Delicatessen van de schorren heel simpel en toch heerlijk J. van den Donker juicht 2,5 ton voor De Schutse toe Even op een houtje bijten tijdens het eindexamen Nae jaeren mee mekoare praete Countrv-Dm Ur-Jvmsic-Show Varkens niet afmaken terwijl er goed vaccin is Donderdag 15 Mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De lamsoren worden al weer wat aan de grote kant, de zeekraal is nog wat klein. In ieder geval is het volop tijd voor de deli catessen van de schorren. Lamsoor en zeekraal zijn behoorlijk dure groenten. De liefhebber moet er flink wat guldens voor over hebben, maar er zijn op onze eilanden veel ge zinnen, die een maaltje krijgen van een kennis of familielid. Zij hebben dan een vergunning om op de schorren de zeegroenten te bemachtigen, want sinds een aantal jaren is de Oos- terschelde een beschermd natuurgebied en wil men het snijden beperken. Ze smelten op je tong Op bestelling Prachtig werk Heerlijk eenvoudig Huur Flink zijn Doe 't over M. Verkerke chef Schouwen 49,50 p.p incl. buffet. Aanvang 19.00 uur. Bel voor meer info of kaarten naar: 0113 - 374 200 Jacob Neele uit St. Philipsland is een kenner van lamsoor en zeekraal. Jacob Neele uit Sint Philipsland is sinds het vergunningenstelsel werd ingevoerd, eigenlijk afgehaakt. Hij heeft een keer zo'n vergunning aan gevraagd, maar hij was te laat. Het aantal aanvragers was ook veel gro ter dan het aantal beschikbare ver gunningen. Nu snijdt hij al ver schillende jaren niet meer. "Voor het snijden moet je fit en lenig zijn en dat ben ik onvoldoende', zegt hij met spijt. Neele heeft al heel wat kilo's lamsoor en zeekraal van de schorren gehaald. Prachtwerk vond hij het. Vooral het zeekraal snijden, deed hij ontzettend graag. Nu krijgt hij wel eens een maaltje van een neef. De lamsoor, de leerachtige, lange, smalle blaadjes eet je - kort ge kookt - met botersaus en eieren. Voor vier personen reken je met zo'n kilo lamsoor. Deze eerst goed wassen en eventueele grassprietjes verwijderen. Dan opzetten met het aanhangende water, zo'n 10 tot 15 minuten koken. De tijd hangt af van de grootte van de blaadjes, zegt Neele's vrouw Le na. Jonge lamsoor kook je korter dan oude en tegenwoordig kook je alles toch korter dan vroeger. Na het koken de lamsoren afgieten. Mevr. Neele maakt ze dan wat aan met een beschuit en voor de smaak een snuf nootmuskaat en een klont je boter. De lamsoren zijn dan bo terzacht, ze smelten echt op je tong. Een vers eitje en een wollige boter saus op de aardappelen. Heel sim pel, maar heerlijk. "Zout is eigenlijk niet nodig op groente van het zilte schor, maar op de lamsoor die we laatst hadden, heb ik een beetje zout gedaan, want de schorren waar ze vandaan kwa men worden niet meer ieder getij overspoeld met het zoute zeewater en dat merk je." In de tijd dat Neele veel lamsoor en zeekraal sneed - van zijn 13de tot zijn 17de jaar, in de oorlog - was er rond heel St. Philipsland nog ge woon het getij en dan sneed hij zo lang het laag water was. In het sei zoen zelfs elke dag. En dat beteken de dat hij soms om 4 uur 's och tends of om 9 uur 's avonds met snijden begon. Hij had er gewoon zijn dagtaak aan, want hij sneed op bestelling. Met zijn notitieboek ging hij zijn klan ten af. "De één wilde voor een dubbeltje op dinsdag, de ander voor een stuiver op vrijdag. Nu kopen we de lamsoor en zeekraal meestal per ons, toen verkocht Jacob ze voor een stuiver per hand. Een flin ke hand, wel te verstaan. Maar voor ze in de katoenen knapzak bij de klant waren, ging er heel wat werk aan vooraf. Eerst het snijden, dan werden de lamsoren thuis uitge spreid om ze te drogen. "Als ze droog waren, ging ik er mee naar 'de diek' om ze daar uit te laten waaien. Dan nam ik een groot laken mee en daar liet ik dan iedere keer een deel van de lamsoren op vallen. De wind blies zo de grassprietjes en kleine stokjes