De grote opknapbeurt van een oude, witte en te hoge heer 5? Het was een groots project" Geen feestje bij afronding basisplannen Druk opvoeren op de gemeente Molen De Hoop in Tholen was hard aan restauratie toe Donderdag 17 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 11 Al enkele maanden staat molen De Hoop in Tholen er wat verloren bij. Bouwsteigers met hun uitstekende pij pen maken van de ranke molen een soort kaktus. Maar het was hoog tijd dat de restaurateurs aan het werk gin gen. Want binnen een jaar hadden er rampen kunnen gebeuren. Een kijkje op de zeer winderige steigers van De Hoop. Vermolmd Enquete naar belastingtarieven in Zeeland Takelen Plakvoegen Zuunig Naam ontbreekt Kortsluiting Bezemstelen Weinig verloop Karwei van 22 miljoen opgeleverd Met de oplevering van Tholen Oost is het laatste bestek van het basisplan zoet wateraanvoer afgerond. In 1990 werd na heel veel discussie begonnen met het basisplan St. Philipsland. Daarna volgden Noord (St. Annaland), West (Stavenisse), Zuid (St. Maartensdijk/Scherpenisse) en na zeven jaar vormde Oost (Tholen, Poortvliet, Oud- Vóssemeer) de finale. Geweldig plan Bestekken vielen mee Gezworene Mol over riolering: "We proberen de druk op de gemeente op te voeren om de riolering te verbeteren. Enerzijds door ze een rekening te presenteren voor de overstorten en anderzijds door het provinciaal bestuur in te schakelen. Anders wil de gemeente Tholen de verbetering van de riolering uitstel len, teveel op de lange baan schuiven." Gezworene J.L.C. Mol zei dat maandagavond tijdens de vergadering van de gebiedscommissie van het waterschap Zeeuwse Eilan den. Spuitvrije zones Het is zonnig weer en op de begane grond is het redelijk goed toeven onderaan de molen. Maar wie de klim naar boven waagt, merkt al snel dat de koude wind een spelbre ker is bij dit fraaie voorjaarszonne tje. De Hoop staat rondom in het groen op een punt van de voormali ge vesting die in een stervorm werd aangelegd. Een fraai gezicht, maar de laatste tijd werd het monument behoorlijk groen. Daaraan was voor de passanten te zien dat een 'flinke beurt' niet verkeerd zou zijn. Maar er was nog veel meer aan de hand. Dat is wel te zien voor wie het wan delpad van de Oudelandsepoort door het park in loopt. Links en rechts liggen stukken hout. Een enorme balk ligt helemaal opengerot op de vloer. Het blijkt de 'korte spruit' te zijn. In de molenwereld gaan een berg namen om waar een leek geen touw aan vast kan knopen. De korte spruit is een zware balk aan de achterkant van de kap van de molen. Aan deze balk zitten de staart en twee korte schoren (allemaal zware balken) vast. Met de staart wordt de molen naar de wind 'gekruid'. De lang spruit gaat dwars door de kap en daaraan zitten twee lange schoren die ook weer bij de staart uitkomen. Beide spruiten liggen nu echter totaal vermolmd op de grond. Van bovenop de steigers wenkt vrijwillig molenaar Oscar Huiskamp. Deze Het provinciaal bestuur heeft alle Zeeuwse gemeenten en de water schappen gevraagd om de tarieven 1997. Met de afschaffing van het belastingtoezicht is ook de inzen dingsplicht van belastingverorde ningen komen te vervallen. Om toch inzicht te krijgen, houdt de provin cie elk jaar een enquete. Hierbij wordt ook een berekening gevraagd ter bepaling van de belastingdruk van enkele voorbeeldbedrijven. Dit systeem is ontleend aan de Kamer van Koophandel en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Het gaat om drie voorbeelden: