Trouwen in oude sjieke Bentley 'Houdt de Markt bereikbaar in plan' Vijf mille voor Polen en Roemenië Geen dagloners in de zwembaden Wereldwinkel begint actie voor respect W¥KM in water bij Oesterdam Twee bestelauto's voor de gemeente Medewerker voor kwaliteit in Ten Anker Surfer breekt enkel Voorlichting Scherpenisse over kanker door de GGD VVV brengt nieuwe folder Cor Schot, chauffeur van de koningineven in de smalstad Last van zwaar vrachtverkeer Donderdag 1 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De winkels in de Kaaistraat, op de Markt en aan de Noordpoort in Sint-Maartensdijk moeten goed bereik baar blijven voor voetganger, fietser, rolstoelgebruiker en auto. Die rode draad moet het college volgen bij het maken van een verkeersplan voor het centrum van de smalstad ook al worden er maatregelen getroffen voor het verkeer. De sjieke Bentley wordt alleen gebruikt bij speciale gelegenheden. Vrijdag middag was dat het geval toen Jan Willem Hage (24) uit Poortvliet en Linda Deurloo (23) uit Sint- Maartensdijk in het huwe lijk traden. Chauffeur en eigenaar Cor Schot stelde de Engelse auto uit 1953 en zichzelf beschikbaar om het bruidspaar naar het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk te brengen. Eén op acht Hij rust even Voorwielen I Tijdelijk personeel via uitzendbureau De PvdA heeft in de gemeenteraad vraagtekens ge plaatst bij de manier waarop het gemeentebestuur 'effi ciencywinst' denkt te halen uit het onderbrengen van het tijdelijk zwembadpersoneel bij een uitzendbureau. Bij slecht weer zou minder personeel ingezet kunnen gaan worden, wat 21.000 gulden uitspaart. "Dat lijkt nogal op het daglonerssysteem van vroeger en dat zou ik niet graag terug naar Tholen halen", zei fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. De stichting Tholen helpt Polen en het Calvijncollege kregen zaterdag ieder 2500 gulden voor hun projecten in het Poolse Debno en het Roemeense Cluj. Voorzitter J.L. van Gorsel van de Rabobank Tholen maakte dat be kend in Meulvliet na afloop van de voorstelling van Ed win Rutten en koninklijke muziekvereniging Concordia. Ook de muziekvereniging ontving een geldbedrag. UDT VAN KLASSE, STIJL Linda Deurloo en Jan Willem Hage worden opgehaald bij de ouderlijke woning van de bruid aan de Plevierlaan in Sint-Maartensdijk door eigenaar en chauffeur C. Schot van de Bentley uit 1953. De oud-inwoner van de smalstad had dat wel over voor zijn achter nichtje Linda, wier oma een zuster van zijn moeder was. Het werd een gebeurtenis met cachet want als chauffeur van de commissaris van de koningin in Utrecht en door zijn jarenlange ervaring op Soestdijk weet Schot van wanten. Zo opende hij de deur van zijn wa gen om Linda en Jan Willem in te laten stappen, alsof zij een koningin en een prins waren: gestoken in tweedelig pak, met pet en witte handschoenen salueerde Schot zo als te doen gebruikelijk bij staats hoofden en andere hoogwaardig heidsbekleders. En na de huwe lijksvoltrekking wachtte hij het bruidspaar op met twee glazen champagne die op het uitklapbare tafeltje met kleedje gereed stonden in de auto. Voor Hage, frezer/draaier bij me taalbedrijf Van Overveld in Steen bergen en Deurloo, administratrice bij de stichting regionaal woning- bezit Steenbergen, een klinkend be gin van hun huwelijkse staat. De 56-jarige Schot heeft de Bentley nog maar drie jaar in zijn bezit. In totaal zijn er van dit type 67 ge maakt. Er zijn er nog zeven van over en de Bentley (met het kleine pookje aan de rechterkant van de De Nederlandse bond van plattte- landsvrouwen organiseert op 7 mei een avond in het Holland Huis te Scherpenisse waarop de GGD voor lichting zal geven over baarmoeder halskanker. Alle vrouwen tussen de dertig en zestig jaar krijgen eens in de vijf jaar een uitnodiging om een uitstrijkje