Museum wil schuur voor een prikje van de gemeente Costumière van bruidsjurk uit 1906 is achterhaald Personeel gaat er op vooruit' Oerlemans Qerlemans Westerweeï toont urnen wêêêêêêêêêêêêêêêêë Plaatselijk nieuws Parkeren in tuinen Wezen Armen Districten in waterschap vrij is voorstel g.s. Lichtboeien en wallichten in Zoommeer Gouden eikel gaat aan neus Tholen voorbij Meulvliet trekt minder donors dan Haestinge Bestuur Kraal schrijft brief aan minister ema's '97 Donderdag 3 april 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Westerveld: stenen hoofdgebouw nooit niet Streekmuseum de Meestoof is met het gemeentebestuur in bespreking over de aankoop van de houten schuur ach ter het stenen hoofdgebouw. "We wachten op de exploi tatievergoeding die de gemeente wil geven voor afkoop van het onderhoud", zei voorzitter drs. T.G.A. Wester veld donderdagavond tijdens de ledenvergadering van het streekmuseum. Woekeren Bij verhuizing Metaalcontainer Poortvliet Bedankt Sint- Philipsland EHBO'ers geslaagd Inbraak in vakantie Paasontbijt Luyster Paasmiddag ouderen V "Vorig jaar is er al over gesproken", meldde de voorzitter. "De gemeente overweegt om panden af te stoten en de schuur is er daar één van. Het onderhoud van de gebouwen is namelijk een zorgverhaal. Daarom is het best spannend allemaal. Het liefst nemen we de schuur om niet over en daarnaast hopen we, dat er van de exploitatievergoeding van schuur I nog wat over is voor de nieuwbouw van schuur II. De 150.000 gulden die we daarvoor van de gemeente gekregen hebben, is namelijk te weinig." Westerveld denkt er niet aan om ook het stenen hoofdgebouw over te nemen. "Nooit niet, want dat is onbetaalbaar gezien de gigantisch hoge onderhoudskosten. Met schuur I durven we dat risico wel aan. Daar zit wel muziek in, maar als we het hoofdgebouw van de gemeente zou den kopen, zou het gauw afgelopen zijn met de Meestoof. Gelukkig vindt het gemeentebestuur het streekmuseum belangrijk. Over het onderhoud hebben we een prima relatie, maar via kostenoverzichten wordt straks bij de gemeqite wel heel goed zichtbaar hoeveel zo'n pand qua exploitatie met zich mee brengt." De voorzitter vertelde, dat ook het bestuur van de Meestoof zich iedere keer weer zorgen maakt over de stij gende kosten. "Het zijdemuseum in Wouw verkeert in financiële proble men. Gelukkig is er bij ons geen sprake van salariskosten omdat we allemaal met vrijwilligers werken, maar toch is het bij de Meestoof ook woekeren met de centen." Westerveld was blij, dat de rijks overheid voor het bewaren van het cultuurbezit een speciaal btw-tarief van 8% heeft ingesteld, wat een besparing oplevert ten opzichte van de gebruikelijke l71/2%. Daarnaast wordt er goed op energiebesparing gelet. Concentratie van de verzeke ringen (805 gulden premie), die nu wisselend zijn ondergebracht, bij één maatschappij kan volgens de voorzitter voor het museum ook goedkoper werken. De WOZ-taxatie levert de Meestoof geen hogere las ten op. Penningmeester J.J. Beve lander had zelfs een voordeeltje van 40 gulden becijferd. Over 1996 meldde hij een batig saldo van ƒ2325,99 op een totaal van J 17.723,80. De begroting 1997 is maar 69.500 gulden groot omdat er daarnaast een bouwfonds is van ƒ34.641,35. In de gewone exploitatie zijn de gemeen tesubsidie van 49.500 gulden en de 10 mille contributie de belangrijkste inkomstenbronnen. Bij de uitgaven zijn de 30 mille huur, 7000 gulden onderhoud en 6000 gulden energie kosten de belangrijkste bedragen. Voor de bouw kwamen er giften