'Asociale tuin in St.Annaland en een eilandje bij Denemarken' VVV krijgt geen subsidie voor fietstocht 'Thools' ziekenhuis gaat comfort en sfeer voor patiënt verbeteren J.J.P.A. Boulogne in nieuwe CNV-regio rondom Oosterschelde Regiobestuur Weer aanvragen varkensstallen Lievensberg verspijkert voor zo'n zestig miljoen aan gebouw Donderdag 3 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Onlangs werd in Kapelle het eerste Zeeuwse regiobe stuur (rondom de Oosterschelde) van de vakcentrale CNV ingesteld. Daarin nemen maar liefst vier Tholena- ren zitting. Eén van hen is J.J.P.A. Boulogne uit Sint- Annaland. Een geboren Utrechter en verknocht vak bondsman die naast zijn werk binnen de vakcentrale, ook in de hoogste regionen van de hout- en bouwbond CNV verkeert. Sociale contacten Fusies Kosten-batenmeter Een 'Thools' ziekenhuis klinkt misschien wat raar. De gemeente Tholen heeft met haar 23.000 inwoners immers geen eigen zieken huis. Maar Lievensberg in Bergen op Zoom mag best een beetje Thools' genoemd worden. Van begin af aan worden zieken van het eiland namelijk in het Bergse hospitaal gehol pen. Lievensberg gaat ech ter drastisch veranderen. Minder bedden, maar meer comfort voor de patiënten. Een verbouwing van bijna zestig miljoen staat voor de deur. Hulselijker Neuzen één kant op Bordeauxrood Hangende vleugel Drijfveer Wandelende planten 2001 klaar Mevr. Saris: op de oude voet verder Het provinciaal bestuur heeft een subsidieverzoek van de Thoolse VVV voor een fietstocht langs de bloemenvel den op 14 juni afgewezen. Volgens gedeputeerde staten wordt er niet voldaan aan de criteria van Zeeland natuur- maand. Bovendien werden er vraagtekens gezet bij de hoogte van de onderdelen, zoals bijvoorbeeld 8 uren van 125 gulden voor het opstellen van de routebeschrijving en teksten promotiemateriaal. Prijzig Gemeentesubsidie CNV-bestuurder J.J.P.A. Boulogne uit Sint-Annaland zit soms tot over zijn oren in het leeswerk. Wonen doet hij er goed, Boulogne. Zijn huis aan de Bredenvlietsedijk is voor een avondlijk gesprek echter niet gemakkelijk te vinden. Een trap en een bruggetje leiden van de steij- le dijk naar een lichtelijk chaotische en vooral heel volle tuin. Via een slingerpaadje bereikt men de voor deur. De 50-jarige Hans Boulogne doet zelf open. Het is één van de weinige avonden dat hij thuis is en even géén papieren door te lezen heeft. De geboren en getogen Utrechter verhuisde eerst naar, Zwijndrecht. Hij leerde echter op Tholen zijn vrouw kennen toen hij nog werkte als bouwvakker in Hip- polytushoef bij Den Helder. "Dat heen en weer rijden van Den Helder naar Tholen via Zwijndrecht (want daar moest ik wat mensen op halen) werd op een gegeven moment te veel. Ik heb toen gesolliciteerd bij de Viersprong (psychotherapeutisch centrum in Halsteren) naar een baan als onderhoudsman. En toen heb ik hier in Sint-Annaland een huis gebouwd", vertelt Boulogne. Toen Boulogne naar Sint-Annaland verhuisde, kwam hij in het bonds- werk terecht, op zoek naar sociale contacten. "Ik was natuurlijk al lid van de hout- en bouwbond en ik bezocht toen ook eens een vergade ring van de CNV-afdeling Tholen en Sint-Philipsland. Daar werden wat dingen behandeld die ik niet vond kloppen. Dus ik stelde wat vra gen en blijkbaar viel dat op, want ik werd gevraagd om bestuurslid te worden", vertelt de vakbondsman, die nog veel meer functies bekleedt. "Later heb ik me bij de hout- en bouwbond aangemeld voor scho ling. De toenmalige districtsbestuur der zei tegen Jan Vroegop van de afdeling Sint-Annaland dat ik wel iemand was voor het bestuur. En zo ben ik ook daarin verder gegaan", legt Boulogne uit. Na een paar jaar stelde hij zich beschikbaar voor de bondsraad