Aanvulling op stam reeks Van der Stel Op ieder potje past een dekseltje Meestoof bakent haar collecties af Ardi keukens heeft eerlijke filosofie hoog in het vaandel Boete voor 95 chauffeurs door snelheid Uitbreiding gemeentehuis Sint-Annalands bedrijf stelt tevreden klanten voorop Yvonne Keuls in Meulvliet Donderdag 20 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Stommen van lexers Hoe kun je een artikel over dialect nu met computertaal beginnen. Dat is toch vragen om moeilijkheden? Of toch niet? Vergeet niet dat internet - want uit dit medium komt bovenstaande geheimtaal - de vorm van communiceren van de toekomst, of misschien wel van deze tijd, is. Inter net, kort uitgelegd, is een wereldwijd computernetwerk. Dat digitale netwerk bestaat uit ontelbare blokken. Digi taal is werken met enen en nullen. Als je bij wilt blijven, moet je dit medium wel beheersen. En internet blijkt, volgens mijn informatiebron, zelfs de aangewezen manier om relaties tot stand te doen komen. In grote ste den zijn er al internet-cafés waar je plaats kunt nemen achter §en computer en, onder het genot van een drankje, via het digitale netwerk naar een relatie kunt zoeken. Kermis Overrieje Rond de blok Zangkoor Uitbreiding in loop dit jaar gerealiseerd Het terrein tussen de zwarte schuur en de begraafplaats, achter de Bierensstraat in Sint-Annaland, ligt er nu nog maagdelijk bij. Hier en daar steken blanke paaltjes boven de grond uit. Voorboden van wat er staat te gebeuren: de bouw van een schuur als uitbreiding van het streekmu seum De Meestoof. Boerenwagen Fotografie Uitvoering van Tjechisch koor in Gereformeerde kerk van Tholen Ardi keukens in Sint-Annaland groeit snel. Zo snel zelfs, dat zeven jaar na de oprichting en net na de opening van de eigen showroom, de toonzaal alweer uitgebreid gaat worden. Eind van dit jaar moet die meer dan tweemaal zo groot geworden zijn. Ardi keukens is duidelijk een bedrijf met een heel eigen filosofie die voor het grootste deel gericht is op de klant. Service Geen korting Bij verhuizing Bij het samenstellen van de stamreeks van H.J. van der Stel, opgenomen in de Een- drachtbode van 16 januari 1997 is aangenomen dat de in Strijenham geboren Marinus in 1695 in Tholen is gedoopt. De heer J.J. van de Velde te Hoogerheide veronderstelt echter dat hij niet in Tholen is gedoopt maar in Poortvliet. Het doopboek van de Ned. Herv. kerk van die plaats begint pas in 1735, zodat dit niet meer is na te gaan. Uit andere bronnen leidt de heer Van de Velde af dat Hendrik Stellenaar de vader is. Dit is zeer aannemelijk. Met zijn gegevens gaat de stamreeks nog een generatie verder terug. De eerste vier genera ties zien er dan als volgt uit. 1. Jacob Janse Stellenaer geboren Tholen circa 1605. Hij huwde Sint-Maartensdijk 31 april 1633 Leuntje Theunis- se, geboren Sint-Maartensdijk. Getuige bij dit huwelijk was zijn broer Jan Jansen Stelle naar. 2. Jan Jacobsen Stellenaer gedoopt Sint-Maartensdijk 7 mei 1634. Hij huwde I, ondertrouw Sint- Maartensdijk 17 mei 1657, Magdalena Hendricksen (Steenhoven), gedoopt Sint- Maartensdijk 20 januari 1636, overleden voor 14 mei 1680. Zij was een dochter van Hen- drick Jansen en Neelken Leen- derts. Hij huwde II, Scherpe- nisse 12 juni 1680 (ondertrouw 14 mei) Jobje Cornelisse, weduwe van Samuel Jans (de) Casteker, wonende Westkerke. Uit het eerste huwelijk is gebo ren: 3. Hendrik Stellenaer gebo ren Westkerke circa 1660, schepen van Nieuw-Strijen 1691-1713 en 1725-1727, wees meester aldaar o.a. in 1709, begraven Poortvliet 27 januari 1727. Hij huwde I, ondertrouw Poort vliet 11 november 1682, Sijtje Marinusse Gerbeel, jonge dochter van