Provincie Zeeland Commissies Gevarieerde hobbybeurs met modelbouw, punch en kerken Frontlinie Dienstregeling PSD Tarieven veerdienst Inspraak lOfficiële Mededelingen Weer ruim 200 belangstellenden nemen kijkje in Meulvliet Donderdag 17 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Volgende week vergaderen vijf statencommissies. De vergaderingen zijn openbaar en kennen het zogeheten spreekrecht voor het publiek. Dat betekent dat belangstellenden de gelegenheid kunnen krijgen hun mening te geven over een van de onderwerpen op de agenda. Milieu Saneringsplan Paasdijkweg 9 Poortvliet Simavi Zo'n 200 belangstellenden vonden zaterdagmiddag de weg naar de hobby- en verzamelaarsbeurs in Meulvliet. Met dat aantal was M. Gunst van de stichting Thoolse evenementen en promotie tevreden. De nieuwe opzet - vijf maanden geleden waren op de eerste beurs alleen verzamelaars present - zorgde in ieder geval voor leven digheid. «vmip Uit verveling Broccoli Punch Pak even uw film+++fïlm+++film+++film Vrijdags en zaterdags GEOPEND Abdij Nieuws Ook milieuzaken samen aanpakken. In de frontlinie van het eenworden- de Europa. Zo luidt de kop van het gratis te verkrijgen informatiè- blad over samenwerking tussen de Vlaamse en Zuid-Nederlandse grensprovincies. Het zijn de woor den van de minister-president van het Vlaamse Gewest om duidelijk te maken dat samenwerking over de grenzen heen, meer moet zijn dan een modegril. Bestuurders in de grensgebieden hebben uitgele zen mogelijkheden om concreet te bewijzen dat Europa meer is dan een bureaucratie in Brussel. Groei Het informatieblad maakt gewag van een groeiende samenwerking tussen de drie Zuid-Nederlandse en vijf Vlaamse provincies en het Vlaamse Gewest. Aan Nederland se kant gaat het om de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. De Vlaamse provincies zijn: West-Vlaanderen, Oost-Vlaande- ren, Antwerpen, Vlaams Brabant en Limburg. Het jaarlijks bestuur lijk overleg tussen de commissa rissen der koningin en de gouver neurs gebeurt onder leiding van de Vlaamse minister-president. Een zestal projecten maakt duide lijk dat de bestuurders een bood schap aan elkaar hebben. Goed nabuurschap Vanaf dit voorjaar geldt een Code van goed nabuurschap. Populair gezegd gaat het om fatsoensre gels bij het aantrekken vgn bedrij ven. Zo maakt de Code het voor bedrijven in het samenwerkings gebied moeilijk om de overheid in de plaats van vestiging onder druk te zetten door te dreigen met verhuizing naar een aangren zende provincie. In de Code gaat men er vanuit dat het samenwer kingsgebied als regio niets opschiet met een dergelijke ver huizing. De Code is niet gericht tegen het stimuleren van investeringen. Wel is afgesproken dat men elkaar op de hoogte houdt van geldende sti muleringsmaatregelen, hoe ze uit pakken en hoe er in de praktijk van alledag mee wordt gewerkt. Meer Maar goed nabuurschap vereist meer. Een bekend probleem voor grensbewoners is de keuzevrij heid in de (gezondheids)zorg. In de praktijk blijkt er weliswaar sprake te zijn van een groeiende samenwerking tussen zorgaanbie ders en verzekeraars, maar wet en regelgeving belemmert vaak een goede uitvoering. Samen met de rijksoverheden werkt men er aan de problemen het hoofd te bieden. Op het gebied van milieu hebben de overheden elkaar gevonden in een stappenschema voor grens overschrijdende milieueffectrap portages en in het maken van afspraken bij het afgeven van ver gunningen waarvoor geen mer verplicht is maar waar wel hinder door kan ontstaan. Andere zaken waar vorderingen over zijn te melden, zijn onder meer samenwerking bij rampen bestrijding, culturele samenwer king en de goederenspoorlijn naar Duitsland. Meer weten Wie meer wil weten kan het infor matieblad Vlaams- Zuid-Nederland- se samenwerking verkrijgen bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400.' Vanaf 