te laten maken in het ka der van het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De voorlichtingsbijeenkomst is be doeld om meer informatie te geven en zo een bewustere keuze tot deel name aan het onderzoek mogelijk te maken. De bijeenkomst in het Holland Huis duurt van kwart voor acht tot kwart voor tien. Degenen die hier niet naartoe kunnen komen, kunnen ook telefonisch met hun vragen terecht bij de GGD Gezondheidswijzen Die is elke maandag, woensdag en donderdag van negen tot vijf uur, dinsdags van negen uur tot half ne gen en vrijdagmorgen van negen tot twaalf uur bereikbaar op telefoon nummer 0164-287415. De voorstelling voor kinderen werd druk bezocht. Alle kinderen stopten een dubbeltje in het spaarvarken dat rondging, de Rabobank rondde dat bedrag af tot vijf mille voor de kin deren in Polen en Roemenië. Van Gorsel zei dat de bank goede doe- rechterstoel) is de enige die in Ne derland rijdt, zo vertelt de enthou siaste liefhebber van de wagen, die is uitgerust met zes cilinders en een topsnelheid kan bereiken van 168 Een 27-jarige surfer uit Antwerpen moest maandagmiddag uit het wa ter gered worden toen hij zijn enkel had gebroken. De man was omst reeks half vijf aan de Oesterdam aan het surfen bij een noordwesten wind met een kracht van 5 a 6 Beaufort. Hij was honderden me ters uit de kant toen hij tijdens een sprong over een grote golf tegen zijn surfplank klapte en zijn enkel brak. De politie en de brandweer van Tholen werden gewaarschuwd. len steunt in het buitenland, waar 'arme kinderen' wonen. Zo kwam hij terecht bij de stichting Tholen helpt Polen en het Calvijncollege. Maar ook aan de cultuur in het ei gen gebied was gedacht, zo zei hij, doelend op Concordia. kilometer per uur. Schot heeft het nooit geprobeerd. Hij moet zuinig zijn op zijn old-timer, die overigens niet zuinig is in benzinegebruik: 1 liter op 8 kilometer. "Hij kan goed De brandweer rukte uit met een boot en arriveerde eerder dan de ambulancedienst, die later ook aan kwam. Twee andere surfers hadden de Antwerpenaar inmiddels al in veiligheid gebracht. De brandweer legde de man op een brancard. De zwemvesten waren bij de hand, maar hoefden niet gebruikt te wor den. De gewonde surfer werd per ambulance overgebracht naar zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. "We hebben er geen woorden voor," reageerde mevrouw Vroegop na afloop, "zo'n groot bedrag had den we helemaal niet verwacht. Hét geld gaat naar het kindertehuis in Debno, waaraan we al lang hulp geven en waar 100 tot 130 kinderen wonen waarvan 80 procent wees is. Afgelopen winter zaten ze krap in het eten en schoeisel. We hebben sinds kort ook een ander tehuis in Debno met vijftig dubbelgehandi- capte kinderen. Die krijgen kerst pakketten." Het Calvijncollege onderhoudt con tacten met scholen in Roemenië, Albanië en Oekraïne. Adjunct-di- t mee in het verkeer, alleen met par keren is het wel eens moeilijk," wijst de chauffeur op de forse af metingen van het vehikel. Schot heeft behalve deze wagen Ondanks de financieel penibele si tuatie van de Thoolse VVV, heeft de vereniging toch weer de gebrui kelijke evenementenfolder uitge bracht. In de huis-aan-huis verspreide fol der staan diverse evenementen zo als rommelmarkten, concerten, bra derieën, wandel- en fietstochten. Verder staat er informatie in over rondvaarten en veerpontjes. De folder beslaat de periode tot aan januari 1998. recteur G.R.J. van Heukelom: "Het gaat om uitwisselingsprojecten met leerlingen van een lyceum in Cluj, waar een Hongaarse minderheid woont. Het zijn gezamenlijke projecten over bijvoorbeeld watergebruik en minderheden. We zijn nu bezig met het inrichten van een computerlo kaal in Cluj." Voor Van Gorsel was er ook nog een klein presentje. De voorzitter kreeg van Edwin Rutten de zwarte