Ruim 5000 varkens preventief geruimd wegens 'sociaal contact' 900 bezwaren tegen taxaties Examen geeft leven lichte trilling Geld WVG voor aanleunwoningen Gemeente trekt 1,3 miljoen uit voor aankoop van garage AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Bijbelbus van het NBG in Tholen-stad imabo Bedrijf Van Genugten aan Poortvlietse Noormansweg Commissie fluit college terug Niemantsverdriet in Poortvliet Donderdag 15 Mei 1997 53e jaargang no. 25 Thoolse Dag Pluimpotterrein Scherpenisse Gmidnrn Daar kun je op bouwen Alle 5360 varkens uit de stallen van A.J.M. van Genug ten aan de Noormansweg in Poortvliet zijn bij Animo in Venhorst geslacht en naar een destructiebedrijf gebracht. Begin april werden er al 40 biggen weggehaald die van een besmette fokkerij in Gakel waren gekocht. En hoe wel vier onderzoeken uitwezen, dat er geen sprake was van varkenspest, besloot het ministerie van landbouw alsnog tot zogenaamd preventief ruimen bij het bedrijf aan de Noormansweg. Dit wegens 'sociaal contact' van dhr. Van Genugten met een - naar later bleek - besmet bedrijf in Eindhoven. Virus onvoorspelbaar Triest Grondslag onroerende-zaakbelasting Ongeveer 900 Tholenaren hebben bij de gemeente be zwaar gemaakt tegen de beschikking waarin de waarde van hun woning of bedrijf opnieuw is vastgesteld. Een fikse stroom bezwaren, maar met net geen tien procent - er zijn 9800 beschikkingen verstuurd - zit Tholen iets onder het landelijk gemiddelde. Taxatieverslag Uitstel Deze week Toejuichen B. en w. zijn eruit: met een netto investering van 1,3 miljoen kunnen ze de opstallen van garage J.C.L. Nie- mantsverdriet in de Molenstraat, Achter- en Paasdijk- straat verwerven. De dorpsvernieuwing van Poortvliet krijgt daarmee op termijn een belangrijke impuls, nadat eerder al de panden van Bouman-Potter aan weerskan ten van de Molenstraat waren gekocht. Niemantsverdriet gaat op de hoek van de Paasdijkweg/Lageweg een nieuw autobedrijf beginnen, waarvan de bouw voor 1 februari 1998 begonnen moet zijn. Het zijn weer spannende tijden voor leerlingen uit het voortgezet onderwijs. De eindexamens zijn in volle gang. Op het Calvijncollege in Tholen en het Schelde college in Sint-Maartensdijk doen de bordjes 'stilte a.u.b. examen!' weer dienst. Spanning voor de leerlin gen maar ook voor de ouders en verzorgers en de leer krachten die naar deze periode hebben toegeleefd. Roddelen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Aanstaande dinsdag en woensdag zal het 'rijdend bijbelhuis' van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) Tholen aandoen. De plaat selijke afdeling van de NBG orga niseerde deze activiteit. Vrijwilli gers uit diverse Thoolse kerken zul len in een aantal straten huis-aan- huis de nieuwste bijbeluitgaven la ten zien. Belangstellenden kunnen op woensdagavond van half zeven tot acht uur ook een kijkje komen nemen in de bijbelbus die dan op de Markt in Tholen geparkeerd staat. Bijbels zijn er in verschillende vert alingen. De volledige bijbel is er in de Statenvertaling en de NBG-vert- aling van 1951, maar ook in Friese vertaling, in 'gewone taal' zoals de Groot Nieuws Bijbel en in de Willi- brordvertaling van de Katholieke Bijbelstichting. Daarnaast zijn er bijzondere uitgaven zoals de twee bijbelboeken in hedendaags Neder lands voorzien van aantekeningen, de startersbijbel (voor met name jongeren) en een uitgave met grote letters voor slechtzienden. Voor kinderen is er ondermeer de kijkbij bel. In de Thoolse openbare biblio theek organiseert het NBG tot aan het eind van deze maand een ten toonstelling over de bijbel. De stichting Thoolse