Nieuwe gemeente werkplaats en milieustraat op industrieterrein Chr. basisscholen willen samenwerken Streekmuseum de Meestoof koopt doek van Chris Lanooy AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Collectie uitgebreid tot 38 vazen en schilderijen Verontrusten in Oud-Vossemeer schrijven brief tegen vandalen -jjggy Kosten van aanleg in Sint-Maartensdijk meer dan drie miljoen Hervormde ds. Van Bruggen naar 't Harde 32b-) f) -ft Donderdag 3 april 1997\^, 53e jaargang no. 19 Laatste krant gedrukt in Axel Na drie jaar van plannenmakerij, is de kogel door de kerk. Dit jaar kan met de aanleg van de nieuwe gemeen tewerkplaats in Sint-Maartensdijk worden begonnen. Er is 9000 vierkante meter grond voor nodig maar daarin is ook de milieustraat opgenomen. Op de plaats van de bestaande werkplaats in Scherpenisse is beperkt woning bouw mogelijk. De kosten van de ingrijpende operatie gaan die van de in 1994 geplande drie miljoen gulden ruim te boven. Dinsdag 7 april praat de commissie open bare werken erover. Overlast Zes protestants-christelijke basisscholen op Tholen en St. Philipsland voeren overleg over één of andere vorm van samenwerking. "We willen de bestuurskracht vergroten en profiteren van eikaars deskundigheid", zegt directeur A.J. Nederlof van de Eben Haëzerschool uit Tholen. Mengelmoes Werkdruk verlichten Reimerswaal/Duiveland Een 'klapper' noemde voorzitter drs. T.G.A. Westerveld van streekmuseum de Meestoof donderdagavond de aan koop van een schilderij van Chris Lanooy. Tijdens de ledenvergadering in de Wellevaete werd het doek voor het eerst getoond. De appelbomen op hoogstammen en de vier lammetjes pasten uitstekend bij de snel ontluiken de natuur. De Lanooy-collectie van de Meestoof is inmiddels 38 eenheden rijk. Bruidsfoto's Animo gehalveerd Duwslee Weijler Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sinds juni 1971 wordt de Een drachtbode in Axel gedrukt bij Vink-Rotadruk. Deze week is dat echter voor het laatst gebeurd. Door een reorganisatie binnen het PZC-concern, dat onlangs door het Apeldoomse krantenconcern Wegener is overgenomen, wordt de kranten productie volledig geconcen treerd in Vlissingen. De vervaar diging van de Zeeland Combi natie-weekbladen in Axel stopt deze week. Voor de Eendracht bode betekent dat na ruim 25 jaar een verandering, al verhuist het grootste deel van de Axelse medewerkers mee naar Vlissin gen om daar voortaan de grafi sche verzorging van de Een drachtbode te verwezenlijken. In Oud-Vossemeer is huis-aan-huis een anonieme brief verspreid door inwoners die verontrust zijn over het stijgende aantal schades door vanda lisme. Al geruime tijd wordt het dorp geteisterd door baldadige jon geren die vernielingen aanrichten en overlast veroorzaken. In de brief wordt een aantal van deze feiten opgesomd: auto's zijn opengebroken of beschadigd, kerkdiensten zijn verstoord, vernielingen worden gepleegd, mensen (vooral ouderen én degenen die iets tegen de overlast willen doen) worden lastig gevallen. "Het is zo maar een opsomming van wat een groepje jongelui denkt de bewoners van ons dorp aan te kun nen doen", meldt de brief. Het epis tel vermeldt verder dat er mensen zijn die deze overlast niet meer accepteren. "En als contact met de ouders niet helpt, krijg je al gauw een sfeertje van: laten we dan het recht maar in eigen hand nemen en deze jongelui met hun eigen metho den antwoorden. Maar weest u daar mee uiterst voorzichtig, want eer u er erg in hebt, keert de wet zich tegen u", schrijven de 'verontruste