Hebt U nieuws? Snelheidscontrole met 160 boetes Ouders maken in allerijl kleding voor feest School met de Bijbel 'Klanten moeten niet langer idee hebben dat ze een nummer zijn' Edwin en André vrolijken Ootje op Draaipremie van 1600 gulden voor molens Onze redactie staat voor U klaar. Bel 0166-657007 Ook per fax 0166-657008 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland St. Annalandse mannenvereniging gaf 75 jaar geleden aanzet v F t Donderdag 1 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Gemeente en abeidsbureau werken samen voor langdurig werklozen Werk boven uitkering. Dat is het doel waarmee de socia le dienst van de gemeente Tholen en het arbeidsbureau Tholen aan de slag gaan om 62 langdurig werklozen door middel van een intensieve begeleiding naar de ar beidsmarkt toe te leiden. Om dat te bereiken, hebben de sociale dienst en het arbeidsbureau de handen ineen ge slagen. Zelfvertrouwen Verplichtingen Een doorslaand succes. Dat was de voorstelling en het concert zaterdagmiddag van Edwin Rutten met de ko ninklijke muziekvereniging Concordia. Driehonderd kinderen en ouders bezetten de grote zaal van Meulvliet voor het gezinsconcert van de Rabobank Tholen. Kolenschaarste Integratie Bijna is de viering van het 75-jarig bestaan van de School met de Bijbel in Sint.-Annaland in het water ge vallen. Het feest zou in het teken staan van de Ot-en- Sientijd. Leerlingen en personeel zouden in kleding uit die tijd rondlopen. Maar toen de gehuurde kleding vrij dagavond arriveerde, bleek deze niet aan de afspraken te voldoen. In allerijl sloegen zaterdag ouders aan het knippen en naaien. In de loop van dinsdag was het kar wei geklaard. Bezoekers aan de kijkmiddag en -avond kunnen vandaag, zoals gepland, door leerlingen en leer krachten ontvangen worden in kostuums uit de tijd van Ot en Sien. De Thoolse molens krijgen in to taal 1600 gulden aan draaipre- mies. De provincie keert jaarlijks dergelijke premies uit om te sti muleren dat de vaak oude molens in gebruik blijven. Het minimum bedrag is 200 gulden (als de mo len heeft gedraaid) en pas als een molen meer dan 80.000 asomwen- telingen maakt, krijgt de eigenaar één gulden subsidie per 400 as- omwentelingen extra. Hoe vaak de as van de wieken ronddraait, wordt geteld met speciaal geïn stalleerde tellers. Elk jaar neemt de monumentenwacht de standen op. Geen van de Thoolse molens kwam aan de 80.000 omwentelin gen. Het meest draaiende exem plaar is de houten standerdmolen in Sint-Annaland met 65.070 om wentelingen. Daarna volgt De Ja ger bij Oud-Vossemeer met 56.295 omwentelingen. Bij de molen in Stavenisse ging de as 15.422 keer rond en De Hoop in Sint-Philipsland liet vorig jaar 12.771 keer de wieken rondgaan. Daarna volgen De Nijverheid in Sint-Maartensdijk met 9158 om wentelingen, De Hoop in Tholen 5779, De Korenaar in Poortvliet 413 en tot slot De Korenbloem in Scherpenisse 247. Daarmee kreeg elke Thoolse molen dus gewoon het minimumbedrag van 200 gul den. Vergeleken bij de overige de len van Zeeland, draaien de mo lens op Tholen niet veel. In Biggekerke maakte de molen vorig jaar ruim een miljoen om wentelingen en in Wissenkerke zelfs meer dan 1,6 miljoen. Maar ook Biervliet, Haamstede, Oost- Souburg, Schoondijke, Sluis-Aar- denburg, Wolphaartsdijk, Zierik- zee en Zuidzande doen goed mee met honderdduizenden omwente lingen. Slechts vijf molens op het subsidielijstje van de provincie draaiden niet of niet noemens waardig. Overigens pikken de mo len in Aagtekerke met één om wenteling en die van Kuitaart met vijf omwentelingen wél de 200 gulden in. hier genoteerd werd, was 124 km per uur. Zondag stond de politie op nieuw op deze beide wegen te con troleren. Van één tot twee uur kwamen er op de Oesterdam 172 voertuigen voor bij waarvan er twaalf (7 procent) te hard reed. De snelste werd geklokt op 126 km per uur. Van vijf over