"Een doos met een fazant of met kakelverse eieren erin" Vrij en Blij Sint-Annaland in problemen door strenge eisen CDA vraagt om aanpak vandalisme Vergelijken prijzen kan geen kwaad Dikke ton toeslagen bijstandswet Structuur GGD onder de loep Bout wil geen frituurwagen bij mosselkweek Kinderhof in Poortvliet bij Jenaplanschool Woensdag 7 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De 34-jarige directeur M.W. Wisse verlaat aan het eind van deze maand de School met de Bijbel in Poortvliet. Hij verruilt dan na twaalf jaar het landelijke Tholen voor het randstedelijke Oud-Beijerland. Dat heeft voor- en nadelen. Toch blijft hij voorlopig wel in Tholen wo nen, want de omgeving, de huizenmarkt en de gemeen schapszin trekken deze Zeeuw van afkomst aan. Zelfstandigheid Directeur M.W. Wisse verlaat Jenaplanschool in Poortvliet Vossentuin in Oud-Vossemeer haalt opgelucht adem na keuring De speeltuinen Vrij en Blij te Sint-Annaland en De Vossentuin in Oud-Vosse- meer zijn gekeurd. De Vossentuin kan zonder aanpassingen doordraaien, maar voor Vrij en Blij dreigt er een ramp. Diver se speeltoestellen moeten verwijderd worden. Alleen de kosten daarvan bedra gen naar schatting al meer dan 14.000 gulden. Als er dan nog enkele nieuwe toestellen terug moeten komen, komt de investe ring rond de 100.000 gul den te liggen. Bittere pil Ondersteuning politie Zorg Slangen voor hogedrukreinigers Voorlichting drugs en alcohol Directeur M. W. Wisse temidden van de kinderen uit groep 5/6 aan wie hij les geeft op de School met de Bijhei in Poortvliet. veel voor de leerlingen organiseren, maar je haalt dan steeds vaker kin deren uit de groep en dat moet je toch zoveel mogelijk proberen te beperken", vindt de directeur. Wisse is heel trots op zijn Poort- vlietse school die momenteel 84 leerlingen en zeven personeelsleden telt. "Het is echt een heel fijne school waarin de mensen goed met elkaar bezig zijn. Daarom heb ik hier ook zo lang gezeten. Twaalf Door het vertrek van M.W. Wisse naar Oud-Beijerland moest er een nieuwe directeur gezocht worden voor de School met de Bijbel in Poortvliet. Dhr. P. Grabijn uit Poortvliet, nu nog leerkracht in groep 7/8, volgt Wisse op. J. van Luijk uit 's-Gravenpolder is als nieuwe leer kracht aangetrokken en onlangs kwam ook mevr. H. Spruijt uit Middel burg het team van de Jenaplanschool versterken, nadat er eerder twee leraressen met zwangerschapsverlof vertrokken. jaar is voor mij tenminste een hele periode. Ik ben te onrustig om lang ergens te blijven." Maar waarom gaat Wisse dan nu toch weg? "Die vraag is me veel gesteld. Ik ben nu 34 jaar. Dat is nog best jong, zeker voor een directeur. Ik ben heel jong in het leiding geven gerold, dus ik heb nu toch al aardig wat ervaring. En je wilt dan op een gegeven mo ment weer eens iets nieuws, andere ervaringen opdoen", zegt Wisse. Michael Wisse (geboren uit Zeeuw se ouders) kwam twaalf jaar gele den als gewoon onderwijzer binnen bij de School met de Bijbel in Poortvliet. Hij had daarvoor tijde lijk werk als vakdocent muziek. Blijkbaar beviel Wisse goed, want na een jaar werd hij al gevraagd om adjunct-directeur te worden en na wederom een jaar nam hij samen met onderwijzeres Anita Rogge band uit Tholen de directie op zich. Sinds zes jaar is Wisse 'solo-direc teur'. De School met de Bijbel in Poort vliet is een zogenaamde Jenaplan school. De Duitser Peter Petersen zette in Jena (in het voormalige Oost-Duitsland) een experimentele school op. Hij wilde door school en opvoeding meebouwen aan een menswaardigere samenleving. Hij deed dat vanuit zijn christelijke ge loof. Toen Wisse naar de school in Poortvliet kwam, koos hij dan ook bewust voor het Jenaplan-systeem. "Mijn vader is pedagoog en is afge studeerd op het Jenaplan. Hij ver telde me daar ook het één en ander (Tver. Het leek mij een hele aantrek