Rondje langs vijf bedrijven met 222 arbeidsplaatsen 'We wilden er niet aan toegeven' Van Houte zeer succesvol met wanden Commissie bedrijfsleven bij sterke Thoolse groeiers Timpa vraagt ontslag voor 17 mensen J. Maat huurt grond tot 2003 Doorstart Van Beek jr. met helft van 23 personeelsleden Donderdag 27 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Spekkorsten, computerprogramma's voor spraakherken ning, koelinstallaties, ondergoed en scheidingswanden. De Thoolse commissie bedrijfsleven kreeg een rijke variatie voorgeschoteld van de vele mogelijkheden die de plaatselijke economie biedt. Ondernemingen met een veelal sterke groei en een belangrijke betekenis voor de werkgelegenheid. Bij Wilthagen in Tholen, Unicall in St. Philipsland, Goedhart, American Phil Textiles en Mart van Houte hebben 204 mensen een vaste baan en daar naast werken er op dit moment nog 18 uitzendkrachten. Wilthagen Tholen Werkgelegenheid Bedrijf vast inleen Unicall St. Philipsland Shopwand groeit hard in St. Maartensdijk Vijf jaar geleden kwam er een stylist bij woninginrich ting Van Houte in St. Maartensdijk om scheidingswan den te plaatsen. De eigen timmerafdeling - Van Houte heeft ook een bouwbedrijf - kon die wel maken en dat werd de basis voor een succesvolle neventak. De stylist was namelijk zo tevreden, dat hij voor andere meubelza ken ook zo'n flexibel systeem bij Van Houte wilde laten maken. Schilderijen Goedhart St. Maartensdijk Amphi St. Maartensdijk Van Houte St. Maartensdijk Maandagmiddag 17 maart viel het doek voor Van Beek b.v. in St. Annaland. Toen draaide de Rabobank Tholen de geldkraan dicht en konden er geen betalingen meer gedaan worden. Directeur M.A. van Beek raadpleegde mr. J.G.W. Vreijling voor juridisch advies en er bleek geen andere weg meer open te staan, dan zelf het faillis sement aanvragen. De Middelburgse rechtbank willigde dat verzoek woensdagmorgen 19 maart in, waardoor 23 personeelsleden ontslag kregen. Alternatieven mislukt Dure kant Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Het overvalt je Bodembeslag Spekbakkerij Wilthagen beet de spits af bij de excursie van de com missie bedrijfsleven. Het uit Yerse- ke afkomstige bedrijf is negen maanden in productie op het indus trieterrein Welgelegen bij Tholen en de groei is enorm. De omzet is met 30% gestegen tot 35 ton per week. Door automatisering van het geheel in eigen beheer ontwikkelde bakpro- ces is het streven om binnen drie maanden de productie te verdubbe len. Met dezelfde 10 personeelsle den, die allemaal vanuit de oude vestiging meegekomen zijn uit Zuid-Beveland, kan 80 ton gehaald worden. Dankzij de moderne, volledig gescheiden productie- en inpak- ruimten voldoet Wilthagen aan alle EEG-eisen, waardoor Edah, Albert Heijn en Unigro afnemers geworden zijn, wat ze in Yerseke nog niet waren. Het was dan ook niet ver wonderlijk, dat Wilthagen de com missie liet weten: we zitten hier goed op Tholen. "We hebben ook de ruimte en de transporttijden naar de distributiecentra van de levensmid delenconcerns zijn vanuit Tholen anderhalf uur korter dan vanuit Yer seke. Er is maar één ding dat hier tegenvalt en dat is het harde water. Binnen drie maanden zaten onze rei nigingsmachines al vol met kalkaf- zet." Van Houte 34 American Phil 20 Goedhart 133 Unicall 7 Wilthagen 10 Totaal 204 18 Wilthagen werkt in twee ploegen achttien uren per dag aan het maken van spekkorsten en leverworst. Klei nere bijprodukten zijn koontjes en stroopvet. Varkensvlees vormt de grondstof en aangezien er hele scherpe eisen aan de kwaliteit gesteld worden, komt er drie tot vier keer per week een keur meester