twee tot tien over vier stond de ra darwagen weer op de Poortvlietse- dijk. Daar kwamen in die tijd 625 be stuurders voorbij waarvan er tachtig (13 procent) een bon kregen voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 120 km per uur. De politie hield donderdagavond twee snelheidscontroles op Tholen. Van half vijf tot kwart voor zeven stond de radarwagen opgesteld langs de Oesterdam. De maximaal toegestane snelheid is hier 100 km per uur, maar van de 510 gecontro leerde voertuigen, reden er 48 har der (9 procent). De snelste klokte maarliefst 166 km per uur. Van tien over half acht tot negen uur postte de politie op de Poortvlietsedijk te Scherpenisse. Daar mag 80 km per uur gereden worden. Van de 185 bestuurders die passeerden, trapten er echter twintig 11 procent) het gaspedaal te diep in. De hoogste snelheid die - -tf De ambtenaar sociale zaken zit niet langer alleen op het gemeentehuis, maar ook in het arbeidsbureau op de Haven. En dat is nieuw. Ge meente en arbeidsvoorziening ver wachten veel van deze aanpak die een omslag betekent in het denken over bemiddeling en de rol van de gemeentelijke sociale dienst. Anne Pleune van de sociale dienst en Ria Volkers van het arbeidsbu reau gaan de samenwerking handen en voeten geven. Achttien uur van hun werktijd besteden ze vanaf 1 april officieel aan het project. Anne: "We beschouwen een uitkering als tussenstation. De mensen gaan een traject volgen dat soms een jaar kan duren. We kijken hoe ver iemand van de arbeidsmarkt afstaat; er zijn er bij met verouderde opleidingen of verouderde werkervaring of ge brek aan diploma's. Die kunnen zich opnieuw laten scholen. We maken steeds kleine stapjes. En we kijken naar de achtergrond van ie mand; wat voor belemmeringen zijn er? Het komt voor, dat iemand eerst naar een hulpverlenende in stantie gaat, voordat wij samen ver der kunnen. In het verleden was daar bij de sociale dienst en het ar beidsbureau geen of nauwelijks aandacht voor. Voldeed je aan die en die voorwaarde. Punt. Dat was dan dat." Ria: "We hebben nu een beter beeld van de mensen. Iemand die langdurig werkloos is, zag je een of twee keer per jaar. Nu roepen we de mensen regelmatig op. Bellen ze thuis om te vragen hoe het gaat. We proberen een vertrouwensband te scheppen, zodat mensen niet langer het idee hebben dat ze een nummer zijn. Omdat we ze beter kennen, zijn wij ook beter in staat om een werkgever te overtuigen van de kwaliteiten van onze klanten." Volgens Volkers en Pleune zijn langdurig werklozen (ze praten over klanten) vaak het gevoel kwijt met de arbeidsmarkt. Een deel van hen accepteert dat. Vaak ontbreekt het dan aan zelfvertrouwen, aan vertrouwen in anderen en in instan ties. Volkers: "Wij proberen dat vertrouwen terug te brengen. Hou den gesprekken over motivatie, ge ven korte oriëntatiecursussen, vra gen naar de voorkeur voor een be roep, laten ze een beroepskeuzetest doen, doen aan scholing, proberen ze aan een tijdelijke werkervarings- baan te helpen of een tijdelijke ar beidsplaats met behoud van uitke ring als ze niet direct aan de slag kunnen, zodat ze uiteindelijk vast werk vinden." De samenwerking komt niet zo maar uit de lucht vallen. Volkers kreeg regelmatig contact met Pleu ne toen ze het project banen en be roepen voor vrouwen uit de bij stand leidde. Beiden met een maat schappelijke werkachtergrond, ble ken ze dezelfde benadering te han teren: begeleiden naar werk, door middel van kleine stapjes en met een oog voor de omstandigheden waarin iemand verkeert. Anne: "Vaak blijkt dat er een reden is waarom iemand niet solliciteert. De motivatie ontbreekt. Dat moet eerst weer opgepakt worden. Verslapt de aandacht, dan valt iemand snel weer terug. Vandaar dat we iemand zo intensief mogelijk volgen." Als praktisch voorbeeld van de om slag in het denken over werk en uit kering, vindt het eerste gesprek