'Het eerste wat ik dacht toen het mis ging: dag Sint-Annaland' 'Proberen in de raad politiek te brengen met een lachend gezicht' Tholenaren krijgen het gouden hart Gedwongen verpleging na bedreiging Draaginsigne gewonden voor oud-Indiëganger L.F. Stols Mini Roelvink volgt in mei M.H. Schot op bij AOV-Tholen St.Philipsland zingt voor Woord en Daad Donderdag 3 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Inmiddels is het bijna 48 jaar geleden, maar in gedachten beleeft L.F. Stols het ongeluk dat hem overkwam regel matig opnieuw. Vooral de laatste tijd houdt het de 72-jari- ge Sint-Annalander weer meer bezig. In april 1949 reed de legertruck waarin hij zat op Java een ravijn in. Stols' wervelkolom werd bij het ongeluk beschadigd. Hij hield er rugklachten aan over en werd op zijn 53e afgekeurd. Aan de oud-militair is het draaginsigne gewonden toege kend. Het wordt morgen uitgereikt. Voor niks Stafwacht Herdenking Ze is 48 jaar maar schaart zichzelf onder de ouderen. De leefbaarheid van Tholen zal een van haar speerpunten zijn. De uitbreiding van het gemeentehuis vindt zij abso luut niet nodig en persoonlijk zal ze pleiten voor een overdekt zwembad op Tholen. Het nieuwe raadslid W.A.M. (Mini) Roelvink uit Sint-Maartensdijk maakt haar opwachting voor het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) nu Mieke Schot-de Hoog stopt. Op 26 mei wordt de ziekenverzorgster uit Sint-Maartensdijk beëdigd; ze ziet er wel een beetje tegenop maar vindt het ook een uit daging. Uitbreiding gezwam Schietbaan L. den Braber secretaris van ambulancebestuur Tj.J. Heijboer en mevr. C. Stoutjesdijk-Engelvaart Twee Tholenaren hebben onlangs in Utrecht het 'gouden hart' gekregen van de Nederlandse hartstichting. Tj.J. Heijboer uit Sint-Annaland en mevr. C. Stoutjesdijk- Engelvaart, die tot voor kort in Stavenisse woonde, orga niseren in hun woonplaats beiden al 25 jaar de jaarlijkse collecte en de reanimatiecursus van de hartstichting. Samen met 27 andere vrijwilligers uit het hele land, kre gen ze daarvoor de onderscheiding uitgereikt in het con gresgebouw in Utrecht. Extra bagage Opbrengst groeiende Zes soldaten zaten in de driekwart- Indonesië gesloten) vertrok hij aan tonner die de bewuste aprilmorgen boord van de Johan van Oldenbar- neveldt vanuit - toen nog - Batavia. "Terug in Nederland werd je in Amsterdam gelost en kreeg nog twee pakjes sigaretten. Daarna heb ik nooit meer iets van de regering gehoord." In plaats daarvan moest de gewonde soldaat nog een handdoek vergoe den die ontbrak toen hij in Oirschot zijn plunje inleverde. Stols vertelt het enigszins bitter. terug kwam van de elektriciteitscen trale Tjoegenang, waar de wacht was opgehaald. De auto reed omlaag, door een S-bocht richting de brug, toen het mis ging. "Ik zie de chauffeur nog trekken aan zijn stuur", vertelt Stols. "Het eerste wat ik dacht was: dag Sint-Annaland. Ik sprong opzij en lag in de diepte." De legertruck kwam omgekeerd in het water onderin het ravijn terecht. Stols lag precies tussen twee grote stenen en kon zich alleen boven water houden door te draaien. Daar bij haalde hij zijn rug open. Samen met de chauffeur werd de Sint- Annalander naar het ziekenhuis gebracht, waar hij ruim drie maan den bleef. "Aan mijn rug hebben ze al die tijd niets gedaan. Maar wèl ben ik toen ook nog van een nier steen geopereerd", vertelt hij. Later zou blijken dat een wervel was ver schoven. Na een aantal weken kreeg Stols te horen dat hij voor de tropendienst