B. en w. wijzen voorbeeldfunctie bestedingen af 'Met premies en mooie woorden kom je er als gemeente niet meer' drinken na het poten Pleidooi spreiding plattelandstoerisme W.T. van Gelder wil toeristenpolitie hebben Professor Flip de Kam geeft les economie in Meulvliet Vlaggen op Tholen kopen Donderdag 20 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 9 Gemeente koopt niet bij voorkeur op Tholen De gemeente wil niet tot elke prijs een voorbeeldfunctie vervullen ten aanzien van bestedingen bij het Thoolse bedrijfsleven. B. en w. zeggen dat in antwoord op schrif telijke vragen van de AO V-fractie over de wijziging van de gemeentelijke informatierubriek Tholenderwijs. Zilveren speld Rabo-jubilarissen Financiële gevolgen Persponlijke vrijheid Tholen zal automatisch gaan profiteren van de groei van de Nederlandse economie. Het gemeentebestuur kan ondertussen wat doen om de pluspunten voor onderne mers in haar eigen gebied te versterken. Maar de gemeente moet niet proberen elk willekeurig bedrijf over te halen zich op Tholen te vestigen. Dat gaat ten koste van de rust en de ruimte. En goed luisteren naar de eigen ondernemers is van belang om te vernemen wat hun plannen zijn. Kwakkelen Varkensboeren Niet alleen langs Thoolse zuidkust J.J.P.A. Boulogne en W.J. Mosselman vinden dat het plattelandstoerisme over heel Tholen gespreid moet wor den en niet beperkt moet blijven tot de zuidkust van het voormalige eiland. Ze zeiden dat maandag in de commis sie bedrijfsleven, waar het ontwerp-streekplan ter sprake kwam. De mens Glastuinbouw Andere bemiddeling Tholenaren met een uitkering Zeeland is 's zomers onderbemand Commissaris van de koningin W.T. van Gelder heeft een beroep gedaan op de politiek, de politie en de toeristische industrie om een 'toeristische politie voor Zeeland' in het leven te roepen. Van Gelder zei dat maandag in Sas van Gent in zijn welkomstwoord aan politieofficieren uit Vlaanderen. Voetbal Het college wijst ook bestedingen binnen de gemeentegrenzen af ter bevordering van de eigen waarde van de gemeente Tholen, zoals het AOV had gevraagd. Evenmin willen b. en w. informatie verschaffen over de in 1996 toegekende opdrachten aan bedrijven buiten de gemeente. "Wegens de tijd en dus kosten die dit zou vergen, zij wij - nut en offer afwegend - niet bereid het gevraag de overzicht samen te stellen." Het college deelt niet de mening van het Algemeen Ouderen Verbond, dat zonder fiat van de raad, de wijzi ging een essentiële aangelegenheid als de gemeentelijke informatier ubriek Tholenderwijs niet had mogen gebeuren. De gemeentebe groting 1997 is goedgekeurd en bin nen het budget machtigt de raad dan b. en w. om uitgaven te doen, stelt het college. "Het is een zaak van uit voering, dus van ons college, welke bedrijven ingeschakeld worden." B. en w. erkennen wel, dat ze volgens de gemeentewet verantwoording aan de raad moeten afleggen over het gevoerde beleid. De stelling van het AOV, dat het college niet zonder fiat van de raad de overstap met W.J. Bazen en J.J. Ketting uit St. Annaland hebben de zilveren orga- nisatiespeld ontvangen wegens hun 25-jarig dienstverband bij de Rabo bank. Voorzitter J. de Boer speldde de versierselen op tijdens een bij eenkomst met bestuurders en perso neelsleden in de Wellevaete, vooraf gaande aan de openbare receptie. De jubilea waren eigenlijk vorig jaar al, maar door ziekte moest de gezamen lijke receptie worden uitgesteld tot maart 1997. Voorzitter De Boer schetste de veranderingen in de bankwereld gedurende een kwart eeuw en stippelde ook lijnen uit voor de toekomst. Bazen is adviseur voor (landbouw)bedrijven, Ketting voor particulieren en dan met name gespecialiseerd in reizen. Directeur A. Slieker bood de eerste een hakselaar aan, de tweede een tuinset. Namens het personeel vul den de dames J. van Oosterhout en J. van Ast dat aan met voor