een grafisch bedrijf, een onderneming in de metaalsector en een horecabedrijf. Ook van de gemeente Tholen wor den gegevens verwacht over de onroerende zaakbelasting, afval stoffenheffing, rioolrecht, toeristen en watertoeristenbelasting, belasting op roerende woon- en bedrijfsruim ten, forensenbelasting, hondenbe lasting, lijkbezorgingsrechten en leges rijbewijs, paspoort, identiteits kaart en uittreksel persoonsgege vens. leraar van basisschool Ter Tolne is wat je noemt 'gek' van molens. Via het stoffige, schemerige binnenste van de molen gaat het omhoog. De trappen zijn hier en daar heel oud en afgesleten. Maar alles is zo gerepa reerd dat men er veilig op kan lopen. Het ruikt muf en de kieren en hoe ken zijn het domein van spinnen. Via de graanopslag en het voorma lig woongedeelte op de begane grond en de eerste verdieping, gaat de klim verder naar de maalzolder waar de zakken gevuld werden en de steenzolder waar de stenen in hun haast nieuwe maalstoelen liggen. Nog steeds binnenlangs gaat het naar de hijszolder. Daar is de deur naar de stelling buiten. Deze omloop is rot en daardoor scheef getrokken bij het kruien. Dus ook die is hard aan vervanging toe. Voor het hout werk wordt 'bielinga' gebruikt, een hardhoutsoort uit de Ivoorkust. Bie linga is zo hard dat het met z'n soor telijk gewicht van meer dan 1 als een baksteen zinkt als je het in water gooit. Buitenom wordt de reis vervolgd via een paar laddertjes. De molen is totaal ingebouwd. Bovenin wacht Huiskamp samen met uitvoerder J.G. den Ouden, de baas van het res tauratiewerk. Hier, bovenop de stei gers, met de kap op ooghoogte, waait een zeer stevige wind. Deze blaast door de pijpen van de steiger waardoor er een somber, klaaglijk geluid ontstaat dat schril contras teert met het felle zonnetje. Den Ouden werkt zelf op dit hoogste punt aan de lange spruit. Deze knaap van een balk weegt zo'n 1100 kilo. "Ze dachten dat hier een telescoop kraan bij de molen kon komen, omdat er ook een hoogwerker was geweest. Maar toen ik hier aan kwam, bleek dat onmogelijk zonder het hele plantsoen te vernielen", ver telt Den Ouden, die niet de minste last heeft van het feit dat hij op zo'n 21 meter hoogte staat te werken. "Toen hebben we het ding met een gewone lier omhoog moeten trek ken." Het lijkt haast niet voor te stel len. Twee mannen die samen vanaf een stelling op ruim twintig meter hoogte een balk met het gewicht van een grote auto omhoog takelen. Maar het is toch gebeurd en niet één, maar meerdere keren. Den Ouden (woonachtig in Dirksland) is nu bezig met de afwerking. Er gaan een soort houten hoedjes over de balken. Het is allemaal maatwerk. "Je kunt zien dat hij het met liefde doet", zegt Huiskamp glunderend. Hij is blij dat nu eindelijk de restau ratie van de molen afgemaakt wordt. Tien jaar geleden werd De Hoop voornamelijk van binnen aangepakt. Op sommige punten is er echter de vorige keer het één en ander misge- Molenaar O. Huiskamp (links) en restaurateur J.G. den Ouden bekijken de 'deksels' die aan de uiteinden van de houten schoren en spruiten moeten komen. Vóór hen de lange spruit die dwars door de molenkap gaat. gaan. "De voegen in het metselwerk zijn er niet goed ingezet. Het is op een nieuwbouwmanier gebeurd: Met een grote voegspijker het spul erin en dan één lange haal om het af te strijken. Plakvoegen zijn het. Maar die zitten niet stevig", vertelt Den Ouden, terwijl zijn collega bezig is met een pneumatische beitel de voegen uit te