'Pimpelen aan boord van pont over Zijpe' Lapse jeugd komt week naar ThQlen Kiwigroen, ijsblauw en geel-groen Yvonne Keuls topper bij Uit op Tholen J. v.d. Velde derde prijs bij voorlezen in Vossenkuil Minnaar uit Noord-China Veel publiek op literaire avond Boekenweek Donderdag 27 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT13 Jaarconcert Concordia Sint-Philipsland Het jaarconcert van de 95-jarige muziekvereniging Con cordia stond vrijdag in het teken van de geschiedenis van de vereniging en van Sint-Philipsland. Het publiek dat de grote zaal van dorpshuis De Wimpel helemaal vulde, kreeg behalve muziek ook een fraai decor en een praatje in de Zeeuwse taal voorgeschoteld. Trots op dorp Uitwisselingsproject jongeren van Thjos Tien Zweedse jongeren komen in augustus een week naar Tholen. Het betreft een uitwisselingsproject van het jeugd- en jongerenwerk. De Scandinaviërs brengen samen met tien leden van de Thoolse jeugdsoos Thjos een week door op camping Mol in Sint-Maartensdijk. Samen werken ze een programma af rond alcohol en drugs. Hard werken Opening tennis Jacht Krammersluizen Makreel hengelt weer W. Siol 5 jaar bij Concordia Kleuters bij bakkerij Informatie-avond Luijster Bergse burgemeester bij Thoolse VVD Collecte VBOK Wisselbeker Juliana Wedstrijd jeugdbrandweer Lisseveld wint eerste wedstrijd Knorhaan Paaswedstrijd Tolrust Sint- Philipsland Yvonne Keuls is populair. Ook op Tholen. Dat bleek dinsdagavond in Meulvliet waar op negentig belangstel lenden was gerekend maar uiteindelijk 120 betalende bezoekers aanschoven om naar de schrijfster te luisteren. En dat is veel voor een literaire avond. Er moesten in de grote zaal zelfs stoelen bij. Stemmen van lexers Voorzitter A. Boon heette iedereen welkom op deze eerste van een serie jubileumactiviteiten om het negen tiende lustrum van Concordia te vie ren. Boon haalde speciaal A. Kunst nog even voor het voetlicht. Die had op een enorm doek een aanzicht van Sint-Philipsland geschilderd, gezien vanaf de Krabbenkreekweg. Daarop waren molen De Hoop, de Hervorm de kerk, de daken van de huizen en zelfs het al gesloopte torentje van de brandweerkazerne te zien. Boon introduceerde verder ook de sprekers die deze avond de num mers aan elkaar zouden praten: L. Hage en mevr. C. Stoutjesdijk- Engelvaart. Deze twee Tholenaren praatten in Thóolse klederdracht gestoken in het Zeeuws over het wel en wee van Sint-Philipsland en Con cordia. Een verhaal over het veer (net vol of net weg), maar ook over degenen die bleven meevaren omdat ze benedendeks zaten te pimpelen. Daarnaast kwam het stemmen voor bij dat vroeger in café De Druiven tros gebeurde. Het was een belevenis waarbij veel gegeten en gedronken werd. Hage en mevr. Stoutjesdijk waarschuw den de aanwezigen dat ze zuinig moeten zijn op Sint-Philipsland omdat het toch al 'zoveel heeft moe ten missen' zoals de toren van de brandweerkazerne. Maar volgens het Thoolse duo mocht Sint-Philips land toch ook trots zijn op het feit dat de haven open blijft en dat het dorp het enige in de gemeente is dat een Stationsstraat heeft. En ook het vele geld dat er in herstrating en aanleg van plantsoenen is gestoken was volgens het Thoolse tweetal positief. Dirigent Walter Siol schreef voor de gelegenheid zelf de muziek voor het stuk '7 dorpen' waarin J. den Ouden als rapper optrad. Het refrein kon men meezingen: "Zeven dorpen hebben ons geschreven: Kom bij ons, wij horen bij elkaar. Toch blijf ik in Flipland wonen, 't Is mijn