Bazen een hobbykist en voor Ketting een ander deel van de tuinset. Tholenderwijs had mogen maken, deelt het college niet. De AOV-fractie had verder gevraagd naar de financiële gevol gen van de gemeentelijke informa- tiebriek in de Eendrachtbode of de Thoolse Bode en de kwalitatieve vergelijking tussen het nieuwsblad en het huis-aan-huis blad. Aan die kwalitatieve vergelijking wordt in het antwoord voorbij gegaan, maar het verschil in geld is volgens het college 35.000 gulden gedurende drie jaar. Daarbij wordt niet ver meld, dat bijna de helft door de kleurprijs wordt veroorzaakt. Ver der wordt het verschil verkleind door 3000 gulden eenmalige kosten, zoals het ontwerpen van een nieuw logo en het verspreiden van een huis-aan-huis folder. B. en w. noe men voorts als 'bijkomend voordeel' het vervallen van de informatier ubriek Tholenderwijs Kort, waarbij de informatie over de chemocar, wijziging van de vuilnisophaal dienst, e.d. uit de Eendrachtbode in de Thoolse Bode werd herhaald. Die doublure zou gedurende drie jaar 20 mille gevergd hebben. Het AOV had gevraagd of b. en w. tevoren onderzoek naar de wens van de burgers hadden gedaan, maar het college noemt dat onnodig. "Ver spreiding van gemeentelijk nieuws via een huis-aan-huis-blad is niet nieuw en wordt - als instrument van voorlichting - in diverse gemeenten toegepast." HefAOV had b. en w. ook bekriti seerd omdat met plaatsing van gemeentelijke informatie in een huis-aan-huis-blad 'een grove inbreuk op de persoonlijke vrijhe den van iedere burger' wordt gepleegd ten aanzien van het niet ontvangen van ongevraagd druk werk. Het college wijst die kritiek af. "Elke burger staat het vrij om te kiezen voor het al dan niet ontvan gen van ongeadresseerd drukwerk of huis-aan-huis bladen." De Thoolse gemeenteraad behandelt maandagavond een begrotingswijzi ging in verband met Tholenderwijs. Het geraamde bedrag van 67.000 gulden kan worden verlaagd tot 44.500 gulden; de vrijkomende 22.500 gulden wil het college toe voegen aan de post onvoorziene uit gaven. Flip de Kam in gesprek met Van der Harst rechtsen projectontwikkelaar L. Rigtering tijdens de pauze op de ondernemersavond in Meul- vliet. Dit zijn enkele aanbevelingen die prof. dr. C. de Kam donderdagavond deed aan ongeveer 200 belangstel lenden in Meulvliet te Tholen op de ondernemersavond van de gemeente Tholen, de Rabobank en het overleg orgaan industrie (O.O.I). De hoogle raar economie van de publieke sec tor aan de rijksuniversiteit in Gro- ningen sprak over de macht van het getal in het licht van 'de vooruitzich ten voor Tholen in een snel verande rend sociaal-economische omge ving'. Vooral naar dat laatste waren velen nieuwsgierig maar De Kam ging nauwelijks in op deze voor ondernemers en gemeentebestuur zo interessante kwestie. De Kam gaf een lesje economie, rustig docerend over de overheids uitgaven en de staatsschuld, verant woord geïllustreerd met cijfers en getallen. De Kam bracht het genuan ceerd en belichtte de zaak van twee kanten maar zonder echt vuurwerk. Een discussie bleef uit. Na de pauze probeerde J.L. van Gorsel De Kam wat uit de tent te lokken over de toe komstige economische ontwikke ling van Tholen. Van Gorsel was benieuwd naar de bedreigingen en de kansen voor dit gebied nu er in andere delen van het land proble men zijn, zoals in Oost-Brabant met de varkensmesterijen en in de rand stad met de glastuinbouw. Beide sectoren zoeken naar andere gebie den. De Kam dekte zich in door te stellen dat hij Zeeland alleen uit de econo mische rapporten kent. Vooralsnog zullen kantoorcomplexen en indus trieterreinen in het westen worden aangelegd, zo zei hij. "Gebieden die niet langs de centrale assen liggen, hebben een probleem. Vele bedrij ven zijn gericht op het oosten en het zuiden. Het bedrijfsleven gaat langs die wegen zitten. Met premies en mooie woorden kom je er als