kelijke vorm van onderwijs. En toen ik een dag hier in Poortvliet was geweest, was ik er helemaal weg van", vertelt Wisse. "Het Jena plan geeft veel zelfstandigheid aan de kinderen, maar wel naar draag kracht. Je ziet dat in het klassikale systeem veel afgekaderd wordt. Maar hier zijn de leerlingen vrijer. Niet als een doel op zich, maar om alles wat er aan potentie in zit, eruit te halen. Er zijn ook bij ons echter wel klassikale momenten. Schrij ven bijvoorbeeld, blijkt klassikaal beter te werken dan dat elke leer ling dat voor zichzelf doet. De alge hele, sociale en emotionele vor ming zijn natuurlijk ook erg be langrijk. In tegenstelling tot het Montessori-onderwijs is het Jena plan erg gericht op de gemeen schapszin. We besteden dan ook veel aandacht aan vieringen. Op kerkelijk gebied, maar ook bijvoor beeld verjaardagen. Maar in eerste instantie zijn we toch een School met de Bijbel. We hebben de op dracht om kinderen zo goed moge lijk in aanraking te brengen met de bijbel." Dat het Jenaplan werkt, is volgens Wisse mede te zien aan het verwij zingspercentage naar het speciaal onderwijs. "We verwijzen vrijwel geen enkele leerling naar scholen voor speciaal onderwijs. We krijgen juist wel eens leerlingen van hen die het hier heel goed doen", legt de scheidend directeur uit. Zijn ver wachtingen van het Jenaplan zijn dan ook uitgekomen. "Mijn voor ganger (R. Weijler - red.) heeft hier de fundamenten gelegd en er een Jenaplanschool van gemaakt. Hij was van de ruwbouw. Maar een huis moet ook ingericht worden om het te maken tot een fijne plaats om te wonen. Ik denk dat me dat de laatste jaren wel is gelukt, samen met de collega's. Er is veel verfij nd, de werkwijze van differentiatie en de zorgverbreding (extra bege leiding voor kinderen met gedrags- en leerproblemen) zijn ver doorge voerd. We hebben een 'remedial te acher', iemand van het jeugdwerk garantieplan en enkele goede ou ders die ons helpen." Maar volgens Wisse zou hij de per soonlijke begeleiding van de kinde ren in een volgende school niet meer zover doorvoeren. "We heb ben hier in Poortvliet de grenzen wel bereikt. Je kunt misschien nog wel verder gaan. maar je mag het belang van de groep als geheel niet uit het oog verliezen. Je kunt heel "Daar dacht ik al een tijdje aan, stu deren bijvoorbeeld. Maar toen kwam die baan in Oud-Beijerland voorbij en dat is het toen geworden. Het is - om die afschuwelijke uit drukking maar te gebruiken - weer een 'nieuwe uitdaging' voor me. Bovendien is het heel moeilijk om een combinatie van directeur en leerkracht te zijn. Zeker op een Je naplanschool is dat moeilijk, want de mensen verwachten (terecht) veel van je. Ik wilde voluit leer kracht. maar óók directeur zijn. En met vier dagen voor de klas staan en één dag directie is dat erg zwaar. Ik wilde er een mooie school van maken en het was dus eigenlijk een dubbele baan." De nieuwe stek van Wisse wordt de Keucheniusschool in Oud-Beijer land. Dit is geen Jenaplanschool. "Het is een moderne, klassikale ba sisschool. Het is er niet zoveel an ders dan hier in Poortvliet", zegt Wisse. "Ook in het klassikale on derwijs zijn de inzichten veranderd en er is eigenlijk een soort meng vorm ontstaan." Het is duidelijk wel een veel grotere school dan in Poortvliet. Wisse gaat de scepter zwaaien over 300 leerlingen en zo'n achttien personeelsleden. Dus hij wordt daar echt puur directeur. "Dat realiseer ik me volledig. Ik moet me gewoon ergens op richten: óf op het onderwijzen óf op het lei ding geven. Het laatste heeft met een kleine voorsprong gewonnen", vertelt de Thoolse directeur. "Wél blijf ik een paar uurtjes per week les geven, want het is belangrijk om binding met de praktijk te houden. Als je zelf op de werkvloer staat, krijg je ook meer begrip voor de situaties waarmee je collega's te maken krij gen. Ik wil de