Zeven Sint-Philipslanders lopen bouwpremie tóch mis Jolly Beggars maakt eerste cd Jeugdige Thoolse tuinders oogsten mooie Frieslanders Verbiedt voeren van uiensap Voor derde keer winnaar van zeskamp St. Annaland Raad van State geeft volkshuisvesting deels gelijk Pleidooi van bezwaarden tegen varkensstallen: Kritiek op financieren automatisering Vrijdags en zaterdags GEOPEND Woensdag 7 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het ministerie van volks huisvesting moet aan elf Sint-Philipslandse huisei genaren wel degelijk een bouwpremie betalen, maar aan zeven andere niet. Tot die uitspraak is de Raad van State gekomen. Het ministerie was in beroep gegaan tegen een vonnis van de Middelburgse rechtbank, die alle achttien huiseigenaren in het gelijk had gesteld. Evenals de rechtbank oordeelt de Raad van State dat het mi nisterie in strijd heeft ge handeld met de algemene wet bestuursrecht door niet tijdig op de bezwaar schriften van de Sint-Phi- lipslanders te beslissen. Stichtingskosten Geen koppelverkoop Brochure Begging for More debuut Thoolse folkband Nachtvorst slaat zelfs in tunnelkas toe Mensen die een volkstuin hebben, maken er vaak een sport van om zo vroeg mogelijk nieuwe aardappelen te oogsten. Zo ook Jan Geluk en Sjacco Knuist. Tieners nog, die samen 500 vierkante meter tuin bijhouden in Tholen. Zaterdag botten ze hun eerste piepers. In het volkstuincomplex is al meer geoogst, maar dat was nog kriel terwijl zij al hele mooie aardappelen hebben, vin den de jongens. Nachtvorst y Zondag De Thoolse band The Jolly Beggars brengt zijn eerste cd uit. Deze geluidsdrager met de naam 'Begging for Mo re' telt tien nummers met Ierse folkmuziek. De cd wordt gepresenteerd in de echte Ierse pub The Duke in Mid delburg. Viool Onjuiste verdachtmakingen Ambtenaren absent Laat de gemeente verbieden, dat Thoolse varkensbedrij ven uiensap aan hun dieren voeren. Dan wordt de stank overlast in elk geval beperkt. Dat pleidooi kwam dins dagmiddag naar voren tijdens een hoorzitting over de ontwerp-milieuvergunning voor het in aanbouw zijnde varkensbedrijf van Van Balkom aan de Bram Groene- wegeweg in Poortvliet. Dwaalspoor Extra vrachtwagens vocals) en diens vrouw loana Toe- tenel-Lazar (viool). Ioana is een ge boren Roemeense en kreeg in haar jeugd vele jaren vioolles. Het was weliswaar even wennen om van klassieke muziek naar Ierse folk over te stappen, maar met het nodi ge oefenen was het resultaat er dan ook naar. Op de cd Begging for More zingt de uit Schotland afkom stige Jake Menzies uit Meppel mee in het lied 'The Old Triangle'. Deze Schot treedt ook op tijdens concer ten van The Jolly Beggars. Dat doet hij dan in originele Schotse kledij. Het repertoire van The Jolly Beg gars - voor een groot deel geïnspi reerd op The Dubliners en Planxty - is inmiddels aardig uitgegroeid tot zo'n dertig nummers. Genoeg ma teriaal om een eventuele tweede cd nog mee te vullen. De cd Begging for More bevat uit sluitend covers van Ierse traditio nals en nummers van andere folk groepen, in arrangementen van The Jolly Beggars zelf. De wat wee moedige en heroïsche liederen ver tellen onder meer over emigranten die terugverlangen naar Ierland, mensen die gedeporteerd worden naar de gevangeniskolonie Austra lië en die onderdrukt worden door de Engelsen. Spancil Hill en The Jolly Beggarman (waar de Thoolse band zijn naam aan ontleende) zijn typische voorbeelden van de Ierse folk die gemakkelijk in het gehoor liggen. Maar ook het minder een voudige Spanish Lady en het wat merkwaardig aandoende The Old Triangle komen op de cd voor. Begging for More werd opgenomen in Breda onder regie van