thuis, mijn plekje, echt waar." Drumband (onder leiding van H. Orgers) en fanfare (met dirigent W. Siol) speel den om beurten diverse nummers uit vroeger en uit huidige tijden. Bij één nummer deden de muziekschool leerlingen Nicky v.d. Ree, Anne- Marie Vermeij, Marit Raats en Annemiek Visser mee. Secretaris mevr. J. Bomas-Verkerke bedankte na afloop degenen die hun mede werking hadden verleend aan de avond met bloemen. De avond werd vervolgd met een gezellig samenzijn waar Ivo Stuivenberg voor de muziek zorgde. De jongeren en hun begeleiders zijn afkomstig uit Malmberget in Lapland (het noordoosten van Zwe den). "Het project is gaan rollen doordat we in oktober contact had den met Jeugd voor Europa, dat is een commissie van de Europese Unie die in elk land dat lid is een consulentschap heeft", legt mede werkster Eefke Bastianen van het jeugd- en jongerenwerk uit. Zij coördineert de uitwisseling. "Ik kwam in contact met een Zweeds meisje dat op een soos in Malmber get zit. Zij komt samen met een col lega eerst op 18 april naar Tholen om de zaken door te spreken." Aan de hand van het thema 'Alco hol- en drugsbeleid in Zweden en Nederland' gaan de jongeren een hele week aan het werk. "Het is echt niet alleen maar vakantie. Ze moe ten er hard voor werken", zegt mevr. Bastianen. "Ze moeten het program ma zelf uitwerken en sponsors zoe ken. Ze leren zo participeren in de maatschappij, organiseren en zelf verantwoording nemen. Het opbou wen van een team, dat is belangrijk. Doe het maar voor je eigen leeftijds groep." De Zweden komen naar Tholen van vrijdag 23 tot en met zaterdag 30 augustus. Het is de bedoeling dat de tien Thoolse jongeren (onder bege leiding van drie volwassen vrijwilli gers van Thjos, Ron v.d. Bogaard en Eefke Bastianen) rond de kerst een tegenbezoek brengen. Lapland is -dan op z'n best/Winters, koud èn donker. in het vuur stond, maar wel zo snel mogelijk moest worden verwijderd. Dat kon echter pas nadat er een waterstraal was ingezet, want anders moesten de brandweerlieden te dicht langs het vuur. Als de eerste straal was ingezet, kon een tweede op de zolder gericht worden waar de brand doorsloeg. De ploegen werden meteen beoordeeld op het opzetten van een ladder en het beklimmen ervan. Dankzij het stralende weer was het zowel voor de deelnemers als voor het publiek een aangename dag. Commandant Steenpoorte maakte om half zes in de brandweer kazerne de uitslagen bekend. Bij de junioren luidde die: 1 Roosendaal 1 806 p; 2 Roosendaal 2 796 p; 3 St.Philipsland 787 p; 4 Dinteloord 730 p; 5 Huijbergen 723 p. Bij de aspiranten was de uitslag: 1 St.Phi lipsland 771 p; 2 Huijbergen 710 p; 3 Dinteloord 661 p. Er werd ook nog een brandblusser verloot onder de deelnemers. Tennisvereniging De Ruucstoppe- len opent in mei officieel de ver nieuwde kleedaccomodatie en kanti ne. Maar voor het zover is, worden deze gebouwen al officieus inge wijd, want zaterdagmiddag om twee uur gaan de banen weer open. Op de gronden van rijkswaterstaat rond het Krammersluizencomplex in de Philipsdam, mag J. Verhoef uit Sint-Annaland op konijnen gaan jagen. Rijkswaterstaat-rayonopzich- ter G.S. Groeneveld uit Tholen vroeg bij het rijk een vergunning aan om de te grote populatie konijnen rond het sluizencomplex te mogen bestrijden. De provincie bracht hier over een advies uit en dat was posi tief. Verhoef mag gaan jagen met een fret (soort bunzing) en een hagel- of kogelgeweer. Daarbij mag ook gebruik gemaakt worden van