dingen ook veranderen vanuit de basis. Die zaken aanpak ken die mensen voor de klas als knelpunten ervaren. Dat schept be trokkenheid en een bewogen team professionals is wat ik op een school graag zie. En de inzichten veranderen echt continu. De school moet zelf ook een lerende organisa tie blijven." Op donderdag 29 mei neemt Wisse met een receptie afscheid van zijn school. En dat is niet helemaal zon der spijt. "Ik laat hier iets moois achter. Lang heb ik het van me af geschoven. Ik kon er gewoon niet veel aan denken dat ik weg zou gaan. Het is een soort losmakings- proces", zegt de directeur. "Het zal wel wennen zijn. De leuke dingen van "zo'n dorp blijven je wel bij. Een jongen die met een doos in zijn armen naar je toekomt en daar blijkt dan een fazant in te zitten. Wat ik daarmee moet? Opeten na tuurlijk, die beesten zijn lekker. Daar sta je dan. Toen ben ik maar met dat dier naar de slager gegaan. Ik dacht: misschien kan die me er mee helpen. En die pakt zo'n dier dan goeiig over de toonbank aan en zal het wel 'uit zijn jasje' helpen. De volgende dag krijg je het dan te rug in panklare stukjes vlees. Dat is toch prachtig? Of een moeder die je twee doosjes kakelverse eieren komt brengen. Zoiets kan alleen in een dorp. In de stad denk ik niet dat het zal gebeuren." De directeur laat zich nog wat ver der leiden door zijn gevoel. "Je hebt hier van die grote, gezellige gezinnen waar kinderen gewoon nog een goed thuis hebben. En een collega zei eens tegen me: Jullie hebben een soort 'Ot-en-Sien- school'. Nou, dat was voor mij een compliment. Laat die gezelligheid en veiligheid van toen hier maar blijven", meent Wisse die echter ook de voordelen van een grote school in een stad ziet. "De mensen zijn er misschien niet zo hartelijk als hier en je kunt daar ook je fiets niet open laten staan zonder dat hij gestolen wordt, maar je kunt de mensen er wel zakelijk behandelen. Je kunt over bepaalde dingen met een bestuur gewoon on derhandelen en er andere dingen te gen uitspelen. Daar word je dan niet op aangekeken. De Zeeuwen zijn toch wat lijdzamer, berusten- der, maar ook meer behoudend. Ze geven je veel vertrouwen en vrij heid, dat heb ik hier wel gezien, maar ze zijn ook afwachtend. Even de kat uit de boom kijken. Die ge meenschapszin, de mooie omge ving en de hoge huizenprijzen in de randstad, laten ons voorlopig hier wonen." Aan het hek van speeltuin Vrij en Blij in Sint-Annaland blijft dit bordje voorlopig nog een paar weken hangen. Er moeten speeltoestellen verwijderd en aangepast worden. Gemeenten zullen in de toekomst waarschijnlijk niet zonder een be leidsplan kunnen op het gebied van de jeugdgezondheidszorg. Wethou der I.C. Moerland heeft dat gezegd in de gemeenteraad, waar de bezui nigingen bij de gemeenschappelijke gezondheidsdienst Zeeland (GGD) ter sprake kwamen. "De GGD zal moeten weten wat de markt wil." Er staat een onderzoek op stapel naar de bestuursstuctuur van de GGD, wat moet resulteren in een slagvaardiger organisatie. Volgens Moerland, zelf voorzitter van de GGD, zou het best eens kunnen dat een organisatie ontstaat die zich be perkt tot de kerntaken en dat daarJ naast bijvoorbeeld een stichting wordt gevormd waar gemeenten verschillende diensten kunnen afne men. Het algemeen bestuur van de GGD wordt gevormd door alle Zeeuwse gemeenten. Zij beslisten eind vorig jaar dat herbezetting van de werktijd die verdwijnt als gevolg van het invoeren van de 36-urige werkweek, achterwege moest blij ven. Toen de GGD die bezuiniging over de organisatie uitsmeerde, bleek dit desastreus voor het GGD- werk op basisscholen. Het preven tieve gezondheidsonderzoek en de logopedische screening in groep 2 kwamen op de tocht te staan. Een storm van protesten van basisscho len en consultatiebureau-artsen was het gevolg. Ook de gezamenlijke Thoolse basisscholen