Weer politieman Tholen geschorst Ds. Venema komt naar Scherpenisse Oranje-ontbijt in de smalstad Allround bestuurder Van Gorsel is de jongste ridder van Tholen College tornt niet aan de dodenherdenking 4 mei AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Drie mannen en één vrouw koninklijk onderscheiden Tarieven kabel op één lijn 3*^ 2> Donderdag 1 mei 1997 53e jaargang no. 23 Eendrachtbode woensdagavond Gemeente betaalt vernieuwing van fietsveer niet Deze week Verlichting en wegwijzer Poortvliet V Arrestatie na bedreiging van chef Bank, verkaveling, VVD Gereformeerde Gemeente weer eigen predikant Een 44-jarige politieman uit Tholen is geschorst nadat hij zijn chef had gedreigd van het leven te beroven. Bo vendien stelt de hoofdofficier van justitie een strafrech terlijk onderzoek in. De man is inmiddels weer vrij. Vragen over Thoolse kermis De Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse krijgt weer een predikant. De bijna 75-jarige ds. E. Venema uit Elspeet heeft het tweede beroep dat hij uit Scherpenisse ontving, aangenomen. Vermoedelijk doet hij in de loop van juli intrede. "Ik voel me eigenlijk nog te jong", zei J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer dinsdag, nadat hij was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een koninklijke onderscheiding valt iemand ook meestal ten deel bij of tegen een afscheid, maar wie nog bruist van activiteiten, moet vaak nog een aantal jaren op die waardering wach ten. Zo niet de allround vergaderboer Hans van Gorsel. Ondanks dat hij nog maar 50 is, heeft hij zich toch al zoveel jaren in bestuursfuncties zeer verdienstelijk ge maakt voor de landbouw, het waterschap, het bankwe zen, de ruilverkaveling en de gemeentepolitiek, dat bur gemeester Van der Munnik hem graag van een konink lijke onderscheiding voorzag. Vrij hoge score Brede visie Algemeen vertrouwen i Al 45 jaar predikant Helft kleiner Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipslpgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In verband met Hemelvaarts dag verschijnt de Eendracht bode op woensdagavond 7 mei. Denkt u aan tijdige inle vering van berichten en ad vertenties De Harpoen, die het fiets- en voet- veer tussen Gorishoek en Yerseke in de zomer onderhoudt, moet voor 7500 gulden vernieuwd worden. Maar het gemeentebestuur van Tholen wil geen investeringssubsi die geven. B. en w. zijn alleen be reid om achteraf een exploitatiete kort te subsidiëren. De laatste twee jaar draaide de veerdienst zo goed, dat aannemer C. Geluk uit St. Maartensdijk - eigenaar van de Harpoen - geen beroep op de garan tiesubsidie van 1700 gulden heeft gedaan. De gemeente Reimerswaal, die een gelijke bijdrage leverde, heeft de subsidie inmiddels van de begroting geschrapt. Het probleem is nu, dat de scheepvaartinspectie de motor van de Harpoen heeft af gekeurd. Er moet een nieuwe ko men, anders krijgt Geluk geen vaar- vergunning. Die heeft de gemeente nu verzocht om voorfinanciering, maar daarop gaan b. en w. niet in. Ze wijzen Geluk erop, dat de rente en aflossing van de investering over drie jaar moet worden uitgesmeerd. Dan zal de exploitatie-opzet er heel anders uitzien en aan het einde van het seizoen 1997 bekijken zowel Tholen als Reimerswaal, wat ze zullen subsidiëren. Daartoe zijn ze allebei genegen. Maaien bermen. Gebr. Gelten uit Steenbergen hebben van de provin cie het maaiwerk in de regio Noord-Zeeland (Tholen en Schou- wen-Duiveland) gegund gekregen. Het bedrijf gaat dit karwei in 1997 uitvoeren voor 416.000 gulden ex clusief btw Mieke Schot timmerde in korte periode stevig aan de weg Inwoners Tholen en Botshoofd klagen over stank varkens; men sen uit St. Maartensdijk schrij ven milieuminister De Boer een brief Plan reconstructie Ten Ankerweg in Tholen op hoofdpunten ongewijzigd Ouders maken in allerijl kleding voor feest School met de Bijbel in St. Annaland Eerste reünie van gedecoreerden in Meulvliet Geen dagloners in de zwembaden, zegt raadslid Van der Linde André Prince zorgt dat Tholen weer een groenteboer krijgt Degradatie