van de hout- en bouw bond CNV (landelijk het hoogste orgaan). Hij heeft daarin nog steeds zitting namens het rayon Tholen, Sint-Philipsland en westelijk Noord- Brabant. Verder zit de Sint-Anna- lander in de ontslagadviescommis sie noord- en midden-Zeeland die de directeur van het regionaal arbeids bureau adviseert over ontslagaan vragen van bedrijven. Boulogne maakt verder onderdeel uit van de Zeeuwse sociaal-economische con- sultatiegroep die de provincie advi seert over subsidies voor bedrijven terreinen, maar ook voor herstructu rering van bijvoorbeeld campings. Hij zit in de commissie bedrijfsle ven van de gemeente Tholen en tot slot maakt hij ook nog deel uit van de ondernemingsraad van de Vier sprong. Het christelijk nationaal vakverbond (CNV) werd opgericht in 1909. Deze zogenaamde vakcentrale maakt landelijk afspraken (samen met ondermeer de FNV) over loon ruimte en de sociale hoofdlijnen. Onder de centrale draaien diverse zelfstandige bonden (zoals indus trie- en voedingsbond, vervoers- bond en hout- en bouwbond). Die onderhandelen over de centrale arbeidsovereenkomst (cao). "Je hebt eigenlijk twee poten in het CNV: de woonpoot en de werkpoot", vertelt Boulogne. "De bonden houden zich alleen bezig met het werkdeel, ter wijl het CNV zelf meer de sociale zaken zoals leefomgeving en loon ruimte bekijkt." Fusies zijn ook binnen de bonden aan de orde van de dag. Ook het CNV ontkomt daar volgens Boulog ne niet aan. En de gevolgen zijn dan ook zichtbaar. Er zijn nu nog maar een paar grote bonden meer en dat worden er waarschijnlijk nog min der. "Ik denk dat we uiteindelijk toe gaan naar twee vakcentrales CNV en FNV met daaronder geen bonden meer, maar afdelingen. En mis schien komt het ooit nog wel eens zover dat er maar één grote centrale overblijft", zegt de Sint-Annalander. Diverse bonden hebben hun afdelin gen al opgeheven omdat ze weinig anders deden dan een jaarvergade ring houden. Alleen de nog steeds groeiende hout- en bouwbond heeft nog afdelingen (die overigens in het algemeen goed draaien). Daarvoor in de plaats kwamen regio's en regiokantoren (voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zit dat in Tilburg). Het CNV had als vak centrale (dus naast de bonden) ook afdelingen. Zo ook in het voormali ge district Zeeland. Deze afdelingen kwamen samen in een districtsraad en een districtsbestuurder voerde het overleg met ondermeer de provin cie. Maar daarin is dit jaar verande ring gekomen. Alle afdelingen wer den opgeheven en ook de districten verdwenen. In plaats daarvan telt Nederland nu 70 regio's. En Zeeland heeft er daarvan drie: Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en ROOS (rondom de Oosterschelde). Boulogne weet zo net nog niet of hij blij moet zijn met de veranderingen binnen het CNV. "Vroeger had je een districtsbestuurder die allerlei dingen op provinciaal niveau regel de. Hij had via de districtsraad direct toegang tot de achterban. Straks heb je drie aparte regio's en daarboven staat niemand meer", zegt Boulogne. "Nu ben ik voor de regio rondom de Oosterschelde vertegenwoordiger voor een aantal zaken. Maar ik weet nog niet hoe dat moet gaan lopen met de regio's in Zeeuws-Vlaande- Lievensberg werd in 1968 opge richt. Het ziekenhuis kwam voort uit het rooms-katholieke ABG (Alge meen Burger Gasthuis) in Bergen op Zoom dat zijn ziekenhuistaken afstootte en alleen als bejaardenhuis verder ging. Vrijwel meteen fuseer de het met een protestants-christe lijk initiatief. Deze groep kreeg van het ministerie geen toestemming voor een eigen ziekenhuis omdat het te klein zou worden. Daarom is Lie vensberg van begin af aan een hos pitaal met een algemeen christelijke grondslag. Het is een zogenaamd 