Eis 10 maanden Poortvlietenaar Fietspad Stavenisse aan noordkant weg PERSIA Idee voor fietspad scholieren langs de Molenvlietsedijk Maart was mild en ook erg droog Poortvlietse groentehandelaar in de clinch met b. en w. over schutting Kassen open voor publiek Weer verkoop 66 huizen Exclusief en voordelig Veilig Verkeer wil verkeersouders op alle basisscholen Zwaargewonde bij ongeval op Vossemeersedijk Deuren moeten eruit, dus kuubkisten dichten dan het gat Donderdag 3 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Overvallen boekhandels Tholen en Scherpenisse Tien maanden celstraf en een jaar in een psychiatrische inrichting. Dat was de eis die de 27-jarige P.K. uit Poort vliet donderdag tegen zich hoorde eisen voor de recht bank in Middelburg. K. pleegde eind november en begin december twee gewapende overvallen op boekhandels in Tholen en Scherpenisse. Daarnaast werd hij beschuldigd van oplichting. Noodkreet Bijna helft grondeigenaren werkt mee Het fietspad langs de provinciale weg van Stavenisse naar Sint-Maartensdijk komt aan de noordkant van de weg te liggen. Gedeputeerde staten antwoorden dat op vragen van het Thoolse AOV-statenlid L.J. van Doorn. Het fietspad langs de zuidkant leggen zou aanmerkelijk duurder zijn, terwijl inmiddels 45% van de grondeigena ren aan de noordkant bereid is via de ruilverkaveling mee te werken. Een fietspad langs de westkant van de Molenvlietsedijk. Een verplichte rijrichting op het parkeerterrein bij Meul- vliet en een gele streep langs de trottoirs in de Zoekweg. De verkeersouders van de vier basisscholen in Tholen hebben het gemeentebestuur gisteren weer een flink aan tal voorzetten gegeven om de verkeerssituatie te verbete ren. Kruispunt Chaotisch Reconstructie vertraagd Maart begon zoals februari eindigde, met veel wind en milde temperaturen. In de eerste volle week werd de atmosfeer beduidend rustiger. Een sterk hogedrukgebied trok van de oceaan in oostelijke richting en bleef daar een aantal dagen liggen, wat voor het weer bij ons gunstig was. Regen viel er weinig in deze periode en de zon liet zich regelmatig zien. Wisselvallig De Poortvlietse groentehandelaar N. Snoei weet het niet meer. Al anderhalf jaar ligt hij in de clinch met het gemeentebestuur over een schutting bij zijn woning aan het Zuidplantsoen. Daar zitten deurtjes in en dat mag niet. Ze maken de schutting tot een bouwwerk en daar voor is geen vergunning. Flauw De Poortvlietenaar stapte op 30 november boekwinkel Oostdijk in Tholen binnen en onder bedreiging met een mes vroeg hij eigenaar Oostdijk om de inhoud van de kassa. Die weigerde, maar tot een verder conflict kwam het niet, want de postbode stapte binnen en K. nam de benen. Twee dagen later stapte hij boekhandel Kleppe in Scherpenisse binnen en ook hier bedreigde hij de 16-jarige dochter van de eigenaar met een mes. Hij maakte in deze winkel 250 gulden buit, maar ver loor bij het naar buiten gaan zijn mes. De winkeliersdochter achter volgde K. nog, maar het mocht niet baten. Een omstander noteerde ech ter het kenteken van de vluchtauto en later kon de Poortvlietenaar wor den aangehouden. K. bleek eerder ook illegaal te heb ben gecollecteerd in Poortvliet onder het mom van een opknapbeurt voor de plaatselijke speeltuin. Daar mee haalde hij negentig gulden op die hij in zijn eigen zak stak. Voor de rechter weet K. zijn daden voor namelijk aan medicijngebruik. In de winkel in Scherpenisse had hij meis je al toegevoegd: "Ik heb net pillen op, dus doe niets onverwachts, anders ga ik rare dingen