Noad is een enorme domper voor voetbal in St. Philipsland Overwinning van wielrenner Johan van Dijke uit Scherpenisse HOE SCHONER DE BELOF TE ZINGT, TE VALSER DAT DE ECHO KLINKT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De provincie heeft aan het nutsbe drijf Delta gevraagd om een kosten raming te maken voor de aanleg van openbare verlichting op de nieuwe rondweg die bij Poortvliet moet komen. Ook heeft gedeputeerde staten aan de ANWB gevraagd wat de kosten zijn van aanpassing van de beweg- wijzering. De huidige ANWB-paal op de splitsing van de Lageweg met de Paasdijkweg zal worden ver plaatst. Midden in de twee miniro- tondes die in de rondweg zijn inge bouwd (aan de twee uiteinden) ko men nieuwe bewegwijzeringsbor den mét verlichtingarmaturen eraan vast. schap Tholen: hoofdingeland, ge zworene en waarnemend dijkgraaf. "Onder zijn kundige en voortvaren de leiding werd het waterschap Tholen geleid naar de fusie van vier waterschappen tot Zeeuwse Eilan den." In het nieuwe waterschap werd hij hoofdingeland, voorzitter van de commissie waterbeheer en lid van de vertrouwenscommissie voor de benoeming van een dijk graaf. Ook dat geeft aan, dat hij groot vertrouwen genoot en geniet, zei de burgemeester. Zijn derde werkzaamheid als vrij williger betreft het bestuurslidmaat schap van de Rabobank Tholen vanaf 1979. In 1985 werd Van Gor- sel voorzitter en na de fusie met St. Maartensdijk bleef hij dat tot op he den. Sinds 1990 is hij ook voorzit ter van de landinrichtingscommis sie Oud-Vossemeer, waarbij het gaat om een ruilverkavelingsblok yan 3000 ha in het oostelijk deel van de gemeente Tholen. "De taak van zo'n commissie is niet gemak kelijk", zei de burgemeester. "Zij moet proberen de opvattingen, in dien enigszins mogelijk, op één noemer te krijgen. Daarom moeten de leden en vooral de voorzitter het volle vertrouwen van de belangheb benden genieten, want het gaat om de toekomstige positie van de indi viduele boer." Ook zijn werk voor de gemeentepolitiek liet de burge meester niet onvermeld. Van 1974 tot 1993 was Van Gorsel voor de VVD lid van de gemeenteraad, ver schillende jaren als fractievoorzit ter. "Deze partij had geen vertegen woordiger in het college van b. en w.. Desondanks oefende de vrij kleine fractie (eerst 3, later 2 leden) invloed uit op het beleid van het ge meentebestuur door actief bij te dragen aan discussies en het doen van voorstellen. Van Gorsel bracht met veel verve zijn ideeën ter ta fel", zo herinnerde de burgemeester nog aan die periode, dinsdag bij de uitreiking van een koninklijke on derscheiding in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. De RPF/GPV en de SGP willen we ten waarom burgemeester en wet houders (uitgezonderd J. van der Jagt) ingestemd hebben met een proef voor een voorjaarskermis in Tholen-stad. Is er behoefte aan en zo ja, hoe is die dan gepeild, vragen de raadsfracties. Met name wijzen ze op overleg met de omwonenden van de Bosstraat en de Markt. Ver der zijn beiden benieuwd of de overlast als gevolg van gebrek aan parkeerruimte en de geluidsoverlast geïnventariseerd zijn. Wat zijn de criteria waaraan de proef moet vol doen om een blijvend evenement in Tholen te blijven? En is de beslis sing hierover uitsluitend een zaak van burgemeester en wethouders, of wordt de gemeenteraad nog geraad pleegd, willen SGP en RPF/GPV weten. Op de vragen zal het ge meentebestuur schriftelijk antwoor den. Zekatel wil vanaf 1 juli één tarief gaan hanteren in de hele Ooster- schelderegio. Kabelabonnees beta len nu nog uiteenlopende bedragen voor één en hetzelfde product. Voor het basispakket varieert dat van 13,47 gulden tot 15,24 gulden per maand, voor het volledige pakket van 21,29 gulden tot 23,44 gulden. Zelfs in de voormalige gemeenten Tholen en Sint-Philipsland zijn de tarieven nu nog verschillend. Zeka tel heeft het regionaal overlegor gaan voorgesteld voor het volledige pakket 22,14 gulden te gaan reke nen. Abonnees op Tholen zijn dan 34 cent per maand voordeliger uit, Sint-Philipslanders moeten 36 cent meer gaan betalen. Het