"Bloed is het minste, maar ook belangrijkste dat je geven kunt' Twee dames krijgen medaille Rode Kruis Herdenking in bosje sfeervol Vergunning van g.s. nieuwe milieustraat Lezing Yoke in Meulvliet Jubilerende donoren gehuldigd bij Rode Kruis St.Philipsland Harpoen is weer gekeurd en in vaart Open school in Tholen met een open dag Philip Morris jazzweekend in Bergse straten Pinksterketen in drie kerken Concert van Chantez a Dieu met ensemble Goederen uit serie inbraken EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Woensdag 7 mei 1997 it „Bloed is wel het minste, maar ook het meest ele mentaire wat een mens ge ven kan om zijn mede mens te helpen." Dat vindt voorzitter A. Kosten van de Rode-Kruisafdeling Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder. Kosten stond zelf als donor inmid dels al zestig keer een hal ve liter bloed af, evenals zijn dorpsgenoten C. Rei- jngoudt, C. Overbeeke en W. Verwijs. Twee van hen werden hiervoor vrijdag avond onderscheiden op de jaarvergadering van het Rode Kruis in dorpshuis De Wimpel te Sint-Phi- lipsland. Actief Bloedbewerking duur i Plasma te kort Geluid Reserves Jeugd-EHBO Voorjaar 1941. In het mooie Thoolse bosje geuren de rhododendrons, de nog kleine frisgroene blaadjes der bomen en struiken wiebelen onder het zachte voorjaars briesje. Met die woorden begint 'Slechts een plicht', het boek dat G. Heijboer na de oorlog schreef over de ge schiedenis van de O.D. op Tholen. Zondag 4 mei 1997. Samen met nieuwe gemeentewerkplaats Gedeputeerde staten heeft vergunning verleend aan het openbaar lichaam afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland (Olaz) om een milieustraat op te zetten aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk. De milieu straat moet samen met de nieuwe gemeentewerkplaats gebouwd worden en wordt de plaats waar particulier af val en vergelijkbaar bedrijfsafval kan worden gestort. Het voet-fietsveer De Harpoen dat in de zomermaanden tussen Goris- hoek en Yerseke vaart, is weer in goede staat. De scheepvaartinspec tie keurde de zwakstroominstallatie van het schip onlangs af (en niet zoals de gemeente Tholen meldde de motor), aldus eigenaar C.J. Ge luk. Inmiddels is dat euvel echter verholpen. De hele installatie is vernieuwd en ook al goedgekeurd. De Harpoen zal dus vanaf 1 juni weer in de vaart zijn, elke dag om negen, één en vijf uur vanaf Gorishoek en van af Yerseke telkens een half uur la ter. De vervanging van de zwak stroominstallatie heeft echter wel het nodige geld gekost (circa 7500 gulden). Exploitant Geluk wil dit bedrag financieren door voor enke le jaren een beroep te doen op de garantiesubsidie die de gemeenten Tholen en Reimerswaal hebben toegezegd. De Harpoen draaide de laatste twee jaar zo goed, dat Geluk de garantie subsidie niet nodig had. Reimers waal schrapte de post daarom zelfs uit de begroting. Geluk wil nu wel een beroep doen op de subsidie. Maar Tholen ziet er geen heil in om het bedrag ineens als een investeringssubsidie te vers trekken. Geluk moet het geld (in clusief rente) maar over drie jaar uitgesmeerd in de exploitatiereke ning verwerken. Achteraf (elk jaar) zullen Tholen en Reimerswaal dan bezien wat ze kunnen en willen subsidiëren. De Open school van het Ooster- scheldecollege viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. Dat wordt ook in Tholen gevierd. Dinsdag wordt er een open ochtend gehouden in het gebouw van het Oosterscheldecol- lege aan de Jan van Bloisstraat. De Open school biedt volwassenen de kans om weer naar 'school' te gaan, iets wat vroeger niet of nauwelijks kon. Er worden diverse cursussen en op leidingen gegeven. In Tholen richt de