Provincie Zeeland Zeeland in cijfers en feiten Jeugdhonk ingewijd met mosselman Veldnamen Wethouder J. Versluys speelt even voor 'dj' in Onyx lOfficiële Mededelingen wm i Donderdag 3 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Milieu Bodemverontreiniging Voorstraat 25 Sint Annaland Subsidie voor verdraagzaamheid ZOA Reumafonds Inspraak Ruim dertig bladzijden met informatie over allerhande onderwerpen over Zeeland; de cijfers en feiten op een rijtje, vaak verluchtigd met een foto. Dat is kortgezegd de inhoud van de tiende herziene versie van het boekje Zeeland in cijfers en feiten. Het is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Help vrouwen Stremming Zaterdagavond werd in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen het eigen honk 'Onyx' van jeugdsoos Thjos officieel geopend. Dat gebeurde met het house-nummer 'Zeg ken jij de mosselman' (ja, van dat kinderliedje). Daarmee is voorlopig een einde gekomen aan de strijd van Thjos voor een eigen ruimte. De belangstelling was groot. In totaal kwamen er zo'n honderd jongeren naar de openingsavond. Edelsteen Pak even uw zakboekje Abdij Nieuws "D'iesderen bil", "abessinie", "de sittie", '"t weitje van Jan lullevien- ger" (wijsvinger), "d' 'alsweie", '"t bijltje", '"t vrouw 'emdetje", '"t erreme land van Kees Dek ker"... allemaal namen voor perce len land die inmiddels saaie kada strale nummers dragen. De beel dende namen stammmen uit de tijd van voor de ruilverkaveling op Walcheren, die plaatsvond na de Tweede Wereldoorlog. Niet te ver warren met de huidige ruilverkave ling. De veldnamen, zoals de in onbruik geraakte perceelsbenamingen worden genoemd, zijn verzameld door een legertje vrijwilligers, die aan het veldnamenonderzoek op Walcheren het vijfde boekje toe voegden: "De veldnamen van Aagtekerke, Domburg, Melisker- ke, Oostkapelle en Westkapelle". Alleen onderzoek naar veldnamen in Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland, Ritthem en Vlissingen moet nog plaatsvinden; de rest van Walcheren is inmiddels in beeld gebracht. Tijdsdruk Onderzoek naar veldnamen is een gevecht met de tijd. Immers, veel mensen die voor de oorlog op het veld werkten, leven niet meer of zijn hoogbejaard. Veldnamen zijn, in tegenstelling tot namen voor steden, dorpen, rivieren en beken, niet zo'n lang leven beschoren. Een nieuwe eigenaar gaf al snel een andere naam aan een per ceel. Je kunt dus niet zeggen dat de verzamelde veldnamen erg ver teruggaan in de tijd. Toch leveren ze veel en bruikbare informatie op over een tijd, nog niet zo lang ge leden, waarin het landschap en de mensen die erin woonden slechts beperkt veranderde. De namen zeggen iets over de naamgevers; mensen die soms met veel hu mor, namen gaven aan het omrin gende landschap. Vogel of mergel Een perceel bij Domburg heet '"t mèreltje". Waarom? Is het ge noemd naar de vogel, naar een oud woord voor mergel (vroeger werden verschillende soorten steen met de naam mergel aange duid en niet alleen het bekende Limburgse mergel) of naar een al lang geleden afgebroken villa? Als we een perceel met die naam te genkomen, weten we niet meteen wat we daarmee moeten aanvan rapporten liggen van 3 april tot en met 15 mei 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en wa ter, Het Groene Wouckl te Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeente huis van Tholen en Sint Philips- land, Markt 1-5 te Sint Maartens dijk, op werkdagen van 9-12 en (na telefonische afspraak 0166- 668200 tst 13) van 14-16 uur en woensdagavond van 17-20 uur. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bo demverontreiniging op de locatie Voorstraat 25 te Sint Annaland geen geval van ernstige bodem verontreiniging betreft. De beschikking en de onderzoeks- Belanghebbenden kunnen tot en met 15 mei 1997 een bezwaar schrift tegen de beschikking indie nen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. De verdraagzaamheid in de samen leving dient bevorderd te worden. De provincie trekt daarom dit jaar anderhalve ton uit voor het subsidië ren van projecten die met dit thema van doen hebben. Het festival cultureel gekleurd - ook al diverse keren op Tholen georga niseerd - kan rekenen op een bijdra ge van 50.000 gulden. En het bevrij dingsfestival dat sinds 1992 op 5 mei in Vlissingen wordt georgani seerd, krijgt 25.000 gulden. Beide activiteiten sluiten direct aan bij het provinciale project 'vrijheid, ver draagzaamheid en anti-racisme'. Voor de nabespreking van dit in 1994, 1995 en 1996 gehouden pro ject wordt 10.000 gulden uitgetrok ken (en nog 35.000 gulden die reste ren in het potje voor verdraagzaam heid van vorig jaar). Tenslotte komt 65.000 gulden beschikbaar voor het werk van het anti-discriminatiebureau Zeeland. De behoefte aan een dergelijke instelling is volgens de provincie de afgelopen jaren aangetoond. De werkzaamheden bestaan uit klach tenbehandeling en het fungeren als steunfunctie. Inmiddels is de stich ting anti-discriminatiebureau opge heven en is het werk ondergebracht bij het bureau slachtofferhulp. Deze organisatie moet de 65.000 gulden dan ook krijgen. Daarnaast verwacht Middelburg dat gemeenten een financiële bijdrage leveren. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten heb ben al laten weten, dat niet te doen. Dit jaar - in dc week van 7 tot 12 april - zal er voor het eerst in Sint- Annaland en Tholen worden gecol lecteerd voor ZOA vluchtelingen zorg. Deze christelijke hulporgani satie zet zich in voor vluchtelingen hulp in Azië en Afrika. Het motto is deze keer 'Help vluchtelingen over leven'. ZOA is werkzaam in vijftien landen en er zijn momenteel 25 veldwerkers uitgezonden. De hulp strekt zich uit van noodhulp tot en met begeleiding van het zich opnieuw vestigen en integreren in het oorspronkelijke woongebied van de vluchteling. Zo wordt met de teruggekeerde vluchtelingen in Ruanda gewerkt aan herstel van de watervoorziening, medische zorg en landbouw. Daarnaast worden trai ningen op het gebied van traumaver werking gegeven. Verder werkt ZOA in ondermeer Cambodja, Thai land, Laos, Mozambique, Ethiopië en Sri Lanka. Gezondheidsonder zoeken, voedselverstrekking, de bouw van huizen en waterputten en het geven van voorlichting vallen onder de werkzaamheden van ZOA. De collecte voor het nationale reum afonds heeft in Tholen ƒ3392,- opgebracht. Dat is negen gulden minder dan vorig jaar. In Stavenisse deed men ƒ854,35 in de collectebus sen en dat is een paar tientjes meer dan in 1996. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. gen. Ander onderzoek, zoals dia lectonderzoek, naamkunde, histo risch onderzoek, kan dan uitsluit sel geven. Bij elkaar kunnen deze onderzoeksterreinen een" beeld geven van een bepaalde periode. Ook geologen en archeologen kunnen de gegevens met enige regelmaat toetsen aan hun bevin dingen. Zodoende hebben de vrij willige medewerkers die de inven tarisaties maakten, een belangrij ke bijdrage geleverd aan de ken nis over de geschiedenis van Walcheren. Toekomst Het geven van namen aan de om geving houdt nooit op. Kinderen benoemen hun speelterreinen, net zo goed als volwassenen die elkaar willen laten weten waar ze de hond hebben uitgelaten. Zo ontstaan "De witte bergen" en "Het gele valleitje". Die zijn echter niet opgenomen in het onderzoek. Ze zijn te recent. Misschien dat deze namen over zeventig, tach tig jaar worden opgetekend uit de oude monden van de hedendaag se jeugd... "De veldnamen van Aagtekerke, Domburg, Meliskerke, Oostkapel le en Westkapelle" is uitgegeven door de Heemkundige Kring Wal cheren en te verkrijgen in de boekhandel. Komende week zijn er twee inspraakavonden. De wijzigingen in de Provinciale Milieuveror dening Zeeland om onder meer een dam op te werpen tegen de dreigende ongebreidelde groei van de intensieve varkenshouderij, vormen de aanleiding. De avonden zijn in Goes en Terneuzen en beginnen telkens om 20.00 uur. De data zijn: dins dag 15 april in Motel Goes, A. Fokkerlaan 110 in Goes en don derdag 17 april in 't Meulegat, St. Elisabethlaan 1 in Sluiskil. Zeeland in cijfers en feiten begint met een globale beschrijving van de geschiedenis van de provincie: van de vondst van zo'n 11.000 jaar oude stenen pijlpunten in Zeeuwsch-Vlaanderen via onder meer het jaar 300 toen een over stroming een voorlopig einde maakte aan de bewoning van dit gebied, de bezetting van Walche ren door de Denen, de Gouden Eeuw waaruit talrijke monumenten stammen en de komst van de eerste trein (1868) tot de inge bruikname van de Oosterschelde- kering in 1986. Het hoofdstukje over de geografie maakt onder meer duidelijk dat Vlissingen in oppervlakte gemeten (ruim 34.000 hectare) niet meer de grootste gemeente van Zee land is. Sinds de laatste gemeen telijke herindeling is dat Schou- wen-Duiveland: 48.820 hectare. De kleinste gemeente is Kapelle, met een oppervlakte van 4.960 hectare. Voorheen was dat West kapelle met 960 hectare. Vrouwen in de meerderheid Per 1 januari 1996 telde Zeeland 367.354 inwoners: 185.335 vrouwen en 182.019 mannen. Het inwonertal is ongeveer 2,4% van de Nederlandse bevolking. Per vierkante kilometer zijn dat er 205; het landelijk gemiddelde is 452 inwoners per vierkante kilo meter. Wie wil weten hoe de verdeling van de inwoners is over de ver schillende gebieden in Zeeland of hoe de leeftijdsopbouw er uit ziet, kan dat naslaan in het hoofdstukje Bevolking. Met wat voor soorten besturen de Zeeuwen te maken hebben binnen de provincie, valt te lezen in het hoofdstuk Bestuur. Dat hoofdstuk begint met een overzicht van de politieke partijen die gekozen zijn in Provinciale Staten, inclusief de verdeling van de zetels. Luctor et Emergo In het hoofdstuk Landschap ont breken vanzelfsprekend de na tuurgebieden niet en ook niesde voortdurende strijd tegen het water, met als zichtbaar resultaat de talloze dijken en dijkjes. Dat de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et Emergo (Ik worstel en kom boven) niets heeft te maken met de voortdurende strijd tegen het water, maar alles met het ver zet tegen de Spanjaarden, staat eveneens in dit hoofdstuk ver meld. Werken De werkloosheid in Zeeland is lager dan elders in het land, is een te lezen feit in het hoofdstuk Economie. Verder gaat het in dit deel onder meer over de verde ling van het aantal arbeidsplaat sen over de verschillende secto ren. Dat