Rabobank verlaat misschien Markt in Sint-Maartensdijk Uitgekleed plan vergt 5,3 miljoen 'Bestuurders zijn grip op Tholen kwijt' (V AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Grote kermis in binnenstad van Tholen Smalstads mannenkoor op de radio Polyhymnia verkoopt cake Verkeersproblematiek in centrum onder de loep genomen ■2. Donderdag 10 april 1997 53 e jaargaijg-öOï^O- s-2®DE I.BUP De Rabobank Tholen onderzoekt mogelijkheden voor verbetering van de krappe huisvesting in het hoofdkan toor aan de Markt in Sint- Maartensdijk. Handhaving van de huidige vestiging staat ook ter discussie. "Wat past er het beste voor de toekomst? Dat brengen we in kaart, zodat we nog dit jaar een beslissing kunnen nemen", zegt voorzitter J.L. van Gorsel. Parkeerwachter SGP en CDA hebben moeite met de 5,3 miljoen gulden die de bouw van een nieuwe gemeentewerkplaats kost. In de commissie openbare werken drongen beide fracties aan op het zoeken naar besparingen. Volgens hoofd Voor nieuwe gemeentewerkplaats gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte zit dat er niet in: "Er ligt voor ons een acceptabel, fatsoenlijk uit gekleed plan op tafel." Het aanvankelijke schetsontwerp is behoorlijk versoberd. Ruiters Reserves Scherpe kritiek Koppenhol over varkens: "Is er dan niemand bij machte om deze verfoeilijke ont wikkeling een halt toe te roepen? Onze bestuurders en politieke partijen, door bestuurlijke onmacht gedreven, zijn de grip op Tholen en op de varkensboeren kwijt. Tholen huilt en is diep bedroefd over deze ontwikkelin gen. We zijn een speelbal geworden van de elementen, een schip op de woelige zee, zonder roer." Belediging Tholen verloedert Deze week Te hard langs aangekondigde snelheidscontrole Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het gemeentebestuur heeft vergun ning verleend voor een grote voor- jaarskermis in de binnenstad van Tholen. Daarmee is naast de tradi tionele kermis (tijdens de braderie) er nog een tweede bijgekomen. Van aanstaande woensdag tot en met zaterdag staan er in totaal tien attrac ties opgesteld op het parkeerterrein aan de Bosstraat en op de Markt. Organisator is kermisexploitant B.J.M. Mobron uit Purmerend die sinds 1992 een opslagloods heeft aan de Slabbecoornweg in Tholen. Op het parkeerterrein aan de Bos straat komen autoscooters, een snoepkraam, touwtjetrekken, kasten waarmee men met een soort kraantje prijzen kan proberen te grijpen, een draaimolen, 'beachparty', een luna park en 'skibowl'. Op de Markt komt een oliebollenkraam en 'snowbug- gy'. De vergunning bepaalt dat de kermis op woensdag tot en met vrij dag van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds mag draaien. Zaterdag moet de muziek om half twaalf stoppen en de kermis moet om twaalf uur afgelopen zijn. De gemeente heeft de eigenaren van caravans en karretjes die op het par keerterrein aan de Bosstraat gepar keerd staan, gesommeerd die voor vandaag, donderdag, weg te halen. De kermis - die aanzienlijk groter is dan die tijdens de braderie - zal het hele terrein in beslag nemen. Ver wacht mag worden dat dit voor de omwonenden behalve geluidsover last ook voor parkeerproblemen zal zorgen. Het Smalstads mannenkoor is van daag, donderdag, te horen in het KRO-programma De Korenbeurs op Radio 4. De opnamen zijn gemaakt tijdens het Nederlandse festival voor vocale ensembles in kasteel Huis Bergh te 's-Heerenberg op 1 maart jongstleden. Van de 28 deelnemen de ensembles zijn er een aantal uit gezocht voor de uitzending. Het Smalstads mannenkoor heeft in het verleden al regelmatig aan het festi val deelgenomen om goed te luiste ren naar andere groepen en muziek stijlen. De uitvoering van het man nenkoor is vanavond tussen zeven uur en half acht te horen. Het Smal stads mannenkoor houdt zijn jaar concert op zaterdag 18 oktober in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Dan treedt ook Honest Truly (een groep van zes dames) op dat zich wijdt aan de close-harmony. De groep zingt ook eigentijdse pop arrangementen en Nederlandstalige nummers. De dames schuwen daar bij een zekere zelfspot niet. Het interkerkelijk jeugdkoor Poly hymnia viert volgend jaar het zilve ren jubileum. Om daarvoor vol doende financiën bijeen te vergaren, worden acties op touw gezet. Zo komen de koorleden morgenavond en zaterdag