Gebakken uitjes zorgen voor groei van omzet en personeel 'Preventieve zorg kleuters in gevaar' Steggelen over de Stoofstraat EHBO improviseert na explosie AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Actievoerder Veraart sticht zelf varkensstal A. den Haan niet herkiesbaar in gemeenteraad Feest bij koperen Danisco Foods b.v. in Sint-Maartensdijk Donderdag 17 april 1997 53e jaargang no. 21 De markt voor de gebakken uitjes van Danisco Foods b.v. uit Sint-Maartensdijk is groeiende. Duitsers eten ze graag in uienbrood, Scandinaviërs gebruiken de gebakken snip pers als strooisel op snacks, de Belgen verwerken ze in pat£ en worst en de Nederlanders sieren er hun rijsttafel mee op. Het bedrijf begon in 1984, maakte moeilijke tij den door, maar groeide dankzij een aantal grote investe ringen tot een gezonde onderneming met een omzet van 35 miljoen per jaar. In 12 jaar steeg*het aantal personeels leden van acht in 1984 tot vijftig in 1997, waarvan tach tig procent afkomstig uit de gemeente Tholen. Morgen vindt de officiële opening plaats van de nieuwbouw. Cb-artsen bezorgd over bezuiniging GGD De Zeeuwse vereniging van consultatiebureau-artsen is het niet eens met de GGD-Zeeland over het afschaffen van het preventief gezondheidsonderzoek en het logope disch onderzoek voor kleuters uit groep 2 van de basis scholen. De vereniging vreest dat de continuïteit in de preventieve zorg voor groepen Zeeuwse kleuters in gevaar komt. Dat schrijft de vereniging aan de inspecteur voor de gezondheidszorg in Den Bosch. Tien uur sleutelen Even geaarzeld Gemeente noch provincie wil betalen Met de aanleg van de rondweg bij Poortvliet in het ver schiet, zijn provincie en gemeente het nog altijd niet eens over de Stoofstraat. Dat blijkt uit een brief van gedepu teerde staten aan het gemeentebestuur. Natuurlijk gaat het daarbij om de centen. Het meningsverschil zou kun nen leiden tot vertraging van de wegaanleg. Groot offer Aanpakken van overlast kost bijna acht mille Deze week Improvisatie. Daar kwam het maandagavond in Sint- Annaland vooral op aan bij de oefening van de plaatselij ke EHBO. In en om het jacht-en metaalbedrijf aan de haven moesten in korte tijd slachtoffers geholpen worden die na een zware explosie gewond waren geraakt. De slachtoffers lagen her en der; verspreid tussen de jachten, in de loods, op de straat en zelfs op de glooiing waar het opkomende water voor een extra dreiging zorgde. d Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dhr. M.A.M. Veraart uit Oud-Vos- semeer heeft een bouwaanvraag ingediend bij de gemeente Tholen voor een vleesvarkensstal aan de Langeweg. In 1995 behoorde hij samen met C.P. de Rijke en M.J. Kooijman tot de landbouwers die tot aan de Raad van State toe bezwaar aantekenden tegen de komst van zeven nieuwe varkensbedrijven in de omgeving van hun bedrijf. Bij Veraart was dat de stal aan de Groe ne- of Hokseweg, die inmiddels al in gebruik is. Van tegenstander is Veraart nu zelf aanvrager van een varkensstal geworden. Via zijn vrouw liet hij gisteren weten, geen commentaar te willen geven op deze stap. Een andere nieuwe aanvraag betreft die van P. van Asseldonk, die aan de Bredenvlietsedijk te St. Annaland twee vleesvarkensstallen wil bou- Pagina 9: Van Genugten ontsnapt na spannende dagen aan varkens pest. Binnenkort verhuist hij naar het nieuwe woonzorgcentrum Maar- tenshof in zijn woonplaats. De 68- jarige A. den Haan stelt zich niet herkiesbaar in de PvdA-fractie van de Thoolse gemeenteraad. Na twee perioden van vier jaar stopt hij vol gend voorjaar met zijn raadswerk. 