was afgekeurd. Op 11 augustus 1949 (tien dagen eerder was de wapenstilstand tussen Nederland en "Ik heb er geen spijt van dat ik in Nederlands-Indië gezeten heb, maar daarna hebben ze je gewoon laten zakken. In Roermond staat een monument, met daarop 6000 namen van gesneuvelde kameraden. Maar het is gewoon voor niks geweest." Geen bedankje, maar onbegrip en zelfs uitgemaakt worden voor moor denaar viel de teruggekeerde Indië- gangers ten deel. Stols zegt heel goed te kunnen begrijpen hoe de militairen zich voelen die de afgelo pen jaren in het voormalige Joego slavië actief zijn geweest. Op een bijeenkomst van de vereni ging Oud Militairen Indiëgangers ging commissaris van de koningin W.T. van Gelder onlangs ook op deze zaak in. "Wat men nu ook van de Nederlandse politiek in die jaren mag denken: er is geen reden om niet trots en dankbaar te zijn jegens hen die zich toen voor die zaak heb ben ingezet. Een missie die gedoemd was te mislukken. Te wei nig wordt beseft dat men gebeurte nissen uit het verleden niet mag meten met hedendaagse normen. De geschiedenis kan hard zijn, maar u wordt daarmee niet beoordeeld of veroordeeld. U hebt zich toen inge zet voor de goede zaak en verdient allen onze bewondering en onze dankbaarheid." Juist de oud-Indië- gangers zullen volgens Van Gelder beter kunnen aanvoelen wat het voor Dutchbat heeft betekend in Srebrenica te moeten zijn, zich terug te moeten trekken en thuis zo'n negatieve stemming aan te treffen. "Een negatief oordeel van mensen die hun leven niet in de waagschaal hebben hoeven stellen. Van mensen die de angst niet hebben gevoeld. En van mensen die geen vrienden heb ben verloren." Na bijna een halve eeuw lijkt er ein delijk enige erkenning te komen. In de vorm van een eenmalige uitke ring van duizend gulden netto voor dienstplichtigen en oorlogsvrijwilli gers (of hun weduwen) die tussen twee en vijf jaar in de krijgsmacht gediend hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog, in Nederlands-Indië, in Nederlands-Nieuw-Guinea of in Korea. Het kabinet heeft deze maat regel aangekondigd, maar ze moet nog door de Tweede Kamer goedge keurd worden. "Maar je zult wel zelf een aanvraagformulier bij de ge meente moeten halen", aldus Stols. De Sint-Annalander kwam in 1946 als dienstplichtige op bij het 3e bataljon van het 10e regiment infan terie. En werd na zes weken uitverkoren om als kwartiermaker een maand eerder dan de rest naar Indië te ver trekken. "Ik had tot dan één keer op de schietbaan geschoten en dat was nog mis ook", illustreert hij de voor bereiding. Na aankomst met de Sloterdijk in Batavia stond Stols een half jaar lang in de kantine. Daarna ging hij naar Tangerang, ten westen van de hoofdstad. De Sint-Annalander maakte deel uit van de stafwacht. die de bataljons staf bewaakte en in en rond de stad patrouilleerde. "In het binnenland hebben wij nooit gezeten, dus we hebben veel minder meegemaakt dan vele anderen. Van de 100 patrouilles liep je er 99 voor niets." Dat neemt niet weg dat Stols zijn maat voor zijn ogen zag sneuvelen. "Zoiets vergeet je nooit." Hij liep ook een half jaar lang wacht in de havenstad Tandjong Priok, ten noordoosten van Batavia. "Je moest voortdurend op je hoede zijn, kon niemand vertrouwen", vertelt hij over zijn missie in Nederlands- Indië. "Maar de mensen daar waren best dankbaar. Alleen zaten ze tus sen twee vuren." Een foto aan de muur herinnert L.F. Stols aan zijn soldatentijd in Nederlands-Indië. Na terugkeer ging Stols