Wingerd door slopers geveld Bestemmingsplan Thools buitengebied onderuit gehaald Gemêleerde groep op Thoolse bühne Sander Westdorp in neuzenteam voor bepalen stankcirkels Hoge opbrengst rommelmarkt Ontspanning Gehandicapten Gemeente bekeek IFF-terrein voor werkplaats/kazerne Geen extra tijd voor jeugdwerk Mooi weer en veel bezoek bij Ons Huis in Scherpenisse Vijftien procent rijdt te hard Donderdag 15 Mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT V Onvoldoende argumenten weren varkens De gemeenteraad van Tholen heeft onvoldoende ruimte lijke argumenten aangevoerd om de beperkingen te rechtvaardigen die de agrarische ontwikkelingen wor den opgelegd in de herziening van het bestemmingsplan buitengebied. In die zin is het bestemmingsplan volgens gedeputeerde staten dan ook in strijd met de wet op de ruimtelijke ordening. G.s. hebben aan bepaalde onder delen hun goedkeuring onthouden. Lapmiddel Bestuurswisseligen bij Uit op Tholen De stichting Uit op Tholen heeft het programma voor het nieuwe seizoen bekend gemaakt. Wederom zal een zeer gemêleerd gezelschap de Thoolse bühne betreden. Verder heeft het bestuur van de stichting de nodige ver anderingen ondergaan. Drie leden kwamen erbij en dit jaar treden twee leden, onder wie voorzitter M.D. Geu ze, af. Bekende namen In stijl „Heel tevreden", dat was de reactie van de stichting Ontspanning Gehandicapten op het verloop van de jaar lijkse rommelmarkt. Dat mocht ook wel, want de op brengst was met 6255 gulden maar liefst 1300 gulden hoger dan vorig jaar. En dat met iets minder bezoekers, want er kwamen zo'n 800 mensen naar de rommelmarkt tegen ongeveer 1000 vorig jaar. Olaz koopt 5500 m2 voor milieustraat De sloop van De Wingerd is voortvarend ter hand genomen. Het verenigingsgebouw van de Hervormde Gemeente Tholen is onder de slopershamer gevallen. Maandagmorgen begonnen me dewerkers van sloperij Van Caam uit Kruisland aan het Nieuwepad met het karwei. Ze stuitten al meteen op problemen, want een waterleiding bleek nog niet afgesloten te zijn. Met een kraan werden eerst een 4 schuurtje en een muur weggebro ken. De scheidingsmuur wordt te- ruggebouwd. Daarna waren De Rank en De Wingerd aan de beurt. Rond de middag lag al een flink stuk tegen de grond. Maar toen was het wachten op een knijper en een vrachtwagen, zodat het puin gestorteerd afge voerd kon worden. Vandaag zou het terrein vrij moeten zijn en worden grondboringen verricht. Op dezelfde plaats verrijst een nieuw gebouw van twee verdie pingen. Aannemer Uytdewilligen zou dit in 150 werkbare dagen moeten realiseren; de oplevering is half december gepland. Bij de afwer king (schilderwerk, aanleg cen trale verwarming en inrichting keuken) wordt een groot aantal vrijwilligers betrokken. Het nieuwe verenigingsgebouw (kos ten 9,5 ton) krijgt op de begane grond twee zalen (waarvan één met podium), een keuken, toilet ten, kantoorruimte en een ber ging. Op de verdieping komen twee bo venzalen, bedoeld voor de jeugd clubs en als vergaderruimte. Advertentie I.M. „We hebben een jaar de tijd om die onderdelen aan te passen", legt ambtenaar F.G.J.M. Buermans uit. Er zal de komende tijd goed over nagedacht moeten worden, en over legd met diverse instanties. „Ook het nieuwe beleid dat de provincie inmiddels heeft afgekondigd, moet bij de planherziening betrokken worden", aldus Buermans. Zelfs de vraag of er nog een partiële herzie ning moet komen, of dat alles in de volledige herziening van het be stemmingsplan buitengebied moet worden meegenomen, kan aan de orde komen. Volop werk aan de winkel dus. In feite is de gemeente terug bij af. Tot twee keer toe is ge probeerd via planologische maatre gelen de vestiging van grote var- kensmesterijen tegen te gaan. Eerst door Tholen op grond van natuur waarden in zones te verdelen. On der druk van de agrarische sector schoot de politiek dit plan af. Ver volgens werd, mede op aandringen van de provinciale planologische commissie, een concentratiegebied voor intensieve veehouderij in de Weihoek gepland. Ook hiertegen rezen maatschappelijke bezwaren, waarop de gemeenteraad het con