3>'U' Twee dames welfare Rode Kruis Sint-Philipsland krijgen medaille Gemeente tolereert clandestiene bouw van varkensstal Hogere huren door afwijzing 9 ton subsidie door de gemeente Tholen Lastenverhoging kan gat van de begroting nauwelijks dichten Leerlingen vieren schoolfeest AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Tholen groeit heel beperkt Nieuwe methode collecte via acceptgiro baart afdeling zorgen Met de huifkar door Poortvliet Fietsdag Tholen Een totale verrassing was het voor mevr. C.S. Nuijens- Vermaas en mevr. P.M. ten Hove-Vaders toen zij vrijdag avond op de jaarvergadering van de Rode-Kruisafdeling Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder de medaille van verdienste in brons kregen opgespeld. Al een kwart eeuw lang verrichten de beide dames vrijwilligerswerk voor het Rode Kruis en met name in de welfare. Scherpe kritiek statenlid Van Doorn: "Als de gemeente niet optreedt bij clandestiene bouw van een varkensstal, wat hebben we dan te verwachten van het toepassen van bestuursdwang bij de milieuwet geving. Er gebeurt totaal niets!" AOV-statenlid L.J. van Doorn uitte dinsdagmiddag die kritiek in het gemeente huis te St. Maartensdijk, waar een hoorzitting plaats vond over de uitbreiding van varkenshouderij Van Bal- kom aan de Bram Groenewegeweg in Poortvliet. Bescheiden Geen dubbeltje Nieuwe aanvragen Deze week Directeur J. Wesdorp van de Schutse voorziet hogere huren voor de 30 aanleunwoningen wanneer de gemeen te blijft weigeren om subsidie te geven. Er is bijna ne gen ton gevraagd, zoals de gemeente ook bij Maartens- hof over de brug is gekomen om de huur te drukken. "Als we de subsidie niet krijgen, wordt het er niet ge makkelijker op, al hebben we dan al 55 gegadigden voor 30 huizen", zegt Wesdorp. Dertig aanleunwoningen bij de Schutse Aantal investeringen op lange baan 'Gisteravond op de dam, zag ik Conja lopen. En toen zei zij: ei, ei, ei; lieve Joan, vrij met mij. Verliefd, verloofd, getrouwd, gescheiden.' Dat lied klonk vrijdag - met tel kens wisselende namen - vele keren bij het streekmuse um de Meestoof in St. Annaland, waar groep 8 van de School met de Bijbel in Ot en Sien-kleding al touwtje springend het 75-jarig bestaan vierde. Woensdag 53e jaargang no. li. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Mevr. C.S. Nuijens-Vermaas (links) en mevr. P.M. ten Hove-Vaders werden onderscheiden wegens 25 jaar vrijwilligerswerk voor het Rode Kruis Sint-Phi- lipsland en Anna Jacobapolder. De gemeente Tholen is in het eerste kwartaal van dit jaar gegroeid met zeven inwoners. Op 31 maart wa ren er 23.172 Tholenaren, 11.574 mannen en 11.598 vrouwen. De groei is minimaal. Vorig jaar nam de bevolking in het eerste kwartaal nog toe met 46 inwoners en in 1995 met 81. In januari was de toename twaalf, in maart drie en in februari nam de bevolking met acht inwo ners af. In de eerste drie maanden werden 77 kinderen geboren en overleden 60 Tholenaren. "Er vestig den zich 123 mensen van elders in de gemeente en er vertrokken 133 Ook Poortvliet wordt deze zomer betrokken in de serie huifkarritten die de VVV organiseert. Op 1 au gustus staat de rit met paard en wa gen gepland. De eerste van de reeks is op 17 juli in Sint-Maartensdijk (start om twee uur vanaf de Haven). Op 18 juli is Sint-Annaland aan de beurt, 25 juli Tholen en 9 augustus Oud-Vossemeer. Stadswandelingen door Tholen onder leiding van een gids staan ook weer op het pro gramma. In juli en augustus vinden ze elke zaterdagavond