doen." K. noemde zijn daden een noodkreet om hulp. Hij zou niemand hebben willen bedreigen. De man heeft al diverse malen psychische hulp gehad, maar de behandelingen nooit voltooid. Officier van justitie mr. J.J.A. Groen vond de roep om hulp geen goed excuus. Hij redeneerde dat de men sen in de winkels niet konden weten wat K. van plan was. Groen eiste tien maanden cel waarvan vier voor waardelijk, toezicht van de reclasse ring èn een jaar verplichte opname in een psychiatrische inrichting. De rechtbank doet op 10 april uitspraak. Wegenverordening. Delta Nutsbe drijven heeft ontheffing gekregen van de provinciale wegenverorde ning voor het leggen van een glasve- zelbeschermbuis in de Poortvlietse- dijk, mantelbuizen voor een tijdelij ke waterleiding in de berm van de provinciale weg in verband met de aanleg van de rondweg bij Poort vliet en een mantelbuis voor een laagspanningskabel voor een stuw langs de Krabbenkreekweg. Het fietspad is al jarenlang een wens. De inwoners van Stavenisse hebben er vorig jaar via een handte keningenactie nogmaals op aange drongen. De aanleg van het fietspad maakt deel uit van de gebiedsgerich te aanpak van de verkeersveiligheid op Tholen, waarover eind deze maand de eerste ambtelijke gesprek ken tussen provincie en gemeente zullen plaatsvinden. In het bestem mingsplan buitengebied is volgens g.s. al een fietspad aan de noordkant van de weg opgenomen. De keuze voor de noordkant is onder meer gemaakt, omdat alleen aan die kant van de weg bebouwing staat. Het pad aan de andere kant leggen, zou betekenen dat fietsers de rijbaan moeten oversteken om die bebou wing te bereiken. Groot nadeel van een fietspad langs de zuidkant is volgens g.s. de noodzaak voor een Perzen, Berbers, Kelims, Nepals, Gabbeh's. Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M. fietstunnel onderdoor de oprit naar de dijk die als tweede waterkering gehandhaafd moet blijven. Zo'n tun nel zou beneden het maaiveld moe ten komen en kost liefst zeven ton. Van besparingen door een samen gaan van aanpassingen in landin- richtingsverband, zoals het AOV suggereert, is volgens g.s. geen spra ke. Er zijn geen insteekwegen voor zien die met een zuidelijk fietspad samen kunnen vallen, aldus het col lege. Na de planvoorbereiding zullen de gronden die niet op vrijwillige basis via de ruilverkaveling aan de pro vincie toebedeëld kunnen worden, via onteigeningsprocedures aange kocht worden. De kassen van de firma Roggeband aan de Molenvlietsedijk en de Mos- selhoekseweg in Tholen zijn zater dag open voor het publiek. Dat kan er kennis nemen van de wijze waar op in het bedrijf komkommers geteeld worden. Aan de Molenvliet sedijk worden bovendien cactussen en fuchsia's gekweekt. Het open huis gebeurt in het kader van de lan delijke dag 'Kom in de kas', die dit jaar als thema heeft: tuinbouw, natuurlijk vakmanschap. Rogge band deed al vaker mee aan deze dag. Evenals de laatste keer is ook de geitenfokkerij en kaasmakerij aan het Stenen Kruis er zaterdag bij betrokken en zet de deuren open voor het publiek. Alle verkeersmaatregelen ten spijt (zoals deze houten pop die bestuurders maant tot een lage snelheid) wordt er op de Molenvlietsedijk in Tholen nog steeds te hard gereden. Bij slecht weer worden schoolkinderen vaak met de auto gebracht en dat levert een onoverzichtelijke situatie op. De verkeersouder is geïntroduceerd door Veilig Verkeer. Met de afde ling Tholen van deze organisatie wordt dan ook nauw samengewerkt. Onder meer bij het geven van voor lichting op school