Dagen organi seert op zaterdag 7 juni een Thool se Dag op het Pluimpotterrein in Scherpenisse. Op het programma staan diverse wedstrijden en optre dens. Om negen uur worden de voorronden gehouden van de wed strijden trekkertrek en motorcross. Om één uur is het dan de beurt aan het ringsteken met aangespannen haflingers. De grote trekkertrek- wedstrijd begint om twee uur en dan wordt ook de eindstrijd bij de motorcross verreden. Vanaf twee uur treedt in een tent de Poortvliet- se zangeres Anja Hage op. Om vijf uur laat blaaskapel De Klienkers uit Tholen zijn klanken horen en om zes uur krijgen de winnaars van de diverse onderdelen hun prijs uitge reikt. Men kan zich nog opgeven voor de trekkertrekwedstrijd op tel. 602805 of 602037. Motorcrossers kunnen zich nog aanmelden op tel. 652457 of 652473. Italiaans design SHOWROOM Geopend Ma. 13.00-17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 -17.30 uur Vrijdag 08.30-21.00 uur Zaterdag 09.30 -17.00 uur BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/m Vr.: 07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08.00 -12.00 uur Advertentie I.M. Bij het bedrijf van Toon van Genugten aan de Noormansweg in Poortvliet worden de varkens richting vrachtwagen gedreven, terwijl een RW-medewerker controleert of alles volgens de regels gaat. Vrijdag 9 mei is het zover. Aan de Noormansweg staan vier vrachtwa gens, waarvan er twee tegelijk gela den kunnen worden. Van Genugten heeft uit de hoofdvestiging Best een wagen opgetrommeld en trailers bijgehuurd van Beckers uit De Rips, gebr. Van Loon uit Wintelre en Reijnders uit Gemert. De laatste wagen, die altijd voor de export reed, stond al sinds carnaval stil. "Alles lijdt onder de varkenspest", zegt de chauffeur uit Gemert. "Transportondernemingen, land- bouwmechanisatiebedrijven, olie handels, e.d. hebben allemaal veel minder werk. Maar nu moeten we dag en nacht rijden." De chauffeurs gaan daarom eerst maar even sla pen, voordat hun wagen vol is. Elke vrachtauto heeft drie etages, waar bijna totaal bijna 400 varkens in kunnen. Voordat de dieren de wa gen ingedreven worden, moeten ze voorzien zijn van een blikje in hun oor. Dat is tijdrovend en de Poort vlietse bedrijfsleider Johan de Wit heeft er zijn handen vol aan. Van Genugten heeft ook personeel van de vestiging Middelharnis inge schakeld voor deze grote operatie. De Poortvlietse bedrijfsleider Johan de Wit kan het omvangrijke karwei niet alleen aan en vraagt assistentie. De Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RVV) kan het even min bijbenen. Twee studenten van de Landbouwuniversiteit uit Wage- ningen zijn ingeschakeld om toe zicht te houden in Poortvliet. Ze re gistreren het aantal varkens dat ge laden wordt en verzegelen de trail ers. De studenten vinden het aan de ene kant een leuke bijverdienste, maar aan de andere kant is het werk zo intensief en ongeregeld, dat de studie soms in het gedrang komt. Om een verplicht college te volgen, onderbreken ze hun RVV-werk dan ook. Het ministerie van landbouw spaart kosten noch moeite om de varkens pest en mogelijk verdachte plaatsen aan te pakken. "We willen elk risi co uitsluiten", zegt een woordvoer der. "Op 14 april is er een besmetting geconstateerd op een bedrijf in Eindhoven, waar dhr. Van Genugten op 21 maart sociaal contact mee heeft gehad. En ook al zijn de uit slagen van de onderzoeken van de 40 biggen aan de Noormansweg dan negatief, met preventief ruimen van de hele stal beperken we de kans op verspreiding van het virus. En het virus is onvoorspelbaar. We hebben onlangs twee bedrijven pre ventief geruimd, die later toch be smet