neemt niet weg dat aan de belangrijkste sectoren ook nog eens een apart hoofdstukje is gewijd. Zo komt een reeks onder werpen aan bod: industrie (onder meer havengebieden en een aan tal bedrijven), landbouw (graan bij voorbeeld is met een aandeel van 35,4% het grootste teeltprodukt en de veestapel in Zeeland be staat niet alleen uit koeien, scha pen, varkens en paarden maar ook uit zo'n 15,5 miljoen kippen), visserij (vis, garnalen en schelp dieren brachten ruim 350 min in het laatje en de Zeeuwse kotter- vloot bestaat uit tegen de tachtig schepen) en toerisme (de omzet ligt rond de twee miljard gulden per jaar en ruim 13.000 mensen vinden werk in deze sector). Het hoofdstuk Verbindingen be schrijft de belangrijkste routes inclusief de veerdiensten. Aan de belangrijkste waterwegen en kanalen is een hoofdstuk gewijd en dan kan een beschrijving van de Waterstaat ook niet uitblijven. Wonen De inwoners van Zeeland wonen in 150.000 huizen, 230 woonwa gens en 45 woonboten, valt te le zen in het hoofdstuk Volkshuis vesting. Hoe het is gesteld met het onderwijs, de bibliotheken en musea is na te gaan in het hoofd stuk van die naam en ook de ge zondheidszorg staat apart be schreven. Zeeland in cijfers en fei ten besluit met een schets van het milieu en het verwerken van afval. Veel gezondheidsklachten hangen bij vrouwen samen met hun maat schappelijke of sociale positie. Het kan daarbij onder meer gaan om rug- en nekklachten, hoofd- of buikpijn en problemen stress, angst voordepressiviteit of onzekerheid. In de vrouwenhulpverlening en bij de zelfhulp is een manier van wer ken ontwikkeld die daarmee reke ning houdt. Gebleken is ook dat de levenser varing van vrouwen een belangrij ke rol speelt bij de behandeling van klachten. Vrouwenhulpverleningsorganisa ties en zelfhulpgroepen werken heel uitdrukkelijk vanuit deze uit gangspunten en bieden de moge lijkheid om samen met andere vrouwen te praten oplossingen te zoeken en nieuwe keuzes te maken. Vrouwen die bij deze or ganisaties horen zetten zich ook in om veranderingen in de ge zondheidszorg te bewerkstelligen. Handig overzicht De werkgroep Vrouwenzelfhulp- organisaties van het Patiënten/ Consumenten Platform Zeeland heeft een handige brochure ge maakt. Daarin staat een overzicht van allerlei organisaties in Zeeland en daar buiten waar vrouwen met hun specifieke vragen terecht kun nen. De overgang en ouder wor den, menstruatie, zwangerschap, medicijngebruik, niet of overmatig eten, gynaecologische klachten, problemen in het gezin, kanker, lichamelijk en sexueel geweld, incestervaringen en vruchtbaar heidsproblemen zijn een greep uit de onderwerpen waarover adres sen en telefoonnummers in de brochure zijn te vinden. Per orga nisatie staat ook het doel en de werkwijze beschreven. Verkrijgbaar De brochure Vrouwenzelfhulp- organisaties is verkrijgbaar bij het Patiënten/Consumentenplatform Zeeland, Westwal 37 in Goes, tel 0113-249325. De brochure ligt ook in de wacht kamers van huisartsen en instellin gen voor maatschappelijk werk. De Zeelandbrug is komende week drie nachten een aantal uren ge sloten voor alle verkeer. Het gaat om de nachten van dinsdag 8 op woensdag 9 april, van woensdag 9 op donderdag 10 april en van donderdag 10 op vrijdag 11 april. De stremmingen beginnen steeds om 23.45 uur en duren tot 05.00 uur. Deuvels Er wordt gewerkt aan de dwars- krachtdeuvels. Dat zijn de voeg- overgangen in de brug. De weg werkers