in Oud-Vossemeer en Poortvliet langs de deur met versge bakken cake. Er worden twee soor ten te koop aangeboden: boerencake en bitterkoekjescake. Auto's bepalen al jaren het gezicht van de Markt in Sint-Maartensdijk. De hoeveelheid geparkeerd blik neemt alleen nog maar toe en dat verontrust de plaatselijke middenstand. Die vreest dat de klanten op den duur wegblijven. Personeelsleden van de gemeente en de bank zou den op werkdagen heel wat parkeerplaatsen nodig hebben. Mocht de bank ooit van de Markt vertrekken, dan zou er wellicht wat ruimte komen. Volledige nieuwbouw elders behoort tot de opties. "Onze voor keur gaat uit naar de Markt in Sint- Maartensdijk, waar we nog twee woningen bij het kantoor kunnen trekken. Maar als je gaat verbouwen en je hebt dan nog te weinig ruimte, dan heb je nog geen oplossing. Want we moeten wel een toekomstgerich te oplossing hebben. En het perso neel zit al te lang te krap. Er moet wat gebeuren, maar wat is Financieel haalbaar." Van Gorsel maakt duidelijk, dat er al een aantal gegevens op een rij staan dankzij een onderzoek van Rabobank Nederland, maar dat eerst bestuur en raad van toezicht daar nog een beslissing over moeten nemen. Al jaren wordt er over veranderin gen in de Sint-Maartensdijkse bank- hal gesproken, waarbij met name ook de situatie bjj de geldautomaat verbeterd moet worden. Momenteel moeten de klanten buiten op de Markt wachten. Na de laatste ver nieuwing werd eerst de naastgele gen woning gekocht, die als maga zijnruimte in gebruik raakte en ver volgens werd het huis ernaast ver worven. Aan de achterkant is de monumentale Maartenskerk gelegen en kan de bank niet uit de voeten. Van Gorsel spreekt over een 'totaal- onderzoek.' "We hebben naast Sint- Maartensdijk nog vijf kantoren en de ruimte daar zouden we beter kun nen gaan benutten." Na de fusie van Tholen en Sint-Maartensdijk kwam er in het kantoor Tholen aan de Brugstraat/Eendrachtsweg een hele boel ruimte vrij omdat de adminis tratie, directie en stafleden naar Sint-Maartensdijk verhuisden. Ver der werken telebankieren en de chipknip in de hand, dat er steeds minder mensen naar de bankkanto ren komen. "Intern zijn we bezig om de beste mogelijkheden te bekijken, maar in elke plaats houden we een mogelijkheid voor onze klanten om zaken te doen", zegt Van Gorsel. De aanwezigheid van het hoofdkan toor van de Rabobank in Sint-Maar tensdijk zorgt voor de nodige bezet ting van de parkeergelegenheid op de Markt, zowel door personeelsle den als door klanten. Dit in combi natie met het gemeentehuis, waar door de winkeliers klagen over gebrek aan parkeermogelijkheden. Die klachten waren maandag onder werp van gesprek in de commissie openbare werken. "Op tijdstippen dat het gemeente huis en de bank dicht zijn, is er par keerruimte voldoende", stelde P. van Belzen (RPF/GPV) vast. Hij ver wacht dat de geplande uitbreiding van het gemeentehuis alleen nog maar meer auto's - van personeel en 'klanten' - naar de Markt zal trekken. "De mensen zullen de auto niet laten staan." De bedoeling is dat er even tueel een verkeersplan wordt gemaakt voor het gebied Markt, Noordpoort en Kaaistraat. Daarop vooruitlopend zou een parkeerver bod aan de oostkant van de Markt misschien al soelaas bieden, meende PvdA'er H.J. Vermaas. "Zaterdag morgen was het hele marktplein leeg, maar aan de oostkant van de straat naast de rabatstrook stond een hele rij auto's. Toen een bus aan kwam, moesten automobilisten het hele stuk achteruit terugrijden", schetste hij de situatie. Ambtenaar W.A. Blaas leek een maatregel vooruitlopend op het plan niet zin vol. Er zal ook gekeken moeten worden naar het effect van maatre gelen op omliggende straten. Het probleem verplaatsen zou geen oplossing zijn. Het aanpakken van de zogenaamde langparkeerders is in de ogen van >meerdere commissieleden onver mijdelijk. R. Ravensteijn (VVD) stelde voor om een parkeerwachter aan te stellen in het kader van een 'Melkert-baan', gecombineerd met parkeerautomaten. Déze functiona ris zou niet alleen in de smalstad, maar ook in het centrum van Tholen dienst kunnen doen. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) viel de libe raal bij. "Tholen komt niet in aan merking voor Melkert-banen", aldus wethouder J. van der Jagt. "Verder is het niet eenvoudig, want zo'n func tionaris moet gekwalificeerd zijn. Dit werkt niet en kost handenvol geld." ZIE VERDER PAGINA 3 Meerdere commissieleden zeiden geschrokken te zijn van de kosten. "Daar zijn we nog niet uit", aldus M.J. Klippel namens de SGP-frac- tie. Hij wilde maandag dan ook nog geen advies geven, terwijl ook CDA'er J. de Jager zijn fractie nog wilde raadplegen. Dit tot ongenoe gen van wethouder J. van der Jagt, die meende dat beiden toch niet onvoorbereid naar de vergadering waren gekomen. "Een uitgaaf van vijf miljoen gulden gemeenschaps geld vereist een zorgvuldige afwe ging", wierp De Jager tegen. Zowel hij als Klippel verbaasden zich enigszins over het schetsplan dat op tafel lag, omdat de gemeente raad destijds uitsluitend geld beschikbaar had gesteld voor een haalbaarheidsonderzoek. "Tevoren had in deze commissie besproken kunnen worden of alle huidige func ties in de toekomst nog wel nodig zijn", aldus De Jager. "Is een profes sionele timmermanswerkplaats en schilderswerkplaats wel nodig. Ik heb vernomen dat Beter Wonen ook iets dergelijks wil opzetten, kun je daarmee misschien combineren." Klippel dacht aan besparingen op het representatieve aspect van de werkplaats. Volgens Steenpoorte is heel serieus naar de functies geke ken. "Er is een programma van eisen opgesteld en we menen dit nodig te hebben." De versobering die is aangebracht, heeft ertoe geleid dat diverse voer tuigen, zoals vuilnisauto's, in de bui tenlucht gestald zullen worden. Sommige commissieleden hadden daar problemen mee, maar H.J. Ver maas (PvdA) wees erop dat het schrappen van een stalling vijf ton had opgeleverd. Mevr. M.H. Schot- de Hoog (AOV) wilde de opzichters van de buitendienst in kantoren op de werkplaats vestigen, maar Steen poorte wees haar erop dat het gemeentebestuur hen juist in het gemeentehuis wil houden. VVD'er R. Ravensteijn stelde vast dat 30% op de inhoud van de werkplaats was bezuinigd en 21% op de oppervlak te, zodat hij met het plan akkoord ging. De oppervlakte wordt kleiner dan nu in Seherpenisse. De opstallen op het terrein van de voormalige grasdrogerij zullen afge broken moeten worden als de werk plaats in Sint-Maartensdijk (hemels breed 1800 meter westelijker) gere aliseerd is. Een bestemming voor het terrein is er nog niet, maar Steen-" poorte sloot een gedeelte woning bouw niet uit. Ravensteijn vroeg aandacht voor het stuk dat de Een- drachtruiters nu huren als oefenter rein. Voor de bouw van de nieuwe werk plaats zal de volledige reserve open bare werken (bijna een miljoen gul den) nodig zijn en dan nog zo'n acht ton uit de reserve bouwgrondexploi tatie. En in de investeringslijst 1994 was al 3,2 miljoen voor dit project geraamd. De Jager had moeite met die manier van financieren. "We gaan op het eigen vermogen interen op een moment dat geld goedkoop is. De reserves niet benutten, levert een jaarlijkse rentebijschrijving van 1% op. Het lijkt me dan ook beter om geld te lenen." De wethouder kon weinig van de financiële kant zeggen, maar stelde dat het niet de bedoeling is om er in de commissie financiën over te spreken. De com missie moest het doen met het bij de stukken bevoegde advies van de ambtenaren. D.L. Koppenhol uit Poortvliet uitte die scherpe kritiek namens de bewo ners van de Weihoek, Malland en de Randweg in het gemeentehuis te St. Maartensdijk tijdens een hoorzitting over de aan de Bitterhoekseweg geplande varkensstallen van mevr. Van Strien. Aan de orde was maandagmiddag de milieuvergun ning, maar regelmatig werd het zij pad van de planologie bewandeld en daar wees voorzitter L.T. Steen poorte ook op. Het hoofd gemeente lijke ontwikkeling verving milieu wethouder J. van der Jagt, die de begrafenis bijwoonde van oud gemeentesecretaris T.C. Benou. De milieuvergunning willen b. en w. onder voorwaarden verstrekken, maar een beslissing over de bouw vergunning heeft het college aange houden. Dit in verband met de nieu we visie van het provinciaal bestuur op het streekplan. Ten tweede willen fcr. en w. helderheid, of de voormali ge schaapskooi van H. Anthonisse aan de Bitterhoekseweg wel als bouwblok aangemerkt kan worden. Steenpoorte verwacht, dat het colle ge hierover deze maand nog een beslissing neemt. De aanvraag van mevr. Van Strien dateert nog van voor het door de provincie aange kondigde nieuwe beleid. Op