aan de slag op de boerderij van Kooijman, maakte na zes jaar de overstap naar aannemer Moerland en tenslotte naar de sluitingsfabriek van Van Beek. De rugklachten werden erger. "Heb je weieens een ongeluk gehad?", vroegen zowel de fysiothe rapeut als de dokter in het zieken huis, waar Stols uiteindelijk terecht kwam. Toen pas werd hem duidelijk, dat het akkefietje in Indië er de oorzaak van was. Opereren ging niet meer, daarvoor was het te lang geleden. En zo raakte de Sint-Annalander in de WAO. Zijn Indië-tijd is met het ver strijken van de jaren weer meer gaan leven. "Maar ik praat er niet veel over." Contact met een maat die in Raamsdonksveer woonde en vorig jaar overleed, was er altijd al. Samen met zijn vrouw bezocht Stols vorig jaar de herdenking bij het monu ment in Roermond. Ook ontvangt hij nog altijd het contactblad van 3- 10 R.I. en een tijdschrift van de stichting dienstverlening veteranen. Vanuit deze hoek is hem ook aange raden het in 1990 ingestelde draag insigne gewonden aan te vragen. Bijna zou hij het niet hebben gekre gen, omdat hij in Nederland weer voor de dienst zou zijn goedge keurd. "Maar ik ben nooit opnieuw gekeurd, dus dat kan helemaal niet, heb ik ze verteld." Terug in Indonesië is Stols nooit meer geweest. "Ik heb verschillende kameraden gesproken die wèl zijn gegaan. Maar je kent er niets meer terug, zeggen die." Mini heeft 'de politiek' altijd gevolgd maar is pas sinds de laatste provinciale verkiezingen actief voor het AOV. Dat komt door het enthou siasme van haar vriend Leen van Doom die nu voor het AOV in de staten van Zeeland zit. "Hij is de grote animotor geweest," vertelt ze. "Ouderen zijn en worden nog steeds op een zijspoor gezet. Economisch gezien ben je op je 38ste al oud. Dan kun je bijna nergens meer aan de slag komen omdat je te duur bent terwijl je jezelf nog jong voelt. Je kan niet bepalen van iemand: jij bent zo oud, je bent niks meer. De PvdA wil wel verjonging maar ik zeg: gooi de ouderen niet weg. Jong en oud moeten in evenwicht zijn. Jongeren moeten het toch van de ervaring en zienswijzen van ouderen hebben." Sinds het AOV een zetel behaalde in de Thoolse gemeenteraad is Roel vink actief in de steunfractie van de partij. Eigenlijk doet ze liever dit achter grondwerk, bekent ze. Al besefte ze dat ze in de schijnwerpers kon komen omdat ze bij de gemeente raadsverkiezingen eind 1994 (nodig voor het samenvoegen van Tholen en Sint-Philipsland in 1995) immers tweede op de kandidatenlijst stond. "Het is sneller gekomen dan ik had gedacht. Het was mooier geweest als Mieke Schot haar periode had afgemaakt, maar het is ondoenbaar om steeds van Tholen naar Eindho ven te reizen." Mini moet nog wen nen aan het feit dat zij straks 'het gezicht' van het Thoolse AOV wordt. "Ik ben niet zo iemand die het voortouw neemt. Achter de scher men bevalt het me beter maar ik vind dit ook wel een uitdaging." Roelvink komt uit een KVP-nest. In Oirschot (tussen Tilburg en Eindho ven) groeide ze op als dochter van een dierenarts in een akkerbouw- en veeteeltgebied. "Er waren toen ook wel varkensbedrijven, maar voor het grootste gedeelte waren het gemengde bedrijven met koeien." Nu is de situatie daar drastisch ver anderd. De intensieve veehouderij heeft er wortel geschoten en zoekt naar nieuwe gebieden om uit te brei den. "Van ons kan er oppositie ver wacht worden tegen de komst van varkensmesterijen. Laat ze daar blij ven." Mevr. Roelvink vindt dat de Thool se 'leefomgeving' op dit moment