Die hoeje ouwe tied Tj Heijboer Stamreeks van Izaak Deurloo Krukels of kreukels eten met krentenbrood gezellige bezigheid Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE Donderdag 17 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 5 Jammer dat Pasen weer al voorbij is, voordat er in deze krant, die wekelijks vol staat met actueel nieuws, plaats was voor een 'Zeeuws mael'. Want ditmaal stond er een echt Zeeuws paasmaal op het menu: 'Krukels mee kren- tebrood'. Hoewel: zijn het nou krukels of kreukels want op Flupland en in de Polder zeggen ze kreukels, evenals in Oud Vossemeer en Tholen, maar in de andere dorpen is het 'krukels'. Maar hoe je ze ook noemt, dat kleine spi raalvormige wormpje is voor vele Zeeuwen een ware lek kernij Gezellig Met stroopvet Een Zeeuws maal Spugen Wie herinnert zich geen bepaalde dingen uit zijn jeugd, gebeurtenissen, tradities. Toen we in de jaren 1945-1949 naar de mulo in Tholen fietsten kon je, zover ik me her inner, twee dagen in de week zeggen: Machteg lieve, wat stienkt dat! Dan was het beertjesdag in Tholen. Je rook en zag de wagen, door paarden getrokken, geladen met volle en lege stronttonnetjes al in de verte. En dandiep adem halen, je neus dicht knijpen en fietsen zo hard je kon om voorbij de houwe koesse te kommen. Roze invasie Molenweg 28, St. Annaland Tel:. 652408, voor21 april door J.J. van de Velde ste Paasdag aan de krukels zitten, dan eten ze zo'n 4 kilo met 5 man op. Niet alleen met krentebrood hoor, zegt zij vrouw, ook andere broodsoorten komen op tafel. Jan geeft trouwens niet eens zo om kren tebrood. Met die 4 kilo krukels zijn ze al gauw zo'n uur zoet. Je moet er gewoon lekker voor gaan zitten. En dat doen nog veel Scherpenissena- ren, want voor Pasen zijn er zekei zo'n 30 tot 40 rapers aan de diek gesignaleerd. Bij de Scherpenisse- sluis liggen de grootste. Je eet ze tegenwoordig zowat het hele jaar door, als borrelhapje bij voorbeeld. Er zijn echter tijden geweest, dat de krukels. voorname lijk met Pasen op tafel kwamen, met krentebrood. En na het Paasfeest werd er geen krukel meer gegeten, want dan waren ze niet meer goed. Dat zegt Jan de Graaf uit Scherpe- nisse. Jan van Lauw kan ik hem beter noemen, anders weet niemand in Scherpenisse wie er bedoeld wordt. Vroeger had iedereen wel zo'n bijnaam, maar dat komt tegen woordig steeds minder voor, zegt zijn vrouw, die bij ons komt zitten nadat ze de krukels in de keuken aan de kook heeft gebracht. 'Krukels mee krentebrood' of is het 'krentebrood mee kreukels?' Dat zal tegenwoordig niet zo veel meer worden gegeten met Pasen, dachten we bij de culinaire redactie. Toch stond het dit jaar nog bij vele gezin nen op het menu in Tholen en Sint Philipsland en volgens Jan de Graaf vooral in Scherpenisse en Smurdiek. Op de vraag waar deze Zeeuwse tra ditie vandaan komt, moet hij het ant woord schuldig blijven. "Gewoon, het is Pasen en dan eet je gezellig 'krukels mee krentebrood.' Het is dus een echte gezelschapsmaaltijd, want als Jan met zijn familie op Eer- De Graaf raapt ze zelf niet meer, maar toen hij zo'n 10-13 jaar was, ging hij in de week voor Pasen samen met zijn moeder iedere dag 'naar de diek.' Ze raapten dan op bestelling