maakten hun ongerustheid kenbaar aan de ge meenteraad. Inmiddels zijn de ge noemde onderzoeken gered, door dat het algemeen bestuur alsnog 73% herbezetting toestaat. Raadslid R. Ravensteijn (VVD) bekritiseerde het telkens terugdraaien van beslis singen na protesten. "De gemeenten zouden in een gezamenlijk overleg moeten bepalen op welke onderde len bezuinigd moet worden." Ook R van Belzen (RPF/GPV) zei dat gemeenten vroegtijdig kenbaar moeten maken wat ze willen. Waterbesparing. De stichting Be wust Wonen uit Goes houdt dins dagmiddag een symposium over waterbesparing in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. Centraal staat het waterverbruik en de bespa ring hierop in en rondom de wo ning. De toepassing van een 'grijs watersysteem' wordt toegelicht. Het symposium is bedoeld voor ambtenaren, architecten, aanne mers, woningbouwverenigingen, maar ook voor particulieren staat het symposium open. De bijeen komst duurt van twee tot vijf uur. D66 heeft in de commissie openba re werken tegen de vervanging van twee voertuigen van gemeentewer ken gestemd omdat burgemeester en wethouders slechts één merk willen bekijken. "U schakelt daar door de concurrentie, onder meer van Thoolse bedrijven, al bij voor baat uit. Dat is fout omgaan met ge meenschapsgeld en een absoluut verkeerd beleid", luchtte J. van den Donker zijn hart. "Ik ben tegen, tenzij ook een ander merk bekeken wordt." Volgens de D66'er moet de eis van het merk vervallen om aan een zo scherp mogelijke prijs te ko men. Het college kiest bij voorbaat voor Citroen. "Wat zit ik hier dan nog te doen?" vroeg P. van Belzen (RPF/GPV) zich hardop af. En J. de Jager (CDA) vond het 'een plicht' t In maart werd door minister E. Borst-Eilers van volksgezondheid, welzijn en sport het besluit geno men dat alle speeltuinen en attrac tieparken in Nedferland gekeurd moesten worden en dat er dan aan strenge eisen moest worden vol daan. Vanaf dat moment pleegden eigenaren van speeltuinen waarin ondeugdelijke apparatuur stond een strafbaar feit als die speeltuinen ge woon open zouden blijven. De in spectie gezondheidsbescherming kan de speeltuinen komen controle ren. Speeltuin Vrij en Blij in Sint-Anna land wordt beheerd door de gelijk namige vereniging. Omdat men niet zeker wist welke toestellen door de keuring zouden komen, besloot men op een bijzondere algemene ledenvergadering om de speeltuin tijdelijk te sluiten. Mocht er name lijk iets gebeuren met een kind, voordat er gekeurd was, dan zou den eventuele schadeclaims op het bordje van de vereniging terechtko men. Daarom werden de hekken gesloten. Samen met de gemeente (die ook tientallen speelterreintjes beheert) en De Vossentuin uit Oud- Vossemeer nam Vrij en Blij het bu reau Infrako advies uit Oudeland in de arm om de keuring uit te voeren. Voor de Sint-Annalanders bleek dit Overleden kind. De zelfhulporga nisatie Ouders van een Overleden Kind houdt zaterdag 17 mei een open contactmiddag in gebouw De Tiende te Goes. Ouders die een kind verloren hebben kunnen vanaf half twee kennis maken met de or ganisatie en met elkaar. om ook van andere merken prijs op te vragen, omdat overheidsgeld zo efficiënt mogelijk besteed moet worden. Ambtenaar W.A. Blaas sprak tegen dat de concurrentie wordt uitge schakeld, omdat er bij diverse be drijven prijs opgevraagd zal wor den. Waarop Van den Donker stelde dat autobedrijven die mee willen doen maar geen Citroen-dealer zijn, bij dezelfde dealer als de gemeente terecht moeten en daardoor een kleinere korting kunnen geven. Wethouder J. van der Jagt noemde die opmerking 'op zichzelf juist'. Hij vertelde dat het gemeentebe stuur streeft naar eenduidigheid binnen de organisatie; de gemeente heeft al meer Citroëns. "En de praktijk heeft geleerd dat de prijs concurrerend is." Waarop R. Ra vensteijn (VVD) opmerkte dat het vergelijken van verschillende mer ken pas een inzicht geeft in de prijsverhouding. De bedoeling is een Ford Transit en een Ford Pick-up te vervangen. In de investeringslijst is daarvoor in totaal 112.000 gulden opgenomen. 