bleken te zijn. Er wordt dan ook een steekproef genomen om deze varkens van dhr. Van Genug ten alsnog te onderzoeken. En het onderzoek van de keelamandelen vergt altijd meer tijd. Voorop staat dat we willen voorkomen dat de be smetting zich uitbreidt. Als je' die voorzorgsmaatregelen niet treft, dan kan de schade nog groter zijn." Voor Van Genugten en zijn mede werkers is de preventieve ruiming een hard gelag. Vanaf begin maart is de nieuwe varkensstal in Poort vliet gedurende vier weken vol ge reden met 5400 varkens en nu moe ten de dieren voortijdig weg. "An ders had ik over zes tot zeven we ken de eerste slachtrijpe varkens kunnen afleveren tegen een goede prijs", constateert Toon van Genug ten vol spijt. ZIE VERDER PAGINA 5 Op grond van de wet waardering ambtenaar H. van Vossen als 'niet onroerende zaken zijn alle gebou wen (en volkstuinen met een waar de hoger dan 5000 gulden) in de gemeente getaxeerd naar het prijs peil van 1 januari 1995. Dat karwei is uitgevoerd door rentmeesterskan toor Houdringe en de gemeenteraad trok er 430.000 gulden voor uit. De taxatie is voor de periode 1977 t/m 2000 bepalend voor de aanslag van de onroerende-zaakbelasting, de omslag gebouwd van het water schap en het huurwaardeforfait of de waarde eigen woning voor de in komsten- en de vermogensbelas ting. De oude waarde was geba seerd op het prijspeil van 1 januari 1993. In die twee jaar blijkt de waarde van onroerend goed in Tholen flink te zijn toegenomen. Woningen zijn gemiddeld 58% hoger getaxeerd, woningen met bedrijf 49%, bedrij ven 21% en niet-gangbare onroe rende goederen 10%. Wie rond dat gemiddelde zit, gaat als gevolg van een tariefsaanpassing niet meer on roerende-zaakbelasting betalen. De stijging is niet alleen een gevolg van de marktwerking, maar mede veroorzaakt doordat de vorige keer bewust laag gehouden taxties nu gecorrigeerd zijn. De totale waarde van het onroerend goed is bijna 1,76 miljard gulden. De gemeente heeft ingecalculeerd dat daar 45 miljoen af kan gaan als gevolg van te hoge taxaties en leegstand. Tot 2 mei kon tegen de beschikking bezwaar worden gemaakt. Dat heb ben uiteindelijk zo'n 900 inwoners gedaan. Een duizendtal mensen vroeg bij de gemeente het - gratis - taxatieverslag op. Dit verslag bevat informatie over de getaxeerde waarde, de ouderdom van het on roerend goed en over andere pan den waaraan de waarde getoetst is. Het Algemeen Ouderenverbond be gon een actie met model-bezwaar schriften, maar het aantal dat daar van is binnen gekomen wordt door overweldigend' bestempeld. Al met al heeft de operatie de amb tenaren behoorlijk wat werk be zorgd. De bezwaren gaan nu voor een nieuw advies naar Houdringe. De gemeente verwacht dat deze operatie - waarbij de bezwaarmaker betrokken wordt - pas in het najaar afgerond zal zijn, gezien de hoe veelheid en het feit dat ook andere gemeenten hiermee geconfronteerd zijn. Uiteindelijk nemen burgemeester en wethouders op grond van het ad vies een beslissing om de beschik king al dan niet te herzien. Daarte gen kunnen betrokkenen dan weer in beroep bij de belastingkamer van het gerechtshof in Den Haag. Van Vossen geeft aan dat de ingediende bezwaren gefundeerd en gemoti veerd moeten zijn. Volgens hem zijn er binnen gekomen, die daar aan niet voldoen. Zoals van twee onder-een-kap huizen die tussen de twee ton en 240.000 gulden ge taxeerd zijn, terwijl de eigenaar vindt dat het 110.000 gulden had moeten zijn. Overigens sluit Van Vossen niet uit dat er bij de taxatie dingen zijn misgegaan. „Er zijn ruim 11.000 objecten getaxeerd, dus daar zal best een foutje ingeslo pen zijn." Los van de