Actie Oesterdam is goedgekeurd 'Moderne filmmuziek is moeilijk, maar je moet met de tijd mee' 'Communiceren in zo'n situatie is moeilijk maar erg belangrijk' Dieven op jacht naar brievenbus Twee mannen slaan elkaar ziekenhuis in Maatregelen in Kerkstraat en Dorpsweg SGP maakt een punt van de zondag Bromfietser verongelukt bij de Philipsdam Jubileum van oud-predikant J. Batelaan H. Aalbrechtse eerste gouden muzikant bij Concordia Tholen David Nieuwenhuis koud in Albanië, al weer terug in Tholen Donderdag 27 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Provincie neemt advies werkgroep over Er worden maatregelen genomen om de natuur in en om de Oosterschelde bij de Oesterdam beter te beschermen tegen recreanten. De adviezen die de werkgroep Handha- vingsstrategie Oesterdam vorig jaar opstelde, zijn door gedeputeerde staten overgenomen. Dat betekent dat vooral de parallelweg langs de Oesterdam verder voor gemotoriseerd verkeer zal worden gesloten. Slagbomen Sport gehandicapten Jantje Beton Reumafonds Als 13-jarige marcheerde H. Aalbrechtse in korte broek als pistonspeler bij Concordia. Een 'halve eeuw later blaast hij op de bariton nog een stevig partijtje mee bij de koninklijke muziekvereniging uit Tholen. Wegens dat bijzondere jubileum - hij is de eerste bij Concordia - kreeg de muzikant de gouden KNF-speld. Gordijntje opzij Trompet Kwaliteit toegenomen Geen steun verplaatsen dodenherdenking Nauwelijks twee weken in Albanië of hij moest er al weer vertrekken. David Nieuwenhuis uit Tholen knoopte er maar een korte skivakantie aan vast op zijn terugreis naar Nederland. Onrust en anarchie overheersen in het kleine land aan de Adriatische Zee. De 31-jarige ontwikkelings werker wacht totdat de rust er weerkeert. Zo niet, dan zal hij naar iets anders moeten uitzien. Eigen auto E-mailtje In de werkgroep (onder voorzitter schap van burgemeester H.A. van der Munnik) zitten de gemeente Tholen, de suurgroep Oosterschel de, de politie (te land èn te water), de algemene inspectiedienst, rijkswa terstaat, de provincie en het samen werkingsverband milieutaken Zuid- Beveland en Tholen. De drie proble men waarop de werkgroep zich richtte, zijn ongewenste recreatie langs de Oesterdam, hinderlijk of verboden verkeers- en parkeerge- drag en afval dat door recreanten wordt achtergelaten. Op dit moment is een deel van de parallelweg langs de Oesterdam al met slagbomen afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Alleen dege nen met een speciale kaart of een cijfercode kunnen erdoor. In de win ter worden de slagbomen verwijderd en ook 's nachts zijn ze open. Nu heeft de werkgroep een aantal aan vullende maatregelen voorgesteld om de zaken nog strenger in de hand te houden. Zo wordt de greppel tus sen de autoweg en de parallelweg helemaal doorgetrokken. De slagbo men worden uitsluitend nog bediend via insteekkaarten. In de winter ver dwijnen de slagbomen en 's zomers De 16-jarige A. Bouwer uit Nieuwe Tonge is zaterdagavond om het leven gekomen bij een verkeerson geval op de Grevelingendam, ter hoogte van de Philipsdam. Om streeks kwart over acht reed de jon gen op zijn bromfiets over de paral lelweg van de Grevelingendam. Hij was met twee vrienden op weg naar Bruinisse. Even voorbij de afslag met de Philipsdam raakte hij op onverklaarbare wijze op de linker weghelft en botste daar frontaal op een busje dat werd bestuurd door een 51-jarige vrouw uit St. Wille- brord. De bromfietser liep daarbij zulke zware verwondingen op, dat hij vrijwel meteen overleed. Ambu lance- en