weg. Thuis zocht ik dan samen met mijn moeder de grote stokken eruit. Ze waren dan echt heel schoon en dat was mijn sterke kant", vertelt Jacob trots. "Arjaan Geense en Ko den Braber sneden ook in die tijd. We waren trouwens buren. Van Den Braber heb ik het zeekraal snijden geleerd. En diens klanten heb ik van liever lee overgenomen, toen hij vast werk kreeg. Het zeekraal snijden vergt een spe ciale techniek, je snijdt namelijk met een zeis de zeekraal net onder het slik af. Niet te diep, want dan neem je de wortels mee. En als je dan op het schor kwam - altijd vlak nadat het hoog water was geweest - maakte je door het leggen van dam men in een kreekje een put. Daar spoelde je de zeekraal in, want die ging na het snijden met slik en al in de emmer. Door te kneden en te woelen in de put met modder en zeekraal, kwam de zeekraal boven drijven. Je haalde ze eruit en pikte dan de grote grasprieten en het riet er alvast uit. Na het uitlekken op de baalzak, werden ze ook thuis ge droogd, uitgewaaid en uitgezocht." Jacob Neele geniet er nog van als hij erover vertelt. "Ja, het was echt prachtig werk en ik verdiende er veel mee: 23 tot 24 gulden per week. Dat was eens zoveel als mijn vader, die 12 gulden verdiende als voorman bij de boer. Met Pasen werden er extra veel lamsoren be steld, voor de vele Fluplanders uit Rotterdam die hun familie kwamen bezoeken. Ik had zelfs een klant, die voor 2 gulden lamsoren bestel de om ze vervolgens te wekken. Tussendoor had ik dan ook nog wel eens een bestelling voor kreukels. Die haalde ik op de kop van Zijpe. De lamsoren en de zeekraal kon je het beste aan de noordkant van het eiland halen, zoals over de dijk bij Bram van Nieuwenhuijzen of bij de twee oprellen, bij land van Bram van Strien." De handel zat er gewoon in bij Neele, want in 1947 haalde hij al zijn middenstandsdiploma en in 1950 nam hij samen met zijn vrouw een kruidenierszaak over. Toen was er geen tijd voor het snijden van lamsoor. Toen ze na dertig jaar met de win kel stopten, begon Neele weer met snijden, maar dan voor zichzelf, een familielid, een kennis of voor de wijkzuster bijvoorbeeld. Als ik mijn zeekraaltjes aan Jacob geef om ze uit te zoeken, zegt hij: "Zo had ik ze vroeger nooit kun nen verkopen. Er zit te veel rommel in." Maar goed uitgezocht - niet uitgewaaid - door Neele smaken ze ook heerlijk. Het lekkere van de zeekraal is, dat ze zo weinig nodig hebben. Gewoon een balletje ge hakt en lekkere jus op de aardappe len. Voor de zeekralen rekent men ook zo'n kilo voor 4 personen. De groente goed wassen en uitzoeken, met niet al te veel water opzetten, 15 minuten koken en serveren met een klontje boter en eventueel wat nootmuskaat. Ook voor de zeekraal geldt: het is smullen geblazen. De Zeeuwse keuken blijkt steeds weer heerlijk eenvoudig! Hebt u nog sug gesties, bel onze redactie voor een volgend Zeeuws maal. (tel. 657007) VERVOLG VAN VOORPAGINA En Van Belzen sprak van een sug gestief voorstel. Versluys trok het zich aan en nam de tijd om aan te tonen dat de oorzaak ook bij de LHBB zelf gezocht moest worden. Naast het bedrag ging het daarbij om de term woon-zorgcentrum, in plaats van aanleunwoningen. Maar hoe het ook zij, RPF/GPV, SGP, VVD en D66 vonden dat de gemeente met een bijdrage over de brug moet komen. Coppoolse had op de wet voorzieningen gehandi capten (WVG) gewezen. ,,De aan leunwoningen zijn bedoeld om ou deren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen." Dat doel komt vol gens Van Belzen overeen met de doelstelling en de geest van de WVG. „Dan is het niet van belang of het precies in ons beleid past, maar gaat het om de doelgroep." A. Kersbergen (SGP) wees erop dat de vergrijzing in Tholen toeneemt, ter wijl er minder verzorgingsplaatsen komen. „Moeten we dit initiatief daarom eigenlijk niet toejuichen. Het verdient onze aandacht en on