lichtbakken. De vergunning geldt voor een jaar. Zeehengelclub De Makreel gooit op zaterdag 5 april voor het eerst haar lijnen weer uit voor het kampioen schap. De wedstrijd wordt van twaalf tot drie uur gehouden aan het Zijpe. Er mag met alle aas gevist worden, behalve met zachte krab. Dirigent Walter Siol zwaait dit jaar vijf jaar de scepter over fanfare Con cordia. Op de repetitie-avond (maandag) gaf Siol als eerste num mer 'Latinda' op, maar op zijn begin- teken begonnen de muzikanten 'Lang zal hij leven' te spelen. Dat was een grote verrassing voor de dirigent. Als herinnering aan zijn eerste lustrum bij Concordia kreeg Siol een dirigeerstok cadeau. De kleuters van openbare basis school De Luijster bezochten naar aanleiding van het thema 'Brood' de brood- en banketbakkerij Van der Est. Mevr. L. Buijs heette de kinde ren, juffen en ouders welkom. Eerst kregen ze een rondleiding en daarna mochten de kleuters zelf aan de slag. Eén groep ging koekjes bakken, ter wijl de andere kinderen zich op het maken van roombroodjes wierpen. Na een tijdje wisselden de groepen. Terwijl de koekjes in de oven wer den gebakken, hadden de kinderen even tijd voor limonade.en een kren tenbol. Alle zelfgemaakte producten mochten de kinderen mee naar huis nemen. Als dank gaven de kleuters een collage en zongen ze een liedje voor de bakkers. De kleuterleidsters Ellen Fase en Anja Punt van basisschool De Luijs ter organiseerden speciaal voor de ouders van de kleuters een informa tie-avond. Aan de hand van een dia serie werd een dag uit de kleuterklas besproken. Meestal werken de kin deren rond een thema. Van het onderwerp 'circus' waren ook dia's te zien. De ouders konden verder aller lei ontwikkelingsmaterialen, spelle tjes en een constructiemat uitprobe ren. Ook de computerprogramma's voor kleuters kregen veel aandacht. Morgen, vrijdag, verzorgen de ouders een paasontbijt voor de kin deren. De burgemeester van Bergen op Zoom, mevr. A. van den Berg, komt donderdag 3 april op uitnodiging van de Thoolse VVD naar Haven zicht in St. Annaland. Daar zal ze om acht uur spreken over drugsbe leid, openbaar vervoer, brandweer en veiligheid, met name op het Schelde-Rijnkanaal. Iedere belang stellende is welkom. Kunstfestival. Het Oosterschelde- college houdt in september een kunstfestival voor jongeren. Jonge ren tussen de veertien en achttien jaar kunnen zich uitleven in één of meerdere vormen van kunst. Dege nen die zich aanmelden kunnen kie zen uit drie workshops (zes bijeen komsten) die in april beginnen. Gezamenlijk werkt men naar de pre sentatie in september toe. Voor meer informatie Oosterscheldecollege tel. 0113-231170. Jantine van der Velde van CNS De Regenboog uit Tholen is derde geworden op de voorleeskampioen- schappen van noord-Zeeland. In Zierikzee kwamen woensdag diver se leerlingen van scholen uit de gemeenten Tholen en Schouwen- Duiveland bij elkaar om te zien wie er het beste voor kon lezen. Die leer ling zou doorgaan naar de provin ciale voorleeswedstrijd. Jantine (uit groep 8) las een stukje voor uit 'De dag van de Rover' van Frank Her zen. De jury vond het een spannend fragment en oordeelde, dat Jantine het publiek er ook goed bij betrok. Dat publiek (de £ins) hadden een spandoek meegenomen met daarop de tekst 'Jantine is geen oen, ze wordt voorleeskampioen'. Dat lukte niet, maar ze eindigde als derde nog wel net in de prijzen. Ook Danielle Klippel uit groep 8 van de Sint- Anthoniusschool te Oud-Vossemeer deed aan deze