EHBO-er Tjid Heijboer zelf slachtoffer lintjes-oefening Lintje vrijwilliger Van Ast waardering Thoolse politie Vee ménsen mee êêremeetael Beloning mevr. Bijl-Vermaas die altijd voor iedereen klaar staat Tholenaren met koninklijke onderscheiding gezellig bijeen Donderdag 1 mei 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De koninklijke onderscheiding die de in januari gestopte vrijwilliger M.L. van Ast ontving, vormt een waardering voor het hele Thoolse politiekorps. Dat zei burgemeester Van der Munnik dinsdag bij de uitreiking in het ge meentehuis. "De politie op Tholen heeft het wel eens moeilijk, maar ik heb het volste vertrouwen in deze groep", bracht hij naar voren in de trouwzaal, waar zo wel beroepspolitiemensen als vrijwilligers aanwezig waren. TJ. Heijboer uit St. Annaland behoort tot de meest on derscheiden inwoners van Tholen. De vrijwilliger kreeg al bijzondere blijken van waardering van de EHBO, de Lotus en de Hartstichting. Dinsdag kwam daar nog een koninklijke onderscheiding bij. Een bekroning van zijn vele maatschappelijke activiteiten, zei de burgemeester. Sinds 1955 Op krukken kwam ze dinsdagmorgen naar het gemeen tehuis in St. Maartensdijk om over het Pot Meijerfonds te praten, waarvan ze bestuurslid is. Een paar uur later vertrok mevr. N.J. Bijl-Vermaas naar Tholen met een koninklijke onderscheiding. Een beloning voor een vrouw met een gouden hart en gouden handen, zei de burgemeester. Belangeloos Graag Gedaan Dankbare blikken "Vee ménsen, hebukt onder êêremeetael". Zo typeerde mevr. C. Stoutjesdijk-Engelvaart dinsdagmiddag de ont moeting van Tholenaren met een koninklijke onder scheiding. Deze bijeenkomst werd voor het eerst gehou den in Meulvliet en was bedoeld om de dragers van het koninklijke metaal met elkaar kennis te laten maken. Zoveel eretekens zag men in Tholen zelden bij elkaar. Oude bekenden Kennis maken 11 Tj. Heijboer praat in de hal van het gemeentehuis na met zijn vrouw en dochter. Van Ast werd door hen in januari in Meulvliet uitgebreid in het zonnetje gezet omdat hij na na veertig jaar stopte als vrijwilliger bij de politie. Dinsdag moest hij naar het ge meentehuis komen om samen met politieman A.P. v.d. Belt te overleg- i gen over de vorming van een vei ligheidscommissie op Tholen. Daar is niet veel uitgekomen, want de gesprekspartners hadden andere dingen aan hun hoofd. Om tien uur móesten ze beneden staan voor de lintjesregen, waarbij Van Ast een medaille verdiende. "Veertig jaar politievrijwilliger is een uniek feit, want wie kan dat Van Ast nazeg gen?", zei de burgemeester. "Het is zo'n bijzonderheid, dat het lande lijk niet meer voorkomt. Altijd op roepbaar, bij nacht en ontij, met na me in de eerste tientallen jaren van het vrijwilligerschap. In de uitoefe ning van zijn functie was hij steeds met mensen in de weer, zoals het bezweren van het uit de hand drei gen te lopen van situaties. Hij kal meerde de gemoederen en zo droeg Van Ast bij aan het veiligheidsge voel van de Thoolse burger. En dat vertegenwoordigt zo'n grote waar de, dat hij daarvoor respect ver dient." Van Ast, die aan de Oudelandsedijk in Tholen een veehouderijbedrijf heeft, maakte van 1955 tot 1958 deel uit van de Nationale Reserve. In 1959 trad hij toe tot de reserve- politie. Tot 1983 was hij reserve wachtmeester bij het korps rijkspo litie; daarna volgde zijn bevorde ring tot wachtmeester eerste klasse. Na de reorganisatie van de politie bleef Van Ast lid van de vrijwillige politie tot zijn functioneel leeftijds ontslag in januari. Hij was een pri ma collega voor de andere vrijwilli gers bij de politie, vertelde de bur gemeester dinsdag bij het opspel den van de