en het organise ren van verlichtingsacties en het praktisch verkeersexamen. Verder beogen de verkeersouders een posi tieve invloed uit te oefenen op het verkeersgedrag van leerlingen en ouders in de directe omgeving van de scholen, maar ook elders in het stadje. Overleg met de gemeente moet lei den tot verbetering van de verkeers veiligheid. Op dit moment fungeren de dames C. Wouters (Eben Haë- zer), J. van Zetten (Ter Tolne), X. Wielaard (Kraal) en de heer P. Aarnoudse (Regenboog) als ver keersouder. Mevrouw F. den Engelsman van Veilig Verkeer fun geert als contactpersoon. Zij meldt dat in de loop van dit jaar gepro beerd gaat worden om verkeersou ders op alle basisscholen in de gemeente te krijgen. "We gaan de scholen benaderen na de verkeers- examens. Dit jaar doen 365 Thoolse basisscljolieren mee aan het prak tisch en theoretisch verkeersexa- In het boekje dat wethouder J. van der Jagt van verkeerszaken gisteren morgen kreeg - de aanbieders noem den het zelf een petitie - staan een heleboel suggesties. Het is de weer slag van een enquête die in novem ber onder de ouders van de leerlin gen is gehouden. "De problemen van de verschillende scholen bleken in grote lijnen dezelfde te zijn. Niet verwonderlijk, want de scholen staan vlakbij elkaar", zei P. Aarn oudse bij de overhandiging. Het kruispunt Molenvlietsedijk/Ten Ankerweg, de drukke Molenvlietse dijk en de Zoekweg worden als de voornaamste knelpunten ervaren. De verkeersouders vragen aandacht voor het twee jaar oude plan voor verbetering van de Molenvlietse dijk, dat in de ijskast is gezet wegens koppeling aan de kruising met de Ten Ankerweg. Realisatie van het plan zou al heel wat problemen de wereld uit helpen, aldus de verkeersouders. Mocht de rotonde op de kruising er niet komen, dan lijkt hen een fietspad langs de Molenvlietsedijk een rede lijk alternatief. Nu al fietsen veel kinderen, als ze de Ten Ankerweg zijn overgestoken, door over het voetpad. Dan hoeven ze namelijk niet nog eens de weg over te steken naar school. En zolang de aanpassing van de Molenvlietsedijk op zich laat wach ten, zouden maatregelen in de Zoek weg ook al een verbetering zijn. De verkeersouders vragen om een par keerverbod langs de stoepranden en verbreding van het voetpad. Ook op het parkeerterrein zouden maatrege len genomen moeten worden, wat hen betreft: voetpaden langs de par keerhavens, lage begroeiing en een verplichte rijrichting. Twee zebra paden in de Zoekweg zouden naar de parkeerhavens moeten voeren en ter hoogte van de gymzaal zou een drempel de auto's af moeten rem men die vanaf het sportveld komen. Bij slecht weer gaat het er op de Molenvlietsedijk chaotisch aan toe bij het brengen en halen van de schooljeugd. Aandachtspunten zijn het ontbreken van aparte parkeer vakken voor de schoolbusjes, nege ren van het bord dat een snelheid van 30 km/u adviseert. Bovendien is de T-splitsing met de Zoekweg een knelpunt omdat het zebrapad te dicht bij de bocht ligt. De verkeers ouders denken aan drempels in de M. van Gelrestraat, de J. van Blois- straat en de Ten Ankerweg; boven dien in de Molenvlietsedijk even ten noorden van de Zoewekweg. Ver keer dat vanaf de Molenvlietsedijk rechtsaf de Ten Ankerweg oprijdt, negeert vaak het rode stoplicht bij het zebrapad, stellen de verkeersou ders vast. Ze pleiten ervoor, het pad van de Molensingel tot de Parksin gel een verplicht fietspad te maken. En stellen tegelijkertijd vast dat de tegels van het al aanwezige fietspad ongelijk liggen, wat gevaarlijk is. In de schoolroute