1 mei tot 1 oktober zullen ook op zaterdag en zondag twee schepen varen op de lijn Vlissin- gen - Breskens. Vanuit Vlissingen vanaf 08.50 tot en met 18.50 uur en vanuit Breskens vanaf 09.20 tot en met 19.20 uur. De dienstregeling op de lijn Krui- ningen - Perkpolder verandert niet. De statenleden bereiden in de commissies de definitieve besluit vorming van Provinciale Staten (PS) voor of geven advies aan het College van Gedeputeerde Staten (GS). Wat PS betreft gaat het om onderwerpen die in de Statenver gadering van vrijdag 16 mei hun beslag krijgen. Voor GS is de commissievergadering het mo ment om te peilen hoe voorstellen worden ontvangen. Immers, alle fracties van de politieke partijen die zijn gekozen in Provinciale Staten ziji\vertegenwoordigd in iedere commissie. De statencommissies vergaderen als regel in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Is dat niet het geval dan staat dat aangege ven bij de betrokken commissie. Welzijn De statencommissie Welzijn ver gadert maandag 21 april. De bij eenkomst begint om 09.30 uur. Onderwerpen die in ieder geval aan bod komen zijn: besteding budget voor het thema "Verdraag zaamheid" in 1997; conferenties jeugdzorg; herstructurering wel zijn en de evaluatie van de monu mentenverordening. Het kan zijn dat een statenlid opheldering wil hebben of iets wil zeggen over een van de ingeko men stukken. Het kan dan gaan om onderwerpen als: ontwikke lingssamenwerking; samenwer king in het onderwijs tussen Kent en Zeeland; een onderzoek naar podiumkunsten in Zeeland en cor- Openbaar vervoer onderwerp van gesprek. respondentie over problemen in de thuiszorg. Waterstaat en verkeer De statencommissie Waterstaat en Verkeer komt maandag 21 april eveneens bijeen. Deze verga dering begint om 13.30 uur. De agenda vermeldt drie onder werpen: PSD-zaken, vervoersover- zicht maart 1997 en voortgang PSD; IPO (Inter Provinciaal Over leg), voortgang decentralisatie en openbaar vervoer; extra investe ring in infrastructuur voor stads en streekvervoer 1996 - 2000. De ingekomen stukken gaan onder meer over: voortgangsrap portage Westerscheldetunnel; fietspad Sint Maartensdijk - Stave- nisse en de Zeeuwse telefoon gids. Economie De statencommissie voor Econo mie schuift woensdag 23 april, 15.30 uur, aan de vergadertafel. De commissie buigt zich over de volgende onderwerpen: ontwikke lingssamenwerking 1997; stimule ringsregeling Ruimte voor econo mische activiteit; subsidie Stich ting Proefboerderij Rusthoeve; voortgangsrapportage Schouwen- West; samenwerking in het onder wijs tussen Kent en Zeeland; sub sidie voor een onderzoek naar een bedrijvenloket Zeeland; inno vatiecentrum voor telematicapro ject; stappenplan provinciaal soci aal economisch beleidsplan 1998-2002. Ruimtelijke ordening De statencommissie voor Ruimte lijke Ordening buigt zich vrijdag 25 april, aanvang 09.30 uur, over de volgende onderwerpen: pro ject Bouwstroom duurzaam ge bouwde woningen in kleine kernen en het provinciaal meerjarenpro gramma Landinrichting en Natuur 1998 - 2002 (inclusief prestatieaf spraak 1997 tussen de provincie en de dienst landinrichting en be heer landbouwgronden. De ingekomen stukken gaan over onder meer: fietspad Sint-Maar tensdijk - Stavenisse, voortgangs rapportage Schouwen-West, infor matie over zakelijk en recreatief gebruik van het vliegveld Midden- Zeeland. De commissie vergadert op het adres Het Groene Woud 1 in Mid delburg. Milieu De statencommissie voor Milieu komt vrijdag 50 april om 14.00 uur bijeen in het gebouw aan Het Groene Woud 1 in Middelburg. De volgende onderwerpen komen aan bod: regionaal actieprogram ma diffuse bronnen en intentiever klaring; verlenging van de termijn die geldt voor Kerend Tij Twee milieuverkenning. Wat ingekomen stukken betreft gaat het om het volgende: evalu atieverslag Bandenproblematiek Zeeuwsch-Vlaanderen, bodemsa neringen 1997, landelijke discus sie over afval. De agenda's van de commissie vergaderingen en de bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. In de periode van 1 mei tot 1 oktober gelden verhoogde tarie ven voor een overtocht op de Westerschelde met een van de schepen van de PSD. Een enkele reis voor een voertuig tot en met 6 meter kost dan 16,= (nu 11,-=); langer dan deze afmeting tot en met 12 meter wordt 30,= (nu 21,75); motoren zonder zijspan of aan hanger gaan 7,50 betalen (nu 5,50). Op de lijn Vlissingen - Breskens betalen voetgangers en fietsers in deze periode het zogeheten zo- mertarief: 1,= (nu gratis), voor de afvaarten tussen 06.45 en 20.00 uur; een abonnement kost 10,=. Tot 30 mei is het mogelijk te reageren op de nota Zeeuws per spectief. In de nota staan de beleidsvoornemens van de provin cie voor het welzijnsbeleid vanaf 1998-2001. GS gaan er in de nota vanuit dat de provincie niet zelf het welzijns beleid uitvoert. De provincie schept voorwaarden en moet zor gen voor een goede structuur. Vandaar dat het beleidsstuk een belangrijke bouwsteen is voor de inrichting van de nieuwe provincia le welzijnsorganisatie. Volgende week wijdt AbdijNieuws een artikel aan de inhoud van de nota. Wie wil reageren moet dat schrif telijk doen aan GS van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Zeeuws perspectief is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bo demverontreiniging op de locatie Paasdijkweg 9 te Poortvliet ern stig is en hebben het sanerings plan (art. 39 Wet bodembescher ming) van Automobielbedrijf J. de Graaf B.V. goedgekeurd. De beschikking ligt, met de overi ge stukken, van 17 april tot en met 29 mei 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeente huis van Tholen en Sint Philips- land, Markt 1-5 te Sint Maartens dijk, op werkdagen van 9-12 en (na telefonische afspraak 0166- 668200 tst 13) van 14-16 uur en woensdagavond van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 29 mei 1997 een bezwaar schrift tegen de beschikking indie nen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. De collecte voor de vereniging Sim avi heeft in Stavenisse 471,40 opgebracht. Met het geld worden medische projecten in ontwikke lingslanden gesteund zoals pompen voor schoon water, studieboeken voor praktijkartsen, medicijnen en transport voor artsen. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. lift» K- In november werd voor de beurs nog een hele dag uitgetrokken, 's Mor gens viel de belangstelling toen tegen, zodat de organisatie nu alleen voor de middag had gekozen. Het leverde een gezellige drukte op. Een rij tafels achterin de zaal wordt in beslag genomen door modellen van vliegtuigen een een groot marine schip. Leden van modelbouwclub IPMS-Nederland (international plastic modellers society), onder meer afkomstig van Thoien, tonen hun werkstukken. De regio zuid west (Zeeland en West-Brabant) van deze landelijke vereniging organi seert regelmatig bijeenkomsten in Meulvliet. Op 28 mei en 30 juli staan er weer gepland. 'Dan kletsen we de hele avond over bouwen. We wisselen ervaringen uit en maken afspraken over het meedoen aan beurzen', vertelt één van de model bouwers. Hij legt uit dat de opzet van de modelbouw is om dingen zo precies mogelijk, tot in de kleinste details, na te bouwen op schaal. In onderdelen van een model gaan soms dan ook uren werk zitten. De moeilijkheidsgraad van de bouwdo zen is verschillend. 'We bouwen niet alleen uit bouwdozen, maar ook vanaf tekening', vertelt J. Koopman uit Bergen op Zoom. 