Sint-Maartensdijk, overleden voor 25 september 1688. Hij huwde II, ondertrouw Poortvliet 25 september 1688, Janneke Marinusse Krijgsman, geboren Poortvliet, overleden voor 22 augustus 1707. Hij huwde III, Poortvliet 8 septem ber 1707 Caetje Antonisse Vat- tekan, weduwe van Geeraert van de Vijver, begraven Poort vliet juni 1722. Zij was een dochter van Anthony Jansse Vattekan en Jannetje Stoffels. Uit een boedelstaat, die is opgemaakt na het overlijden van Janneken Krijgsman, blijkt dat er toen nog vier kinderen De politie heeft gisteren op drie plaatsen de naleving van de maxi mum snelheid gecontrolëerd: op de Grindweg en de Ten Ankerweg in Tholen en op de Oesterdam. Op de Ten Ankerweg liepen de meeste automobilisten tegen de lamp. Daar mag 50 km worden gereden en van de 315 voertuigen die tussen 12.30 en 14.00 uur werden gecontroleerd, reden er 49 te hard. De hoogst geme ten snelheid was 80 km. Op de Grindweg, waar eveneens de maximum snelheid 50 km is, wer den van 10.15 tot 11.30 uur 420 voertuigen gecontroleerd, waarvan er 27 in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid was-73 km per uur. De radarwagen stond tenslotte giste ren tussen 14.05 en 15.30 uur op de Oesterdam, waar 100 km gereden mag worden. Van de 235 voertuigen die passeerden, reden er 19 te hard, vanwie er één de 133 km bereikte. in leven waren: Jan 16 jaar, Marinus 10 jaar, Hendrik 6 jaar en Cornelis 5 jaar (Raze 5873/15). Deze Marinus, die circa 1695 in Strijenham zal zijn geboren, is in 1721 gehuwd met Elisabeth Kerkoe- le, gedoopt Tholen 7 oktober 1696. Zij was de derde dochter die Willem Kerkoele en Philip- pyne Steps Elizabeth noem den. De beide anderen zullen jong zijn overleden. 4. Marinus van der Stel/Stellenaar geboren Strij enham, vermoedelijk gedoopt Poortvliet circa 1695, begraven Poortvliet 7 januari 1762. Hij huwde I Poortvliet 24 okto ber 1721 (ondertrouw Tholen en Poortvliet 24 september 1721) Elizabeth Kerkoele/Van Kercklenen/Kerkoen, geboren Tholen 7 oktober 1696, begra ven Poortvliet 15 maart 1748 (de vrouw van Marinus van der Stel). Zij was een dochter van Willem Kerkoele en Philip- pyne Steps. Hij huwde II Poort vliet 30 augustus 1752 (onder trouw Tholen 9 augustus 1752) Dingena Hicke, geboren Poort vliet circa 1730, begraven aldaar 13 april 1767 (de wedu we van Marinus van der Stel) (Raze 5695/218). Vermoedelijk was zij een dochter van Hector Cornelisse Hicke en Lena Frants. Marinus van der Stel en Dinge na Hicke lieten de volgende kinderen dopen te Poortvliet, 1. Hector, 2. Magdalena, 3. Cornelis en 4. Lena. Deze kin deren leefden nog in 1767 toen zij wees werden. Dit betekent dat Marinus uit twee huwelij ken twee zoons heeft gehad die Cornelis zijn gedoopt. J.P.B. Zuurdeeg. Ik zou wel eens willen weten, hoe de bejaarden erover denken die na de oorlog door hard werken en ieder dubbeltje omdraaien, ons land weer opbouwden, nu ze lezen dat het gemeentehuis in St. Maartensdijk verbouwd moet worden voor 5,5 miljoen gulden. En dat wordt zeker 6 miljoen gulden! Dezelfde bejaar den die steeds meer ieder dubbeltje moeten omdraaien voor de verhel- gingen van de gemeentelijke belas tingen. Hebben zij per ongeluk door 'zuunig' te zijn ook nog een eigen huisje, dan staat ze nog een fikse onroerende zaakbelasting te wach ten. Dan praat ik nog niet over geld voor cadeautjes voor de kleinkinde ren, het koekje bij de thee, eens een avondje uit en zeker niet over een weekje vakantie met een bus. Er wordt altijd maar gehoopt om een niet te koude en niet te lange winter gezien alle stookkosten. Zes miljoen gulden wordt zonder slag of stoot beschikbaar gesteld en er moet ook nog een hard werkende middenstander voor