plaats. Ver trek om zeven uur vanaf de hoek Markt/Kerkstraat. Samen met Staatsbosbeheer geeft de VVV een vervolg aan de natte-laarzentocht over de schorren van Sint-Anna- land. Vorige zomer zijn deze toch ten voor het eerst gehouden. Nu staan ze op de kalender voor 31 mei, 7, 14, 21 en 28 juni. Voor al deze activiteiten moet tevoren gere serveerd worden bij het VVV-kan- toor in de smalstad. Zaterdag is de landelijke fietsdag. Ook op Tholen kan er aan meege daan worden. De VVV heeft een route van 33 kilometer uitgezet, die onder meer langs de haven van Sta- venisse voert. Verder is de tuin bouwkas van de familie Scherpe- nisse aan de Weg van Kodde te Sint-Annaland voor het publiek opengesteld. Voor de fietsdag kan gestart worden tussen negen en één uur, bij het VVV-kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk en bij café 't Packhuys aan de Stoofdijk in Stavenisse. Van het inschrijfgeld komt een deel ten goede aan een project van de hartstichting. De opkomst was vergeleken bij an dere jaren niet echt slecht op de jaarvergadering van het Rode Kruis Sint-Philipsland en Anna Jacoba polder. In dorpshuis De Wimpel hadden zich zo'n 25 mensen verza meld. Na het openingswoord van voorzitter A. Kosten werden eerst de gebruikelijke verslagen voorge lezen en goedgekeurd. Mevr. Nuij ens (zich toen nog niet bewust van wat haar die avond boven het hoofd hing) bracht verslag uit van het welfarewerk. "De welfare blijft draaien en al wordt het groepje wel wat kleiner, er is toch altijd animo voor. We hadden een goede brade rie, ondanks het koude weer. En dat hebben we aan heel Sint-Philips land en Anna Jacobapolder te dan ken, want we hebben alle loten ver kocht", zei mevr. Nuijens, die ver volgens de lotenverkopers in de bloemetjes zette. De dames Nuijens en Ten Hove wa ren met opzet niet op de hoogte ge steld van de onderscheiding. Vol gens voorzitter Kosten zijn deze vrijwilligsters dermate bescheiden dat ze dan nooit naar de vergade ring zouden zijn gekomen. Om ze toch publiekelijk te kunnen eren, maakte men er een verrassing van. Maar uiteindelijk moesten de da mes er dan toch aan geloven. Als plaatsvervangend kringcommissaris was T.C. Hekman (oud-burgemees ter van Bruinisse) uit Zierikzee naar Sint-Philipsland gekomen. "Het kringbestuur van het Rode Kruis hecht aan contact met de afdelin gen. Zo kom je te horen wat er aan de basis leeft. Het Rode-Kruiswerk gebeurt namelijk niet in Den Haag, maar hier in het veld", zei Hekman. "Er zijn landelijk 36.000 vrijwilli gers actief voor het Rode Kruis. De snelle veranderingen in techniek, verkeer en sociale verhoudingen ei sen veel meer van die vrijwilligers dan vroeger." ZIE VERDER PAGINA 7 Aan de orde was de ontwerp-mi- lieuvergunning voor het veranderen van de oorspronkelijke plannen voor 6144 varkens, in 1994 al inge diend door Schepers-Hage, welk bedrijf de vergunning verkocht aan Van Balkom, die met zijn onderne ming in Udenhout moet verkassen. Van Balkom wil er 1344 varkens bij, zodat hij in Poortvliet totaal 7488 dieren kan mesten. D.L. Koppenhol noemde het 'bij zonder voorbarig en strafbaar' dat er een maand geleden al met de bouw begonnen is, ook voor de nu aanhangig zijnde uitbreiding. "Als ik zie met wat voor gemak er stal len gebouwd en uitgebreid worden, dan verontrust me dat zeer. Mijn advies is dan ook aan b. en w.: ver leen deze milieuvergunning aan Van Balkom niet, anders werkt u mee aan een strafbaar feit!", aldus Koppenhol. Wethouder J. van der Jagt erkende dat het voorbarig