Open school zich de laatste jaren vooral op de ouderen. In een aange past tempo en niveau komen aller lei actuele onderwerpen en de Ne derlandse taal aan bod. De open ochtend begint dinsdag om half tien belangstellenden kunnen dan zien wat de Open school doet. Geïnte resseerden wordt verzocht zich van tevoren even aan te melden bij het Oosterscheldecollege tel. 603194. In de week van 14 juli organiseert het Thoolse college weer een zo merschool voor ouderen. Deze zo merschool is een cursusweek met een recreatief tintje. Het thema is dit jaar 'Zeeuwen in Nederland'. In het programma zijn ook enkele ex cursies opgenomen. Belangstellen den kunnen hierover informatie krijgen bij de stichting Welzijn voor Ouderen of het Oosterschelde college in Tholen. Van 23 tot en met 25 mei vindt het 22e Philip Morris jazzweekend plaats in Bergen op Zoom. Muzi kanten van meer dan veertig orkes ten en bands uit de hele wereld zul len de Markiezenstad vullen met al lerlei jazz-stijlen. Op vrijdagmiddag is er in de Stoe- lemat een schoolconcert voor leer lingen uit groep 7 onder leiding van Maarten Stalpers. Vrijdagavond tre den verder in een tent op de Grote Markt Het Octet (met muziek van Duke Ellington tot Miles Davis), Eric Vloeimans Quartet en Horn of Plenty (rap, acid, groove en jazz- dance) op. Zaterdag staan er in de tent op de Grote Markt 's middags een supersessie van de groep Tèn- ce! (iedereen mag meespelen) en een optreden van het studentenor kest Kings of Bongo Bong op het programma. Vanaf half tien 's avonds kan men jazzmusici bezig zien in veertien cafés en een tent. Men hoort dan onder andere: Ons Genoegen, Hot- club Naguine, Limited Edition (hammond jazzdance), Vicio Novo (Zuid-Amerikaans), de Marquis- town Jazzband (dixie en mainstre am), Bernhard Reinke's Rollercoas ter (bop en funk), Lazy River Jazz band (swing en traditionals), Bub- blin' Toorop Trio, The Electric Kings (Belgische blues), J-Moods Quartet (moderne jazz) en Raise the Roof (fusion). Zondagmorgen wordt er in de Gertrudiskerk om tien uur een oecumenische jazz- dienst gehouden in samenwerking met de Rooms Katholieke, Her vormde en Gereformeerde kerken. Ook dit jaar wordt er een pinkster- keten gehouden in de regio. In drie kerken zijn van 14 tot en met 16 mei diensten te bezoeken met als thema 'Door de Geest geraakt'. Op woensdag 14 mei is er een dienst in de Gereformeerde kerk te Oud-Vos- semeer, donderdag 15 mei in de Rooms Katholieke kerk te Halste ren en op vrijdag 16 mei in de Rooms Katholieke kerk te Tholen. De diensten beginnen om zeven uur en zijn bedoeld om samen bezin nend op weg te gaan naar het pink sterfeest. Dat Kosten 32 jaar geleden donor werd, had een wel heel bijzondere aanleiding. „Mijn dochter Marian ne was toen geboren en haar bloed moest gewisseld worden in verband met de rhesusfactor", vertelt hij. In het ziekenhuis in Roosendaal vond een wisseltransfusie plaats. „Toen werden we erbij bepaald hoe be langrijk bloed is." Sindsdien geven Kosten en zijn vrouw bloed wan neer ze kunnen. „Soms moest ik wegens werkzaamheden verstek la ten gaan, maar ik heb bijna geen donoravond gemist", vertelt Kos ten. Hij voelt er zich wel bij, zegt hij. Hij kan zich niet voorstellen dat mensen bang zijn voor het prikken. „Ik heb het weieens meegemaakt dat ik iemand had die het prikken nog moest leren. Ze prikte eerst in de ene arm verkeerd, probeerde het toen in de andere en vervolgens weer in de eerste, zonder succes. Toen heb ik gezegd: hou er nu maar mee op, want morgen heb ik twee stijve armen." Bewondering heeft Kosten voor mensen die flauw val len als ze geprikt worden, maar de volgende keer tóch weer bloed ko