de uitbreiding van het gemeentehuis verdwijnen. De noodoplossing die hij zelf heeft voorgesteld, wordt van tafel geveegd. Vorig jaar werd het schoolzwem men te. duur, de bloembakken moes ten maar weg en de kosten van de bibliotheek werden te hoog voor mensen die alleen maar AOW heb ben. En voor de VVV is er weer geen geld. Ik vraag mij af, of er bij het gemeen tebestuur geen 'zuunige' Zeeuwen meer zijn, of knikken ze (zoal ze al jaren doen) weer maar ja. Waar zijn wij op Tholen mee bezig, vroeg ik me op een trieste zondagmiddag af. M.Th. van Putten, AO V-lid Patrijzenweg 27 Oud-Vossemeer. De vereniging, die vaak allerhande activiteiten organiseert, is van oudsher een plaats van ontmoeting voor jongeren. (\f hffn» //www vnrlznrinn n 1 of http: www. verkering, nl 't Is toch vrêêd ee. Je liefhaet 'r van uut a je zukke diengen dórt. Ons ebben toch oak verkerieng hekreehe. In ons waere toch hêên nullen at om de liefde hieng. Ons bin toch oak nie 'in ons êêntje hebleeve. In wat a tie blokken betreft, dae kan 'k strakjes oak nog 'n boekje over open doen. Maar ik wil in deze aflevering van Werèntug eens in d'n braejen brien- ge hoe dat vroeger ging als je verke ring kreeg. Ik doe dat eigenlijk een beetje op voorhand. Want deze zomer zal er in streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland een expositie te zien zijn met als thema 'En daje d'r nog lang getuge van mag weze'. Dit gaat over het huwelijk. Dus de verkering, mijn onderwerp, is eigenlijk de voorloper van de trouwerieje. Uit verhalen van ouderen, dus hröótfoaders in hröötmoeders, die dikwijls de respectabele huwelijks jubilea van goud en diamant bereik ten, begreep ik dat kennismaking onder andere tot stand kwam op de jaarlijkse kermis. Meestal het enige feest dat men had en waar men ook echt naar uitkeek. In Schèrrepenisse was rond de Piengstere drie daehen kèrremus. In vee jongers uut Smurdiek, ma oak uut Thole, hiengen dae nae toe om 'n meisje te zoeken. Dan liep je as mei- sen in d'n èrrem mit je vriendinnen, ma vö a je 't wist liep je neffen 'n jon gen. Die perbêêrden van oalles uut te duujen. In jie as meisje zeiden hêên pruume voor 'n mande vol, of je smispelde ma wat. Dien jongen die flêêmden in jie luusterden. In j'n arte docht je dan: ie praet as 'n ouwe broekekster, wat 'n oarehen draojer. In dan zurregden je, da je hauw bie je vriendinnen trug kwam. Ma soms wier je 't sêêns. In atte kèr remus dan verbie was, dan hieng je wè mêêr saemen op meroote. Jongens gingen dikwijls meisjes uit andere plaatsen of dorpen halen. Waarschijnlijk met in het achter hoofd: wat je ver haalt, is lekker! De meisjes uit Tholen - nu praat ik over zo'n 50 jaar geleden - hadden aftrek bij het Brabantse mannelijke geslacht, zoals van Dinteloord en Fijnaart (de Fiendert). Zij kwamen voor de protestantse meisjes, 't Is zeker waer, want mien voader ei mien moeder oak zo hevonde. In ie most 'r elke kêêr a tie kwam, 'n uure vó fietse. In dan saeves oak wêê trug. Hêên wonder a wieren a rap de trouwkaerten rondhestierd. Van Mina hoorde ik, dat ze bij de boer werkte en op die manier haar man leerde kennen. Ie kwam mee paerd in waehen op 't ostie. 't Was 'n pronte kaerel, ie werkten ard in ie at 'n êêl jaer werk. 'n Errebaajer a tat mêêsta nie, die hieng van december tot maerte in de steun, 'k At 'n vrie- kaertje vö de meziekuutvoerieng in ik docht: ik vraehe Piet. Ni èk in ja kan 'k kriehe. In nae dien uutvoe- rieng was 't krul an. 