dersteuning." J. van den Donker (D66) wilde 2,5 ton uit de WVG- reserve beschikbaar stellen. "Dat is verantwoord voor deze zorg, die hard nodig is", reageerde hij nadat de wethouder hem erop wees dat de WVG-pot in de toekomst waar schijnlijk niet toereikend zal zijn. Voor het woon-zorgcentrum in Sint-Maartensdijk is destijds ook een bedrag uit de WVG-reserve ge nomen. Maar dat is een andere situ atie, aldus Versluys, omdat er in Sint-Maartensdijk geen voorziening voor ouderen meer was. In Sint-An- naland is er de Schutse. De wethou der zei dat de commissie in feite het beleid wilde verruimen en dat heeft consequenties. „De bijdrage voor Maartenshof paste evenmin in het beleid, maar ik heb daar geen enke le moeite mee", reageerde Kersber gen. En mevr. Frigge zei dat nu in vesteren op termijn een besparing zou betekenen. Evenals Van Belzen drong ze aan op terugnemen van het voorstel om het opnieuw in het college te bespreken. Versluys zei nog dat het plan van de Schutse niet past in de spreidingsgedachte van de provincie, noch voorkomt in de nota ouderenzorg. Van den Donker - die zich door Coppoolse liet verzekeren dat de geloofsovertuiging bij de toewij zing van de woningen geen rol speelt - vond het belangrijk dat de huren van dit soort huisvesting in de verschillende woonkernen niet teveel verschillen. In Sint-Annaland wordt een kale huur van 850 gulden verwacht, maar zonder gemeentelij ke bijdrage zal dat 1000 gulden per maand zijn. Versluys zei dat voor Maartenshof de huur ook rond de 800 gulden ligt. Na de vergadering maakte Schutse-voorzitter W.A. Blaas duidelijk dat daarin volgens hem de servicekosten begrepen zijn. Zo heerste er dus nog genoeg onduidelijkheid. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA) sprak zich niet tegen de afwijzing van een bijdrage uit, maar informeerde of er destijds ook een bijdrage was ver leend voor de aanleunwoningen bij Ten Anker in Tholen. Versluys dacht van niet, maar wist het niet zeker. Wat de hoogte van de huur betreft, toekomstige bewoners van de voorziening in Sint-Annaland komen in aanmerking voor huur subsidie en bijvoorbeeld ook voor deelname aan de warme-maaltijd- voorziening, zei hij. De enige die het college steunde, was CDA'er J. de Jager. „Wat het college nu voorstelt, vloeit voort uit het vastgestelde beleid. Wil je dat veranderen, dan zul je alles nog eens goed op een rij moeten zetten en criteria moeten opstellen", zei hij. Het nieuwe AOV-raadslid mevr. M. Roelvink, die met goedvinden van de overige leden aan de verga dering deelnam (ze moet nog beë digd worden), zei weinig meer aan de uitvoerige discussie te hebben toe te voegen. Wethouder I.C. Moerland merkte tenslotte op, dat de raadsleden wanneer ze dit ver zoek willen honoreren „zo flink moeten zijn daarvoor een lastenver hoging toe te staan." Even de tanden in een potlood zetten tijdens het eindexamen Nederlands. Het kan deze jongen van het Calvijncollege in Tholen misschien helpen om inspiratie op te doen voor het mavo-opstel op D-niveau. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op beide scholen duren de landelijk vastgestelde examens op C-en D- niveau tot en met volgende week woensdag. Maandagmiddag was biologie aan de beurt, dinsdag ge schiedenis en natuurkunde, woens dag Duits en economie, vandaag aardrijkskunde en wiskunde en morgen Frans en scheikunde. Vol gende week dinsdag komt Neder lands leesvaardigheid aan bod en woensdag Engels. Op het Scheldecollege voor voorbe reidend beroepsonderwijs en mavo worden de examens voor de andere niveau's (A en B) over een langere periode afgenomen. Daar duurt de examenkoorts nog tot en met 5 juni. Wil een leerling die op C-niveau examen doet, naar een hoger ni veau, dan bestaat die kans. Er is een dag ingeruimd voor een herkansing op een hoger niveau. Maken de beide scholen straks de balans op van het