komen een aantal gevaarlijke krusingen en wegsplits ingen voor. Het betreft Garnalen- straat Mossellaan Hoogaarsstraat; Hoogaarsstraat Molenvlietsedijk; Mossel laan Molenvlietsedijk; Ten Ankerweg Molenvlietsedijk; Kon. Julianastraat Pr. Beatrixstraat; Molensingel Ten Ankerweg; Grindweg Ten Ankerweg (over steek fietsers); Jhr. Van Vreden- burchlaan Meanderlaan; Jhr. Van Vredenburchlaan/Hertenkamp. Via verkeersdrempels zou de hoge snel heid in de Jhr. Van Vredenburchlaan aangepakt moeten worden. In die zelfde straat, maar ook bij de Ten Ankerweg/Molenvlietsestraat, de Mossellaan en de Zoekweg zou de beplanting tijdig gesnoeid moeten worden om het zicht te verbeteren. Van der Jagt sprak zijn waardering uit voor de inbreng van de verkeers ouders. "Uw voorstellen worden bekeken en meegenomen in de plan nen." Ambtenaar W.A. Blaas stelde dat verschillende opmerkingen een bevestiging zijn van knelpunten die in het kader van het verkeerscircula tieplan ook al zijn gesignaleerd. Omdat het kruispunt met de Ten Ankerweg een cruciaal onderdeel van het geheel uitmaakt, blijft de aanpassing van de Molenvlietsedijk daaraan gekoppeld. Dat wil zeggen, de tweede fase van de reconstructie van de Ten Ankerweg. Van der Jagt verheelde niet, dat die reconstructie behoorlijk wordt ver traagd. Niet omdat er geen geld is, maar vooral vanwege weerstand tegen bepaalde maatregelen (zoals mini-rotondes). Wanneer eenmaal een oplossing bereikt is, kunnen de diverse recon structieplannen achter elkaar uitge voerd worden. Maatregelen in de Zoekweg kunnen los daarvan getroffen worden, reageerde de wet houder op een vraag van mevrouw Wielaard. En mevrouw Wouters sneed de problematiek aan van per- sonenbusje die kinderen van en naar school vervoeren en waarvoor onvoldoende parkeerruimte is. Het wordt allemaal bekeken, beloofde de wethouder. "We zoeken het bes te. Maar als het over openbare voor zieningen gaat, dan spelen er nogal wat krachten." In de nacht van donderdag op vrij dag raakte een 28-jarige Tholenaar zwaar gewond bij een eenzijdig ongeval op de Oud-Vossemeerse- dijk. De man reed omstreeks tien voor twaalf in een bedrijfsbusje over deze weg in de richting van Oud- Vossemeer. Door nog onbekende oorzaak kwam hij ter hoogte van de Karnemelkspot op de linker weg helft terecht, reed van het talud en botste daarbij tegen een boom. Ver volgens kwam het busje op het onderaan de dijk gelegen fietspad terecht. De Thoolse bestuurder raak te bekneld. Een toevallig passerende verpleegster uit Sint-Annaland ver leende de eerste bijstand. De brand weerkorpsen van Tholen en Sint- Maartensdijk werden gealarmeerd en zij knipten de man uit het wrak van de auto in samenwerking met een huisarts en het ambulanceperso neel. De zwaar gewonde Tholenaar werd overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Het bureau technisch onderzoek van de politie stelde ter plaatse een onderzoek in en de rijbaan was twee uur voor het verkeer afgesloten. De zwaar beschadigde bedrijfswagen werd weggetakeld. De temperatuur bleef op een aange naam voorjaarsniveau. Zaterdag 8 maart was een zwaarbewolkte dag, veroorzaakt door bewolking van een koufront. Een nieuw, nog sterker hogedrukgebied bewoog van Enge land in onze richting. De wind draai de eerst naar oostelijke richtingen en was daarna wat veranderlijk. Een aantal dagen waren we weer verze kerd van droog en zonnig weer. 