ge meentebestuur niet mee. Als de eco nomische groei van drie procent aanhoudt, dan zaaien de problemen uit de randstad zich uit naar de over- loopgebieden. Over tien jaar zal het beter zijn om, wat het beslag op de ruimte betreft, verder van die ver- voersassen te gaan zitten." De pluspunten die nu in het gebied aanwezig zijn, moeten volgens De Kam worden versterkt. Gebeurt dat, dan zal dat 'straks automatisch suc ces krijgen.' De Kam vindt dat gemeentebesturen best mogen pro beren bedrijven te werven maar alleen als het voor de onderneming ff J* ri'Üfvrt ïin rtei wem zn eropue Poortvliet. In de luwte van de tractor waarmee het plastic is uitgerold over de aardappelbedden aan de Snabbeweg hebben (vlnr) D. Quist, M. van der Slikke, J. van der Slikke, K.M. Deurioo en M. Dekker zich verzameld voor een beker koffie met een koekje. Het is nu aan de poters. Tijd voor koffie op het land van maatschap J.J. en PA. van der Slikke in zelf ook voldoende perspectief biedt (gedwongen verhuizingen zoals de PTT van Den Haag naar Groningen en het aanleggen van de Eemshaven omdat het Noorden 'Rijnmond wilde spelen' zijn uit den boze). De hoog leraar zei ook terughoudend te staan tegenover het verstrekken van pre mies en andere subsidies aan de nieuwkomers. "Dat blijft toch kwak kelen. De overheid zou zich wat terughoudend op moeten stellen: leg de ondernemer niet in de watten, maar maak het hem ook niet moei lijk." Volgens De Kam zijn er gemeente besturen die te weinig luisteren naar hun eigen ondernemers. De hoogle raar betoogde dat dit luisteren naar de wensen uit eigen kring juist heel belangrijk is. "Dan hoor je nog eens wat hun plannen zijn; of ze willen uitbreiden, of ze misschien uit het gebied willen vertrekken, zodat je daar op in kan spelen." De algemene economische groei stemt De Kam echter optimistisch voor de kansen op Tholen: "Als de vloed opkomt, gaan alle schepen drijven." De ruimte voor bedrijven in Zeeland is er volgens de hoogleraar voldoen de. "We hopen dat meer mensen in de randstad dat zouden ontdekken. Er is hier ruimte om de druk in de randstad te verlichten." Sommigen hebben die ruimte al ontdekt, zoals de varkensboeren. "De agrarische ondernemers zijn de meest onderne mende groep. Waar de boeren voor gaan, zal de industrie volgen." En dat zal zeker gebeuren omdat er in de randstad 'een volkomen onleefba re situatie' zal ontstaan. "Het westen zal binnen tien jaar dichtslibben. En dat komt vooral door het woon werkverkeer. De rust en de ruimte op Tholen wordt steeds belangrij ker. Daarom moet het gemeentebe stuur kritisch kijken naar bedrijven die zich hier willen vestigen." Het belang van die rust en ruimte werd ook door directeur G.J. Harm- sen van de Rabobank Tholen bena drukt. Uit cijfers blijkt dat Tholen vooral een functie als woongebied heeft. "Hier wonen 153 inwoners per vierkante kilometer, in de regio (Reimerswaal, Bergen op Zoom, Schouwen Duiveland) is dat 540 per vierkante meter, in heel Nederland 961." Harmsen had ook gekeken naar de 'werkgelegenheidsfunctie' van het gebied. Daaruit blijkt dat dit een stuk minder is dan in de regio: 52 op de 100 personen uit de beroepsbe volking werkt, terwijl dat er in de regio 78 zijn. Het wonen op Tholen is aantrekkelijk, stelde de directeur die erop wees dat het hypotheekbe drag per woning op Tholen veel lager ligt dan in de regio: 116.000 gulden tegen 134.000 gulden. "Voor ondernemers is hier rust en ruimte genoeg, ook voor uw medewerkers is het goed toeven. Het woongenot is groot wat betreft veiligheid. We hebben de laagste criminaliteit in de regio die we onderzocht hebben." Harmsen bood De Kam een klein beeldje van spelende kinderen aan. Met de aankoop was ook een maat schappelijk doel gediend: Terres des Hommes. "Ondanks de cijfers staat de mens centraal. Mensen reik elkaar de hand zodat we voor een leefbaar Tholen kunnen