is, om zonder vergunning te gaan bou wen. "Een voorbarig iets kan te gengehouden worden, maar niet als rancuneuze reactie. Dat moeten we juridisch goed bekijken. We dienen de spelregels van de wet milieube heer in acht te nemen. Daar gaat het in deze hoorzitting om en niet om de bouw. Dat is weer een aparte procedure", zei de wethouder. Koppenhol zag toch duidelijk een koppeling van milieu- en bouwver gunning. "En 23.000 mensen vin den de hele stallenbouw op Tholen rancuneus!" Ambtenaar mevr. G. Hertogs-van der Gouwe merkte op, dat een mi lieuvergunning alleen geweigerd kan worden op milieugronden. "Niet om andere redenen. Of je nu misdaden hebt begaan of wat dan ook, alleen de overlast voor de om geving telt voor de milieuvergun ning. Het welzijn van de dieren bij voorbeeld is ook niet van belang voor deze hoorzitting." Van Doorn zei grote moeite te heb ben met de gang van zaken. "Dit gaat me echt veel te ver. "Een mi lieuvergunning geven voor iets dat clandestien gebouwd wordt. Ik had minstens actie verwacht van b. en w. Wordt er soms met twee maten gemeten, want bij de sportschool van Jansen in St. Maartensdijk is er wel opgetreden. Heeft de één soms meer geld dan de ander?", vroeg het AOV-statenlid zich af. "Voor zover ik de gemeentebe stuurders ken, zit er geen dubbeltje tussen", zei Van der Jagt. "Ik kan ook geen geval noemen, dat bij ge rechtvaardigde klachten zomaar doorgegaan is. Maar we moeten zo'n proces wel in alle omzichtig heid bewandelen, want als je juri disch fout zit, dan krijg je een claim om je oren." Koppenhol had nog ontdekt, dat de in aanbouw zijnde varkensstallen van Van Balkom 118,80 meter zijn, terwijl maximaal 100 meter is toe gestaan. "Hebt u daar een verkla ring voor?", wilde Koppenhol we ten. "Neen, want dat valt niet on der mijn taken", antwoordde Van der Jagt. Bouwzaken behoren tot de portefeuille van de burgemeester. "Wilt u deze kwestie dan in het college bespreken?", vroeg Van Doorn. "We zoeken het uit", was de reactie van de wethouder. Inmiddels is er een nieuwe bouw- aanvraag ingediend bij de gemeen te. M.T.S. Daandels wil aan de Roolandseweg 3 te Oud-Vossemeer vleesvarkensstallen bouwen. Verder Elf Sint-Philipslanders krijgen bouwpremie, maar zeven anderen lopen deze mis Nipte raadsmeerderheid voor rotonde in de Grindweg Dodenherdenking in Thools bosje sfeervol Directeur Wisse verlaat Jenaplanschool in Poortvliet Medaille Rode Kruis voor twee trouwe Sint-Philipslandse krachten welfare Sint-Annalandse speeltuin in de problemen door strenge eisen Doelman Jörg van Nieuwenhuyzen debuteert bij profclub RBC SPS boekt succes in nacompetitie; WHS en Smerdiek verliezen Ajax op Flupland, da's toch biezonder HET KWAAD OP DE WERELD KOMT VOORT UIT HET FEIT, DAT MEN MEENT MET MENSEN TE KUNNEN HANDELEN ZONDER LIEFDE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's is er door L. Hofland uit Poortvliet een plan ingediend bij de gemeente voor de bouw van een vleeskuiken- stal aan de Boneputteweg, een zij weg van de Bram Groenewegeweg. Hofland heeft daar vorig jaar een melkveehouderijbedrijf gesticht. ZIE VERDER PAGINA 9 Volgens b. en w. van Tholen hoeft de landelijke hervormde bouwstich- tir.g voor bejaarden (LHBB) niet te rekenen op een bijdrage van de ge meente in de bouwkosten van een woon-zorgcomplex bij de Schutse in St. Annaland. De LHBB gaat achter de Bierensstraat dertig wo ningen bouwen, die door de Schut se geëxploiteerd worden. De ge meente is gevraagd om een bijdrage van 893.025 