Van spijkerschrift tot een professioneel militair musicus Forse stijging van inbraken Buurtcomité blijft vragen om actie Geslachte geit in sloot gevonden Wagen kwijt wegens rijden onder invloed Ridderkerkse jeugdkoren in St.Annaland Lugubere ontdekking J. van Vossen in Moggershilpolder Donderdag 17 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Een jeugddroom van hem is uitgekomen, spelen in een militair fanfarekorps. De 24-jarige Barry van Bavel uit Tholen is sinds maart als slagwerker in dienst van het trompetter korps brede wapens te Amersfoort. Hij komt uit een muzikaal nest, maar aan diploma's hecht hij niet al te veel waarde. Magazijn Vernielingen in Tholen met ruim kwart gestegen Het aantal inbraken in de gemeente Tholen is het afgelo pen jaar fors toegenomen. Dat blijkt uit de jaarresultaten van de politie over 1996. Ook wat betreft de vernielingen viel de score behoorlijk ongunstiger uit. Auto's blijken een gewild object voor dieven en vandalen. Op het punt van overlast na, blijkt de hoeveelheid strafbare zaken te zijn gestegen. Drugsoverlast Bij verhuizing Geen diploma's Bevorderd Zingend over terrein Overlast garagebedrijf Poortvliet Het buurtcomité Molenstraat Poortvliet is door de Raad van State op zowat alle punten in het ongelijk gesteld in zijn strijd tegen de overlast door garagebedrijf Niemants- verdriet. Dwangmaatregelen op grond van de wet milieu beheer hoefde of kon de gemeente niet nemen, oordeelt staatsraad Suyver. Een viertal Poortvlietenaren probeerde maandag via een andere weg de gemeente tot optreden te dwingen. Voor de Middelburgse rechtbank werd gevraagd om toepassing van de algemene plaatselijke verordening. Geen wrakke Parkeren Jachtopzichter J. van Vos sen uit Sint-Annaland heeft zondagavond tijdens een wandeling een wat lugube re ontdekking gedaan. Hij vond in een sloot aan de Moggershilseweg te Stave nisse een geslachte geit in twee vuilniszakken in de sloot. Hoewel Barry van Bavel een Thole- naar is, komt zijn familie uit Ooster hout. Zijn opa speelde er bariton en zijn vader zong nog bij de Nagtega- len. Het gezin Van Bavel verhuisde naar Tholen waar vader, moeder en broer Arnold in harmonie Concordia gingen spelen. Arnold van Bavel is bekend van The Last Post die hij meerdere malen speelde tijdens de dodenherdenking. "Ik wilde ook graag in de muziek, maar ik was toen nog maar acht jaar. En dat was blijkbaar nog wat te jong om een blaasinstrument te gaan bespelen. Maar ik bleef aanhouden en daarom mocht ik naar de drumbandvertelt Barry van Bavel. Het ging steeds beter met Van Bavel in de drumband. 'We hadden geen notenschrift voor het slagwerk. Er stonden wat streepjes met punten en kruisjes erbij. 'Spijkerschrift' noem den we dat", vertelt Van Bavel. -r-»T7 1 11 'Maar het notenschrift kwam steeds Barry van Bavel slagwerker trompetterkorps brede wapenen meer op. En men kon er niet meer onderuit. Zeker niet als de overstap naar de harmonie werd gemaakt. Voor Barry van Bavel is een jeugddroom uitgekomen, beroepsmusicus in een militaire kapel. Dus kwam er toen notenschrift.' Wie mocht denken dat iemand die slagwerker is, geen noten hoeft te lezen, heeft het mis. Van Bavel laat thuis op de bank een stukje muziek zien. Op het eerste gezicht lijkt het een normaal muziekstuk, maar als men dit op een piano zou spelen, klonk het waarschijnlijk wel heel modem. Het zijn dan ook geen hoge en lage noten, maar ze geven aan wanneer welk (onderdeel van een) slaginstrument op welke manier beroerd moet worden. Een hele klus om dat te ontcijferen. Hoewel Van Bavel wel altijd droomde van een baan bij een mili- tair muziekkorps, had hij zich er al bij neergelegd dat het nooit zover zou komen. 'Ik ben niet zo'n leerty- pe. Op school ging het ook al niet best. De l.t.s. heb ik niet afgemaakt en via een installatiebedrijf waar ik ging werken, kon ik mijn papieren halen', zegt Van Bavel. 