plaats op het arbeidsbureau en niet op de afdeling sociale zaken, van oudsher de uitkerende instantie. "Als je maar ingeschreven stond bij het arbeidsbureau, dan kon je bij ons een uitkering aanvragen. We stellen nu werk boven uitkering. De gedachte is nu: is er werk te vinden, voordat je met een uitkering be gint?" Maar ook op gemeentelijk vlak zijn veranderingen in aantocht die deze samenwerking bevorderen. De ge meente maakt gebruik van de stich ting keuze opleiding en arbeid om tussen de 50 en 70 werklozen aan het werk te krijgen, maar die over eenkomst loopt af. Tholen koopt nu plaatsen in bij het arbeidsbureau als een voorschot op het project sa menwerking werk en inkomen. Bo vendien wordt in het jaar 2000 de samenwerking verplicht. Gemeente en arbeidsvoorziening maken zich nu .verantwoordelijk voor de 62 werklozen uit het bestand, maar schatten de plaatsing van de klanten anders in. Het arbeidsbureau denkt 60 procent aan de slag te krijgen, de gemeente 45 procent. Het aantal van 62 komt voort uit de rijksbijdrageregeling, de bijdrage van de arbeidsvoorziening en het aantal van zes dat de gemeente heeft ingekocht voor 60.000 gul den. De begeleiding is niet vrijblij vend. Volkers en Pleune werken met contracten waarin de verplich tingen van alle drie de partijen in staan. Dat moet duidelijkheid geven over wat ze van elkaar kunnen ver wachten. En op deze manier blijven afspraken niet in de lucht hangen. "We scheppen voorwaarden en ma ken stappen door bijvoorbeeld ze aan scholing te laten doen op het centrum voor vakopleiding van het arbeidsbureau en de gemeente ver leent dan bijvoorbeeld een vrijstel ling van sollicitatieplicht." Voor een aantal is het echter geen gemakkelijke opgave. Ria: "Ie mand die lang thuiszit en daaraan gewend is geraakt, dient opeens een heleboel te gaan regelen als hij moet gaan werken. Er is dan heel veel weerstand tegen werk. Wij proberen de meerwaarde van werk te laten zien. Het levert niet alleen meer geld op, maar ook sociale contacten." Het duo kan al terugzien op een klein succes. Van de negentien klanten die ze vorig jaar op deze manier probeerden te begeleiden, stroomden er zes (30%) in een maand in het arbeidsproces. De animo was zo groot dat de uit genodigde kinderen uit Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland er niet allemaal in konden omdat hun plaats al vergeven was. In over leg met Rutten en muziekvereni ging Euterpe is voorlopig besloteh deze groep een herkansing te geven op 8 november in de grote zaal van Haestinge in Sint-Maartensdijk. Dan worden echter ook de jonge spaarders uit de smalstad, Scherpe nisse en Stavenisse uitgenodigd. Het optreden van Rutten als vertel ler en entertainer samen met de mu zikanten van Concordia onder lei ding van dirigent Marcel Harten dorp bleek een zeer geslaagde for mule. Rutten wist van begin tot eind de aandacht vast te houden van het veelal jonge publiek op de bankjes voorin de zaal. Zijn verhaal over het verdrietige kwartje Ootje dat verbannen werd uit het grote geldbomenbos omdat het niet glom toen de koningin op bezoek kwam, was begrijpelijk. De spanning die dat opriep bij het kwartje invoel baar. Afhankelijk van de gebeurte nissen in het verhaal, speelde Con cordia passende muziek. Centennial Prelude hoorde bij de drukte in het bos wanneer alle munten zich op poetsen in afwachting van het hoge bezoek. Bij Royal Processional stapte de vorstin statig rond in het bos terwijl het kwartje in het land van het valse geld achter de tralies belandt. Om hem op te fleuren liet Rutten de muzikanten een solopar tijtje spelen, zodat alle instrumen ten die de fanfare vormen aan bod kwamen: trompet, trombone, klari net, hoorn, saxofoon, bariton, drum en pauken. Zelf ging Rutten een kort duetje aan met de drummer, maar liet de hoofdrol vertolken door de 5-jarige André Geuze uit Tholen die, staand