over de vloer. Temperatuur, versheid en kleur worden voortdu rend gecontroleerd. Storingen kun nen op afstand automatisch worden afgelezen. De spekbakkerij vormt de hoofd moot. Elke handeling moet in een aparte ruimte gebeuren. Daarnaast staan er 10 kookketels voor de pro ductie van 4 ton leverworst per week met een houdbaarheid van 90 dagen. De restanten van de productiepro cessen worden buiten in een ketel van 40 ton opgeslagen en daarna als veevoer weggebracht. Wilthagen gaf de commissie nog een voorbeeld, hoe streng alles in de levensmiddelensector is geregeld. Als er iets met het product mis is, moet dat over heel Nederland terug gehaald kunnen worden. Daarom wordt via automatisering bij het ver laten van de fabriek alles vastge legd, zodat bekend is waar de spek korsten en leverworsten zich bevin den. Voorlopig nog alleen in Nederland, want de vaderlandse markt is nog zo groot, dat Wilthagen daarvoor de verdubbeling van de productie meer dan nodig heeft. In het voormalige gemeentehuis van St. Philipsland is Unicall gevestigd, een in 1991 op een zolderkamer in Spijkenisse begonnen automatise ringsbedrijf dat via Steenbergen in de zomer van 1995 de rust van St. Philipsland opzocht. "Prijstechnisch was het interessant, we konden in de "We dwalen eigenlijk af, zei ik eerst nog, maar dat jaar hadden we al vier afnemers en het daaropvolgende jaar acht en nu zitten we door heel Nederland", vertelt Van Houte trots. De omzet van Shopwand schei dingswanden en Van Houte sys teembouw verdubbelt elk jaar. "Ons systeem is steeds verbeterd en behalve het maken van de schei dingswanden tekenen we ook de route door de winkels in. De zoge naamde routing, inclusief stukken verhoogde vloer. Het blijkt succes vol, want de afnemers boeken behoorlijke omzetstijgingen." Van Houte noemt het een groot voordeel, dat hij zelf uit de meubel- Timpa foundations in Tholen heeft ontslag aangevraagd voor 17 men sen. De productie wordt steeds meer geconcentreerd in de dochteronder neming in Tunesië, waar de lonen lager liggen en dat kost arbeids plaatsen in Tholen. Directeur Teu- nissen wilde na een week bedenktijd uiteindelijk gisterenmiddag geen commentaar geven op deze ontwik keling. Afhankelijk van het dienstverband en de leeftijd geldt er voor de 17 - hoofdzakelijk vrouwen - een kortere of langere opzegtermijn. Het arbeidsbureau heeft al gesprekken gevoerd met de Timpa-werknemers. "Het zijn hele drukke dagen voor ons", zegt mevr. K. Hoek-van Dijke, want naast de Timpa-ontslagenen zijn er ook nog eens 13 werknemers van constructiebedrijf Van Beek uit St. Annaland die bij de afgeslankte doorstart van dat bedrijf, niet mee kunnen. Voor mensen in de metaal acht ze de plaatsingsmogelijkheden groter dan in de textiel. "De metaal is niet zo moeilijk, al zijn het veel tijdelijke contracten via adviesbu reaus. Maar men moet wel verder van huis. In verschillende branches zijn er veel vacatures, maar in ande re sectoren weer niet. Het is heel wisselend", aldus mevr. Hoek. sector afkomstig is. "Dat praat gemakkelijk. Je kent de producten en de problemen en speelt daar snel op in. Mooi en vlug, dat is het belangrijkste, want je staat altijd onder druk van de opening van de desbetreffende winkel." Volgens Van Houte wordt de con currentie moe van de dynamiek van Shopwand St. Maartensdijk. "Ze kunnen ons niet bijhouden. Onze klanten zijn ook enorm content over de Zeeuwen, want onze mensen beginnen om half acht 's morgens en gaan door tot 's avonds negen uur. Ze overnachten in een hotel en gaan de volgende ochtend verder. Soms zijn er 5 mensen aan een project bezig, dan lopen er weer 40 