'Maar wegens problemen in dat bedrijf, kwamen er werknemers op straat te Vorig jaar nam de politie 81 keer een aangifte op van diefstal uit een auto. Dat is een stijging van 21 pro cent ten opzichte van 1995. In 46 gevallen werd er een auto vernield. Maar ook het aantal keren dat de dieven het voorzien hadden op hui zen steeg van 34 naar 58 (zeven pro cent) aanzienlijk. Een verklaring voor deze stijging kan de politie nog niet geven. Ze meldt wel dat in 1995 de trend van een stijgende criminali teit plotseling werd onderbroken en dat daarom de cijfers van vorig jaar scherper overkomen. Het aantal klachten over overlast door geluid (74), vandalisme (48) en vuurwerk (22) nam juist af. Nog meer zaken kenden echter een stijging. Incidenten met betrekking tot drugs (klachten over overlast en dealers bijvoorbeeld) stegen met 61 procent van 13 naar 21. De drugs overlast is vooral in uitgaanscentra te merken. Sint-Annaland speelt daarin een belangrijke rol. Er wor den op straat softdrugs gebruikt en mensen vinden hier en daar zakjes op de stoep. Hoewel de politie erkent dat het alcoholgebruik een vele malen groter probleem vormt, is politiechef J.M. Krombeen toch voor een integrale aanpak van de criminaliteit en dus ook voor het drugsprobleem. "We hebben hier nog geen echt probleem zoals in de randstad, maar je kunt je afvragen of je daarop moet wachten. En het is niet alleen een probleem van de politie, maar ook van de hele maat schappij. En daarom moeten we het gezamenlijk aanpakken", bepleitte Krombeen onlangs nog op een CDA-bijeenkomst in Tholen. Het aantal mensen dat door de Thoolse dienders aangehouden werd voor diverse strafbare feiten bedroeg vorig jaar 125. Daarvan hadden er 56 te maken met een over matig alcoholgebruik, dertien met diefstal en elf met geweldsdelicten. Het aantal aanrijdingen steeg met acht naar 290 in totaal. Er waren vijftig ongevallen met letsel (zeven tien procent) en drie dodelijke slachtoffers. In totaal werden 56 bestuurders aan de kant gezet wegens het rijden onder invloed. De hoogste score daarbij was 1165 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht (zo'n 2,7 promille). En van de 18.672 bestuurders die vorig jaar werden gecontroleerd op snelheid, reden er 1499 (acht pro cent) te hard. In totaal schreef de Thoolse politie 745 bekeuringen uit in 1996. Daar van gingen er 485 naar automobilis ten: 168 voor snelheidsovertredin gen en 204 voor het overtreden van andere verkeersregels. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. staan en daar was ik ook bij. Dus toen heb ik nog wat uitzendwerk gedaan en daarna ging ik werken in het magazijn bij Bouman-Potter in Poortvliet. Maar ik was er nog maar net en toen kwam die advertentie van defensie.' 'Die' advertentie bevatte een vraag naar beroepsmuzikanten. Toen vorig jaar juli een Belgische Hercu les neerstortte op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven, kwam daarbij het grootste gedeelte van de leden van het fanfarekorps koninklijke landmacht uit Vught om het leven. Onder de slachtoffers was ook Mar jolein Droogers uit Oud-Vossemeer. Het korps moest weer aangevuld worden met nieuwe muzikanten. Toen de advertentie daarvoor in de krant verscheen, was Van Bavel niet plan te reageren. 'Nee, ik dacht: Daar komen toch allemaal conserva toriumklanten op af. Dat red ik nooit', legt de Tholenaar uit. 'Maar mijn vrouw heeft er op aangedron gen dat ik het toch zou doen, wantje weet maar nooit. En toen heb ik een sollicitatiebrief geschreven.' Hoewel Van Bavel een zeer bekwaam musicus is, heeft hij geen conservatoriumopleiding gedaan. Hij heeft zelfs geen diploma van de muziekschool op zak. 'Nee, ik heb altijd priveles gehad van Koos Hanswijk uit Steenbergen. Ik hecht niet zoveel waarde aan diploma's. Zolang je goed speelt, bepaal je zelf wat voor niveau je aankunt. En als je op je tenen moet gaan lopen, weet je dat je niet verder kunt', vindt Van Bavel. 'In de advertentie stond dat je moest kunnen spelen op D-niveau. Nou, dat kon ik en dus heb ik gere ageerd. Ik ben uitgekozen om voor te komen spelen en twee weken voor die dag kreeg ik mijn stukken thuis gestuurd. Daarnaast mocht ik ook nog een keuzewerk uitvoeren. En blijkbaar is het goed gegaan, want ze hebben me toch uitgekozen.' En dat is best een aardige prestatie, gezien het feit dat er 800 reacties waren gekomen. Uiteindelijk moch ten vijftien slagwerkers voor komen spelen. Barry van Bavel wil naast zijn werk nog wel graag een conser vatorium studie in Utrecht gaan doen. Maar dat moet hij eerst nog met zijn meerderen doorspreken. Aanvankelijk solliciteerde Van Bavel naar een functie in het fanfa rekorps koninklijke landmacht, maar het werd uiteindelijk een ander korps. 