bewoners'. De scribenten van de brief vragen de mensen die getuige of gedupeerde zijn van de overlast, met naam en toenaam aangifte te doen bij de politie. Alleen dan kan de politie iets doen volgens hen. "Wij kunnen deze toestanden niet accepteren", sluit de brief. "Dus als de betrokken ouders in gebreke blij ven, is het ieders taak om de politie te helpen bij haar taak. En dat is niets anders dan deze groep zodanig uitschakelen dafze haar eigen kan sen voor de toekomst niet helemaal vefknoeit. Wij willen geen toestan den zoals in sommige stedelijke gebieden!" ii tui mt tui ut i» mm PS*? De lap grond voor de nieuwe werkplaats gezien vanaf de Westkerksedijk, grenst aan het straatmakersbedrijf en de woning van Bolier links), het bedrijfsverzamelgebouw aan de Pluimpotweg en American Phil Textiles (rechts) aan de Nijverheidsweg. De nieuwe werkplaats van de gemeente en de milieustraat van Olaz (openbaar lichaam a ('val stoffen verwijdering midden-en noord-Zeeland) komen op het indus trieterrein tussen American Phil Textiles aan de Nijverheidsweg en de Westkerksedijk, langs het bedrijfsverzamelgebouw en het straatmakersbedrijf Bolier aan de Pluimpotweg. Daarmee rukt het industrieterrein verder op richting Scherpenisse. Met de bouw van de werkplaats is het terrein voor bedrijfsvestiging in de smalstad nagenoeg op. B. en. w. willen nieu we grond ten oosten van de te bou wen werkplaats aankopen van de dienst der Domeinen bestemd voor uitbreiding van het industrieterrein. De werkplaats is een gemeentelijke aangelegenheid, de milieustraat wordt door Olaz ingericht. Bij het plan in 1993 was deze combinatie niet in zicht. Toen werd er gekeken naar nieuw bouw op de bestaande plek bij de watertoren. Volgens hoofd gemeen telijke ontwikkeling L.T. Steenpoor- te zitten er aan de bestaande werk plaats nogal wat haken en ogen. Voornamelijk op milieugebied. "In Overleg met de provincie was terug- bouw toen wel mogelijk maar dan moesten er op twee plaatsen geluidsschermen komen, onder meer langs de tuinen van de wonin gen aan de Laban Deurloostraat. Dat bracht extra kosten met zich mee. Een ander punt was dat de eisen voor de wasplaats van de vuilniswa gens en de andere voertuigen veran derden. Er is nu een open wasplaats maar dat kon niet meer. Die moest overkapt worden vanwege de overlast die het geeft." In het oude plan zouden alle loodsen gesloopt worden, behalve de open overkapping (bedekt met asbest golfplaten) aan de oostzijde waar onder meer rolemmers staan opgeslagen. "In de bestaande situatie was het model van Olaz voor de milieustraat niet uit te voeren. Er was niet vol doende ruimte voor. In 1994/1995 kwam er zicht op wat een volledige milieustraat voorstelt. Toen hebben we gekeken of het niet verstandig zou zijn om naar een andere plaats te zoeken voor de werkplaats." Volgens Steenpoorte is een indus trieterrein een logische plek voor de gemeentewerkplaats en de milieu straat. "Andere bedrijven zouden we ook adviseren daar te beginnen. Het voordeel is dat we nu volledig nieuw kunnen bouwen. We zijn niet gebonden aan een beperkt terrein en we kunnen aan alle milieu-eisen voldoen. Op deze manier belast je ook niet voor nog eens veertig jaar een woonwijk in Scherpenisse. Vooral 's nachts als er zand en pekel gehaald wordt om te strooien geeft dat over last voor de bewoners. Er rijden zware vuilniswagens over het ter rein en ook de wasplaats en de bevoorrading geven overlast." ZIE VERDER PAGINA 11 Nederlof: meer bestuurskracht en deskundigheid Aan de