'Dan moet je je bouwmaterialen ook zelf zoeken.' Hij heeft het marineschip De Ruyter meegebracht naar Meulvliet. Om het te vervoeren, kan het helemaal uit elkaar worden genomen. Naast het bouwen proberen de hobbyisten ook zoveel mogelijk technische gege vens te verzamelen over de origine len van hun modellen. En dat valt niet altijd mee, omdat het vaak mili taire gegevens zijn. Hoe ouder ze zijn, hoe gemakkelijker er aan is te komen. Maar soms worden ze hele maal uit Amerika gehaald. Op de vijver buiten Meulvliet wordt nog een radiografisch bestuurbare boot gedemonstreerd. Naast de modelbouwers staat Ad Havermans uit Oud-Vossemeer met een deel van zijn collectie oude radio's. Hij deed ook aan de eerste Een model van het marineschip De Ruyter was een blikvanger op de hobby- en verzamelaarsbeurs. beurs mee en hoopt weer nieuwe contacten te kunnen leggen. In ieder geval heeft hij al een boekje gekre gen over radiolampen. J. Balk uit Poortvliet heeft maar een klein gedeelte meegebracht van de 30.000 prentbriefkaarten en foto's die hij van kerkgebouwen uit het hele land heeft verzameld. 'Ik ben er in militaire dienst uit verveling mee begonnen. Daarna heb ik er twintig jaar lang niets aan gedaan omdat ik het door mijn werk te druk had', ver telt hij. Balk verzamelt niet alleen afbeeldingen van kerkgebouwen, maar ook van sloopwerkzaamheden, branden en kerkinterieurs. Hij pro beert ook, zoveel mogelijk te docu menteren. En te achterhalen waar delen van interieurs van gesloopte kerken terecht zijn gekomen. 'Kijk,' wijst hij een kaart aan waarop een kerkrestant te zien is, 'uit deze kerk in Leeuwarden is het Van Dam- orgel afkomstig dat nu hier in Tho len staat.' Postzegels, flippo's, miniatuur auto's, ze ontbreken niet op de beurs. Achter een tafel bezaaid met kleurige suikerzakjes zit een meisje er wat eenzaam bij. Ze zit hier voor haar vader, vertelt ze, maar ze doet nauwelijks zaken. Een enkeling belooft haar suikerzakjes, maar er wordt niets gebracht. Bovendien hebben de meesten lege suikerzak jes, terwijl zij juist volle nodig heeft. Meer aandacht is er voor het werk van A.W. Steijns en diens kleinzoon Joost van Rooij uit Oud-Vossemeer. Zij bouwen miniaturen van hout. Steijns stond met zijn landbouwma chines al op heel wat hobbybeurzen. Ook in Meulvliet draait zijn minia tuur-dorsmachine op volle toeren. Jose Smits uit Sint-Annaland deed in december aan de kerstmarkt mee en is nu - met haar dochter - voor het eerst op een hobbybeurs. Ze maken zelf kaarten en hebben volop mate rialen te koop bij zich voor mensen met dezelfde hobby. Tegenover hen maakt dorpsgenote Nellie Gunter figuren uit gips en beton. Ook voor haar is het de eerste keer op een hob bybeurs. Mevrouw Gunter maakt haar mallen zelf, van vloeibaar rub ber. Daarbij vallen originele beeld jes op: een bosje samengebonden asperges, stukjes broccoli en bloem kool. Gips is na een uur droog, maar beton duurt een paar dagen, vertelt ze. Dit laatste materiaal is geschikt om buiten te hangen of te zetten. De Sint-Annalandse verwerkt haar beschilderde attributen bijvoorbeeld in poppen, plakt ze op in lijstjes, of maakt er houdertjes van voor waxi nelichtjes. Haar dochter Francis Otten werkt met klei. Ze versiert bloempotten met geschilderde figuurtjes. Weer heel iets anders is het werk van Annet Witkam en Carolien den Haan uit Tholen. Zij maken punch- applicaties. Kleurige stoffen figuur tjes, waarvoor ze zelf de patronen maken. 'Met een speciale pen waar door een draad zit, maak je lusjes', legt mevrouw Witkam de techniek uit. Door de pen in diverse standen te houden, kun je hoogteverschillen realiseren. En uitborstelen geeft helemaal een apart effect. Als hobby is dit aardig uit de hand gelopen, want beide dames zijn inmiddels dagelijks met punchwerk bezig, ver tellen ze. Vossemeerder G.J. Timmermans bekijkt de Thoolse hobby- en verza melaarsbeurs met meer dan gemid delde helangstelling. Hij is voorzit ter van de beheerscommissie van De Vossenkuil, die al vele jaren een hobbytentoonstelling organiseert. Nieuwe