politiepersoneel hebben nog reanimatie toegepast, maar het mocht niet baten. De parallelweg is 2,5 uur afgesloten geweest voor het verkeer. De politie heeft het bureau slachtofferhulp ingeschakeld voor de overige betrokkenen bij het onge val. Emeritus-predikant ds. J. Batelaan staat op 4 april zestig jaar op de kan sel. De inmiddels 86-jarige predi kant diende gedurende de oorlogsja ren op Tholen. Na zijn studie theolo gie aan de rijksuniversiteit in Utrecht werd hij in 1936 door het provinciaal kerkbestuur van Neder landse Hervormde Kerk Noord-Bra bant toegelaten tot de evangeliebe diening. Zijn eerste gemeente was Stavenisse waar hij van 1937 tot 1941 stond. Daarna ging hij naar Tholen waar hij de gemeente diende tot in februari 1946. Toen ging hij (eervol ontheven van zijn predikant schap) werken als directeur van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1955 werd Batelaan predikant voor buitengewone werkzaamheden in het gevangeniswezen en in '77 ging hij met emeritaat. Hij stopte toen echter niet met preken. Ter gelegen heid van de zestig jaar Woordver kondiging van ds. Batelaan, gaat de oud-predikant zondag 6 april voor in de morgendienst van de Nederland se Hervormde kerk in Stavenisse. Van 14 tot en met 19 april wordt de collecte voor het nationaal fonds sport gehandicapten (NFSG) gehou den. Zaterdagmiddag om tien voor half vijf opent gedeputeerde L. Cop- poolse van sportzaken officieel de collecteweek in Sportpunt Zeeland te Goes. Daarvoor worden er vanaf half twee allerlei gehandicapten sporten gedemonstreerd. Scouting Heenetrecht heeft in Tho len de collecte voor het nationaal jeugdfonds Jantje Beton gehouden. De opbrengst was ƒ1075,05, een hoger bedrag dan vorig jaar. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. De collecte voor het nationaal reum afonds heeft in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder in totaal 1790 gulden opgebracht. Dat is maar liefst 200 gulden meer dan vorig jaar. In Sint-Annaland werd met 1786,15 gulden bijna vijf tientjes meer gegeven dan vorig jaar. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. zijn ze 's nachts geopend. De slagbo men aan de Thoolse kant worden verplaatst. Nu staan ze over de slui zen, maar dat wordt nu vóór het complex. Daarmee wordt illegaal parkeren dicht bij de sluisdeur onmogelijk. De gesloten gedeelten van de parallelweg zijn nu fietspad, maar er komen mogelijk nog aan vullende borden die bepaalde voer tuigen weren en het parkeren verbie den. De politie gaat verder 's avonds surveilleren over de'parallelweg. Er wordt ook nagegaan of het mogelijk is om personeel van provincie, poli tie en AID gecombineerd in te zetten en of het AID-personeel ook actie kan ondernemen tegen verkeers overtredingen. Het afvalprobleem wordt aangepakt door rijkswaters taat die extra vuilnisbakken plaatst en door de gemeente Tholen die de bakken regelmatiger zal gaan legen. Tevens moet er voorlichting in het Vietnamees gegeven worden, van wege de vele Vietnamezen die in de zomer barbecuen aan de Oesterdam met schelpdieren die ze daar rapen. De landbouw heeft bedongen dat de insteekkaarten voor de slagbomen op aanvraag gratis verstrekt worden door de provincie. Dat is gehono reerd. Het personeel van de Bergsediep- sluis gaat als nooduitgiftepunt voor de kaarten fungeren. Een klein gedeelte van de Oesterdam (in het midden) blijft open voor recreanten met een auto. Niets lijkt gespaard te blijven voor de illegale verzamelwoede van die ven. Zelfs brievenbussen blijken nu gewilde objecten