's Nachts ging de temperatuur flink onderuit en er ontstond soms mist. Maandagmiddag 10 maart kwam mist van zee opzetten, waardoor de temperatuur al snel terugliep van ruim 15 graden naar een graad of acht. Deze mist wist zich dinsdag lang te handhaven, pas laat in de middag ging de zon schijnen. Ook woensdag was er dichte mist en brak de zon rond het middaguur door. Vrijdag 14 maart veranderde het weer. De hogedrukgebieden ver dwenen, waardoor oceaanfronten onze streken weer konden bereiken. Het was zwaarbewolkt, met soms wat lichte regen. De wind werd matig tot vrij krachtig, uit westelijke richting. Het weekend was het ook wisselvallig. Het eerste gedeelte van de derde week van maart bleef het nog een spaarzaam zonnetje. Juist op de dag dat de lente begon. 20 maart, kregen we te maken met kou der weer. Een depressie trok van Schotland over ons land naar het zuidoosten. Deze weersverandering was dinsdag 18 maart al te merken. De wind nam uit het westen toe en er vielen stevige buien met hagel en onweer. Ook woensdag was het nog buiig met veel wind. Na het passe ren van de depressie draaide de wind naar het noorden, waarmee koudere lucht werd aangevoerd. De tempera tuur ging langzaam naar beneden tot ongeveer acht graden. Van tijd tot tijd bleef er veel wind, waardoor het Overzicht maart 1997 Temperatuur Gemiddelde temperatuur Gemiddelde maximum temperatuur Gemiddelde minimum temperatuur Hoogste maximum temperatuur Laagste maximum temperatuur Hoogste minimum temperatuur Laagste minimum temperatuur Aantal uren zonneschijn Aantal vorstdagen Aantal vorsturen Lichte vorst 0<° C>-5 Matige vorst -5<° C>-10 Koudegetal van Hellmann Neerslag Aantal dagen met neerslag Aantal dagen met hagel Aantal dagen met sneeuw Hoogste etmaalsom Totaalsom Uren neerslag Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk Hoogste luchtdruk Laagste luchtdruk Laagste luchtvochtigheid Dagen met onweer Aantal dagen met mist Gemiddelde windsnelheid Hoogste windsnelheid De cijfers tussen haakjes zijn de data. gevoelsmatig koud was. Vrijdag 21 maart begon het op te klaren, waar door de temperatuur in de nacht flink kon dalen tot 1,8 graden onder nul. Er volgde een zonnige zaterdag met een maximum temperatuur van ongeveer elf graden. De kou was weer een beetje uit de lucht. Zondag was weer een heel andere dag. Het was zwaarbewolkt en het regende af en toe. De laatste week van maart verliep, zoals dat heet, wisselvallig. Af en toe wat lichte regen of buien, dan weer wat zonniger. De temperatuur varieerde van tien tot zestien graden. De wind was van tijd tot tijd matig tot krachtig. In de nacht van donder dag 27 op vrijdag 28 maart passeer de een storing die de luchtdruk snel deed dalen. Het gevolg was een sterk toenemende wind, met wind stoten tot 94 km/u. De windrichting draaide naar het noordwesten, waar door het ook een stuk kouder werd. Ook vielen er buien met hagel. Zaterdag 29 maart werd de atmo sfeer weer iets rustiger onder invloed van hoge druk. Dat was gunstig voor het paasweer. Het bleef droog en de zon liet zich regelmatig zien. Conclusie: de temperatuur is in de maand maart aan de hoge kant geweest. Het was opnieuw zeer droog, evenals vorig jaar. Het aantal uren zon was ook deze keer weer meer dan normaal in maart. Ter ver gelijking: vanaf 1 december (begin van het nieuw meteorologisch jaar) tot en met maart valt er normaal 225 mm regen. De hoeveelheid neerslag bedraagt tot nu toe 132 mm. Zie voor meer gegevens de overzichten van Sint-Philipsland en Sint-Maar tensdijk. Sint- Sint- Philipsland Maartensdijk 8,3 12,3 5,0 16,6 (27) 8,7(19) 7,9(16) -1,8 (22) 136 1 4 1 13 2 3,9(19) 14,8 18,5 1024 1037 1000 45%(24) 