kappen. "Omdat de molen konisch is (kegelvormig - red.), loopt al het regenwater over de romp. Slechte voegen gaan dan inwateren en als er vocht in de ste nen komt en het gaat vriezen, krijg je last van vorstschade. Als je die stenen wegkapt, zie je ook dat ze van binnen helemaal groen zijn. Een goede voeg zorgt ervoor dat zoiets niet kan gebeuren." Den Ouden werkt maar met één col lega aan dit karwei. Geen grote ploeg dus. "Dan loop je elkaar toch maar in de weg. En als uitvoerder zit ik normaal gesproken veel achter mijn bureau. Nu krijg ik ook de kans om nog zelf veel werk te doen. En het is echt knutselen. Zoeken naar passende oplossingen voor elk pro bleem dat je tegenkomt." Den Ouden werkt voor koninklijke Wou denberg uit Ameide en de restaura tie wordt uitgevoerd door Van der Sluis en Van Dijk (dochteronderne ming van Woudenberg). Er valt heel wat te doen voor de twee mannen. Behalve het uitkappen en opnieuw voegen van vrijwel het hele metselwerk, moeten er ook ste nen (ijsselsteentjes) vervangen wor den. Een aantal grote moerbalken zijn in de muren totaal verrot en moeten gesteund worden door zoge naamde sleutelstukken. Trappen worden nieuw gemaakt of gerepa reerd en ook enkele deuren bij de stelling worden vervangen. De staart wordt gelicht en er komen nieuwe schoren en een nieuwe spruit. De verrotte onderkant van de molenkap wordt verwijderd en vervangen. Vooral het vervangen van de sprui ten was hard nodig. "Als daar nu niets aan gebeuren zou, was er min stens één binnen het jaar afgebroken en naar beneden gevallen", zegt Den Ouden. Molenaar Huiskamp valt hem bij: "Daar ben ik wel bang voor geweest. Ik krui de molen nooit om waar mensen bij zijn, maar als zo'n spruit valt, gaat hij dwars door de stelling heen. Bloedlink was het." Huiskamp is een tevreden man als hij kijkt naar de grote beurt die zijn troetelkind nu ondergaat. "Het is een prachtige molen. Eigenlijk is ie natuurlijk veel te hoog", vertelt de molenaar en terwijl hij naar de bomen in het park kijkt gaat hij ver der: "Dat krijg je ervan als een gemeente 'zuunig' wil zijn. Destijds heeft men niet de vesting gelaten zoals hij was, maar omgevormd tot park voor de productie van bomen. Maar toen dat overbodig werd, ble ven die bomen wel staan. Je ziet nu niets meer van de vestingvorm en de wind werd van de molen weggevan gen. Daarom is de molen honderd jaar geleden bijna zes meter opge hoogd. Daardoor is hij veel te slank voor zijn hoogte." Inmiddels is een belangrijk obstakel (een enorme iep) al verdwenen, maar voor de wind en meer zonlicht tegen de groene aan slag zou de kap van een paar andere bomen volgens Huiskamp geen kwaad kunnen. Toch zal molen De Hoop (een stel lingmolen uit 1736) zo rond het ein de van de maand mei helemaal gerestaureerd zijn en weer in volle glorie aan de Vest prijken. Bij het restaureren viel het Huiskamp en restaurateur Den Ouden weer op dat de naam van de molen er niet op staat. "Meestal staat dat op de baard (een sierbord aan de kap - red.), maar het staat er in elk geval érgens op", zegt Den Ouden. Huiskamp zou het een goed idee vinden om de naam De Hoop op de baard (die met de hand nagemaakt al gereed ligt in de werkplaats) te schilderen. Maar ja, wat hem betreft kan er niet genoeg gedaan worden om de molen in een zo goed mogelijke conditie te houden. "Een molen is het mooist als hij kan draaien", besluit Huis kamp met een blik op De Hoop die er weer voor een flink aantal jaren tegen kan. Een beeldbepalend