rond. We zijn enorm flexibel en leveren een totaalpakket, inclusief schilde rijen, droogbloemen en sinds kort ook verlichting. We behangen, sauzen of spuiten de scheidingswan den (gemaakt van skelethout of tri plex) ter plekke." V.an Houte verwacht een behoorlij ke groei door de fusie van twee inkoopcombinaties in de meubel branche, waardoor nog meer opdrachten zullen toevloeien. "We werken van Sittard tot Dedemsvaart en ontvingen onlangs ook aanvragen uit Luxemburg en Antwerpen. De orders komen veelal via twee stylis ten, die de contacten voor ons leg gen. Om de groei bij te houden, zijn we bezig aan een nieuwe spuitcabi ne, naast de hal die we vorig jaar gebouwd hebben. Voor het spuit werk huren we nu een ruimte bij Van O verveld aan de Nijverheids- weg." De directeur geeft aan, dat de drie afdelingen elkaar goed aanvullen. "Is het in de woninginrichting slap, dan gaat er personeel naar de schei dingswanden en dat geldt ook andersom. Zo heb je nooit geen ver loren uren. Iedereen blijft aan het werk en dat is het mooie van de combinatie. Bovendien krijgt de woninginrichting opdrachten van Shopwand wanneer er bijvoorbeeld een meubelzaak vernieuwd moet worden die zelf geen vloerbedek king levert. Wij zeggen nooit geen nee; dat woord bestaat niet bij ons", aldus Van Houte. nabijheid aan personeel komen en deze rustige plaats bleek ook goed om te werken", vertelde directeur en mede-oprichter Frank Berloth uit St. Maartensdijk. "Het is wederzijds een succes", zei wethouder J. Ver- sluys, die als gemeentebestuurder een overtollig gebouw kwijt kon en als eerste hypotheekhouder nog een Financiële band met het bedrijf heeft. Unicall is specialist op het gebied van spraakherkenning (voice response), waarbij telecommunica tie en computers aan elkaar gekop peld worden. Aan banken, gemeenten, de ANWB, de VVV en TNO zijn al program ma's geleverd. De automatische telefonistes, de hypotheek-, saldi- en beurslijnen rukken op, evenals bel- centra van bedrijven en zogenaamde 'helpdesks.' Technisch ingenieur Peter Geluk uit Tholen demonstreerde de commis sie in de voormalige raadszaal wel ke mogelijkheden spraakherkenning biedt. De bereikbaarheid van onder nemingen en instellingen wordt er indirect mee vergroot en de automa tische telefonistes zijn goedkoper dan personeel van vlees en bloed. De systemen worden ook gebruikt voor enquetes. Unicall werkt in Nederland en Bel gië en binnenkort voor het eerst ook in Polen. "We doen veel via het modem en de telefoon", vertelde directeur Berloth. "Daarom komen we gemakkelijk van Groningen tot de Franse grens. Ook de concurren tie huurt ons in, want het wereldje is klein en we maken gebruik van eikaars kennis." Unicall heeft 7 mensen in vaste dienst en van universiteiten en TNO worden op project- en contractbasis 3 tot 4 specialisten ingehuurd. "Bin nen twee jaar verdubbelen we wat mensen betreft", voorspelde Ber loth. "Wij ontwikkelen graag program ma's en de commercie laten we graag aan anderen over, zoals Data- point. Die grote bedrijven willen ook wel in ons investeren, maar we houden dat af." In de voormalige raadszaal worden driedaagse cur- curssen gegeven aan gebruikers van de Unicall-programma's. "Dan hoeven we niet meer voor elk wissewasje op te draven en de deel nemers zijn veelal ook automatise ringsmensen zoals programmeurs en systeembeheerders." Volgens de directeur is Unicall inmiddels redelijk geaccepteerd in St. Philipsland. "Op 1 na wonen al onze medewerkers ook in de gemeente Tholen." Stavenissenaar M. Smits ontving de commissie bedrijfsleven als hoofd administratie en personeel bij het ruim 30 jaar in St. Maartensdijk