voorronde van het provinciaal kampioenschap mee. Zij las voor uit 'Griezels, de heksen van hiernaast' van J.R. Bleek, maar ze viel net buiten de prijzen. De jury bestond uit free-lance journaliste mevr. J. Prager-Stein, mevr. A. Arkenbout van radio Schouwen- Duiveland en boekverkoopster N. Flikweert. De provinciale wedstrijd wordt op 12 april gehouden in Mid delburg. Jubileum ZMF. De Zeeuwse milieufederatie viert haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan worden alle huidige en voormalige vrijwilligers op 24 mei in het zonne tje gezet. Op die dag wordt ook het jubileumboek 'Van Actie naar Over leg' gepresenteerd. Dit boek, dat de ontwikkeling vande Zeeuwse milieubeweging schetst, wordt cadeau gedaan aan vrijwilligers, aangesloten organisaties, relaties en leden. De stichting milieupublicatie- fonds betaalde hiervoor 4600 gulden en de provincie hoest de overige 13.000 gulden op. De werkgroep Tholen van de VBOK (vereniging tot bescherming van het ongeboren kind) houdt vol gende week een collecte. Bij schietvereniging Prinses Juliana is het afgelopen weekeinde, ondanks alle perikelen rond een eigen schietaccomodatie, gestreden om de wisselbeker. Deze wordt uit gereikt aan degene die in zijn serie de meeste rozen heeft geschoten. Er waren 31 deelnemers. Met allebei vijf rozen in een serie van tien moes ten Dies Lindhout en Jan Poot een barrage afwerken. De heren waren aan elkaar gewaagd en pas in de der de ronde was er een minimaal ver schil van één roos in het voordeel van Lindhout. Die mocht dan ook de beker in ontvangst nemen. Bij de jeugd was Arjan van der Slikke win naar. Verder was er (ook voor de leden van Poortvliet) een extra attractiebaan die werd gewonnen door Bram Lindhout. Marius Schot uit Poortvliet werd tweede en zijn plaatsgenoot Rinus van Oudenaarde werd derde. Bij de jeugd won Ben nie Vogel. Maandag heeft de gemeenteraad het bezwaarschrift ongegrond ver klaard, waarin het bestuur reageerde op afwijzing van het verzoek om een financiële bijdrage voor de bouw van een accommodatie. Alleen D66 was het met het ongegrond verkla ren niet eens. "De raad heeft zelf een nieuwe situatie geschapen door alle collegevoorstellen te verwerpen", zei J. van den Donker. Maar alle andere fracties vonden dat ze niet anders konden uit het oogpunt van een eenduidig beleid. CDA'er J. de Jager verweet D66 zelfs 'zwalkend beleid'. De jeugdbrandweer hield zaterdag vriendschappelijke wedstrijden voor junioren en aspiranten uit de regio westelijk Noord-Brabant. Deze wedstrijden vormden de laatste voorbereiding op de selectiewed strijden die in april gehouden wor den. De ploegen konden wennen aan de spanningen en aan het feit dat ze constant door een jury gevolgd wor den. De junioren kregen voor het eerst te maken met de nieuwe wed- strijdbaan zoals die dit jaar landelijk gebruikt gaat worden. Deze bestaat uit een hindemisbaan met vier obstakels, het aflegsysteem en het blussen van de bekende geveltjes. Behalve uit Sint-Philipsland, deden er ploegen uit Roosendaal (twee), Dinteloord en Huijbergen mee. Onder het toeziend oog van vele toe schouwers (waaronder burgemees ter H.A. van der Munnik en brand weercommandant L.T. Steenpoorte) streden ze om de eerste plaats. De aspiranten moesten een brand bij schildersbedrijf Geluk bestrijden. Behalve de melding van brand bij het bedrijf was er bij de alarmcentra le weinig bekend. Bij aankomst moesten ze dan ook eerst een gron dige verkenning uitvoeren waarbij in het