men geven. „Dat vind ik knap. Zo iemand zou mijn medaille mogen hebben." Kosten was al langer lid van het Rode Kruis, maar werd zeven jaar geleden door dokter Van Doesburg benaderd om het voorzitterschap van de afdeling Sint- Philipsland/Anna Jacobapolder over te nemen. „Daar heb ik toen ja op gezegd." Hij leidt een actieve af deling en is daarnaast lid van het Zeeuwse kringbestuur, waarin hij ook de afdeling Tholen vertegen woordigt. Maar de kringbureaus gaan als gevolg van een reorganisa tie verdwijnen. Er worden districten gevormd en de greep van het hoofdbureau in Den Haag op de af delingen wordt verstevigd. Op de jaarvergadering in De Wim pel zouden vrijdagavond twaalf bloeddonoren onderscheiden wor den. Maar er waren er slechts vier aanwezig. Behalve voorzitter Kos ten, ontving ook C. Reijngoudt de zilveren dr. Tilanuspenning voor zestig keer bloed geven. C. Over beeke en W. Verwijs hadden zich afgemeld en kregen hun onder scheiding later. J. Walpot en P. v.d. Onder een zwaarbewolkte hemel verzamelen zich eerbiedig zwijgen de inwoners in het fraaie Thoolse bosje, waar een straffe wind door het gebladerte jaagt. Bij het ge denkteken voor allen die voor onze vrijheid vielen, vormen leden van het korps nationale reserve de ere wacht. Enkele honderden mensen komen ook nu weer af op de dodenherden king, 52 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog. Een sobere, indrukwekkende plechtigheid ter nagedachtenis aan allen die sinds. 1940 door oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen. De paden rondom het gedenkteken met de tekst 'Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen' vullen zich met be langstellenden, zowel jong als oud. Er zijn zelfs opvallend veel kinde- t. Sterren (uit Poortvliet) ontvingen de bronzen penning voor veertig keer bloed geven. Later zouden ook mevr. M. Mol-den Braber, mevr. A. Verstrate-Stols, C. Verstrate, C. Fi- lius, A. Moerland en J. Reijngoudt hun bronzen plak ontvangen. Be stuurslid A.M. van Dijke reikte de onderscheidingen uit. Als voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis weet Kosten als geen ander hoe belang rijk het is dat de hulporganisaties over voldoende bloedplasma kun nen beschikken. „Ik ben ook erg blij dat in Nederland altijd nog bloed wordt gegeven zonder bet aling. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld de Verenigde Staten. Je geeft immers om te helpen; bloed mag nooit een winstobject wor den." Op de jaarvergadering was H. Wil denberg uitgenodigd. Hij is hoofd bloedinzameling van het centraal laboratorium van de bloedtransfu siedienst van het Nederlandse Rode Kruis (CLB) in Amsterdam. Hij vertelde de aanwezigen in De Wim pel wat er met het ingezamelde bloed gebeurt. Er zijn nu nog 22 re gionale bloedbanken naast het CLB. Ook in Middelburg staat er zo een. De regionale bloedbanken zorgen voor de bloedafname in de grote steden en enkele plaatsen daaromheen. De rest van Nederland (kleinere plaatsen zoals ook Sint- ren naar de herdenking gekomen. Muziekvereniging Concordia en het gereformeerd gemengd zangkoor Canticum stellen zich op het gras veld achter het gedenkteken op. De halfstok gehangen vaderlandse driekleur wappert krachtig in de wind. Concordia speelt onder lei ding van Ad van Bavel koraalmu- ziek, waarna Arnold van Bavel naar voren komt en 'The last post' blaast. Dan wordt het twee minuten Philipsland) wordt door het CLB bediend. "Dat gaat wel veranderen. Per 1 januari 1998 moeten de regio nale bloedbanken gefuseerd zijn tot negen grote", vertelde Wildenberg. "Dat komt omdat het bewerken en testen van bloed erg duur is. Per zakje bloed van een halve liter zit je al