Ros in Scherpenisse Finale voor de meester in Stavenisse Sint Philipslandse jeugd zingt Gekrioel op rommelmarkt Tholen <|VaiGK3 Donderdag 1 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Oranje beer in Anna Jacoba Polder Bellen blazen in Oud-Vossemeer Spelen in Poortvliet Fietsen en onderweg spelletjes doen. Dat was de activiteit voor de kinderen 's ochtends in Poortvliet. Zo'n 300 kinderen en ouders verzamelden zich bij de Burgemeet. In 23 gemengde groepen van de openbare basisschool De Eevliet en de School met de Bijbel vertrokken ze voor een fiets tocht door de polders rond het dorp. De meeste kinderfietsen waren versierd met crépepapier en balonnen. Enkele kinderen hadden een oranje vlag aan hun fiets gebonden die wapperde in de wind. Op verschillende plaatsen moesten de kinderen behendigheidsspelletjes doen zoals zaklo- pen, skilopen, kruiwagen rijden, puzzel leggen en bal schieten. Bij de familie Den Engelsman aan de Pelleweg (halverwege de route) konden de deelnemers even bijkomen van hun inspanningen. Ze kregen er drinken en mochten de koeien bezichtigen. In Scherpenisse begonnen de festiviteiten zoals gewoonlijk op de Hoge Markt waar de kinderen van de Oosterscheldeschool zich hadden ver zameld met hun versierde fietsen. In afwachting van muziekvereniging Euterpe reden de meesten al een proefrondje. Het waren niet alleen fietsen die aan de wedstrijd meededen; ook een traptractor dong mee naar de prijzen. En in plaats van een stalen ros, zoals een fiets ook wel genoemd wordt, reed Kwekkeboom junior op een echt ros. De kleine pony stapte met versierde manen, benen, zadel en stijgbeugels fier achter de muziek aan door het dorp naar het Holland Huis waar de kinderen getrac- teerd werden op een filmvoorstelling, een snoepzakje en waardebon voor een consumptie in het cafetaria. De jury bestond uit Maike Emmelot en wethouder I.C. Moerland die alle kinderen en ouders welkom heette vanaf een ongewoon podium: een grijze afvalemmer. Het bijna anderhalve eeuw oude Anna Jacobapolder ligt er verlaten bij als om kwart over negen woensdagmorgen de muzikanten van Concordia bij Ons Dorpshuis arriveren. Niets wijst erop dat hier over een half uur de aubade plaats vindt ter gelegenheid van Koninginne dag. Gaandeweg komen de mensen tevoorschijn en dan arriveert ook de schooljeugd. Met fietsen opgetuigd met veel ballonnen en crêpepa pier. Oranje, rood, wit en blauw. Een enkele tractor en driewieler er bij. Op een bagagedrager zit een beer met een oranje helm op. Enkele kinderen zijn getooid met oranje petten, een meisje heeft kleurige slin gers rond het lichaam. Het is feest in de Polder. Het eerste dit jaar, want over enkele weken wordt de stichting van het dorp uitbundig her dacht. Nel Kornaat van de oranjevereniging deelt de teksten van het Wilhelmus en het Zeeuwse volkslied uit. Iedereen kan dan ook meezin gen als de vlag is gehesen en Concordia inzet. De kinderen met hun versierde fietsen gaan vervolgens achter de muziek de Steintjeskreek in, voor een rondgang. En dan is het tijd voor de traditionele spelletjes op het trapveld. Die worden gewonnen door Michiel de Jager, Dico v.d. Reest, Martin Tichem, Sarina Moerland en Bas Willigen. Bij de volks spelen is het koppel Leo Polderman en Sylvia Nell het sterkst. Stavenisse viert Koninginnedag rondom de Schalm, de openbare basisschool, waar directeur C.G. van den Hoek voor de 38ste keer mede-organi sator is van de festiviteiten. En dat is de laatste maal, laat hij tussen de spelletjes door weten. Voor de Kerstvakantie neemt hij afscheid. Zijn ac tieve onderwijsloopbaan zit er eind 1997 op. De activiteiten op Koninginnedag vallen dan niet als een zware last van hem af, integendeel. "Ik heb het altijd graag gedaan, zowel voor de kinderen als voor de gemeenschap van Stavenisse. Het is heel leuk om te doen." Van den Hoek moet zijn aandacht echter bij het nieuwe spel houden, dat enkele ouders hebben gemaakt: een plank met pinguins die omgegooid moeten worden. "Die telt niet, want die is niet geraakt", roept de directeur streng, maar voor iedereen heeft hij wel een snoepje. Ouders, opa's en oma's en andere belang stellenden vermaken zich wel op het plein. Leerkrachten en helpers zorgen voor veel variatie. Grabbelen, schminken, de knabbel- en babbel no tenrace, van