magazijn vuur werd ontdekt. Wie goed verkende, zag daar ook een gasfles staan die weliswaar niet Uit op Tholen presenteert vrijdag 4 april in de Vossenkuil te Oud-Vos- semeer het toneelstuk 'De Minnaar uit Noord-China'. Het stuk wordt opgevoerd door de groep 'Courage'. Het stuk is gebaseerd op de gelijkna mige autobiografische roman van Marguerite Duras uit 1984. De schrijfster kreeg hiervoor de Prix Concourt. De roman handelt over de eerste liefde die Duras als vijftienja rige in het door de Fransen gekolo niseerde Vietnam beleefde met een twaalf jaar oudere en zeer rijke Chi nees. De bezetting van het toneel stuk is niet groot. Kathenka Wou denberg en Har Smeets spelen de rollen van Duras en haar minnaar. De muziek werd geschreven door Boudewijn Tarenskeen en wordt uit gevoerd door Floor van Zutphen en Hendrik Jan Houtsma. De regie is in handen van Margrith Vrenegoor. 'De Minnaar uit Noord-China' leidt het publiek weg van het pluche en verguldsel van de schouwburg naar de achterkant van het toneel. Dat symboliseert de samenleving in het gekoloniseerde Vietnam. Een samenleving met chique clubs die alleen voor blanken toegankelijk waren en waar de etiquette en de strikte omgangsvormen de verdor venheid moesten verhullen. Een omgeving "met vooroordelen waar gemengde relaties streng verboden waren. Daar vinden een blank meis je van vijftien jaar en een uitzonder lijk rijke Chinees elkaar. Zij beleven hun liefde tegen alle vooroordelen in. De uitvoering begint vrijdag om kwart over acht. Miranda Pleune en Mieke van Dijke tonen de nieuwe voorjaarsmode in Havenzicht. Het was woensdagavond volop zomer in Havenzicht te Sint- Annaland, waar modehuis PLeu- ne en Young Style de voorjaars- en zomermode presenteerden. Mode voor het hele gezin, getoond door maar liefst 25 mannequins en dressmen. Het modebeeld voor deze zomer is zeer gevarieerd; niet alleen wat vorm betreft, maar ook ten aan zien van de kleur. Het kiwigroen springt in het oog en nieuw is het ijsblauw en zacht geel-groene tin ten. De rokken zijn glad en gerend (schuin lopend), zowel lang als kort. De pantalons zijn over het algemeen van stretchstof en aan sluitend, zeer comfortabel in het dragen. De shirts mogen weer wat ruimer dan vorig jaar. Het was een opvallend jeugdige modepresentatie, met merken als Esprit, Dito Dito, Cracker, Dutch en Claire. Maar ook de wat gekle de mode voor de grotere maten kwam voldoende aanbod. Met eenvoudige belijning, soepele stof fen en vooral combinaties effen met strepen en ruiten. In dit genre voeren de merken My Choise en H.B. Elitair en Habella de boventoon bij modehuis Pleu ne. Ook deze kledinglijn is zeer gevarieerd, zeker als het om de kleur gaat: marine blauw, geel en ook kakikleuren. De meisjes flaneerden in lieve jurkjes, eenvoudig van belijning, maar van stoffen met opvallende dessins, in oranje, rood, aqua blauw en kiwigroen. Ook voor de meisjes veel combi naties van blouse met broekje en bijpassende jas. Voor de jongens o.a. een stoere kakicollectie. Mer ken voor de kinderen zijn Get Smart, Bleu Seven, Tout Sweet en Iniminimaninimo. Voor zowel jongens als meisjes waren er leuke bijpassende jacks. De jonge heren oogstten veel suc ces bij het overwegend vrouwelijk plubliek. Met verve showden zij de heren mode voor zowel de jonge als de wat oudere heer, maar allemaal sportief. Herenmerken van Wrangier, Cracker, Esprit hem den van Ledub. Verder waren er vlotte sweaters in de combinatie bauw-geel en bermuda's. De