basispakket zou 14,26 gulden moeten gaan kos ten. Een voordeeltje van twee kwartjes voor de abonnees op Sint- Philipsland, maar een tegenvaller van 1,02 gulden per maand voor de Tholenaren. Slechts de VVD ging in de gemeenteraad op deze harmo nisatie van de tarieven in. R. Ra- vensteijn zei deze maatregel toe te juichen. De VVD'er informeerde ook nog naar het heffen van gemeentelijke opcenten ten behoeve van de lokale omroep. Burgemeester en wethou ders hebben daarover nog geen standpunt ingenomen, maar op kor te termijn vindt een gesprek plaats met het bestuur van Sloth, vertelde wethouder J. Versluys. dagsrust en de zondagsheiliging is in maart door de gemeenteraad voor kennisgeving aangenomen, schrijft het college aan de kerkenra den. Met die zinsnede was de SGP het niet eens. "Niet de hele raad was het er toen mee eens om de brief voor kennisgeving aan te ne men", zei M. Dijke. Hij doelde op zijn eigen fractie, die als enige ook pleitte voor een her denking op een andere dag dan de zondag. De burgemeester merkte op dat het niet gebruikelijk is om in correspondentie melding te maken van raadsmeerder- of minderheden. Waarop Dijke stelde dat zijn fractie dan niet instemt met het antwoord aan de Christelijke Gereformeerde Kerken. Bewoners van de Simon Lindhout- straat in Tholen schrokken vorige week woensdagmiddag rond half vijf hevig, toen vier politiemannen in kogelvrije vesten een op de grond liggende man arresteerden. De burger bleek een politieman te zijn, die wel in Tholen woont, maar bij een andere werkeenheid van het district Oosterscheldebekken werkt. Verschil van opvatting over zijn functioneren was aanleiding om zich begin vorige week ziek te mel den. Woensdagmiddag zocht de Tholenaar zijn chef op (op de Be- velanden of op Schouwen) en be dreigde hem. Dat gebeurde monde ling, zonder wapens. Daarop be sloot de politie om in te grijpen. Om geen enkel risico te nemen - niet bekend was of de Tholenaar gewapend was - reden vier colle ga's in kogelvrije vesten naar Tho len. Daar kwam men erachter, dat hij in de buurt van het politiebureau aan de Simon Lindhoutstraat was. "De situatie was daar even kri tiek", zegt politiewoordvoerder J. van Mourick. "Wegens de gespan nen toestand kwam er nog een tweede patrouillewagen bij." Uit eindelijk werd de man gemakkelijk overmeesterd, al schrokken buurt bewoners hevig van het voorval. Ook bij Thoolse politiemensen liet de arrestatie zijn sporen na. De dis trictsleiding en een bedrijfsopvang- Niets vermoedend was Van Gorsel als voorzitter van de Rabobank Tholen met directeur G.J. Harmsen naar het gemeentehuis gekomen om voor de tweede keer over de nieuw bouw van het bankkantoor in St. Maartensdijk te spreken. Een bran dende kwestie wegens de ruimte nood van de bank en de gemeente zelf. D66-raadslid J. van den Don ker stelde onlangs b. en w. voor om de vlakbij het gemeentehuis gele gen Rabobank aan de Markt te ko pen. "Die vraag van Van den Donker heeft toch wel indruk gemaakt", concludeerde Van Gorsel, maar toen hij na tien uur met de burge meester de trap afkwam, was hij behoorlijk ontdaan. Een volle trouwzaal wachtte op de verbouwe reerde bestuurder, die anders niet zo gemakkelijk van zijn stuk te brengen is. Hij was niet alleen. Samen met Tj. Heijboer uit St. Annaland, M.L. van Ast uit Tholen en mevr. N.J. Bijl- Vermaas uit Tholen vormde Van Gorsel het kwartet dat ter gelegen heid van Koninginnedag een bij zondere waardering ontving. Onder het oude, ruimere systeem, vielen er in 1995 nog 9 medailles op Tho len. Vorig jaar waren dat er maar 3, ondanks dat koningin Beatrix toen persoonlijk naar St. Maartensdijk kwam. Burgemeester Van der Mun nik toonde zich dinsdag toch ver heugd over het aantal van 4. Hij sprak over 'een vrij hoge score' op het totaal van ruim 1400 in ons land, waarvan 42 in Zeeland. Mevr. Bijl en de heren Van Ast en Heijboer werden benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau, terwijl Van Gorsel een hoge onderschei ding ontving: Ridder in de Orde van Oranje Nassau. GLTO-hoofdbestuurder H.C. van der