8 een bittere pil. Zeven toestellen werden afgekeurd en moeten 'op termijn' worden verwijderd en af gevoerd. Het gaat dan om de schommelbank, het klimvliegtuig, de draaimolen, de klimraket, de fa milieschommel, de wip en een glij baan. "Die zijn gewoon niet meer aan te passen. En die moeten we dus gewoon eruit halen. En echt Preventieve voorlichting ten aan zien van het gebruik van drugs en alcohol acht het CDA noodzakelijk. Dit zou moeten gebeuren bij de jeugd op de middelbare scholen en het gemeentebestuur zou er een model voor moeten ontwikkelen. Niet zozeer het alcoholgebruik, maar de daarmee gepaard gaande overlast in bepaalde woonkernen ervaart het CDA als een probleem. Omdat overleg met de horeca niet tot resultaten heeft geleid, vraagt het CDA om concrete afspraken met de politie. Indien nodig zou de algemene plaatselijke verordening aangevuld moeten worden met sancties. De christen-democraten komen wat het gebruik van softdrugs betreft tot de conclusie dat dit in Tholen lang zaam toeneemt. Het gedogen van een koffieshop waar softdrugs ver kocht worden, ziet het CDA niet zitten. De partij vraagt het gemeen tebestuur om een besluit dat maxi male zekerheid biedt om de komst van zo'n koffieshop te verhinderen. Uit een onderzoek in 116 gemeen ten is inmiddels gebleken, dat het aantal koffieshops daar ten opzichte van twee jaar geleden met 15% is gedaald. Verder heeft 88% van die gemeen ten inmiddels een plaatselijk drugs beleid ontwikkeld, tegen 30% in 1995. Een derde van de betreffende gemeenten kiest ervoor om geen koffieshops toe te staan, overigens niet omdat ze nou slecht zijn, maar de eisen zijn zó streng, dat is niet gewoon", zegt voorzitter L. Hage van Vrij en Blij. "Een wel heel sterk voorbeeld is de schommel- bank. Die hebben we drie jaar gele den pas gekregen met een project subsidie van het ministerie van wvc. En die moet er nu al weer uit." Een aantal andere toestellen tot verdriet van staatssecretaris Kohnstamm. Constaterend dat diefstallen en in braken toenemen ondanks dat de politie probeert doelmatiger te wer ken, vraagt het cda zich af wat een gemeentebestuur kan doen. Weliswaar vindt het de politie een rijkstaak, maar er zijn gemeenten die in de begroting een post opne men voor eventuele ondersteuning van de politietaak. Zo reserveert Veenendaal jaarlijks acht ton. Het (!da is benieuwd naar de ervarin gen hiermee. Maatregelen om van dalisme tegen te gaan zijn volgens de christen-democraten gewenst. In enkele woonkernen, zoals Oud- Vossemeer, nemen de vernielingen een zodanige omvang aan dat het - moet worden aangepast. Volgens Hage gaat het afvoeren van de af gekeurde toestellen de vereniging al 14.000 gulden kosten. "Dat kun nen wij niet betalen. We hebben het geld dat er nu binnen komt via de contributie en donaties nodig voor de lopende zaken. En als we aan trekkelijk willen blijven als speel tuin, zullen we voor die zeven toe- niet ondenkbaar is dat burgers zelf maatregelen gaan nemen. Het CDA wil weten of het gemeentebestuur mogelijkheden ziet Via overheids geld voor surveillance of beveili ging en bewaking. Tenslotte vraagt de partij aandacht voor eventueel dreigende verloede ring. Die zou zich kunnen voordoen in straten met een onevenwichtige opbouw en samenstelling van de bevolking. De gemeente zou hier, samen met woningcorporaties en huiseigenaren, wat aan de omge ving kunnen doen. Zodat een situ atie wordt voorkomen die vandalis me en criminaliteit in de hand werkt. Na de veiligheid pakt het CDA nu de zorgsector bij de horens. Op 28 stellen die moeten verdwijnen, toch ook weer wat terug moeten kopen", zegt Hage. "Dat