besprekingen doen verder de Jenaplanschool in Poortvliet mee, de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse, de Juliana van Stol- bergschool uit St. Maartensdijk, de School met de Bijbel te St. Anna land en de Koningin Julianaschool uit St. Philipsland. Nederlof noemt twee motieven voor de samenwerking. "Ten eerste het overheidsbeleid, dat gebaseerd is op grotere verbanden. Ten tweede is er de decentralisatie van de huisves ting. Dat vereist veel overleg met de gemeente. Daarnaast zijn er nog diverse onderdelen waarbij alle Thoolse scholen afzonderlijk het wiel proberen uit te vinden. Het per soneelsbeleid, financieel beleid, arbeidsomstandigheden, ziektever zuim protocol en gezamenlijke inkoop. Meubilair wordt bijvoor beeld nu bij veel verschillende leve ranciers gekocht. Door met één bedrijf in zee te gaan, zouden er besparingen bereikt kunnen worden. Bij verschillende zakelijke punten kunnen de zes scholen een geza menlijke gedragslijn volgen", aldus Nederlof. Voorzitter H. Jansen van de Jena planschool uit Poortvliet heeft bij een eerder samenwerkingsverband afgehaakt, maar nu zit hij er weer bij. "Bij de besprekingen met de Regenboog uit Tholen en de chr. scholen uit Oud-Vossemeer en Anna Jacobapolder ging het om een besturenfusie en dat was voor ons te ingrijpend. Nu wordt het een hele lichte vorm van samenwerken en dat ligt ons wel. De noodzaak om de krachten te bundelen, wordt door ons onderschreven. De regering stuurt en stimuleert dat ook. Hoewel we bestuurlijk apart blijven, zullen de voordelen van de beoogde samenwerking niet beperkt zijn. Wat je samen kunt doen, dat moet je aanpakken." Jansen realiseert zich, dat er onderling nogal wat verschil len tussen de zes scholen zijn. Hij ziet dat niet als een nadeel. "Het bes te kun je samengaan met een men gelmoes. Dan kun je toch op jezelf blijven. Je moet namelijk niet over vleugeld worden", aldus voorzitter Jansen van de Poortvlietse school. Directeur Chr. van 't Hof van de Koningin Julianaschool uit St. Phi lipsland noemt de werkdruk de belangrijkste drijfveer om met ande re scholen vormen van samenwer king te onderzoeken. "Gezien de vele taken die er op je afkomen, heb je gewoon meer deskundigheid nodig. Dat proces speelt in heel Nederland. Kijken wat je samen kunt doen om een stuk verlichting te bereiken, want nu komt het steeds meer op kleine groepen mensen neer." Van 't Hof ziet mogelijkheden voor samenwerking op technisch en financieel terrein, alsmede voor het personeelsbeleid. "Of we tot elkaar kunnen komen, hangt van de bespre kingen af. We zitten nu nog maar in de oriënterende fase." Volgens Nederlof hebben de zes scholen de intentie uitgesproken om in federatief verband verder te gaan. "De zelfstandigheid van ieder blijft gehandhaafd. Elke school wil een eigen gezicht in onderwijskundig en pedagogisch opzicht bewaren, maar op een aantal terreinen werken we samen. Voor een federatie moeten er o.a. statuten en een huishoudelijk reglement komen en daar wordt naar gekeken. Na de gezamenlijke besprekingen moeten eerst de bestu ren afzonderlijk hun goedkeuring geven en de uiteindelijke beslissin gen vallen in de ledenvergaderingen van de zes scholen. Niet iedereen staat te trappelen, maar voor de toe komst moeten er knopen doorgehakt worden", aldus Nederlof. Zowel Nederlof als Van 't Hof wil len de samenwerking niet alleen tot de gemeente Tholen beperken. "De staatssecretaris heeft namelijk bedragen van maximaal 150.000 gulden per jaar in het vooruitzicht gesteld "'■s