voor 25 cent de kilo. Wat ze over hadden, leurden ze uit. Dat was gewoon uit armoede. Je had dan een extraatje voor Pasen. Er waren meer rapers op bestelling, zoals Piet Suurland en Joane van Coba, herin nert De Graaf zich nog goed. Hij weet niet beter of met Pasen zijn er 'krukels mee krentebrood.' In die tijd gebeurde dat niet met echte boter of becel op je brood, maar met stroopvet. "Dat was het smeersel, want werd er geslacht, dan ging er geen druppel vet verloren. Dan at je 's ochtends brood met stroopvet en 's avonds brood met stroopvet. Ik at het graag, maar nu mag ik het niet meer", zegt Jan spijtig. Begin jaren vijftig, toen Jan pas getrouwd was, ging hij in de winter wanneer er niet veel werk was, ook krukels rapen, maar dan voor de ver koop naar Yerseke. De krukels wer den dan meegegeven aan schipper Gerard Larooy en die bracht de opbrengst in een loonzakje mee terug. "We raapten dan voor 35 cent de kilo en hadden ongeveer 25 kilo in twee dagen. Er zijn nu nog men sen die rapen voor de visboer. Of als je zelf een maaltje nodig hebt, dan ga je ook zelf rapen. Die koopje hier natuurlijk niet bij de visboer." Deze Pasen gingen de zoon en schoonzoon van Jan de Graaf om de krukels. Je rekent een kilo per per soon. Laat ze eerst een dag en een nacht spugen in zout water. Dan nog eens goed afspoelen, zodat er geen kruimel zand meer in zit. Neem dan De 'houwe koesse' met de tonnetjes in de Bosstraat, met links M. de Laater en rechts L. Aalbrechtse. remug v^reïllügW PnHHUg VY£Wt raWfféntBSWerènlugWertniugWe De mensen van de gemeente haal den het volle tonnetje bij de gezin nen op en ze gaven een lege terug. De huizen die geen achterom had den, nou dan ging men gewoon door de winkel of door de gang, net zoals het uit kwam. De man liep met zo'n tonnetje op zijn schouder. Waar ze met de inhoud bleven weet ik niet; misschien wel in de Vest. In de andere dorpen van het eiland loste iedere inwoner het zelf op. Als je een tuin had, groef je een put en als het donker was - je gaf je buren geen overlast - deponeerde je daar de inhoud in. Was het vocht gezakt, dan ging er grond over. Tegen de kinderen werd gezegd: dae mag je nie loape, dae leil d'n beer. Wan neer je geen tuin had, bracht je 's avonds laat de ton op de kruiwagen naar een of andere mispit. 't Uusje stong oaltied buuten, meestal een houten hokje. Een deur met een hartje. En binnenin een soort bankje van wand tot wand met in het midden een houten deksel, waaronder het tonnetje. Op het Mö ja, we zulle mö dienke, varrekes stienke, mö held stienk nie. Is er dan niemand die deze ontwikkeling tegen kan houden? Moed ouwe! Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-60226. bankje keurige papiertjes, gescheurd van oude kranten. Langzamerhand werd de trekplee gemeengoed, met septic tank. De septic tank, een gro te betonnen bak, werd ingegraven in de tuin, afwatering op de riolering. Een hele verbetering, behalve dan wanneer hij verstopt zat. Later werd door de gemeente de riolering ver beterd en was er geen septic tank meer nodig. Ook het waterschap - deed zijn best, met rioolbemaling en zuiveringsinstallaties. Nu heeft ieder huis een luxe toilet, hygianisch en mooi. Als je over