hoeven er welis waar geen zeven te zijn - want we moeten de speeltuin ruimer opzet ten volgens Infrako - maar al met al zouden we dan toch ruw geschat zo'n 100.000 gulden kwijt zijn. Dat is voor ons al helemaal niet op te brengen. We staan niet met de rug mei wordt een bijeenkomst in Meulvliet belegd, waar F. Bordui van de stichting voor regionale zorgverlening het woord zal voe ren. De bedoeling is om in kaart te brengen waar er knelpunten zijn, welke wensen nog niet gerealiseerd zijn en hoe het gesteld is met de wachtlijsten. De resultaten van de bijeenkomst zullen door bestuur en fractie besproken worden, wat moet resulteren in voorstellen en ideeën richting het gemeentebestuur. De discussie rond beide thema's, veiligheid en zorg, dient als aanzet voor het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen van 1998. Inmiddels is een pro grammacommissie ingesteld die een concept-programma op hoofd lijnen gaat samenstellen. Een ande re commissie gaat het functioneren van de CDA-raadsfractie onder de loep nemen. Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. tegen de muur, maar op het randje van de afgrond. We hopen dat een gesprek met de gemeente ons wat verder helpt." Totdat er duidelijk heid is over een oplossing voor de Sint-Annalandse speeltuin, blijft deze dicht. Dat is in elk geval nog vier weken, maar voorzitter Hage denkt dat het best nog wel eens lan ger zou kunnen zijn. De euvels die vaak in het onderzoeksrapport naar voren komen, zijn betonnen voeten van speeltoestellen die boven het maaiveld uitsteken, roestvorming, uitstekende delen (schroeven), niet bedekte scharnieren en veren, te hoog of te laag geplaatste appara tuur en buizen die in een V-vorm lopen zodat kinderen er met een koordje van kleding achter kunnen blijven haken en zich op die manier ophangen. In tegenstelling tot Vrij en Blij, kan De Vossentuin te Oud-Vossemeer opgelucht adem halen. Zelfs deze speeltuin die nog maar een jaar be staat, was er niet zeker van dat de toestellen aan de normen zouden voldoen. "Het viel niet tegen. We dachten dat er één toestel afgekeurd zou worden, maar zelfs dat kon er nog mee door. Alles is goedgekeurd en we hoeven geen aanpassingen te doen", zegt een verheugde penning meester J.F.P. Hommel. "Het zou ook wel te gek geweest zijn als zo'n nieuwe speeltuin nu al afge keurd zou worden. We moeten wel, net als alle andere speeltuinbeheer ders, een logboek van elk toestel bij gaan houden." Het zou voor De Vossentuin helemaal niet goed uit gekomen zijn als er toestellen ver wijderd hadden moeten worden, want de vereniging zit erg krap bij kas. Om daar wat aan te doen, werd onlangs nog een geraniumactie ge houden in het dorp. Er werden in totaal ruim 1700 geraniums ver kocht en dat leverde De Vossentuin weer een aardig zakcentje op. Bij de gemeente loopt de keuring nog, maar het is niet onwaarschijn lijk dat ook hier diverse speeltoe stellen afgevoerd moeten worden of flink moeten worden aangepast. Nog voor de zomer moet de keu ring zijn afgerond. Het besluit op de speeltuinen en attractieparken heeft heel wat teweeggebracht. Landelijk kost het - volgens Hage van Vrij en Blij - zo'n 100 miljoen gulden. K.J. Bout uit Tholen, die in de voormalige veerhaven van Anna Ja- cobapolder mossels kweekt, wil niet dat er op het vlakbij gelegen havenplateau een frituurwagen komt. Hij heeft daarover bij het wa terschap Zeeuwse Eilanden aan de bel getrokken, maar die verklaren zijn bezwaar ongegrond. Het water schap zegt, dat er aan mevr. Moer- land-Borgo geen vergunning is ver leend. Wel heeft het toenmalige wa terschap Tholen in juni 1995 een brief geschreven aan b. en w., waar in op de regels van de verordening waterkering en waterbeheersing Zeeland werd gewezen. In de brief werd vermeld, dat het waterschap wel ontheffing voor een frituurwa gen zou