ele ment in het stadgezicht van Tholen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Intern zijn we al gaan kijken naar de afvalpreventie. Daar zijn in 1992 zelfs opnamen voor gemaakt voor een Teleac-cursus om de afvalstro men in te perken. Er is een inventa risatie gemaakt van de waterzuive ring en de geurbeperking door mid del van naverbranding." Het afvalwater met vet, slib, uiensap en vezeltjes loosde het bedrijf op het riool. De Rijke: "De aanslagen van het waterschap rezen de pan uit. Het was een lange weg om de goede installatie te vinden. Voor de zuive ring maar ook voor de naverbran ding. Er is wel enige ervaring in de friet- en groentebranche, maar dat is toch weer anders dan met uien. In Nederland is er niks op dit gebied. We moesten het opnieuw uitvin den." Juist op dat moment laaide landelijk de discussie op over de zogenaamde geuruitstoot van bedrijven. Schot: "Het rijk had toen strenge normen ogesteld. Er waren grote investerin gen nodig om daar aan te voldoen. Bedrijven zoals Peijnenburg dreig den naar België te gaan." Danisco Foods heeft dit niet serieus overwo gen, maar volgens Schot is er in het bedrijf wel over gediscussieerd. "De normen zijn daarop versoepeld en de gemeenten hebben meer vrij heid gekregen om te bepalen hoe hoog die moeten liggen." In 1993 was de waterzuivering ope rationeel. De zuivering van 1,2 mil joen gulden is voorzien van een bio gasinstallatie. De Rijke: "Bacteriën zorgen voor het afbraakproces. Daar komt biogas bij vrij. Dat wordt opgevangen en gaat terug naar de brander zodat de installatie zich met eigen gas verwarmt. Het is een gesloten systeem van 300 kubieke meter." Kortsluiting in een schakelkast was er in oktober 1993 de oorzaak van dat het bedrijf een week stil kwam te liggen. De rook zorgde voor een enorme roetaanslag door heel het bedrijf. Een schoonmaakploeg is zes dagen bezig geweest de gebouwen en machines te reinigen. De voor raad gebakken uitjes moest worden afgevoerd. Eind 1994 werd er een nieuw kan toor gebouwd. Er zijn dan 34 werk nemers en in dat jaar verlaten er 3.748.214 kilo gebakken uitjes de fabriek. Begin 1995 wordt Onion Specialties omgedoopt in Taffel Foods, genoemd naar een van de divisies van Danisco in Denemar ken. Lang hingen de letters niet aan de gevel want het hoofdkantoor in Kopenhagen besloot om alle vesti gingen dezelfde naam te geven. "De lichtbak kon weer van de muur, voor de buitenwereld was het verwar rend," blikt Schot terug op de recentste naamsverandering. Naast bouwen en investeren in afvalpreventiesystemen bekommer de de directie zich ook om het ver beteren van de kwaliteit van het pro duct. Begin 1995 kreeg het bedrijf het ISO 9002-certificaat. "De klan ten vroegen ernaar. In Denemarken konden ze dat niet waarmaken, wij wel." Even belangrijk, zo niet belangrijker, zijn de regels voor de voedselveiligheid waaraan het bedrijf moet voldoen, de HACCP (hazard analyses critical control points). Schot: "Dat zijn de kritieke punten in het bedrijf die problemen op zouden kunnen leveren voor de volksgezondheid, zoals besmetting. De keuringsdienst van waren ziet er op toe dat alles volgens die regels gebeurt. Het is nu in Nederland ver plicht." De Rijke: "Zo wordt er bijvoor beeld gekeken naar de smeermidde len die voor de machines worden gebruikt. We mogen ook geen moto ren boven de productielijn hangen en ook geen houten bezemstelen gebruiken, maar kunststoffen. En om de tl-lampen moet een hoesje zitten; als er