zorgen. Het persoonlijk contact is daarbij heel belangrijk. Laten we daarop toosten," zo sloot Harmsen de avond af die voorgezeten werd door burgemeester H.A. van der Munnik. Milieustraat. In Kruiningen is een regionale milieustraat gerealiseerd van het openbaar lichaam afval- stoffenverwijdering midden- en noord-Zeeland. De milieustraat is gecombineerd met de nieuwe cen trale werkplaats van de gemeente Reimerswaal. Volgens het streekplan kunnen vor men van plattelandstoerisme het best ontwikkeld worden in bepaalde ontwikkelingszones. Voor Tholen is op de streekplankaart het deel ten zuiden van de provinciale weg aan gegeven, van Gorishoek tot het Schelde-Rijnkanaal. H. Zwikker vond dat in ieder geval ook de Muijepolder daaraan toegevoegd zou moeten worden, gezien de plan nen voor een kinderboerderij en bosaanplant in dat gebied. Boulogne en Mosselman ging dat niet ver genoeg. Zij willen dat ook Stavenis- se en Sint-Annaland, waar recreatie ve ontwikkelingen gaande zijn, voor plattelandstoerisme in aanmerking komen. Waar het gaat om plattelandsver nieuwing, zou meer dan alleen toe risme aan bod moeten komen, vond Boulogne. Volgens wethouder J. Versluys is dat ook het geval, want ook landbouw en natuur zijn daarbij betrokken. "Maar ik mis hier 'de mens' in", hield de vakbondsverte genwoordiger aan. Hij vroeg aan dacht voor flexibeler vormen van openbaar vervoer in het kader van de leefbaarheid. Zwikker vond dat het streekplan de recreatieondernemers te weinig ruimte biedt voor kwaliteitsverbete ring. Volgens hem is daarvoor mini maal 30% uitbreiding van het areaal nodig, terwijl de provincie niet ver der wil gaan dan 20%. "De misluk king zit daardoor al in het streekplan ingebakken. Ik pleit voor ruime uit breidingsmogelijkheden voor bestaande recreatieterreinen om de wensen van de klant te kunnen honoreren." Die uitbreiding is niet nodig om meer staanplaatsen te realiseren, aldus Zwikker. Die zijn er in Zeeland volgens hem al genoeg en daarom ook vreest hij het ver schijnsel landschapscamping. Daar bij gaat het om een experiment waarbij boeren een deel van hun grond uit produktie nemen. Het grootste deel daarvan moet een natuurfunctie krijgen, de rest is bedoeld voor staanplaatsen voor kampeerders. Ten aanzien van de glastuinbouw noemde L. de Oude de toegestane uitbreiding voor Tholen 'erg weinig'. Er is momenteel zo'n 17 hectare en daar mag netto 20 hectare bijkomen. Volgens De Oude vergt een levens vatbaar bedrijf minstens vier hecta re. "Mijn informatie is dat wordt uit gegaan van één hectare per ven noot", zei Versluys. Maar De Oude zei dat in het Westland bedrijven weg moeten en die zoeken elders oppervlakten van vier tot zes hecta re. Inwoners die een uitkering krijgen, willen b. en w. van Tholen op een andere manier gaan bemiddelen bij het zoeken naar werk. Het inhuren van de diensten van SKOA wordt dit jaar afgebouwd, waardoor de uitga ven zullen dalen van 62.500 tot 37.500 gulden. De gemeente gaat de bemiddeling zelf doen en daarnaast worden zes zogenaamde project plannen gekocht van het arbeidsbu reau. Onder gezamenlijke verant woordelijkheid willen b. en w. het project SWI Tholen 1997 uitvoeren. Dat vergt 63 mille waarvan 34.650 gulden wordt gedekt door besparin gen op de uitkeringen en 28.350 gul den aan subsidie binnen zal komen. De Belgische agenten komen een kijkje nemen bij hun Zeeuwse colle ga's. Van Gelder haalde op dat het inwonertal van Zeeland (ruim 360.000) in de zomermaanden ver dubbelt en in sommige gebieden zelfs verviervoudigt (dagtoeristen meegerekend). "Met de verdeling van de politie is in Nederland met dergelijke tijdelijke volksverhuizin gen geen rekening gehouden. Met veel pijn en moeite krijgen we in Zeeland uit de rest van Nederland wat bijstand (enkele tientallen poli tiemensen)", meldde Van Gelder. "Het gaat dan dus om een minimale voorziening. Zuidelijke