-voorzitter J.L. van Gor- sel vindt de afwijzing door de ge meente geen tegenvaller. "Daarvan waren we al op de hoogte en bo vendien is het helemaal niet zeker, dat we het huidige pand willen ver kopen. Het liefst willen we daar blijven." Uit onderzoeken moet dan duidelijk worden, of de bank ook in de toekomst vooruit kan. Twee hui zen naast de bank zijn al eigendom van de coöperatie. Het bankbestuur neemt ook een aantal plaatsen voor volledige nieuwbouw mee in de be sluitvorming. De gebroeders Van Steenis nemen per 1 juni garage De Viet aan de Markt in St. Maartensdijk over. Laurens (24) uit Scherpenisse werkt als monteur bij Ford-dealer Iriks in Steenbergen, Gijsbert (34) uit Waardenburg, werkt bij een al gemene garage in Kesteren. "We hebben de kennis, behoorlijke erva ring en alle papieren voor deze overname", vertelt Laurens van Steenis. Hij en zijn broer hadden voor de toekomst wel plannen om zelf wat te beginnen, maar niet zo snel. "Gijsbert liep er onverwachts tegenaan. Op een zaterdag ging hij om een ringetje bij De Viet en toen kwam de verkoop ter sprake. Na de brand in 1981 is de voorkant hele maal vernieuwd en het pand is goed onderhouden. Voeg daarbij het punt dat we voor St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse straks bijna de enige garage zijn, dan moet het kunnen lukken", zegt Laurens van Steenis. De politie deed vorige week maan dag een inval in een woning aan de Gladiolenstraat te Sint-Philipsland. Omstreeks zes uur 's morgens re den er diverse politiewagens de straat in. De agenten die eruit kwa men, droegen kogelvrije vesten en drongen de verdachte woning bin nen. Volgens de politie was er een 'betrouwbare' tip binnen gekomen dat de bewoner illegaal vuurwapens in bezit had. Uit voorzorg waren de politiemannen daarom uitgerust met de kogelvrije vesten. De Sint- Philipslander werd van zijn bed ge licht, aangehouden en zijn huis werd doorzocht. Maar de agenten konden niets vinden en keerden on verrichter zake terug naar het bu reau. De verdachte werd in vrijheid gesteld. zonder problemen bij SHOWROOM Geopend Ma. 13.00 -17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 -17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21.00 uur Zaterdag 09.30 -17.00 uur BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/mVr.: 07.30- 17.30 uur Zaterdag 08.00- 12.00 uur Zeelandltaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. m "2 "Vr r y C. Meertens heeft vele functies vervuld in verenigingen en stichtingen die zich met de gezondheidszorg bezig houden. Zo is hij sinds vorig jaar voorzitter van de zorgtoewijzingscommissie van het zorgloket Tholen, sinds twee jaar bestuurslid van de stich ting beschermingsbewind meerder jarigen in Halsteren en sinds drie jaar voorzitter van de gemeentelijke commissie waarbij burgers of in stellingen bezwaar kunnen maken tegen beslissingen van het college of de raad. Financiën en gezondheidszorg vor men echter de rode draad in de be stuurlijke loopbaan van oud chef fi nanciën van de gemeente Tholen. „Als je ergens bekend bent, dan rol je ook gauw ergens anders in. Meestal kom je ook overal dezelfde mensen tegen." Meertens is een volhouder. Als be stuurder bij het Rode Kruis en de stichting ambulancedienst Tholen (ook als penningmeester) maakte hij de laatste jaren roerige tijden door. Opstappen is echter het laat ste waaraan hij denkt als het moei lijk gaat. „Soms zijn er zoveel pro blemen dat je denkt, waar zit ik nu toch in? Maar