't Wier 'n hoei concert, 't ei vee jaeren heduurd! Deze winter was weer een ouder wetse. Er was veel schaatsplezier. En zoals vroeger ook gebeurde, was dat een goede gelegenheid voor de jongelui om samen lol te trappen en te klet sen. Eén ding was vroeger leuker. Want de jongens en meisjes van nu hebben andere schaatsgewoonten: hardrijden, hockey enzovoort. Buuten noe verheleeke kwaemen d'r vroeher nog a koppeltjes tot stand mit overriejen. Je kon mekoare op 'n fersoenlukke meniere vastpakke, hêên méns die a t'r wat van zei. Je kwam vroeger niet zomaar bij elkaar thuis. Want al liep een jongen 't vier uut z'n sloffen, as 'n nie uut eihe stand kwam, of uut eihe gloaf, hieng 't nie deur. In 't hebeurde wè dasse dan d'r leven lang allêênug bleeve. D'n êêste kêêr at 'n jongen bie z'n meisje over de vloer mocht komme, was dikkels op 'n oagdag. Hoe mijn eigen verkering tot stand kwam, kan ik hierbij ook uit de doe ken doen. 't Is immers ook al zo'n 35 jaar geleden. Ons ebben mekoare rond de blok lêêre kenne. De jon gers in meisjes van Thole adden de heweunte 's zaeterdagsaeves altiet 't eiheste rondje te loapen: de jongens hiengen mit 'n pae moats de Kerk- straete op, zo over d' Oagstraete, de Stoofstraete af, over de Mart, in zo wêê de Kerkstraete op. De meiden liepen aevereks. In zo kwam je mekoare op dien aevend êêl dikkels tehen. Nae 'n stuitje stong je saemen te keuvelen, ma ik was nog stik jong in ik most m'n eihe dan wêêre om tuus te kommen. Nie a je op je pooke kreeg, ma toch wè 'n ripperemande. In a je dan tènden aessem binnen kwam, zaehe ze tuus toch wè at 'r wat opdee, want je kaeken waeren as vier. Nae 'n stuitje hieng je sae men langs de diek kuiere, mitte hedachte da hêên méns je zag. Ma ons adden 'n bekende die was zo, d'r kon hêên veuhel z'n staert oplichte of ze was t'r bie. Ze haf je mit je ver- jaerdag dan 'n hebakstel mit d' opmerkieng: 't is nohha wit ee, mit joe in die jongen. Maar ik heb weieens het idee dat die ouderwetse verkeringen - ik praat nu echt voor mezelf - een goede basis voor een huwelijk waren. Je mocht namelijk niet zo snel bij elkaar thuis komen, dus je liep heel erg veel te wandelen samen. Ondertussen over vanalles kletsend en daardoor leerde je elkaar goed kennen. Je praeten rechtuur, dan zat je wêê us te kiskediejen, ma in elk heval was je mit je trouwen d'r mee op d' oagte waer a je 't sêêns over was. Dus 't akkernoajen was dan over. 't Bewijs is er, want al meer dan dertig jaar zijn we nu samen. Hoe de stelletjes zo'n tien jaar gele den verkering kregen? Dat gebeurde in de bar of de disco. Ik denk bijna dat het nog dikwijls zo gebeurt, als ik mijn omgeving bekijk, 'n Stelletje uut Stalland da 'k kenne, leerden mekoare oak in 't uuthaensleeven dae kenne. In bar l' Esperance. De bar stikvol elke zaeterdagaeved. Jongers uut Smurdiek, Staevenisse, Schèrrepenisse, allemae kwaeme ze nae 't toaverkot. Nie allêên om wat te drienken of te dansen, ma oak om 'n meisje op te doe. De jongers ston- gen langs de kant van de dansvloer, de meisjes dansten mit mekoare. Hin méns von tat gek. De meziek die a hedroaid wier deur de d.j. was raggae, van Toto, van Phil Collins. De bemiddelde leeftied la zo rond de vuuftien jaer. Eêst keek je 's stiekumtjes nae mekoare, dan wier d'r hevroohe of a je wou danse, dan of a je wat wou drienke. Mêêsta was dat in die tied 'n besje mit 7-up, in de jongers 'n hlaesje bier. Nae verloap van tied hieng je 's saemen nae buuten, je liep richting Bas, in wêê trug. At klikten, dan brocht die jongen je naer uus. In 'n slopje onderweg wier t'r 'n kusje hestoole. De onheluksveugels hiengen zonder meisje, ma dikkels nistug in mit 'n stik in d'r kraehe naer uus. Niet te onderschatten plaatsen van ontmoeting zijn van oudsher de school, de vereniging of bijvoor beeld een zangkoor. Veel van de mensen die gevraagd werden naar de manier waarop zij hun man of