JV-& Nieuwe bewoners Maartenshof krijgen sleutel van hun woning Bestuurlijke rellen teisteren Tholen Oranjecomité stopt ermee in Philipsland Ruim 380 kinderen bij praktisch verkeersexamen van veilig verkeer AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Jeugdwerk liever niet in Maartenshof Fietsdag voert langs tuinbouwkas LA. Kampman schreef zich bijna drie jaar geleden al in Na dertig jaar weer in Oud-Vossemeer met drie basisscholen Donderdag 24 april 1997 53e jaargang no. 22 Snelheids controle PvdA-fractievoorziter M. van de Linde: Animo voor koninginnedag loopt terug Minder donateurs Osteopaat D66 wil bank voor ambtenaren Deze week Verontschuldiging Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Elf procent van het aantal auto mobilisten dat zondag door de politie werd gecontroleerd op snelheid, reed te hard. De radar wagen stond 's morgens van tien voor elf tot half één op de Poortvlietsedijk te Scherpenis- se. Daar werden 352 voertuigen gecontroleerd en 50 bestuurders reden te hard (veertien procent). De hoogst gemeten snelheid be droeg 126 km per uur, waar 80 km de limiet is. Vervolgens postte de politie van vijf over één tot vijf voor half drie op de Krabbenkreekweg te Sint-Phi- lipsland. Daar mag 100 km per uur gereden worden, maar van de 175 bestuurders die passeer den, reden er negentien (elf procent) te hard. De snelste reed 124 km per uur. Tenslotte werd er op de Oesterdam ge controleerd. Ook hier geldt een limiet van 100 km per uur. Van kwart voor drie tot vier uur kwamen hier 364 voertuigen voorbij waarvan er 33 (negen procent) te hard reden. De hoogste snelheid was hier 144 km per uur. De 70-jarige L.A. Kampman krijgt de sleutels voor zijn huurwoning begane grond op de hoek achter hem) in Maartenshof van K. Steijn, medewerker verhuur!bewonerszaken van de stichting Beter Wonen. Vanaf vandaag wordt het druk in Maartenshof, het nieuwe jeugd- en jongerenwerk Tholen. Zij breken aan de woning ontdekken, woonzorgcentrum aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk. is nu n°g ondergebracht in de voor- Ook het gebruik van de recreatie- Alle nieuwe bewoners krijgen vanaf negen uur de sleutel van ™Hëe kleuterschool aan de Radda zaal wordt toegelicht. «ZLZ O L) hun huis na het tekenen van het huur- en koopcontract. Vrij dag kan het schoonmaken beginnen en in de loop van de vol gende week zullen de eersten hun intrek nemen in een van de Het gemeentebestuur van Tholen geteisterd door bestuurlijke rellen. Zo kijkt de fractie van de PvdA terug op 1996. Soms gingen die rellen over ingrijpende beslissingen zoals de uitbreiding van het gemeente huis, de ambulance en het plan buitengebied. De beslissingen van de Thoolse raad kwamen af en toe moeizaam tot stand. En bij de herzie ning van het plan buitengebied was de PvdA een roepende in de woe stijn. Zo schrijft fractievoorzitter M.A J. van der Linde in het jaarver slag van de afdeling Tholen van de PvdA. .De grootste 'rel' is voor de PvdA steeds in de achterkamers bevindt'. de herziening van het plan buiten gebied geweest. De PvdA was de enige partij die het collegevoorstel steunde om in bepaalde delen van het Thoolse buitengebied varkens houderijen toe te staan. 'Tot twee maal toe werd het voorstel verwor pen. Het plan dat uiteindelijk door een meerderheid van de raad is ge presenteerd onder de leus 'geen in tensieve veehouderij en geen beper kingen van de Thoolse bedrijven' kon bij onze fractie niet door de beugel. Wij hebben ervoor gepleit de mo gelijkheid tot omschakeling naar intensieve veehouderij, die in heel onze gemeente mogelijk zou wor den, uit het plan te schrappen'. Bij de algehele herziening van het plan zou dan volgens de PvdA be keken moeten worden waar en in welke mate omschakeling mogelijk zou zijn. Maar dat was volgens Van der Linde aan dovemansoren ge zegd. 