op de stoel, een deuntje op een trompet mocht spe len. Voor de volle zaal ging hem dat niet gemakkelijk af, maar het lukte André uiteindelijk toch om met een noot het verdrietige kwartje op te vrolijken. En werd André drie tien tjes rijker. In het verhaal komt het natuurlijk allemaal nog goed maar daar moest wel voor gevochten worden, op muziek uit de film La wrence van Arbabia. Na afloop van de voorstelling sto ven de kinderen op de verteller (on der meer bekend van het tv-jeugd- programma Klokhuis) af om een handtekening te bemachtigen. Maar in de foyer bleken ook volwassenen belangstelling voor een krabbel van de verteller te hebben. "Voor de kinderen, zeker hè," reageerde Rut ten lachend. De 5-jarige André Geuze uit Tholen probeert een noot te blazen op de trompet om de hoofdfiguur uit de vertelling van Edwin Rutten vro lijk te stemmen in Meulvliet. Als paarden hebben de moeders gewerkt, aldus meester Troost, om de Ot en Sien-kleding op tijd klaar te hebben. Honderden meters stof werden geknipt, genaaid en gestreken in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente in St. Annaland. men aantal leerlingen moet de school in 1926/1927 zelf bekosti gen. Er wordt voor gecollecteerd in de beide plaatselijke kerken. Na en kele jaren vergeefs proberen, kan in het schooljaar 1929/1930 een vijfde leslokaal in gebruik worden geno men en het jaar daarop zelfs een zesde. Dan wordt ook een woning voor het schoolhoofd aangekocht in de Cureestraat en doet onderwijzer K. Koetsdijk zijn intrede op de school. Inmiddels zijn er 238 leer lingen. In 1934/1935 wordt voor het eerst een speciale kijkavond ge houden, waarop het werk van de leerlingen bekeken kan worden. Concurrentie van de openbare school leidt tot een daling van het leerlingental. In de oorlogsjaren kan het onder wijs 'normaal' doorgang vinden, tot in februari 1944 de evacuatie wordt verordonneerd. Al in oktober is meester Koetsdijk terug om de ach tergebleven kinderen les te geven, maar na het sluiten van het veer bij Vossemeer, wordt in Nieuw-Vosse- meer een noodschool ingericht. Fi nancieel is het de eerste jaren na de bevrijding allerminst rooskleurig. De school wordt af en toe zelfs ge sloten wegens kolenschaarste in de winter. Bij het 25-jarig bestaan in 1947 blijkt dat al 49 leerkrachten aan de School met de Bijbel werk zaam zijn geweest. Het bestuur van de schoolvereni ging is standvastiger; vier van de vijf leden maken er al vanaf de op richting deel van uit. Begin jaren vijftig wordt aange drongen op nieuwbouw, omdat de vloeren verzakt zijn en het daar door vreselijk tocht in de school. Het zal nog tot het najaar van 1968 duren, voor de eerste steen van het nieuwe gebouw gelegd wordt. Na 37 jaar is schoolhoofd Kalle er dan inmiddels mee opgehouden en op gevolgd door E. Kuyt. In het schooljaar 1966/1967 trad J.B. van Dijke terug als bestuurslid. Hij was de laatste bestuurder die vanaf de oprichting bij de school betrokken was. In 1970 opent mevrouw De Casem- broot het nieuwe scholencomplex - er zijn zowel een openbare als een christelijke school gebouwd - offi cieel. J.E. Koppejan wordt het nieuwe schoolhoofd en datzelfde jaar her denkt C. van Winkelen zijn zilveren dienstverband aan de school. In een halve eeuw tijd bezochten 1689 kinderen de School met de Bijbel; zij kregen les van 104 leer krachten. Er is inmiddels een schoolkrant. Spuit 11, als voorloper van de huidige met de naam 't Schrijverke. Wordt eind jaren vijf tig een zomervakantie van zes we ken ingevoerd, ruim tien jaar later doet de vrije woensdagmiddag zijn intrede. In de jaren zeventig loopt het leerlingental terug en wordt er voor het eerst gezamenlijk verga derd met het bestuur van de kleu terschool. E. van Veldhuizen treedt aan als schoolhoofd, wanneer de heer Koppejan naar Vlissingen ver trekt. In 1981/1982 wordt een inte gratiecommissie ingesteld