opstappen doe je niet. Als iedereen dat gaat doen, blijft er niemand over. Je moet al tijd proberen de continuïteit te waarborgen. Als dat dan weer gere geld is, dan kun je weer verder." Meertens is destijds door burge meester E. Baerends gevraagd om penningmeester te worden van de afdeling. „Penningmeester was toen J. van der Maas uit Poortvliet, maar die was dikwijls ziek." Meer tens hapte niet meteen toe. „Ik heb toen gezegd dat ik het niet wilde doen omdat je als penningmeester ook de ledenadministratie en de collecte er bij had. Dat was een ge weldige klus. Dat kon ik absoluut niet waarmaken. Ik vond dat de ta ken beter verdeeld konden worden. Van de algemene vergadering heeft Baerends toen het volmacht gekre gen om een penningmeester te zoe ken die los stond van de ledenadmi nistratie en de collecte." Dat een burgemeester voorzitter was van het Rode Kruis was ge bruikelijk. Voor Baerends was bur gemeester J.E. van Boeijen (van Tholen en sinds 1971 van groot- Tholen) voorzitter en voor hem bur gemeester D.C. Bouwense van Sint-Maartensdijk. „Je ziet het ook in de landelijke organisatie dat er hooggeplaatste personen een voor aanstaande rol vervullen. Prinses Margriet is voorzitter, de koningin beschermvrouwe. En provinciaal is het traditie dat de commissaris van de koningin automatisch ere-voor- zitter is." Omdat het Rode Kruis internatio naal opereert is het volgens Meer tens van belang om een bekend per soon die vertrouwen wekt voorzit ter te laten zijn. Meertens heeft in zestien jaar vijf voorzitters gekend als hij volgende week zijn functie neerlegt. Na het overlijden van Ba erends kwam er ook een eind aan het burgemeesterstijdperk. In 1985 kwam A. van den Hoek, directeur van de Rabobank in Scherpenisse aan het roer te staan van de afde ling. H. Brinkman uit Sint-Maar tensdijk was vervolgens de eerste verpleegkundige die voorzitter werd. Na diens vertrek werd C. Egas, directeur van de christelijke basisschool uit de smalstad voorzit ter die op zijn beurt opgevolgd werd door de huidige voorzitter, co lonnecommandant en verpleegkun dige Henk Moerenhout uit Steen bergen. Tot 1988 behoorde ook de ambu lance tot het Rode Kruis. Na de verzelfstandiging van de ambulan cedienst in een stichting bleven de banden nauw: het bestuur van het Rode Kruis was ook het bestuur van de ambulancedienst Tholen e.o. Meertens is penningmeester in bei de besturen. „De verzekeraars eis ten een aparte financiële adminis tratie van de ambulance. Wat heb ben jullie met de bedragen gedaan die we hebben uitbetaald, vroegen ze. Dat is een hele andere zaak dan de jaarrekening van de afdeling van het Rode Kruis overleggen aan het landelijke bestuur." De ambulance kon lange tijd bemand worden met vrijwilligers die een EHBO-diplo- ma hadden. „We moesten ook pro fessioneler en commerciëler gaan werken. M. Kwekkeboom was de eerste verpleegkundig coördinator, "Naar viel voorheen al regelmatig in. We hebben gepoogd de ambu lancedienst losser te maken. Bij een stichting kan het bestuur zelf leden benoemen, bij een vereniging als het Rode Kruis is het de algemene vergadering." Nu zitten Meertens en secretaris L. den Braber uit Sta venisse nog in beide besturen; de overigen zijn andere leden. Meertens verlaat het Rode Kruis op het moment dat de organisatie ver andert. De verschillende discipli nes: colonne, welfare, jeugd Rode Kruis gaan meer in elkaar op. „De vrijwilligers gaan meer integraal werken zodat iedereen op meer plaatsen inzetbaar