ons eiland fietst, voel je een frisse wind, adem je schone lucht in en zie je een mooi landschap met prachtige vergezichten. Totdat, nog niet eens zo lang geleden, een ramp op ons af kwam. Je kunt 't hloave of nie, mö 't is echt waer. De varkensboeren kregen lucht van ons eiland enze kwamen. Ze kregen toestemming van de gemeente. Zelfs een van onze wethouders ont dekte dat ons eiland zo'n zuivere lucht had. Zo zuiver, dat hij zelfs sprak van een achterstand in ammo- niakuitstoot. Dat liek me noe net iets om hrüs op te wezen! We krijgen een rooze invasie, zo'n 125.000 var kens op een inwonertal van onge veer 20.000. Die varrekes zó wat afschiete, in stienke. In wat dienk je van 't landschap mat al die schuren, oe tat 'r uut hae zien. In de pol- derwaggetjes, die worre wd rot her- aeje deur die zwaere vrachtwae- hens. J' ou j'n arte vast. Vroeger hadden vele mensen een varrekeskot. Een biggetje werd ophezet en vetgemest. A je op vesite kwam, most je nae dat baasje haen kieke oe hoed at 'n hroeide; zo'n. varrekje was de mansen d'r spaer spot. Het at met de pot mee, gekook te krieltjes uut d'n of. In 't naejaer wier d'r heslacht. De slager kwam, er werd geborreld, een drukte! van jewelste. Woste maeke, darremen krauwe. 's Avonds was het keutjes- aeved. Later mochten de mensen in het dorp geen biggetje meer opzette, het was onhygiënisch. Die hoeje ouwe tied, zeggen de mensen. En dan ga je nadenken. "Waar gaan we op ons eiland naar toe. Een tweede Peei? Vroeger met je neus dicht langs de houwe koesse, nu met je neus dicht langs de vdrre- kesstallen. Jammer dat dit alles zo gegaan is. Tholen daar kun je niet omheen. Je kent dat bord toch wel? ruim water en breng het aan de kook met een eetlepel zout en flink wat peper. Als het water kookt, de kru kels erin doen, weer aan de kook laten komen en zo zachtjes een uur tje laten koken. Dat is echt op z'n ouderwets, want tegenwoordig wor den ze korter gekookt en doen ze er wel een takje selderij bij. Dat hoef ik niet, zegt Jan. Giet de krukels af, doe ze eventueel in een schaal. Zet deze zo op tafel met een flinke mand brood erbij, want volgens De Graaf eet je met krukels zeker twee sneden brood meer. Boter voor op het brood en een kopje thee erbij en uw een voudige Zeeuwse gezelschapsmaal kan beginnen. Het is een broodmaal tijd, dus geen toetje tot besluit. We eten nog wel eens een hardgekookt eitje achteraan omdat het dan Pasen is, zegt mevrouw de Graaf. Om de krukel uit de schelp te krij gen, zul je - als je nog niet veel kru kels hebt gegeten - even moeten oefenen. Neem een gewone kop- speld, haal eerst het donkere, harde schijfje van de opening van het schelpje, prik in de krukel en trek hem al draaiend met de richting van het schelpenhuisje mee eruit en proef van dit zilte lekker gepeperde hapje! Tenslotte: vergeet het bakje voor de lege schelpjes niet. Het echtpaar De Graaf uit Scherpenisse aan de krukels. J Op 16 januari 1584 komen we onze stamvader voor het eerst tegen in een akte van de weeskamer van de stad Tholen, waarbij voogden worden beëdigd voor de kinde ren uit zijn eerste huwelijk. Hij wordt dan 'Jan Cornelisse in Deurloo' genoemd, wat er op wijst dat hij woonachtig is in de