samenwerkende school besturen aan een aantal voorwaar den voldoen. Dat is 2000 leerlingen of minimaal 10 scholen of 80 leer krachten. Als zes Thoolse scholen voldoen we aan geen enkele voor waarde, zodat we ook buiten ons werkgebied kijken naar Reimers- waal en Duiveland", zegt Nederlof. Met de subsidie van maximaal 150 mille kunnen schoolbesturen hun beleidsvoerend vermogen verhogen en met name op het vlak van perso neelsbeleid, materieel beheer, bestuur en directie, gezamenlijk een aantal voorzieningen treffen. De sti muleringsbijdrage geeft de staatsse cretaris zowel bij bestuurlijke fusie of vorming van een federatief samenwerkingsverband. Bij een federatie wordt een coördinator aan gewezen aan wie de subsidie wordt overgemaakt. De samenwerking moet minimaal 5 jaar duren en in elk geval betrekking hebben op een geïntegreerd perso neels- en werkgelegenheidsbeleid, inclusief opvang van eikaars wacht gelders. alsmede een geïntegreerd materieel beleid. Oud-Indiëganger L.F. Stols krijgt draaginsigne gewonden Lievensberg gaat comfort en sfeer voor patiënt verbeteren Twee inwoners krijgen gouden hart, maar gemeente pakt naast gouden eikel M. Roelvink gaat proberen politiek te brengen met een lachend gezicht Rondje fietsen over Tholen en Sint-Philipsland op z'n paasbest Idee voor fietspad scholieren langs Molenvlietsedijk Vier Tholenaren in bestuur CNV-regio rondom de Oosterschelde Jeugdhonk Onyx ingewijd met mosselman WHS doet zaterdag tentamen voor titel in tweede klas Zeven Thoolse judoka's in de prijzen op paastoernooi OVJV DE ZOETSTE VREUGDEN DUREN HET KORTST Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Hervormde predikant T. van Bruggen uit Stavenisse heeft don derdag het beroep uit de Gelderse gemeente in 't Harde aangenomen. Daarmee geeft Van Bruggen gehoor aan het eerste beroep dat hij kreeg sinds hij begin dit jaar beroepbaar werd. 't Harde is een grote gemeente op de Veluwe waar twee predikants plaatsen zijn. Eén daarvan wordt nu ingenomen door ds. Van Bruggen en voor de tweede heeft men een beroep gedaan op ds. H. Roseboom uit Bruchem-Kerkwijk. De Her vormde gemeente in 't Harde bracht gedurende twee jaar tevergeefs der tien beroepen uit, o.a. op ds. W.C. Meeuse uit St. Annaland. Van Brug gen nam het veertiende aan. Deze predikant kwam begin 1993 naar Stavenisse als kandidaat uit Alblas- serdam. De afscheidsdienst is waar schijnlijk in de loop van juni. Dan neemt ook ds. Van Dijk uit Tholen afscheid. Scherpenisse zit al langer zonder predikant, zodat er in de zomer drie vacatures bij Thoolse Hervormde Gemeenten zullen zijn. Bestuurslid mevr. E. de Jonge had de besprekingen over de aankoop met een Haarlemse kunsthandel gevoerd. "Ze onderhandelen al jaren met ir. M.A. Geuze (oud-voorzitter van het streekmuseum) en begin maart kregen we een uitnodiging om over de aankoop van een vaas en een olieverfschilderij te komen praten. We hebben al een drieluik van Lanooy over de Oosterschelde en een tweede schilderij wilden we graag hebben." Mevr. De Jonge zag in de nieuwe aanwinst voor de Meestoof veel gelijkenissen met doeken van Vin cent van Gogh. "Lanooy heeft de appelbomen en de lammetjes met stippeltjes geschilderd, het zoge naamde pointillisme." De in St. Annaland geboren Chris Lanooy volgde een opleiding in Den Haag en ontwikkelde zich als een veelzij dig kunstenaar, die glas- en aarde werk en schilderijen maakte. In de vakanties kwam hij geregeld bij zijn grootvader op bezoek. De Meestoof heeft 36 vazen van Lanooy en 2 schilderijen. Die