'Dat kwam omdat een aantal oude leden van het fanfarekorps die niet in-het vliegtuig zaten dat veron gelukt is, eerst bij het trompetter korps brede wapenen waren geplaatst, maar later terugkeerden naar Vught. Verder bleek er een tamboer uit Vught zelf gesollici teerd te hebben. Die werd eerst afge keurd op zijn gehoor, maar na her keuring is hij er toch doorgekomen. Daardoor heb ik een baan bij het trompetterkorps gekregen', legt Van Bavel uit met een klein spoortje van spijt in zijn stem. 'Maar dit is ook een heel leuke baan hoor', voegt hij eraan toe. Nu is de Tholenaar full-time musi cus. Op 3 maart is hij begonnen met zijn werkzaamheden. Het trompet terkorps brede wapenen huist in Amersfoort. Dus dat betekent elke dag op en neer rijden. 'Ik werk eigenlijk halve dagen. Dat wil zeg gen een halve dag met het korps en een halve dag zelfstudie. Die studie mag ik ook thuis doen', legt Van Bavel uit. Hij is als enige van het korps onlangs al bevorderd tot kor poraal. 'Dat komt omdat ik ook mijn groot rijbewijs moet halen om de instrumenten te gaan vervoeren. Ik heb dus een dubbele functie: slag werker en chauffeur.' Het trompet terkorps brede wapenen bestaat uit veertig man en heeft een dirigent voor de concerten en een showleider voor bijvoorbeeld taptoes. Het korps komt veel in actie bij beadigingen of bij commando-overdrachten. 'We hebben meerdere keren per week een uitvoering en we gaan ook naar het buitenland zoals naar Polen bij voorbeeld.' Van Bavel ziet het als een uitdaging om in een prestigieus gezelschap als het trompetterkorps te mogen spe len. 'Niet dat ik iets tegen popmu ziek heb hoor. Ik heb ook wel in een Top 40-bandje gespeeld, maar het vinden van de juiste, goede muzi kanten is niet zo gemakkelijk. En de muziek van fanfares en harmonieën heeft me altijd wel getrokken. Bovendien spelen we nu ook veel arrangementen van pop-nummers', zegt Van Bavel, die zelf wel van een beetje moeilijke stukken houdt. 'Je merkt gewoon dat sommige compo nisten niet veel verstand hebben van slagwerk. Dan moetje soms zelf wat aanpassen. Maar je hebt ook echt hele mooie stukken voor de slag werker. Westside Story van Leonard Bernstein bijvoorbeeld. Stukken die je er echt uit moet persen.' Het werkterrein van Van Bavel is niet alleen het drumstel, maar ook andere percussie-instrumenten zoals pauken, bongo's en conga's. Deze instrumenten worden in het trompet terkorps bespeeld door vier man. Natuurlijk geldt dat alleen voor optredens in de concertzaal.' Don derdag, vrijdag en zaterdag nam het korps bijvoorbeeld deel aan een tap toe in Assen. En daarin valt een pauk van twintig kilo moeilijk mee te sjouwen. 'Dan speel je grote of kleine trom of bekkens. Dat is ook best leuk en dan komt ook het show element om de hoek kijken. Dan moet je bij je noten en bij de maten markeringen zetten zodat je weet wanneer je naar welke richting moet lopen. In het begin doe je dat zonder instrumenten. Je oefent dan 'droog'. Ik weet nog wel dat ik dat voor de eefste keer deed. Dan lig je in een deuk, want dan gaat het korps zin gend over het terrein.' Van Bavel heeft zijn jeugddroom duidelijk waar gemaakt, maar toch blijft hij ook trouw aan harmonie Concordia en aan harmonie Kol- pingszonen uit Bergen op Zoom waar hij het vak leerde. 