'Een aantal Thoolse onderne mers heeft van zijn vrijheid gebruik gemaakt en hun bedrijf verkocht aan een Brabantse varkensfokker. De provinciale planologische dienst heeft inmiddels het plan negatief beoordeeld en er liggen aanvragen voor in totaal 111.000 varkens. Tel uitje winst.' Van der Linde noemt ook andere zaken die een rel hebben veroor zaakt: de reconstructie van de Ten Ankerweg in Tholen die geblok keerd is, de haven van Sint-Philips- land die dicht moest en nu open blijft en de uitbreiding van het ge meentehuis wat hij omschrijft als een 'publiek geheim dat zich nog Wie denkt dat er niets meer goed gaat op Tholen, heeft het volgens de PvdA mis. 'Op een aantal be leidsterreinen scoren we zelfs op een landelijke schaal goed. Ons so ciaal beleid kan vele gemeenten tot voorbeeld zijn. Het vestigingsbe leid voor bedrijven in de kern Tho len is een succes. Het jeugd- en jongerenwerk loopt verrassend goed. Ons voorzieningenniveau en ons subsidiebeleid zijn zeker niet onder de maat. Als dat allemaal kan met een belastingniveau dat tot de laagste in het land behoort, dan gaat het zo slecht nog niet.' De moeizame besluitvorming in de raad kwam volgens Van der Linde niet alleen vanwege de verschillen tussen de collegepartijen en de op positie, maar ook omdat er verschil in inzicht bestond tussen het colle ge van SGP, PvdA en CDA en de collegepartijen zelf. De PvdA-frac- tie heeft zich volgens Van der Lin de in veel collegevoorstellen kun nen herkennen, 'ook als het om minder populaire beslissingen gaat'. Toch is de PvdA niet tevreden over het afgelopen jaar. De besluitvor ming hapert en er zijn problemen in de relatie tussen het bestuur en de burgers. 'Uit de heftige reacties op sommige van de gemeentelijke plannen blijkt dat de boodschap niet helemaal goed overkomt.' De fractie pleitte voor een onder zoek naar de verhouding tussen het bestuur en de burgers, maar het col lege zou eerst de kernbezoeken aan een kritisch onderzoek onderwer pen. De PvdA is nog in het onge- 44 woningen van de stichting Beter Wonen. Of koninginnedag volgend jaar in Sint-Philipsland nog ge vierd wordt, is allerminst zeker. Het driemanschap dat het plaatselijke oranjecomité vormt, hoopt van wel. Maar voor taan zullen anderen de kar moeten trekken. Jan van Oudenaarde van Veilig Verkeer Nederland drukt zijn stopwatch in. Elke minuut vertrekt er een leerling om het praktische verkeers examen af te leggen. Deze week en begin volgende week stappen zo'n 380 leerlin gen van zeventien Thoolse basisscholen op de fiets om het praktisch verkeersexamen van Veilig Verkeer Nederland af te leggen. Vandaag (donderdag) zijn Oud-Vossemeer, Scherpe- nisse en Poortvliet aan de beurt. Als het kantoor voor het Thoolse open jeugd- en jongerenwerk ver huist naar het woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk, dan is de jeugd- en jongerenwerker R. van den Bogaard daar helemaal niet blij mee. Over die mogelijk heid wordt momenteel overleg ge pleegd tussen de gemeente, de stichting jeugd- en jongerenwerk Tholen en de stichting voor regio nale zorgverlening (SVRZ). Van den Bogaard zei dat donderdag avond op de jaarvergadering van de PvdA waar hij zijn activiteiten toe lichtte en zijn wensen kenbaar maakte. Volgens Van den Bogaard wil de gemeente dat hij meer coördinerend optreedt dan uitvoerend. Volgens de jeugdwerker is het echter een mis vatting dat hij de activiteiten alleen maar coördineert. 