binnen van Philip Morris (20.493 gulden) en de Wezen Armen (6111 gulden). Het geld verdwijnt echter als sneeuw voor de zon, zoals bij voorbeeld 1693 gulden aan gemeen teleges en 1500 gulden voor bodem onderzoek door D.H.V. Dat is het begin nog maar van schuur II met aankapping, die een bredere toegang krijgt en zo mogelijk een invaliden toilet. De kascommissie had alles in orde bevonden. C.P. Fase uit St. Anna- land en W.L. Bijl uit Tholen maak ten plaats voor J.L. Duijzer uit Tho len en Tj. Heijboer uit St. Annaland. In het bestuur werden de dames M. Timmers uit St. Philipsland en C. Stoutjesdijk uit Stavenisse bij accla matie herkozen. Na het huishoudelijk gedeelte wer den twee films vertoond. Ten eerste 'Een reis langs de Zeeuwse musea' en ten tweede 'Het paard en zijn werk' uit de vijftiger jaren, waarbij het poten van aardappelen "nog niet vlugger ging dan 2Vi ha. per dag. Voorzitter Westerveld van het streekmuseum noemt de ver keerssituatie bij de Meestoof 'minder leuk.' Na de reconstruc tie van de Bierensstraat in St. Annaland heeft hij een gesprek met wethouder J. Versluys gehad omdat met name bussen problemen hebben met parke ren. "Het gesprek heeft niet tot een oplossing geleid en de situ atie voor het museum blijft daar om krap. In de toekomst zullen we wat aan dat parkeren moeten doen", zei Westerveld. Hij zei wat plannen te hebben om de omgeving erbij te betrek ken, waarbij de voorzitter con creet dacht aan een deel van de tuinen van de Wezen Armen, direct naast het museum. "Dat is best moeilijk omdat er een stuk emotie aan die tuinen vast zit, maar we voeren er gesprekken over en misschien is er volgend jaar meer over bekend", aldus Westerveld tijdens de ledenver gadering van de Meestoof. a.u.h. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. Gedeputeerde staten willen het aan het waterschap Zeeuwse Eilanden overlaten of het gebied in districten ingedeeld wordt en hoeveel distric ten er dan moeten komen. Nu is het aantal vastgesteld op vier (Tholen, de Bevelanden, Schouwen-Duive- land en Walcheren). G.s. voerden gisteren overleg met het waterschap over een nieuw reglement dat vol gend jaar van kracht moet worden. Daarin wordt ondermeer de bestuurssamenstelling van het waterschap geregeld. Het water schap dat aanvankelijk veertig hoof dingelanden in de algemene verga dering wilde hebben, heeft zich inmiddels neergelegd bij de uitdruk kelijke wens van de provincie om het op 35 hoofdingelanden te hou den. Van die 35 zetels moeten er vijftien bezet worden door de cate gorie ingezetenen (inwoners), acht door gebouwd (eigenaren van onroerend goed), zes door onge bouwd (grondeigenaren) en even eens zes door bedrijfsgebouwd (bedrijven). In het dagelijks bestuur van het waterschap moeten vijf gezworenen komen. Elk kiesdistrict moet minimaal met één persoon in het dagelijks bestuur vertegenwoor digd zijn. Hier is één zetel gereser veerd voor de categorie ongebouwd, één voor gebouwd, één voor bedrijfsgebouwd en twee voor de ingezetenen. G.s. willen geen bestuursverdeling per district vast leggen. Ook mag het waterschap zelf weten of het zijn gebied indeelt in districten. Theoretisch betekent dit dat het zou kunnen voorkomen dat Tholen géén vertegenwoordiger meer heeft in het waterschapsbe stuur. Maar Zeeuwse Eilanden heeft al bepaald dat er wél districten moe ten komen waarbij Tholen een zelf standig district blijft met dus een eigen vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur. Rijkswaterstaat gaat op het Vol kerak en Zoommeer