gevestigde koeltechnisch bedrijf Goedhart. Samen met hoofd produc tie A. v.d. Zatide uit Oud-Vosse- meer, chef onderhoud P. Poot uit St. Maartensdijk en algemeen directeur H. Zevenhuizen uit België leidde hij de delegatie rond in het enorme bedrijf, waar koelinstallaties van koper, aluminium en roestvrij staal worden gemaakt. Smits benadrukte het belang van de werkgelegenheid voor het eiland. Van de 133 vaste en momenteel 5 inleenkrachten (vorig jaar zijn dat er wel 45 geweest) komen er maar liefst 91 van Tholen. Verder 19 uit Halsteren/Bergen op Zoom, 7 uit Steenbergen, 4 Rotterdam, 3 Dintel- oord, 2 Roosendaal, 2 Engeland, I Zundert, 1 Zevenbergen en 1 uit Bruinisse. Bij Goedhart werken er 16 vrouwen, vanwie 5 in de productie. De onder neming telt slechts 6 mensen in deeltijd, vanwie 5 dames bij de administratie omdat parttime wer ken in de productie-afdeling teveel moeilijkheden oplevert. Het koel technisch bedrijf heeft personeel op mts-niveau nodig of lts'ers met veel ervaring. Smits benadrukte de rol van de vei ligheid voor het personeel. Elke medewerker krijgt een uitgebreide brochure uitgereikt onder het motto: 'Denk en werk veilig, want veilig heid komt u en uw gezin ten goede.' Elke maand komt de vgw-commis- sie (veiligheid, gezondheid, welzijn) bijeen om de 'stand van zaken te bespreken. Goedhart is ISO 9001 gecertificeerd. De vgw-commissie bestaat uit 1 directielid, 2 o.r.-leden en de 3 chefs (productie, onderhoud, personeelszaken). Alcohol en drugs zijn tijdens werktijd en in de tussen liggende pauzes verboden. Direc teur Zevenhuizen benadrukte de mentaliteit en goede wil van de medewerkers als één van de belang rijkste voorwaarden voor het func tioneren binnen de onderneming. Tijdens de rondleiding zei menig commissielid, dat het bedrijf veel groter was dan men had gedacht. En er staat weer een uitbreiding op sta pel. Er staan veel moderne machi nes, maar daarnaast zijn er nog tal Algemeen directeur Zevenhuizen van Goedhart leidt de raadsleden Qijke en Den Haan, alsmede mevr. Hoogendoorn van de commissie bedrijfsleven rond in het koeltechnisch bedrijf. van specialisten voor aa. het preci sie laswerk. Er wordt gewerkt met koperen, aluminium en roestvrij sta len buizen, maar in de expeditiehal wordt er volop hout toegepast om de installaties op een veilig transport te zetten. Het verzinken gebeurt in Limburg of België en daarna test Goedhart alles weer, voordat de installatie naar de afnemer gaat. Wethouder Versluys zei bij zijn afscheid onder de indruk te zijn van de mogelijkheden van één van de grootste werkgevers op Tholen. Directeur Zevenhuizen bood zijn diensten aan om voor de gemeente een koelhuis te bouwen. Het pas vorig jaar geopende Ameri can Phil Textiles, even verder op aan de Nijverheidsweg, was het tweede bedrijf in St. Maartensdijk dat de commissie bedrijfsleven bezocht. Het distributiebedrijf in onderkleding groeit zo snel, dat het bijna niet bij te benen is, vertelde directeur P. Swarthoff. Voor het eigen merk Bon Giorno wordt de volledige ontwikkeling, verkoop en distributie verzorgd, voor het Ame rikaanse label Calvin Klein de dis tributie en onlangs ontving Amphi de licentie van Elle onderkleding, bekend van het gelijknamige Franse vrouwenblad. In St. Maartensdijk werken 20 men sen in vaste dienst, naast 5 tot 6 uit zendkrachten. Het hoofdkantoor van Amphi staat in Hongkong, waar 120 mensen het concern sturen. In Hongkong werken daarnaast 600 mannen en vrouwen in de productie en in China, waar de negende fabriek op stapel staat, zelfs 3000! "In Nederland kost een naaiminuut ƒ1,25 en in China een paar dubbel