vtpuw ontmoet hadden, gaven deze plekken op. Vooral de jaarlijkse tochtjes sorteer den een goed effect! A m'n op reis hienge mit te bus, waeren m'n êêst nohha verleehe. Md trug zat je d nef fen mekoare. D'n oaren dag wier t'r dan hezeid da je op tat meisje ver liefd was. In 't behin zeiden je dan nog wè 's: Daer is nessomin wat van an! Mar je viel toch deur de mande. In mêêsta a je dae hêên spiet van. Dit verhaal is geen wetenschappe lijk onderzoek, net zomin als dit dia lect wetenschappelijk onderbouwd is. Maar zowel de liefde als het dia lect zijn zaken die veel met ons innerlijk te maken hebben. En het zijn, laten we wel zijn, beiden zaken waar we echt geen internet Voor nodig hebben om deze te kun nen uiten. Lezers die op deze rubriek willen reageren, zijn welkom. Ze kunnen bellen met de dialectgroep Tho len, 0166-602226. De komende weken zijn leden van de .dialect groep te beluisteren bij Omroep Zeeland, in het programma 'Zwe- mer' op vrijdagmorgen tussen tien en elf uur. Het dagelijks gebruik van de Thoolse taal komt daar aan de orde. De 24 meter lange en zes meter bre de schuur wordt gebouwd door Kleinbouw Techniek uit Sint-Phi- lipsland. Ook zullen vrijwilligers ingezet worden. Als alles meezit, wordt de uitbreiding voor de bouw vakvakantie opgeleverd. Op de jaar vergadering, 27 maart in De Welle- vaete, zal het bestuur nadere mede delingen doen over de vorderingen en de inrichting. Omdat door de bouw de uiteindelij ke omvang van het museum vast staat, kan het beleid ten aanzien van de collectievorming uitgestippeld worden. Het Meestoof-bestuur heeft dan ook een plan voor de opzet van het museum uitgewerkt. Aan de hand daarvan kan beoordeeld wor den welke voorwerpen men wél of niet wil hebben, waardoor minder opslagruimte nodig zal zijn. Op dit moment liggen zelfs museum-spul len in een aanbouw van de brand weerkazerne. In de ogen van het bestuur moet een negental delen van de collectie vast in het museum geëxposeerd worden, de zogenaam de speerpunten. Het betreft: mee krap; werkstukken van een vijftal kunstenaars van Thoolse komaf; landbouw; school; merklappen; vis serij en scheepvaart; klederdrachten en textiel; stijlkamers; over het museum. Dit laatste speerpunt betreft de tegenwoordige en toen malige staat van Tholen en Sint-Phi- lipsland. Het gebruik van de overige verzamelingen is tweeledig. Een aantal zal in afzonderlijke vitrines - zonder vaste plaats - in het museum te zien zijn: Reimerswaal, gods dienst, inktpotten, rookartikelen, munten en biologie. De resterende kunnen dienen als aanvulling op andere exposities. Daarbij gaat het om de prentbriefkaarten, schilderij en, centsprenten, tegels, sieraden, landkaarten, Oranje-materiaal en Regout aardewerk. De boekencol lectie zou behalve door de mede werkers ook door bezoekers geraad pleegd moeten kunnen worden als documentatiemateriaal Naar verwachting zal de uitbreiding van De Meestoof pas in het seizoen 1998 volledig ingericht zijn. Het bestuur wil er dan de landbouwcol- lectie in onderbrengen. Achterin de boerenwagen, met eromheen een Niet afgelopen donderdag, zoals wij abusievelijk meldden, maar pas komende dinsdag verzorgt de schrijfster Yvonne Keuls een literaire avond in Tholen. De door de bibliotheek en Uit op' Tholen verzorgde activiteit was verplaatst. Mevrouw Keuls verhaalt meest al over de randfiguren in onze samenleving en doet dat op een voor de lezer heel herkenbare manier. Ze toont in haar werk - verhalen, romans, toneelstukken, film- en televisiescenario's - een grote maatschappelijke betrokken heid. Bekende boeken van Yvonne Keuls zijn 'Jan Rap en zijn maat' en het in 18 talen ver taalde 'De moeder van David S.'