een andere soort vaarlichten gebruiken. Tot nu toe stonden er palen in het vaarwater met lichten die op zonne-energie werkten. Maar vorig jaar sneuvelden er zeker een stuk of acht palen door de werking van ijs of doordat ze werden omgevaren. Deze stalen lichtopstanden (zeg maar lantaarnpalen in het water) zijn als ze omgaan en onder water terecht komen een gevaar voor de scheepvaart. Het deel van de lichtopstanden dat het risico loopt omgevaren te wor den, gaat er nu uit en er komen drijvende lichtboeien voor in de plaats. Deze komen om de twee kilome ter in het water te liggen met daar tussen 'blinde tonnen' die geen licht hebben. De drijvende bakens gaan er tijdens de ijspe- riode uit en dan moeten lichtop standen aan de wal de schippers in goede banen leiden. Dat kan door zogenaamde licht lijnen waarbij twee palen achter elkaar staan. Zolang de schipper die in één lijn houdt, vaart hij goed. Een andere mogelijkheid is het sectorlicht waarbij de schipper in de bundel van het licht moet blijven varen. In juni zouden alle drijvende bakens aangelegd moeten zijn en in het voorjaar van 1998 moeten ook de lichten aan de wal gere aliseerd zijn. Overigens blijven op het Schelde-Rijnkanaal de gewone 'lantaarnpalen' staan. Frisse lucht. Via de actie 'Frisse lucht' wil Humanitas kinderen uit het Rijnmondgebied een week vakantie bieden in Zeeland. Het gaat om kinderen die in sociaal-econo misch moeilijke omstandigheden leven en zelf nooit op vakantie kun nen. Voor hen worden gastgezinnen gezocht. De vakantieweek is gepland van 19 t/m 26 juli. Belang stellenden kunnen contact opnemen met de familie Scheffel, tel. 0113- 382660. Johanna Rijstenbil, derde van links, was de naaister van de zwarte trouwjurk die mevr. Pol derman in 1906 droeg. De japon vormt het pronkstuk van de ten toonstelling 'huwelijk en traditie' die vanaf 12 april in streekmu seum de Meestoof te St. Annaland te zien is. Bestuurslid mevr. E. de Jonge is verguld, dat zij de costu mière heeft weten te achterhalen, alsmede een foto waarop mej. Rijstenbil te zien is. De Oud-Vos- semeerse leefde van 25 mei 1885 tot 26 augustus 1986, zodat ze 101 jaar werd. Mej. Rijstenbil was getrouwd met Hendrik Cornelis Boomsluiter. Behalve de bruidsja pon zijn er ook originele geschen ken ter gelegenheid van het huwe lijksfeest in 1906 in de Meestoof aanwezig, zoals een lampetstel. Naast veel trouwfoto's zal er in het streekmuseum ook een film te zien zijn met daarop acht mensen die veel te vertellen hebben over huwelijk en traditie. De voormali ge ambtenaar van de burgerlijke stand J. Leune uit St. Annaland, die 380 huwelijken sloot. Naaister Pie de Masier en de voormalige handwerkjuffrouw Van Strien uit Anna Jacobapolder. Verder komt mevr. J. Meerman-Ottevanger aan het woord, die onlangs in de dialectrubriek in de Eendrachtbo de over verkering schreef, alsme de het echtpaar L. Hage-Ligten- dag, dat in klederdracht vaak ver halen over vroeger aan ouderen vertelt. Tenslotte komen de echt paren Roggeband en Ridderhof aan het woord, die al heel lang 'in de echt verbonden zijn.' Uniek ceramiek, zo wordt het werk van Hans Westerweel uit Tholen omschreven dat tot en met 27 april te zien is in kunstgalerie De Molle- gangen in Bergen op Zoom. Wes terweel toont er in de kelder van de galerie schalen, vazen, dekseldoos jes en urnen. De pottenbakker gebruikt Franse klei en maakt alle glazuren zelf in zijn atelier aan het Rosarium in Tholen. De kleuren variëren van blauw tot geel. Ook de grootte van het werk verschilt; de