aantal geslaagde leerlingen, ze bereiden zich ook al weer voor op het volgende school jaar. Voor het nieuwe schooljaar op het Calvijncollege hebben zich 112 leerlingen aangemeld, op het Schel decollege 55, plus zes leerlingen van andere scholen voor voortgezet onderwijs die in een hoger jaar ins tromen. Na het succes van de vorige avond kunt u op zaterdag 17 mei wederom genieten van een ongekend spektakel. Tijdens een heerlijk warm-koud Country-buffet kunt u niet stil blijven zitten bij Mike de Rijcke (finalist van de Soundmix show/ de Nederlandse Garth Brooks). Als klap op de vuulpijl zingen Saskia en Serge de sterren van de hemel. De gehele avond wordt omlijst door Trio Uniek. Een vorm van protest op het bedrijf van A.J.M. van Genugten in Poortvliet. Stations voor kunstmatige inseminatie (k.i.) worden als boos doener gezien voor de pest die de hele varkenshouderij en aanverwante bedrijven ernstig dupeert en ook de overheid veel geld kost. VERVOLG VAN VOORPAGINA "We moeten er ook weer geen dra ma van maken, als je ziet dat mijn bedrijf het 140ste geval is dat uit voorzorg wordt geruimd. Het blijft echter jammer en triest en ik had dit ook nooit meer verwacht. Als er uit vier onderzoeken niets komt, dan ben je gerust. Maar dan belt vrijdagavond 2 mei onverwacht een medewerker van het ministerie, dat er preventief geruimd moet worden. Daarover was ik heel teleurgesteld. We mochten de varkens wel alle maal zelf afvoeren, zij het onder controle van het RVV. Vorige week dinsdag is er een taxateur geweest om de dagwaarde vast te stellen, maar ik loop een hoop geld mis. En dat bij een nieuwe stal die 4,5 mil joen gulden heeft gekost. Mijn be drijfsleider komt tijdelijk zonder werk, want het duurt wel een maand voordat er nieuwe biggen in kunnen. De stallen in Poortvliet moeten dan eerst ontsmet zijn. Dat betaalt de overheid wel, maar de biggen zijn schaars en duur. Ik kan ze nog uit Zeeuws-Vlaanderen en uit de Ach terhoek betrekken." Van Genugten is dan ook nog steeds bezig om zelf een fokbedrijf op te zetten. Als Tholen niet gaat lukken, is Fijnaart een uitwijkmogelijkheid. Het pre ventief ruimen aan de Noormans- weg heeft geen gevolgen voor de andere varkensbedrijven op Tholen, noch die van Toon van Genugten zelf in Middelharnis, Fijnaart en Best. Hij noemt de consequenties van de pest voor de varkenshouderij als geheel echter 'dramatisch.' "Het gaat helemaal niet goed met de pest als je ziet dat er in Boekei weer tien gevallen bij zijn geko men. 't Is niet meer te houden, maar ik vind het asociaal om zo met de boe ren om te gaan. Er komt ook steeds meer weerstand tegen het huidige beleid, want zo doorgaan, dat is een ramp voor de varkenssector en aan verwante bedrijven, zoals transport en voederindustrie. De gevolgen zijn niet te overzien!" Van Genugten spreekt over 'een po litiek spel van de EEG.' "In het buitenland wordt nu geld verdiend aan de varkens. Die profiteren we lig van onze ellende. Men gaat daar investeren en dan gaat bij ons straks de prijs weer naar beneden. Ik heb er dan ook geen vertrouwen meer in om op deze manier verder te gaan. Er moet geënt worden. Ik vind het geen stijl om zoveel var kens af te maken, terwijl er een goed vaccin is", aldus Van Genug ten. Dae hae te tillefoon. Die stemme ken ik toch? Mensenlieve, bin jie Piet van de Ruug'n diek? Da's leuk, oe bin jie an mien nummer hekomme? Nou, lest zag ik Lou van Keesje, 't Wier 'n praetje over vroeher in joe na- em viel. Ie wist at ons schoolvrienden hewist waere. U begrijpt het al, alle oude herinne ringen werden weer uitgebreid op gehaald. Het gesprek moest stoppen en daar viel de uitdrukking je mot 's langs komme jö. Als Zeeuw be greep hij onmiddellijk dat het een warme uitnodiging inhield om bij hem op bezoek te komen. Staan we er weieens bij stil dat een niet-Zeeuw dit maar een vreemde manier van