eentje breekt, dan valt het glas niet in de uien. En de ver pakte uitjes gaan door een metaalde tector met een automatisch afgeslo ten uitwerpsysteem zodat niemand het pakje alsnog in de lijn terug kan gooien." Door de overname, door Danisco, van Groko groente- en diepvriespro ducten in Zundert begin 1996, ver anderde er weer het een en ander in Sint-Maartensdijk. De directie, de marketing- en verkoopafdeling ver huisden naar het hoofdkantoor in Zundert. Aan de Nijverheidsweg bleef louter een productielijn over. Er is geen directeur meer. Schot en De Rijke rapporteren direct aan de directeur operations H. Kalkema. Ongeveer tegelijkertijd met de over name van Groko werd ook besloten de uienbakfabriek in Denemarken in zijn geheel over te brengen naar Tholen. Schot en De Rijke kregen de opdracht de tweede baklijn in het bedrijf aan de Nijverheidsweg in te passen.'De ruimte was hier te klein en we hadden te weinig grond." Buurman Combi Isolatie werd aan gekocht en inmiddels is er nieuw- Het kantoor met de kantine van Danisco Foods aan de Nijverheidsweg. Achter het gebouw bevindt zich de productiehal, rechts de inpakaf- deling en het magazijn. bouw van 2200 vierkante meter ver wezenlijkt. De Rijke: "We kregen er een klein jaar voor. In de weekends gingen we in Denemarken kijken wat we kon den gebruiken. We zijn heel wat keren heen en weer geweest om planningen en budgetten te maken. De motivatie om het tot een goed eind te brengen is dan ook heel hoog. Het wordt een stukje van jezelf." Schot: "Hoewel het aangestuurd werd door Van Meel, mochten we het zelfstandig uitvoeren. Het was een groots project. Er is heel veel vrije tijd in gaan zitten. We kennen Kopenhagen nu beter dan Rotter dam." In november vorig jaar begon de demontage en de verhui zing van de bakoven, de verpak kingsmachines en de bulkinstallaties (voor de ontvangst van de onge schilde uien). Tijdens de uitbreiding werd ook de naverbrandingsinstallatie geplaatst die de uitstoot van vetdeeltjes en stank met negentig procent terug brengt. Voor de hele operatie lag de fabiek twee weken stil. De Rijke: "We moesten wel eens scheidsrech- tertje spelen. De ene aannemer voor de andere wilde op tijd klaar zijn." Nieuwbouw, verhuizing en installa tie van bakoven en naverbrander kostte 6,5 miljoen. De betrokkenheid van Schot en De Rijke bij het bedrijf is groot, maar volgens Schot geldt dat ook voor de rest van het personeel. "Het verloop is erg klein. We zijn een open orga nisatie. We hebben op een voorlich tingsavond laten zien wat we voor plannen hadden tegen de uitstoot van vet en geur. De mensen uit de bocht van Rinses hebben hier een rondleiding gehad. We hebben nooit om de pot heengedraaid. Dat is onze cultuur. Het personeel had ook last van het vet dat op de auto's neer kwam die hier geparkeerd stonden." Arbeidsonrust kent het bedrijf niet. "We vallen onder de CAO van de groente- en fruitverwerkende indus trie. Iedereen weet waar hij aan toe is wat salaris betreft. Dus discussies over de hoogte daarvan zijn er niet." Danisco Foods zit nu op driekwart van zijn capaciteit. De dagproductie is ongeveer 25.000 kilo maar zal binnen enkele maanden uitkomen op 30.000. Schot verwacht een groei van 5 tot 10 procent. Het bedrijf is bezig nieuwe markten aan te boren. Met Groko (250 werknemers in Zundert) moet dat volgens Schot lukken omdat die in deze sector al een flink deel van de markt in han den heeft. "Er wordt geprobeerd de uitjes toe te passen in andere