'Je kunt niet bezig blijven", zegt Den Haan. 'Ik ben van december 1928 en dan is het tijd om op te hou den. Ik heb dat ook de vorige keer al gezegd in de partij.' De inwoner van St. Maartensdijk werd destijds als vakbondsman naar voren geschoven en ook de woonplaats was belang rijk, want St. Maartensdijk levert vanouds veel PvdA-stemmen op. Raadslid mevr. Van der Wal-Ver- meulen is inmiddels van St. Anna land naar St. Maartensdijk verhuisd en fractievoorzitter M.A.J. van der Linde is ook bij uitstek een vak bondsman. 'De band is inmiddels ook wat losser geworden, zodat mijn opvolger niet persé uit de vakbewe ging hoeft te komen', zegt Den Haan. Zijn zoon Marty uit St. Anna land zou hem eventueel kunnen opvolgen, maar wanneer de volgor de van de vorige kandidatenlijst wordt aangehouden, is mevr. M. van der Reijdt-van der Vos uit Tholen aan de beurt. In het najaar zal er meer bekend zijn over de kandida tenlijst voor de raadsverkiezingen in maart 1998. Bert Schot (links) en Bram de Rijke op de inpakafdeling waar de gebakken uitjes eerst worden gewogen voordat ze de verpakkingsmachines ingaan. De aangekondigde maatregel was volgens de GGD nodig omdat de dienst van de Zeeuwse gemeenten (die het bestuur vormen) moet bezuinigen. De GGD was zelf niet blij met de bezuinigingsmaatregel. In een brief aan de scholen zei de GGD te hopen dat de maatregel maar tijdelijk is. De School met de Bijbel in Sint- Annaland riep de ouders op een brief te schrijven naar de Thoolse gemeenteraad om de bezuinigings maatregel terug te nemen. Wethou der I.C. Moerland is voorzitter van het algemeen bestuur van de GGD dat vandaag over de kwestie verga dert. Moerland verwacht dat de maatregel teruggenomen zal wor den. Voorzitter M. Bouvy van de vereni ging van consultatieburèau-artsen wijst er in de brief op dat door het vervallen van het onderzoek niet duidelijk is of het kind (na het laat ste bezoek aan het consultatiebureau in het vierde levensjaar) twee jaar later door de schoolarts en logope dist wordt nagekeken. 'Bovendien is te voorzien dat bij kinderen die niet meer door de GGD in groep 2 onderzocht worden, afwijkingen die na hun vierde levensjaar ontstaan niet vroegtijdig ontdekt zullen wor den. Dan zullen bij een aantal kinde ren stoornissen in bijvoorbeeld motoriek, gehoor of gezichtsvermo- -en langer blijven bestaan en langer een belemmerende invloed uitoefe nen op hun leerprestaties dan nodig is.' De vereniging die uit 24 artsen bestaat, vraagt zich af hoe zij het beleid aan ouders moet verklaren die met hun kind voor het laatst het consultatiebureau bezoeken. 'Is het eigenlijk wel uit te leggen dat pre ventieve zorg, die in principe voor alle kinderen bedoeld is, aan een willekeurige twintig procent ont houden wordt?' De vereniging wijst erop dat het rijk verwacht dat de GGD's en de thuis zorginstellingen de continuïteit in de jeugdgezondheidszorg waarborgen. Daaraan is volgens de cb-artsen de laatste jaren gewerkt. 'De nu door de GGD voorgestelde inkrimping van de jeugdgezondheidszorg zou ons insziens de recente goede ont wikkelingen helaas in één klap teniet doen,' aldus de Sint-Maar- tensdijkse voorzitter van de vereni- gin. De vereniging is drie jaar gele den opgericht bij de reorganisatie van de provinciale vereniging het Zeeuwse kruis en de thuiszorginstel lingen, waardoor de consultatiebu reau-artsen in dienst kwamen van drie aparte instellingen: Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Oosterschelde Thuiszorg. De brief is ook aan Moerland en directeur V.A.L Slenter van de GGD-Zeeland