Maas feliciteerde de Vosse- meerder 'namens alle boeren van Nederland.' Hij noemde Van Gorsel 'een allround en deskundig boeren- bestuurder met een brede visie en belangstelling.' "Een vergaderboer in de zeer positieve zin van het woord. Geen enge belangenbeharti ger, maar iemand die streeft naar objectiviteit met het boerenhart op de goede plaats. Op basis van argu menten weeg je af. Je was kring voorzitter, hoofdbestuurslid en na de fusie binnen de GLTO onze eer ste man en deskundige in vijf pro vincies op het gebied van grondge bruik. Als georganiseerde land bouw in Zeeland hebben we zeer grote waardering voor je en we zijn je ook veel dank verschuldigd. Ga door met veel werklust en ambitie, want je bent een onmisbare spin in het web voor de landbouw", aldus Van der Maas in zijn felicitatie. "Ik blijf me zeker inzetten", verze kerde Van Gorsel in een dank woord. Mede namens de andere drie Thoolse gedecoreerden ver zocht hij de burgemeester de dank over te brengen aan Hare Majesteit voor de koninklijke onderschei ding. Hij bedankte ook allen, die het Thoolse kwartet had voorgedra gen voor deze bijzondere waarde ring. De burgemeester had bij het schet sen van de loopbaan van de nieuwe ridder uiteengezet, dat hij algemeen vertrouwen geniet binnen land- bouwkringen. "Van Gorsel is een algemeen erkend en aanvaard be stuurder, in diverse landbouwgele- dingen, in diverse functies. Een waardig opvolger ook van zijn va der, die als bestuurder binnen de landbouworganisatie en als dijk graaf zijn sporen heeft verdiend." Vele jaren vervulde Van Gorsel een belangrijke positie in het water- In Sint-Maartensdijk begon koninginnedag al vroeg. Vanaf' zeven uur kon er gezwommen worden in het gemeentelijke zwembad Haestinge. Zo'n vijfentwintig sportievelingen sprongen in het bad. Het was het begin van koninginnedag maar ook het begin van het zwemseizoen. De tempera tuur van het water was fris maar aangenaam. Wie het water toch te koud vond kon een wandeling maken door het nabijgelegen natuurgebied De Pluimpot. De activiteit trok in totaal zo'n dertig vroege vogels (kinderen en volwassenen) die na de kennismaking met het water en de natuur ge noten van een uitgebreid oranje-ontbijt in Haestinge. En op de Markt zongen evenals vorig jaar bij het bezoek van de koninklijke familie weer alle leerlingen van De Rieburch en de Juliana van Stol berg samen, begeleid door Euterpe. De kinderen hesen drie vlaggen. Het Zeeuwse dialect kreeg ook aandacht. Niet alleen het Zeeuwse volkslied werd gezongen, maar ook Een bolus bie de koffie van Engel Reinhoudt. Op het oranjebal in Haestinge werd de oudste muzikant van Euterpe Lies Joppe uit Stavenisse verrast met een bloemetje van zijn korpsleden: hij werd zeventig. ,'11: f Het gemeentebestuur komt niet te rug op het besluit om de dodenher denking in Tholen ook dit jaar op 4 mei te houden, ondanks dat dit nu op een zondag valt. Dat schrijft het college in een brief aan de Christe lijke Gereformeerde Kerken van Tholen en Oud-Vossemeer. De ker kenraden hadden om verplaatsing naar bijvoorbeeld 3 mei gevraagd. 'De zondag is toch een bijzondere dag die wij geheel in dienst van de Heere mogen en behoren te beste den', schreven ze. Hoewel burge meester en wethouders begrip en respect hebben voor dat standpunt, houden ze vast aan de herdenking op 4 mei. Een brief van gelijke strekking van de Nederlandse ver eniging tot bevordering van de zon- dan in Elspeet, waar dat kerkge nootschap 1000 zielen telt. Ds. Ve nema is in Leeuwarden geboren. "Ik zou nog in het Fries kunnen preken", vertelt hij. In 1952 werd hij voor het eerst predikant in Maassluis, toen nog in de Christe lijk Gereformeerde Kerk. De predi kant maakte er de ramp mee en ging vervolgens naar Zwijndrecht. Gedurende de 17 jaar dat hij daar werkte, ging de volledige kerk over naar de Gereformeerde Gemeente. Ds. Venema bleek een bouwer, zo wel in Maassluis als in Zwijn drecht. En terug in Friesland bouw de hij in Drachten niet alleen een kerk, maar ook een pastorie en een school. In Scherpenisse valt er wat dat