dekseldoosjes zijn veelal klein, sommige vazen en schalen vallen in de lage gewelfde kelder op door hun kloeke afmetingen. Nieuw zijn de urnen die Westerweel sinds ruim een jaar maakt voor de as van een overledene dat bijgezet wordt na een crematie. De urnen zijn gemaakt uit onvrede met de bestaande exemplaren die fabrieks matig tot stand komen en volgens Westerweel lelijk zijn. De urnen van Westerweel zijn sober van kleur en eenvoudig van vorm: strak met een lichte bolling en afgesloten met een deksel. Vrijdagavond werd de expositie aan de Molstraat geopend. Kunstkenner Jan van Hove (die in november ook het werk van Joop Mijsbergen in de Gasthuiskapel in Tholen toelichtte) zei onder meer over Westerweels artistieke produc ten dat die worden gekenmerkt door eenvoud. Zoals ook het werk van de ceramisten Chris Lanooy (Sint- Annaland) en Wim Quist (Anna Jacobapolder) van eenvoud getuigt. Een invloed die volgens Ten Hove het Thoolse en Sint-Philipslandse landschap op de kunstenaars uitge oefend heeft en nog steeds uitoe fent. Behalve ceramiek van Wester weel is er ook werk van Yolanda Philippens uit Kalmthout te zien. Zij toont schilderijen van acryl, olieverf en krijt. De Mollegangen zijn open op vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het industrieterrein rukt op richting Scherpenisse. In deze hoek komt de nieuwe werkplaats met de milieustraat. VERVOLG VAN PAGINA 1 Sint-Maartensdijk is gekozen omdat het volgens Steenpoorte centraal is gelegen. "Ook voor de bereikbaar heid van het personeel is het gun stig. We hebben een groep mede werkers in Tholen met een steun punt aan de Molenvlietsedijk. Ande re ploegen zijn op Sint-Annaland en Sint-Philipsland gericht maar velen van de veertig vaste krachten zitten aan deze kant van het eiland." In 1994 werden de kosten globaal geraamd op 3.150.000. gulden, gebaseerd op aanpassing van de werkplaats in Scherpenisse en zon der de aanleg van geluidsschermen. Het plan van de Grontmij dat nu ter tafel ligt, is duurder. De extra kosten zouden volgens b. en w. gedekt moeten worden uit het eigen vermo gen. Dat houdt in dat ze gedeeltelijk uit de reserve openbare werken en gedeeltelijk uit de reserve bouw grondexploitatie, betaald worden. Op die manier hoeft de meerjaren begroting niet extra te worden belast. Volgens Steenpoorte worden een aantal gebouwen 'soberder' uitge- vóerd. "In Scherpenisse nam de gemeente een grasdrogerij over. In sommige loodsen hielden we te veel ruimte over. We kunnen nu kleiner bouwen." Het personeel gaat er in ieder geval op vooruit. "De personeelsvoorzie ning nu is minimaal. Het wordt niet luxer, wel beter. Er komen douches, meer toiletten en kleedgelegenheid. 'Ook de kantine wordt beter." Op het terrein komen drie loodsen van ongeveer 1350, 420 en 400 vier kante meter. Daarin worden onder meer de garage en de werkplaatsen voor de timmerlieden en schilders, de plantsoenen- en reinigingsdienst ondergebracht. De loodsen krijgen platte daken zoals de bedrijfsgebou wen in de directe omgeving. De ingang van het terrein komt aan de Nijverheidsweg, daarnaast komt de ingang voor de milieustraat. Tegen de watergang langs de Westkerkse- dijk komt een zand- en zoutopslag. Het terrein zal worden voorzien van een groenstrook. Wat er met het ter rein in Scherpenisse gaat gebeuren, is nog niet zeker. Volgens Steen poorte is woningbouw daar beperkt omdat het terrein dicht bij de Pro- vincialeweg ligt. De aanleg en exploitatie van de milieustraat wordt door Olaz gedaan, maar het is