verlenen omdat er geen gronden waren die in het belang van de waterkering te weigeren. Het waterschap kreeg tot op heden echter geen aanvraag van mevr. Moerland voor een ontheffing. Evenmin heeft het waterschap ge constateerd, dat zij gebruik maakt van de door de gemeente verleende vergunning. Het waterschap wijst ook het verzoek van Bout af om bij de gemeente bezwaar apn te teke nen tegen de vergunning voor de frituurwagen. T De School met de Bijbel in Poort vliet gaat met haar plein iets bijzon ders doen. De Jenaplanschool aan de Schoolstraat heeft momenteel een enorm terrein van zo'n 4000 vierkante meter. Aangezien dat veel te groot is en het schoolplein wel toe is aan een flinke wijziging, zijn er plannen gesmeed voor een schoolhof. Er moet ondermeer een gelegenheid komen om buiten les te geven, er komt een verkeerscircuit, maar ook een skatebaan, sluipter- rein, een minitrimbaan en een plein voor balspelen dat in de winter als ijsbaan kan dienen. "Het moet een plaats worden waar kinderen zich veelzijdig kunnen ontwikkelen. Ze moeten er kunnen spelen, sociaal met elkaar om leren gaan en buiten les krijgen. Het wordt een plek die toegesneden is op kinderen", vertelt directeur M.W. Wisse van de School met de Bijbel. Het project zal met de nodige zelfwerkzaam heid van ouders en andere Poort- vlietenaren rond de honderdduizend gulden gaan kosten. Dat moet door verkopingen, acties en sponsoring bij elkaar gehaald worden. Binnen twee jaar zou de schoolhof er moe ten zijn. Maar het terrein is niet al leen voor de kinderen van de School met de Bijbel bedoeld. "We zien het meer als een 'kinderhof'. Het krijgt een functie voor het hele dorp. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Het dorp heeft er een speel terrein bij en wij zijn van het onder houd van een fors stuk tuin af. In het kader van de nieuwe algeme ne bijstandswet heeft de gemeente vorig jaar 116.814,54 gulden aan toeslagen uitbetaald. De wet kent voor personen vanaf 21 jaar drie ba sisnormen voor de algemeen nood zakelijke kosten van het bestaan: ge huwden (100% van het minimum loon), alleenstaande ouder (70% van het minimumloon) en alleenstaand (50% van het minimumloon). Daar naast kunnen toeslagen verstrekt worden als de noodzakelijke kosten van bestaan hoger zijn dan de basi snorm omdat ze niet met een ander gedeeld kunnen worden. Die toeslag is maximaal 20% van het minimum loon. Dat maximum geldt in Tholen voor alleenstaande ouders en voor alleenstaanden van 23 jaar of ouder, indien ze zelfstandig wonen. Kun nen de kosten gedeeld worden, dan is de toeslag 10%. Voor alleenstaan den van 21 en 22 jaar geldt een toe slag van respectievelijk 2% en 9%. De regeling is vorig jaar voor het eerst door de gemeente uitgevoerd. Daarbij is gebleken dat het toesla- genbeleid als redelijk wordt ervaren; klachten of bezwaarschriften zijn niet binnen gekomen. Het beleid kan dit jaar en volgend jaar vervolgd worden. Datzelfde geldt voor het premiebeleid algemene bijstands wet. Van de 37.000 gulden die daar voor in de begroting was opgeno men, is 21.123,53 gulden uitgege ven. Het overgrote deel betrof pre mies voor deeltijdarbeid. Overigens zijn maar tien aanvragen ingediend. Gebleken is dat het premiepercenta ge (15) niet als motiverend ervaren wordt. Er gaat onvoldoende stimu lans van uit om betaalde arbeid te aanvaarden. Wie vrijwilligerswerk doet zonder daarvoor een vergoe ding te ontvangen, kan geen premie aanvragen. 4 i Het Thoolse CDA heeft het college van burgemeester en wethouders én de gemeenteraad in een notitie een aantal aanzetten gegeven voor een veiligheidsbeleid. Drugs, alcohol, criminaliteit, vandalisme en verloe dering zijn de onderwerpen die aangesneden worden. Voorlichting aan scholieren is één van de voorstellen die het CDA aandraagt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3