gauw aan zeventig gulden pro ductiekosten. Je snapt dat zoiets niet rendabel is als er te weinig een heden bloed per jaar verwerkt wor den. Want bepaalde kosten blijf je houden, of je nu veel of weinig bloed verwerkt." Wildenberg vertelde dat er per jaar één miljoen bloeddonaties worden gedaan in Nederland door 600.000 donors. Men zou zeggen dat dit enorm veel is, maar toch blijkt er een tekort te zijn. "Het bloed wordt gescheiden in rode bloedcellen, bloedplaatjes en plasma. Bloedcel len en -plaatjes hebben we genoeg. Daar kunnen we zelfs nog wat van uitdelen aan zusterorganisaties van het Rode Kruis in het buitenland. Maar plasma komen we per jaar nog steeds 40.000 kilo "te kort", zèi Wildenberg. Het doorzichtige plas ma wordt verwerkt tot lang houdba re bloedproducten zoals oplossin gen voor brandwonden en antiplas ma's (zogenaamde immunoglobuli- nes). Verder wordt er een stof van gemaakt die 'factor 8' wordt ge noemd. Deze stof die voor hemofi- liepatiënten (mensen wier bloed werkelijk doodstil. Zelfs de eenden in de Vest laten zich niet horen. In de verte slaan de klokken van de Grote Kerk en het stadhuis acht uur. Terwijl het Wilhelmus klinkt, mee gezongen door Canticum en een groot deel van de aanwezigen, wordt de vlag in top gehesen. Om dat het begint te regenen, gaan de paraplu's open. De neerslag maakt de sobere plechtigheid ook nog somber, maar valt gelukkig mee. niet goed wil stollen) wordt ge bruikt, kan maar in zeer kleine hoe veelheden uit het bloed gewonnen worden. Het is daarom een kostbaar goedje. "Wij willen het tekort aan plasma terugdringen. We vragen daarom aan de Rode-KruiSafdelin- gen om nóg actiever te worden. Ook willen we meer bloedinzame- lingen per jaar", zei Wildenberg. In Sint-Philipsland is er echter al een heel hoog percentage van de bevol king bloeddonor en worden er al drie bloedafname-avonden per jaar gehouden in plaats van de gebrui kelijke twee. Wildenberg gaf nog een voorbeeld van een maatschap pelijke ontwikkeling waardoor de bloedbanken getroffen werden. "De dienstplicht is afgeschaft, maar de militaire bloedbank nam wel jaar lijks 40.000 bloeddonaties in ont vangst. En dat bloed was belangrijk voor ons. Want elke militair krijgt voor hij in dienstgaat de nodige in jecties om de antistoffen in het bloed flink op te peppen", vertelde Wildenberg. "Het bloed van dienst plichtigen bevat dan ook bijvoor beeld veel meer tetanus-antistoffen dan dat van de normale burgers. Daarom konden we die antistoffen daar gemakkelijk uithalen en voor vaccins gebruiken. Maar die bloed stroom is opgedroogd en nu moeten we donoren uit ons gewone bestand die ook een verhoogde concentratie tetanus-antistoffen hebben gaan aanschrijven. Zij moeten vooral bloed komen geven." Met behulp van een videofilm liet Thoolse Onder leiding van Iz. Riedijk zingt Canticum een drietal liederen. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik leggen als eersten bloemen bij het monument. Dan volgen ver tegenwoordigers van het comité do denherdenking, Tholen stad actief, de bond van plattelandsvrouwen, de hervormde gemeente Immanuël en de ouderenbond Anbo. Kinderen van de basisscholen De Kraal, De Regenboog en Ter Tolne komen eveneens twee aan twee met bloe men naar voren. Ook enkele indivi duele Tholenaren eren op die ma nier de slachtoffers van het oorlogs geweld. Daarna is de plek in het Thoolse bosje al gauw weer verla ten. De leden van het comité praten nog even na met de burgemeester. De militairen blijven op hun post tot iedereen weg is. s Wildenberg zien hoe het bloed bij het CLB bewerkt wordt. Het ge bouw in Amsterdam is gesplitst in twee gedeelten die volledig van el