'Zolang ik kan, blijf ik daar spelen.' De Raad van State heeft vastgesteld dat het besluit herstelinrichtingen voor motorvoertuigen milieubeheer geldt voor het Poortvlietse bedrijf. Tevens oordeelt de staatsraad - in tegenstelling tot wat de gemeente aanvoert - dat een schuurtje aan de overkant van de Molenstraat én een gebouw aan de Achterstraat wel degelijk deel uitmaken van hetzelf de bedrijf. Dit laatste gebouw wordt volgens het comité gebruikt als spuiterij, maar voor de gemeente staat dat niet onomstotelijk vast. Dat daarom geen maatregelen zijn geno men, acht de staatsraad 'niet onjuist'. Een andere klacht van de bewoners - repareren en proefdraaien aan de openbare weg - is bij controle nooit geconstateerd. Datzelfde geldt voor hinderlijk licht door las- en snij- werkzaamheden of geluidsoverlast door het open staan van de deuren van het bedrijf. Heeft het comité het over autowrakken die de buurt ont sieren, dan baseert de staatsraad zich op gegevens van de politie en con cludeert dat de gemeente terecht stelt dat het geen wrakken betreft. Van het verkeerd opslaan van accu's is al evenmin iets gebleken. En het ontbreken van voorzieningen bij een tank voor afgewerkte olie is niet relevant omdat de tank niet wordt gebruikt. Het buurtcomité heeft ook geklaagd over het blokkeren van de toegang tot hun huizen door geparkeerde, voor de verkoop bestemde of te repareren, auto's. Het eerder genoemde 'besluit' kent daar geen voorschriften voor, zodat het bezwaar niet gehonoreerd kan wor den. Wel zouden de bewoners de gemeente kunnen vragen om hier nadere eisen te stellen. Ook andere klachten van het buurtcomité had den geen betrekking op de voor schriften bij het besluit herstelin richtingen, noch op de wet milieube heer. Dus is het opleggen Van bestuursdwang op grond van die regels niet mogelijk, aldus de staats raad. Ook voor de Middelburgse recht bank wees ambtenaar L. Vermeij van de gemeente er nog eens op, dat tijdens controles geen overtredingen zijn geconstateerd die sancties tegen garagebedrijf Niemantsverdriet zou den rechtvaardigen. Dat in de loop van vorig jaar de overlast is afgeno men, komt volgens het gemeentebe stuur omdat er meer gecontroleerd is. De gemeente erkent dat verplaat sing van het bedrijf de enige oplos sing is. Daaraan wordt gewerkt, stel de Vermeij. Namens de bewoners Q.A.K. van Vugt, A.C.P.J. Hage, A. de Boer en D. van Beveren plaatste mr. J.E. Dijk daar vraagtekens bij. Planologische procedures lopen nog niet, noch is er duidelijkheid over voldoende beschikbare financian voor de verplaatsing. Dat de gemeente voor de Raad van State een termijn heeft genoemd - uiterlijk 1 januari 1999 - is een stap in de goede richting, maar het betekent ook dat de overlast nog twee jaar zal aanhouden. Dijk gaf toe dat de situ atie de laatste tijd verbeterd is, maar schreef dat toe aan de aandacht die deze zaak in de media kreeg. De parkeeroverlast is volgens de advocaat volledig uit de hand gelo pen. "Omwonenden hebben in de afgelopen jaren het gevoel gekregen dat ze tegen windmolens vechten." Hoewel de gemeente steeds zegt dat geen overtredingen geconstateerd worden, wordt daarvan wel degelijk melding gemaakt in controlerappor ten, aldus Dijk. Daartegen zou opge treden moeten zijn. De raadsman pleitte voor het opleggen van een dwangsom, zoals hij eerder ook tevergeefs deed in het beroepschrift aan het gemeentebestuur. Vermeij vertelde de rechtbank dat het gemeentebestuur inmiddels het parkeren van auto's voor de verkoop in onder andere de Molenstraat heeft verboden. Controle wordt bemoei lijkt omdat de gemeente niet rechtst reeks beschikt over kentekengege vens, maar inmiddels is informatie opgevraagd bij de rijksdienst voor het wegverkeer. Tegen het stallen van auto's op het erf van een schuur kan de gemeente niets doen, omdat het niet de openbare weg betreft. Als de situatie verslechtert, zal de gemeente optreden, hield Vermeij de rechtbank voor. Uitspraak volgt binnen zes weken. Een 46-jarige Amsterdammer raakte zondag zijn auto kwijt vanwege het rijden onder invloed. Die dag werd hij twee keer voor dit feit aangehou den. De man vestigde de aandacht op zich doordat hij de politie's mor gens om vijf uur op de Contr' Escar- pe in Tholen naar de weg vroeg. De agenten roken een flinke alcohol- lucht in de adem van deze randste deling. Ze hielden hem aan en brachten hem over naar het politie bureau. De man weigerde mee te werken aan de blaasproef waarna hij met een rijverbod van acht uren weer op vrije voeten kwam. Uit onderzoek bleek dat de Amsterdam mer eerder door de rechter de rijbe voegdheid was ontzegd. Hij was driemaal eerder