1 5 3,5 25,9 (28) 8.0 11,7 5,5 15,5(12) 7,9 (21) 9.1 (16) -1,3 (22) 139 1 5 1 0,0 15 1 3,8(19) 17,3 27 1024 hp 1038 hp 1000 hp 42% (27) 3,0 21,6 (28) Nadat vorig jaar 72 huurwoningen van de woningcorporatie Beter Wonen werden verkocht, zijn in 1997 wederom 66 huizen voor verkoop bestemd. Het gaat om achttien woningen in Tholen. zeven in Poortvliet, drie in Scher penisse, 26 in Sint-Maartensdijk, vier in Stavenisse, vijf in Sint-Annaland en drie in Oud-Vossemeer. De taxaties zijn inmiddels verricht. Enkele van de woningen staan leeg en zijn in de vrije verkoop gebracht. Vogeltellingen. Bureau De Horst te Gilze krijgt van de provincie tot 2004 ontheffing van het verbod om de natuurmonumenten Krammer- Volkerak en Zoommeer-Eendracht te betreden. Het bureau voert maan delijks vogeltellingen uit om gege vens aan te dragen waarop rijkswa terstaat haar beleid kan ontwikkelen voor het beheer van de gebieden. De groenteboer begrijpt de starre houding van b. en w. niet. "Voor heen stonden hier allerlei kuubkis ten. Die heb ik op een gegeven moment verplaatst naar een terrein in Scherpenisse. Ik heb de zaak netjes opgeruimd en door een aannemer de schutting laten zetten. Dat was een veel gaver zicht. Je ziet onze spullen die er nog acher staan niet meer en het is ook veiliger in verband met diefstal", vertelt Snoei. "Ik had er zelf een dakje op gemaakt en dat was het eerste waar aanmer kingen op kwamen. En akkoord, ik had dat dakje er zonder toestem ming op gezet. Dus dat heb ik toen afgebroken. Maar daarmee was het niet afgelopen." De bewuste schutting loopt op de erfscheiding en zowel voor als ach ter gaat ze naar de schuur toe die aan het huis van Snoei vaststaat. Twee balkjes die van de schutting naar de muur lopen, voorkomen dat de schutting bij harde wind gaat wan kelen. "Nu zeggen ze dat die balkjes niet aan het huis vast mogen zitten, maar dat ze schuin naar de grond moeten lopen. Maar dan verlies je daardoor een hoop ruimte. En verder is het nog steeds een bouwwerk vol gens de gemeente omdat de schut ting voor en achter aan mijn schuur vast zit. Je moet er vrij tussendoor kunnen lopen", zegt Snoei. "Een rechte schutting op de erfscheiding mag wel. Ik snap niet waarom ze zo moeilijk doen. Er zijn geen klachten uit de buurt gekomen. Het is profes sioneel gebeurd en het is toch een heel opgeruimd gezicht? Maar ze zijn komen kijken van de gemeente en ze hebben alles opgemeten. Zelfs de zandbak en het kippenhok had den ze als bouwwerken meegere kend." De groentehandelaar kreeg van de gemeente opdracht om nog vóór het aanstaande weekeinde de twee dwarse delen van de schutting op te ruimen. "Ik heb toen gevraagd of ze het een fraaier zicht vonden als ik mijn kisten en pallets als afsluiting voor het pad naar mijn achtertuin zou zetten. Die zijn verplaatsbaar en daar kunnen ze niets tegen doen", vertelt Snoei. "Maar ze zeiden dat ik dat maar zelf moest weten. Nou, dan ga ik dat maar doen." De Poortvlietenaar zal nu de grote zogenaamde kuubkisten gaan gebruiken als 'poort' naar zijn achtertuin. "B. en w. willen zelfs niet meer met me praten over het onderwerp. Het is een nutteloze en flauwe zet. Ze hebben gewoon hun zinnen ergens op gezet en dat moet gebeuren. Tholen, daar kun je niet omheen? Inderdaad!" Groenteboer N. Snoei vindt het flauw dat de gemeente zijn schutting als een bouwwerk aanmerkt omdat er deuren in zitten. Hij zal het gat dat ontstaat door het weghalen van die deuren opvullen met pallets en kisten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5