. Een halve eeuw na de bevrijding verscheen haar boek over oor logsleed 'Lowietjes smartegeld, of het gebit van mijn moeder'. De avond in Meulvlièt begint om kwart over acht. jaarlijks wisselende expositie over aspecten van de landbouw. In het middelste deel van de schuur de landbouwwerktuigen en het handge reedschap. En in het voorste deel de smederij. Voor de grote landbouw werktuigen, machines en tractoren zou een plaatsje gevonden moeten worden in de wagenberging (afdak). Het bestuur wil overigens waken voor doublures met het landbouw museum in Dreischor. In de al bestaande schuur zal achterin het schoollokaal gehandhaafd blijven, terwijl het voorste deel voor de vis serij en scheepvaart wordt gereser veerd. Omdat groepen altijd in dit gebouw ontvangen worden en een inleiding krijgen, is het idee gerezen om hier een toiletgroep en gardero be te realiseren. In het hoofdgebouw blijven op zolder het winkeltje, de dokterskamer en de bedstee-kamer op hun plaats. Ook zouden de col lecties religie, speelgoed en mer klappen er een plaatsje moeten krij gen. Voor de jaarlijkse wisselten toonstelling denkt het bestuur de voormalige secretarie te reserveren, met de gang als uitloop. De stijlka mer blijft intact en de voormalige raadzaal wordt expositieruimte voor de meekrapcollectie en het speer punt 'hét museum en zijn plaats in Tholen en Sint-Philipsland'. In het seizoen 1997 staat de fotogra fie van rond de eeuwwisseling cen traal als wisselexpositie. De nadruk komt te liggen op trouwfoto's, met als thema 'In da je d'r nog lang hetuuhe van mag weeze'. Kwam in 1995 nog 40% van de bezoekers van De Meestoof van Tholen en Sint- Philipsland, vorig jaar was dat slechts 27,1%. Vooral uit Tholen-stad en Sint- Annaland, en in geringere mate Oud-Vossemeer, kwamen minder bezoekers. Van alle andere dorpen steeg het aandeel. Met ruim 13% gaf het aantal bezoekers uit Brabant (exclusief Bergen op Zoom en Hal steren) bijna een verdubbeling te zien ten opzichte van 1995. In de Gereformeerde Ichthuskerk te Tholen geeft het Tjechische jonge renkoor Gaudea woensdagavond een concert. Gaudea is het koor van het gymnasium in de Tjechische stad Liberec en is volgende week in Nederland in het kader van een uit wisseling met het koor van de chris telijke scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis. De Prins Maurits verzorgt regelmatig uitwis- selingsbezoeken met koren uit ande re landen. Vorig jaar bezocht het schoolkoor uit Middelharnis de stad Liberec en nu is het tegenbezoek gepland. Op de scholengemeen schap Prins Maurits zitten ook een aantal Thoolse leerlingen en van daar wellicht het uitstapje dat Gau dea woensdag naar Tholen maakt. Het koor staat onder leiding van dirigente Helena Osancova en geeft donderdagavond een uitvoering op de school in Middelharnis. Daarvan worden opnamen gemaakt voor een cd samen met het schoolkoor van de Prins Maurits. De Tsjechen worden in het gemeentehuis van Middelhar nis ontvangen door burgemeester mevr. J.G. Sleurink-Rabbinge. Het optreden van Gaudea in de Ichthus kerk in Tholen begint om acht uur. Ardi keukens ging in januari 1990 van start met oprichter A.J. van Dij- ke als enig personeelslid. Inmiddels bestaat dit bedrijf uit zeventien medewerkers, verdeeld over de hoofdvestiging aan de Ceciliaweg in Sint-Annaland en de nevenvestiging in Nunspeet die vorig jaar werd opgezet. "We zijn niet zo hard gegroeid omdat wij dat wilden, maar het is een gevolg van onze bedrijfs filosofie waarin de klant en een gezond bedrijf voorop staan", zegt directeur Van Dijke. Ardi is een spe ciaalzaak die uitsluitend keukens en toebehoren verkoopt. Dat heeft een duidelijke