koninklijke onderschei; ding. Van Ast werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. v Heijboer was naar het gemeente huis gelokt om samen met staflid J. de Feijter van de gemeentelijke brandweer een gezamenlijke oefe ning met de EHBO te bespreken. Als ervaren slachtoffer kreeg He ijboer al gauw door dat er een heel andere oefening was voorbereid en beneden aangekomen, trof hij een groot gezelschap in de trouwzaal, onder wie zijn vrouw en kinderen. De burgemeester karakteriseerde de St. Annalander als een man, die be slist niet bij de pakken neerzit. "Ondanks een ernstige tegenslag in zijn leven (een hartinfarct waardoor hij in 1985 arbeidsongeschikt werd) is hij erin geslaagd om zich staande te houden, door onder meer veel nadrukkelijker dan voorheen zich maatschappelijk verdienstelijk te maken. Met name dan bij de EH BO. Als geen ander is Heijboer er van overtuigd, dat deskundige eer ste hulp bij ongelukken zeer en steeds noodzakelijk is. Hij zou niets liever willen, dan dat praktisch iedereen een EHBO-di- ploma bezit. Zowel regionaal als plaatselijk neemt Heijboer een be langrijke plaats in bij de EHBO en daaraan verwante instellingen als de Lotus en de Hartstichting. Zo leidt hij op onvermoeibare wijze als voorzitter, reserve-instructeur en oefenleider de zeer bloeiende EH- BO-afdeling St. Annaland. Hij steekt daar zeer veel tijd en moeite in. Al elf jaar verzorgt Heijboer een middag per week cursussen voor leerlingen van groep 8 van de twee basisscholen. Drie avonden per week is hij in touw voor de EHBO en Lotus (landelijke organisatie tot uitbeelding van slachtoffers). Dat laatste is enorm belangrijk voor de oefeningen, die met het optreden van de Lotus-mensen zeer realis tisch aandoen: praktijk gericht. Heijboer oogst met die inspannin gen het succes dat hij zich ten doel heeft gesteld, namelijk zoveel mo gelijk mensen in het bezit laten ko men van een EHBO-diploma." Al vanaf zijn negentiende is Tjid Heijboer actief bij de EHBO. In zijn toenmalige woonplaats Slik kerveer begon hij in 1955 met vrij willigerswerk en in 1961 werd hij bestuurslid. Van 1962 tot 1966 be- kleede Heijboer de functie van voorzitter en instructeur. Bij zijn verhuizing naar St. Annaland liet de EHBO hem niet los en samen met huisarts A.C.J. Noteboom ging Heijboer les geven voor eerste hulp bij ongelukken. In 1968 was de op richting van een EHBO-afdeling een logisch gevolg. Heijboer werd voorzitter en instructeur, welke functies hij nog steeds bekleedt. Sinds 1973 is hij gediplomeerd Lo tus-lid en vanaf 1974 is hij voorzit ter, studieleider en instructeur van de Lotus-studiekring Noord- en Midden-Zeeland. De St. Annalan der maakt vanaf 1976 deel uit van de landelijke Lotus-raad en van de Lotus-rayonraad Zeeland. Vanaf 1976 is hij contactlid van de Hartstichting en organiseert hij jaarlijks de bekende collecte. En sinds 1984 organiseert Heijboer elk jaar een cursus hartreanimatie met twee keer per jaar, de verplichte herhalingslessen. De EHBO is een zeer frequent ge bruiker van het dorpshuis en zo kwam Heijboer in 1976 in de be heerscommissie. Tot 1990 als se cretaris en daarna als voorzitter van de Wellevaete. Dat brede scala van maatschappe lijke activiteiten leverde Heijboer dinsdag de benoeming tot lid in de Orde van Oranje Nassau op, waar voor de burgemeester hem de bijbe horende medaille opspeldde. Mevr. Van der Munnik, de echtgeno te van de burgemeester, was vorige week maar eens gaan buurten bij mevr. Bijl hoe het met haar ging. Ze was immers pas thuisgekomen van een heupoperatie en zou ze 29 april de onderscheiding wel in ontvangst kunnen nemen? De dames kennen elkaar onder meer van de NCVB, dus