ten zuiden van Tholen gelegen Deurloopolder. In ieder geval is bekend dat hij een perceel land in de Deur loopolder in pacht had. In 1585 werd Jan als poorter van de stad Tholen ingeschre ven. Later, in de jaren 1589 t/m 1597, was hij schepen van de toen nog zelfstandige heerlijk heid en polder Schakerloo. Gezien zijn bezittinaen en de gevonden akten in Brabant is het aannemelijk dat hij en zijn eerste twee echtgenotes van oorsprong (voor 1584) uit Bra bant kwamen. De overgang van bijnaam naar familienaam vond plaats in een periode dat de meeste per sonen nog met patroniemen werden aangeduid. Vele veld en streeknamen zijn zo tot familienaam geworden. Deze ontwikkeling is er mede de oorzaak van dat er in het verle den een aantal Deurloo's heb ben geleefd die, voor zover thans bekend, geen familie zijn van de in deze genealogie behandelde familie. Wel kan met enige zekerheid gesteld worden dat alle thans levende personen met de namen Deur loo, Deurlo, Duerloo en Duur- loo op deze Thoolse stam zijn aan te sluiten. Debetekenis van de naam Deurloo is niet met zekerheid te geven. Mogelijk betekent de naam 'doorgang, doortocht of buitendijkse waterloop'. In ieder geval is duidelijk dat de naam met water te maken heeft. P.J. Meertens vermeldt in zijn boekje Zeeuwse familie namen: "De naam Deurloo, die 0.a. in Tholen en Scherpenisse voorkomt, zal wel verband houden met een polder ten zuiden van Tholen, de Deur- loohoek, die zijn naam ont leend zal hebben aan de stroom Deurloo, die oudtijds tussen Wemeldinge en Yerse ke stroomde, waar men even eens nog een Deurloohoek kent. Men weet dat Deurloo ook de naam is, die de mond van de Westerschelde bij Vlis- singen draagt. De oorsprong van deze Zeeuwse waternaam is niet duidelijk'. 1. Jan Cornelisse (in) Deur loo geboren circa 1550, land man, poorter te Tholen 9 april 1585, schepen van Schakerloo 1589-1597, wonende Tholen/Schakerloo/Deur- loopolder t/m 1605, daarna te Sint-Annaland, overleden Sint- Annaland tussen 11 januari en 16 mei 1611. Jan was eigenaar van een hoefje met een boomgaard te Heerle en bouw- en weiland te Roosendaal en Kruisland (totaal ca. 21 gemeten), pach ter van 4 gemeten 9 roeden land in de Deurloopolder te Tholen 1587-1594, eigenaar van een hofstede met 15 gemeten 36 roeden bouw- en weiland te Sint-Annaland nabij het Schuttershof 1606-1612 en pachter van land te Sint-Anna land. Hij huwde I circa 1575 Adriaen- ken Jansdr. (Buyemoer), ver moedelijk geboren in Brabant, overleden voor 16 januari 1584, dochter van Jan Buye- moer en N. Jansdr. Verboven. Hij huwde II circa 1584/85 Lijs- beth Adriaens, vermoedelijk geboren Roosendaal/Rietgoor, overleden voor 6 juli 1605. Hij huwde III circa 1605/06 Neel- ken Ingels, weduwe van Mari- nis Ingels, wonende Sint- Annaland, overleden na 20 januari 1613. Uit het tweede huwelijk: 2. Adriaen Jansen Deurloo geboren Tholen/Schakerloo circa 1593 (op 6 juli 1605 12 jaar oud), landman, overleden Schoondorp tussen 25 februari 1637 en 23 december 1638. Hij was eigenaar van een hof stede, boomgaard en 20 gemeten 69 roeden bouw- en weiland te Schoondorp, pach ter van circa 38 gemeten land van de Domeinen te Scherpe nisse. Adriaan huwde I circa 1620 