alles is er te doen. Dat het allemaal niet ingewikkeld hoeft te zijn, laat de Schalm zien met een spel, waarbij de kinderen met een aardappel tussen hun knieën rondjes om een boom moeten lopen. Er is ook een terras met stoelen en parasols, maar de zon breekt woensdagoch tend maar af en toe door. Men kan koffie drinken met cake of pannekoeken en voor thuis zijn er slaatjes, advocaat, babbelaars en snoep. Mevr. Hendrikse-Everaers heeft sukerspekken gebakken en die gaan altijd weg, vertelt ze, terwijl ze tussen de spullen van de rommelmarkt zoekt of er nog wat van haar gading bij is. In de school kan er gesjoeld worden en wordt er ook voor muziek gezorgd, die extra luister bijzet aan de fancy fair van de Schalm op Koninginnedag in Stavenisse. Het hijsen van de vaderlandse driekleur markeert het begin van de Koninginnedag in Sint-Philipsland. Geen hoogwaardigheidsbekleders, geen toespraken. Arco Kunst en Thijs van Nieuwenhuijzen trekken de vlag omhoog na het taptoesignaal. Concordia speelt het Wilhelmus. De verza melde schooljeugd - getooid met kleurige feestmutsen - en andere belangstellenden zingen mee. Niet uit volle borst; dat gebeurt pas als het Zeeuwse volkslied wordt ingezet. Na tien minuten zit de aubade erop. De muziek marcheert af, gevolgd door de peuters op hun versierde fietsjes. Het zonnetje is inmiddels achter de wolken verdwenen, waardoor het fris wordt. Dinsdagavond trok het traditionele oranjebal buitengewoon veel belangstelling, meldt Anja Verstrate van het oranjecomité. Het was tot in de kleine uurtjes druk en gezellig. En hoewel het comité er een punt achter zet, heeft ze goede hoop dat ook volgend jaar Koninginnedag gevierd wordt in Sint-Philipsland. Er zijn in ieder geval diverse reacties bij de comitéleden binnen gekomen. Een gekrioel van mensen is het woensdagmorgen op de Markt in Tholen, waar traditioneel de grote rommelmarkt van de scouting en het christelijk jeugdwerk wordt ge houden. Een fraai beschilderde as bak voor een kwartje, deurkrukken, serviesgoed of glazen, de mensen kunnen maar uitzoeken. Ook oude boeken en tijdschriften zijn er vo lop, evenals meubilair. Op de met oranje en rood-wit-blau- we vlaggen behangen muziektent houdt een jongeman een bord om hoog. De hoogste bieder mag het hebben. Want de fraaiere stukken - vooral veel koperwerk - verwisselen niet zomaar van eigenaar, die worden bij opbod verkocht. Tegen een hek op het zonnige marktplein hapt een meisje gretig in een ijsje. Op een schoolplein aan de Molenvlietsedijk vermaakt de jeugd zich prima, ook op de voormalige oesterputten wor den kinderspelen georganiseerd. Na het reveil vanaf de kerktoren opende de aubade deze Koninginne dag. De organisatie bedankte mu ziekvereniging Concordia al bij voorbaat met bloemen, waarna de vaderlandse melodieën soepel uit de instrumenten gleden. Uit volle borst zong de aanwezige menigte de liede ren mee. Door een technische storing was de burgemeester voor de meesten niet te verstaan, maar ongetwijfeld bracht hij hulde aan de koningin, en feliciteerde hij prinses Juliana en Pieter van Vollenhoven met hun ver jaardag op deze dertigste april. Ko ninginnedag in Tholen is ook dit jaar weer volop gevierd. Op het sportveld van Oud-Vosse- meer is het een drukte van be- lang.Overal zijn kinderen in de weer, omringd door ouders met fototoestellen. Koninginnedag leent zich voor leuke plaatjes. Terwijl de oudste groepen van de basisscholen een puzzeltocht door het dorp maken, vermaken de jongsten zich met spelletjes. Zaklopen, spek- en drophappen, hoefijzer werpen, kleuren, met een bal gooien, was ophangen, bellen blazen en nog veel meer. Sommige kinderen zijn fanatiek bezig, anderen staan er wat be deesd bij te kijken. Als het hele spelcircuit is afgewerkt, krijgt ie der kind iets lekkers en een atten tie. De dag is vrolijk begonnen op de Raadhuisstraat, waar wethouder Van der Jagt de aubade in ont vangst neemt. Het oplaten van ballonnen door de schooljeugd zorgt voor een heel kleurig ge zicht. Ook 's middags kunnen alle leef tijdsgroepen aan hun trekken ko men, maar voor de zeskamp is de animo dit keer wat minder als voorgaande jaren. He,t weer werkt echter mee om er een geslaagde Koninginnedag van te maken. v,ak» PUZltf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13