is. De hokjes val len weg. Er wordt landelijk veel aan gedokterd. Sommige taken ver vagen. De groep dames van de wel fare veroudert. De groep opvang en verzorging van slachtoffers is een nieuwe tak. Die treedt op bij ram pen en ongevallen voor slachtoffers die bijvoorbeeld gedesoriënteerd zijn, terwijl de colonne nog bezig is slachtoffers te helpen. Ook vrijwil ligers van de welfare kunnen daar aan meedoen. De afdeling Sint-Phi- lipsland heeft al zo'n actieve groep. Het vergt veel energie." VERVOLG OP PAGINA 3 Een meerderheid van de commissie financiën wil de gemeentelijke be lastingen en heffingen volgend jaar met maximaal 2% verhogen. Bur gemeester en wethouders hebben gemiddeld 5% voorgesteld en moe ten dan nog een tekort van 90 mille zien te dekken. Nu zal het college voor nog eens 138.000 gulden aan extra bezuinigingen moeten vinden. Concrete voorstellen daartoe van de commissie bleven dinsdagavond uit. In een financiële tussenrapportage komt het college voor volgend jaar uit op een tekort van 320.000 gul den. Een verhoging van de tarieven met gemiddeld 5% zou bijna drie kwart daarvan dekken. Eventuele meevallers en scherper begroten zouden het restant moeten opleve ren. Maar er zijn nog tal van onze kerheden over bijdragen die van het rijk moeten komen. De voorgestelde 5% gaat niet alleen collegepartij SGP, maar ook VVD, D66 en RPF/GPV te ver, zo bleek in de commissie. J. van den Donker (D66) zei een trendmatige verho ging van 2% voldoende te vinden en de anderen sloten zich daarbij aan. M. Dijke (SGP) en P. van Bel- zen (RPF/GPV) wezen erop dat de verhoging voor menig inwoner een zware last zal worden. Temeer omdat los van de voorge stelde 5% de afvalstoffenheffing met 17,5% zal stijgen om kosten dekkend te worden en het rioolrecht met 44%. Van Belzen stelde voor om geen procentuele verhoging toe te pas sen, maar een gemiddeld bedrag te nemen. In de beantwoording ging wethouder I.C. Moerland van finan ciën daar niet op in. Wél probeerde hij steun te krijgen voor het collegevoorstel, door te be nadrukken dat er over het percenta ge van de verhoging gepraat kan worden als blijkt dat de uitkering van het rijk in belangrijke mate af wijkt van wat in de tussenrapporta ge is aangenomen. „Wij moeten verder en daarom zult u de richting aan moeten geven", probeerde Moerland. Hij wees erop dat de keuze voor 2% verhoging een gat van anderhalve ton (in feite 138.000 gulden) in de begroting voor 1998 schiet. „Dat is mijn di lemma, want ik weet nu ook niet waar ik dat bedrag moet halen", gaf Van den Donker toe. VVD'er R. Ravensteijn wilde het zoeken in het schrappen van inves teringen en het verlagen van de post onvoorzien met 80.000 gulden naar twee ton. Concreet wilde hij pas in juni worden, als er meer bekend zal zijn over de rijksbijdrage. „U schuift het voor u uit", zei Moer land. „Nee", reageerde Ravenste ijn. „U heeft een opdracht van de commissie en moet gaan zoeken." Ook Dijke kreeg van de wethouder het verwijt dat hij het college met een probleem opzadelde, maar de SGP'er week geen duimbreed: „In de investeringslijst staan zaken die uitgesteld kunnen worden en ande re waar we tegen zijn. Dan kom ik een heel eind." Dat de onzekerheden in de tussen rapportage in belangrijke mate de houding van de commissie bepaal den, bleek uit een opmerking van Van Belzen. Hij plaatste namelijk een vraagte ken bij het zoeken van 90.000 gul den in meevallers en scherper ra men. „Meevallers kun je niet vante- voren