tjes", zo maakte directeur Swarthoff het verschil in arbeidskosten duide lijk. Zelf heeft hij fors geïnvesteerd in automatisering want de commu nicatie met Calvin Klein in Amerika gebeurt elektronisch. De fax wordt nauwelijks meer gebruikt. Amphi heeft vorig jaar 6 miljoen eenheden (onderbroeken, nachthem den) verkocht en verwacht in 1998 op 9 miljoen uit te komen. Volgens Swarthoff gaat de groei door, want in 1999 raamt hij een afzet van 13 tot 14 miljoen eenheden. Het vloer oppervlak van 5300 m (daarnaast is er nog 300 rrf kantoorruimte op de verdieping) blijkt te weinig. Daarom wordt er in één van de magazijnen een verdiepingsvloer van 860 m2 gemaakt. Uit het oogpunt van doel matigheid wordt het assortiment aanzienlijk verkleind. De rondgang van de commissie bedrijfsleven werd afgesloten bij De gebouwen van constructiebedrijf Van Beek aan de Havenweg in St. Annaland. "We wilden er niet aan toegeven, maar we kwamen steeds verder in het moeras", zegt de 50-jarige Rien van Beek. "Het zat structureel niet goed en 1996 was voor ons een zwaar verliesgevend jaar. Eigenlijk lopen we al sinds 1994 op ons tand vlees. Toen de laatste uitbreiding klaar was, raakte het werk op. De markt zakte in elkaar en het was buffelen en nog eens buffelen om aan de gang te blijven. Was voor heen de scoringskans bij offertes 80%, de laatste tijd was dat maar 15 tot 20% meer en dan kun je de men sen niet meer aan het werk houden. Investeringen bleven achterwege en alleen het strikt noodzakelijke onderhoudswerk werd uitgevoerd. Je moet steeds harder werken om de neerwaartse spiraal om te buigen en het lukte niet." Van Beek, in 1912 aan de Ring als landbouwsmid begonnen, vestigde zich in 1964 aan de Havenweg met een constructiebedrijf en machine bouw! De onderneming ontwikkelde zich als een gerenommeerd toeleve ringsbedrijf met 23 medewerkers, dat gespecialiseerd was in onderde len voor landbouwmachines. Alle grote landbouwmachinefabrieken in Nederland waren vaste opdrachtge vers. Een aantal jaren geleden kwam daar echter de klad in. Aan de ene kant door teruglopende investerin gen in de landbouwsector, maar aan de andere zijde door het wegvallen van een grote afnemer als Vicon, die het werk overhevelde naar landen met lagere loonkosten, zoals Tsje chië en Hongarije. "Voor de onderdelen van landbouw machines was ons bedrijf prima geschikt", zegt Van Beek. "Onze mensen en apparaten waren er voor geknipt, maar we hebben driftig naar alternatieven gezocht. De offs hore sector, balkonhekken, trappen, vluchtladders en bordessen." Het bedrijf greep echter ook twee nieuwe mogelijkheden aan die op een mislukking uitliepen. "In 1994 kregen we een nieuwe opdrachtge ver, die draagdoosautomaten voor supermarkten bij ons wilde laten maken. Er werden tekeningen gemaakt en mallen. Toen de eerste serie klaar was, ging de afnemer failliet en zaten wij met de aanloop verliezen. Dat was best een klap." In 1995 gebeurde iets dergelijks. Van Beek sloot een samenwerkings overeenkomst met een fabrikant van hydraulische persen. Er kwamen CNC-machines en nieuwe mensen. "De samenwerking lukte echter niet, want de betalingen bleven uit. Het is allemaal mislukt en ook dat heeft ons veel geld gekost. Wanneer je zoiets in een slopende markt over komt, kun je op den duur niet anders dan de keiharde beslissing nemen om, mede op basis van de adviezen van een registeraccountant van de Metaalunie, het faillissement aan te vragen", aldus Van Beek. Tussentijds afslanken was niet aan de orde omdat de directeur altijd op betere tijden bleef hopen. "Ik zat altijd achter werk aan te jagen. Daarom is er vorig jaar nog een