gulden. Maar burge meester en wethouders willen niet over de brug komen. Ze vinden de situatie in Sint-Annaland ten aan zien van ouderenhuisvesting niet van dien aard, dat de gemeente zou moeten bijdragen. "Een vergelij king met Stavenisse of Sint-Maar tensdijk gaat niet op", aldus b. en w.. Ooit had de gemeente een pot bedoeld voor het realiseren van woon-zorgcomplexen, maar die is enkele jaren geleden opgeheven. Overigens zouden die complexen hebben moeten komen in woonker nen zonder centrale voorzieningen voor ouderen. Sint-Annaland heeft echter al een zorgcentrum, schrijft het college aan de welzijnscommis- sie, die dinsdagavond om half acht advies uitbrengt over het subsidie verzoek. Belanghebbenden kunnen dan gebruik maken van het spreek recht. Bij Ten Anker in Tholen staan al aanleunwoningen. Voor het nieuwe Maartenshof, dat in de plaats kwam voor het bejaardenoord, heeft de gemeente subsidie beschikbaar ge steld, terwijl de gemeente voor de Elenahof in Stavenisse financieel garant staat voor de zorgverlening. "We hebben wethouder Versluys er tijdens het overleg over dit project op gewezen, dat we in de proble men komen met een aanvaardbare huur", zegt Wesdorp. "De over kapping en het dagverblijf (de huis kamer) bij de aanleunwoningen vergen extra kosten. Als de subsidie er niet komt, wordt de huur minder aantrekkelijk, want die bijna negen ton moeten op de één of andere ma nier verrekend worden." Per huis zou dat op 30.000 gulden extra uit komen. inmiddels is het karwei al gegund aan de Bredase aannemer Wellink. Bij de aanbesteding was Uytdewilligen uit Nieuw-Vosse- meer ook één van de gegadigden, die interesse had om het ontwerp van architectenbureau Rothuizen uit te voeren. Wolters en Dros doet het installatiewerk. De bedoeling is om voor de zomervakantie nog te heien, waarna eind augustus de metselaars kunnen beginnen. Er is volgens Wesdorp, behalve het sub sidieverzoek bij de gemeente, nog een hobbel te nemen: de drie be zwaren van buurman J. de Boer, molenaar Verhage en de wonings tichting Beter Wonen. Gedeputeer de staten moeten daar nog een be slissing over nemen. Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van Hel pende Handen gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten houdt zaterdag een contactbijeen komst in gebouw Salem aan de Mo lenstraat in Nieuwerkerk. De mid dag begint om kwart over twee en er wordt een bijbelverhaal vertelt, jarigen worden gefeliciteerd en ver der is er samenzang en een activi teitenuurtje. De financiële toekomst van de gemeente Tholen ziet er niet rooskleurig uit. De tussenrapportage meldt voor de begroting van volgend jaar een gat van 320.000 gulden. Een verhoging van de belas tingen met 5% dekt nog maar zo'n driekwart daarvan. Voor het restant vertrouwen burgemeester en wethouders op scher pere ramingen en meevallers. Omdat in 1998 veel investerin gen in het onderwijs nodig zijn, zullen andere projecten uitge steld worden. Om op de dik drie ton uit te komen, is al met diverse dingen rekening gehouden. Bijvoorbeeld met een potje voor onvoor ziene uitgaven van 280.000 gulden. En met een verhoging van de afvalstoffenheffing met 17,5% en van de rioolrechten met 44%. Tholen wordt met de nodige extra uitgaven geconfronteerd. Zoals een verhoging van de bijdrage aan het streekgewest met 23.000 gulden voor ambulance en brandweer en aan de indicatiecommissie met 26.000 gulden. De eigen organisatie vergt 87.000 gulden extra aan kosten van herbezetting, uitvoe ring van de wet