'Ik zal jongeren moeten zien. De contacten tussen de jeugd en mij kunnen niet alleen maar via vrijwilligers lopen. Met een kantoor in het woonzorgcen trum ben ik helemaal afgesloten.' Fractievoorzitter M.A.J. van der Linde verdedigde de mogelijke ver huizing uit de voormalige kleuter school in de RUadda Barnenstraat naar het gloednieuwe centrum voor ouderen aan de Bloemenlaan. 'Te genwoordig willen we ouderen juist niet isoleren als er over nieuwe huisvesting wordt geproken. Beter is het om zo'n centrum te combine ren met anderen.' Maar Van den Bogaard zei dat ouderen wel ge steld zijn op kleuters, maar dat ze niet zitten te springen om jongeren op een brommer te zien aankomen. 'Geloof me, dat is echt niet zo.' Van der Linde zei de combinatie toch niet verkeerd te vinden. 'Het is voor ons niet meer op te brengen', vertelt mevrouw J.W. Verstrate-Stols, die samen met M. Bomas en M.M. van Nieuwenhuij- zen het comité vormt. Al jaren wordt tevergeefs naar versterking gezocht. Ook is geprobeerd vereni gingen er bij toerbeurt bij te betrek ken, zodat het oranjecomité zich tot een coördinerende rol kon beper ken. 'Het kwam echter steeds op dezelfde verenigingen neer. Neem de fietstocht over het eiland, die we dit jaar houden. Er zijn dertig ver enigingen aangeschreven om zich langs de route te presenteren of iets te organiseren. Slechts zeven heb ben positief gereageerd.' Dat zijn de voetbal-, tennis- en gymvereniging, het Rode Kruis, Agrarisch belang, de jeugdbrandweer en de jeugd soos. Het programma van dit jaar zal het laatste zijn, dat het huidige comité op poten zet. De belangstelling van de inwoners voor koninginnedag neemt volgens het oranjecomité gestaag af. Men- Zo ook de 70-jarige L.A. Kampman uit de smalstad. Hij was een van de eersten die zich voor het woonzorg centrum inschreef. "Dat was al op 6 juni 1994. Ik heb op het formulier geschreven: in het nieuw te realise ren woonzorgcentrum. Anders ner gens. Er stond toen nog geen spa in de grond," herinnert Kampman zich. "Ik wilde al een poosje kleiner gaan wonen. Waar ik nu woon, is het te groot." De oud-postbeambte van de PTT is aan zijn derde wo ning toe. Bijna 52 jaar woonde hij in het postkantoor aan de Noord poort (eerst beneden, later boven) en sinds negentien jaar in een een gezinswoning van de stichting Be ter Wonen aan de Bloemenlaan, een paar honderd meter van het nieuwe Maartenshof. Dagelijks heeft hij de sloop van het oude Sint Maartens hof en de bouw van het nieuwe Maartenshof kunnen volgen. sen bepalen liever zelf hoe ze de dag doorbrengen, dan dat ze actief meedoen aan het programma. 'De respons is magertjes', aldus mevr. Verstrate. Daar komt nog bij dat het aantal donateurs slinkt en dat nieu we moeilijk te werven zijn. Vorig jaar is bij hen geen geld opgehaald, omdat toen niets is georganiseerd in verband met het bezoek van de ko ninklijke familie aan Sint-Maar tensdijk. Advertenties van bedrijven in het programmaboekje verschaf fen het comité voldoende financiële armslag om de festiviteiten van dit jaar te bekostigen. Het is een een voudig programma, realiseert het oranjecomité zich. Doorgaan op de oude voet ziet men niet meer zitten, maar men hoopt dat anderen de draad op willen pak ken zodat koninginnedag ook in de toekomst in Sint-Philipsland ge vierd blijft worden. 