centratiegebied uit het plan schrap te. Wat overbleef, is nu grotendeels ook door gedeputeerde staten afge keurd. Inmiddels regent het bouw- aanvragen voor varkensstallen bij de gemeente. Onder de bescher mende werking van het door de raad genomen voorbereidingsbe- sluit ten aanzien van het bestem mingsplan, worden deze aangehou den. G.s. wijzen er in hun beoordeling op, dat op grond van het rijks- en provinciaal beleid voor Tholen de landbouwfunctie op de eerste plaats komt. Het provinciaal beleid laat ruimte voor nieuwe intensieve veehoude rijen op in het bestemmingsplan aangewezen plaatsen. Nieuwvesti- ging volledig uitsluiten, zoals de gemeenteraad heeft besloten, kan op grond daarvan niet. Aangevoer de argumenten als wijdsheid en openheid van het landschap en de aanwezige natuurwaarden, gaan volgens g.s. namelijk niet voor het totale Thoolse grondgebied op. De expliciete aanduiding dat de plan herziening bedoeld is om - in af wachting van een definitief plan - bouwaanvragen voor intensieve veehouderijen te kunnen aanhouden heeft in de ogen van g.s. evenmin iets te maken met een goede ruim telijke ordening. De planherziening laat bestaande agrarische bedrijven (geen intensie ve veehouderijen) wél ruimte voor nieuwvestiging, onder voorwaar den. G.s. lezen uit het plan dat hier mee uitsluitend Thoolse bedrijven zijn bedoeld, maar keuren dit af omdat zo'n beperking planologisch helemaal niet geregeld kan worden. Waar de gemeente nieuwvestiging van intensieve veehouderij pas mo gelijk wil maken nadat het totale bestemmingsplan buitengebied is herzien, vinden g.s. dat dit - na zorgvuldige afweging - ook binnen de planperiode mogelijk moet zijn. Daartoe moet een bepaling in het bestemmingsplan worden opgeno men. Namens een zestal varkenshouders maakte mr. J. van Groningen zowel bij de gemeente als de provincie bezwaar tegen de planherziening. Onder meer tegen de procedure; het schrappen van het concentratiege bied uit het ontwerp was volgens hem een zodanig ingrijpende wijzi ging, dat opnieuw inspraak moge lijk had moeten zijn. Gedeputeerde staten denken in dezelfde richting. „Dat is van wezenlijk belang voor ons", reageert Van Groningen. Hij gaat dit juridische steekspel nu ver volgen. Maar Buermans heeft zijn bedenkingen: „G.s. keuren niet het hele plan af. En dat had gemoeten als ze onze procedure niet juist vin den." Tegen de beslissing van gedepu teerde staten om het ontwerp- streekplan aan te passen op het on derdeel 'agrarisch vestigingsbe leid', wordt door Van Groningen eveneens bezwaar gemaakt. Nieuw vestiging van intensieve veehoude rij mag tot maximaal 1000 in plaats van 5000 vierkante meter en alleen op bestaande bouwblokken. Tege lijkertijd is de provinciale milieu verordening aangepast, zodanig dat milieu-effectrapportages noodzake lijk worden voor stallen met min stens 1000 dieren (was 5000). Een 'lapmiddel' als reactie op de bij de gemeente Tholen ingekomen bouw aanvragen, noemt de jurist de maat regelen. Hij stelt dat het streekplan oneigenlijk gebruikt wordt, omdat de voorzorg-functie die er nu aan toegekend wordt in feite een zaak is van de gemeenten. Bovendien wij zigt Middelburg rigoureus het tot nog toe gevoerde beleid. „Dat één gemeente haar zaakjes niet goed op orde heeft, mag niet leiden tot een dergelijke paniekreactie die voor heel Zeeland nadelig is", aldus Van Groningen. En wat de milieuveror dening betreft, gaan g.s. volgens hem in de fout doordat ze verzui men om bepaalde gebieden aan te wijzen. Een mestprobleem is er in Zeeland niet. Zelfs als alle bouw aanvragen voor varkensstallen ge honoreerd worden, zal de agrari sche sector volgens Van Groningen nog altijd mest van elders moeten aanvoeren. Hij stelt vast dat de aan passing, buiten de bedoeling van de wet om. het aanvragen van vergun ningen moet belemmeren. Als eenmaal opgezette activiteiten goed draaien, moet het jeugd- en jongerenwerk zich met de uitvoe ring niet meer bezig houden. Daardoor komt tijd vrij voor an dere dingen, vindt het gemeente bestuur. Het jeugd- en jongeren werk Tholen heeft om extra uren gevraagd. Eerst 96, maar na overleg