modeshow werd bijgewoond door 160 belangstellénden. René Lisseveld won zaterdag de openingswedstrijd van het seizoen bij hengelsportvereniging De Knor haan. Er waren 27 deelnemers waar onder zes jeugdleden. In totaal werd er 9,36 meter vis op de kant gehaald. Acht vissers bleven zonder vangst. René Lisseveld nam 108,6 centime ter vis voor zijn rekening en daar mee won hij de wedstrijd. Karlos Schot werd winnaar bij de jeugd met een bot van 34 centimeter. Rien Konings ving de grootste platvis (een bot van 41 cm). De uitslag van de wedstrijd \éas: 1 René Lisseveld 100 p; 2 Theo de Bruin 99 p; 3 Rien Konings 98 p; 4 Henk Bolleboom 97 p; 5 Rinus Lisseveld 96 p; 6 Jacco Hage 95 p; 7 Rien Voshol 94 p; 8 Cor Bolier 93 p; 9 Piet de Jong 92 p; 10 Wim Quist 91 p; 11 Peter v.d. Sterren 90 p; 12 Kees Dekker 89 p; 13 Karlos Schot 88 p; 14 Johan de Groen 87 p; 15 Kees Bolier 86 p; 16 Frans van Moorsel 85 p; 17 Jan v.d. Bok 84 p; 18 Wilco Hage 83 p; 19 J. Buuron 82 p. De overige deelnemers kregen 72 punten. De volgende wedstrijd van De Knorhaan wordt op 5 april gehouden bij De Rooij te Stavenisse om half twee. G. de Jonge heeft de jaarlijkse paas- eierenwedstrijd van biljartvereni ging Tolrust gewonnen. De Jonge behaalde in de wedstrijd met Belgi sche telling 17,2 punten, mevr. I. de Jonge behaalde de meeste poedels (19), W. Bijl maakte met 31 caram boles de hoogste serie en het beste gemiddelde van 3,5 kwam op naam van J. Niemantsverdriet. De uitslag van de wedstrijd is: 1 G. de Jonge 17,2 p; 2 J. Niemantsverdriet 15,9 p; 3 R. Lisseveld 13,75 p; 4 C. Bal 12,67 p; 5 W. Bijl 11,35 p; 6 A. Demming 9,52 p; 7 M. Uijl 9,5 p; 8 A. Schot 6,67 p; 9 K. Nagelkerke 6,28 p; 10 A. Burgers 5,81 p; 11 L. Bijl 4,29 p; 12 mevr. T. Demming 2,86 p; 13 mevr. I. de Jonge 0,83 p. 11.WI I JJJMPfl» - C Schrijfster Yvonne Keuls hier op de kaft van haar boek 'Mijnheer Fris en andere mannen') las dinsdagavond in Meulvliet voor uit eigen werk. r gedurende vijftien jaar bracht aan haar 'pupillen', jonge drugsverslaaf den die zij in Den Haag opving, en die later opgenomen werden. Zo bezocht ze ook regelmatig de Vier sprong in Halsteren. "Bij al die bezoeken had ik het gevoel: het ram melt hier als de pieten. Overal is een ontstellend gebrek aan privacy. Veel mensen worden in een kamer onder gebracht. Hier moet iemand eens een keer over schrijven. Maar ik dacht daarbij nooit aan mezelf omdat ik geen medische achter grond had, zoals de geneesheren." Achteraf is ze blij dat ze die achter grond niet heeft. Zo kon zij onbe vangen observeren terwijl ze gewoon meewerkte op de verschil lende afdelingen met koken, thera pie, vervoer, wassen. En zonder bandrecorder, pen of blocnote. "Dat was de enige manier waarop men mij volkomen accepteerde. En ik sloeg alles op in mijn hoofd dat als een computer werkt." In een jaar schreef ze het boek waar in alle indrukken die zij uit andere inrichtingen had opgedaan ver mengd werden met de ervaringen die ze in Bloemendaal had opge daan. "Niemand, herkent zich in het boek. De inrichting is een decor. De mensen zijn opnieuw geschapen." En de verschillende paviljoens heeft ze naar de wijken in Den Haag Maar het bleef bij luisteren. Ook na de pauze toen ze aan de zaal vroeg of er vragen waren. Nee, geen vra gen. Dan maar weer lezen. En dat deed Keuls met verve. Uit verschil lende bundels en met verschillende tongval. Soms over schrijndende zaken, maar vaak met veel humor. Het publiek bestond voornamelijk uit vrouwen van middelbare