boeten, interne controle sociale zaken en het project voor een efficiëntere bedrijfsvoering (mottho). Daar naast is er een besparing van 78.000 gulden door het afstoten van taken en lagere kosten van voorlichting en aanschaf van kantoorartikelen. Voor bijzondere bijstand is 40.000 gulden extra nodig en voor het kwijtscheldingsbeleid 42.000 gulden. Conja de Boer al touwtje springend met haar mede-leerlingen van groep 8 van de St. Annalandse School met de Bijbel tijdens de viering van het 75-jarig bestaan bij streekmuseum de Meestoof. "Ik vond het heel leuk om te doen", vertelde de 12-jarige Conja de Boer, die na de zomervakantie in Tholen naar de mavo gaat. Daar door profiteerde ze nog net van de feestelijkheden op de basisschool. In Ot en Sien-kleding werden er in de oude schoolbankjes van het streekmuseum heel wat foto's ge maakt, vrijdagmorgen individueel en 's middags per gezin. Toen mocht Conja met haar 2 broers en 1 zusje die ook op school zitten, op de foto en ook het kleinere zusje dat nog thuis is, ging erbij. Mooi om later nog eens terug te zien. Dat kwam donderdag ook naar vo ren tijdens de open dag, waar vele tientallen foto's uit de historie van de school en van St. Annaland te zien waren. Ruim 130 foto's van de viering van het huwelijk van prin ses Juliana en prins Bernhard in 1937 en het 40-jarig regeringsjubi leum van koningin Wilhelmina in 1938. Verder waren er vele klasse foto's en andere opnamen van leer lingen en leraren. In elk lokaal waren er oude ge bruiksvoorwerpen en schoolmate rialen, zoals de bekende oude pla ten waarmee de geschiedenislessen werden geïllustreerd. Er was heel veel werk aan besteed. Behalve door het personeel, met name ook door de ouderwerkgroep, die onder meer een snoepwinkeltje uit vervlo gen tijden had nagemaakt. En het winkeltje deed nog uitstekende diensten, want donderdagavond rond acht uur was het ouderwetse snoepgoed als zoethout, stroopsol- daatje, e.d. uitverkocht, waarmee de kas van de ouderwerkgroep met 310 gulden werd gevuld. De viering van het 75-jarig bestaan groeide donderdag uit tot een reü nie, waar ook verschillende oud leerkrachten als Kuijt, Koppejan, Paans en Kasse aanwezig waren. En onder de oud-leerlingen die op het open huis waren afgekomen, waren o.a. Anja van den Bos (van de vroegere burgemeester) uit Am sterdam en Lia Slager (van de schilder uit de Ooststraat) uit Dor drecht. Zij drukten diverse oude be kenden de hand. Ook bestuurders en directeuren van zusterscholen op Tholen kwamen even langs. De drukte was 's avonds zo groot, dat de smalle gangen verstopt raakten Op het schoolplein werden diverse spelletjes gedaan. De leerlingen konden ook een rondrit maken met een nostalgische boerenwagen, zo als die 75 jaar geleden nog dage lijks door St. Annaland reden. Oud penningmeester M.P. van Dijke had daarvoor twee paarden van de stal len Brooijmans aangetrokken en zijn zoons Leonard en Mark maak ten heel veel ritjes. Mede dankzij het fraaie weer, kwamen de buiten activiteiten prima tot hun recht. Directeur M. Baaij, die onder meer ook de onderwijs-inspecteur en de burgemeester begroette, keek vrij dagmiddag terug op een zeer ge slaagde viering van het 75-jarig be staan van de St. Annalandse School met de Bijbel. Alleen was hij hard aan vakantie toe, maar dat kwam goed uit - ook voor de leerlingen en de ouders die veel extra werk ver zet hadden - want van 5 tot en met 11 mei stond de mei-vakantie op de kalender.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1