met de gemeente is dat tot 50 terugge bracht. Burgemeester en wethou ders vinden dat er prioriteiten ge steld moeten worden en dan is er nog ruimte. Het college wil hele maal geen extra uren bekostigen (nu zijn er dat 618). CDA en SGP zijn het daarmee eens. Ook de RPF/GPV vindt dat een pas op de plaats gemaakt moet worden, zo bleek in de welzijnscommissie. Wethouder J. Versluys noemde het organiseren van een internationale jeugduitwisseling en betrokkenheid bij de werkgroep Tholenseweg vei lig als voorbeelden van zaken die de jeugd- en jongerenwerker los kan laten. En 100 uren stoppen in een goed draaiende activiteit als Technika 10 is volgens hem even min nodig. Versluys vindt dat er ruimte moet zijn voor begeleiding indien zich ergens problemen voor doen. Heel anders dacht mevr. E. Frigge- Hogesteeger (VVD) erover. Zij vindt een goed stimuleringsbeleid nodig om de activiteiten nog uit te breiden. „Dat kan vandalisme hel pen voorkomen." En mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA) wees op het goede werk dat de vrij willigers doen. „Zonder hen stort het in." Beide dames waren tegen het niet uitbreiden van de uren. J. van den Donker (D66) zei dat het opzetten van nieuwe dingen bege leiding vergt en hij stelde voor om de uren van de jeugd- en jongeren werker geleidelijk aan met 50 uit te breiden. Verder waarschuwde hij dat voorkomen moet worden dat vrijwilligers gedemotiveerd raken en vervolgens afhaken. Onlangs betoogde voorzitter Geuze nog dat Uit op Tholen gebaat zou zijn bij een uitbreiding en zo moge lijk verjonging van het bestuur. Die wens is uitgekomen. Drie nieuwe mensen hebben hun entree ge maakt: Mevr. A. Slager uit Tholen is de nieuwe secretaris/penning meester, mevr. M. Bakker-van Elsacker uit Tholen heeft de pr- functie op zich genomen en mevr. v.d. Zwan-Slager uit Poortvliet gaat het aantrekken van de artiesten ver zorgen. Verder blijven in het be stuur zitten: A. Volwerk uit Tholen, secretaris/penningmeester mevr. N. Hage-Jansens uit Sint-Maartens dijk, mevr. E. de Jonge-Everaert uit Tholen en L. Boers uit Halsteren (coördinator techniek). Voorzitter Geuze en bestuurslid mevr. N. Nieuwenhuis-Visser gaan Uit op Tholen verlaten. Uit op Tholen heeft voor het nieu we seizoen (september 1997 tot en met april 1998) een programma waarop bekende namen niet ontbre ken. Het startschot wordt op 13 september gegeven met een optre den van het trio Avodah in het ka der van het Kamermuziekfestival Zeeland. Dit Zwitserse drietal im proviseert ondermeer op klassieke muziek en treedt op in Oud-Vosse- meer. Een maand later, op 18 okto ber, zal de Amerikaanse circusar tiest Jango Edwards het Thoolse publiek vermaken met jongleren en mime-spel in gemeenschapscen trum Meulvliet te Tholen. Literair variété is er op 22 oktober als Ivo de Wijs en Peter Nieuwint naar Meulvliet komen. Apart zal zeker ook zijn het optreden van Ingeborg Elsevier die op 1 november in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer het solo-toneelstuk 'Amanda' zal op voeren. Natuurlijk ontbreekt in het programma van Uit op Tholen ook het cabaret niet. Daar zorgt Bart Stultiens (geen onbekende op Tho len) voor met een optreden in de Vossenkuil op 14 november. Vlak voor de feestdagen, op 12 decem ber, geeft Julya Lo'ko (afgelopen seizoen nog te bewonderen in stadsschouwburg De Maagd in Ber gen op Zoom) een popconcert in Meulvliet. Ook aan het jongste publiek is ge dacht. Op 7 januari komt het pop pentheater Robhetty een optreden verzorgen in gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Cabaretier Jaap Mulder is op 30 ja nuari te horen in De Vossenkuil. Op 20 februari zingt de Vlaamse zan ger Willem Vermandere zijn liedjes en vertelt zijn smakelijke verhalen in dorpshuis De Stove in Stavenis- se. Dit optreden organiseert Uit op Tholen samen met de beheerscom missie van De Stove. Jules Deelder is weer een grote naam die prijkt op de lijst. Deze bekende nachtburge meester van Rotterdam verzorgt op 14 maart literair cabaret in Meul vliet. Kleinkunstenaresse Hester Macrander gaat op 27 maart op her haling in de Vossenkuil