ernstig bedreigd wordt door de komst van die intensieve veehoude rijen. "Die varkensbeweging bederft Tholen. Niet alleen voor de inwo ners zelf maar ook voor toeristen die hier verblijven. Die haken straks af. Ik vind het heel slecht wat er nu gebeurt. Dat er enkele bedrijven komen is goed, maar zoveel niet." De uitbreiding van het gemeente huis doet ze af als 'gezwam'. De zie kenverzorgster van Vrederust haalt er de gezondheidszorg bij om aan te tonen dat de ambtenaren hier niks te klagen hebben. "Als wij iemand moeten verrijden van de ene naar de andere kamer, moeten we er eerst een bed uit rijden om er langs te kunnen. En een koekje bij de koffie voor het personeel kan er ook niet meer af. Allemaal bezuinigingen." Ze vindt dat er in het bestaande gemeentehuis eerst maar naar ande re oplossingen gezocht moet wor den, door bijvoorbeeld het oude gedeelte beter te benutten. Via de steunfractie en de statenstuk- ken van Van Doorn is de AOV-ster enigszins vertrouwd met het politie ke jargon. Ze sorteert de stapels post van de provincie die voor Van Doorn binnenkomen; zo legt ze zijn stukken klaar voor de verschillende commissies waar hij deel van uit maakt. Lezen doet ze het niet alle maal. En als ze het wel doet ergert ze zich blauw aan de ambtelijke taal. "Ik zal weigeren daaraan te wennen. Vooral het gebruik van afkortingen en vreemde woorden is erg. Als het niet leesbaar is, stuur ik het gewoon terug voor tekst en uitleg." Ze bereidt het raadswerk vooral 's nachts voor op Vrederust als ze de wacht heeft. "Dat is goed te combi neren. Ik kan 's nachts tijdens mijn dienst lezen, behalve als het te druk is." Sinds acht jaar werkt ze zeven nachten en is dan zeven nachten vrij. "Daar heb ik bewust voor gekozen. Voor die tijd werkte ik vijftien jaar fulltime maar met twee opgroeiende dochters was dat wat te veel van het goede. Dit bevalt me prima zo. Die regelmaat. Je weet waar je aan toe bent." Het toekomstig raadslid wil pleiten voor een overdekt zwembad op Tholen. Zelf geeft ze elke maandag avond en woensdagmiddag zwem- training aan leden van de zwemver eniging Dolfijn. "De leden zwem men nu in Steenbergen maar moeten bijna honderd procent meer huur betalen. Het is bijna niet meer op te brengen voor zo'n vereniging. Een overdekt zwembad is een goede voorziening voor iedereen en belangrijk voor jong tot oud. Dat is voor mij een duidelijk verschil met een schietbaan. De schietverenigin gen willen bijna allemaal een eigen baan, van een zwembad kunnen veel meer mensen gebruik maken. Zeker ook ouderen." En het AOV wil het VVV-kantoor voor Tholen behouden. "Er wordt gezegd dat er geen overlevingskan sen zijn, maar die zijn er wel als de gemeente en het bedrijfsleven zich er voor sterk maken. Het is voor de eigen bevolking belangrijk maar ook voor de mensen die hier op vakantie komen." Het AOV heeft het in haar korte bestaan niet aan publiciteit ontbro ken. Het Thoolse AOV zorgde vorig jaar voor veel commotie toen de fractie tegen het begrote bedrag stemde voor de opluistering van het bezoek van koningin Beatrix aan Sint-Maartensdijk. Het werd lande lijk nieuws. "Het was wel een ener verende tijd maar we hebben daar zelf vrij laconiek over gedaan. Onder alle omstandigheden willen we laconiek blijven en proberen politiek te brengen met een lachend gezicht." L. den Braber uit Stavenisse is benoemd tot secretaris van de Thoolse ambulancestichting. Hij vervult de vacature die begin okto ber vorig jaar ontstond door het