Guy Roe- lofs en Jenny van Diggelen (die ook les geeft aan Dirk de Vreugd). D. de Vreugd sr. maakte de cd-op- name financieel mogelijk. De band probeert de geluidsdrager op zijn concerten te slijten. Aanvankelijk wilde men een democassette maken om zaaleigenaren te interesseren voor de band, maar de opnamen waren volgens de groep zo goed, dat men toch voor een cd koos. De presentatie van Begging for More vindt zondagmiddag om vier uur plaats in de Ierse pub The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg. De band koos voor dit café omdat er verder in de buurt geen Ierse pub is. Bovendien nodigde de café-eige naar de band uit (na al twee eerdere optredens). Aanstaande zaterdag treedt The Jolly Beggars op in Aqua Delta en op 2 augustus en 20 september worden er in Haestinge te Sint-Maartensdijk weer twee Ier se avonden gehouden. De eerste zal een try-out zijn voor nieuwe num mers. Naast The Jolly Beggars tre den op de beide avonden ook ande re Ierse bands op. Provincie onttrekt Poortvlietse wegen aan openbaarheid. De pro vincie Zeeland wil gedeelten van de Lange Zandweg, Koningsweg, Geerweg, Kruytenburgseweg en Korte Zandweg aan de openbaar heid onttrekken. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft daar inmid dels mee ingestemd. Ook was er geen bezwaar tegen de aanleg van de rondweg bij Poortvliet, de N286. De gerenommeerde LIJSTENMAKER woor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. USTWERK Aan de noodzaak van de aanschaf van een grafisch werkstation voor riool- en bodembeheer maakte de commissie openbare werken dins dag geen woorden vuil. Maar de manier waarop de daarvoor beno digde 83.000 gulden werden vrijge maakt, leverden diverse kritische kanttekeningen op. Omdat de aan schaf van een pakket gemeentelijke basisadministratie (GBA) voorlopig niet doorgaat, gaat een uitgaaf van 110.000 gulden niet door. Daarom is alvast 50.000 gulden gebruikt om het pakket gebouwenbeheer een jaar eerder aan te schaffen; verder is 10.000 gulden nodig omdat kos ten gemaakt moeten worden voor GBA. De resterende halve ton plus 33 mille uit de reserve automatise ring zijn dan voldoende voor het werkstation met tekenpakket en de koppeling van alle werkstations aan een fileserver. "Het is onvoorstel baar hoe er telkens weer wel een gaatje gevonden wordt voor dit soort uitgaven. Volgens mij zijn we dus nog steeds niet met een goede begroting bezig", zei R. Ravenste- ijn (VVD). En P. van Belzen (RPF/GPV) zag de bui al hangen. "U gebruikt nu het geld dat voor het GBA-pakket nodig was. Maar volgend jaar zal dat wel alsnog aan geschaft moeten worden en dan zullen we het geld weer nodig heb ben." CDA'er J. de Jager vond dat er jaarlijks een prioriteitenlijst zou moeten zijn. Die is er ook, aldus ambtenaar W.A. Blaas, maar er wordt regelmatig in geschoven. Voor de begroting 1998 ligt er oojc weer een wensenlijstje voor auto matisering, vulde wethouder J. van de Jagt aan. Maar de wensen over treffen de beschikbare middelen. De jurist van de vereniging Eigen Huis, die de bewoners op de zitting vertegenwoordigde, wil nog niet op de uitspraak reageren. Hij wil de stukken eerst grondig bestuderen. Gemiddeld gaat het om 20.000 gul den premie, met enkele uitschieters tot 41.000 gulden. Op de zitting in januari liet een woordvoerder van het ministerie weten, dat bewoners die naast de premie pakken eventu eel de gemeente of de bouwer van de huizen aansprakelijk zouden kunnen stellen. De kwestie waar het om gaat, is dat volgens het ministerie oneigenlijk gebruik is gemaakt van een premie regeling (premie-A). Bouwkavels zouden gesplitst zijn, waardoor mensen tóch voor