maken tegelijkertijd van de gelegenheid gebruik om her stelwerkzaamheden uit te voeren aan de leuningen, de geleiderail en de verlichting. Om de deuvels goed te kunnen stellen, moet de brug onbelast zijn. Dat maakt het noodzakelijk de brug te sluiten voor het ver keer. Omleiding Borden maken het verkeer duide lijk dat tijdens de stremming er sprake is van een omleiding via de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Hulpdiensten als ambulance, politie en brand weer kunnen in noodgevallen de brug wel gebruiken. Hen is gevraagd hun doorgang zo moge lijk tijdig te melden. De jongeren wijdden het nieuwe onderkomen 'Onyx' van jeugdsoos Thjos in met daverende muziek, lekker rondhangen en tafelvoetbal. De jongeren verzamelen zich al om half acht in groten getale bij het jeugdhonk, voornamelijk nog bui ten. Binnen worden de laatste voor bereidingen getroffen voor de ope ning. De bar wordt bemand en de frisdrank en koffie worden klaarge zet. De inrichting van het jeugdhonk is inmiddels helemaal op orde. Stoe len, een paar tafels, barkrukken, bankstellen, een tafelvoetbalspel en niet te vergeten het dj-hok van waar uit de platen (of liever gezegd cd's) gedraaid worden. Een hele zaterdag werd eraan gespandeerd om dit hok in elkaar te zetten. "Het moest natuurlijk voldoende stevig zijn, want de cd-spelers mogen niet gaan bewegen", zegt Ton van Riet, één van de leiders van Thjos. "Er zitten nog deurtjes in voor het opslaan van wat spullen en het moest ook geschilderd worden. We hebben de laatste weken werkelijk heel wat dagen hier gezeten." De geïsoleerde muren zijn - op het woord 'Hakkuh' en de prijzen van de frisdranken na - nog helemaal leeg. "Daarvoor kunnen de jongeren zelf schetsen van tekeningen maken en een graffiti-artiest laten we die dan op de muur zetten", legt Van Riet uit. "Verder willen we hier en daar nog wat aan de muur hangen en aan het plafond om de sfeer er een beet je in te brengen." Om acht 'uur opent wethouder J. Versluys (getooid met een baseballpet met het opschrift 'dj' erop) het honk. De wethouder memoreert het totstandkomen van de eigen ruimte voor Thjos. De jeugd moet daarbij een paar keer tot stilte gemaand worden. Blijkbaar willen zij het liefst meteen met de muziek beginnen. "Ik hoop dat we geen van beiden spijt zullen krijgen van dit genomen besluit", zegt Ver sluys tegen Van Riet. En met een druk op de knop laat hij het house- nummer 'Zeg, ken jij de mosselman' uit de boxen knallen. Thjos nieuwe stijl is van start gegaan. De nieuwe naam wordt nog niet onthuld, want er zijn slechts een paar suggesties aangeleverd door de jeugd. Daarom wordt er op deze openingsavond nóg een inventarisatieronde gehou den en daaruit is uiteindelijk de naam Onyx gekozen; naar de edel steen die grappig genoeg tegen doofheid zou werken. THOLEN 5 apr. Open dag kassen firma Rog geband Molenvlietsedijk en Mossel- hoekseweg. 5 apr. Ophaalronde rommelmarkt vanaf 9.30 u. 5 apr. Open dag geitenfokkerij en - kaasmakerij Steenenkruis aan Post weg. 9 apr. Diapresentatie over Het Zeeuwse Landschap door Chiel Jacobusse voor NCVB, Het Visnet 19.30 u. 12 apr. Concert organist Evert v.d. Veen en trompettisten Henk-Jan Drost en Herman Drost, Grote Kerk 20 u. 15 apr. Kaarten en sjoelen Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 18 apr. Bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 19 apr. Inleveren spullen rommel markt, Slachtveld 10-12 u. 30 apr. Rommelmarkt, Markt 