te zijn bij leden van het dievengilde. De politie meldt tenminste dat er de laatste tijd regelmatig aangiften binnenkomen van diefstal van brievenbussen. Zo ook nog recentelijk, in de nacht van donderdag op vrijdag. Tussen twaalf en vijf uur werd bij een woning aan de Ten Ankerweg in Tholen een oud-Hollandse, gietijzeren brieven bus ontvreemd. De dief schroefde het ding los en ging ermee vandoor. Het gaat om een groene bus met op de voorkant een ruiter afgebeeld en op de zijkant een posthoorn. De politie adviseert eigenaren van een bijzondere, losstaande brievenbus de bevesting ervan goed na te kij ken. Eventuele getuigen wordt ver zocht contact op te nemen met de politie. De gedupeerde eigenaar heeft 300 gulden beloning uitge loofd als de brievenbus terug wordt gebracht. :j Muzikant H. Aalbrechtse, hier met zijn vrouw, bespeelt de bariton net zo graag tijdens concerten als bij rondgangen van Concordia. De muziek is belangrijk in het leven van de heer Aalbrechtse. "Concordia komt op de eerste plaats. Alleen als ik ziek ben, of op vakantie, mis ik repetities of uitvoeringen." Naast de wekelijkse repetitie oefent Aal brechtse ook elke veertien dagen met de blaaskapel. Verjaardagen worden ervoor opzij gezet. Op de lagere school leerde de Thole- naar de noten van meester De Heer. "Toen ik ze kende, mocht ik bij de muziek. En dat was een hele beleve nis." Aalbrechtse - wiens vader vaandeldrager was - kreeg een pis ton (koperen hoorn met ventielen) en hem werd door dirigent Verswij- veren uitgelegd welk van de drie ventielen hij in moest drukken voor welke muzieknoot. Een muziek school was er nog niet; oefenen gebeurde thuis, aan de hand van opdrachten van de dirigent. "Als ik om 12 uur uit school kwam, zette ik meteen het instrument aan de mond. En om 4 uur weer", vertelt de muzi kant. "Kruizen en mollen, piano en forte, werd je aan de lessenaar bijge bracht." Het maken van rondgangen door het stadje vond Aalbrechtse van meet af aan heel gezellig. En hij doet dat nog altijd graag, ondanks de teruggelo pen publieke belangstelling. "Vroe ger liepen hele drommen mensen achter de muziek aan. Maar tegen woordig zie je hier en daar een gor dijntje opzij schuiven, zo van: wat hoor ik. In het centrum zie je nog wel wat mensen, maar in de nieuw bouwwijken helemaal niet." Eén rondgang herinnert de gouden jubi laris zich nog goed. "Het was bij de geboorte van prinses Marijke, in februari 1947. Het vroor flink en toen we in de Molenvlietsestraat bij het Bosje liepen, waren de ventielen van mijn piston bevroren." Na de piston bespeelde Aalbrechtse de kornet en vervolgens kreeg hij van zijn moeder een trompet. Op een gegeven moment had Concordia zeven trompettisten en dat was teveel van het goede. Aalbrechtse werd gevraagd over te stappen op de bariton (tenorhoom) en dat bevalt hem tot heden toe erg goed. Hij maakte in zijn periode als muzikant vele ups en downs mee. Zo zijn er weieens rondgangen gemaakt met maar een twaalftal muzikanten. "En ook nu is het nog zo, dat er voor een rondgang méér leden thuis blijven dan voor een concert. Maar ik doe beide even graag." De eerste unifor men, dat was iets bijzonders. Con cordia liep in marstempo van het repetitielokaal in de Dalemsestraat naar Hof van Holland, trok daar de blauwe uniformen aan en presen teerde zich vervolgens aan het samengestroomde publiek. Gezellig waren ook altijd de muziekfestivals. "Daar gingen we met de bus naartoe. Ieder muziekkorps werd in een ander café ondergebracht. Je bleef de hele tijd, ook als je niet