een premie in aanmerking kwamen. In de regeling zijn namelijk grenzen gesteld aan de stichtingskosten van de nieuw te bouwen huizen. De huizen zijn des tijds door Woonplan gebouwd aan het Berkenpad (2), de Esdoornhof (2), Schelpkreekstraat (3), Wilhel- minastraat (2) en Steintjeskreek (9). Het ministerie heeft de prijs van de later door de bewoners aangekochte stroken grond meegerekend, waar door de stichtingskosten hoger uit vielen dan de gestelde normen. Op grond daarvan zijn in februari 1994 de premie-aanvragen van A. van de Velde en W.C. Kempeneers afge wezen en alle andere toezeggingen ingetrokken en het al betaalde te ruggevorderd. Volgens het ministe rie zijn de bouwpercelen gesplitst met de bedoeling de stukken grond later alsnog aan de bewoners aan te bieden en dat was in strijd met de regeling. Alle bewoners gingen, ge steund door Eigen Huis, in beroep. De rechtbank oordeelde vervolgens dat de kosten van de extra grond niet meegeteld hadden moeten wor den en dat het ministerie fout zat. Voor zeven betrokkenen draait de Raad van State die uitspraak nu te rug. Voor de Raad van State betoogden de Sint-Philipslanders dat de direc tie volkshuisvesting Zeeland (DVZ) op de hoogte was van de gang van zaken - er was veelvuldig overleg met gemeente en provincie - en de verkoopmethode toeliet zolang er geen sprake was van koppelver koop (dat wil zeggen, dat niet tevo ren met de huizenkopers was over eengekomen dat ze naderhand de extra grond alsnog moesten kopen). De Raad oordeelt dat er van kop pelverkoop in ieder geval geen sprake is. Mocht de kavelsplitsing toegepast zijn om onder de stich- tingskostengrens te blijven én is aantoonbaar dat op het peilmoment bij de aanvrager al het plan bestond om op termijn de extra grond te ko pen, dan is er sprake van uitstel van betaling van een deel van de koop som. Maar het bewijs hiervoor moet, aldus de Raad van State, door het ministerie geleverd worden. En dat bewijs is niet geleverd waar het A. Dieleman aangaat. Noch voor G.P.J. Koen en R.M. Booy, die de grond niet gekocht hebben maar de ze huren. Ook A. van Nieuwenhuij- zen en C. Broere, L.A. Polderman, A.L. van Herk, R.T. Ruijtenberg en J.H. Sturris hadden de extra strook grond niet gekocht op het moment dat het ministerie hun bezwaren te gen het intrekken van de premie ongegrond verklaarde. Dat het ge meentebestuur hen naderhand wél in de gelegenheid stelde om de grond te kopen, verandert daar niets aan. Bij J.F. Wallet, A. van de Velde en W.C. Kempeneers gaat de Raad wél uit van een uitgesteld deel van de koopsom. Maar hier zouden door de DVZ verwachtingen zijn gewekt, zodat het afwijzen van de bezwaren door het ministerie in strijd is met het vertrouwensbegin sel. Ook deze drie moeten hun pre mie daarom krijgen. De Raad be trekt er correspondentie tussen ge meente en DVZ uit 1989 bij, waar uit blijkt dat toen de vraag centraal stond of bij de verkoop van de wo ningen verplichtingen waren aange gaan met betrekking tot de buiten de aanvraag gelaten stroken grond. De Raad concludeert dat de DVZ vanaf 1989 de splitsingsconstructie toelaatbaar achtte, mits geen kop pelverkoop plaatsvond. Voor de woningen aan de Steintjeskreek en de Wilhelminastraat moet de pre mie dan ook uitbetaald worden. Tot een heel ander oordeel komt de Raad van State ten aanzien van drie huizen aan de Schelpkreekstraat. Het ministerie heeft erop gewezen dat Woonplan zowel in de verkoop brochure als de aanvraag voor dit project (in mei 1988) melding maakt van bouwkavels van 250 vierkante meter. Vervolgens zijn in februari 1989 aan de toekomstige bewoners kavels van 200 vierkante meter verkocht en in