waar ze al eerder met cabaret te zien was. Het seizoen van Uit op Tholen wordt in stijl afgesloten met een Zeeuwse avond waaraan behalve de dialect groep Tholen ook de Zeeuws- Vlaamse groep Ambras aan mee zal werken. Deze avond wordt op 18 april in Het Holland Huis te Scher- penisse gehouden. Kaarten voor de evenementen van Uit op Tholen zijn te verkrijgen bij het VVV-kan- toor in Sint-Maartensdijk of bij boekhandel Dieleman in Tholen. De varkensbedrijven vallen er buiten, maar circa 10 onderne mingen in de gemeente Tholen krijgen te maken met de geurno- ta. Een regionaal neuzenteam met daarin o.a. dhr. S. Westdorp Mzn. van gemeentewerken Tho len gaat rond een bedrijf de stankcirkel bepalen, waardoor kan worden vastgesteld wie er potentieel hinder van kunnen on dervinden. De geumota voor bedrijven in Zuid-Beveland en Tholen die door b. en w. is vastgesteld, is een ge volg van de drastische herziening van het geurbeleid door het rijk. Er is geen strakke normstelling meer. Nieuwe hinder moet worden voor komen en bestaande hinder moet worden teruggebracht tot een ac ceptabel niveau. De gemeente be paalt als verlener van de vergun ning, of hinder nog acceptabel is en welke voorzieningen bedrijven moeten treffen. Een regionale werkgroep heeft een nota opgesteld om op een redelijk objectieve, eenvoudige en betaalba re manier te kunnen bepalen of er bij een onderneming sprake is van een geuruitstoot die verdere aanpak behoeft. De werkwijze moet er tevens voor zorgen, dat de gemeente bij een eventuele beroepszaak bij de Raad van State sterker komt te staan. Iedere gemeente die meedoet aan het samenwerkingsverband milieu taken Zuid-Beveland en Tholen le vert een medewerker voor het neu zenteam en stelt een reserve aan. De vier mensen die waarnemingen in het veld doen, staan onder lei ding van een coördinator. Zij ko men pas aan bod, wanneer een be drijf ontkent dat er stankproblemen zijn. De geurnota is alleen van toepas sing op de zogenaamde categorie 2 bedrijven. Dit zijn de wat grotere ondernemingen waarvan de geur uitstoot binnen de bedrijfstak zeer verschillend is. Op de rommelmarkt in Scherpenisse was vanalles te vinden van servies tot klapstoeltjes en zelfs wielertrofees. Er ging deze keer dan ook heel veel van de hand. Het weer werkte mee, want regen bleef uit en het zonnetje was regelmatig te zien. Het was een rommelmarkt zoals die behoort te zijn. De meest leuke, mooie, maar ook rare en oude spullen waren te koop. Van een harmonium tot stoe len, bankstellen, krantenbakken en gasstellen. Bloempotten waren er in overvloed en ook lampenkappen zag men in allerlei soorten en ma ten. De verkopers, al blij met het goede weer, hadden het naar hun zin. Al kwamen ook zij af en toe dingen tegen waarvan ze met de beste wil van de wereld niet konden zeggen wat het was. Buiten stonden de grotere spullen opgesteld zoals het meubilair. Voor sommigen kwam dat heel goed van pas. Als ze even moesten wachten, konden ze tenminste in een stoel gaan zitten. Wie binnen in Ons Huis tussen de spulletjes wilde neu zen moest - net als vorig jaar - ge duld hebben. Vanwege de grote drukte stond er iemand aan de deur om de stroom bezoekers wat te re gelen. Binnen kon men ook een versnapering nuttigen. Koffie, thee, limonade of een stuk cake. Ook hier werd vanalles verkocht. Van een wc-borstel tot een afbeelding van het bekende zigeunerjongetje met een traan op zijn wang. Een puzzel van 10.000 stukjes verander de voor een gulden van eigenaar. Eén Scherpenissenaar had zelfs een complete collectie wedstrijdbekers van het wielrennen meegegeven voor de rommelmarkt. Verder wer den er nog wat 'duurzame' zaken bij opbod verkocht zoals een lam- petstel. Al met al een geslaagde middag voor de stichting Ontspanning Ge handicapten. De politie hield zondag op twee plaatsen snelheidscontroles in het kader van het gericht verkeerstoe zicht. Van half twaalf tot één uur stond de radarwagen op de Oester- dam. In die tijd passeerden er 225 voertuigen. Daarvan reden er 31 (14 procent) harder dan de maxi maal toegstane 100 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 