pet van Ome Willem opgezet, naar het populaire kinderprogramma De film van Ome Willen waarin Rutten de hoofdrol speelt. v ook nog een Renault IV uit 1954 en een Fiat 500 en 850 uit 1974. Op knappen, repareren en onderhouden doet hij allemaal zelf. Schot was monteur van beroep en werkte bij De acht losse krachten die in het seizoen in de zwembaden De Spet ter en Haestinge werkzaam zijn, zullen niet langer op de loonlijst van de gemeente staan. In plaats daarvan worden ze onder gebracht bij het uitzendbureau Ve- dior. De gemeente spaart daarmee geld uit, omdat de betreffende men sen niet meer als ambtenaar aange merkt worden. Hun rechtspositie verandert dus. Maar van dagloners is geen sprake, aldus de burgemeester. "Ze worden via het uitzendbureau ingeschreven en krijgen de garantie van drie kwart van hun uren. De rest moet uit de efficiencykorting komen." P. van Belzen (RPF/GPV) wees op eventueel verworven rechten van de betreffende personeelsleden: "Be paalde zekerheden zouden ter dis cussie kunnen komen." Maar Van der Munnik waarschuw de dat het gemeentebestuur voor zichtig moet zijn met rechten die mensen naar hun eigen gevoel ver worven zouden hebben. garagehouder J. Hage en later W. Bijl in de Molenstraat in Sint- Maartensdijk (tot voor kort garage bedrijf J. Maat) voordat hij als chauffeur in 1961 voor het konink lijk huis ging rijden. Tweeëntwintig jaar was hij een van de chauffeurs aan het hof en reed hij menigmaal de voormalige koningin Juliana en prins Bernhard en andere leden van de koninklijke familie. Maar ook een keer koningin Elisabeth van Engeland in een Rolls Royce die onze koningin in 1958 had gekocht. "Vanaf dat moment was mijn be langstelling geboren." Op zijn pak prijken verschillende onderscheidingen uit uiteenlopende landen, kleurrijke herinneringen aan de ritjes die Schot maakte met staatshoofden waaronder keizer Haile Selassie van Ethiopië. Schot is lid van de Bentley-Drivers Club en de Rolls Royce Enthousiasts Club en een club die beide geren ommeerde Britse merken combi neert. De Bentley is diepdonker- blauw van kleur ofwel midnight- blue (letterlijk vertaald midder- nachtblauw). Het dashboard is gemaakt van Frans wortelnotenhout en in de rest van de carosserie is veel essenhout verwerkt. "Het vermogen van de wagen was vroeger niet te meten. Als ze er dan toch naar vroegen zeiden ze: het vermogen is vol doende. De Bentley staat bekend om zijn betrouwbaarheid. Hij gaat niet stuk. De Engelsen zeggen het met hun droge humor: als hij stil staat, dan rust hij even." Na de champagne reed Schot het paar via Scherpenisse en de Wei- hoek naar Sint-Annaland voor een feestje in De Wellevaete. Zaterdag was de Bentley weer in gebruik. Schot reed er de Utrechtse commis saris van de koningin Belaerts van Blokland mee naar de Engelse am bassade in Den Haag voor een di ner. "Als verrassing voor de Engel se ambassadrice. Ik gebruik hem al leen voor vrienden en kennissen en voor dit soort speciale gelegenhe den." VVD'er R. Ravensteijn begreep de bezwaren niet zo. "Flexibele arbeid is toch van deze tijd. En mensen die via een uitzenbureau werken heb ben ook rechten", zei hij. "Maar flexibel kan niet betekenen, uit de losse pols omgaan met mensen", reageerde Van der Linde. "Ik houd het college aan de toezegging dat de huidige personeelsleden hun uren behouden." De burgemeester bestreed dat er onzorgvuldig met de mensen wordt omgegaan. Wethouder I.C. Moer land legde uit dat de gemeente zelf het badpersoneel blijft werven, en dat het uitzendbureau in feite de sa larisadministratie voert. De drie vaste krachten blijven in gemeente dienst. SGP'er M. Dijke zei dat de meer derheid van zijn fractie principieel tegen het laten werken van gemeen- tepersoneel op zondag is. Zijn frac tiegenoot L. Walpot zei uit principe tegen alle