kaar afgesloten zijn. In het ene wordt het bloed ontvangen, getest en vrijgemaakt van virusinfecties of andere ongerechtigheden. Vervol gens gaat het naar het tweede ge deelte waar de verschillende pro ducten uit het bloed gewonnen wor den. De twee delen van het gebouw hebben zelfs aparte luchtsystemen. In het productiegedeelte moet alles virus-vrij zijn. Mensen werken met handschoenen, speciale pakken en kapjes op. "Als iemand naar de wc moet of even gaat pauzeren, moet hij als hij terug gaat, weer helemaal opnieuw douchen en een nieuw pak aantrek ken. Veiligheid en hygiëne zijn erg belangrijk. Daarin loopt Nederland voorop. Ik denk dan ook, dat er wel een vijfde van het totale budget van het CLB aan opgaat", zei Wilden berg die besloot met een oproep aan de aanwezigen. "Als u nu alle maal eens probeert om nog één man of vrouw bloeddonor te ma ken, dan komen we weer een heel eind verder. Misschien komt Sint- Philipsland dan wel op procentueel het hoogste aantal donoren van het hele land. We hebben ze hard no dig." Er zit overigens in Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder een stijgende lijn wat het bloed geven betreft. Vorig jaar werd er 480 keer bloed gegeven, tegen 458 keer in 1995. De gemeente heeft al aangegeven geen bezwaar te hebben tegen de vergunning en ook de provincie heeft die nu verleend. Maar aan de vergunning hangt wel een hele was lijst met eisen waaraan de milieu straat moet voldoen. Zo mag het af valwater alleen binnen bepaalde normen op het riool geloosd wor den. Verder moet er tijdens de ope ningsuren minimaal één deskundige persoon aanwezig zijn die werk zaam is in de milieustraat. Het terrein moet dagelijks schoon gemaakt worden en er mogen geen afvalstoffen (stof bijvoorbeeld) bui ten het terrein terecht komen door bijvoorbeeld de wind. Er mag geen afval verbrand of begraven worden. Ook mogen er geen schadelijke vloeistoffen in de bodem terecht komen. De elektrische installatie mag geen storing veroorzaken voor de ontvangst van televisie- en ra diosignalen of communicatiesyste men. Het geluidsniveau van de in- De openbare bibliotheek organi seert donderdag 15 mei een lezing van de schrijfster Yoke in gemeen schapscentrum Meulvliet. Deze au teur houdt zich bezig met esotherie, de spiegel op jezelf richten, inge bed in de New Age-gedachte. Yoke is schrijfster van 'De mensen en de werelden', 'Mens en medemens' en haar nieuwste boek Atlantis. Ze schreef ook de gedichtenbundel 'Woord voor woord'. De auteur houdt een lezing en na afloop is er gelegenheid om vragen te stellen. De avond in Meulvliet begint om acht uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 Hekman richtte zich tot de jubila rissen met de opmerking dat een onderscheiding op zijn plaats was. "Immers, 25 jaar hebt u met veel inzet en toewijding uw beste krach ten gegeven aan het Rode Kruis. Als waardering daarvoor heeft het hoofdbestuur u een onderscheiding toegekend: de medaille van ver dienste in brons. Dat men zo'n onderscheiding krijgt, is geen automatisme in onze organisatie. Men moet wel met veel inzet en toewijding voor het Rode Kruis hebben gewerkt. Het is geen hobby, maar men moet gemotiveerd zijn. Sociaal gemotiveerd om te kiezen voor de armen en zwakke ren." De kringbestuurder merkte op dat het Rode Kruis in moeilijke situ aties te hulp komt. Dat gebeurt niet alleen in verre landen, maar ook dichtbij huis is veel werk. "Het welfarewerk gebeurt in tegenstel ling tot de andere takken van het Rode Kruis meer in de anonimiteit, achter de schermen. Maar het wordt door velen in de samenleving als een steun gezien. U brengt als wel farewerkers een stuk naastenliefde in