132 km. Van vijf over één tot half vier postte de politie op de Poort- vlietsedijk te Scherpenisse. De li miet is hier 80 km per uur. Van de 798 gecontroleerde voertuigen, overschreden er 121 (15 procent) die maximumsnelheid. De snelste reed 123 km per uur. Braderie Lepelstraat. Op tweede pinksterdag is er in Lepelstraat een braderie met allerlei kraampjes, spelletjes en andere activiteiten. Verder treden er diverse bands op. Er zijn tevens een kinderbraderie, ballonnenwedstrijd en kermisattrac ties. American Phil Textiles. De ge meente knoopte onderhandelingen aan met pachter M. Suurland, maar dat vlotte niet zo. Er kwam geen zekerheid over het beschikbaar ko men van het perceel medio oktober. B. en w. vonden wel dat de onder handelingen met Suurland moesten doorgaan om zo snel mogelijk nieuw uitgeefbaar industrieterrein beschikbaar te hebben, maar voor de gemeentewerkplaats was dat te laat. De Olaz wilde zekerheid over de milieustraat en de Grontmij moest het schetsontwerp bijstellen. Wanneer Suurland ja had gezegd, had de gemeente aan de Pluimpot- weg tegenover het bedrijfsverza melgebouw nog drie percelen grond (1x1550 m2 en 2x1250 m2) kunnen reserveren voor kleine be drijven. Daar komt nu echterde ge meentewerkplaats, zo is de bedoe ling van b. en w. De gemeenteraad heeft daar echter nog geen besluit over genomen. De milieustraat in Sint-Maartens dijk is één van de tien die Olaz gaat realiseren. De totale kosten worden door de afvalverwerker geraamd op ruim 2,1 miljoen gulden: 252.625 gulden grondkosten, 1.620.915 gul den bouwkosten, 206.215 gulden containers en 45.000 gulden ver gunningen. Inmiddels is aan voor bereidende werkzaamheden dik 28.000 gulden uitgegeven, voorna melijk aan vergunningen. Overi gens is de bouwvergunning nog niet afgerond. Het werk zou vol gende maand gegund moeten wor den en de oplevering is door de Olaz voorzien voor november van dit jaar. B. en w. wilden bij voorkeur een nieuwe gemeentewerkplaats met milieustraat bouwen op het IFF- terrein aan de Geulweg in St. Maartensdijk. Ook waren er daar plannen voor een nieuwe brandweerkazerne. Gezien de on zekerheden omtrent het beschik baar komen van de grond naast de IFF-fabriek op de hoek van de Geulweg/Schakelweg, is van die plannen afgezien. Het college heeft nu gekozen voor een stuk grond achter het bedrijfsverza melgebouw aan de Pluimpotweg, tussen straatmakersbedrijf Bolier en American Phil Textiles. Het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (Olaz) wil daar ook 5500 m2 grond van de gemeente kopen voor het vestigen van een milieustraat. Daarmee wordt voor uitgelopen op de beslissing van de gemeenteraad om een nieuwe werkplaats te bouwen in plaats van de huidige voorziening in Scherpe nisse. "Het staat op zich ook los van elkaar", zegt J. de Feijter van gemeentewerken, "maar voor de personeelskosten is een combinatie van werkplaats en milieustraat het meest gunstig. Vandaar dat we het ook bij elkaar willen hebben." Er zijn zelfs plannen geweest om er tegelijk een nieuwe brandweerka zerne in St. Maartensdijk bij te bou wen, ter vervanging van de huidige accommodatie aan de Oostsingel. Op het IFF-terrein aan de Geulweg was dat haalbaar, maar het nu geko zen perceel voor de werkplaats en milieustraat aan de Pluimpotweg/Nijverheidsweg is te ongunstig gelegen. "Dan krijg je langere uitruktijden en dat is niet acceptabel voor de brandweer", zegt De Feijter. Daarom wordt er nu een nieuwe stalling aan de Oost singel gebouwd, naast de huidige kazerne, die wordt verbouwd tot in structielokaal. Voor de zomerva kantie zal het karwei aanbesteed worden. De gemeentewerkplaats, waarvoor de Grontmij een haalbaarheidson derzoek heeft ingesteld, komt uit eindelijk op een stuk grond die der de keus is. Nadat het IFF-terrein af viel, werd op het industrieterrein van St. Maartensdijk gekeken naar een oostelijker perceel bouwland van 6600 m2 dat van de Dienst der Domeinen aangekocht zou kunnen worden, tussen de dijk langs de Westkerkseweg en de door te trek ken Nijverheidsweg in, voorbij

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3