nieuwe voorman aangetrokken om chef werkplaats Cent Goedegebuure te ontlasten. Onze organisatie was gebaseerd op 18 tot 20 directe medewerkers en dat aantal probeer je dan ook te handha ven, anders heb je weer teveel men sen op het kantoor. Bovendien hebben alle betrokkenen in de afgelopen jaren een niet gerin ge inspanning geleverd om draaien de te blijven, maar helaas heeft dit allemaal niet mogen leiden tot de gewenste resultaten. We waren aan de dure kant en in een periode dat de prijzen in de totale metaalindustrie slecht zijn, kun je dan slechts met grote moeite staande blijven." Van Beek moest zich er vorige week bij neerleggen, dat de onderneming onderuit ging. "Dan heb je het niet gemakkelijk, maar in zo'n situatie is het dan fijn om van collega's en kennissen een hart onder de riem gestoken te krij gen. Overweldigend veel reacties hebben we ontvangen", aldus Van Beek. Van Houte systeembouw en Shop wand scheidingswanden aan de Pluimpotweg in St. Maartensdijk. Van Houte is al vele jaren bekend als woninginrichting, maar in de loop der jaren is daar een bouwbe drijf en een onderneming voor de fabricage van scheidingswanden voor winkels bijgekomen. Bij die jongste en meest succesvolle loot kwam de commissie een kijkje nemen. De omzet verdubbelt elk jaar en directeur M.J. van Houte staat zelf verbaasd van het succes. "Het groeit en 't groeit maar. Eigenlijk is het ongelofelijk, dat je met zoiets sim pels de kost kunt verdienen. Je rolt ook overal in en gelukkig heb ik 34 goede mensen, anders kun je het wel schudden." Van Houte begon naast de meubels eerst met een onroerend goedhandel en daarmee werd de basis gelegd voor een eigen aannemersbedrijf na een vcforzichtig begin met een schil der en een timmerman. Op het industrieterrein in St. Maartensdijk kwam er een hal voor machinale houtbewerking. De bouwpoot ont wikkelt zich voorspoedig. Met name snel bouwen met houtskeletbouw. Danisco Foods in St. Maartensdijk is één van de aansprekende projec ten van het bouwbedrijf, naast hui zen in Halsteren en Steenbergen. De scheidingswanden hebben de woninginrichting en het bouwbe drijf inmiddels qua omzet overvleu geld. Naast 34 vaste personeelsleden heeft Van Houte nog 6 uitzend krachten. Glas het inzamelen waard. Hup,in de glasbak! Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. De milieuvergunning voor het Texa- co-tankstation aan de Haven in Sint- Maartensdijk moet op 1 juli 1999 omgezet zijn in een algemene maat regel van bestuur. Tot die tijd kan het tankstation open blijven. Dat is een half jaar langer dan wethouder J. van der Jagt vorige week in deze krant meedeelde. Het betekent wel, dat het pompstation op dat moment moet voldoen aan de milieu-eisen zoals die dan gelden. Of de leverancier Texaco bereid is de milieumaatregelen te treffen (het aanbrengen van een vloeistofdichte vloer, een dampretourleiding en peilbuizen voor het nemen van mon sters) is niet duidelijk. Volgens pomphouder J. Maat uit Sint-Anna- land is het nog niet bekend of de leverancier er brood in ziet het tank station voort te zetten. Volgens wet houder J. van der Jagt heeft Texaco echter besloten geen nieuwe inves teringen te doen op de Haven. Het terrein waarop het tankstation staat, is eigendom van de gemeente Tholen. B. en w. streven ernaar pompstations op gemeentegrond te beëindigen. Dat kan bijvoorbeeld door bepaalde contracten met de gebruikers niet langer te verlengen, zoals met de erfpacht met Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen gebeur de. Maat huurt de grond tot 2003. Volgens de gemeente gaat het om een privaatrechterlijke overeen komst die