uitgaven voor zwemba den te stemmen, omdat deze op zondag open zijn. Dat was de boodschap die wethou der J. van der Jagt van openbare werken dinsdagavond in grote lij nen meekreeg van de zeventien be langhebbenden die de hoorzitting in Haestinge bezochten. De avond was bedoeld om meer inzicht te krijgen in de problemen die er spe len en aanbevelingen te horen van de direct betrokkenen. Pas volgend jaar zal er echter een plan gereed zijn, waarvoor dan ook een hoorzit ting belegd zal worden. De wethou der nam kennis van vele opmerkin gen en aanbevelingen uit de zaal die soms tegengesteld waren. Zo pleitte mevr. Snepvanger en mevr. De Rijke uit de Kaaistraat voor bre dere stoepen om rolstoelgebruikers en moeders met kinderwagens een betere toegang tot hun bloemen winkel en schilderswinkel te ver schaffen. H. Visser van de Noordpoort vond dat er verkeersremmende maatrege len genomen moeten worden om hardrijders af te remmen, zoals bij voorbeeld is gebeurd met drempels bij de rotonde in Halsteren. Fietsen maker Joh. van Houdt van de Markt/Ds. de Bresstraat was daar falikant tegen. Velen klaagden over het zware vrachtverkeer en de bussen van de BBA die door dit gebied rijden. Huizen trillen erdoor. Vooral in de smalle Kaaistraat geeft dit proble men, naast de opstoppingen die plaats vinden op de hoek van de Kaaistraat en de Markt. Marktbe- woner A. Moerland stelde dat veel oude mensen zelfs niet meer door de Kaaistraat durven. Marktbewoner M. Koopman vond dat het niet meer 'van deze tijd' is om zwaar verkeer (behalve voor la den en lossen) in het centrum toe te laten. Volgens drogist C. Poot wa ren de moeilijkheden begonnen toen er paaltjes aan de oostkant van de Markt zijn geplaatst, maar Moerland vond het juist heel goed dat er een vrije strook was geko men voor de 'veiligheid van de mensen die op de fiets boodschap pen doen'. Hij stelde voor de lang- parkeerders van de Markt te weren en het plein voor het gemeentehuis zoveel mogelijk als parkeerterrein te gaan gebruiken. Ook waren er geluiden om eenrich tingverkeer in te stellen en dan wel van de Markt naar de Haven, zoals bloemist Snepvangers voorstelde. Maar volgens J. van Kleef van café Smerdiek is er helemaal geen pro bleem op de Markt als het perso neel van de Rabobank en het ge meentehuis elders hun auto zouden parkeren, op de Haven of op de Sportlaan. Hij vroeg zich af waar om het personeel niet verplicht kan worden hun voertuig niet op de Markt te plaatsen. Volgens hem kan het in andere plaatsen wel. Ook wees hij op de uitbreiding van het gemeentehuis en de Rabobank dat gepaard zal gaan met meer perso neel, die met de auto naar het werk komen. Poot wees erop dat het een tijdje goed is gegaan, toen de gemeente en Rabobank hun werknemers ge vraagd hadden de auto elders te parkeren. "De mens is zeer gemak kelijk. Het publiek moet je opvoe den. Er zijn klanten die met de voorwielen van hun auto bijna in mijn winkel staan. Ik kan er niks van zeggen want ik ben onderne mer." Van Pelt stelde voor van de Kaai straat een 'loopboulevard' te maken waar alleen fietsers en voetgangers toegang hebben maar daar was Snepvangers het helemaal niet mee eens. Koopman vond dat de ge meente het aantal parkeerplekken moet verkleinen. "Dan staan er ook minder." En volgens bakker A. van de Hoek kan de strook achter de paaltjes gerust wat smaller, zodat het verkeer beter kan doorstromen. Poot pleitte tenslotte namens alle middenstanders voor een goede be reikbaarheid van de Markt voor voetgangers, fietsers, rolstoelge bruiker en auto's. "Die moeten op de Markt kunnen blijven parkeren." Advertent'e I.M. B. en w. hebben besloten om twee nieuwe bestelauto's te kopen. Het gaat om de vervanging van een Ford Transit uit 1989 bij de alge mene dienst en een Ford Pick-up van de plantsoenendienst. De