waarschijnlijk dat Olaz personeel huurt van de gemeente en dat de gemeente toe zichthouder wordt. Dit terrein beslaat ongeveer 6600 vierkante meter. "Het heeft voorde len om de werkplaats en de milieu straat samen aan te leggen, maar Olaz kan eerder beginnen. Voor de gemeente is het ook gunstig dat de milieustraat naast de werkplaats komt. Olaz zelf propageert die com binatie." Met de aanleg van de milieustraat wordt in augustus al begonnen. Het werk kan eind dit jaar klaar zijn. Particulieren kunnen er dan dage lijks (behalve op zondag) terecht voor het brengen van grof vuil, groente-fruit-en tuinafval, koelkas ten en wasmachines (witgoed), tele visies en beeldschermen (bruin goed), asbest, klein chemisch afval, steenpuin, glas, kleding, papier en (tuin)grond. Nieuw is de aparte container voor metaal. In het midden van het terrein komt een verhoogd gedeelte van 1,40 meter. Daarlangs komen de verschillende containers te staan zodat het afval gestort kan worden en niet meer zoals nu het geval is, in een hoge container gegooid hoeft te worden. Olaz wil twee toezichthou ders op het terrein. Maandag 7 april hoopt de Zending oud papier op te halen vanaf half 7. Advertentie I.M. Ds. J. Kareis uit Oudemirdum heeft bedankt voor het beroep dat de Gereformeerde Gemeente op hem had uitgebracht. Tien cursisten hebben onlangs het basisdiploma 'Eerste hulp bij onge lukken' behaald. De cursus werd afgelopen winter georganiseerd door de EHBO-vereniging. De les sen werden gegeven door kaderin- structrice mevr. A. Merkx uit Nieuw-Vossemeer. De eisen zijn de laatste jaren aangescherpt en als gevolg daarvan zakten twee kandi daten. Zij mogen over zes weken herexamen doen. Toen een 53-jarige inwoner van Sint-Philipsland op 25 maart terug- 'kwam van een paar dagen vakantie, ontdekte hij dat zijn woning aan de Eendrachtstraat was bezocht door inbrekers. De gedupeerde mist ver- bindings- en foto-apparatuur en geld. De leerlingen van basisschool De Luyster genoten vrijdag van een paasontbijt op school. Een aantal moeders hadden hiervoor hun best gedaan. Donderdag werd alles ver sierd en klaargezet, zodat de kinde ren de volgende morgen meteen aan konden schuiven. Ze genoten van het ontbijt dat bestond uit verschil lende broodjes, beleg en een gekleurd ei. Na het ontbijt gingen de kinderen terug naar hun eigen lokaal om chocolade-eitjes te zoeken. Woensdag werd in dorpshuis De Wimpel een paasmiddag georgani seerd door de commissie ouderenbe leid. Er waren 45 mensen aanwezig toen voorzitter A. Kosten de middag opende. Hervormd predikant D.J. van Eckeveld hield een meditatie naar aanleiding van een gedeelte uit Markus 15. Behalve veel samen zang waren er ook enkele andere bij dragen. Als declamaties waren er 'De verloochening van Petrus en wij' door mevr. L. Verwijs-Faasse, 'Om mijne zonden' door mevr. W. Bou- deling-de Visser en 'Aan de zee van Tiberias' door mevr. J. Quist-van Dijke, gevolgd door het korte ver haal 'Toen de deuren gesloten waren'. Na de gezamenlijke brood maaltijd sloot ds. Van Eckeveld de middag af met gebed. De gemeente Tholen pakt naast de 'gouden eikel' van het satirische tv- programma 'Ook dat nog'. Zondag avond waren op de buis fraaie plaat jes te zien van Poortvliet; de villa Quo Vadis, de kerk en. nostalgische straatjes. Beelden een VVV-spot waardig. De Molenstraat vol gepar keerde auto's en het garagebedrijf Niemantsverdriet verstoorden de idylle. Het gedoogbeleid van de gemeente werd aan de kaak gesteld, beleid dat de omwonenden helemaal niet kunnen