uitnodigen vindt? Zo hoorde ik het verhaal van iemand die in het Zeeuwse kwam wonen en op een vergadering van de platte landsvrouwen haar buurvrouw hoorde zeggen: „Je mö 's langs komme." Thuis gekomen dacht ze: ik vond haar best aardig. Maar langskomen, wat zou ze daarmee bedoelen? Op de volgende bijeen komst zag ze haar weer en ze vroeg: „Bi je 't al 'n bitje hewènd?" Ze zei: „Nou, ik ken na tuurlijk nog niemand. En soms is het best een beetje saai." „Mè waerom bin jie dan nog nooit 's bie m'n langs hekomme. Dat ök toch hevroohe? Toen kwam het hoge woord eruit: „Ik wist niet goed wat je bedoelde met 'langskomen'." Waarop haar werd uitgelegd dat dat niet betekent: langs het huis lopen en bijvoorbeeld je hand opsteken. Maar gezellig op bêzoek komen. Bij iemand thuis onder het genot van een kopje koffie proberen el kaar wat beter te leren kennen. Mè nohhus: tussen ouwe vrienden haf dit hêên problemen. Op een keer stapte hij dus in zijn auto en ging richting Piet van d'n Ruug'n diek, nu woonachtig in Purmerend. Ie docht: da 's onhevêêr twee uren rieë. Mè da viel lêêluk teehen. Je snap wè, de Brienenoord in Klein Polderplein stierden natuurluk de zaek hoed in de warre wat a d'n tied betrof. Toen hieng 't nog kei 'ard reehene, dus ie wier 't knap zat. Eindelijk kwam hij op zijn be stemming en zei tegen zijn vriend: „Noe heek 'r daerom niks om ak 'r bin oe." Weer zo'n mooie, wel wat tegenstrijdig lijkende zin. Hij be doelt eenvoudig te zeggen: Blij dat ik er ben, ik moet er niet aan den ken nog langer te moeten rijden. Voor a s'r erg in oa wier 't wêê tied om op te stappen in ie zei: ,,'t Was wè hezèllug. Ja mee 'n hoeie vriend hae je heweun wêêr varder waer a je de vooruhe kêêr hebleeve was, oak al is dat jaeren helaeje." Ie stapt'n in d'auto in zei: „Nou, tot ziens dan mè wêêr." In ie dórden Piet roepe: „Je doe 't nog mar 's over." Ook dit laatste werd door de ander helemaal begrepen. Voor een niet-Zeeuw is dat echter niet van zelfsprekend. Want toen ooit een nieuwe dominee een bezoek had ge bracht aan een van zijn gemeente leden in het Zeeuwse, zei deze laat ste: „Domenie, je doe 't nog mar's over." De dominee dacht: zou het geen goed bezoek geweest zijn, en vroeg dat ook letterlijk aan de man. Hij had dus niet begrepen dat het juist een aanmoediging was voor een volgend bezoek. We hopen dat uit dit stukje gebleken is dat het dialect - ook nu nog - tussen Zeeu wen onderling een sterke band geeft omdat ze elkaar precies aan voelen. Blijf het gebruiken en leg aan de niet-Zeeuw gewoon uit wat je met een bepaald gezegde bedoelt. Dialect werkt dan toch verrijkend, omdat de ander je wérkelijk zal le ren kennen. Lezers die andere merkwaardige uitdrukkingen in het Thoolse dialect kennen, wordt gevraagd dezë door te geven aan de dialectgroep. Mo gelijk kunnen later nog eens in een artikel verwerkt worden. Ook ande re reacties zijn welkom. raitugWerênttig werén 8 •èn Merel ugwïrèltufWffènn AferèntagWerènUigWerèntiigWerènlagl^gTèn Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 De Thoolse politie-inspecteur M. Verkerke (oud-chef van de werk eenheid Tholen) verruilt zijn post als voorlichter in Goes tijdelijk voor een baan op Schouwen-Duive- land. Tot 1 september volgt hij daar Van Doorn op als chef van de werk eenheid Schouwen. Van Doorn heeft een nieuwe baan bij de meld kamer gekregen. De voorlichtings taken in Goes worden voortaan waargenomen door de inspecteurs De Bakker en Eerkes. Verkerke werd voor de tijdelijke baan ge vraagd door districtschef J.W. Eek- hardt. Met het oog op het recreatie seizoen is extra mankracht in de Schouwse staf gewenst. 0EP,nEL,SHÈTVRUETUDSCEN™U«V,N^O BOWUNQ. EN SQUASHBANEN, SAUNA. KUUR- EN BEAUTYCENTRUM THEATER. EN RESTM^ Advertentie I.M. DE, PAREL, Babelweg 2,4357 BT Domburg telefoon 0118 - 588260

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5