overhandigd. De opening van het gebouw valt samen met het jubileum van de onderneming die jarenlang bekend stond als Onion Specialties, een klank die bij productieleider Bert Schot uit Sint-Maartensdijk nog voorin de mond ligt. Hij kent de fabriek door en door en is de eerste en tot nu toe enige koperen jubilaris. De 32-jarige Schot begon in mei 1984 als uitzendkracht bij het uien- bakbedrijf aan de Nijverheidsweg. Samen met hoofd technische dienst Bram de Rijke (41) uit Stavenisse, die sinds 1986 bij het bedrijf werkt, kijkt hij terug. Onion Specialties begon in het gebouw van staalconstructiebedrijf Van Lammeren dat leeg stond na een faillissement. Schot: "Er was één bakoven in de loods die een beetje was aangepast. Ik hield me eerst bezig met het vegen van de vloer en het opruimen van de rom mel." In oktober 1984 werden de eerste uitjes gebakken. Er waren twee aandeelhouders, de Deen en oprichter Knud Andersen en C. van den Doel van groenteverwerkende SVZ (Spijer, Van de Vijver en Zwa nenburg). "We begonnen met acht man personeel en we bakten vanaf het begin voor de export." Schot herinnert zich die periode (in sep tember '84 kwam hij in vaste dienst) als hectisch. "De eerste maanden gingen met vallen en opstaan. Het was ook een mooie tijd omdat je bezig was om iets op te bouwen." De cijfers over die eerste twee jaren zijn niet voorhanden, maar in 1986 gaan ruim anderhalf miljoen kilo gebakken uitjes de deur uit, wat overeenkomt met 7503 kilo per dag. Bijna elk jaar steeg de productie en ook het aantal personeelsleden nam toe. Schot werd bakoperator. Hij ging het bakproces controleren. De uien die binnenkomen worden geschild en gewassen voordat ze gesneden en gesnipperd het beslag ingaan om daarna 'krokant' gebak ken te worden. "We werkten toen nog in dagdienst. Het was vijf uur bakken en tien uur sleutelen en schoonmaken. Het had zijn charme, met zo'n klein clubje. Maar in de periode 1984 tot 1988 was het elke maand kijken of we wel konden overleven. Investeren was er in het begin niet bij. De concurrentie was moordend." Om de consumenten te bedienen werden vanaf half 1985 de uitjes in kleine verpakkingen van 100 en 500 gram verkocht. Daarnaast in doosjes van vijf en tien kilo. Schot werd inpakoperator, maar hij hield zich ook bezig met de diepvrieslijn die het bedrijf had. Om te overleven werd alles op de productie gericht. Onder leiding van M.H. van Meel, die begin 1987 in de smalstad direc teur werd, werd er in machines geanvesteerd om die productie op te voeren. De Rijke, die als monteur overstapte van Fri-d'Or in Bergen op Zoom 'naar Onion Specialties: 'Al het geld ging naar machines en preventief onderhoud. Voor de rest niet. Als er een raam in het kantoor of de kantine sneuvelde werd er een plank tegen gespijkerd. En bij het kerstdiner kwam er zelfs een keer een stuk gipsplaat naar beneden. Maar op het moment van de overna me door Danisco in 1989 waren we wel winstgevend." Onion Specialties werd onderdeel van het grote Deense concern Danisco (te vergelijken met de CSM en de Suikerunie) en werd onderge bracht bij de voedingsdivisie: Taffel Foods. De Rijke: "De diepvrieslijn is toen overgeheveld naar Denemar ken waar ze ook al een diepvrieslijn hadden. Concentreren was efficiën ter." Met de overname door Danis co werd ook een twee-ploegendienst ingevoerd met 34 personeelsleden. Hoewel er geen nachtploeg is, zijn er volgens Schot altijd mensen in het bedrijf; de ochtend- en de middag- ploeg bezetten de fabriek van 's och- tens zes tot 's avonds elf en 's nachts is er een schoonmaakploeg