pro ducten. Er komt steeds meer vraag naar kleine cupjes van 100 gram. We gaan pionieren in landen waar nog geen toepassing is gevonden." Zowel Heijboer als P. van Belzen Zo heftig er binnen het waterschap Tholen over zoet water werd gesproken, zo stil is het werk na de fusie door Zeeuwse Eilanden voort gezet. Na 1993, toen deelplan West onder handen was, ontstond er zelfs een crisis binnen het waterschap Tholen. Er werd een accountants kantoor ingeschakeld om de kosten- overschrijdingen te onderzoeken. In 1990 was aannemer Aarts uit Steen bergen in St. Philipsland begonnen voor bijna 2 miljoen gulden. AVK uit Oude Tonge pakte in 1992 plan Noord aan voor 2,4 miljoen en opnieuw Aarts kreeg plan West voor 2,1 miljoen gulden. Na het accoun tantsonderzoek waren de bedragen lager. Oomen uit Sprundel voerde in 1995 plan Zuid uit voor 1,3 miljoen en aannemingsbedrijf Reimerswaal uit Kruiningen begon vorig jaar met het laatste bestek, plan Oost, voor bijna 1 miljoen gulden. Het automa tiseringsbestek van 2,2 miljoen, dat door Stork Bosman uit Piershil wordt uitgevoerd, is nog onder han den. Naast die aanneemsommen komt nog de grondverwerving, notaris- kosten, de vergoeding voor gewas- senschade, nutsvoorzieningen, de directie- en voorbereidingskosten en de btw, waardoor de 11 miljoen ver dubbeld kan worden. Alle vijf basis plannen samen hebben dus 22 mil joen gulden gevergd. Oud-griffier J.D. de Korte zei maan dagavond in de vergadering van de gebiedscommissie, dat het water schap deze afronding op de een of andere manier zou dienen op te lui steren. "Het basisplan is toch voor Tholen en St. Philipsland iets bij zonders geweest. Binnen de Zeeuw se Eilanden geven we hiermee de toon aan. Voor onze streek is het een geweldig plan geweest", zei De Korte. Districtshoofd waterbeheer C. van Dijke bleek ook ingenomen met de afronding. 'We maken nu een dro ge periode mee, maar dankzij het basisplan is het waterpeil goed op hoogte." Gezworene J.L.C. Mol reageerde niet zo enthousiast. Hij was destijds één van de felste tegenstanders van zoet water. Na de vergadering zou hij De Korte wel inlichten over het niet doorgaan van het feestje. "Ik raakte kennelijk een gevoelige snaar met mijn vraag", liet De Kor te desgevraagd weten. "Men wil kennelijk niet meer aan een verve lend verleden herinnerd worden, maar ik vind zoet water een bijzon der pluspunt voor de streek. Er is wel veel commotie over geweest en het aantal voor- en tegenstanders was vrijwel gelijk, maar het werk is tot een goed einde gebracht en bij het laatste bestek had daar best aan dacht aan besteed mogen worden. Het bestuur heeft echter besloten om er niets meer aan te doen", zegt de oud-griffier met spijt. Hoofd waterbeheer J.A. Dees, die destijds nog bij het waterschap Tho len de basisplannen begeleidde, bevestigt dat noch de oude, noch de nieuwe bestuurders van het water schap behoefte hadden aan een fees telijke oplevering. "Bij het water schap Tholen werd het basisplan uit politieke overwegingen helemaal apart gehouden, maar bij Zeeuwse Eilanden is het een onderdeel van de totale waterbeheersing. Het is ook niet meer inzichtelijk hoeveel wat gekost heeft, maar bij de aanbeste dingen heeft het ons niet tegengeze ten. De laatste bestekken vielen mee", zegt Dees. Helemaal afgerond is het karwei echter nog niet, want het bestek voor de automatisering van de basisplan nen is nog in uitvoering. Volgens Van Dijke heeft dat vertraging opgelopen, zodat er nog wat