terugtreden van J. Heshof uit Tho len. Diens vrouw had toen lasterlijke brieven ontvangen omdat hij voor stander was van verplaatsing van de ambulance van St. Maartensdijk naar Tholen. Met de nieuwe voorzit ter J.D. de Korte uit Scherpenisse, de vertrouwde penningmeester C. Meertens uit Poortvliet en medisch deskundige dokter Panis uit St. Maartensdijk is het bestuur van de Thoolse ambulancestichting weer compleet. Den Braber trad eerder toe tot het bestuur van het Rode Kruis, waarvan Meertens ook al vele jaren deel van uitmaakt. Volgens De Korte zijn er verpleeg kundigen en chauffeurs begonnen met een tweejarige speciale ambu lance-opleiding. "Efficiency- en kwaliteitsverbetering, dat is lande lijk het streven en daar moeten we aan meedoen", aldus de voorzitter. "De gemeente Tholen heeft zich vol ledig aan het streekgewest Westelijk Noord-Brabant verplicht en dat schept consequenties. De eerste ver kenningen zijn begonnen, hoe we als Thoolse het beste kunnen func tioneren. We worden op de hoogte gehouden en zowel vertegenwoordi gers van de gemeente als van onze ambulancestichting gaan deel uit maken van de werkgroep die een en ander onderzoekt", zegt De Korte. De drie koren uit St.Philipsland tre den zaterdagavond 12 april om 19.30 uur op in dorpshuis De Wim pel. Op uitnodiging van de reforma torische hulpstichting Woord en Daad afdeling Tholen/St.Philipsland verlenen het jeugdkoor Van Knop tot Bloem o.l.v. Wilma van Duuren en de gemengde koren Comt nu met Sangh o.l.v. Johan Nijssen en VZOS o.l.v. Jan Wesdorp hun medewer king aan een zangavond. Naast het optreden van de koren is er ook samenzang. Dhr. I. 't Lam van de stichting Woord en Daad zal een appélwoord houden. Op deze zang avond zal er gecollecteerd worden voor India. De opbrengst komt ten goede aan de wederopbouw van een gedeelte van dit land, dat door een wervelstorm is getroffen. Mevr. Stoutjesdijk maakte haar 25 jaar als organisator van de collecte maar net vol, want sinds enige tijd is ze geen inwoner van Stavenisse meer. Het echtpaar Stoutjesdijk woont nu tijdelijk in Poortvliet en gaat later naar Tholen verhuizen. "Ik heb inmiddels een vervangster gevonden. Greetje van der Graaf-de Vos gaat de collecte organiseren in Stavenisse. De reanimatie-cursussen organiseer ik nu zelf nog. Daar is nog niemand anders voor", zegt de jubilaris, die nooit moeite heeft gehad om collectanten te vinden. "Nee hoor, dat is hier altijd heel gemakkelijk gegaan. Het is min of meer een vaste ploeg van zo'n acht mensen en als ik eens een nieuwe nodig heb, dan gaat dat vanzelf." De reanimatiecursus in Stavenisse telt momenteel zo'n 70 deelnemers (nieuw èn op herhaling). Mevr. Stoutjesdijk werd in Utrecht net als de overige jubilarissen op het podi um geroepen om het gouden hart en een oorkonde in ontvangst te nemen. Maar van plankenkoorts heeft mevr. Stoutjesdijk (die regelmatig op het toneel staat als de helft van een duo met L. Hage uit Sint-Annaland) geen last. Vorig jaar september werd ze overigens ook al gehuldigd wegens het feit dat ze een kwart eeuw de collecte voor de kankerbe strijding in Stavenisse organiseerde. Maar nu is voorlopig even stil. "Ver velen hoef ik me echter niet. Ik heb zoveel dingen te doen", besluit de jubilaris. Heijboer is een zeer actief man. Behalve in de plaatselijke EHBO- vereniging en de Lotus (landelijke organisatie tot het uitbeelden van slachtoffers) is hij ook actief als organisator van de cursus reanimatie van de hartstichting. "Op zich