'Een paar jaar geleden is iets dergelijks in Oud- Vossemeer gebeurd, en dit jaar in Wouw', aldus mevr. Verstrate. Het programma voor koninginnedag vindt u elders in deze krant. Het grote voordeel van de woning in het woonzorgcentrum boven een bejaardenwoning is, dat hij een ex tra slaapkamer voor logés heeft. De huurders mochten een maand gele den een voorkeur voor een woning opgeven. De eerste keus van Kamp man is gehonoreerd en daar is hij heel content mee. "Ik zit in de tweede rij in het midden. Niet te dicht bij de Bloemenlaan en niet te dicht op de polder. Ik vond dat wel een mooie plek." Kampman kijkt op het weiland met bomen van het terrein waar ooit het kasteel van Ja- coba van Beieren stond en vanuit de hoek van zijn woonkamer is ook de kerktoren te zien. "Het is een leuk zicht." Alle dertig huurwoningen worden bezet, maar met de verkoop van de koopwoningen vlot het niet erg. Van de veertien zijn er nog maar vier verkocht. Binnenkort gaat Be ter Wonen de boer op om kopers voor de woningen te vinden. Van de drie grote kantoorruimtes die aan derden kunnen worden ver huurd, wordt er een bezet door de osteopaat F.D. Zweedijk, die nu ook al praktijk houdt in het zorg centrum Ten Anker in Tholen. Mo menteel vindt er overleg plaats over het huisvesten van de stichting Deelnemers aan de landelijke fiets dag kunnen op 10 mei êen route van 33 kilometer over Tholen rij den. De VVV heeft een tocht uitge zet door de polders. Routebeschrij vingen zijn al vanaf zaterdag ver krijgbaar op het VVV-kantoor in Sint-Maartensdijk. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan een project van de hartstichting. De landbouworganisaties spelen ook weer in op de fietsdag. Dit keer is de tuinbouwkas van de familie Scherpenisse aan de Weg van Kod de in Sint-Annaland voor het pu bliek opengesteld. Voor de landelijke fietsdag kan er op 10 mei gestart worden bij het VVV-kantoor op de Haven in Sint- Maartensdijk en bij café 't Pack- huys aan de Stoofdijk in Stavenisse. Tussen negen en één uur zijn de routebeschrijvingen daar te koop. jeugd- en jongerenwerk Tholen. Zij is nu nog ondergebracht in de voor malige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. Ook wordt bekeken of de stichting welzijn voor ouderen onderdak kan vinden in het woonzorgcentrum. In de twee kleine kantoorruimtes is plaats voor de zorgcoördinator en het prikcentrum. Nu het centrum nagenoeg klaar is, zijn er ook andere groepen ouderen die belangstelling hebben om ruim te in het centrum te gebruiken. Zo bekijken de gymclub voor ouderen (Meer bewegen voor ouderen) en de dansgroep De Zeeuwse Reie of het mogelijk is hun activiteiten in Maartenshof onder te brengen. Ook de afdeling Sint-Maartensdijk van de Anbo en de bejaardensoos tonen interesse. Vandaag krijgen de bewoners uitleg over het gebruik van de centrale verwarmingsinstallatie en hoe te handelen wanneer ze technische ge- Een alternatief voor de uitbreiding van het gemeentehuis zou aankoop van de Rabobank kunnen zijn. Dat vindt D66, die hierover vragen heeft gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De democraten zijn ervan overtuigd dat extra werktruimte voor de ambtena ren nodig is, maar ze wijzen het uit breidingsplan af dat door het colle ge is uitgebroed. Deze krant meld de onlangs dat de Rabobank even tueel elders onderdak wil zoeken vanwege de krapte in het huidige onderkomen. Het bankkantoor ligt op een steenworp afstand van het gemeentehuis, aan de Markt in Sint-Maartensdijk. D66 wil weten of ook het gemeentebestuur dit kan toor een goed alternatief vindt én of het bereid is deze mogelijkheid te onderzoeken. Het bouwplan dat er ligt - maar waarover de politiek in het openbaar nog geen besluit heeft genomen - voorziet in zo'n 500 vierkante meter netto vloeropper vlak tegen een prijs van 5,5 miljoen gulden. Aankoop en inrichting van het bankgebouw leveren volgens D66 een grote besparing op. Verder zou tijdwinst geboekt kunnen wor den, omdat planologische en ontei geningsprocedures achterwege kun nen blijven. 