'periferiek' ziekenhuis. Dat houdt in dat er geen specialistische ingrepen (zoals hart- en hersenchirurgie) wor den uitgevoerd, maar wel de meer algemene. Vanaf het begin vervulde Lievensberg ook voor Tholen de ziekenhuisfunctie. Zelfs Sint-Phi lipsland hoort bij het verzorgingsge bied van het Bergse ziekenhuis, maar de meeste St. Philipslanders gaan naar het St.Franciscus in Roosendaal. Tholen is voor Lie vensberg echter een niet te verwaar lozen gebied, want twintig procent van de patiënten die het ziekenhuis bezoeken, komen uit deze gemeen te. Daarnaast komen er diverse per soneelsleden van Tholen. Lievensberg heeft op dit moment een capaciteit van 367 bedden, waarvan 24 op de PAAZ-afdeling (psychiatrie) en veertien 'wiegebed- den' op de afdeling verloskunde. Deze zijn verdeeld over twee 'flats' die in een L-vorm aan elkaar vast zitten. De grootste, waar men tegen aan kijkt als men het ziekenhuis nadert, telt negen verdiepingen en de andere vier. Daarnaast is er een polikliniek die nog niet zo lang gele den is verbouwd. Op zich is er niets mis met het ziekenhuis, dus waarom dan een verbouwing van bijna zestig miljoen? "Daar zijn een aantal rede nen voor", vertelt adjunct-directeur algemene zaken J.M.L. Ensing. "De normen zijn veranderd. We hebben in de grootste flat nog kamers met zes bedden. Dat moet teruggebracht ren en Walcheren. Er zal toch een soort overleg moeten komen en er moet één iemand komen die het CNV naar de provincie toe verte genwoordigt." Het CNV krijgt in de nieuwe vorm in plaats van afdelingen 'lokale acti viteitencentra'. "Die richten zich niet zozeer op werksfeer, maar op de sociale voorzieningen binnen een gemeente", vertelt Boulogne. "We hebben ook een kosten-batenmeter. Aan de hand daarvan willen we van de Zeeuwse gemeenten uit gaan zoeken hoe de verhouding ligt tus sen wat de burger betaalt en wat er aan sociale voorzieningen voor terugkomt. En dat voor zowel wer kenden als voor ouderen", zegt Bou logne. "En uit dat onderzoek zal dan blijken welke gemeente het meeste biedt voor het minste geld. Er wordt worden naar drie bedden of minder. Ook moet er in elke kamer eigen sanitair komen. Dat is er nu nog niet overal. De mensen moeten dan naar een centrale ruimte in de hal en dat is toch minder prettig. Verder wor den de gebouwen ook aangepast en er komt een beter systeem om de temperatuur te regelen. In de zomer kan de temperatuur hier nogal oplo pen." Het grootste deel van de verbou wing zal in de flat van negen verdie pingen plaats vinden. Architecten bureau Duintjer uit Amsterdam maakte de ontwerpen. Om te voor komen dat er na uitvoering nog allerlei dingen aangepast moeten worden, heeft men een zogenaamde 'proef-patiëntenkamer' gemaakt. "Eén van de kamers met zes bedden is daarvoor al omgebouwd", zegt Ensing, terwijl hij door de gang naar de nieuwe kamer loopt. "Je kunt dui delijk zien dat de zes-bedskamers veel te vol waren. We hebben behal ve een praktische ruimte - want je moet natuurlijk goed kunnen wer ken - geprobeerd er een huiselijke sfeer aan te geven. Niet dat kille, kli nische." ondermeer gekeken naar huursubsi dies, woongenot, gemeentelijke belastingen en voorzieningen voor gehandicapten." Per gemeente zal er een CNV-con- sulent worden aangesteld die fun geert als eerste aanspreekpunt voor alle vakbondsleden (de hout- en bouwbond heeft een eigen 'vraag baak'). Omschakeling van de bonden is noodzakelijk volgens Boulogne. "Vroeger werd je gewoon lid van de bond en die regelde alles voor je. Het is geweldig als je beelden van jaren geleden ziet waarin iedereen achter de goede zaak stond met de neuzen allemaal één kant uit. Maar dat gaat nu niet meer zo", zegt de En waarlijk, het is een heel