hobby's zijn daar natuurlijk altijd welkom. De beurs in Oud- Vossemeer wordt dit jaar op 19 en 20 september gehouden. Voor de elfde keer. THOLEN 12 apr. Hobby- en verzamelbeurs Step, Meulvliet 13-17 u. 12 apr. Concert organist Evert v.d. Veen en trompettisten Henk-Jan Drost en Herman Drost, Grote Kerk 20 u. 15 apr. Kaarten en sjoelen Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 16 apr. Verkoping Adullam, Ten Anker 13.30-16.30 u. 18 apr. Bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 19 apr. Inleveren spullen rommel markt, Slachtveld 10-12 u. 19 apr. Oefenconcours Eendrach- truiters, C. van Dalen Postweg 16 13 u. 30 apr. Rommelmarkt, Markt 9.30- 13 u. SINT-ANNALAND 19 apr. Zwemfestijn Smash-jeugd in Sportpunt Zeeland. 25 apr. Optreden kinderkoor Jennif er v.d. Hoek uit Ridderkerk, N.H. kerk 19.15 u. 26 apr. Bowling en diner Smash senioren, vertrek 18 u. SINT-MAARTENSDUK 17 apr. Begin cursus 'Een zieke thuis verzorgen', Centrum Thuis zorg 19.30 u. 17 apr. Avond plattelandsvrouwen over 'oorlogservaringen' van mevr. Houtman-Proost, Haestinge 19.45 u. 19 apr. Zang- en orgelavond, Ned. Herv. kerk 19 u. 28 apr. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 14 u. 29 apr. Vergadering commissie wel zijn, gemeentehuis 19.30 u. SCHERPENISSE 13 apr. Toerrit motorclub Tholen, veiling Veerdijkseweg 9.15 u. 21 apr. Creatieve avond plattelands vrouwen 'hooiberen' maken, Hol land Huis 19.30 u. 23 apr. Lezing over kuipplanten door C. Köolen voor plattelands vrouwen, Holland Huis. SINT-PHILIPSLAND 12 apr. Zangavond met VZOS, Komt nu met Sangh, Van Knop tot Bloem en soliste Hennie Moerland, Wimpel 19.30 u. 18 apr. Verkoping Adullam, vereni gingsgebouw Oud.Geref.kerk 13.30-17 u. 23 apr. Echtpaar Buijs vertelt over Polen op middag commissie oude renbeleid, Wimpel 14.30 u. 24 apr. Avond plattelandsvrouwen over EHBO in en om het huis. Wim pel 20 u. 2 mei Jaarvergadering Rode Kruis, Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 29 jun. Expositie 'Kermis op het platte vlak', Markiezenhof, t/m 6 juli Installaties van Aagje Pel en Bert Bevers, Markiezenhof. 10 apr. Opera 'De Parelvissers' door Bredase Opera en Opera Tilburg, De Maagd 20.15 u. 11 apr. Cabaret 'Chickentales' door De Dulle Roeckers, De Maagd 20.15 u. 12 en 13 apr. Musical 'Singin' in the Rain', De Maagd 20.15 u. 13 apr. t/m 8 juni Expositie Eugane Peters, Markiezenhof. 13 apr. Orgelconcert Mark Heerink, Gertrudiskerk 16 u. 19 en 20 apr. Kunst- en antiekvei ling Lionsclub Scaldis, Markiezen hof kijkdag za 11-17 u., veiling zo 12-17 u. 19 apr. Familie-dansvoorstelling 'Junglebook' door Opus One, De Maagd 19 u. 22 apr. Vioolconcert 'De Vierjaar getijden' door Jaap van Zweden, De Maagd 20.15 u. 25 apr. Cabaret 'Hartsticke Mie- tersch!' door Ajuinen en Look, De Maagd 20.15 u. 26 apr. Opera 'De Barbier van Sevilla' door staatsopera van Timi- soara, De Maagd 20.15 u. ROXY 1: Star Wars, The Empire Strikes Back - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 16.30, 19 en 21.30 u., zo 14, 1^.30 en 20 u., wo'14en 20 u. ROXY 2: The English Patiant - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. 101 Dalmatiars - vr 18.45 u., za 14, 16.30 en 18.45 u., zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: The Devil's Own - do, ma en wo 20 u., vr t/m zo 18.45 en 21.30 u. 101 Dalmatiars - za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. CINEMACTUEEL 2: Dante's Peak - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u.,za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Space Jam - zaen wo 14u.,zo 14en 16.15 u. Jer ry Maguire - vr t/m zo 18.45 u. Metro - do, di en wo 20 u., vr t/m zo 21.30 u. Cinema Paradiso: Le Gareu - ma 20.30 u. Belle Epoque - di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 01=6-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 17