het najaar, toen de mensen al in hun huizen woonden, is de resterende strook aan hen aangeboden. Het ministerie heeft volgens de Raad dan ook te recht de prijs van de extra grond bij de stichtingskosten betrokken. Ver wachtingen waren evenmin gewekt, omdat de aanvraag van Woonplan dateert van vóór 1989. Pas toen stemde de DVZ in met de split singsconstructie onder voorwaar den. In het najaar van 1987 had de DVZ het gemeentebestuur van Sint-Phi- lipsland nog geschreven dat 'ge trapte overdracht van gronden met als doel kunstmatig de stichtings kosten te verlagen, in strijd is met de geest van de regelgeving'. Ook bij de woningen aan de Es doornhof en het Berkenpad is de prijs voor de extra grond volgens de Raad terecht in de stichtingskos ten begrepen. Bij het peilmoment zouden partijen al de bedoeling hebben gehad om op termijn deze grond bij te kopen. De Raad wijst met name op de situ atietekening in de verkoopbrochure van Woonplan én de schets beho rende bij de notariële verkoopakte. Dit project was het eerste in Zee land waarbij de toelaatbaarheid van de splitsingsconstructie aan de orde kwam. Ook in dit geval kan niet op toezeg gingen van de DVZ teruggegrepen worden, aldus de Raad van State. Voor de gevallen waarin het minis terie ongelijk heeft gekregen, is het veroordeeld de kosten te vergoeden die de bewoners gemaakt hebben. In totaal bedragen die 2730,50 gul den. The Jolly Beggars met achteraan van links naar rechts Joop Toetenel, Nel Ottema en Dirk de Vreugd. Vooraan van links naar rechts: Freek Smits, lo ana Toetenel-Lazar en Chris de Jonge. Jan Geluk en Sjacco Knuist zijn trots op hun vroege nieuwe aardappelen. I In de volkstuintjes tussen de Kon. Julianastraat en de Nieuwe Postweg in Tholen wordt zaterdagmorgen druk gewerkt. Vooral mensen van oudere en middelbare leeftijd zijn er bezig op hun 'lapje'. Des te meer vallen Jan Geluk (17) en Sjacco Knuist (16) op. Want zulke jonge volkstuinders kom je op de dag van vandaag weinig tegen. Maar ze zijn een paar jaar geleden vol enthou siasme begonnen, vinden het tuinie ren een prachthobby. Ze komen er de zaterdag mee door, maar ook door de week vergt de tuin de nodi ge uurtjes. En dat moet allemaal vóór en na schooltijd gebeuren (Jan gaat nog twee dagen naar school en werkt er drie). In de tuin staat een tunnelkas be spannen met plastic. Daarin hebben de jongens hun aardappelen ge kweekt. Op 1 februari hebben ze de zetters in potjes gezet om ze voor te kiemen. Veertien dagen later zijn de aardappelen uitgeplant; twee rijen Frieslander en de rest Doré. „Het vroege zetten hebben we van een Sint-Annalander geleerd die hier een tuin heeft. Want voorheen wis ten we niet beter of de aardappelen werden rond koninginnedag gezet", vertelt Jan. Er ging acryl overheen en dat werd eind februari verwij derd. Maar daarna kregen we nog een flinke nachtvorst en daarvan kregen de planten een flinke tik. Ook is de deur nog een keer uit de kas gewaaid, wat gele bladeren aan de planten tot gevolg had. De pie pers zijn regelmatig met water be vloeid en er is kunstmest op ge gaan. Het vocht en de warmte de den de rest. „Elke dag moet er ge lucht worden, want anders gaat het loof slap hangen door de warmte", vertelt Sjacco. Waren vorig jaar de eerste nieuwe aardappelen er - zonder voorkie- men - rond Pinksteren (eind mei), nu is dat bijna een maand vroeger en zijn de aardappelen nog groter ook. Terwijl ze maar 85 dagen in de grond zaten, waar 100 dagen nor maal is. In een doos tonen de jon gens trots hun inderdaad fraaie eer ste oogst. Met nieuwe aardappelen uit de 'koude grond' was het in Oud-Vossemeer gebruik om die met de kermis (half juni) voor het eerst te eten. Vaak waren de piepers dan eigenlijk nog te klein. Jan en Sjacco beperken het eten van de nieuwe aardappelen tot de zondag, want de oude moeten ook nog op. Bovendien zijn de Doré's nog niet helemaal goed. Als alle aardappelen gerooid zijn, komen er tomaten in de tunnelkas, vertellen ze. Verder hebben de jongens nog aardbeien, rabarber en andere groenten in hun tuin staan. Hun hobby beperkt zich niet tot planten, want ze hebben ook nog zes kippen in een hok zitten. Ook daar zorgen Jan Geluk en Sjacco Knuist enthou siast voor. De band The Jolly Beggars bestaat nog maar kort en werd geboren uit een uit de hand gelopen avondje muziek maken door twee van de bandleden. Inmiddels maakt de groep een enorme groei door. De Beggars hebben al optredens achter de rug in o.a. Middelburg, Meppel en Alblasserdam. Ook zijn er al di verse Ierse avonden geweest in Ha estinge te Sint-Maartensdijk. Die ontstonden door een uit de hand ge lopen verjaardagsfeest van leadzan ger Dirk de Vreugd uit Scherpenis- se, initiatiefnemer van de band. The Jolly Beggars begon als vier mansformatie met Dirk de Vreugd (zang en thin-whistle), Nel Ottema uit Poortvliet (accordeon, gitaar en backing vocals), Freek Smits uit Tholen (gitaar en backing vocals) en Chris de Jong uit Halsteren (mondharmonica, bohdran en twee de stem). Inmiddels is dat viertal echter uitgegroeid tot een sextet met Joop Toetenel uit Tholen (twaalfsnarige gitaar en backing Het verzoek van A. Pot en A.J. de Vries aan de gemeente Tholen heeft mij geschokkeerd. Vorig jaar, 16 december 1996, heb ik een milieu- aanvraag ingediend voor een vlees varkensstal aan de Matheusweg 2 te St. Maartensdijk. Deze aanvraag zal behandeld worden naar de voor waarden en normen die op deze aanvraag betrekking hebben. De gemeente heeft een ieder de tijd gegeven om gemotiveerd bedenkin gen tegen het ontwerpbesluit in te brengen. Dit kon 14 april via een gedachtenwisseling of een schrifte lijke bedenking. De heren Pot en De Vries hebben ook hun bedenkin gen tegen dit plan kenbaar gemaakt bij de gemeente. Inmiddels ben ik door de gemeente geïnformeerd over een van de vele verzoeken en bedenkingen van de heren. Ze schreven de gemeente o.a.: 'Daar er hier sprake is van een verandering van de werking van het bedrijf (volledige omschakeling) verzoe ken wij bij de beoordeling van de juistheid van de aanvraag en het wel of niet verlenen van de vergun ning, de milieu-aspecten van deze landbouwschuur (met asbest dak!) en de eventuele vervuiling van de grond in en om de schuur (olie en gewasbeschermingsmiddelen) te betrekken.' Het is spijtig, dat men nu onjuiste verdachtmakingen gaat maken richting gemeente over de Matheusweg 2. In werkelijkheid heeft dit niets met de beoogde aan vraag te maken. Verder verwijs ik de heren door naar de afdeling bouwzaken van de gemeente Tho len. Daar ligt het verkennende bo demonderzoek van D.H.V. Zuid- Nederland. Die heeft een grondon derzoek gedaan op het bouwblok Matheusweg 2 ter grootte van on geveer 1,5 hectare. D.H.V. conclu deerde 16 januari, dat de boven- en ondergrond van de onderzochte plaats niet was verontreinigd. Bij deze hoop ik de heren Pot en De Vries gerustgesteld te hebben, dat de Matheusweg 2 niet is veront reinigd met olie en gewasbescher mingsmiddelen. A.P.J. Geluk Matheusweg 2 St. Maartensdijk Constant iemand als controleur bij een bedrijf zetten, dat gaat onze krachten echter te boven." Pot vond toch, dat de gemeente veel uren in controle van de varkensbedrijven zal moeten steken. "Er is zeer veel controle nodig", bepleitte ook Ba zen. "Op papier kan alles wel goed zijn, maar