de praktijk en dat is het grote Rode-Kruisideaal", zei Hekman. "Een Frans spreekwoord zegt: Diensten die niet betaald worden, zijn het duurst. U hebt zoveel ge daan: ouderen, gehandicapten en eenzamen bezocht, braderieën hel pen organiseren, kerstvieringen en paasbijeenkomsten opgezet en dat zijn dan maar een paar voorbeel den. Daarom is een onderscheiding hier op zijn plaats." Hekman speld de de bronzen medailles bij de to taal verraste dames op. Op de jaarvergadering kwam ook de financiële situatie van de afde ling naar voren. Penningmeester A. van Velsen had de rekening over 1996 bij zich. Net als voorgaande jaren sloot men met een klein batig saldo, deze keer bijna 500 gulden. Als eenmalige uitgave zijn er voor de nieuwe tak opvang en verzor ging bodywarmers gekocht. Reden waarom er vorig jaar geen geld meer uitgegeven kon worden aan internationale hulp. Dit jaar zal dat weer wel gebeuren. Penningmeester Van Velsen (die bij de bestuursverkiezing bij acclama tie werd herkozen) maakte zich wat ongerust over de ontwikkelingen rond de jaarlijkse collecte. "Het hoofdbestuur heeft besloten dat er niet meer door de afdelingen zelf gecollecteerd mag worden. Dat ge beurt nu via het bedrijf Raet dat ac ceptgirokaarten verstuurt", vertelde Van Velsen. "Wij zijn daar als be- stallatie blijft nog net binnen de toegestane waarden. Het betekent volgens g.s. wel dat met name de woningen aan de westkant van Scherpenisse meer geluidsoverlast zullen ondervinden, maar dat blijft binnen de normen. Van bedrijven mag per jaar niet meer dan 500 kilo klein gevaarlijk afval worden geaccepteerd. Alleen inwoners van de gemeente Tholen (en in theorie ook van de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland) mo gen bij de milieustraat afval aanle veren. In de nieuwe milieustraat kan men straks terecht voor het aanleveren van huishoudelijk afval, grof tuin afval, grof vuil, asbest, puin, koel kasten en andere huishoudelijke ap paraten, klein chemisch afval en zelfs kadavers (er komt een apart destructiegebouw). De vergunning voor de milieustraat is verleend voor tien jaar. Belanghebbenden kunnen de ontwerpvergunning in zien op het gemeentehuis en nog tot en met 30 mei bezwaar indienen bij g.s. stuur altijd tegen geweest en heb ben er ook lang niet aan meege daan. Maar we .kregen opmerkingen van het hoofdbestuur en we hebben nu ook moeten toegeven. Het ge volg is dat het geld dat binnenkomt wel op een aparte rekening voor ons gestort wordt, maar dat je als afdeling het overzicht kwijtraakt. Bovendien weet ik niet wat voor ef fect dit op de opbrengst van de col lecte zal hebben. Ik hoop dat de Sint-Philipslandse bevolking net zo gul blijft geven als ze tot nu toe ge daan heeft." Kringbestuurder Hekman haakte nog even in op het vervallen van de collecte. "Er is wel een goede reden waarom dat gedaan is. Er werd na melijk niet door elke afdeling even trouw afgedragen aan het hoofdbu reau. Er waren zelfs afdelingen die enorme reserves hadden van soms wel 80.000 gulden. Dat is natuurlijk geen goede zaak", zei Hekman. "Ik vind dat de zelfstandigheid wel.bij de afdelingen zou moeten blijven, maar de gelden moeten wel be stemd worden. Bovendien moet je als collecterende instantie tegen woordig over een keurmerk be schikken en dat vraagt het invullen van een hoop papierwerk, anders krijg je de vergunningen niet meer los" Van Velsen voegde er nog aan toe: "We zullen af moeten wachten wat ervan komt." De nieuwe taak van het Rode Kruis is opvang en verzorging. De afde ling Sint-Philipsland is hiermee vo rig jaar begonnen. A. van Dijke noemde het een succes. "Achttien mensen deden mee en ze waren al lemaal