9.30- 13 u. OUD-VOSSEMEER 4 apr. Toneelstuk 'De Minnaar uit Noord China' door Courage, Vos- senkuil 20.15 u. 8 apr. Bingo algemene vrouwen bond, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND 8 apr. Lezing over voedselallergie door mevr. De Hoop en mevr. Van Leeuwen voor plattelandsvrouwen, Wellevaete. SINT-MAARTENSDIJK 7 apr. Vergadering commissie open bare werken, gemeentehuis 19.30 u. 9 apr. Vergadering commissie ruim telijke ordening, gemeentehuis 19.30 u. 17 apr. Begin cursus 'Een zieke thuis verzorgen', Centrum Thuiszorg 19.30 u. 19 apr. Zang- en orgelavond, Ned. Herv. kerk 19 u. 28 apr. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 14u. 29 apr. Vergadering commissie wel zijn, gemeentehuis 19.30 u. SCHERPENISSE 21 apr. Creatieve avond plattelands vrouwen 'hooiberen' maken, Hol land Huis 19.30 u. 23 apr. Lezing over kuipplanten door C. Kooien voor plattelands vrouwen, Holland Huis. SINT-PHILIPSLAND 12 apr. Zangavond met VZOS, Komt nu met Sangh, Van Knop tot Bloem en soliste Hennie Moerland, Wimpel 19.30 u. 24 apr. Avond plattelandsvrouwen over EHBO in en om het huis, Wim pel 20 u. 2 mei Jaarvergadering Rode Kruis, Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 29 jun. Expositie 'Kermis op het platte vlak', Markiezenhof. 3 apr. Theaterconcert van Benny Neyman, De Maagd 20.15 u. 4 apr. Boogie woogie-concert door Rob Hoeke, Jaap Dekker en Rob Agerbeek, De Maagd 20.15 u. 6 apr. t/m 6 juli Installaties van Aagje Pel en Bert Bevers, Markie zenhof. 6 apr. Operette 'Der Graf von Luxemburg' door muziektheater Wroclaw, De Maagd 14.30 u. 8 apr. Muziektheater 'Hoera, we zijn normaal' rond werk van Annie M.G. Schmidt met o.a. Simone Kleinsma, De Maagd 20.15 u. 10 apr. Opera 'De Parelvissers' door Bredase Opera en Opera Tilburg, De Maagd 20.15 u. 11 apr. Cabaret 'Chickentales' door De Dulle Roeckers, De Maagd 20.15 u. 12 en 13 apr. Musical 'Singin' in the Rain', De Maagd 20.15 u. 13 apr. t/m 8 juni Expositie Eugène Peters, Markiezenhof. 18 apr. Concert 'Een nieuwe herfst' door Boudewijn de Groot, De Maagd 20.15 u. 19 en 20 apr. Kunst- en antiekvei ling Lionsclub Scaldis, Markiezen hof kijkdag za 11-17 u., veiling zo 12-17 u. 19 apr. Familie-dansvoorstelling 'Junglebook' door Opus One, De Maagd 19 u. 22 apr. Vioolconcert 'De Vier jaar getijden' door Jaap van Zweden, De Maagd 20.15 u. 25 apr. Cabaret 'Hartsticke Mie- tersch!' door Ajuinen en Look, De Maagd 20.15 u. 26 apr. Opera 'De Barbier van Sevil- la' door staatsopera van Timisoara, De Maagd 20.15 u. film+++Film+++FiIm+++ film ROXY 1: StarWars - vr 18.45 u., za 14 en 16.30 u., zo en wo 14 u., ma en di 20 u. Romeo Juliet - do en wo 20 u., vr 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. ROXY 2: The English Patient - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. 101 Dalmatiërs - vr 18.45 u., za 14, 16.30 en 18.45 u., zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Jerry Maguire - do en wo 20 u., vr 21.30 u., za t/m ma 18.45 en 21.30 u., di 20.30 u. 101 Dalmatiërs - vr, za, di en wo 14 u., zo en ma 14 en 16.15 u. CINEMACTUEEL 2: Metro - do 20 u., vr t/m ma 14, 18.45 en 21.30 u., di en wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Space Jam - vr 14 en 18.45 u., za, di en wo 14 u., zoen ma 14, 16.15 en 18.45 u. Fier ce Creatures - do, di en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo en ma 16.15 en 21.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 19