bezwarenprocedure gaan bij de gemeente eind mei de aanslagen voor de onroerende- zaakbelasting (ozb) de deur uit. Ge combineerd met de afvalstoffen heffing en het rioolrecht. Bezwaar makers kunnen voor het bestreden gedeelte van de ozb uitstel van bet aling vragen. Overigens is het tarief voor de ozb met 31 verlaagd om dat de totale opbrengst gelijk moet blijven aan de bijna 3,1 miljoen die in de begroting is opgenomen. De gebruiker van onroerend goed be taalt 4,20 gulden per 5000 gulden economische waarde, de eigenaar 5,25 gulden en de eigenaar gebrui ker 9,45 gulden. Raadscommissie wil tegen opstelling b. en w. in, toch subsidie voor aanleunwoningen bij de Schutse Merendeel betrokkenen voelt niets voor versmallen rijbaan Kerkstraat Scherpenisse Jacob Neele uit St. Philipsland vertelt over delicatessen van de schorren in rubriek Zeeuws maal Bewoners Dorpsweg Oud-Vossemeer vrezen dat wegversmalling niet helpt voor trillingen Nieuwbouw gemeentewerkplaats in St. Maartensdijk op perceel van derde keus De oudste molen van Tholen schommelt als schip op zee, zegt vrijwillig molenaar Kodde We gunnen iedereen de vrijheid om eigen weg te kiezen, zegt 110-jarige N.P.B. in Tholen SPS en Vosmeer strijden in nacompetitie verder voor promotie Noad huldigt spelers van het eerste uur bij viering van 30-jarig bestaan Angela de Graaf eerste in concours van Eendrachtruiters op Speelmansplaten ER HUIZEN GEEN BEREN IN ALLE BOSSEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De gemeente moet financieel bijdragen aan het complex van 30 bejaar denwoningen dat bij de Schutse in Sint-Annaland gebouwd wordt. Met die mening staat de meerderheid van de welzijnscommissie lijnrecht tegenover het college van burgemeester en wethouders. Ondanks een uitvoerig betoog kon wethouder J. Versluys de commissie dinsdag niet overtuigen. „Het college moet zijn huiswerk overdoen", concludeerde P. van Belzen (RPF/GPV). Uitvoerig werd er in de vergadering heen en weer gepraat of de landelij ke hervormde bouwstichting voor bejaarden (LHBB)-alle kosten voor specifieke zorgvoorzieningen ver goed wilde hebben van de gemeen te. Nee, zei Schutse-bestuurslid D. Coppoolse tijdens het spreekrecht. Hij wees op een brief van de LHBB van 30 oktober vorig jaar, waarin wordt gevraagd om 'een bijdrage'. Toen de Tholenaar zich vervolgens liet verleiden tot de uitspraak 'een zo hoog mogelijke bijdrage', werd dat door Versluys steeds in de dis cussie gebruikt. De LHBB had de kosten berekend op 893.025 gul den, maar mevr. E. Frigge-Hoge- steeger (VVD) zei begrepen te heb ben dat de stichting uitging van een gemeentelijke bijdrage van éénder de van dat bedrag. De aanbesteding was meegevallen en Versluys bleek ervan op de hoogte dat van de bijna negen ton (overigens een rekenfout, het moest 923.025 gulden zijn) nog 4,5 ton resteerde. Coppoolse noemde de tekst van het voorstel 'misleidend of fout geïn- terprefeerd', een term die door me vr. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) werd overgenomen. ZIE VERDER PAGINA 5 Voor de zestien eindexamenkandidaten van de afdeling verzorging van het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk is het een spannend mo ment als maandagmiddag de opdrachten voor het verplichte vak biologie worden uitgedeeld. Links op de rug gezien schooldecaan H. Ve nekamp, rechts adjunct-directeur M. Spaapen. Vanaf begin 1995 spreekt de ge meente al met Niemantsverdriet over verplaatsing van het garagebe drijf. Bij de onderhandelingen ging het om zes panden: Molenstraat 17, 19 en 44, Paasdijkstraat 11 en 13 en Achterstraat 17. De provincie stelde in februari 440.000 