hoefde te spelen, bij elkaar en luisterde naar de andere korpsen." Tegenwoordig verplaatst iedere muzikant zich met de eigen auto, gaat na de rondwan deling naar huis en komt dan later weer terug voor het volgende optre den. Maar in de vereniging is ook nu nog volop gezelligheid, vindt Aalbrecht se. Even was er een terugval in het ledental toen de televisie opkwam, maar nu heeft Concordia een bloei end jeugdorkest met 27 leden. De vereniging is sterk verjongd; Aal brechtse vormt met H. Nelisse en W. Bijl de 'oude garde'. "Ook de jeugd gaat weer meer voor het vereni gingsleven voelen, valt me op", zegt de jubilaris. Alledrie zijn kinderen zijn lid van Concordia geweest. "Maar ik heb ze er niet bij kunnen houden, da's jammer." Twee zaken springen er, wat Aal brechtse betreft, uit in de halve eeuw die achter hem ligt. In de eerste plaats dat nu de helft van de Concor- dia-leden vrouw is. Pas een jaar of dertig terug maakten de eerste twee dames hun entree bij de muziekver eniging, die tot dan toe een mannen- aangelegenheid was. "Verder is de kwaliteit enorm toegenomen. Dat is vooral de laatste jaren gebeurd, onder leiding van dirigent Harten dorp." Qua muziek is het er voor Aalbrechts niet gemakkelijker op geworden, maar hij roemt de diri gent omdat die dingen zo goed kan uitleggen. "Vroeger had je de mars, de wals en de ouverture. Nu is er velerlei muziek beschikbaar. De moderne filmmuziek is voor mij moeilijk, want je moet het ritme voelen. En ik ben nog gewend om te tellen." Maat de Tholenaar is zó'n liefhebber, dat hij zich de inspan ning graag getroost. "Bovendien moet je met de tijd mee, je kunt die ouderwetse stukken niet blijven spe len." De huldiging tijdens het jaarconcert verraste Aalbrechtse volledig, want hij wist niet precies het jaar van zijn gouden lidmaatschap. Terwijl zijn vrouw altijd alle uitvoeringen bij woont, was ze uitgerekend dit keer afwezig in verband met een verjaar dag bij één van de kinderen. Zowel zij als de kinderen vonden dat sneu, maar het bestuur van Concordia had de huldiging voor iedereen geheim gehouden. Ook na vijftig jaar heeft Aalbrechtse nog altijd plezier in zijn hobby. Hij denkt er dan ook niet aan om te stop pen. "De muziek is een stuk van je leven geworden", zegt de gouden Concordia-jubilaris. Twee inwoners van Sint-Maartens dijk hebben elkaar in de nacht van zaterdag op zondag zo toegetakeld dat ze in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een 25-jarige man uit Sint-Maartensdijk en diens 30-jarige plaatsgenoot ontmoetten elkaar in een horecagelegenheid in hun woonplaats. Om volgens de politie nog onbekende redenen kre gen ze ruzie die buiten werd voort gezet. In de Kaaistraat gingen de twee op de vuist. Door omstanders werd de ruzie gesust waarna de heren elkaar met rust lieten. Dat duurde echter niet lang, want de 30- jarige kwam even later terug met een ijzeren staaf waarmee hij op zijn rivaal begon in te slaan. De 25-jari- ge wist echter de staaf te bemachti gen en bewerkte daarmee op zijn beurt de ander. Beiden brachten elkaar dermate letsel toe dat ze opgenomen moesten worden in respectievelijk het ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom en het St. Franciscusziekenhuis in Roosen daal. De 25-jarige man mocht na onderzoek weer naar huis, maar de 30-jarige bleek een gebroken kaak, gebroken onderarm en gekneusde of gebroken ribben te hebben. Hij werd voor verdere medische behandeling opgenomen. Later bleek dat de auto van de 30-jarige (geparkeerd in de Molenstraat) ernstig was vernield. Vermoedelijk