verschil. Nog voordat de bewuste proefkamer wordt bereikt, is het nog mogelijk een blik op de oude situatie te wer pen als er een deur open gaat. Zes bedden met een tussenruimte van een meter en een middenpad van twee meter. Wit, wit, wit en staal, staal, staal. Niet bepaald een gezelli ge omgeving. Nee, dan de omgeving zoals die straks gaat worden. De proef-patiëntenkamer heeft een bor deauxrode vloer, lichtgele muren, een fraai systeemplafond en een lichtblauwe wand bij de bedden. Het geheel is afgewerkt met hout. De halogeen leeslampjes zijn geïnte greerd en er is indirect licht via de muur en het plafond. Elk bed heeft een speciale zwenkarm vanaf het plafond. Daarop zitten de telefoon, radio, televisie, noodsignaal en de bediening van de leeslampjes. De drie bedden in de nieuwe opstel ling staan geschakeld ten opzichte van elkaar. En in de achterpanelen steekt een kastje wat naar voren zodat een patiënt als hij achterover gaat liggen, toch het gevoel heeft Sint-Annalander met spijt. "De wij gedachte is eruit en het gaat tegen woordig om het individu. Zolang het onze eigen portemonnee niet raakt, komen we niet uit onze stoel. En dat vind ik wel jammer. Maar zo gaan de ontwikkelingen en de bonden zullen zich steeds meer op individu ele begeleiding moeten werpen." De Sint-Annalandse CNV-bestuur- der voorziet ook in het cao-overleg een dergelijke trend. "Nu worden er landelijk cao's afgesproken die hele maal dichtgetimmerd zijn. Daar kan geen enkele èn ook geen werknemer onderuit. Maar straks krijg je rand voorwaarden-cao's", zegt Boulogne. "Daarin staat bijvoorbeeld nog wel dat de loonsverhoging drie procent moet zijn, maar dat kan per bedrijf zelf ingevuld worden. Met de onder nemingsraad worden dan afspraken wat meer privacy te hebben. "We hebben nu ook de douche in de kamers gebouwd", vertelt Ensing. "En buiten op de gang, net om de hoek hebben we nu de wc van de kamer gemaakt. Dat hebben we gedaan met het oog op eventuele nare luchtjes. Maar we zijn ook al weer tegen het probleem aangelopen dat als verplegers de mensen moeten helpen bij het naar de wc-gaan, dat ze dat dus dan op de gang staan te doen. Dus dat gaan we nog wat aan passen." Er zijn nog wel wat zaken die wat aanpassing nodig hebben. Op dit moinent wordt de proefkamer geëvalueerd met patiënten en perso neel. "Het feit dat we de kamers van zes bedden terug gaan brengen naar vier of minder, wil niet zeggen dat we ook veel meer kamers krijgen. We moeten ook inkrimpen wat het aan tal bedden betreft. Nu zitten we op 367 plaatsen en dat moeten er straks 333 worden", legt Ensing uit, die er wel vertrouwen in heeft dat dit aan tal genoeg is. "Het is een landelijke gemaakt en nog later zal dat volgens mij zelfs binnen het bedrijf zelf indi vidueel geregeld worden. Dan kun nen werkgever en werknemer bij voorbeeld afspreken om die drie procent loonsverhoging niet in geld, rrtaar in vrije tijd om te zetten. De cao wordt dan flexibeler. En volgens mij is dat een voordeel voor zowel de werknemer als de werkgever. De eerste heeft meer vrijheid om te vra gen om vrije tijd of juist om geld, terwijl de werkgever knelpunten in zijn bedrijf beter aan kan pakken." Deze individuele cao's zijn volgens Boulogne niet zo ver meer weg als ze lijken. Al het werk voor het CNV zorgt ervoor dat de Sint-Annalander het druk heeft. Heel druk. En dat wordt niet minder nu hij in den lande ook nog cursussen ontslagrecht geeft aan leden van ondernemingsraden en vraagbaken van de hout- en bouw bond. "Mijn vrouw en mijn twee dochters mopperen wel eens", geeft Boulogne toe. "Dan heb ik het weer eens erg druk en dan ben ik voor nie mand thuis. 