de hoorzitting bracht Koppenhol maandagmiddag naar voren, dat de deur voor de varkensstallen wijd open stond op Tholen. "Het gemeen tebestuur moet gedacht hebben, de Weihoek is een groot gebied en als een explosie zijn de stallen verrezen en het einde is nog niet in zicht. Als deze voor Tholen nieuwe ontwikke ling op initiatief van de eigen boeren zou zijn begonnen en deze door de plaatselijke overheid langs gekanali seerde banen zou zijn geleid, dan zou ik er vrede mee hebben gehad. Maar nu is het een uit de hand gelo pen wildgroei. We voelen ons het slachtoffer van een overval, gepleegd door* Brabantse varkens- boeren." De woordvoerder van de Weihoek- bewoners sprak over 'een belediging voor de Thoolse bevolking.' "Wij zijn in de omvang van de varkens stallen vooraf niet gekend, terwijl dit toch zo ingrijpend is, dat een referendum op zijn plaats zou zijn geweest. Organiseer dat alsnog en laat de bevolking zich uitspreken!" Volgens Koppenhol verdwijnt door het sterk toenemende aantal var kensstallen de oude Thoolse cultuur, die door de eeuwen heen, door noes te arbeid en met veel liefde voor hun land, door de voorouders is opge bouwd. "Weg kostelijk akkerbouw land, dat al generaties lang deel uit maakte van familiebezit en bij de ruilverkaveling om emotionele rede nen moeizaam kon worden afge staan. Waarom nu wel? Weg illusie, dat we in een land wonen van ruim te en orde, uitblinkend in schoon heid en rust." Tholen heeft door de eeuwen heen heel wat rampen meegemaakt, zo bracht Koppenhol verder naar voren. "Ook het huidige varkens fenomeen wordt door ons als een ramp voor Tholen ervaren. Dit prachtige eiland wordt willens en wetens verloederd tot een tweede rangs woongebied. Het landschap wordt verknoeid, de inademings- lucht bedorven en de grond vergif tigd. En protesteren helpt niet. Pro testbrieven met handtekeningenlijs ten worden terzijde gelegd, evenals trouwens de democratische beginse len. Het houden van hoorzittingen berust slechts op een formaliteit en levert niets of nauwelijks wat op, maar het proces gaat door. Ook de Thoolse boeren raken inmiddels geïnteresseerd in de varkenshouderij als neventak. Er dreigt momenteel zelfs een tweespalt tussen de bóeren onderling te ontstaan met als inzet: voor of tegen varkens. Wat is hier toch aan de hand? Voor de Zuid- Bevelanders was Tholen vroeger het land van de hoge bomen. Het zal mij ZIE VERDER PAGINA 7 Gemeente Tholen vertraagt het streven naar schoon water Onzekerheid over maatregel van provincie tegen varkens Tholenaren bouwen regelmatig illegaal Zestigjarig echtpaar Schot-Perestam mist het gemeenschapsgevoel van vroeger Oud-gemeentesecretaris T.C. Benou is overleden Suggestie SGP voor keerpunt bussen in Sint- Annalandse Bierensstraat Bergen op Zoom erkent streekfunctie voor drugstoerisme Tholen Vernieuwde kantine Eegedima met gouden handdruk geopend Zuidweg legt tegenstander over de knie en geeft Noad hoop in derde klas OP DE VRUCHTBAARSTE AARDE GROEIT OOK HET ONKRUID HET WELIGST Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De politie kondigde vrijdag op de Oesterdam met een radarbord netjes van tevoren aan dat er gecontroleerd werd op snelheid. Dat ontging één snelheidsduivel blijkbaar geheel, want de bestuurder passeerde de radarwagen met een snelheid van 154 km per uur. En dat terwijl 100 km per uur de limiet is op de Oester- dam. Van half elf tot half één wer den er 255 voertuigen gecontro leerd. Daarvan reden er veertien (5,5 procent) te hard. Ook op de Nieuwe Postweg te Tholen werd er gecon troleerd, en wel van acht uur tot tien uur 's morgens. Ook hier werden de bestuurders van tevoren via een bord gewaarschuwd. Hier werkte dat beter, want van de 570 gecontro leerde bestuurders kregen er slechts vier een bon. Overigens reed de snelste hier altijd nog 140 km per uur en dat is 40 km te hard. Voor .vandaag, donderdag, heeft de politie wederom een snelheidscontrole op de Oesterdam aangekondigd. Koeien snuiven lente in De schapen en de lammetjes waren al buiten maar nu zijn ook de koeien weer terug in het Thoolse landschap. Nog een beetje vuil van de stal en wat onwennig lopen ze de voorjaarslucht in te snuiven en van het verse gras te genieten, zoals hier langs de Platteweg/Lageweg in Seherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1