die de samensmelting van lagere en kleu terschool tot basisschool moet voorbereiden. De besturen gaan het jaar daarop samen. Op 1 augustus 1985 gaat de basisschool van start. Drie jaar later treedt Y. Paans als di recteur aan, in 1992 opgevolgd door de huidige directeur M.D. Baaij. In 1995 gaat juf De Rooij na ruim veertig onderwijsjaren met de vut. De ontwikkelingen staan niet stil; de gebouwen en het onderhoud ko men door nieuwe regelgeving on der verantwoordelijkheid van het schoolbestuur. Gevolg van het overheidsbeleid is, dat begin dit jaar met andere refor matorische christelijke basisscholen in de gemeente overleg is gestart over bestuurlijke samenwerking. Op die manier kan de identiteit be houden blijven. De Sint-Annaland- se School met de Bijbel telt mo menteel 200 leerlingen, net zoveel als in het schooljaar 1963/1964. Er werken zeven fulltime en zeven parttime leerkrachten. Aan de Sint-Annalandse School straat is het van vijf tot negen uur open huis. Belangstellenden kun nen er herinneringen ophalen en het werk van de leerlingen rondom het thema Ot en Sien bekijken. Zo is er een ouderwets snoepwinkeltje waar heus zoethout, stroopsoldaatjes en andere lekkernijen gekocht kunnen worden. Er worden oude liedjes ge zongen en op het plein worden oud- Hollandse spelletjes gedaan. Spe ciale attractie is een paard en wa gen waarop een rit gemaakt kan worden. Binnen is een bijzondere fototentoonstelling te zien. Naast foto's van de school worden meer dan honderd afbeeldingen geëxpo seerd van festiviteiten rondom het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard in 1937, en rond het 40-jarig regeringsjubileum van ko ningin Wilhelmina het jaar daarop. Ze zijn destijds gemaakt door dhr. Van der Weele. Alle groepen namen de afgelopen dagen een kijkje in streekmuseum De Meestoof, zélfs kreeg er een groep schrijfles van stagiaire Anja Menheere. Ook dat gebeurde in stijl: met de kroontjespen en de inktpot. De kinderspelen ter gelegenheid van koninginnedag, gisteren, waren eveneens in sfeer: hoepelen, knik keren, gaaibollen. De kinderen kre gen een tol of elastiek cadeau. Mor gen gaan alle groepen en het perso neel op de foto en ook dat gebeurt rond en in het museum. De foto's zullen, met alle verslagen uit de schoolkrant en-interviews die leer lingen oudere inwoners afnamem, gebundeld worden in een herden kingsboekje dat rond de zomerva kantie moet verschijnen. De hervormde mannenvereniging nam 75 jaar geleden het initiatief voor een 'christelijke school' in Sint-Annaland. Het bestuur nodig de ds. Lans uit om over het nut van een bijzondere school te komen spreken. Op 14 november 1921 wordt de eerste ledenvergadering van de schoolvereniging gehouden. In het bestuur worden J.Th. Kur- vink (voorzitter), P. Quist, C.K. Slager, J. van Dijke en A. Boon ge kozen. Een wervingsactie resulteert in een ledental van 143 en zo'n 130 kinderen worden voor de school opgegeven. Het gemeentebestuur laat weten dat een nieuw gebouw er, gezien de krappe financiële situatie, niet in zit. De bestaande openbare school wordt daarom gesplitst en op 16 maart 1923 officieel geopend. Dan zijn 123 kinderen aangemeld. Eer ste schoolhoofd is Sint-Annalander C. Hage, die samen met C. van Houdt uit Bruinisse de eerste lessen geeft. Nog datzelfde jaar komen de onderwijzeressen C. Buteijn en J.J. van Dijke, alsmede onderwijzer L. Hage de gelederen versterken. In de beginjaren zijn er nogal wat wisselingen in het personeel. Van Houdt volgt in 1925 Hage op als schoolhoofd. Vijf jaar later krijgt Chr. Kalle deze functie, die hij tot in de jaren zestig zal uitoefenen. Een vijfde leer kracht als gevolg van het toegeno- Gemeenteambtenaar van de sociale dienst Anne Pleune (rechts) werkt samen met de consulente van het arbeidsbureau Ria Volkers in het kantoor aan de Haven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7