reden. "Alleen zo kun je je volle aandacht richten op het pro duct en de klant. Als je verschillen de dingen tegelijk verkoopt, bete kent dat een verdeling van je aan dacht. En hier hebben alle medewer kers deskundigheid en alle tijd voor de klant en diens wensen. Het aanbod is bij Ardi enorm groot. De klant heeft keuze uit ruim 100 modellen in tientallen kleuren. In totaal zijn er duizenden combinaties te maken van bekende merken zoals Schmidt, Schroder en Punto Cucina. Daarnaast zijn er een viertal neven- merken. Wat inbouwapparatuur betreft, kan Ardi vrijwel alles wat er op de markt is leveren. Luxe keu kens in de middenklasse, dat is waar het Sint-Annalandse bedrijf zich in heeft gespecialiseerd. Een streven naar perfectie, service en voordelige prijzen vormen de basisingrediënten van de zaak. Ardi heeft een geheel eigen bedrijfs filosofie die niet door veel andere zaken in de keukenbranche wordt gedeeld. De punten uit deze filosofie zijn: altijd een tevreden klant; service gericht op de toekomst (ook al kost dat nu tijd en geld); 120 procent inzet van alle betrokkenen die het werk niet alleen als een plicht, maar ook als een plezier beschouwen; de sfeer van een echt familiebedrijf; de combinatie van een goede kwaliteit, voordelige prijzen en een breed aan bod; altijd eigen monteurs en dus geen stelbedrijven èn een flexibele instelling. Directeur Van Dijke vat dat samen in de woorden: "Alle medewerkers (en daar val ik ook onder) hebben één doel en dat is een tevreden klant waardoor het bedrijf gezond blijft. Andere bedrijven nemen genoegen met 80 procent tevreden klanten, maar wij streven naar 100 procent ook al zul je dat nooit helemaal kun nen halen. Maar ik kan gerust zeg gen dat ik me geen klant kan herin neren die uiteindelijk ontevreden was over Ardi." Van Dijke hecht eraan dat de klan ten goed behandeld worden. "De monteurs proberen de wensen van de klant zoveel mogelijk tegemoet te komen en de verkopers nemen de tijd voor een uitgebreid en bovenal eerlijk advies", zegt Van Dijke. "De offerte wordt scherp opgemaakt. Die voordelige prijs kunnen we vooral bereiken door scherpe inkoop door een grote omzet en samenwerking op inkoopgebied met andere bedrij ven èn door continu scherp op het kostenplaatje te letten. Dat doe niet alleen ik als directeur, maar de medewerkers doen dat nog veel meer." De directeur is er best trots op dat zijn bedrijf voor 70 procent draait op mond-op-mondreclame. Voor de rest wordt er geadverteerd. Een andere - en op het eerste gezicht misschien merkwaardige - stelregel van Ardi is dat er geen korting gege ven wordt. Directeur A.J van Dijke van Ardi keukens gaat eerlijk met zijn klanten om. "Dat heeft er alles mee te maken dat wij eerlijk te werk willen gaan", zegt Van Dijke. "Korting wordt gegeven omdat de prijs aanvankelijk hoger gesteld wordt, omdat het product niet meer loopt of omdat het niet volledig, tweedehands of zelfs kapot is. Voor ons geldt dat niet. Wij stellen onze offertes altijd meteen scherp op en zetten niet hoog in. Je hoort wel gevallen, dat men er na tien minuten praten een paar duizend gulden vanaf doet. Korting is vol gens mij een bewuste methode waardoor de klant een niet bestaand voordeel wordt beloofd om hem te bewegen te kopen. En ik zou niet goed kunnen slapen als ik wist dat ik iemand die geen korting bedong, eigenlijk teveel zou hebben laten betalen." Wie deze eerlijke en directe aanpak van Ardi aanstaat en wie op zoek is naar een fraaie keuken voor een voordelige prijs, kan gerust langsko men in de showroom aan de Cecilia weg 4 in Sint-Annaland. (Advertentie I.M.) a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5