apparatuur kan ook de fect gaan en daarom is er altijd con trole nodig." De wethouder zei meer 'een man, een man, een woord, een woord' als uitgangspunt te hebben. Volgens ambtenaar mevr. G. Hertogs-van der Gouwe krijgt het ene bedrijf elk jaar controle en het andere maar eens in de tien jaar. Het gemeente bestuur kan bij overtredingen waar schuwingen uitdelen en tenslotte ook bestuursdwang toepassen. Ten aanzien van het varkensvoer was dhr. De Vries benieuwd of ge kookt aanvoeren nu wel of niet ver plicht is. Van de aanvragers van varkensstallen zijn daar wel bezwa- D.L. Koppenhol bracht naar voren, dat er in St. Maartensdijk een be drijf is dat een geweldig overschot heeft aan uiensap omdat alleen de droge stof van de ui gebruikt wordt. "En die uiensap wordt op Thoolse varkensbedrijven gevoerd. Dat is een nieuw element. Uiensap ver oorzaakt op zich al een geweldige stank en als dat eenmaal door het varken is gegaan, is het nog erger." Koppenhol wees wethouder Van der Jagt op de vele klachten die in Tholen gehoord worden over de varkensstallen van B. Rijnen aan de Groene- of Hokseweg te Oud-Vos semeer. Volgens Koppenhol voert dat bedrijf ook uiensap aan de var kens. "De burgers van Tholen wor den daardoor extra getroffen. Uien sap is normaal niet in de berekenin gen bij de ontwerp-milieuvergun ning meegenomen. Daardoor wordt de toegestane stankoverlast over schreden. Kan tegen die vieze stank geen dam opgeworpen worden? Dat is zeker ter bestudering waard!", zei Koppenhol. Volgens D. Bevelander is uiensap 'het ergste dat er is.' Hij vond dat het verboden moet worden wegens de overlast voor de omgeving. L.J. van Doorn wees erop, dat er nu 'al veel hinder is van de varkensstallen aan de Groene- of Hokseweg. "Het is daarom al te gemakkelijk om op het huidige spoor verder te gaan. Van alle kanten moeten we steun zoeken om beperkingen aan te brengen." P. Bazen voerde de situatie in Mid- delharnis aan, waar varkenshouder Van Genugten zelf naar voren bracht, dat voer van invloed is op de stank. "Als je bepaalde voeder- stoffen verbiedt, scherm je dat in elk geval af." Wethouder Van der Jagt betwijfelde of de gemeente bij het opleggen van voorwaarden rekening zou kunnen houden met voedertechnie ken, maar hij nam ook aan, dat de geuruitstoot door bijvoorbeeld ui ensap versterkt zou kunnen worden. "Daar gaan we dus acht op geven. We onderzoeken wat we ermee kunnen doen om grip op de zaak te krijgen. Er is een goede, sluitende regeling nodig om geurproblemen weg te nemen." De wethouder maakte melding van eigen 'proefondervindelijke waar nemingen', maar hij wist niet of die juridisch hout snijden. "De stankoverlast voor iemand die op de fiets langs rijdt, is in elk ge val heel anders", bracht mevr. Heestermans naar voren, die heeft geklaagd over de varkensstal aan de Groene- of Hokseweg. "Op de fiets trap je even harder, maar ik hoop dat u rekening houdt met de men sen die vast in de buurt van zo'n stal wonen. Hopelijk neemt u dat ter harte!" A. Pot stelde de wethouder voor, om net zoals bij de aanvraag van een vetsmelterij is gebeurd, elders te gaan kijken. "Dan kun je heel gemakkelijk op een dwaalspoor be landen", antwoordde Van der Jagt. "Bovendien zijn er veel varkens stallen en is er een grote mate van standaardisering. En we moeten ons aan landelijke richtlijnen houden. ren over ontvangen, wist ambtenaar mevr. Hertogs. Aangezien dat nog uitgezocht moet worden, had ze geen nadere gegevens. Van Doorn stelde voor om een voederlijstje bij het verslag van de hoorzitting te voegen. Zo konden er dinsdagmiddag meer vragen niet beantwoord worden omdat de technische milieu-ambte