ramen." De RPF/GPV'er in formeerde of er ooit is nagedacht over hoe groot de reserves mini maal moeten zijn. Ook hij drong aan op het schuiven in de investe ringen. Verschillende commissiele den gaven anderzijds toe, te hech ten aan een goed voorzieningenni veau in Tholen. J. de Jager (CDA) zou de lasten graag met minder dan 5% verho gen, maar zei op basis van de tus senrapportage akkoord te moeten gaan omdat hij geen alternatieven kon aangeven. „Maar alles wat we kunnen vinden, moet gebruikt worden voor lasten verlichting." PvdA'er A. den Haan ging eveneens uit van 5%, maar wil eventuele meevallers éérst gebrui ken om de kwijtscheldingsnorm (voor de minst draagkrachtigen) op te trekken. Het college is zover nog niet, aldus Moerland. Hij gaf aan dat er best een wensenlijstje is, mochten er meevallers komen. Als er in juni meer bekend is, zal de commissie opnieuw over deze zaak spreken. Haagse ambtenaren: op Thools platteland mag het stinken Zilveren Thoolse bibliotheek blijft nog groeien Thoolse VVD'er doet gooi naar Tweede Kamer Gemeente haalt zandbakken weg van speelterreintjes Bouw museumschuur bij Meestoof begonnen Eerste paal uitbreiding Puk en Muk de grond in Zes spelers SPS aan vooravond promotieduel opgestapt uit onvrede met ontslag trainer Strijdlustig Vosmeer loopt promotie mis door gelijkspel WIE TEN AANZIEN VAN BEPAALDE DINGEN ZIJN VERSTAND NIET VER LIEST, DIE HEEFT ER GEEN OM TE VERLIEZEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De stichting kinderopvang Tholen en omstreken (SKOT) is met de ge meente in onderhandeling over het huren van plaatsen voor mensen die geen kinderopvang kunnen betalen. „Het is de bedoeling dat de ge meente dertig procent van de plaat sen inhuurt. Die zijn dan bestemd voor mensen die vanwege hun lage inkomen of arbeidsomstandigheden geen kinderopvang kunnen betalen. Het is een stukje sociaal beleid om de kinderopvang voor de hele be volking toegankelijk te maken", zegt directeur mevr. J. Verhage van SKOT. „De gemeente zou daarmee de subsidie die ze aan de kinderop vang geeft, afkopen. Voor ons bete kent het financieel geen verande ring, want de huur en subsidie val len precies tegen elkaar weg. Maar het voordeel is dat wij weten waar we aan toe zijn. Je hebt elk jaar vas te plaatsen die afgenomen worden en aan de andere kant kan het voor bijvoorbeeld mensen met een laag inkomen, kleine zelfstandigen of mensen waarvan het bedrijf niet mee wil betalen aan de kinderop vang toch haalbaar zijn om hun kin deren hier te brengen." Volgens de directeur is het plan bij de gemeen te positief ontvangen. De VVD-raadsleden R. Ravensteijn en E. Frigge-Hogesteeger zijn in voor een nieuwe termijn. Afde lingsvoorzitter J.L. van Gorsel heeft dat meegedeeld op de jaarvergade ring, waar de raadsverkiezingen van 4 maart 1998 ter sprake kwamen. Van Gorsel vormt, samen met se cretaris C.F. Fossen en mevrouw H.A. Polderman-Martin, de voorbe reidingscommissie voor deze ver kiezingen. Zij gaan binnenkort met de zittende raadsleden praten en met eventuele andere kandidaten voor een ver- kiesbare plaats op de lijst. Vóór 1 oktober zal de groslijst met voorlo pige kandidaten bij de leden bekend gemaakt worden, waarna de leden vergadering de definitieve lijst kan opstellen. Degenen die zich - naast de fractie en het bestuur - al als voorlopige kandidaat hebben ge meld, werden door Van Gorsel op gesomd: G.J. Hoek, P.K.M. Stou ten, O. Huiskamp, H. v.d. Zande en W. Knipscheer. De VVD staat op