actief. Schot werd bevorderd tot ploegchef en in 1991 aangesteld als productie leider. "Die ambitie had ik wel, maar het is ook zo gegroeid. De eer ste baas sprak Deens en Engels met dertig man personeel die Nederlands praatten. Dat werkte niet goed. Ik heb wel even geaarzeld om het te doen. Tenslotte moest ik leiding gaan geven aan mensen die ouder zijn dan ik. Aan de andere kant ken ik wel elk hoekje van het bedrijf. Ik had gezag door ervaring." De productie schoot omhoog van ruim 9000 kilo per dag in 1989 tot 12.650 kilo in de periode januari- april 1990. Vanaf '92/'93 bleef de productie stijgen, maar het was ook de periode waarin het bedrijf wor stelde met ,de milieuwetgeving. Schot: "Er kwamen klachten uit de omgeving toen er een nieuwe hin derwetvergunning moest komen. Logisch want we produceren zeven tien uren per dag. We hebben toen de gemeente beterschap beloofd. ZIE VERDER PAGINA 11 De gemeente wil de Stoofstraat in de toekomst best overnemen, zonder afkoopsom, maar dan moet de pro vincie de aanpassingen betalen die nodig zijn. Middelburg schreef in september naar de smalstad, dat die wens niet conform de door gedepu teerde Hennekeij (in een gesprek met wethouder Van der Jagt) gestel de voorwaarden was. Vorige maand herhaalde het gemeentebestuur zijn wens. G.s. nemen daar<'met teleur stelling' kennis van en stellen vast dat er onvoldoende zekerheid bestaat of Tholen wil voldoen aan de voorwaarden die aan een vervroeg de aanleg van de rondweg zijn gesteld. Middelburg wil zo snel mogelijk duidelijkheid met het oog op de aanbesteding van de rondweg. Twee jaar geleden wilde de provin cie, na grote druk van de bewoners, snelheidsremmers in de Stoofstraat leggen. Maar de gemeente blokkeer de dit omdat het een doorgaande straat is. Het budget dat Middelburg voor deze maatregel had uitgetrok ken, zou in de optiek van het gemeentebestuur nu gebruikt kun nen worden om de Stoofstraat aan te passen nadat de rondweg in gebruik is genomen. 'Het feit dat wij afzien van een afkoopsom bij de overname achten wij een dermate groot offer dat, wat ons betreft, hiermee een maximale bijdrage wordt geleverd om de aanleg van de rondweg mede mogelijk te maken', schrijft het col lege aan g.s. Middelburg antwoordt dat het bespaarde budget niet aan de gemeente beschikbaar gesteld kan worden. Eén van de motieven om de aanleg van de rondweg te vervroe gen zou namelijk geweest zijn dat op andere investeringen - zoals de snelheidsremmers - bespaard kon worden. Eén toezegging doen g.s. wel: wanneer voor de aanleg van de rondweg een subsidie van het rijk losgepeuterd kan worden, zijn ze bereid een deel daarvan te spende ren aan de Stoofstraat. Het vervroegd aanleggen van de rondweg is gekoppeld aan de bereidheid van het gemeentebestuur om een voortrekkersrol te vervullen bij een gebiedsgerichte aanpak van de verkeersveiligheid in Tholen. Met de aanleg van de weg zou in mei begonnen moeten worden. Het speelterrein aan de Zoutzieders- dreef in Tholen bezorgt de omwo nenden overlast. Om daar wat aan te doen, heeft het gemeentebestuur 7864 gulden nodig. Het terreintje zal, na overleg met de bewoners, opnieuw ingericht worden. Ooit is het - eveneens op voorstel van de omwonenden - aangelegd als ver hard terrein om te kunnen rolschaat sen en fietsen. Inmiddels wordt er ook volop gevoetbald, wat nooit de bedoeling was. En daarbij wordt de gevel van de aangrenzende woning als doel gebruikt. De erfafscheiding van het terreintje én de beplanting zijn grotendeels vernield. Om de overlast tegen te gaan, is nu een plan gemaakt om het