Janneken Jans, overleden Sint-Maartensdijk tussen 23 juli en 16 december 1634. Hij huwde II, ondertrouw Scher penisse 16 december 1634, Jaquemijn Cornelis (Codde), weduwe van Manus Janse Douw, geboren Poortvliet, overleden voor 25 februari 1637. Zij was een dochter van Cornelis Jacobsen Codde en Neeltje Gabriëls. Uit het eerste huwelijk: 3. Jan Adriaens Deurloo, geboren Poortvliet circa 1620, landman, diaken te Poortvliet 1654-1656, 1677, overleden Poortvliet tussen 23 maart 1678 en 7 juni 1679. Hij was eigenaar van een huis op de Kadijk te Poortvliet 1678- 1679, eigenaar van enig land. Jan huwde, als jong gezel van Poortvliet, Tholen 17 mei 1645 Mayken Anthonisse Cobboort, jonge dochter van Poortvliet. Zij was een dochter van Antho ny Marinisse Cobboort, sche pen van Poortvliet, en Jasperi- na N. 4. Adriaen Janse Deurloo gedoopt Poortvliet 9 december 1646, belijdenis Poortvliet 22 december 1665, landman, overleden voor 17 mei 1702. Hij was eigenaar van een huis, erve en boomgaard gelegen te Poortvliet en 23 gemeten 248 roeden bouw- en weiland, pachter van land. Adriaan huwde Tholen 7 mei 1670 (ondertrouw Poortvliet 16 april 1670) Sara Isacks Lagaas (Lavois), geboren Schakerloo, gedoopt Tholen 31 mei 1648, belijdenis Poortvliet 23 decem ber 1664, landvrouw, begra ven Tholen 31 mei 1723. Zij was een dochter van de uit Noord-Frankrijk afkomstige Isaac la Gaige (Lagaes) en Jen- ne Mabude. 5. Isaak Adriaens Deurloo geboren Poortvliet circa 1673, schipper te Strijenham, sche pen 1700-1709 en weesmees ter 1707-1709 van Nieuw-Strij- en, burgemeester van Nieuw- Strijen 1705/1706, overleden tussen 13 mei en 27 december 1709. Hij was in 1709 eigenaar van twee huizen en een schuur te Strijenham, een stuk weiland onder Poortvliet en een crom- stevenschuit liggende in de haven van Strijenham, pachter van 3 gemeten land te Poort vliet. Isaak huwde, ondertrouw Poortvliet april 1694 Teuntje Lucasse Snoep, weduwe van Cornelis Cornelisse Mense, geboren Wemeldinge circa 1666, overleden na 19 mei 1716. Zij was een dochter van Lucas Jansen Snoep, landman te Wemeldinge en later te Tho len, en Digna Cornelisse Negenooge (van haar vader Cornelis Claesse Negenoogen, overleden in 1647, ligt nog een grafzerk in de Ned. Herv. kerk te Tholen). 6. Lucas Deurloo geboren Poortvliet circa 1698 (op 4 februari 1710 12 jaar oud), begraven Poortvliet 20 sep tember 1745. Hij huwde I Poortvliet 12 maart 1726 Janna Passchier, gedoopt Poortvliet 29 oktober 1702, begraven Poortvliet 25 maart 1730. Zij was een doch ter van Dirk Passchiers en Mat je Jacobs. Hij huwde II, onder trouw Poortvliet 27 juli 1730, Jacomijntje Manes, weduwe van Jan Hendriks Stellenaar, geboren circa 1693, begraven Poortvliet 13 februari 1737. Zij was een dochter van Abraham Manisse en Jacomijntje Wil- lems. Hij huwde III, onder trouw Poortvliet 24 mei 1737, Geertruit Marinusse van Rijsel, weduwe van Thomas Cornelis se, geboren Poortvliet, overle den na 13 mei 1746. Uit het tweede huwelijk: 7. Isaak Deurloo geboren Poortvliet circa 1731 (op 5 juni 1737 6 jaar oud), landman, begraven Poortvliet 8 januari 1790. Hij was eigenaar van een hoef je en vronen te Poortvliet (ver kocht 1771), eigenaar van een huis