eer ste wagen wordt naar de reini gingsdienst doorgeschoven, die dan een uit 1986 daterende Peuge ot kan afstoten. Ook de Ford Pick up van de straatmakers wordt ver kocht. Voor de algemene dienst wordt een gesloten, verhoogde be stelwagen aangeschaft met een binnenruimte achter de cabine van circa 280 mm. De wageninrichting uit de Ford wordt in de nieuwe wagen overgezet. Bij de plantsoe nendienst is behoefte aan een dub bele cabine in verband met het vervoer van medewerkers. Een platte uitvoering (pick-up) is vol doende voor gereedschappën. In de laadbak moet een stalen bo demplaat gelegd worden voor zware elementen. Voor lange voor werpen is een laddersteun ge wenst, evenals een kist in de laad bak. Een zwaailamp met door- schakelvoorziening moet aange ven dat de mobilofoon wordt op geroepen. Onder de laadbak moe ten een of meer opbergkokers ge monteerd kunnen worden. B. en w., die nog geen merk noemen voor de twee nieuwe bestelauto's, vragen de commissie openbare werken eerst om advies. De com missie praat er dinsdagavond over. Het was voor zorgcentrum Ten Anker in Tholen niet gemakkelijk om twee vacatures voor een zorgcoördinator en een beleids-kwaliteismedewerker te vervullen. Beide functies zijn uiteindelijk door eigen personeelsleden opgevuld. De beleids-kwali- teitsmedewerker moet advies uitbrengen op het gebied van beleidsontwikkeling en de uitvoering hiervan. Daarnaast moet men ook nieuwe zorgproducten ontwikkelen. De functie geldt voor 32 uur per week. Jolanda Noordijk uit Bergen op Zoom - mo menteel opleidingscoördinator - breidt haar werkzaamheden uit en gaat deze functie vervullen. De tweede baan (zorgcoördinator) betrof het leidinggeven aan de verzor ging op de psycho-geriatrische afdeling De Vliedberg van Ten Anker. Daarvoor werd een sollicitant aangenomen, maar die ging na twee weken al weg omdat het toch niet was wat ze ervan verwacht had. Ziekenverzorgende Monique Schreuders uit Rilland- Bath had deze functie al eerder waargenomen en gaat dat nu weer voor langere pe riode doen. Mevr. Schreuders begon in 1992 als vakantiekracht bij Ten Anker, in voorbereiding op de interne, verkorte opleiding ziekenverzorgende. Aan het eind van het jaar wordt een nieuwe sollicitatieprocedure in gang gezet. 0 'Handel met respect', zo luidt het thema van de we reldwinkel in Tholen voor het komende jaar. Samen met een groot aan tal andere wereldwinkels in Europa wil de Thoolse aciviteiten organiseren ter promotie van menswaar dige arbeidsomstandighe den in de wereld. De wereldwinkel in Tho len heeft gekozen voor een videopresentatie in de etalage over het thema. Ie dereen kan dan kennis ne men van de vaak menson waardige omstandigheden in de wereldhandel. In de winkel hangt ook een discussiepapier waar op mensen hun ideeën, re acties en suggesties kun nen noteren. Zodoende moet er een beeld ontstaan van wat er bij de Tholenaren leeft over de oplossing van het honger- en armoedepro bleem in de Derde We reld. De wereldwinkels ijveren niet alleen voor betere ar beidsomstandigheden, maar ook voor goede prij zen voor kleine producen ten; ondersteuning bij het verbeteren van productie methoden en het ontwik kelen van nieuwe, milieu vriendelijke producten; gelijke behandeling van mannen en vrouwen en ondersteuning van vrou wen die zich in een ach terstandspositie bevinden en verandering van han delsakkoorden ten gunste van kleine producenten in ontwikkelingslanden. Zaterdag 3 mei wordt het startschot gegeven voor het actiejaar 'Handel met respect'. Iedereen is dan (en ook ervoor en erna) welkom. Naast voorzitter J.L. van Gorsel, mevr. N. Vroegop-Kloet van de stichting Tholen helpt Polen, directeur G.R.J. van Heukelom van het Cal vijncollege en voorzitter J. Provoost van Concordia.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3