terreintje andere in te richten. Van Genugten ontsnapt na spannende dagen aan varkenspest Projectontwikkelaar krijgt bouwgrond in tweede fase Molenhoek Barry van Bavel; van spijkerschrift tot professioneel musicus Geslachte geit in sloot Moggershil gevonden Voormalige supermarkt in Stavenisse geveild Gevarieerde hobbybeurs met modelbouw, punch en kerken De grote opknapbeurt van een oude, witte en te hoge heer Jochem Kuzee pakt naast medailles op NK run-bike-run Schaken op zaterdag een probleem voor kampioenen Denk en Zet WIE DE KAVIAAR BEREIDEN KRIJGEN HEM NIET TE ETEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De leerlingen speelden hun partijtje slachtojfer mee. De meesten hadden kleine snijwonden maar bleven liggen tot ze weggedragen werden op een brancard. Improvisatie was geboden omdat er nogal wat slachtoffers vervoerd moesten worden die niet konden lopen. Door gebrek aan brancards werden sommigen op houten schot ten en aluminium ladders gelegd en naar de kleine open vrachtwagen gebracht die de slachtoffers naar camping De Krabbenkreek vervoer de. De leerlingen van de beide Sint- Annalandse basisscholen uit groep acht konden zich uitleven. Zij vol gen de lessen voor de jeugd-EHBO. Van de ruim dertig leerlingen kon den er maar acht slachtoffer spelen. Door loting werd bepaald wie zich in mocht smeren met nepbloed. De meesten hadden kleine snijwonden die eenvoudig waren te behandelen maar een aantal simuleerde erger letsel, zoals bewusteloosheid. Zoda nig dat ze zich per brancard (met ingehouden pret) lieten wegdragen. Het Lotusslachtoffer aan de water kant met een bekkenbreuk kon net op tijd van de stenen glooiing wor den gehaald voordat het opkomende water haar voeten bereikte. Voor bijna iedereen was het koud. Een felle gure wind maakte dat er veel dekens werden gebruikt om de slachtoffers niet (nog) verder te laten afkoelen. Wat was er gebeurd? In het jacht-en metaalbedrijf werd overgewerkt. De eigenaren van de jachten willen hun boten zo snel mogelijk gereed maken nu de zomer weer in aan komst is. Bij het lassen van een lek kende brandstoftank ontstond een enorme explosie door de nog aan wezige dampen in de tank. Door de grote klap schrokken veel mensen in en om het bedrijf. Er was sprake van een ramp: een jachteigenaar had brandwonden en was flink over stuur, een ander had ademhalings moeilijkheden en brandwonden aan beide handen. Bij iemand was een 'hand afgerukt, een ander was doof geworden en liep bovendien een hoofdwond op. Eén van de perso neelsleden werd door de kracht van de ontploffing van boVen naar bene den geslingerd met een halswervel breuk als gevolg. Buiten waren ook veel mensen gewond geraakt. Een ijverige boten- liefhebber tuimelde van zijn ladder en brak een onderbeen. Iemand liep in paniek met zijn hoofd tegen een uitstekend deel van een bok. Maar ook voorbijgangers raakten bij de ramp betrokken; fietsers kwamen ten val. Eén bleef met inwendige bloeding die een shock veroorzaakte liggen, de ander brak een arm. De kinderen die in de buurt speelden liepen ook verwondingen op. Zo'n achttien EHBO-ers van de afdeling kwamen in actie om eerste hulp te verlenen, bijgestaan door de leerlingen. Het was wel even zoeken naar de slachtoffcre in de loods en tussen de bokken op het buitenter rein. De kleine vrachtwagen deed goed dienst als ambulance. Bij deze oefening waren ook Lotusslacht- offere in opleiding betrokken. Een van hen was Sandra van Poortvliet- van de Repe die deze keer het onge val bedacht en ensceneerde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1