leeftijd en ouder. Veel leeskringen van de bond van plattelandsvrouwen be zochten de avond. Ook een groep van zestien Kapellenaren die bij het REC de cursus Nederlands voor ouderen volgen waren naar Tholen gekomen. Hoewel de 66-jarige Keuls ook populair is onder scholie ren (In de top 40 van de meest gele zen boeken bezet Het verrotte leven van Floortje Bloem de tiende plaats en op de lijst van de meeste gewaar deerde zelfs een zesde, voorafge gaan door De moeder van David S.) ontbrak deze categorie nagenoeg. Keuls besteedde veel aandacht aan haar laatste boek Meneer en mevrouw zijn gek, over mensen in psychiatrische inrichtingen. Veer tien maanden werkte ze daarvoor in Bloemendaal, de op een na grootste inrichting in Nederland. Op uitnodi ging van de directeur die haar carte blanche gaf om te schrijven wat ze wilde. Keuls kende de inrichtingen al door haar bezoekjes die ze er genoemd. "Maar dat is me niet in dank afgenomen." Keuls las passages uit het boek waarin de hoofdpersoon Ida Been wordt gekarakteriseerd. Een stand vastige persoon in. een rolstoel die opgenomen is na vele therapieën om van de alcohol af te komen en altijd geweigerd heeft een eigen bijdrage af te staan aan de AWBZ (de alge mene wet bijzondere ziektekosten). In de pauze signeerde de schrijfster. Het boek verkocht vlot, evenals Keulsiefjes waarvan na de pauze nog één exemplaar over was Keulse las er uit voor. "Om te laten zien dat ik ook op een andere manier kan schrijven." Observaties van alle daagse dingen in de straat, schijn baar gewone ontmoetingen met mensen die hun hond uitlaten. Maar ook over haar Indische tantes, die na de oorlog in Nederland terechtkwa men en 'als displaced persons' hun taal en gewoonten uit de oud kolonie meebrachten en die op Keuls grote indruk maakte. Ze las voor in de taal van haar tantes als een echt 'auditief schrijver, in pakkende taal. "Ik sla de klanken op als een papagaai en kan ze altijd reproduceren." ja, waar moet ik dan beginnen? Houd ik mij te angstvallig vast aan 'oude denkbeelden', aan verworven heden die me door de jaren heen zijn bijgebracht?" Als ik goed lees denk ik: "Alles wankelt". Maar aan die gedachte wil en mag ik mij niet overgeven. Het lijkt wel of de bijbel tot een anti quiteit is verheven. Is men (de wetenschap) bezig geloofswaarhe den teniet te doen zoals we ook planten- en diersoorten teniet gedaan hebben? De bijbel is en blijft toch mijn richtsnoer met daarin vele rijke beloften waar ik me aan vast wil houden. Ook na deze boeken week waarin vele 'goden' met een kleine 'g' een grote rol hebben gespeeld, maar waarin ik 'God' met een grote 'G' niet kon ontdekken. Voor mezelf geldt wat Paulus schrijft: "Houdt wat ge hebt, opdat niemand uw kroon neme." Mevr. P.J. Gaakeer Delilaplein 6 Amersfoort. De boekenweek 1997 met als thema 'Mijn god' is verleden tijd. 'God' is gelukkig tegenwoordige tijd! Sta pels boeken over religie, of wat daarvoor door moet gaan, lagen of liggen nog steeds in de boekwinkels. Er werd hevig nagedacht en gedis cussieerd over vragen van leven en dood en daarmee de vraag naar de 'zin' van ons leven. Het was duide lijk dat velen op zoek zijn naar zekerheden; ik ook! Kranten stonden bol van commenta ren op bijvoorbeeld 'Brieven aan god' en 'Brieven van god'. Hoe is het mogelijk? Bij het lezen van al die commentaren - in voor mij dikwijls onverstaanbare woorden - dacht ik: "Moet ik opnieuw beginnen? En zo

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13