'Is het nog wel je hob by?', vragen ze dan. En eerlijk gezegd heb ik ook wel eens momen ten dat het tegen zit en dan denk ik: 'Waarom doe ik dit allemaal?' Maar dat gaat wel weer over. Het is echter wel veel werk. Stapels papier. Alleen al voor de ontslagcommissie moeten we soms veertig ontslagen per twee weken behandelen. Die stukken moet je dan in een dag of vier lezen en ze worden op één och tend besproken." Vele avondjes gezellig voor de buis, met vrouw en kinderen of een uitje, sneuvelen door de 'hobby' van Bou logne. "Ach, ik deed het eerst om sociale contacten te leggen, maar nu is het meer. Mijn drijfveer is toch wel om mensen die in een hoekje gedrukt worden, een beetje te hel pen. En soms heb je het gevoel dat dat lukt, maar soms lijk je er een heleboel werk in te steken, terwijl het niets helpt", zegt de CNV- bestuurder. "Gelukkig heb ik een baan waarmee het combineren valt. In de gezondheidszorg (ook als onderhoudsman) kun je voor bepaalde taken bijzonder verlof krij gen. Maar het is echt geen gedreven heid van me hoor. Ik doe het ook omdat ik het gewoon leuk werk vind en het einde is nog niet in zicht." Het einde is nog niet in zicht. Bou logne is namelijk niet van plan om na het einde van zijn werkmansle ven (bij 60 jaar) te stoppen met zijn activiteiten voor de vakbond. "Wel nee, dan krijg ik juist meer tijd, dus dan ga ik er misschien nog wel wat bij doen", zegt hij. "Bijvoorbeeld meedoen met zo'n denktank binnen het CNV om na te denken over de trend dat ziekenhuizen bedden in moeten leveren. We maken ons wel zorgen over de vergrijzing. We kun nen de omvang daarvan niet precies in kaart krijgen, maar meer ouderen betekent ook meer ziekenhuisopna men en over het algemeen verblij ven deze mensen hier langer dan jongeren. Aan de andere kant is de opnameduur die vroeger gemiddeld dertig dagen per patiënt was, enorm gezakt tot onder de tien dagen. En het einde is nog niet in zicht. Daarbij is ook de thuiszorg die kan worden geboden van belang. Ik heb er toch wel vertrouwen in dat het zal lukken met minder bedden. Het zal in de toekomst wel zo zijn dat er in min dere mate rekening gehouden kan worden met de wensen van de patiënt wat betreft de opnamedatum. De zomerperiode en de december dagen zijn nu niet populair, maar we ontkomen er niet aan om mensen waarvan de opname wat gepland kan worden, in die dagen op te gaan roepen." Het ziekenhuis gaat niet alleen de hoogste flat verbouwen. De entree krijgt ook een ander aanzicht. Er komen luifels om de aangevoerde Het CNV heeft alle districten en afdelingen opgeheven en er regio's voor in de plaats gesteld. Zeeland telt nu drie regio's waaronder die rondom de Oosterschelde (de Bevelan- den, Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland). In het bestuur van deze kersverse regio nemen maar liefst vier Tholenaren zitting: de 50-jari- ge J.J.P.A. Boulogne uit Sint- Annaland (hout- en bouw bond), de 40-jarige mevr. M. de Wilde-Bij! uit Tholen (christelijke federatie over heidspersoneel CFO), de 49- jarige J. Rijsdijk uit Tholen (CFO) en de 49-jarige C. de Regt uit Tholen (industrie- en voedingsbond). toekomst. 2010, 2020, dat zijn toch fantastische getallen. Niemand weet hoe de wereld er dan uit zal zien. En het lijkt me leuk om over de plannen voor die tijd mee te denken." Veel werk, veel vergaderigen, veel mensen. Geen wonder dat Boulogne het af en toe wel gehad heeft. Dan trekt hij zich terug in zijn tuin. "Het is een a-sociale tuin. Niet wegens de grootte, maar omdat hij zo vol staat. Sommige mensen hebben een open, vriendelijke tuin waar iedereen naar binnen kan kijken. Anderen hebben een a-sociale tuin met schuttingen, volgegroeid en met hoge bomen omdat ze privacy willen", zegt Bou logne. "Dat begrijp ik, want ik kom uit het