gepakt wegens het rijden onder invloed. In de loop van zondagmorgen werd de auto van de man door surveillerende agenten aan de haven van Stavenisse gezien. En in het begin van de middag, omstreeks kwart over twaalf, zagen de politiemensen de man over de Provincialeweg te Sint-Maartens dijk rijden. En dat nog tijdens het rij verbod van acht uren én terwijl hij bovendien niet eens een auto mocht besturen. Weer werd de Amster dammer naar het politiebureau gebracht. Nu wilde hij wel meewer ken aan een blaasproef. Hij bleek toch nog ruim twee keer zoveel gedronken te hebben als is toege staan (maximum is 220 km/1 ofwel 0,5 promille). De auto van de Amsterdammer werd in beslag genomen en hij kreeg een proces verbaal voor dronken rijden, het weigeren van een blaasproef, het rij den terwijl hij dat niet meer mocht en het rijden tijdens een rijverbod. In de Ned. Hervormde kerk van St.Annaland komen vrijdag 25 april de Ridderkerkse kinder- en tiener koren zingen. De avond wordt geor ganiseerd door de catechese van Philadelphia. In het winterseizoen krijgen de verstandelijke gehandi capten één keer in de veertien dagen catechese in Scherpenisse. Onlangs is het seizoen beëindigd, maar 25 april krijgt men een toegift. De koren o.l.v. dirigente Jennifer v.d. Hoek genieten landelijke bekend heid en treden vele keren op. Zij worden begeleid door organist Celis Dekker en pianist Cees van Halum. In St.Annaland zingen de kinder- en tienerkoren liederen rondom het the ma 'Veilig'. Ds. Meeuse zal de ope ning en sluiting van de zangavond verzorgen. De toegang is gratis, maar voor de bestrijding van de onkosten zal er wel een collecte worden gehouden. De zangavond begint om 19.15 uur. 'Ik was 's avonds nog wat met mijn hond aan het lopen toen het beest wat rook in de berm", vertelt de jachtopzichter. 'Eerst schrok ik behoorlijk, want je weet maar niet wat voor rare dingen ze tegenwoor dig in vuilniszakken vinden. Je denkt dan meteen aan die zaak in België waar ze lichaamsdelen van vrouwen in vuilniszakken gevonden hebben. Maar ik zag al snel een poot met een zwarte hoef in de kant van de sloot liggen. Die zal er uitgeval len zijn toen de zakken in het water zijn gerold. Toen dacht ik dat het een schaap was." Van Vossen waarschuwt het water schap en dinsdagmiddag komt M.M. Weezepoel, bijzonder opsporings ambtenaar van het waterschap Zeeuwse Eilanden, poolshoogte nemen. Hij neemt foto's van de twee vuilniszakken. Eén van de zakken is nog eens verpakt in een veevoeder zak. Deze is nog dicht en Van Vos sen snijdt de zak open met zijn zak mes. Er komt ondermeer een geiten kop tevoorschijn. 'Ik dacht dat het een schaap was, maar nu blijkt het een geit te zijn", zegt Van Vossen verbaasd. 'Dat is wel vreemd, want je denkt in zo'n geval aan een rituele slachting van moslims. Maar die doen dat meestal met schapen. Ik heb nooit gehoord dat daar een geit aan te pas kwam." Ook Weezepoel kan zich niet herin neren ooit een geslachte geit in vuil niszakken te hebben gevonden. 'Ik krijg wel meer van dit soort dingen te zien, maar dan zijn het schapen. Een geit is bijzonder", zegt de waterschapsman. Van Vossen vult aan: 'Op Tholen heb ik zoiets nog nooit gezien. Wel eens een dode hond of een kat, maar nog nooit een geslacht schaap en zeker geen geit." De politie wordt ingeseind. Het gaat per slot van rekening om een illega le dumping van afval en wellicht is de geit gestolen en waarschijnlijk illegaal geslacht. Een ploeg van het Jachtopzichter J. van Vossen bij de twee vuilniszakken met daarin de overblijfselen van de geit. waterschap komt later om het kada ver uit de sloot te halen en naar de destructor te brengen. In de vuilnis zakken zitten botten, vacht en inge wanden van de geit. Het vlees zit er echter niet in. Volgens van Weeze poel is het vrijwel onmogelijk nog te achterhalen wie de geit in de sloot heeft gegooid. 'Aan de hand van de kranten die ook in de zakken zitten, zouden we wellicht wat meer te weten kunnen komen, maar die zijn al behoorlijk nat geworden." De exacte toedracht van deze slachting blijft dus duister.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3