landen zijn soms veel beter voorbereid op der gelijke toeristische invasies." De commissaris droeg als voorbeeld de Canarische Eilanden aan waar vorige zomer zo'n 1900 extra agen ten werden ingezet om de veiligheid van de toeristen te waarborgen. Zo'n 'toeristenpolitie' noemde Van Gel der een 'belangrijke verbetering van de kwaliteit van het toeristisch pro duct'. De commissaris ging echter nog verder. Hij zou willen dat de toeris ten op vakantie werden begeleid door politie uit hun eigen land. Dat zou betekenen dat er in Zeeland 's zomers een aantal Duitse, Belgi sche en Engelse agenten zouden moeten werken. Omgekeerd zouden dan overigens ook Nederlandse dienders naar bijvoorbeeld Frankrijk en Spanje moeten afreizen. "Op zich is dat niet zo'n vreemd verschijnsel, want bij internationale voetbalwed strijden gaat de politie immers ook al mee'met de supporters", aldus Van Gelder. Volgens Van Gelder werkt het 'dem pend' als een ordeverstoorder of overtreder door een landgenoot te Uijtdewilligen geridderd. Aanne mer P. Uijtdewilligen van het gelijk namige bouwbedrijf te Nieuw-Vos- semeer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Vosse- meerder, die tegenwoordig in Hal steren woont, kreeg de onderschei ding wegens zijn verdiensten voor het bedrijf waar hij sinds 1949 werk te en waarvan hij twee jaar geleden terugtrad als directeur. Verder was hij bestuurlijk actief in de aanne mers- en bouwwereld, ondermeer bij de praktijkopleiding bouwbedrijf West-Brabant. Ook maakte Uijtde willigen zich verdienstelijk als bestuurslid en voorzitter van voet balclub NVS en als prins carnaval van de buurtschap Notendaal. woord wordt gestaan. In Zeeuws- Vlaanderen zag Van Gelder ook mogelijkheden voor uitwisseling omdat hier uitgaande jeugd voor een soortgelijke situatie zorgt. "Weder zijdse uitwisseling zou ook hier wel licht 'dempend' kunnen werken", zei de commissaris van de koningin. "De harde criminaliteit werkt al sinds oudsher grensoverschrijdend. Dat staat als een paal boven water. Een adequaat antwoord van de poli tie kan dan ook alleen grensover schrijdend zijn." Van Gelder zag een Euregionaal politiebureau dat ondersteuning geeft bij de samen werking als een volgende logische stap. Volgens W.J. Mosselman van de middenstandsfederatie hadden ook Thoolse ondernemers de vlaggen kunnen leveren die de gemeente nu van een Zierikzees bedrijf betrekt. De vlaggen - met het logo 'Tholen daar kun je niet omheen' - worden cadeau gedaan aan bedrijven die zich in Tholen vestigen. "Er zijn diverse Thoolse bedrijven die derge lijke vlaggen in hun programma hebben. Ze hadden het op prijs gesteld om ook een offerte te mogen uitbrengen", aldus Mosselman. Wet houder J. Versluys zei dat de Zierik- zeese ondernemer de vlag voor eigen rekening had ontworpen en er vervolgens op eigen initiatief mee naar het gemeentebestuur was geko men. "Ik weet daarom niet of ande ren dit product inderdaad kunnen leveren." Een soortgelijke vraag of presentatie door een Thools bedrijf kreeg het gemeentebestuur in ieder geval nooit. "Meer in het algemeen zou ik willen zeggen dat de gemeen te moet proberen op het eigen erf zaken te doen", vulde C.G. Visser aan. De wethouder antwoordde dat Thoolse bedrijven een gelijkwaardi ge offerte moeten kunnen uitbren gen. Het had Mosselman ook gestoord dat middenstanders moeten wijken voor plannen van de gemeente. Tankstation Eskes in Tholen voor een rotonde en schilder Hage in Sint-Maartensdijk voor de uitbrei ding van het gemeentehuis. "Had dat niet anders gekund? Door bijvoor beeld de afdeling bouwzaken onder te brengen op de nieuwe gemeente werkplaats los je het mogelijk op. En ook het parkeerprobleem." Ver sluys zei dat de diverse mogelijkhe den goed bekeken zijn. "Je zoekt net als in het bedrijfsleven de beste oplossing."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9