waarderen. Zij hebben zich verenigd in een buurtcomité en stonden onlangs voor de Raad van State om maatregelen af te dwingen. Hopenlijk verhuist Niemantsver driet gauw naar een andere plek, was de boodschap in het tv-pro- gramma. In het klassement voor de gouden eikel kreeg het Thoolse gemeentebestuur de derde plaats toebedeeld voor haar werkwijze in deze kwestie. De gouden eikel is een trofee die jaarlijks wordt uitgereikt aan een gemeente die uitblinkt in bureaucratisch handelen en bestuur lijk onvermogen. Sprong Tholen er voor de makers van 'Ook dat nog' op dit gebied niet uit, voor anderen is dat wél het geval. Zij plaatsten een bord met daarop een gouden eikel en het cijfer drie geschilderd langs de Nieuwe Postweg. Voor het eerst sinds lange tijd is het Thoolse Rode Kruis erin geslaagd om gespecificeerde gegevens over de bloedafname samen te stellen. Met 599 belangstellenden was er 20 maart in Meulvliet wat meer klandi zie dan de 580 een jaar geleden. De bloedafname in Haestinge te St. Maartensdijk blijft echter meer bezoekers trekken: 626 in oktober vorig jaar en 630 in 1995. Dit keer had het Rode Kruis in de grootste woonkern, Tholen, huis- aan-huis aan werving gedaan en dat leverde 29 nieuwe donors op, alsme de 4 vrijwilligers. Over het gehele eiland waren er 53 mensen die voor het eerst bloed gaven bij het Thoolse Rode Kruis. Er waren twaalf donors die voor de twintigste keer een halve liter gaven. De eerstvolgende bloed afname is 9 oktober in St. Maartens dijk. Kern Nieuw Totaal Tholen 29 162 St. Maartensdijk 8 81 Scherpenisse 2 39 St. Annaland 5 99 Oud-Vossemeer 2 51 Poortvliet 4 66 Stavenisse 3 67 Diversen - 10 Totaal 53 575 Een schuld van tonnen achtervolgt de montessori-vereniging Tholen al vijf jaar. Gevolg van het niet opstu ren van een kopietje van de bouwop dracht voor basisschool De Kraal naar het ministerie, vijf jaar geleden. Daardoor werd de toestemming voor de bouw ingetrokken. En naderhand weer wél verleende toe stemming met bijbehorende finan ciering was - gevolg van bijgestelde leerlingprognoses - voor vier in plaats van vijf lokalen. Maar er waren al vijf lokalen gebouwd aan de Zoekweg. De gemeente schoot het geld voor de bouw voor en heeft nu dus een vordering op hét school bestuur, de vereniging. Maar die kan het niet betalen, moet ieder dubbel tje twee keer omdraaien voor het wordt uitgegeven. "Hoewel de gemeente al diverse keren heeft gezegd het zo niet te willen spelen, hangt ons in feite aldoor de dreiging van een faillissement boven het hoofd", zegt voorzitter L. Bechtold. Om daar wat aan te doen, heeft het bestuur nu een brief geschreven aan minister J. Ritzen van onderwijs. "We willen weten of er op een of andere manier te praten valt, of de politieke wil er is voor een oplos sing." Want een basisschool die fail liet gaat, dat zou een unicum zijn in Nederland. In de ogen van Bechtold zou het ministerie niet moeilijk hoe ven doen, want toen het de eerste keer toestemming voor de bouw verleende, moet het toch ook het benodigde geld hebben gereser veerd. "En dat geld moet ergens gebleven zijn." Bijkomend pro bleem is, dat in een tijd dat basis scholen steeds meer samenwerken of fuseren, dat voor De Kraal moei lijk is. "Gesprekken zijn er wel, maar heel vrijblijvend. Niemand zegt het hardop, maar men zit natuurlijk niet te wachten op een lijk in de kast", aldus Bechtold. 1' 1 Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen, telefoon 0167-563430 *7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11