'Realiseert het college zich dat hierdoor ook een burger die nadeel van de uitbreiding zou hebben, kan worden ontzien?' vraagt D66. Daarmee doelt de frac tie op het voornemen om het schil dersbedrijf Hage aan de westkant van het gemeentehuis te onteigenen voor het realiseren van de uitbrei ding. D66 wil een principebesluit over deze kwestie nemen en vraagt het college daarom, ze op de agen da te plaatsen voor de vergadering van de gemeenteraad van 28 april breken aan de woning ontdekken. Ook het gebruik van de recreatie zaal wordt toegelicht. De belangstelling voor het prak tisch verkeersexamen is de laatste jaren toegenomen, dankzij het feit dat de afdeling Tholen van VVN meer vrijwilligers op de been kan brengen. Want ouders zijn onont beerlijk voor het welslagen van het examen; zij staan op de controle posten met de lijsten van de deelne mers en kijken of de kinderen hun hand uitsteken bij het afslaan, ach terom kijken en niet te hard rijden. Vanwege de toename van het aantal scholen streeft VVN ernaar om het examen niet meer jaarlijks van alle scholen tegelijk af te nemen maar te verdelen over twee jaar. In Sint- Annaland is dat al het geval. Op die manier wordt het werk gespreid en kan VVN meer aandacht besteden aan de voorbereidingen. Sind dertig jaar is er vanmorgen weer een praktisch verkeersexamen in Oud-Vossemeer. Daar doen ook alle drie de basisscholen aan mee: Die Heenetrecht (11), de Ark (11) en Sint-Anthoniusschool (8). De kinderen vertrekken in de Raad huisstraat. Vanmiddag zijn Scherpe nisse en Poortvliet aan de beurt. Op het parkeerterrein aan de Spuidam- straat in Scherpenisse vertrekken 19 leerlingen van de Groen van Prin- stererschool, en 9 van de Ooster- scheldeschool uit Scherpenisse en 9 van de Eevliet uit Poortvliet. Vrijdag vertrekken in Sint-Maar tensdijk 28 kinderen van De Rie- burch en 14 van de Juliana van Stolberg van de Markt voor hun examenrondje door het dorp. Ten slotte gaan maandagochtend de leerlingen uit Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder van start aan de Kerkring: Koningin Julianaschool (37), De Luyster (24) erl Het Kom pas uit AJP (17). Gisteren was het in Tholen een drukte van belang. Daar vertrokken Thoolse Industriebond FNV groeit naar 456 leden met 7 jubilarissen Veiling St. Annaland investeert 3,5 ton in overkapping en zaaddrogerij Danisco verbetert kwaliteit van industrieterrein St. Maartensdijk De verandering van drukkerij van Axel naar Vlissingen is helaas met nogal wat fouten gepaard gegaan. In de Eendrachtbode van 17 april zijn daardoor verkeerde teksten op genomen en sommige berichten niet gezet. Door een technische on volkomenheid in het zetsysteem ontstonden er bij letters met leeste kens ook nogal wat fouten. Verder ontstond er vertraging in de expedi tie. Wij bieden de lezers onze ver ontschuldigingen aan voor deze te kortkomingen. Vanaf heden moeten die aanloopproblemen overwonnen zijn. De uitgever. op de Markt om beurten 99 kinde ren van vier scholen: Eben-Haëzer (33), De Regenboog (29), Ter Tolne (25) en De Kraal (12). De Rehobothschool in Stavenisse beet dinsdagmorgen met 79 leerlin gen de spits af. Het was de eerste maal dat deze school meedeed. En De Schalm kwam met 21 leerlingen naar het Van der Lek de Clercq- plein. Voordat de kinderen vertrekken wordt de fiets nog eens nagekeken. De vrijwilligers van VVN kijken dan of er na de eerste controle een paar weken daarvoor, nog gebreken zijn. Volgens J. van Oudenaarde zijn de meeste fietsen in orde. Voor koninginnedag hoopt VVN de di ploma's uitgereikt te hebben. Gemeente huurt krachten in voor zwembaden en voor varkens Accelerando zet bij de twee de uitvoering puntjes op de i; SPS kan bewogen seizoen met promotieduels afsluiten MEN KAN EEN PAARD BIJ DE BEEK BRENGEN, MAAR DRINKEN MOETEN HET ZELF Dit nummer bestaat uit 20 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1