heb ben de EHBO en die cursus niets met elkaar te maken. Je kunt ook aan de cursus meedoen als je geen EHBO-diploma hebt", zegt Heijboer. "Maar als je dat wel hebt, heb je natuurlijk een stuk extra bagage aan achtergrondkennis. Dus ik spoor de mensen altijd aan om ook dat EHBO-diploma te halen." Reanimatie is nodig als je iemand neer ziet vallen en hij reageert niet op geroep en op pijnprikkels, je voelt geen ademhaling meer en ook geen hartslag. "Wij oefenen op pop pen die automatisch op een strookje papier aangeven hoe goed de reani matie is uitgevoerd. Hoeveel lucht er bij de mond-op-mondbeademing binnen komt en of de druk op de borstkas bij het reanimeren goed was", legt Heijboer uit. "Maar er spelen veel factoren mee. Emoties als het iemand is die je kent en zelfs het weer. Want als het koud is, heb ben mensen dikke kleding aan waar door het moeilijker wordt om nog een hartslag te constateren en als je eigen vingers koud zijn, voel je ook minder. Zoals een groenteboer die in een oogopslag ziet welke appel rijp is en welke nog net niet, zo moet je ook dit in de vingers krijgen. Daar om is herhaling ook belangrijk. De eerste drie jaar nadat je het reanima- tiediploma hebt behaald, moet je twee keer per jaar op herhaling en daarna één keer." Heijboer heeft eveneens geen enkele moeite om mensen bij elkaar te sprokkelen voor de collecte voor de hartstichting. "Daarvoor heb ik leden van de EHBO aangesproken. Er zijn er bij die het al vele jaren doen en die ook een vaste wijk heb ben", zegt de jubilaris. "Maar er zit toch best wel een dot werk aan vast. Je njoet je mensen aanschrijven, wijken indelen en proberen ze onge veer even groot te houden en het liefst bij de collectanten in de buurt. De één komt zakjes te kort en de ander heeft er over en als er iemand ziek is, moet je dat ook op zien te lossen. Je telt het geld met de collec tanten, doet he.t in kluisjes en brengt het bij de bank waar je het later nog eens telt." Heijboer heeft nu de spul len voor de collecte voor de week van 21 april al weer binnen. "De laatste drie jaar hangen we vlaggen bij de invalswegen van Sint-Anna land om de mensen op de collecte attent te maken", zegt Heijboer. "De opbrengst is gelukkig nog steeds groeiende. Toen we begonnen, bestond de hartstichting -nog maar een paar jaar (nu is dat dertig jaar) en de opbrengst van de collecte was toen een paar honderd gulden. Vorig jaar was het 2490 gulden." Volgens de Sint-Annalander gingen de 25 jaar ongemerkt voorbij. "Als alles goed georganiseerd is en de lijnen er liggen, is het geen enkel probleem." De 37-jarige mevr. E.G. uit Tholen moet een jaar worden behandeld in een psychiatrische inrichting. De Middelburgse rechtbank nam die eis van de officier van justitie over en ontsloeg haar van rechtsvervolging. Op 14 oktober vorig jaar had ze geprobeerd haar ex-man in brand te steken met lampolie. Dat was wel op zijn kleding terecht gekomen, maar de man kon verhinderen dat de vrouw een lucifer aanstak. Ze wilde haar gram halen omdat de oudste zoon in de gevangenis was beland, wat volgens de vrouw was gebeurd omdat de vader bij de opvoeding tekort was geschoten. Psychiatri sche rapporten wezen uit, dat de vrouw, die sinds half oktober in de cel zat, ontoerekeningsvatbaar was. Vandaar dat de rechtbank besloot tot gedwongen behandeling in een inrichting. 1 Mini Roelvink wordt het nieuwe gezicht van het AOV al werkt ze liever achter de schermen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3