dat bezoek wekte geen argwaan. De 78-jarige Thoolse is echter een zeer vitale vrouw en dat bleek ook nu weer. Met krukken lopen is wat moeilijker, maar er zijn ergere din gen op de wereld. Mevr. Bijl heeft wel voor hetere vuren gestaan. Zowel binnen als buiten het zorg centrum Ten Anker, waar ze een ap partement bewoont, deed en doet ze de afgelopen decennia op zeer goe de en geheel belangeloze wijze veel vrijwilligerswerk voor (gehandi capte) ouderen, zo bracht de burge meester dinsdagmorgen naar voren. "Zij heeft zeer velen aan zich ver plicht in nogal wat functies, die zij voor kortere of langere tijd heeft vervuld." Vanaf 1964 tot 1983 was mevr. Bijl vrijwilligster bij het wel- farewerk van het Rode Kruis, waar voor ze ook 7 jaar lid was van de welfareraad Zeeland. Van 1966 tot heden is ze lid van de evangelisatie- groep op camping de Pluimpot. Mevr. Bijl zorgt voor de huisves ting van de groep en het versprei den van folders. Van 1983 tot 1988 was ze ook penningmeester van die groep. Van 1970 tot 1995 was de Thoolse vrijwilliger bij het Roöse- velthuis te Doorn, een vakantie oord voor gehandicapten en fami lie. Van dit tehuis is burgemeester Van der Munnik sinds een halfjaar voorzitter. Mevr. Bijl was 20 jaar bestuurslid van de Nederlandse Christen Vrou wenbond (NCVB), van 1971-1991, o.a. mede-organisator van de jaar lijkse wereldgebedsdag. Verder 22 jaar actief voor de Zeeuwse Vrouwenraad in Tholen, van 1972-1994. Eerst als gastvrouw van de bejaardensoos en begeleid ster van gehandicapten en langdu rig zieken naar hun vakantie-adres. Vanaf 1988 was ze ook bestuurs lid/algemeen .adjunct van de 100 le den tellende soos. Kerkelijk was mevr. Bijl actief als diaken van de Hervormde Gemeente Immanuël. Ze sprak vanaf 1983 tot heden als bestuurslid van het Pot Meijerfonds mee over de besteding van de gel den aan armlastige mensen die niet in aanmerking komen voor een so ciale uitkering. (Het Pot Meijer fonds beheert een legaat). Vanaf 1984 tot heden is mevr. Bijl ook lid van de eilandelijke werk groep Graag Gedaan, een vrijwilli gersorganisatie die haar werkterrein in de hele gemeente Tholen heeft. Het is een soort mantelorganisatie, die desgevraagd aan veel - meestal oudere - mensen allerlei kleine hulp aanbiedt. Dit werk is van huishou delijke of begeleidende aard. "Mevr. Bijl is geknipt voor dit werk", concludeerde de burge meester. Hij noemde ook nog haar vrijwilligerswerk voor het Rode Kruis Tholen tot 1983. En ze coördineert ook al 25 jaar collectes voor o.a. het Leger des Heils, Phi ladelphia en het Kon. Wilhelmina- fonds. Binnen Ten Anker is mevr. Bijl da gelijks in de weer om het de oudere bewoners van het centrum (met 22 aanleunwoningen, een serviceflat met 50 appartementen, een verzor gingshuis met 60 plaatsen en een verpleeghuis met eveneens 60 plaatsen), naar de zin te maken. "Alles overziende, kan de conclu sie luiden, dat we hier te maken hebben met een vrouw met een gouden hart en gouden handen voor de oudere, veelal gehandicapte, me demens. Niets is deze opgewekte vrouw teveel om het hen naar de zin te maken in hun laatste levens fase. De grootste beloning voor haar, zijn telkens weer de dankbare blikken en woorden, die zij van de mensen ontvangt", zo besloot de burgemeester, die mevr. Bijl de on derscheiding opspeldde die hoort bij de benoeming tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Mevr. Bijl-Vermaas, herstellende van een heupoperatie, verlaat met familieleden het gemeentehuis in St. Maartensdijk. Oud-burgemeester van Nieuw-Vossemeer en oud-wethouder van Sint-Philipsland A.A. Rijstenbil (links) praat met C.J. Moerland, voormalig wethouder van