winst en dat lan delijke effect zou invloed kunnen hebben op de raadsverkiezingen, al dus de voorzitter. „Maar pas op, want we hebben nog een jaar te gaan." Mocht een politieke ver schuiving in Tholen ertoe leiden dat de VVD gevraagd wordt een wet houder te leveren, dan zal de partij die verantwoordelijkheid op zich nemen, zei Van Gorsel. Investment Products Glacisstraat IA 4615 AE BERGEN OP ZOOM Tel: 0164-249207 Fax: 0164-248924 Advertentie I.M. Kinderen en kleinkinderen, familie, vrienden en partijgenoten woonden de inzegening bij terwijl buiten de zon scheen en via de open deur af en toe de straatgeluiden naar binnen drongen zonder storend te zijn. Bekend zijn de AOV'ers intussen wel. Hun verkering en aankomend huwelijk ging als een lopend vuur tje door medialand. Dominee D.C. Peters haalde het enkele malen aan. Hoe ze beiden de kranten uitvoerig vertelden over hoe zij hun 'relatie beleven'. „Jullie zijn landelijk het liefdespaar van 1997," zei de domi nee. In de interviews lieten Batenburg en Schot weten voor één manier van samenleven te zijn: trouwen. Dat deed het stel vrijdag al in het gemeentehuis van Eindhoven en maandag was de bevestiging in de kapel van de vrijzinnige geloofsge meenschap een feit. Peters was vooral getroffen door de welspre- Martin en Mieke Batenburg zitten hand in hand na de inzegening van hun huwelijk in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Oudelandsestraat in Tholen. kendheid en de levendigheid van het paar dat elkaar op een partijver gadering leerde kennen. Van de 79- jarige bruidegom zei hij dat het zijn vader had kunnen zijn en van de 57-jarige bruid zijn oudere zus. Pe ters vergeleek de rol van ouderen in het Oude Testament met die van te genwoordig. De opvoedende taak die ouderen toen hadden, is in de huidige maatschappij verloren ge gaan. „Ouderen zijn tegenwoordig een categorie geworden die zoge naamd uitgerangeerd en zielig zijn. Jullie zijn het levende bewijs van het tegendeel." Batenburg gaf de ouderen nieuw elan door in Eindhoven mee te doen aan de raadsverkiezingen. Met suc ces. Ook landelijk liet de partij van zich spreken door bij de verkiezin gen in 1994 in één klap met zeven zetels in de Tweede Kamer te ko men. Het succes straalde ook af op Tho len. Mieke Schot was het eerste raadslid van het AOV in Zeeland. De politiek heeft tussen beiden ook tot een persoonlijke band geleid. Het echtpaar genoot zichtbaar van elkaar en de inzegening in de kerk. Voor beiden is het vele reizen tus sen Tholen en Eindhoven nu verle den tijd. Mieke zal haar man die lid is van de Eerste Kamer, gaan on dersteunen in zijn werk. De dienst kende een aantal per soonlijke noten. Zo zong Wilma Janmaat die Mieke Schot kent van het Belcantorium ensemble, drie liederen solo: Panis Angelicus, Per haps Love van John Denver en Ave Maria, begeleid op orgel en piano door een vriend van Batenburg J. van Adrichem. Batenburg is volgens Peters ook ta lentvol in de poëzie. Zijn dochter R. Rauw-Batenburg droeg twee ge dichten op van haar vader: Wat is Tijd en God's tegenwoordigheid. En twee kleinkinderen, Arnold de Raat en Chantal Posthumus, reikten de trouwringen aan op een kussen tje. Van voorzitter A.L. Hage van de NPB kreeg het echtpaar de trouw bijbel. De inzegening werd bijge woond door ruim Nestig personen, waaronder het nieuwe AOV raads lid W.A.M. Roelvink, het statenlid L.J. van Doorn en raadslid J. van den Donker van D66.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1