betreft weinig te doen, want aan de Langeweg staat een nieuwe pas torie die alleen schoongemaakt hoeft te worden en de kerk in de Schoolstraat is een aantal jaren ge leden pas uitgebreid en van een groot verenigingsgebouw voorzien. Ds. Venema werkte ook vijf jaar in de Zeeuwse hoofdstad Middelburg, zodat onze provincie voor de Fries niet onbekend is. Op 24 juni hoopt hij het feit te herdenken, dat hij 45 jaar predikant is, waarvan 30 jaar in de Gereformeerde Gemeente. En eerder, op 27 mei, staat het 45-jarig huwelijksfeest op de kalender. De predikant uit Elspeet is op de Velu- we ook nog actief in het onderwijs. Hij is voorzitter van een school voor voortgezet onderwijs (mavo, havo, atheneum) in Apeldoorn. Voor Scherpenisse wordt ds. Vene ma de derde predikant. Van 1945 tot 1948 was ds. de Visser de eerste en toen duurde het tot 1984, voor dat ds. Beens kwam. Die vertrok begin vorig jaar naar de Veluwe. Met de komst van ds. Venema krijgt ons eiland weer twee predi kanten van de Gereformeerde Ge meente, nadat Tholen eerder ds. De Jongste ontving. De consulenten uit Zuid-Beveland die nu Poortvliet, St. Annaland en St. Philipsland bij staan, kunnen hun taak in de zomer volledig aan hun dan twee Thoolse collega's overdragen. De Gerefor meerde Gemeente van Poortvliet heeft vroeger al eens een eigen pre dikant gehad, maar St. Annaland en St. Philipsland nog nooit. team zorgden woensdagavond voor de nodige begeleiding. Eerder wer den er namelijk twee agenten van de eigen eenheid geschorst,- vanwie er één door de rechtbank werd ver oordeeld wegens valsheid in ge schrifte en de ander werd ontslagen na het belagen van de werkster, maar dat ontslag draaide de rechter inmiddels terug. "De Thoolse politie staat dus toch al onder druk en dan is het heel ver velend, datje er zo'n zaak bijkrijgt, waar de werkeenheid eigenlijk he lemaal niets mee te maken heeft", zegt Van Mourick. "Tholen wordt er wel mee in verband gebracht omdat de man hier woont, maar de politie hier heeft er pertinent niets mee te maken." Uit een onderzoek van weekblad Elsevier is onlangs gebleken, dat vorig jaar 86 agenten in ons land uit dienst zijn gegaan wegens corruptie of fraude. Het overgrote deel werd ontslagen; de rest vertrok op eigen verzoek. Vorig jaar werd 449 keer een intern onderzoek ingesteld, dat 86 keer resulteerde in ontslag. In 34 gevallen was er sprake van voor waardelijk ontslag met een proef tijd; 98 keer volgde een disciplinai re straf zoals inhouding van verlof dagen en/of salaris, overplaatsing of berisping. De meeste ontslagen werden in Amsterdam aangezegd: 26. Gemeentebode Kunst presenteert de kersverse Thoolse ridder Van Gorsel, zijn vrouw, dochter en schoonzoon een hapje in het gemeente huis. Ouderling J.W. Duvekot reageert verheugd op het bericht. "Het is groot voor onze gemeente", zegt hij. In januari 1996 vertrok ds. J. Beens naar Nijkerk en hij werd be vestigd door ds. Venema, die daar toen consulent was. De vacaturepe riode heeft dus niet zo lang ge duurd, gezien het tekort aan predi kanten in de Gereformeerde Ge meente. Vorig jaar december bracht Scher penisse al een beroep op ds. Vene ma uit, maar toen bedankte ds. Ve nema nog. "Heb ik daar wel goed aan gedaan, ja of nee, dat hield me daarna wel bezig. Ik ben er nooit los van geweest", vertelt de predi kant. Veertien dagen geleden preek te hij opnieuw in Scherpenisse en toen las hij zijn eigen naam voor met nog een andere kandidaat, op wie de leden een beroep konden uitbrengen. Ds. Venema kreeg de voorkeur en zaterdag nam hij het beroep aan. Dat was het zevende van Scherpe nisse, na het vertrek van ds. Beens. Ondanks zijn leeftijd is ds. Venema nog vitaal genoeg, aldus ouderling Duvekot. "We hopen dat hij nog menig jaar bij ons mag werken." De predikant krijgt het in de 550 le den tellende Gereformeerde Ge meente van Scherpenisse rustiger Ds. Venema uit Elspeet, die in juli naar Scherpenisse komt, kreeg dinsdag een koninklijke onderscheiding. Hij werd lid in de Orde van Oranje Nassau.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1