naar ontbrak. En ook van de afde ling bouwzaken was er niemand aanwezig om afmetingen op te zoe ken. Van der Jagt verontschuldigde zich daarvoor. Statenlid Van Doorn was vergezeld van een medewerkster van de Tweede Kamerfractie van het AOV, mevr. Raaphorst. Zij wilde weten, in welke categorie het varkensbe drijf van Van Balkom valt, mede in verband met de controles. "Dat is essentieel voor de milieuvergun ning", zei mevr. Raaphorst. We gens het ontbreken van de techni sche milieu-ambtenaar kon ook daar echter geen antwoord op gege ven worden. Mevr. Geluk-Aernouts en A. Pot wezen op de extra belasting van de wegen en het toenemende aantal verkeersbewegingen. De uitbrei ding bij Van Balkom met 1344 var kens leveren 10 extra vrachtwagens per week op tussen 7-19 uur, 1 tus sen 19-23 uur en 2 tussen 23-7 uur, meldde mevr. Hertogs. In de oor spronkelijke aanvraag van Schepers Hage stonden voor 6144 varkens overdag 7 vrachtwagens+7 tracto ren en 's avonds en 's nachts elk 1 vrachtwagen en 1 tractor. "Zijn de wegen op Tholen hier wel op bere kend, want er zijn 40 vergunningen voor varkensstallen aangevraagd. Daar moet de gemeente bij het ver lenen van de milieuvergunning ook naar kijken", aldus Pot. Volgens de wegenverkeerswet zijn de wegen openbaar en gelden er geen beperkingen als minimale as- belasting e.d., liet de wethouder weten. Wel is de geluidsintensiteit van het verkeer van belang, 's avonds en 's nachts. Alleen dat as pect is voor de wet milieubeheer van belang, maar Van der Jagt er kende, dat meer zwaar verkeer ex tra kosten en zorg voor het water schap en de provincie opleveren en ook het woongenot van burgers ne gatief kan beïnvloeden. Na anderhalf uur hoorzitting over de milieu-vergunning voor de uit breiding van Van Balkom tekenden Koppenhol en Van Doorn bezwaar aan tegen de hele stal omdat die volgens hen niet aan de voorwaar den voldoet. De tien andere aanwe zigen sloten zich daarbij niet aan. B. en w„ die onder bepaalde voor waarden de milieu-vergunning wel wilden verstrekken, zullen de be zwaren wegen, voordat ze een de finitieve vergunning geven. De zesde zeskamp op Koningin nedag, georganiseerd door voet balvereniging WHS in St. Anna land, is mede dankzij het goede weer een groot succes geworden. Het evenement werd muzikaal on dersteund door Elvis Presley (La- ban Hage) die tegenwoordig in de Burg. Smithstraat woont. 'The King', zoals de popster in zijn glo rietijd werd genoemd, was omge ven door lijfwachten, die kwistig pepermunten uitdeelden; ook aan burgemeester Van der Munnik, die een kijkje kwam nemen bij de festi viteiten. De Burg. Smithstraat kwam mede door Elvis als leukste team uit de bus, goed voor een taart. De leukste coach, captain Jack (Sjaak van Vossen), ontving een fles champagne. In de eindklas sering kwamen deze twee teams overigens niet zo ver. De Deurdou- wers blonken opnieuw uit als snel ste, slimste, sterkste en beste ploeg met 99 punten. Dit was hun derde achtereenvolgende overwinning, waardoor de wisseltrofee definitief bij coach Kees van Dijke in de prij- zenkast kan. F.C. Knudde volgde met 89 1/2 punten op de tweede plaats, het team van de Bierensstraat was der de met 86 punten. De verdere uit slag: 4. WHS 84 p 5. De Kanjers 74 p 6. WIK Hooligans 63 1/2 p 7. De Laatbloeiers 61 p 8. Burg. Smith straat 49 p 9. De Boefjes 46 p 10. WIK 37 1/2 p 11. Captain Jack 36 1/2 p 12. EHBO 35 p. De Deurdouwers zijn blij met hun trofee: J. van Tiggele, W. Elenbaas, M. den Engelsman, C. van Dijke, W. Quist, J. Heijboer, D. Goedegebuure, G.J. Meerman en E. Goedegebuure. (Advertentie l.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9