hartje van Utrecht waar je eerst aan je buurman moet vragen of je een boom mag planten. En hier in de polder zet je hem zomaar weg. Nooit heb ik er spijt van gehad dat ik hiernaartoe ben gekomen. Het is een heerlijke plek. En in mijn tuin kan ik lekker nadenken. Het werk is name lijk eenvoudig, dus daar hoef je niet over te peinzen. Als ik in de tuin bezig ben, ben ik onbereikbaar voor iedereen. En ik verzamel hier vaste planten die gewoon hun gang laat gaan. Ze wandelen dan ook door de tuin, maar daar doe ik niets aan. Het gebeurt wel dat ik een plant ergens heb weggezet en dat hij op den duur in een heel andere hoek staat. Dat probeer ik niet tegen te houden, want dan denk ik: Jij hoort daar. Ik neem ook zaad mee vanuit allerlei landen, ook al mag dat eigenlijk niet." Boulogne is naast fervent tui nier namelijk ook een reislustig type. "Oh ja, elk jaar gaan we op vakantie. Vaste prik", zegt de Sint- Annalander, die echter altijd weer met plezier terugkeert naar zijn huis en tuin aan de Bredenvlietsedijk. "Alleen het prachtige eilandje Lilö in Denemarken kan hiermee wedij veren. Wie weet, komt het er nog wel eens van." patiënten droog uit te laten stappen. En de trappen voor het ziekenhuis verdwijnen en maken plaats voor een langzaam glooiende helling die zowel voor rolstoelgebruikers als mensen die slecht ter been zijn, goed te nemen is. De hal valt ook onder het renovatieproject. Maar het meest bijzondere karwei is dat er een extra 'hangende' vleugel aan het zieken huis wordt gebouwd. Deze komt vanaf de grootste flat te hangen bóven de laagste vleugel van vier verdiepingen. "We konden daar niet gewoon op verder bouwen omdat de ondergrond daarvoor niet sterk genoeg is. Het ziekenhuis staat al extra zwaar geheid. Dus we gaan nu vier steunpalen maken die vanaf de grond langs de bestaande lagere flat naar boven lopen. Daarin komt dan de nieuwe vleugel te hangen", legt hoofd W. Griffioen van de facilitai re dienst uit. Deze nieuwe afdeling krijgt een verbinding met de grote flat en de ruimte tussen de bestaande vleugel en het hangende deel wordt dichtgemaakt. De verandering van de kamers en het inleveren van de bedden heeft mede tot gevolg dat er ruimte vrij komt in het ziekenhuis. "Die ruimte willen we gaan gebruiken om de polikliniek te gaan uitbreiden", zegt Ensing. "Dat past ook helemaal in het overheidsbeleid dat erop gericht is zoveel mogelijk mensen polikli nisch te helpen zodat ze snel weer naar huis kunnen. Dat vermindert de druk op het aantal plaatsen in een ziekenhuis." En daarmee is de ver bouwing nog niet klaar. Er komt namelijk een nieuwe afdeling bij. De GAAZ (geriatrische afdeling algemeen ziekenhuis) is bedoeld voor de behandeling van ouder domsziekten. Deze afdeling komt op de negende verdieping en zal een wat meer huiselijke opzet krijgen. Lievensberg kreeg hiervoor (net als het ziekenhuis in Breda) zestien plaatsen toegewezen. Van de 30.000 vierkante meter die het Bergse ziekenhuis meet, worden er 15.000 verbouwd. "We zijn nu in de fase dat de schetsontwerpen uit gewerkt kunnen worden op een schaal van één op vijftig", zegt Griffioen. "Dat betekent dat de details ingepland worden. De goed keuring van het ontwerp verwachten we eind oktober. Daarna volgt de aanbestedingsfase die we in februari 1998 hopen af te ronden. Dus we zouden nog voor de zomer van vol gend jaar met de bouw kunnen beginnen." Directeur Ensing voegt daaraan toe: "We pakken het karwei met drie verdiepingen tegelijk aan. Daarvoor hebben we al een noodge bouw staan dat klaargemaakt wordt om de mensen op te vangen. Daar naast komt er misschien nog een noodgebouw en ook op andere plaatsen in het ziekenhuis gaan we de patiënten tijdelijk herbergen. Omdat