is dat na de vechtpar tij gebeurd. De politie weet nog niet wie de dader is. Met vier 'verkeersremmers' in de Dorpsweg te Oud-Vossemeer en een versmalling van de rijbaan in de Kerstraat te Scherpenisse hoopt het gemeentebestuur de verkeersveilig heid te kunnen verbeteren. Voor bei de plannen wordt nog pen hoorzit ting belegd. In de investeringslijst was er 65.000 gulden voor geraamd, maar dat is niet toereikend. Met de maatregelen is 111.000 gulden gemoeid. In een deel van de Kerkstraat, tussen de Hoge Markt en de Ooststraat, wordt de rijbaan versmald naar drie meter, waardoor er meer ruimte komt voor de voetgangers. Aan begin en einde van de versmalling worden speciaal ontwikkelde ver keersdrempels gelegd. Totale kosten 58.000 gulden. Bewoners van de Dorpsweg in Oud- Vossemeer hebben twee jaar gele den gevraagd om maatregelen in verband met de hoge snelheid van passerende bussen en vrachtwagens en de daarbij optredende trillingen. Aan begin en einde van de straat, én ter hoogte van de woningen nummer 37 en 48, zullen 'verkeersremmers' aangebracht worden. Dit plan vergt 53.000 gulden. Overigens moet nog overleg gevoerd worden met de BBA, want de Dorpsweg maakt al sinds jaar en dag onderdeel uit van de busroute en er is een halte ter hoogte van de W. van Beierenstraat. De obstakels die de gemeente voor zien heeft, zullen niet alleen voor bussen lastig zijn. Afhankelijk van de uitvoering zouden ze ook proble men kunnen geven bij de jaarlijkse wielerronde. De SGP-fractie heeft maandag in de gemeenteraad tegen diverse voor stellen gestemd omdat in haar optiek de ontheiliging van de zondag in het geding was. Het uitgeven van grond in erfpacht op het bedrijventerrein Welgelegen bij Tholen aan twee kermisexploitanten - F. Stuy en S.W. Roulaux uit Bergen op Zoom - stuitte daarom op verzet. "In ver band met activiteiten op de zondag en omdat het met kermissen te maken heeft", lichtte L. Walpot de afwijzing toe. De verkoop van een stuk grond op hetzelfde industrieter rein aan Sitters Bouwservice uit Ossendrecht vond evenmin genade in de ogen van de SGP. De 24-uurs service, die ook op zondag van kracht is, was de aanleiding. CDA'er J. de Jager trok dit door naar de weekenddienst van een huisarts. "De ene activiteit is de andere niet", reageerde Walpot. "Als een bouw bedrijf op zondag niet werkt, dan blijven de planken liggen. Maar bij een dokter heb je met patiënten te maken." Omdat watersportvereniging De Kogge uit Tholen ook op zondag activiteiten ontplooit, kon de SGP evenmin instemmen met het uitge ven in erfpacht van een stukje grond aan de Contr' Escarpe. De jeugdsoos en kinderclub in Sint- Maartensdijk moest het eveneens zonder steun van de SGP stellen. Niet vanwege de zondag, maar de fractie vindt jeugd- en jongerenwerk géén taak van de gemeente. Daar komt bij dat bepaalde activiteiten op principiële bezwaren stuiten, aldus woordvoerder A. Kersbergen. De andere fracties lieten zich juist zeer lovend uit over dit stukje jeugdwerk en stelden graag 1200 gulden subsi die beschikbaar. De SGP-fractie heeft in de gemeen teraad gevraagd de dodenherden king in Tholen dit jaar alsnog te ver zetten naar zaterdag 3 mei. Het gemeentebestuur besloot eerder om aan te sluiten bij de landelijke her denking, die zoals altijd op 4 mei plaatsvindt. Maar de SGP vindt dat een verstoring van de zondagsrust en -heiliging. "Bovendien zouden er kerkdiensten voor verplaatst moeten worden. En een deel van de bevol king wordt belemmerd aan de her denking deel te nemen als die op