in het vat zit. Ten aanzien van het waterbeheer ligt er in de Poesdreef bij Stavenisse een stuw plat, zodat daar geen waterberging kan plaatsvinden. Toch geeft het niet echt problemen, meldde Van Dijke. In de Wellevaete te St. Annaland werden de beleidsnotities lozingen en riolering behandeld, alsmede de bijdrageregeling riolering. Mol benadrukte, dat de riolering een gemeentelijke taak is. "Overstorten zijn de boosdoeners. Daardoor komt een enorme bulk met vervuiling op het oppervlaktewater." Hoofdingelande A.L. Aamoudse onderstreepte dat. "Er wordt wel gesproken over het aansluiten van woningen in het buitengebied op de riolering, maar het rendement daar van is nihil ten opzichte van de pro blematiek van de overstorten. Dat laatste is 25 keer zo belangrijk als lozingen in het buitengebied", zei Aamoudse. Mol gaf aan, dat het waterschap het terugdringen van het aantal over storten met 10% wil subsidiëren en voor aansluitingen in het buitenge bied 10.000 gulden betaalt als de gemeente dat ook doet.'Wij zijn al coulant door een bijdrage te geven, maar wij zijn niet bereid om de kar alleen te trekken." Huiseigenaren in het buitengebied die niet op de riolering kunnen aan sluiten wegens de te hoge kosten, moeten een septictank van minimaal 6 kubieke meter aanschaffen. Dat moeten ze helemaal zelf betalen, ter wijl de eigen bijdrage voor aanslui ting op de riolering 'maar' 4500 gul den is. "Persoonlijk wilde ik ook de septictank nog wel subsidiëren, maar dat lukte niet in het bestuur. We hebben ook heel lang gedaan over dit onderwerp", zei Mol. Op het gebied van milieumaatrege len tegen verontreiniging van het oppervlaktewater staat de inwoners nog veel te wachten, zo maakte de gezworene duidelijk. Zo zal het afspuiten van landbouwwerktuigen bij loonwerkers moeten gebeuren als men zelf geen vetafscheider heeft. Verder mag je geen sproeikar buiten stallen; die moet onder een afdak staan. Hoofdingelande Aam oudse wees erop, dat er toch ook auto's buiten gewassen worden en dat zie je soms ook nog op straat. Mol erkende dat en hij wist ook wel, dat sommigen olie verversen boven het riool, maar de regels worden aangescherpt en daar zal iedereen rekening mee moeten houden. Naar aanleiding van het rapport 'De sloot uitgemest' van de stichting Natuur en Milieu wees Aamoudse op een proef onder akkerbouwbe drijven in Zuid-Holland, waaruit bleek dat er geen verband bestaat tussen bemesting en het ringwater. "Daarom moeten we oppassen, dat er niet over ons heen gewalst wordt." Gezworene Mol was het met hem eens, dat er teveel naar de landbouw gewezen wordt. "Auto's vervuilen ook veel, maar we moeten zeer alert zijn. Dat betekent netjes omgaan met bestrijdingsmiddelen, want er leven meer mensen op Tho len dan alleen landbouwers. Daarom moeten we ook op onze buurman letten, hoe die spuit, anders ben ik zeer bang, dat er wat anders gaat gebeuren. Dan krijgen we spuitvrije zones. Daarom moeten we in elk geval kantdoppen gebruiken bij het spuiten. Er blijven vragen, want slechts 8% komt van drift, dus waar komt de rest vandaan? Er worden soms ook stoffen gevonden, die niet gebruikt zijn. Daarom blijft er onderzoek nodig", aldus Mol. De vergadering van de gebiedscom missie werd bijgewoond door twee hoofdingelanden (M.A. van Beek was verhinderd), drie ingelanden en vier medewerkers van het water schap, naast gezworene Mol, die de volgende vergadering vaststelde op 23 juni.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11