je niet alles gelijk aan kunt pakken, zal het wel 2001 zijn voor dat alles klaar is. Maar dan moeten we er ook weer voor zo'n twintig jaar tegenaan kunnen." Volgens de subsidierichtlijnen van Zeeland natuurmaand dient er spra ke te zijn van een nieuwe, niet-regu- liere activiteit en dat kan van' de vijf tiende Thoolse fietsdag niet gezegd worden. Verder vindt de promotie van Zeeland natuurmaand centraal plaats, terwijl de door de VVV gevraagde subsidie juist voor een groot deel om promotiekosten gaat. "Het is best een aardig project dat Tholen heeft voorgesteld, maar het valt gewoon buiten de subsidie-cri teria", zegt dhr. V. van Dijk van de provincie. De adviseurs van gedeputeerde sta ten vonden de door de VVV bere kende kosten 'prijzig.' Zo was voor begeleiding en coördinatie 8 uren van 125 gulden opgenomen. Met het gereedmaken, schilderen en plaat sen van routepaaltjes (1250 gulden) en 250 gulden aan attenties voor vrijwilligers, alsmede de routebe schrijving en promotie waren er alleen al 3500 gulden arbeidskosten. Een informatiebrochure ontwikke len en drukken met posters, een advertentie en een herinnering zou 4500 gulden vergen. En 120 route paaltjes maken zou 1200 gulden kosten, aldus de VVV. "We hadden de vijftiende fietstocht in een ander jasje willen steken, maar nu moeten we het oude con cept weer uit de kast halen", zegt. mevr. A.M. Saris-Coolegem van de Streek VVV Eiland Tholen. "Bij goed weer en met een goede promo tie kunnen we 350 tot 400 deelne mers trekken, maar vorig jaar was zowel de promotie als het weer slecht en toen kwamen er maar 100 fietsers." De bedoeling was, dat 14 juni de deelnemers aan de 15de fietsdag kennis zouden maken met de droog bloemen-, de snijbloemen- en bloemzadenteelt. Ook een bezoek aan het proefveld van de zaadteelt- studieclub, de St. Annalandse vei ling en kassen stonden op het pro gramma. Een deel van de 40 km lan ge route zou aansluiten bij het fiets tasproject van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen, waardoor de deelnemers typisch Thoolse pro ducten zouden kunnen aanschaffen. Door de afwijzing gaat de VVV op de oude voet verder met de fietsdag, zegt mevr. Saris. Financieel gaat het de Thoolse VVV nog steeds niet voor de wind. "De gemeente heeft van de 40.000 gulden subsidie nog niets betaald omdat we eerst onze jaarcijfers over 1996 moesten indie nen. Dat is nu voor 1 april gebeurd. Onze contributie is verhoogd, maar of dat wat meer zal opleveren, moet in septembér blijken wanneer we de balans opmaken. Er hebben leden afgehaakt en de betalingen komen stroef binnen. En verder schieten de gesprekken over samenwerking met de VVV Zuid-Beveland maar niet op", aldus mevr. Saris. Bij de gemeente Tholen zijn opnieuw twee aanvragen binnenge komen voor de bouw van varkens stallen. In St. Philipsland wil Java Meijel b.v. aan de Oudeweg een vleesvarkensstal bouwen en aan het Kortwegje te St. Annaland heeft de firma Fase een vergunning aange vraagd voor de bouw van een vlees varkensstal. B. en w. hebben een ontwerp-besluit voor een nieuwe milieuvergunning genomen voor D.W. Anthonisse uit St. Maartens dijk, die aan de Eerste Dijk een gemengde intensieve veehouderij heeft. Tot en met 30 april ligt dat nog ter inzage en 21 april is er een hoorzitting over in het gemeente huis. Het provinciaal bestuur houdt dinsdag 15 april om 20.00 uur in motel Goes een inspraakavond over het nieuwe beleid voor veehouderij. t Adjunct-directeur algemene zaken J.M.L. Ensing van ziekenhuis Lievensberg in de proef-patiëntenkamer. In zijn hand houdt hij de nieuwe zwenkarm waarin alle communicatiefuncties zoals telefoon en televisie) zijn opgeslagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7