enthousiast. En dat is bij zonder, want ze moeten er toch ne gen lesavonden per jaar aan opge ven met nog de oefeningen. We hebben vorig jaar ook geholpen bij de brand in hotel De Zeeuwse Stro men in Westerschouwen. We gaan weer nieuwe lessen volgen om bij te blijven en om met elkaar in con tact te blijven", zei Van Dijke. J. den Braber deed verslag over de jeugdactiviteiten van het Rode. Kruis. Sint-Philipsland heeft geen jeugdafdeling, maar er wordt wel jeugd-EHBO gegeven op de basis scholen De Luyster en de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland. In totaal deden daar vorig jaar 35 kinderen aan mee. "In Anna Jaco bapolder hebben we geen les kun nen geven omdat er geen docent was en ook dit jaar is dat weer zo. Dat vinden we ontzettend jammer. De cursus wordt gegeven door ou ders met een EHBO-diploma. We vragen dan ook of er nog mensen zijn die ook in Anna Jacobapolder op de basisschool de EHBO-cursus willen geven. We hopen dat iemand zich daarvoor meldt. Het Thoolse kamerkoor Chantez a Dieu viert zijn 15-jarig bestaan op zaterdag 31 mei met een uitvoering in de koorkerk van de Grote Kerk te Tholen. Chantez a Dieu werd in 1982 opgericht. Het koor stond aanvankelijk onder leiding van Piet Bout die in 1987 werd opgevolgd door de huidige dirigent Paul He- ijboer. De huiskamer waar Chantez a Dieu begon te repeteren, werd vervangen door de Gasthuiskapel. Om de veertien dagen wordt daar nu geoefend. Van de koorleden wordt echter verwacht dat ze ook thuis de nodige studie verrichten. Het repertoire is vrij breed en hoe wel er alleen religieuze muziek ge zongen wordt, komen er diverse stijlperiodes aan bod. Op 31 mei wordt Chantez a Dieu begeleid door een klein strijkers-ensemble. Dit gelegenheidsgezelschap staat onder leiding van Sjaak Bezemer, muziekdocent aan de christelijke Pabo De Driestar in Gouda. Verder zal ook soliste (en oud-koorlid) Marja van de Meeren enkele sopraansolo's ten gehore te bren gen. Ze zal hierbij begeleid worden door het ensemble. Op het pro gramma van Chantez a Dieu staan deze avond onder meer werken van Dietrich Buxtehude, Felix Men- delssohn-Bartholdy, Antonio Vival di, Wolfgang Amadeus Mozart en Georg Friedrich Handel. Het con cert wordt gehouden in de koorkerk van de Grote Kerk omdat hier een goede akoestiek heerst en ook his torisch is het volgens het koor een 'schitterende ruimte'. A Onder de inwoners die bloemen legden bij het gedenkteken voor de slachtoffers van het oorlogsgeweld waren ook leerlingen van de verschillende basisscholen. De politie van het Oosterschel- debekken heeft met de aanhou ding van drie verdachten van in braken uit Burgh (op Schou wen-Duiveland) een aantal goe deren achterhaald waarvan de eigenaren niet bekend zijn. Daarom is de politie op zoek naar de herkomst van de goede ren. Het gaat om een Konica foto toestel (pocketmodel) in een etui, een zwarte rechthoekige damesportemonnee met knip sluiting, een zwartleren sleutel etui met vier sleutels, een mes met stootrand en op het heft de Amerikaanse vlag afgebeeld, twee zilveren schakelkettingen, een goudkleurige halsketting, een herenhorloge met chroom- kleurige armband en een zwart wijzerplaat met aparte digitale tijdsaanduiding, een herenhorlo ge met een fijnmazige schake larmband met op de wijzerplaat de Engelse vlag en een adelaar, een goudkleurig herenhorloge met witte wijzerplaat, een goud kleurig dames hangerhorloge en een goudkleurig dameshorloge met schakelarmband. Vier jubilerende bloeddonoren werden in Sint-Philipsland gehuldigd. Van links naar rechts: A. Kosten, C. Reijngoudt, J. Walpot en P. v.d. Sterren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7