Tholen. Beiaardier Gerard de Waardt was aangetrokken om op een keyboard de bijeenkomst muzikaal op te lui steren met onder meer vaderlandse liederen. In een vitrine lagen 'kroonjuwelen' gemaakt dopr dhr. Jasperse uit Terneuzen (oud-inwo ner van Sint-Maartensdijk). De opkomst van de genodigden was met 56 procent niet slecht. Aanvankelijk wilde men de bijeen komst in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk houden, maar dat bleek te klein. De meeste aanwezi gen namen de uitnodiging aan om dat ze eenvoudigweg uitgenodigd waren, omdat ze het een aardig ini tiatief vonden of omdat het ze leuk leek om weer eens 'oude bekenden' te zien. Zo ook oud-dijkgraaf H. van Gorsel uit Tholen: "Ik ben al een heel tijdje uit de running en het is best leuk om weer eens wat be kenden te zien. Bovendien vond ik het wel een goed idee, zo'n mid dag". De tachtiger was in goed ge zelschap van zijn zoon J.L. van Gorsel die juist dezelfde dag pas geridderd was. De 50-jarige Van Gorsel is daarmee - voor zover ge- meentevoorlichter Bakx zich kan herinneren - de jongste gedecoreer de van Tholen. Nadat met een oranjedrankje een toast werd uitgebracht op het vors tenhuis, kwamen mevr. C.C. Stout jesdijk-Engelvaart en L. Hage aan bod met een sketch over de 'lintjes regen'. Aanvankelijk kwam mevr. Stoutjes- dijk alleen op het podium in haar Thoolse klederdracht en met een paraplu met medailles eraan. Haar 'Lindert' was ze kwijtgeraakt. Die bleek echter in de zaal te zitten, want Hage is zelf ook een gedeco reerde. "Uust, uust, hebruuk j'n ola", riep hij vanuit de zaal toen mevr. Stout- jesdijk beweerde dat hij haar in de steek had gelaten. Uiteindelijk zet ten ze de sketch dan toch samen voort. Na afloop gingen alle onder scheiden Tholenaren nog met el kaar op de foto. De gemeente deed 109 uitnodigin gen de deur uit naar Tholenaren die ooit een koninklijke onderscheiding ontvingen. Daarop kwamen 61 po sitieve reacties terug, 27 mensen meldden zich af en de resterende 21 gaven geen antwoord. Maar inclu sief de 'aanhang' waren die 61 ge decoreerden genoeg om de feest zaal van Meulvliet te vullen. Bur gervader H.A. van der Munnik stond aan de deur om handjes te schudden, net als gemeentevoor- lichter F.A.RM. Bakx. De gasten verspreidden zich door de zaal en gingen aan de diverse ta fels zitten om koffie of thee met een bleekroze 'oranjegebakje' te nuttigen. De zaal was zeer oranje gezind versierd met vlaggen, oranje wimpels en prominent een foto van het vorstenpaar. Burgemeester Van der Munnik leg de de aanwezigen uit waarom deze middag ingesteld is. "Na het uitrei ken van een onderscheiding, kom je elkaar vaak niet meer tegen. Je krijgt een onderscheiding vaak bij een afscheid of als je met pensioen gaat. Wij vonden het goed om men sen die op maatschappelijk vlak op zoveel manieren actief zijn ge weest, met elkaar kennis te laten maken", zei Van der Munnik. "Daarnaast is het een blijk van waardering voor wat u heeft gedaan voor de samenleving. En u bent ook een verlengstuk van anderen die geen koninklijke onderscheiding hebben, maar wél belangeloos goed werk verrichten." De burgemeester haalde de ko ningsgezindheid van Tholen naar voren en verzocht daarop de aan wezigen staande de verzen 1 en 6 van het Wilhelmus te zingen. Dat ging de gedecoreerden aanmerke lijk beter af dan de gemiddelde voetballer. Oud-raadslid en muziekbestuurder W.L. Bijl en zijn echtgenote M.H. Bijl-Vaders heffen het glas op het vorstenhuis. Brigadier Van Tol, die de op vakantie zijnde Thoolse chef Krombeen verving, feliciteert Van Ast met zijn onderscheiding. Links mevr Van Ast met kleinkind.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11