zijn vanaf zaterdag 12 april te zien, wanneer het streek museum zijn deuren voor het nieu we seizoen opent. Centraal staat dan de expositie over huwelijk en traditie onder het motto 'Da je d'er nog ma lang getuge van mag weze!' Bestuurslid mevr. De Jonge beloofde de leden 'schitteren de foto's over huwelijk en traditie. Bestuurslid J.F. Kousemaker vulde dat nog aan met gegevens over foto grafen uit St. Annaland, St. Maar tensdijk en Tholen uit de vorige eeuw. Daarnaast kwam er nog een reizend fotograaf uit IJzendijke naar het eiland Tholen. Wat onderwerpen betreft, ligt de nadruk op het huwe lijk; de eerste bruidsfoto's dateren van 1898. Het bestuur hoopt, dat de inwoners van Tholen en St. Philipsland hun eigen museum het komende seizoen veel beter weten te vinden dan in 1996. "Toen was het bezoek van het eiland teleurstellend", stelde voorzitter Westerveld met spijt vast. "Het is ook heel moeilijk om aansprekende titels te vinden. Merklappen was er één. Toen hebben velen de Meestoof ontdekt. Vorig jaar hadden we kwa litatief ook goede exposities (bodemvondsten en gebruiksaarde- werk) maar dat was toch meer voor de liefhebbers. Soms ging het bezoekers boven de pet." Niet alleen de Meestoof zag de belangstelling afnemen, overal is er minder museumbezoek, vertelde bestuurslid mevr. De Jonge. Zo had het Stedelijk museum in Vlissingen een jaar zelfs minder bezoekers dan de Meestoof. Landelijk laten met name jongeren het afweten in de musea. De voorzitter was in dit ver band blij dat leerlingen van de School met de Bijbel uit St. Anna land in het kader van het 75-jarig bestaan als Ot en Sien de Meestoof in hun jubileumweek frequent zul len bezoeken. En mevr. J. Meerman wees op het thema van de open monumentendag 'oude scholen', waarop het streekmuseum ook goed zou kunnen inhaken met het school lokaal. De voorzitter pleitte ervoor om 'de media te bespelen' zodat het streek museum meer publiciteit krijgt. Overigens zei Westerveld slechte ervaringen te hebben met adverten ties in museumbladen. Hij noemde een voorbeeld van 'pure oplichting' waarbij de Meestoof 750 gulden moest betalen, zonder dat men echt de bedoeling had om te adverteren. Voor redactionele publiciteit wordt vooral gekeken naar overig Zeeland, waar een kwart van de bezoekers vandaan komt. Met name door de ruime halvering van het aantal belangstellenden uit St. Annaland en Tholen daalde de animo uit eigen streek tot 27,1% ten opzichte van 40% in 1995. Het bestuur van de Meestoof hoopt ook nog wijzer te worden van een publieksenquête die vorig jaar augustus onder bezoekers werd gehouden en waarvan de uit slag nog niet bekend is. Een leuke aanwinst noemde voorzit ter Westerveld een duwslee (krekel) van Jacob Weijler, die destijds uit Tholen naar Brouwershaven trok. Daarnaast is er nog wat speelgoed aangeschaft, zoals stelten, een hoe pel en een kruiwagentje. Na de zomervakantie komt er meer ruimte, want voor de bouwvakva kantie moet de tweede schuur er staan. Het van stalen spanten opge trokken bouwwerk is nog soberder gemaakt omdat er wat dingen uitge haald zijn. Als de tweede schuur klaar is, zal dat ook meer werk opleveren, maar in augustus komt er een meisje uit St. Annaland als jwg-ster (jeugd werkgarantieplan) de vrijwilligers ondersteunen. Zij komt met name helpen bii de administratie van de collectie. Secretaris Heijbroek en bestuurslid mevr. De Jonge tonen de nieuwe aanwinst van de Meestoof een schilderij van Chris Lanooy.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1