zondag plaatsvindt", zei M. Dijke. Hij kreeg vanuit de raad geen enkele bijval. In plaats daarvan merkte P. van Belzen (RPF/GPV) op dat een zo ingetogen herdenking als deze volgens hem allerminst strijdig is met het principe van de zondagshei liging. "Deze herdenking kan niet alleen elk moment plaatsvinden, maar ook elke dag", aldus Van Bel zen, die het gênant noemde dat de dodenherdenking een discussiepunt is geworden. Volgens Dijke ver draagt een openbare manifestatie, zoals de dodenherdenking is, zich niet met het karakter van de zondag. "Hoe ingetogen ook." De burge meester stelde vast dat niemand de SGP steunde. Evenals in 1980 en 1986 zal de dodenherdenking dan ook op zondag 4 mei plaatsvinden. David Nieuwenhuis op de Markt van Tholen voor zijn ouderlijk huis met de bos bloemen van de ontwik kelingsorganisatie SNV. Bedreigd heeft Nieuwenhuis zich niet gevoeld. "Maar op een gegeven moment zeiden Albanese collega's dat het voor ons toch maar beter was om even weg te gaan. Tot de vlucht was de stemming: wij Albanezen lossen dit zelf wel op, jullie doen gewoon je werk." Nieuwenhuis verbleef in een gastge zin in het centrum van de hoofdstad Tirana om de taal te leren. Hij bereidde zich voor op zijn werk in het noordoosten van het land, in Peshkopi waar hij mee zou helpen om kleine waterschappen op te zet ten. Aan de uitvoering van het werk, kwam David niet toe. "In het begin was er niet zo veel aan de hand. Ti rana was rustig. Wel waren er toen in het zuiden van het land wat rellen uitgebroken. En op de universiteit hielden studenten een hongerstaking om de eis voor nieuwe verkiezingen te ondersteunen. Drie dagen na aan komst werd er een avondklok inge steld. Iedereen moest om acht uur binnen zijn. Later werd dat versoe peld tot tien uur." De directe aanleiding tot de onrust in het land was dat vele Albanezen zich bedrogen voelden na het verlies van hun geld dat ze belegd hadden in piramidefondsen van de banken. De ongeregeldheden begonnen in de havenstad Vlorë. De woede richtte zich eerst tegen de banken maar al gauw tegen de regering die verant woordelijk werd gesteld voor het toelaten van deze praktijken. "Er werd natuurlijk veel over gesproken, maar er was nog geen sprake van een opstand. Dat bedaart wel, dacht iedereen toen." De rellen en onlusten sloegen echter over op andere steden. Munitiede pots van het leger werden geplun derd, de opstandelingen begonnen politieke eisen te stellen en vele Albanezen begonnen het land te ont vluchten. De opstandelingen wilden verkiezingen, maar de regering ging daar niet op in. "Dat was een heikel punt. Er werd wel een aantal voor stellen door de regering gedaan, maar die kwamen steeds te laat. Minister Van Mierlo heeft (op 7 maart namens de Europese Unie- red.) met president Berisha gespro ken over nieuwe verkiezingen. Eerst werd het afgehouden maar nu wor den ze in juni gehouden." Om een einde aan de crisis te maken probeerde Berisha tot die tijd een overgangsregering te vormen; de helft van de ministers moet uit de oppositie komen, zo was overeenge komen. "Op de staatstelevisie ver schenen ook meer vertegenwoordi gers van die partijen. Dat leek wat soelaas te bieden, maar het was blijkbaar allemaal niet genoeg." In het opstandige zuiden was anarchie uitgebroken en in het noorden begonnen Berisha getrouwen ook wapendepots leeg te halen. Na de wapenroof in het noorden en het zui den werd een burgeroorlog niet ondenkbaar. Op dinsdag 11 maart kwamen de SNV-ers 's morgens bijeen met de Nederlandse consul Van der Pol. "Hij