geldt tot 4998, met een optie op verlenging tot 2003. Enkele maanden geleden verplaatste Maat een groot deel van zijn activi teiten van de smalstad naar Sint- Annaland. De werkplaats is niet ver kocht, zoals in de krant van vorige week abusievelijk werd gemeld. Wel het andere gedeelte (de voor malige showroom) met bovenwo ning en kantoor. De werkplaats staat aan de noordzijde van de Molen straat, tussen de kapperszaak van Beecham en de slachterij van D.K. Slager. Om de klanten te kunnen bedienen, is er op het terrein tijdelijk een verplaatsbaar kantoor ingericht. VERVOLG VAN PAGINA 1 neelskosten gaan alsmaar door en wanneer je de lonen niet kunt terug verdienen, dan heb je geen rendabe le exploitatie. Het was zo niet meer haalbaar", aldus de curator. Voor bankwerker-lasser S. v.d. San- de (49), die vorig jaar zijn zilveren jubileum bij Van Beek vierde, kwam het faillissement 'als een gro te klap.' "Dit is voor iedereen een zure appel", aldus Van de Sande, juni 1996 nog de hoop uitsprak bij Van Beek zijn 65ste te kunnen halen omdat hij er met plezier werkte. Zwager S. Polderman, die als con tactman namens het personeel werd aangewezen, noemt juni 1996 de laatste drukke periode bij het bedrijf. "Er zijn teveel opdrachtge vers afgevallen en het was vrij moei lijk om nieuwe aan te trekken. We hadden gewoon veel te weinig werk. Aan de ene kant zie je zo'n faillisse ment dan een keer aankomen. Dit kan zo niet doorgaan, concludeer je dan, maar woensdagmiddag kwam het voor iedereen toch nog onver wachts. Het overvalt je ineens. We waren er niet op voorbereid." Vertegenwoordigers van het arbeidsbureau, het GAK en de Industriebond FNV informeerden het personeel dinsdagmorgen over de gevolgen van het faillissement en de perspectieven. Het personeel ergens onderbrengen zou geen pro bleem zijn, maar alleen voor tijde lijk werk en niet voor een vast dienstverband, kregen de medewer kers te horen van mevr. K.J. Hoek- van Dijke van het arbeidsbureau uit St. Maartensdijk. Vandaag is daar voor elk personeelslid èen halfuur uitgetrokken voor een persoonlijk gesprek over de plaatsingsmogelijk heden. Overigens is dat maar voor de helft meer nodig, in verband met de afge slankte doorstart van het St. Anna- landse constructiebedrijf. Curator Van der Tak heeft in beginsel over eenstemming bereikt met Van Beek jr. over voortzetting van de onderne ming. "Ik verkoop het pand, de machines en het kantoormeubilair aan hem. Er zijn voorlopige afspra ken gemaakt, maar er zitten ook nog haken en ogen aan. De rechter-com- missaris moet toestemming geven. Met de bank, die bijzondere rechten heeft zoals de debiteuren, is een akkoord bereikt, 't Ziet er niet slecht uit voor de bank. Ook met de belas tingdienst, die bodembeslag had gelegd, is er een akkoord, maar die zal niet volledig betaald kunnen worden. De fiscus komt eraan tekort, zodat de gewone crediteuren niets krijgen", aldus de curator. De nieuwe directeur Marijn van Beek, die aan de m.t.s. een opleiding werktuigbouwkunde heeft gevolgd, werkt 4 1/2 jaar in het bedrijf als cal culator. "Ik heb naast mijn vader gestaan en heel veel geleerd. Het was wel een hele dure leerschool gezien de moei lijke jaren, maar ik weet nu wat er kan en wat er niet kan." Van Beek jr. volgde na de m.t.s. cursussen flexi bele productie-automatisering (robots, autocad, computergestuur de machines), alsmede de cursussen bedrijfsvoering en bedrijfsbeheer, waardoor hij ook zijn ondernemers- diploma heeft. Dat komt nu goed van pas. Hij gaat met financiële steun van de ABN-Amrobank als eenmanszaak beginnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7