en erve in de Wijngaard straat en een schuur en erve te Poortvliet 1771-1791. Hij huwde I, ondertrouw Tho len 31 mei 1752, Maria Wil- lems den Engelsman, gedoopt Sint-Annaland 1 juli 1731, begraven Poortvliet 15 sep tember 1760. Zij was een doch ter van Willem Jacobs den Engelsman en Neeltje Jacobs van den Boogaart. Hij huwde II Tholen 26 november 1760 Cor nelia de Min, weduwe van Johannes van Koppelen, gedoopt Oud-Vossemeer 27 augustus 1730, begraven Poortvliet 3 mei 1765. Zij was een dochter van Cornelis Pie- terse de Min en Stabina Corne lisse den Danser. Hij huwde III Tholen 17 juli 1765 Maria Bruynzeel, gedoopt Scherpe nisse 2 maart 1738, begraven Poortvliet 17 april 1805. Zij was een dochter van Nicolaas Claasse Bruynzeel en Janna Lambregts van den Heuvel. Uit het derde huwelijk: 8. Isaak Deurloo geboren Poortvliet 19 januari 1782, gedoopt Poortvliet 20 januari 1782, arbeider, overleden Poortvliet 18 oktober 1835. Hij huwde Poortvliet 18 febru ari 1814 Johanna Schaing, geboren Poortvliet 9 maart 1794, arbeidster, wonende in de Stoofstraat te Poortvliet 1869, overleden Poortvliet 24 februari 1869. Zij was een dochter van Johannes Schaik, schaapherder, en Adriana Karelse (Heter). 9. Johannes Deurloo gebo ren Scherpenisse 9 augustus 1815, boerenknecht, wonende op het Oudeland te Tholen, overleden Tholen 27 februari 1874, begraven Schakerloo te Tholen. Hij huwde Tholen 27 juni 1838 Maatje Borgonje, geboren Tholen 7 maart 1811, arbeid ster, overleden Tholen 16 november 1889, begraven Schakerloo te Tholen. Zij was een dochter van Petrus Bour- gonje, arbeider, en Pieternella Overbeeke. 10. Izaak Deurloo geboren Tholen 22 juli 1838, arbeider, wonende Oudeland te Tholen, overleden Tholen 25 april 1913, begraven Schakerloo te Tholen. Hij huwde Tholen 14 juni 1865 Leena Pieternella Slootmaker, geboren Tholen 3 april 1846, arbeidster, overleden Tholen 27 februari 1940. Zij was een dochter van Leendert van der Heijde, arbeider, en Janna Slootmaker. 11. Leendert Deurloo gebo ren Tholen 3 april 1878, landar beider, onderhoudsman en grafdelver begraafplaats Scha kerloo, wonende Oudeland 26 te Tholen, overleden Tholen 18 februari 1959, begraven Scha kerloo te Tholen. Hij huwde Tholen 6 oktober 1898 Johanna Moeliker, gebo ren Sint-Philipsland 18 januari 1879, overleden Tholen 30 juli 1971, begraven Schakerloo te Tholen. Zij was een dochter van Johanna Moeliker. 12. Izaak Deurloo geboren Tholen 2 april 1899, landarbei der, wonende Oudeland 27 en Jan van Bloisstraat 9 te Tho len, overleden Bergen op Zoom 28 mei 1983, begraven Tholen 1 juni 1983. Hij huwde Tholen 2 december 1920 Jakomijna van Vessem, geboren Tholen 5 mei 1899, overleden Bergen op Zoom 30 mei 1983, begraven Tholen 1 juni 1983. Zij was een dochter van Jacob van Vessem, arbei der te Tholen, en Maria Jan sen. Bronnen: Gemeentearchief Tholen en genealogie 'Deur loo. Een Thools geslacht'. Leendert Deurloo en Johanna Moeliker met hun 12 kinderen. Van links naar rechts: Jannh, Pieternella, Leena Pieter nella, Adriaan, Johanna Leena, Maris Pieter, Jan, Leendert Johannes, Izaak, Johannes Leendert, Pieteren Cornelis (foto 6 oktober 1938). t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5