adviseerde aan mensen voor wie het niet strikt noodzakelijk was om te blijven, weg te gaan. Die dins dagmiddag was het rustig in Tirana, wel ging het gerucht dat er in twee steden ten zuiden van de hoofdstad depots werden geplunderd. De con sul die ook directeur is van de SNV met nog een collega bleven achter. De meesten van ons hebben het land met een vliegtuig verlaten. Ik had mijn eigen auto meegenomen, dus ik ben met de auto weggegaan." Ruim een maand geleden was Nieu wenhuis vertrokken naar Albanië. Na een verblijf van ruim drie jaar in Egypte, kon hij voor de ontwikke lingsorganisatie SNV aan de slag in het noordoosten van het land. Hij zou daar het ministerie van land bouw helpen om de kleine bestaan de waterschappen een formele basis te geven. Zij moeten het beheer over de water huishouding voor hun akkers gaan regelen. "Het gaat om irrigatiestel- sels van 5 tot 120 hectare van boeren in een bergachtig gebied tegen de grens met Macedonië. Ze vangen het bergwater op in kleine stuw- meertjes. Het gaat er om groepen boeren te organiseren in een water schap die als rechtspersoon kan functioneren. Tegelijkertijd wordt ook het systeem technisch verbe terd." Nieuwenhuis vertrok die dinsdag middag samen met een collega naar het noorden, naar de 30.000 inwo ners tellende provinciehoofdstad Peshkopi. "We zijn weggegaan met het idee dat het maar heel tijdelijk zou zijn. Maar daar werd ook geschoten. Met een groep Ameri kaanse evangelisten zijn we woens dagmorgen in een klein convooitje in een half uur naar de grens gereden met Macedonië. We moesten via Servië reizen. Normaal gesproken kom je daar moeilijk in. Zeven dagen vantevoren moetje een visum aanvragen. Maar ze beschouwden ons als vluchtelingen en .binnen een dag kregen we een visum." Via Kro atië en Slovenië reed David naar Ita lië waar hij in de Dolomieten zijn ski's onderbond. "Ik moest een paar dagen wachten op de reparatie van mijn auto. Die heeft toch wel wat geleden van de slechte wegen in de Balkan." Bang is Nieuwenhuis nooit geweest. "Voor de familie en mijn vriendin die in Egypte werkt, was het verve lender. Die maakten zich ongeruster dan ikzelf. Ik voelde me veilig maar anderen weten dat niet. De berichten die zij krijgen via de media gaan vaak alleen maar overrellen en gevechten. Vanuit Tirana kon ik wel een e-mailtje sturen naar Egypte en Nederland maar in Peshkopi was maar één externe telefoonlijn. Dan wordt communiceren moeilijk en dat is juist in zo'n situatie heel belangrijk. Zo gauw ik in Macedo nië was, ging dat alweer beter." Hoe het nu verder moet, weet David nog niet. "Ik hoop dat het weer rus tig wordt. Ik ben er niet lang geweest maar ik vond de mensen sympathiek. Ik snap de teleurstelling over het geldverlies. Het is voor de mensen na vijftig jaar communisme moeilijk om te berekenen wat de rendemen ten zijn als je geld investeert. Ze hebben het nooit geleerd. Ook niet om ergens een kostprijs van te bere kenen." Nieuwenhuis wil graag terug temeer omdat zijn vriendin vanaf augustus via de SNV ook in hetzelfde stadje zou gaan werken voor de lokale overheid. "Mijn beslissing hangt ook af van de hare. Alles is mogelijk, misschien kom ik wel op Tholen werken," lacht Nieu wenhuis die na een stage in Pakistan en Senegal, drie jaar als irrigatie-an voorlichtingsdeskundige in Fayoum werkte, ten zuiden van Cairo. Vrijdagavond werd er op de Markt een bos bloemen thuis bezorgd: 'Fijn dat jullie veilig terug zijn. Alle medewerkers van de SNV.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3