gulden subsidie beschikbaar en had geen planologi sche bezwaren tegen nieuwbouw aan de overkant van de Paasdijk- weg. Niemantsverdriet, die daar ei gen grond heeft, had vanaf het be gin een voorkeur om op die plaats te bouwen. Op het industrieterrein is geen ruimte en met de aanleg van de nieuwe rondweg verandert de si tuatie aan de Lageweg ook zodanig, dat b. en w. de bouwplaats eveneens goedkeurden. De provincie heeft nog wel een aantal voorwaarden opgelegd ten aanzien van de ont sluiting en het in acht nemen van afstandsnormen, maar dat bleek geen breekpunt te zijn. B. en w. hebben nu een akkoord met Niemantsverdriet bereikt 'te gen aanvaardbare condities.' De ge meenteraad neemt uiteindelijk een beslissing. Na de sloop van vijf van de zes panden zullen er huizen gebouwd worden. De in goede staat verkende woning Molenstraat 17 blijft ge handhaafd en zal te zijner tijd door de gemeente worden verkocht. Een deel van de 1,3 miljoen komt terug in de gemeentekas door de verkoop van bouwgrond; het tekort wordt gedekt uit de reserve saneringsplan nen. Volgens b. en w. is er in dit stadium nog geen absolute zekerheid te ge ven over de bouwvergunning. Daar om is in de koopovereenkomst be paald, dat deze van rechtswege ver valt. als niet op uiterlijk I februari 1998 de onherroepelijke bouwver gunning is verleend voor de nieuw bouw op de hoek Paasdijkweg/La geweg tegenover aardappelhandel Bijl. Maandagmorgen om negen uur was het stil in de gymzaal van het Cal vijncollege en in de kantine van het Scheldecollege. De leerlingen de den niet aan gymnastiek, noch za ten ze aan de boterham. Bovendien was het daglicht uitgebannen; de gordijnen waren gesloten zodat ze niet afgeleid konden worden door andere leerlingen buiten, die geno ten van het voorjaarszonnetje. In het kunstlicht bogen de kandidaten zich twee uur lang diep over de op drachten van het examen Neder lands; 48 op het Calvijncollege en 53 op het Scheldecollege. Samen met ruim 217.000 leerlingen in heel Nederland. Bij het vak Nederlands maken de leerlingen tijdens het examen een keuze tussen functioneel schrijven en een opstel. Onder functioneel schrijven valt bijvoorbeeld het schrijven van een brief, een tekst voor een affiche of een verslag voor een schoolkrant. Dit onderdeel be vat vijf opdrachten. Wie liever een opstel schrijft, had volop keuze. Voor vbo- en mavoleerlingen op D- niveau waren er tien zeer uiteenlo pende onderwerpen: over kinder werk met dertien jaar, over rodde len 'waar sommigen een verschrik kelijke hekel aan hebben en ande ren er een groot deel van de dag mee vullen', over Nederlandstalige muziek, spelregels in de sport, kant-en klaar voedsel en over het eventueel invoeren van een 'ge- weldchip' waarmee ouders onge wenste programma's over seks en geweld op de televisie, voor hun kinderen kunnen blokkeren. Ook de C niveau-leerlingen moes ten vijf opdrachten voor het func tioneel schrijven maken of kiezen uit een van de tien titels. Zij konden hun mening ventileren over ge mengd voetbal, over de zin of onzin van horoscopen, over de wens al leen op vakantie te gaan, over toe komstplannen en de lichtpuntjes in het leven, 'momenten, personen en gebeurtenissen die het leven een lichte trilling geven'. Overigens bevatte het examen ook vier opdrachten voor kandidaten van het volwassenenonderwiijs (zo als de geweldchip). De meeste leer lingen kiezen voor een opstel, zo blijkt uit de reacties van directeur G.R.J, van Heukelom van het Cal vijncollege en adjunct-directeur M.H.C. Spaapen van het Schelde college. ZIE VERDER PAGINA 5

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1